Binnenland Overeenstemming over bezoek aan Zuid-Afrika Nabestaandenwet drastisch bijgesteld Meldingsplicht zorgt niet voor beursschok Celstraffen geëist na groepsverkrachting 'Werkgever niet dwingen allochtoon aan te nemen' Trouwring door prijsafspraken onnodig duur Missie naar Praag voor asielzoekers Dinsdag 3 maart 1992 Redactie: 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOGAN RONALD FRISART (chef) PATRICK VAN DEN HURK JAN PREENEN SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER Vormgeving: ANDRIES DETMAR 5 Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press Service (IPS). overlijden van de partner recht heeft, bedraagt 70 procent van het wettelijk minimumloon, als er tenminste geen kinderen zijn. Zijn er wel kinderen jonger dan 18 jaar, dan is de uitkering 90 procent van het minimum loon (nu 100 procent). Na het eerste halfjaar kan de weduwe of weduwnaar een ver lengde uitkering aanvragen. Ter Veld heeft hierbij de in de anw gestelde leeftijdsgrenzen aange past. Het gaat dan alleen om nieuwe gevallen die ontstaan nadat de anw in werking is ge treden. Weduwen of weduwnaars moeten nu voor een verlengde uitkering tenminste 40 jaar zijn op het moment dat hun jongste kind 18 jaar wordt. Vorig jaar was dat nog 45 jaar. Ter Veld wil de nieuwe grens wel jaarlijks met een jaar 'ophogen', zodat over vijf jaar toch de oude grens weer is bereikt. Weduwen en weduwnaars zonder kinderen of HM kinderen innen 18 )a.ir moeten minstens 45 jaar zijn voor de verlengde uitkering. Dat was 50 jaar Ook die grens wordt in vijf jaar opgetrokken naar 50 jaar. Ruim een miljoen kilometer op de stalen staven hebben ze er op zitten, deze afgedankte trams van het Amsterdamse Gemeente Vervoerbedrijf (GVB). Na het straatbeeld zo'n dertig jaar te hebben bepaald, maken de gele kolossen plaats voor een nieuwe generatie blauw-witte trams, waarvan er al een aantal in de hoofdstad rondrijden. De beste exemplaren van de 25 afdankertjes zijn door het GVB aan Polen verkocht. De slopertjes wacht in het Westelijk Havengebied dit trieste einde. foto nieuw anefo rob bocaerts Weduwen of weduwnaars zul len in de toekomst maar gedu rende zes maanden na het over lijden van hun partner recht hebben op een uitkering. Het plan om die uitkering een jaar te laten duren, is van de baan. Dat blijkt uit mededelingen van staatssecretaris Ter Veld (sociale zaken) aan de Kamer. Het besluit betekent een dras tische wijziging van de door Ter Veld zelf in maart 1991 inge diende Algemene Nabestaande- wet (anw). Die wet moet in de plaats komen van de huidige Al gemene Weduwen- en Wezen wet (aww). Op basis van de aww hebben weduwnaars geen recht op een uitkering. Door de uitkeringsduur te halveren, wil de staatssecretaris de financiële ruimte krijgen om de anw op een aantal andere punten te versoepelen. Ze houdt daarbij onverkort vast aan de besparing van 1,1 mil jard gulden, die moet optreden door het vervangen van de aww door de anw. De uitkering waarop elke we duwnaar of weduwe na het NIEUWSLIJN Postbank en PTTmeer samenwerken PTT Post en de Postbank gaan onderzoeken of nauwere samen werking mogelijk is. Hoe die samenwerking er uit moet zien, konden woordvoerders van beide bedrijven gisteren nog niet zeggen. Een fusie of overname is volgens de Postbank echter uit gesloten. Aanleiding voor het onderzoek vormt het op redelijk korte termijn aflopen van het huidige samenwerkingscontract tussen de Postbank, onderdeel van Internationale Nederlanden Groep, en PTT Post, onderdeel van Koninklijke PTT Nederlan den. Dat loopt nog tot eind 1995. Het onderzoek moet halverwe ge het jaar klaar zijn. Benzine en diesel morgen goedkoper Benzine wordt woensdag 1 cent per liter goedkoper. Diesel daalt 2,4 cent in prijs. De zelftank-adviesprijs wordt dan voor super gelood 1,97, voor super plus loodvrij 1,85 en voor euro lood vrij 1,81 gulden per liter. Diesel gaat 112,4 cent per liter kosten. De prijverlaging is het gevolg van de ontwikkeling van de inter nationale produktnoteringen, aldus marktleider Shell. Bij de prijsverlaging van diesel is rekening gehouden met het vervallen van de wintertoeslag. DEN HAAG GPD De Wet Melding Zeggenschap (WMZ) heeft niet gezorgd voor grote schokken in de Neder landse beursfondsen. Gisteren verstreek de termijn waarbin nen aandeelhouders moesten melden welke belangen zij in beursgenoteerde ondernemin gen hebben. Volgens de WMZ zijn aan deelhouders vanaf vandaag ver plicht openbaar te maken bin nen welke grenzen hun aande lenbezit valt. Ook als zij in de toekomst boven die grenzen uitkomen of eronder zakken, moet het betreffende bedrijf daarvan in kennis worden ge steld. Het bedrijf is vervolgens verplicht dit aan te melden aan de Stichting Toezicht Effecten verkeer (STE) en openbaar te maken via een dagbladadver- was noodza kelijk geworden door een richt lijn Vein de Europese Commis sie, die de aandelenhandel 'doorzichtiger' wil maken. Voor deel voor de beursgenoteerde bedrijven en de aandeelhouders is dat een 'overval' minder als een verrassing kan komen. Ont heffing van de plicht tot open baarmaking wordt slechts in een aantal bijzondere gevallen verleend. De definitieve lijst wordt door STE niet voor eind volgende week verwacht. Of daarmee dan eindelijk de nieuwsgierigheid naar de beleggingen van het Koninklijk Huis zal worden be vredigd, is zeer de vraag. Van oudsher zouden de Oranjes aanzienlijke belangen hebben opgebouwd in de ABN, de Bel gische Société Générale en Ko- ninlijke Olie-Shell. De kans dat de aandelen zijn ondergebracht in moeilijk te traceren buiten landse stichtingen, is echter aanzienlijk groter. Wel is beslo ten het Koninklijk Huis geen ontheffing te zullen verlenen, op grond van 'het algemeen be lang'. AMSTERDAM ANP De Amsterdamse officier van justitie De Vries heeft gisteren voor de rechtbank tegen drie mannen gevangenisstraffen tot 18 maanden geëist wegens het in groepsverband verkrachten van twee 15-jarige meisjes. Twee minderjarigen, die ook hadden of deelgenomen hebben aan de wel te hebben gevreeën, maar zonder te weten dat de meisjes niet wilden. Tegen hen eiste De Vries 15 maanden. De derde verdachte kwam niet opdagen. Hij ontkent alles. Tegen hem werd achttien maanden geëist. Hamvraag was of de meisjes nderrechter veroordeeld tot tuchtschool- straffen. De vijf zouden in de zomer van 1990 de meisjes in de wo ning van één van de verdachten hebben gedwongen om beurten met hen gemeenschap te heb ben. Twee verdachten gaven toe spreken elkaar volstrekt tegen. Volgens de officier van justitie was er duidelijk sprake van dreigende intimidatie van de jongens bekenden van de meisjes omdat de deur van de slaapkamer telkens op slot werd gedaan. De Vries ziet weinig in quotering DEN HAAG GPD Premier Lubbers, vice-premier Kok en minister Van den Broek van buitenlandse zaken zullen op 10 en 11 augus tus een officieel bezoek aan Zuid-Afrika brengen. Zowel de zwarte verzetsbeweging ANC als de Zuidafrikaanse re gering is akkoord gegaan met de nieuwe datum. Dat heeft de woordvoerder van premier Lubbers gisteren be kendgemaakt. in om de scherpe kantjes van het conflict te slijpen. Mandela noemde na het gesprek een be- DEN HAAG-BRUSSEL GPD Het bezoek zou aanvankelijk vorige maand plaatsvinden. De zoek acceptabel, als reis moest echter worden uitge steld, omdat ANC-leider Man dela weigerde de Nederlanders te ontvangen. Het ANC was niet alleen getergd omdat de organi satie niet tevoren over de reis was gepolst, maar Mandela vond bovenal een officieel be- zöek aan een blanke minder- heidsregeringongepast. In het Zwitserse Davos slaag de vice-premier Kok er tijdens een ontmoeting met Mandela omkeerbare stap' zou zijn gezet op de weg naar een overgangs regering van blank en zwart. Twee dagen later beloofde de Zuidafrikaanse president De Klerk dat het overgangsbewind dit jaar een feit zou zijn. Toch is er tot en met gisteren overleg geweest over de nieuwe datum. Eind vorige week ging De Klerk akkoord met 10 en 11 augustus. Gistermiddag gaf het ANC zijn 'ja-woord'. Minister Van den Broek zei gisteren blij te zijn dat zowel De Klerk als Mandela nu akkoord is met het bezoek. ,,De regering beoogt met de reis het huidige hervormingsproces te steunen, en de heren De Klerk en Man dela zijn daarbij onmisbare fac toren", aldus Van den Broek. Voorwaarde is wel dat De Klerk op 17 