Rtv show 'Ik stel me zo eerlijk mogelijk op Mama's Jasje op weg naar top 'Dit wordt heel speciaal ry Dinsdag 3 maart 1992 Redactie: 023-150191/023-150192 INEKE VAN DER MEER JAN VAN DER NAT GERARD VAN PUTTBN Vormgeving: ESTHER NYPEL5 Mama's Jasje: „Nederlanders luisteren professioneler naar ons." HILVERSUM JOB BOOT V M anger Peter van Laet W j van de Vlaamse pop- groep Mama's Jasje kan zich in tegenstelling tot zijn collega's van de Clouseau nog redelijk vrii over straat bewegen, zonder aat hij wordt aangegaapt of aangeklampt. Maar de popzanger houdt er vast rekening mee dat wat Clou seau is overkomen ook met Ma ma's jasje kan gebeuren, „je maakt toch muziek om op te vallen. Dan moet je de gevolgen ook accepteren. Dat is all in the game. Mama's Jasje is in het Vlaam se deel van België al een grote publiekstrekker. De verwach ting is dat ook hun populariteit in Nederland snel zal groeien, zeker nu hun single 'Zo ver weg' net is uitgebracht. Twee leden van de vijf man sterke band gitarist Ben de Strijcker en zan ger Peter van Laet kwamen even naar Nederland om tekst en uitleg te geven bij hun CD 'Paradijs op aarde'. Van de popmuziek leven kun nen de leden van Mama's jasje nog niet. Het blijft voorlopig hoobyisrpe met een professio nele inslag. Ben de Strijcker werkt halve dagen in een biblio theek en Peter van Laet is gedi: plomeerd banketbakker. Een bestaan dat zich moeilijk laat combineren met dat van een popzanger, die tot 's avonds laat op het podium'staat en vaak pas diep in de nacht z'n bed in rolt. Van Laet: „Daarom werk ik nu in een fabriek met geregelde werktijden. Dan weet ik waar ik aan toe ben. Als banketbakker moest ik voor dag en dauw m'n bed uit. Dat was niet langer vol te houden." Mama's Jasje wordt zowel in Vlaanderen is in Nederland veel vergeleken met Clouseau, maar Ben en Peter vinden dat er duidelijke verschillen bestaan. „Beide groepen brengen neder- landstalig repertoire. Dat is waar. Maar onze teksten en on ze muziek laten een heel ander geluid horen. We vinden Clou seau fantastisch, maar we zijn er geen imitatie van. Die groep heeft in zekere zin voor ons het pad geëffend. Pas een jaar of drie wordt de Vlaamse pop seri eus genomen. Daarvoor was het een hele dobber om je naam als popgroep te vestigen." Jaren zestig lp Vlaanderen zijn tot nu toe vier singles van Mama's Jasje uitgekomen. Eigenlijk is de gro te doorbraak pas gekomen met de meest recente single 'Zo ver weg'. De muziek van Mama's Jasje is beïnvloed door de jaren zestig. Van Laet: „Dat komt door onze producer Paul Des- piegelaere. Wij zelf hebben de jaren zestig niet eens bewust meegemaakt. We zaten toen nog in de luiers. Paul is wat ou der en heeft onze muziek gedipt in een jaren zestig sausje. We zijn er zelf zeer content mee. Ja, er gaat een heel aparte sfeer van uit." Behalve door zijn muziek valt de Vlaamse popgroep op door zijn bijzondere naam: Mama's Jasje. Vanwaar die keuze? Ben de Strijcker „ledereen vraagt ons dat. Men vindt het maar een vreemde naam. Herman en Steven gingen een avondje stappen en Steven had de jas van z'n moeder aangetrokken en riep vol trots naar Herman: ik ga op stap met mama's jasje. Dat is blijven hangen en toen we ideeën uitwisselden voor een goede groepsnaam kwam Mama's Jasje naar voren. In het begin reageerde ook iedereen in België verbouwereerd. Men vond het een zotte naam, maar door het niet alledaagse eraan bleef die naam velen bij. Nu de gimmick van onze naam in Vlaanderen een beetje is ver dwenen, komt het voor hon derd procent aan op de muziek. Die moet goed zijn en daar wer ken we hard aan." De lovende reacties voor de nieuwe CD 'Paradijs op aarde' doet de band goed. Peter de Laet: „De Nederlanders zijn daarin heel spontaan. De Bel gen zijn veel meer gesloten. Hier in Nederland is alles ook veel beter georganiseerd. Pas waren we in Hilversum voor een tv-opname. Na anderhalf uur stonden we weer buiten en stond de opname er tot volle te vredenheid van iedereen op. Bij ons in België gaat dat heel an ders. Daar