Buitenland 'Ossies' bezetten scheepswerven Bush en Buchanan zetten alles op alles in Georgia Zeit- Bush spreekt veto uit over wetsvoorstel China San Marino wil wereld tonen wat het waard is Familiemoord om geld schokt Montecchia Staking in Niger na opstand soldaten EG moet GOS bijeenhouden met meer economische hulp Dinsdag 3 maart 1992 Redactie: 023-150225 RONALD FR1SART <cheO ONNO HA VERMANS HANS JACOBS JOLANDA OUKES Vertalingen: MARGREET HESUNGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving: HENK GEIST 6 Ongeveer 150 joden hebben gisteren in Hamburg geprotesteerd te gen de komst van een winkelcentrum op de plaats van een voormali ge joodse begraafplaats. Ze vinden het een ontheiliging van het ou de kerkhof. •foto epa Fransen zien socialisten niet zitten Versleten en onbekwaam. Dat zijn de twee woorden die het snelst opkomen bij de Kransen als hen wordt gevraagd een be schrijving te geven van de regerende Socialistische Partij. Dat blijkt uit een opiniepeiling die gisteren werd gepubliceerd in de krant Le Figaro. Uit het onderzoek blijkt verder dat 61 procent van de ondervraagden wil dat president Mitterrand na de alge mene verkiezingen van volgend jaar aftreedt, en niet na de pre sidentsverkiezingen van 1995. New York pakt geweld scholen aan De Amerikaanse stad New York gaat 28 miljoen dollar (50 mil joen gulden) uitgeven om de veertig meest gewelddadige scho len in de stad „wapenvrij" te maken. Burgemeester Dinkins stelt in een plan voor metaaldetectoren bij de schooldeuren te instal leren om te voorkomen dat kinderen pistolen en messen mee de kJas innemen. De burgemeester wil ook meer politie inzetten en scholieren leren hoe ze conflicten zonder geweld kunnen oplos- Omstreden Duke mag toch meedoen De Republikein en voormalige Ku-Klux-Klan leider David Duke mag zich van het Amerikaanse Hooggerechtshof toch nog kan didaat stellen voorde voorverkiezingen in de staat Wisconsin op 7 april. Met vier tegen drie stemmen verwierp het Hof het besluit om Duke niet toe te laten, dat eerder werd genomen door de commissie die verantwoordelijk is voor de presidentsverkiezin gen gaat. Politie Zuid-Korea arresteert leraren De Zuidkoreaanse politie heeft gisteren 422 leraren gearresteerd die deelnamen aan een demonstratie tegen de regering in de hoofdstad Seoul. Volgens het persbureau Yonhap verzamelden meer dan 900 leden van de verboden onderwijsvakbond (."honkyohyop zich voor het gebouw van de regerende Democra tische Liberale Partij (DLP). In leuzen beschuldigden ze de rege ring ervan de onderwijsvakbond te onderdrukken en eisten ze een gesprek met DLP-leider Kim Young-Sam. Ongeveer tien vakbondleiders raakten gewond in een gevecht met de oproer politie. NIEUWSLIJN Actie voor baanbehoud duurt al een week Clinton favoriet bij Democraten WASHINGTON HENK DAM CORRESPONDENT Vandaag wordt opnieuw een spannende dag voor president Bush als Amerikanen in zeven staten hun stem uitbrengen in de voorverkiezingen voor het Amerikaanse presidentschap. Veruit de meeste aandacht gaat uit naar de verkiezingen in Ge orgia. De stembusslag in deze zuidelijke deelstaat wordt ge zien als de opmaat voor Super Tuesday, de verkiezingen in een groot aantal andere zuidelijke staten die precies over een week worden gehouden. Wie vandaag in Georgia wint, kan er bijna 100 procent op re kenen ook volgende week sterk uit de bus te komen. Bush, die bij eerdere voorverkiezingen de afgelopen weken meer stem men aan zijn Republikeinse ri vaal Pat Buchanan verloor dan hem lief is, heeft de blik al enke le weken op Georgia gericht. Maar ook de uiterst rechtse Buchanan realiseert zich dat hij het in Georgia meer dan redelijk moet doen, wil hij een kansje overhouden om bij komende voorverkiezingen een serieuze bedreiging voor Bush te blijven Zowel Bush als Buchanan hebben de afgelopen weken fel campagne gevoerd in Georgia, waarbij ze fel naar elkaar heb ben uitgehaald. Zo heeft Bucha nan Bush in verkiezingsfilmpjes ervan beschuldigd Films te sub sidiëren waarin dansende ho moseksuele mannen gekleed in kettingen en leer te zien zijn. De boodschap: Bush steunt niet de conservatieve waarden die zo veel kiezers in het zuiden dier baar zijn. Bush heeft daarentegen