Regio Hoogte toeristenbelasting Wassenaar ter discussie 'Als het straks klaar is, geeft het toch een kick' Prijsvraag voor naam multifunctioneel centrum Expositie verwelkomt 1000-ste bezoeker Oudheidkamer moet eind dit jaar weg uit Hollandsche Tuyn Woensdag 4 maart 1992 Redactie: 071-161400 DICK VAN DER PLAS MIEP DE CRAAFF UESBETH BUIT1NK W1M KOEVOET CAROLINE VAN OVERBEEKE Eindredactie: JAN VAN DER NAT Vormgeving- SIMON DE GRAAF 17 LEIDEN NIEUWSLIJN Televisie gestolen bij inbraak ZOETERWOUDE Bij een inbraak in Zoeterwoude-Dorp is een televisietoestel ontvreemd. Nadat de dader vergeefs had gepro beerd een bovenluikje van de woning aan het Madeliefpad te forceren, kwam hij het huis binnen na het openbreken van een zijraam. Optreden rockbands in Wassenaar WASSENAAR De rockbands Foggy Notions en Turkey uit Rijnsburg en Katwijk zullen op zaterdag 7 maart een dubbelop- treden verzorgen in het jongerencentrum Tent in Wassenaar. Turkey zal de avond openen met een soort tachtiger-jaren punk rock, waama Foggy Notions het na de pauze overneemt. De zaal aan de Van Zuylen van Nijeveltsstraat 204 is open van 20.00 tot 01.00 uur en de toegang bedraagt tien gulden. Spel-Bier café in Wassenaar WASSENAAR Elke zondagmiddag van 14.00 tot 17.00 uur en woensdagavond van 19.30 tot 22.30 uur is er in het jongerencen trum Tent in Wassenaar een zogenaamd 'Spel-Bier café'. Tijdens het nuttigen van een biertje of een kopje koffie kunnen de jon geren hier tafeltennissen, tafelvoetballen, kaarten, schaken, dar ten, dammen of flipperen. Het jongerencentrum staat aan de Van Zuylen van Nijeveltsstraat 204 en de toegang is gratis. Een taart en een bos bloemen. Dat is de prijs die de gemeente Voorschoten beschikbaar stelt voor degene die de meest orgi- nele naam bedenkt voor de multifunctionele accommoda tie Noord-Hofland. Het nieuwe gebouw, dat gebruikt zal wor den door het buurthuis en de stichting Kinderspeelzaal, is on langs opgeleverd en zal naar verwachting in april officieel worden geopend. De ontvangt tevens een uitnodiging voor de opening. Alle inwoners van Voorscho ten mogen meedoen met de prijsvraag. De inzendingen zul len achtereenvolgens worden beoordeeld door de gebruikers van Noord-Hofland en de com missie voor cultuur. De prijs winnaar zal vermoedelijk begin april bekendgemaakt worden. Inzendingen kunnen worden gestuurd naar Gemeente Voor schoten, afd. Voorlichting, post bus 393, 2250 AI Voorschoten. Soundmix/playbackshow Zoeterwoude ZOETERWOUDE Aan de Zoeterwoudse Rijndijk wordt op zaterdag 21 maart de eer ste Rijneke Soundmix- en Playbackshow gehouden. De show maakt deel uit van de activiteiten die de gezamenlijke winkelbedrij ven van de Rijneke Boulevard drie weken lang op de Hoge Rijndijk in Zoeterwoude organiseren. De voorronde begint om 11.00 uur en de finalisten zullen aan het eind van de middag nog eens optreden. Kandidaten kunnen zich telefonisch aanmelden bij G. Julien (071-310338). LEIDERDORP De vakantiestemming zat er gisteren in het Leiderdorpse sport- en recreatiecentrum De Does goed In. Kinderen konden in car navalskleding naar het bad komen en urenlang vlotten bouwen voor een heuse 'vlootschouw'. De camavalsuitdossingen bleven uiteindelijk op de kant achter, want zonder zwemt wel zo makkelijk. De Does heeft deze hele week een vakantieprogramma voor kinderen. Morgen tussen elf en drie Is er nog een 'knibbel knabbel knuistje', waarbij in het hele zwembad spelmogelijkheden zijn. Vrijdag is er vrijzwemmen van elf tot vier. foto hulco kuipfrs Berekeningen attractiepark Duinrell: tarief kan gehalveerd Het tarief van de toeristenbelasting in Wassenaar kan ze ker worden gehalveerd als het gemeentebestuur uitgaat van het juiste aantal overnachtingen. De eigenaar van het attractiepark