neemt zo'n tv-opna me vijf, zes uur in beslag en dan is het resultaat nog vaak uiterst teleurstellend. Nee, ik vind de Nederlanders op veel terreinen professioneler. Wat me hier trouwens opvalt, is de keus in het Belgische bier Presentatór Bas Westerweel opgetogen over komend Songfestival HILVERSUM PETER VAN DE KRAATS Bas Westerweel werd pas vorige week vrijdag door de NOS be naderd met de vraag of hij de nationale voorronde van het Eurovisie Songfestival wilde presenteren. Hij vroeg even be denktijd en stemde daarna toe. „Het is hartstikke leuk om te doen, ik denk dat het een heel speciaal festival wordt." „De vraag van de NOS over viel me, want 4k was met heel andere dingen bezig en moest dus even nadenken. Uiteinde lijk heb ik ja gezegd. Het Song festival is tenslotte leuk en spannend. Het is groot en van ons allemaal, zoiets als het Ne derlands elftal eigenlijk." De discjockey-presentator verwacht veel van dit Nationale Songfestival.Jk heb al een aan tal van de deelnemende arties ten met hun nummer gehoord en daar zaten er een paar bij waarvan ik dacht: die zijn nét even anders." Westerweel houdt van Neder landstalige muziek. „Ik ben zelf wel eens bezig met muziek en teksten en dat doe ik altijd in het Nederlands. Het is een heel aparte taal. Leuk, maar ook moeilijk. Een Engelse tekst schrijven is denk ik makkelijker dan '•••li Nedódandsè. Er is veel kritiek geweest op de nummer één hit van Gordon, maar ik vond het prachtig. Robert Long of The Scene schrijven ook mooie Nederlandse teksten." „Ik vind het onzin om overdè deelnemende artiesten en de liedjes een brede discussie te gaan voeren. Er wordt wel eens Bas Westerweel gezegd dat het Songfestival niet meer van deze tijd zou zijn. The Scene maakt wèl muziek van deze tijd, moet je die dan laten optreden? De Franse inzending van vorig jaar vond ik een voor beeld van hoe het ook zou kun nen, een nummer met Afri kaanse invloeden met bongo's en zo. Maar het is niet ver geko men. En dan kan je je nu wel af vragen waarom Gordon of Nor maal niet zijn geselecteerd, maar er is gewoon een keuze gemaakt en daar zaten zij niet bij. Dat moet je accepteren." Onbekend Er zijn een naar bekende na men onder de deelnemers aan het Nationale Songfestival, maar het grootste gedeelte zal bij het Nederlandse publiek on bekend zijn. Westerweel: „Als je naar Les Misérables gaat, ken je ook maar drie mensen en tien anderen niet. En die tien zingen net zo goed de sterren van de hemel. Ook alle deelnemers aan het Songfestival zingen prach tig. Je moet ook heel wat in je mars hebben om live, met een orkest, te kunnen optreden. Veel bekende artiesten kunnen dat niet eens. Bovendien zou het voor een gevestigde naam wel eens heel vervelend kunnen zijn om tijdens een Eurovisie Songfestival derde te worden." „Het gaat uiteindelijk wel om de liedjes, maar het is een mooie bijkomstigheid dat je tij dens een Nationaal Songfestival denkt: 'wat zijn er in Nederland veel mensen die mooi kunnen zingen'. Het festival is er niet om een talent te verkopen, maar het is leuk als dat toch ge beurt. Want er is echt heel veel talent in Nederland." De presentator van onder an dere de televisieprogramma's Het Klokhuis en het Schooltv- weekjoumaal en de Station 3 radioprogramma's Basta en Rock City heeft het druk op dit moment. „Ik heb ook nog een gezin en wil dus wel eens bij mijn kind zijn. Maar het kan al lemaal. De puzzel klopt. Als je wilt kan er veel!" „Ik ben nog druk aan het bel len en onderhandelen met de NOS. Ik wil bijvoorbeeld wel een paar keer op het podium staan voor de uitzending. Niet omdat ik bang ben, maar om het 'Songfestivalgevoel' te krij gen." Harry Klooster, steun en toeverlaat van acterend Nederland AMSTERDAM GERARD V M ijn naam figureert M om de haverklap op JÊde aftiteling van tv- programma's. Er zijn van die momenten dat het hem zelf al lemaal wat teveel wordt Daar heb je 'm weer, denkt Harry Klooster dan. Steeds meer re gisseurs en producenten geven hem de opdracht uit te zoeken welke acteur of actrice