com mercials op tv gebracht, waarin Buchanans tegenstand van de Amerikaanse deelname aan de Golfoorlog wordt belicht. De boodschap: Buchapan deelt de patriottische waarden niet die in het zuiden nog leven. Wie gaat er winnen? De pei lingen houden het in ieder geval op Bush. Er is echter één com plicerende factor die de peilin gen onbetrouwbaar maakt: in Georgia kunnen Democraten en Republikeinen ook op eikaars kandidaten stemmen. Bush loopt dus het risico dat conser vatieve Democraten massaal op Buchanan gaan stemmen al was het alleen maar om de pre sident te treffen. Van de Democratische kandi daten heeft Bill Clinton volgens de peilingen een gerede kans om in Georgia te winnen. Hij zou 'zeker 50 procent van de stemmen' krijgen. Clinton, die de afgelopen weken vooral in het nieuws stond vanwege een buitenechtelijke verhouding en zijn pogingen de dienstplicht in Vietnam te ontlopen, heeft nog nergens van zijn belangrijkste Democratische rivaal, Paul Tsongas, gewonnen. Verkie- zingstechnisch gezien is hij van daag dan ook verplicht om dat patroon te doorbreken, zo zeg gen deskundigen. IH- Amerikaanse president Bush heeft gisteren zijn veto uitge sproken over een wetsontwerp dat voorwaarden verbindt aan gunstige handelsvoorwaarden voor China. Het Amerikaanse longres had in het wetsvoorstel verlenging van China's status van meest-begunstigde han delsnatie afhankelijk gemaakt van vooruitgang op het gebied van de rechten van de mens en beperkingen op de uitvoer van rakettechnologie. Bush liet het Congres weten dat hij het wel eens was met de achterliggende bedoeling van het wetsontwerp, maar niet met de manier waarop wordt gepro beerd dat doel te bereiken. Postzegelrepubliek treedt toe tot VN CORRESPONDENT l)e klokken luiden zichten glundei vlaggen van San Marino en de Verenigde Naties (VN) samen lang/aam omhoog schuiven boven het Palazzo del Govcr- no, het ranke paleis waar rege ring en parlement van de klei ne republiek zitting hebben. Terwijl de zon rood kleurt en de lichte nevel het Plein van de Vrijheid omhult, vieren de 'Sanmarines!' hun zojuist ver kregen lidmaatschap van de VN. ter), het wordt niet geplaagd door een minderwaardigheids complex. Politiek is een serieu ze zaak voor de 23.000 inwo ners van de republiek, die zich uitstrekt op en rond de 750 meter hoge Titanoberg, 20 km ten westen van de befaamde Italiaanse hadplaats Rimini. ViHir minister van financiën Galassi is het VN-lidmaatschap een erkenning van de lange souvereinltelt van de republiek 1.600 jaar) en ook van de in spanningen van San Marino in de Internationale politiek. „Wc zijn vijf jaar weest hij de VN, maar ook sinds 1973 onafhankelijk lid van de Conferentie voor Veilig heid en Samenwerking in Eu ropa (CVSE). Met de EG be staat sinds december vorig jaar een samenwerkingsverdrag. Ik geef toe dat we weinig politiek gewicht in de schaal leggen, maar onze morele bijdrage kan des te groter zijn." San Marino wil als VN-lid de wereld tonen dat het meer is dan een postzegelrepubliek met een fiscaal gunstig kli maat. „We maken inderdaad prachtige postzegels", beaamt minister Galassi. „Maar we hebben ook een veelheid aan industriële bedrijven, een ont wikkelde agrarische sector en natuurlijk een florerende toe ristische industrie. En met de fiscale voordelen valt het ook wel mee: een auto kost hier een paar honderd gulden min der dan in Italië. Daarvoor komt u toch niet helemaal naar San Marino?" Behalve San Marino hebben de VN er gisteren nog acht le den hijgekregen: Armenië, Azcrhajd/jan, Kazachstan, Kir gizië, Moldava, Oezbekistan, Tadzjikistan en Toerkmenis- tan. Het aantal leden van de VN komt daardoor nu op 175. De arme Oostduitse deelstaat Mecklenburg-Vorpommem is al bijna een week in de greep van acties. Bijna tienduizend werfarbeiders hebben hun (staats)bedrijven aan de Oostduitse Oostzeekust bezet uit protest tegen dreigend banenverlies als gevolg van privatisering. Zware ankers blokkeren de poorten van de meeste werven. De actie roept veel sympathie op onder de bevolking die solidair is met „onze moedige jongens". BERLUN HANS HOOG EN PUK CORRESPONDENT De regering van Mecklenburg- Vorpommern, waar de scheeps bouw zorg draagt voor 30 pro