Acties in zorg stap dichterbij Binnenland Orgaandonatie loopt vaak uit op kater EG pakt Griekenland hard aan Autobestuurder dreigt Ferrari kwijt te raken Andriessen schrapt kolencentrale NS'ers bestormen bij cao-gesprek hoofdgebouw Dinsdag 3 maart 1992 Redactie: 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOGAN RONALD FRISART (dief) PATRICK VAN DEN HURK JAN PREENEN SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER Vormgeving: RUUD BLOKHUIZEN 3 HOLLANDDORP Een wijk van 624 huizen op de Glv'at Hamatos (de heuvel van het vliegtuig) m bezet gebied. Het dorp moet plaats bieden aan 2.000 mensen. opp. 46 m2, 2 onder 1 kap JERUZALEM NIEUWSLIJN 'Nederland bekent kleur' Amsterdam is op zaterdag 21 maart het toneel van een grote landelijke demonstratie tegen racisme en vreemdelingenhaat. De organiserende vakbonden, kerken en minderhedenorganisa ties mikken op een vergelijkbare opkomst met die van de grote anti-kern wapendemonstraties in 1981 èn '83, toen een half mil joen mensen protesteerden tegen stationering van kruisraketten in Nederland. Tijdens 'Nederland bekent kleur' wordt de hele dag een amusementsprogramma worden geboden op de Dam en het Museumplein. Cel geëist tegen padvindersleider De Amsterdamse officier van justitie heeft gisteren acht maan den geëist tegen een 41-jarige padvindersleider wegens ontucht met vier zeeverkennertjes. Volgens de vier hebben zij op kamp in Vinkeveen, België, Zweden en Denemarken hun groepsleider naakt in hun slaapzak moeten dulden, bond hij hen vast op het schip 'het Zeepaard' en sloeg hij hen met een touw of een riem. De man zelf spreek van verzinsels. Douane pakt tien ton hasj De Marokkaanse douane heeft eind vorige week in de havenstad Tanger tienduizend kilo hasj in beslag genomen die verborgen was in drie Belgische vrachtwagens die werden bestuurd door ^Nederlandse chauffeurs. Het is niet bekend of deze ook zijn op gepakt. De vracht zou goeddeels bestemd zijn geweest voor Ne derland. Volgens de douane betreft het de grootste hasjvangst tot dusverre in 1992. Het ministerie van buitenlandse zaken is niet op de hoogte van de zaak. Zolang de drie Nederlanders niet om bijstand van de Nederlandse ambassade in Marokko vragen, is volgens het departement formeel ook geen contact nodig. Gesprek kabinet met bonden loopt op niets uit Er komen vrijwel zeker weer acties in de gezondheids zorg. Staatssecretaris Simons van volksgezondheid en minister De Vries van sociale zaken hebben vanmorgen de vakbonden laten weten dat het kabinet geen geld be schikbaar stelt voor verbetering van de arbeidsvoorwaar den. AbvaKabo-bestuurder Den Uyl waarschuwde na af loop over voor ,,een golf van arbeidsonrust". mag bedragen. De daarvoor be nodigde 500 miljoen gulden moet bovendien komen uit een verlaging van de pensioenpre mie en vermindering van het ziekteverzuim. De bonden vin den die loonsverhoging te laag en vinden de financiering via een lagere pensioenpremie een sigaar uit eigen doos. Volgens het pensioenfonds PGGM is zo'n verlaging ook niet mogelijk zonder de pensioenen in gevaar te brengen. De vakbonden (AbvaKabo, CFO, Nu'91 en FHZ) hadden het kabinet vorige week opge roepen om met geld over de brug te komen. Zij eisen loons verhogingen van 4,5 a 5 pro cent, wat neerkomt op een be drag van ongeveer 1,4 miljard gulden gemoeid. Simons en De Vries bleven vanmorgen echter bij hun standpunt dat de loons verhoging maximaal 3 procent De acties zullen grimmiger zijn dan twee en drie jaar gele den, zo waarschuwden de vak bondsonderhandelaars. „We hebben geen behoefte meer aan optochten", aldus Den Uyl. Wat nu gaat gebeuren, is nog niet precies bekend. Op 14 maart hebben de bonden een grote manifestatie in Zwolle georga niseerd. Daarna beginnen de cao-onderhandelingen, maar die zullen volgens Den Uyl ge zien de beperkte onderhande lingsruimte „wel snel afgelopen zijn". Simons en De Vries lieten gis teren al weten dat ze niet onder de indruk zijn van het dreige ment dat er acties komen. Vol gens de bewindslieden zal de sector alleen maar zichzelf schade berokkenen. Justitie gaat verbeurdverklaring eisen HAARLEM ARTHUR MAANDAG De 38-jarige Amsterdammer die zaterdagavond bij de Schiphol- tunnel werd betrapt toen hij met zijn fonkelnieuwe Ferrari Testa Rossa zo'n 240 kilometer per uur reed, dreigt zijn auto definitief kwijt te raken. Justitie geeft de in beslag genomen sportwagen, die 325.000 gulden waard is, niet terug en gaat ver beurdverklaring eisen. Dit heeft persofficier van jus titie Hemmes-Boender gister middag medegedeeld. De be stuurder, die al eerder is betrapt op te hard rijden, moet zich eind deze maand voor de Haar lemse kantonrechter verant woorden. De chauffeur werd zaterdag avond op de A4 in Haarlemmer meer, vlak voor de Schipholtun- nel, door