en de camping Duinrell, graaf H. van Zuylen van Nijevelt, meent dat de heffing per overnach ting op maximaal twee kwartjes en waarschijnlijk nog lager kan uitkomen. De vaste standplaatshouders op een camping zouden volgens een landelijke norm een vast belastingtarief moeten gaan betalen van ongeveer 66 gulden per jaar. WASSENAAR CAROUNE VAN OVERBEEKE De Duinrell-directeur heeft uit gerekend hoe hoog de toeris tenbelasting minimaal zou moeten zijn, wil de gemeente de benodigde drie ton binnen halen. Volgens Van Zuylen zijn er op jaarbasis 750.000 over nachtingen in het villadorp waarvan zijn camping het gros, ruim een half miljoen, voor zijn rekening neemt. „Volgens het Centraal Bureau voor de Statis tiek zouden er jaarlijks veel minder overnachtingen zijn, ruim 300.000, en daarop ba seerde de gemeente het bedrag van een gulden per nacht. Maar die CBS-cijfers kloppen voor geen meter. De gemeente gaat nu ónze berekening natrekken." De gemeente Wassenaar be sloot eind vorig jaar tot de hef fing van toeristenbelasting, met ingang van januari 1993, om een deel van het begrotingste kort, te dekken. Dit besluit was tegen het zere been van de on dernemers in de toeristische sector, die vrezen voor hun bo terham. Door de hogere tarie ven zouden toeristen wegblij ven uit Wassenaar. Bovendien vinden de ondernemers het niet juist dat de opbrengst van de belasting direct in de gemeente kas verdwijnt en het geld niet direct wordt gebruikt voor het verbeteren van toeristische voorzieningen. Vulgaire belasting Wassenaar vindt de belasting wel gerechtvaardigd omdat de gemeente zou zorgen voor 'de aanleg van wegen, verkeers- voorzieningen, onderhoud van bomen en dergelijke'. „Daarvan kunnen de duizenden toeristen die hier jaarlijks verblijven, volop profiteren", aldus ge meentewoordvoerder, W. Is- sendonck. Van Zuylen ziet dat anders: „Wii betalen straks het grootste deel van de toeristenbelasting terwijl de gemeente er het raad huis mee kan laten opschilde ren. Daarom staan we niet te juichen: het is een vulgaire be lasting. Bovendien is het een aanslag op de nogal smalle beurs van vaste standplaats houders. Denk aan gezinnen uit Katwijk bijvoorbeeld, die op on ze camping een stacaravan heb ben. Vooral voor hen is het zuur." Volgende week overlegt Duinrell met de andere cam pinghouders m. r een vaal tarief voor de vaste stand- en sei zoensplaatsen. De gemeente heeft een con cept-verordening opgesteld die binnenkort voor inspraak naar de ondernemers wordt toege stuurd. Eind van de maand wil de gemeente duidelijkheid heb ben over de hoogte van de toe ristenbelasting. In iuni wil de gemeenteraad een definitief be sluit nemen. Issendonck: „De conclusie van Van Zuylen van Nijevelt is wat te voorbarig. De berekening van het tarief is nog een hele klus. Wij moeten straks een schatting maken waarbij we ook uit kunnen komen op een be drag hoger dan een gulden. Maar ik verwacht ook wel dat hél lagn nl zijn." VOORSCHOTEN JOOST BOUWMEESTER MEDEWERKER Een ikonenboek en een bosje bloemen. Dat ontving de 67-ja- rige W.J Berghuis uit Voorscho ten gistermorgen nadat hij sa men met zijn kleinzoon de plaatselijke Dorpskerk binnen wandelde. De grootvader werd in het zonnetje gezet omdat hij de duizendste bezoeker was van de expositie van oude Russische ikonen, die momenteel in de kerk te bezichtigen is. Berghuis, een gepensioneerd bouwhistoricus bij de rijks dienst voor de monumenten zorg, ontpopte zich als een kunstkenner. Hij noemde de ex positie grandioos. „Het is heel bijzonder dat een dergelijke tentoonstelling hier mogelijk is. Op deze manier fungeert de kerk als een sociale plek, waar meer dan alleen de dienst op zondag wordt gehouden", aldus de kunstliefhebber. De expositie is een initiatief