cent van de banen in de indu strie, is radeloos. Minister pre sident Gomolka (CDU), die het vorige week niet nodig vond om. zoals een werfarbeider zei, „zijn indianenvakantie" in de VS af te breken, holde gisteren van de ene spoedzitting naar de andere. Als gevolg van de privatise ring zijn al 10.000 van de eens 55.000 banen aan de Oostzee kust verloren gegaan. Nog eens 25.000 arbeidsplaatsen dreigen te worden geschrapt. Volgens deskundigen zullen uiteindelijk hooguit 15.000 arbeidsplaatsen over blijven. De werkloosheid in de regio dreigt daardoor op te lopen tot boven de 30 procent. De regionale politici van Mecklenburg-Vorpommem zijn vooralsnog verdeeld over wat er moet gebeuren om de pijn voor Actievoerende werknemers van de Neptun-Wamow werf in Rostock maken met plakkaten en spandoeken duidelijk dat het wat hen betreft al vijf voor twaalf is in de (Oost-)Duitse scheepsbouw-industrie. foto epa de bevolking zoveel mogelijk te verzachten. De actie van de werfarbeiders begon bijna een week geleden met de bezetting van de MTW- werf in Wismar door 3.200 werknemers. Dat gebeurde na dat de Treuhand, de overheids instelling die de voormalige staatsbedrijven in de DDR moet privatiseren, een besluit over de verkoop van de staatswerf op nieuw had uitgesteld. Twee da gen later volgden de collega's van de Neptun-Wamow werf in Rostock, enkele kleinere bedrij ven en de Dieselmotorenfabriek in Rostock. Gisteren sloten de ruim 3.000 arbeiders van de werf in Warnemunde zich bij de actie aan. THE INDEPENDENT Een bloedstollend familiedrama bereikte vorige week in een rechtzaal in Verona zijn hoogtepunt met de veroordeling van de drie jonge daders tot gevangenisstraffen van 30 en 26 jaar wegens moord. Het was geen gewone moord, maar één van de meest gruwelijke misdaden in een maatschappij die zo sterk op de heilige fa milieband is geënt als de Italiaanse: familie- moord het leven nemen van degenen die je het leven schonken. Het banale motief van de moordenaars was geld om hun dure levensstijl te bekostigen. Het verhaal begint op 17 april 1991, wan neer de 19 jarige Pietro Maso en zijn twee vrienden. Giorgio Carbognin en Paolo Ca- vazza. de ouders van Pietro met een stuurs- lot en ijzeren staven tot pulp sic vervolgens in een disco het elf dagen durende proces vertellen op kille, emotieloze toon hoe /e de dubbele moord hebben gepland, opdat Pietro zijn deel van de erfenis zou kunnen opstrijken en een grotere auto kopen Pietro's ouders, de 52-jarige Antonio en de 48-jarige Maria Rosa, waren typische kleine boeren die tot welstand waren geko men door hard werken en veel sparen. Hun bedrijfje was uitgegroeid tot elf wijngaarden en ze bewoonden een kleine villa. Maar Pietro is anders. Hij houdt van mooie kleren en snelle auto's en is werk schuw. Vijf maanden lang maakt de groep plannen voor de moord. Ze overwegen de moeder te ontvoeren en haar met een sla gersmes de schedel te splijten. Maar een poging hiertoe mislukt omdat één van Pie tro's twee zussen niet thuis is. Het plan is namelijk om hen ook te verrnoorden om zeker te stellen dat de hele erfenis naar Pie tro zal gaan. De zussen uitspringen uitein delijk de dans. Tijdens het hele proces blijft Pietro koel en onaangedaan. Zonder enige blijk van medelijden of spijt vertelt hij de rechtbank in detail wat er is gebeurd. De officier eist levenslang, maar de rechter gaat mee met de verdediging, die zich beroept op tijdelij ke ontoerekeningsvatbaarheid, en veroor deelt Pietro tot 30 jaar gevangenis. Zijn vrienden krijgen elk 26 jaar. Wanneer de uitspraak wordt voorgelezen, weerklinkt een fluitconcert in de rechtzaal. Het publiek vind dat Pietro er te gemakke lijk is afgekomen en dat hij levenslang heeft verdiend. Pietro's enige woorden zijn: „Ik ben tevreden. Dank u, advocaat Psychologem en sociologen hebben tij dens het proces geprobeerd een verklaring te vinden voor de moorden. Professor Vitto- rio Andreoli, een psychiater die als getuige - deskundige was omgeroepen, hield een donderpreek over de hypocrisie en de ver- wTongen waarden van Montecchia di Crosara, het plattelandsstadje waar de mis daad plaatsvond. De onschendbaarheid van de familie betekent niets meer, zei hij. „De enige