maart het referen dum wint, waarin de blanken in Zuid-Afrika De Klerk al dan niet steun voor zijn hervormingen moeten geven. Van den Broek zei te hopen dat De Klerk wint. „Mocht hij een nederlaag lijden, dan ontstaat een geheel nieuwe situatie", aldus Van den Broek. „We weten niet wat er dan voor regering komt en zullen ons moeten afvragen of we ons doel dan met zo'n reis kunnen berei ken." Van den Broek was aanvanke lijk geen voorstander van het meegaan van Kok, Maar omcb»t de vice-premier nu officieel door president De Klerk is uit genodigd „is het billijk dat dit verzoek wordt gehonoreerd", zei Van den Broek. „Dat is een bijzondere situatie, maar dat was dit hele bezoek al." De regeringspartijen CDA en PvdA zijn tevreden over het doorgaan van de reis. Zowel CDA-woordvoerder Gualtherie van Weezei als PvdA-kamerlid Valk vindt het een goede zaak dat Kok meegaat. Groen Links vindt dat het kabinet de beslis sing om in augustus te gaan te vroeg heeft genomen. Volgens woordvoerster Sipkes had de re gering moeten wachten tot na het referendum. De WD meent daarentegen dat het kabinet de knoop al veel eerder had moe ten doorhakken. Minister De Vries (sociale za ken) wil werkgevers niet wette lijk dwingen een bepaald aantal arbeidsplaatsen beschikbaar te stellen voor mensen uit etni sche minderheden. Volgens hem werkt een dergelijke ver plichting niet. De minister maakt dat bekend in de CDA- krant. Enkele weken geleden liet de minister in de Kamer al weten voor een Wet Bevordering Ar beidskansen Minderheden te zijn. Ambtenaren van Sociale Zaken waren die wet al aan het maken. Inhoudelijk wilde de minister toen echter nog rtiets zeggen. In de CDA-krant schrijft De Vries nu dat hij werkgevers wet telijk wil verplichten duidelijk aan te geven welk beleid zij ten opzichte van minderheden voe ren. Bovendien moeten werkge vers worden verplicht aan te ge ven hoe zij de positie van min derheden denken te versterken. DEN HAAG STELLA LEENDERS Juweliers en fabrikanten hou den de prijs van trouwringen kunstmatig hoog, ondanks het feit dat het ministerie van eco nomische zaken onlangs heeft beslist dat zij niet langer prijsaf spraken mogen maken. De ont heffing van het verbod op 'col lectieve verticale prijsbinding' is ingetrokken. Deze 24 jaar oude regeling gaf fabrikanten het recht om vaste prijsafspraken te maken met de juwelier. Nog steeds echter ontvangt de juwelier een lijst met prijzen van de leverancier. Niet langer verplichte prijzen, maar advies prijzen. Bijna alle juweliers hou den zich daaraan, zodat in feite het prijskartel dus nog bestaat. Er zijn nog steeds fabrikanten die juweliers verbieden om on der de adviesprijs te verkopen, anders stoppen zij met leveren. Het geven van kortingen is al helemaal taboe. Het heeft daarom geen zin om voor een merk als Anjer of Désiree verschillende winkels af te lopen. De prijs is overal onge veer hetzelfde. Er is één uitzon dering. Fabrikant Flamingo, met een marktaandeel van on geveer 20 procent, heeft het al tijd aan de juwelier zelf overge laten of hij zich wel of niet aan de adviesprijs houdt. De prijsafspraken over trouwringen zijn halverwege de jaren zestig gemaakt in het Ne derlands Trouwringen Syndi caat, opgericht door de juwe liersclub Federatie Goud en Zil- En het opmerkelijke is dat het ministerie om de paar jaar ver lenging van het prijskartel toe stond, zonder dat er ooit één ju welier om hoefde te vragen. Het bestuur van het Syndicaat is in Trouwringen uitzoeken is geen kwestie van prijzen vergelijken. Door nog steeds geldende prijsafspraken is dit stel vrijwel overal even duur uit foto cpd roland dl bruin al die tijd één keer bijeen ge weest. Het trouwringenkartel kwam tot stand omdat de juweliers el kaar dreigden kapot te concur reren. Zij verkochten trouwrin gen altijd al tegen vaste prijzen, maar om klanten bij éikaar weg te lokken, gaven zij steeds duur dere cadeaus. Dat liep volledig uit de hand. Sommige pasge trouwde stellen kregen bij hun ringen een huwelijksreisje naar Parijs cadeau. Veel juweliers gingen daardoor op de fles. „Ie kreeg extreme situaties. Soms was het reisje duurder dan de ringen zelf', vertelt Th. Vermeulen, directeur