het meest geknipt is voor een be paalde rol in een stuk. Casting schijnt het goede Nederlandse woord zijn om die bezigheid nader te duiden. Hij heeft zich nadrukkelijk bemoeid met de rolbezetting van Goede Tijden Slechte Tijden, Spijkerhoek, Oppassen en van Vrienden voor het Leven. „Maar ik mag als casting-director dan een belangrijke stem hebben, de eindbeslissing ligt te allen tijde bij de producent of regisseur." Een jaar of wat geleden werd nogal vreemd tegen hem aange keken als Klooster namens ac teurs en actrices de contractbe sprekingen voerde met regis seurs en producenten. De ver wondering groeide nog. Want niet zodra alles rond was, of hij informeerde brutaal naar de be zetting van andere rollen in de produktie. Niet alleen om zijn mensen in de markt te houden, vanzelfsprekend ook om zijn ei gen winkel te runnen. Van elk afgesloten contract streek Klooster immers tien tot vijftien procent van het afgesproken honorarium op. „In de Verenig de Staten en in Groot-Brittannië weten ze niet beter, maar hier bestond die traditie niet." Eens joeg hij artistieke ambi ties na. Zanger en danser wilde Klooster worden. Daartoe volg de hij een opleiding aan de Aca demie voor Podiumvorming. „Ik heb veel cabaret gedaan en trad in musicals op. Maar ik vroeg me af of er meer voor mij was dan zingen en dansen in de derde rij van achteren. Ik heb bijtijds ingezien dat de hoofdrol voor mij niet was weggelegd." Hapy Klooster „Ik kan acteurs geen werk garanderen." Na Goede naam :'n officiële vestiging als agent van tal van Nederlandse acteurs en actrices heeft Kloos ter nooit geleden aan beroeps deformatie. Niet dat hij de pre tentie heeft zich te afficheren als filantroop, maar Klooster Iaat zich er wel op voorstaan nooit alleen maar naar zijn ei gen stal te hebben gekeken. Dat had, redeneert hij, hem onge loofwaardig gemaakt bij de re gisseurs en bij producenten. „Natuurlijk moet er een bepaal de omzet worden gedraaid, te meer omdat er hier vijf mede werkers rondlopen, maar het moet niet ten koste van alles gaan. Als agent moet je hele grote groep mensen tot je be schikking hebben, wil je het hoofd overeind kunnen hou den. Maar je kunt het eenvou dig niet maken een acteur voor te dragen voor een rol, terwijl je weet dat er een betere rond loopt. Zou ik alleen maar oog hebben gehad voor mijn eigen dan had dat gegaran- en de Hagenaar zou de aange sprokene wel even in GTST on derbrengen. Het heeft hem, zegt Klooster, niet geschaad en persoonlijk bescha- deerd tegen me gewerkt. Door digd. Maar vervelend is het me zo integer en eerlijk moge-HHri||B^iHlHafjH| lijk op te stellen, heb ik een goe de naam kunnen opbouwen." Naambekendheid heeft z'n voordelen, maar zeker ook z'n nadelen. Hij weet dat er in Ne derland enkele malafide model lenbureau's zijn, waar ze prat gaan op een innige sam king met Klooster. Onlangs werd iemand in Den Haag op gepakt omdat hij zich op toon van een pasje uitgaf voor Klooster. De man liep allerlei discotheken af en spiegelde discogangers de ene na de an dere rol voor. De mooiste voor stellingen van zaken gaf de na maak-Klooster ten beste. Een bedrag van 450 gulden, betalen 10 meest bekeken programma's van de afgelopen week 1% kijkdichtheid is ca 133.000 kijkers van 6 jaar en oude 3. r 6. Ook dat nog Journaal 20.00 uur NOS 27% Medisch Centrum West TROS 24% Surpriseshow Goede Tijden TV-Show TROS 17% Flying Doctors Oppassen VARA 16% 2.060 ID/f» «CSU**/BOS tuurlijk wel als telkens weer blijkt dat anderen zich op lou che manier de naam van Harry Klooster ijdel gebruiken. Van daar dat hij vrijdagavond in Cri me Time voor alle zekerheid opening van zaken heeft gege ven. Type-casting Intussen is hij vrijwel geheel op casting overgestapt, Klooster. Een tiental mensen niet te na gesproken („zij voelen zich er prettig bij dat ik hun zakelijke beslommeringen nog verzorg") heeft hij zich grotendeels op het invullen van rollen toegelegd. Het script lezen, daar begint het mee. In gedachten ziet hij rollen bij wijze van spreken aan de kont