god is mammon. Een varken of een stel ossen is meer waard dan een vrouw." Maar het motief van bloedige familie- moord om wille van hebzucht is al zo oud als Kaïn en Abel en het is een veelvuldig voorkomend thema in Griekse tragedies. Voor deze jongemannen zal de misdaad echter niet lonen. De erfenis van de ver moorde ouders zal worden verdeeld tussen Pietro's twee zussen. CORRESPONDENT AFRIKA In het Westafrikaanse Niger is gisteren een nationale staking uitgebroken die het openbare leven in de hoofdstad Niamey volledig heeft lamgelegd. De stakers protesteren tegen de ac ties van opstandige soldaten die de afgelopen dagen drie keer het nationale radiostation heb ben bezet omdat ze al maanden geen soldij hebben ontvangen. De oppositie beweert dat het Ie ger een staatsgreep wil plegen. Winkels, banken, kantoren en bedrijven in Niamey en andere steden bleven gisteren gesloten. Ook kwam .het openbare ver voer op de meeste plaatsen stil te liggen. Vertegenwoordigers van de Hoge Raaa van Niger, de oppositie en de Franse regering voeren ondertussen druk over leg om naar een oplossing te zoeken. Tot de staking is opgeroepen door de vakbonden en een aan tal oppositiepartijen om, zoals de secretaris-generaal van de vakbeweging liet weten, te voor komen dat het leger een staats greep pleegt. De vakbeweging en oppositie zeggen over bewij zen te beschikken dat de strijd krachten van plan zijn een eind te maken aan de vorig jaar de mocratisch samengestelde inte rim regering van premier Ama dou Cheffou. De chef van het nationale le ger, Iza Mazu. heeft dit nadruk kelijk ontkend en benadrukt dat het leger het huidige democrati seringsproces volledig steunt. Volgens de legerchef zijn de klachten van de opstandige mi litairen over achtstallige soldij overigens wel legitiem. 'Brussel' helpt bij opvang kerngeleerden EG de prioriteit zijn. Een geza menlijk economisch, monetair en handelsbeleid van de repu blieken is voorwaarde voor sta biliteit en daarmee een garantie voor veiligheid in (West-)Euro- pa. De voedseltekorten zijn niet eens het grootste probleem. Er is, zeker in de vier republieken die hij heeft bezocht, meer be hoefte aan medicamenten, vee voer en landbouwzaad. Associatie-akkoorden met de EG, zoals die zijn gesloten met Tsjecho-Slowakije, Polen en Hongarije, zitten er voor het GOS nog niet in. Voorlopig gaat het om handels- en samenwer kingsovereenkomsten. An- driessen waarschuwde dat de EG zich daarbij niet alleen op de 'grote vier' (Rusland, Wit- Rusland, Oekraïne en Kazach stan) moet richten, maar na drukkelijk ook op de Aziatische republieken. „Die zullen een sleutelrol spelen in de stabiliteit van het GOS." De EG is bereid 90 miljoen gulden te steken in een instituut dat moet voorkomen dat Russi sche atoomgeleerden hun ken nis 'verkopen' aan landen met verkeerde bedoelingen. Het in stituut zou 2.000 tot 3.000 Rus sische kerngeleerden moeten opvangen. Daarvoor is 180 mil joen gulden- nodig. De VS wil er 45 miljoen gulden voor uittrek ken. Zo'n 3500 Spaanse militairen bewaken sinds zondag 24 uur per dag het treintraject tussen de hoofdstad Madrid en Expo-stad Sevilla. De militairen moeten voorkomen dat de Baskisctie terreurorganisatie ETA haar dreigement uitvoert om de Wereldexpo in Sevil la en de Olympische spelen in Barcelona bloedig te verstoren. Op het baanvak zal vanaf 19 april op een speciaal spoor driemaal daags de snelle trein AVE gaan rijden. Deze Spaanse versie van de Franse TGV zal de af stand van 471 kilometer tussen de twee steden tot een kleine drie uur terugbrengen. In het traject zijn 31 viaducten en 17 tunnels aangebracht met een to tale lengte van 158 kilometer. Het Westen moet veel meer hulp bieden aan de republieken van het Gemenebest van Onaf hankelijke Staten (GOS), om te voorkomen dat dat uiteenvalt. Noodhulp is natuurlijk nodig, maar zeker zo belangrijk is eco nomische bijstand voor de lan gere termijn, omdat het GOS door instabiliteit wordt be dreigd. Die waarschuwing kwam gis teren van EG-commissaris Frans Andriessen, die vorige week Oekraïne, Kazachstan, Wit-Rusland en Oezbekistan heeft bezocht. Het instandhou den van het GOS moet voor de

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 6