van de commissie Open Kerk van de Hervormde gemeente van Voorschoten en een iko- nenwinkel uit Amsterdam. Met Grootvader WJ. Berghuis met zijn kleinzoon: „Op deze manier fungeert de kerk als een sociale ontmoetings plek." foto jan holvast Russische kerkmuziek op de achtergrond kunnen de bezoe kers ongeveer 70 ikonen bekij ken, die aan de wand en in vitri nes zijn tentoongesteld. Terwijl de duizendste bezoe ker langs de afbeeldingen van Bijbelse personen loopt, legt hij uit wat een ikoon zo speciaal maakt: „Het is allemaal zo rag fijn geschilderd, zo gedetail leerd. Het is haast fotografisch nauwkeurig. Elke afgebeelde heilige heeft, hoe klein dan ook, een eigen herkenbaar gezicht je". Expositie De manier van inrichting om schrijft Berghuis als 'een sym pathieke manier van expose ren'. „De ikonen zijn zelfs aan 'te raken, maar dat doe je na tuurlijk niet. Je kunt op je ge mak de kunstwerkjes bestude ren, zonder dat er een verkoper over je rug staat mee te kijken", De commissie Open Kerk had niet verwacht dat er zoveel mensen een kijkje zouden ko men nemen bij de expositie, die loopt vanaf 22 februari. „Een ikoon spreekt de mensen blijk baar zeer aan", aldus D.P.Ver- wey-Schaap, lid van de com missie. De initiatiefnemers ho pen uiteindelijk uit te komen op zo'n tweeduizend bezoekers. De expositie duurt nog tot 7 maart en de toegang is gratis. Zoeterwoudenaren leggen zelf kinderspeelplaats aan ZOETERWOUDE JAN DE VRIES Dat de samenwerking tussen een gemeentebe stuur en bewoners wel degelijk tot iets moois kan leiden, wordt zichtbaar in de Wilhelminastraat in Zoeterwoude-Rijndijk. Een slecht onderhouden plantsoen verandert hier geleidelijk in een speel plaats voor kleine kinderen. De zelfwerkzaamheid van de buurtbewoners staat daarbij centraal. „Wij hebben veel voldoening van ons werk", zegt Zoeterwoudenaar Henk Arens. „Er wordt veel gelachen, er groeit een gevoel van saamho righeid en als het project klaar is, geeft het toch een kick." De slechte staat van het plantsoen en het ge brek aan speelmogelijkheden in hun straat, vormden voor de bewoners een jaar geleden de aanleiding voor het schrijven van een brief aan de gemeente Zoeterwoude. Er volgde een gesprek tussen een afvaardiging uit de buurt en wethou der A. Ringersma, waarbij het plan opkwam om gezamenlijk iets aan het probleem te gaan doen. Dat kon dan niet eerder dan in 1992 omdat al het geld voor dit soort projecten in 1991 al was uitgegeven en alleen als alle bewoners het er mee eens zouden zijn. De initiatiefnemers maakten een ontwerp waarin een aantal speelattributen was onderge bracht en verspreidden dit onder 66 adressen in de buurt. In deze inspraakronde 'sneuvelden' de basketbalpaal en de tafeltennistafel. Gehand haafd bleven onder meer de duo-swing een soort wip op een veer een klimhuisje van zo n twee meter hoog, een bankje en een papierbak. Deze attributen zullen worden omgeven door een nieuwe heesterbeplanting. Materieel Het gemeentebestuur nam de kosten voor al het materiaal voor haar rekening en zou tevens het bestratingswerk laten uitvoeren. De bewoners na men op zich om alle oude planten te rooien, de tegels eruit te halen, de speelplaats en de plan- tenvakken af te zetten met paaltjes en de speel- werktuigen te plaatsen. Ook 750 door de gemeen te aan te voeren heesters zullen door hen worden geplant. De werkzaamheden zijn inmiddels in volle gang. Alle planten zijn uit het plantsoen en de perkjes verdwenen en met paaltjes en bielzen zijn de contouren van de speelplaats uitgezet. Hierna worden de speelattributen geplaatst en wordt een 'vloer' van houtsnippers aangelegd. Vervolgens gaat de beplanting de grond in. Mede-initiatiefnemers Henk en Hetty Arens hebben veel waardering voor de medewerking van