van een bepaalde acteurs of actrice hangen. „Type-casting voor televisie en film is toch heel iets anders dan voor type-casting voor the ater. Je let, als het om een tv- of filmproduktie gaat, er toch meer op of iemands fysiek be antwoordt aan het beeld dat je na lezing van het script hebt ge kregen van een karakter. In tv- series zie je niet zo gauw een acteur een rol spelen die ver van 'm af staat. Op toneel kan een meid van achtentwintig zonder bezwaar iemand van een jaar of achttien, negentien spelen. Maar de camera is zo meedo genloos. In het theater zit het 'm in het gebaar, op tv is het al gauw te groot." Figuratie Aangestoken vooral door het GTST-effect ontvangt Klooster elke week wel honderd brieven van mensen die zo nodig moe ten. Desnoods als figurant, want de casting-director houdt zich ook bezig met achtergrond mensen, met wandelend en zit tend decor, met mensen die be reid zijn desnoods dienst te doen als morrend volk of lijk in de kast. „De non speaking parts in een produktie vind ik heel belangrijk. Daarom probeer ik ook de juiste figurant op de set te krijgen. Een sjiek persoon in een sjiek restaurant. We hebben nu een goeie 5000 figuranten in het bestand." Casting is volgen, acteurs zien in theater. Geen baan van ner gen tot vijf. Klooster ontgaat weinig, maar kan niet alles zien. „Zou ik op alle uitnodigingen ingaan van mensen die graag willen dat ik naar ze kom kijken, ik kon elke avond drie voorstel lingen zien. Van amateurs, van semi-profs en van profs. Daar is natuurlijk geen beginnen aan. Vandaar dat ik ook zeg: stuur maar een video op." Hij kent de acteurs en actrices die hun neus ophalen voor werk in series. Meestal gaat het om jongeren die net van de toneel school nog bevlogen zijn door mooie idealen. „Die willen niet op tv, tenzij het een produktie betreft van Frans Weisz. Meestal staan die na een jaar of twee met beide benen op dé grond. Dan zijn ze er wel achter dat het vak keihard kan zijn. Dat is niet alles Shakespeare is, maar dat er brood op de plank moet komen. Ik hoorde op een screentest een of andere meid tegen een ander zeggen: zo ver zijn we al gezonken dat we hier staan. Nou, zo'n type neem ik dan even niet. Ik ga ze niet overhalen. No way. Graag of niet." Macht Zijn werk speelt zich in hoofd zaak achter de schermen a£ Ongezien voor het grote pu bliek. „Op grond van wat je over acteurs en actrices weet laat je als casting-director een naam vallen in relatie tot een bepaal de rol. Mij wordt tegenwoordig een bepaalde macht toegedicht. Maar ik kan onmogelijk een re gisseur of producent een pistool op de borst drukken. Natuurlijk zet ik alles op alles om acteurs in een screentest te krijgen,' maar ik kan hun geen werk ga* randeren. O, het is wel eens ge beurd dat een regisseur zei: die en die moet ik niet. En toen heb ik gezegd, laat 'm die screentest toch maar eens doen. En dan is het leuk om te horen dat die zelfde regisseur dan zegt: Harry; jongen, je hebt gelijk gehad, de rol is 'm op het lijf geschreven." Op 1 januari 1993 wordt de wet Arbeidsbemiddeling gewij zigd. Biedt louter voordelen; meent Klooster. Ten eerste onr-' dat nu eindelijk de criteria worr den geformuleerd, waaraan ie; mand moet voldoen om zich té vestigen als casting-director. Ten tweede weet hij zich ook zekerder, als het op betalen aankomt. „Tot voor kort was het de acteur of actrice die ik een rekening moest sturen, als ik hem of haar had onderge bracht in een serie. De produ centen en regisseurs gaven rriij dan wel de opdracht te casten, maar als ze niemand namen hoefden ze niks te betalen, ook al had je nog zoveel tijd gesto ken. Nu wordt dat anders, voortaan moet de producent betaleaen niet de acteur. Beta len na opdracht, dus. Dat bete-- kent niet langer achter percen tages hollen om omzet te halen. Nu kan ik het me ook eens per mitteren om nee te zeggen. Ik moet zeggen, dat is een prettig gevoel. Want voordat je weet draai je dol in dit vak." STRIPS BOLLEBOOM BOES

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 8