van de Fe deratie Goud en Zilver. In het geval van de juweliers betekende prijsbinding dat stunts en dure cadeaus onmo gelijk werden. Merkwaardig: de prijsafspraken-met-cadeaus van de juweliers werden vervangen door een kartel-zonder-ca deaus En fabrikanten bleven de juweliers vaste prijzen opleg gen Toch keurde de overheid het kartel goed. De irouwTingfabrikanten en juweliers zijn zeer gehecht aan hun afspraken „Ze geven rust in de handel. Het publiek weet waar het aan toe is", zo rede neert de Arcade-juwelier in Den Haag. Hij gruwt bij de gedachte aan stunts met trouwringen. „Je gaat je liefde toch niet met kor ting geven", roept hij uit. .Als iemand aan mij vraagt of hij korting krijgt op zijn trouwring, dan wijs ik hem onmiddellijk de deur." De juwelier kan dat nu nog doen. HM is 01 ln< r BOSdi mogelijk dat de consument bin nenkort elders wél goedkoper „Om te zorgen dat er geen reizen of dure cadeaus worden weggegeven bij een set trouwringen, is er inmiddels een andere regeling. Dat valt nu onder de Wet Beperking Ca deaustelsel", legt Vermeulen uit. De vraag of dit ook het ein de betekent van het Nederlands Trouwringen Syndicaat, beant woordt hij ontkennend. „Het syndicaat blijft bestaan. We moeten alleen nog bespreken wat de verdere activiteiten zul Ito rijn". Nu mag een tiouwrin- genlcverancier een juwelier dus niet meer verplichten om de vaste prijs te gebruiken. .Als dat wel gebeurt, en de fabrikant weigert verder te leveren omdat een juwelier zich niet aan zijn prijzen houdt, dan kan de juwe lier dit melden bij de Economi sche Controledienst", legt woordvoerder Van Diepen van economische zaken uit Gezien het feit dat de fabri kanten de touwtjes strak in han den willen houden en prijsaf spraken moeilijk keihard te be wijzen zijn. zal dat niet zo'n vaart lopen. Het Trouwringenk artel mag dan officieel zijn doodverklaard, de laatste stuip trekkingen duren nog wel even. Misschien dat de Europese Commissie ook hier de bezem doorheen moet halen. De Vries wil werkgevers ver der verplichten jaarlijks aan de ondernemingsraad te rapporte ren over hun inspanningen ten aanzien van minderheden. Die informatie moet ook ter be schikking worden gesteld van arbeidsbureaus. „Dat is iets anders dan werk gevers verplichten een bepaald percentage van het aantal ba nen dat ze hebben beschikbaar te sirllrn VDOI nwinli-ihnlrn Geen quotering dus. Dat kan ook niet", aldus De Vries. Als motief daarvoor wijst de minister erop dat minderheden heel onevenwichtig over het land zijn gespreid. In Appinge- dam kan niet hetzelfde percen tage voor een werkgever gehan teerd worden als in Amsterdam „Je kunt minderheden moeilijk de opdracht geven zich even wichtig te verspreiden over het land meent De Vries. In de Kamer zijn de fracties v.«n Gmn i mis, WD m D06 bezig een wetsvoorstel te ma ken, dat wel een quotering voor minderheden bevat. Oolc de PvdA heeft daar oren naar. in.i.ii wi mm dm waar De Vries zelf mee komt. Het CDA staat achter de lijn-De Vries. DEN MAAG ANP Een missie van ambtenaren van de ministeries van buitenlandse zaken en justitie is gisteren naar de Tsjechoslowaakse hoofdstad Praag vertrokken om overleg te voeren over de terugkeer van Vietnamezen die In Nederland vergeefs asiel hebben aange vraagd. Het gaat om ongeveer 450 Vietnamese asielzoekers die in Tsjechoslowakije hebben ge werkt, maar het land zijn ont vhM In Uit ingM VOOf dw rimi natie. Staat.vsccretaris kosto (justitie) weigert hen verblijf in Nederland, maar Praag wil al leen Vietnamezen terugnemen die vrijwillig komen. Geen van de asielzoekers wil dat. Nadat Praag begin februari vier door Nederland tenigge stuurde asielzoekers de toegang weigerde, heeft Kosto de Twee de Kamer beloofd geen Vietna mezen meer uit te zetten, voor dat er samen met de Tsjcchos lowaakse autoriteiten een con- Vietnam contact gezocht. Begin februari was er sprake van een ambtelijke missie naar dat land voor overleg. Hanoi heeft echter financiële voorwaarden gesteld aan de terugkeer van de Vietna mezen. Volgens Buitenlandse Zaken is er nog geen zicht op het vertrek van de missie naar Vietnam.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5