gemeentewerken, in de persoon van Hans Overdijk. Hij staat het comité met raad en daad terzijde. In zijn vrije tijd komt hij kijken, geeft aanwijzingen en helpt door het beschikbaar stel len van groot materieel. Hij heeft ook een schema voor de werkers opgesteld. Daar liggen de bewo ners nu een week op voor. Henk Arens schat dat de gemeente Zoeterwou de ongeveer 10.000 gulden voor de verwezenlij king van het plan uittrekt en de buurt door zelf werkzaamheid een zelfde bedrag inbrengt. Hij kijkt overigens wel met wat scheve ogen naar nieuwbouwwijken als De Goede Herder en Zon- negaarde. „In de eerste wijk ligt een mooie kin derspeelplaats die door de gemeente is aangelegd en bij Zonnegaarde komt een trapveld van enkele duizenden guldens, waar de bewoners niets voor hoeven te doen." De buurt werkt nu aan een speelgelegenheid voor jonge kinderen, maar voor de wat oudere jeugd valt er in de wijk nog weinig te beleven. Het voor hen bedoelde 'Indianendorp' aan de Rijndijk is veel bewpners een doorn in het oog. Het is smerig, modderig en het terrein wordt vaak ge bruikt als hondenuitlaatplaats. Hoewel raadsle den herhaaldelijk hebben aangedrongen op een goede oplossing voor deze speelplaats, liggen er nog geen concrete plannen. Ook daarin ziet Arens weer achterstelling van 'zijn' buurt. „Er is wel een trapveldje voor de oudere jeugd aan de Nassau- laan. Als daar iets vernield is, herstelt de gemeen te het direct." LEIDERDORP UESBETH 8UITINK De Leiderdorpse Oudheidkamer moet nog in december dit jaar uit het huidige onderkomen in de herberg 'In den Hollandsche Tuyn' aan de Hoofdstraat ver trekken. De eigenaar J. Sloof wil de zolder boven het café aLs slaapkamer gaan gebruiken, zoals vijf jaar geleden ook in het huurcontract is vastgelegd. Eni ge tijd geleden zei Sloof nog dat nij wilde onderhandelen over een nieuw huurcontract voor de Oudheidkamer. Ook de ge meente gaf toen te kennen dat er geen haast was. De Oudheidkamer heeft voor een nieuw onderkomen een in gewikkeld verlanglijstje Het pand zou in het Oude Dorp moet staan omdat daar zich het 'culturele centrum' van Leider dorp bevindt. De expositieruim te zou bovendien op de begane grond moeten liggen, in ver band met oudere bezoekers. „Onze allergrootste wens is om in de voormalige woning van de hoofdonderwijzer aan de Kerklaan te zitten aldus F., ten Hooven van de Oudheidkamer. „Daar worden nu soms compu tercursussen gegeven en de ge meente heeft de verplichting daar de marktkooplui gelegen heid te geven naar de wc te gaan en iets te drinken. Maar dat kan natuurlijk ook in de Hollandsche Tuyn." De Oudheidkamer start me dio maart een actie om geld in te zamelen voor een nieuw on derkomen. Het museumpje moet rondkomen van het geld van donateurs, du- |,i.nh|is slechts tien gulden per persoon binnenbrengen. Hoe de actie er precies gaat uitzien is nog on bekend. maar er worden in elk geval brieven verstuurd naar personen en bedrijven in lei derdorp. Het college weigerde al eerder garant te staan voor de koopsom. Wassenaar 17 telefooncellen rijker lefoonkaart. De nieuwe cellen komen aan de Buurtweg, de GrootHaese- brockseweg, de Stoeplaan, de Raaphorstlaan. de Iutfclbaan. de Zandcrijlaan, de Langstraat, de kerkstraat, de Van Cranen- burchlaan, de Wassenaarseslag, de Van Duivenvoorddaan. oc Dr Mansveltkade. het Rozen - plein, de Van Oldenbarnevelt- weg en de Dcylerweg. In de gemeente Wassenaar wor den in de periode van 16 tot 19 maart 17 nieuwe (vandalisme- vrije) telefooncellen geplaatst De Haagse regio krijgt er in total 1800 nieuwe zogenaamde drie hoekcellen bij. Van de in totaal 30 cellen in Wassenaar kan nu een groot deel alleen gebruikt worden met behulp van een te-

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17