de"Amsterdamse ver keerspolitie aangehouden. Ter plekke mag maximaal 120 wor den gereden. De politie, die met een onopvallende surveillance wagen reed, had enige tijd no dig om de drie maanden oude Ferrari te achterhalen. De inbeslagneming van de sportwagen vloeit voort uit nieuwe richtlijnen van de pro cureurs-generaal bij de ge rechtshoven, die in april vorig jaar van kracht werden. Wie meeT dart 50 kilometer te hard rijdt, loopt grote kans op inbe slagneming van zijn voertuig. Politie en officier van justitie treden daarover in overleg. Bij autobestuurders die meer dan 70 kilometer te hard gaan, is geen overleg nodig. Dan heeft inbeslagneming onmiddellijk plaats. Vervolgens beslist de officier of hij de auto mogelijk toch te rug geeft. Zo niet, dan komt er snel een zitting van dé kanton rechter. Daar kan naast straf ook verbeurdverklaring van het voertuig worden gevorderd. Hierbij speelt een rol of iemand al eerder te hard heeft gereden, hoeveel gevaar hij heeft veroor zaakt en hoeveel kilometers hij te hard heeft gereden. Persoffi cier Hemmes: „Het blijven richtlijnen, je hebt beleidsvrij heid." Tot nu toe is het ook in Haar lem al meerdere keren voorge komen dat auto's van hardrij ders verbeurd werden ver klaard. Met dure auto's, lease wagens en voertuigen die ei gendom zijn van iemand an ders, ligt de zaak vaak ingewik keld. Tot nu toe is het iri Neder land slechts één keer voorgeko men dat een lease-auto ver beurd werd verklaard. Justitie beziet landelijk hoe een eind kan worden gemaakt aan het beeld dat 'dure jongens' de dans ontspringen. Overigens is het niet zo dat een eigenaar van een verbeurd verldaarde auto daarvan geen cent meer terug ziet. De kantonrechter kan, uitgaand van de waarde van de auto, een bedrag bepa len dat aan de eigenaar wordt teruggeven. PvdA verarmt in ijltempo PEN HAAG GPP I)c PvdA leeft financieel gezien boven haar Mand. Op een be groting van tien miljoen gul den komt de partij dit jaar ruim 1 miljoen tekort. Volgend jaar zal dat zelfs 1,7 miljoen gulden zijn waardoor zonder maatregelen de reserves eind 1981 /ij" opgribraBet, ildnp penningmeester Etty In het partijblad Rood. Oorzaak vormt het enorme ledenverlies. Twee Jaar geleden telde de PvdA nog 95.000 le den, dit jaar zullen dat er waarschijnlijk nog maar 70.000 zijn. Elty herhaalt nog eens dat er op het partijbureau In Amsterdam zeker tien ar beidsplaatsen moeten vervnl- len. Overigens zal de PvdA de mensen die weg moeten actief begeleiden naar ander werk. Verdient men in een andere baan minder, dan zal de PvdA hel verschil aanvullen. Het PvdA-bestuur heeft verder besloten het aantal betaalde bestuurders van sier (voorzit ter, secretaris, internationaal secretaris en voorzitter Rooie Vrouwen) terug te brengen tot twee: voorzitter en vice voor zltter. De vice-voorzltter zal ook Internationaal secretaris worden en verdient een ton per Jaar. Verder moet de verhuizing van het partijbureau naar Den Haag geld opleveren. Het par tijgebouw aan de VMtsenkade in Amsterdam kan dan worden verkocht. De waarde daarvan wordt geschat op 3 miljoen gulden. Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD). Inter Press Service (IPS). D66 tegen Holland Dorp Helft nabestaanden blijft met vragen zitten D66 wil dat mi nister Van den Broek van bui tenlandse zaken probeert te voor komen dat er een Holland Dorp komt in het door Israël bezette deel van Zuid- oost-Jeruzalem met steun van de Nederlandse stichting 'Chris tenen voor Is raël'. D66-kamer- lid Kohnstam heeft Van den Broek gisteren gevraagd te on derzoeken of de overheid juridi sche dwangmid delen heeft om te voorkomen dat in Nederland geld wordt inge zameld waarvan de besteding in strijd is met in ternationale ver dragen. De bouw van nederzettin gen in bezet ge- LEIDEN JAN WESTERLAKEN Meer dan de helft van de nabe staanden van overledenenen wier organen zijn gebruikt voor transplantatie, heeft een kater overgehouden aan de donatie procedure. Dat moet verande ren, omdat zij daardoor minder snel geneigd zijn zelf een do norcodicil bij zich te dragen. Zij zien het nut en de noodzaak er van wel in, maar de teleurstel ling in de praktijk weerhoudt hen daarvan. Op langere ter mijn komen er daardoor min der donororganen beschikbaar, terwijl er nu al te weinig zijn. Dat stelt de Leidse psycho loog Marc Cleiren vast in een onderzoek naar de ervaringen van nabestaanden van orgaan- en weefseldonors. Zijn boek 'Leven na Geven' ligt vandaag in de boekhandel. De belangrijkste klacht van de nabestaanden is dat er te weinig informatie wordt gegeven. Wat is hersendood? Wat is donatie en hoe verloopt die? Welke zorg en nazorg is er beschikbaar? Cleiren: „De houding van de arts die komt vragen of er orga nen uit het lichaam van de overledene mogen worden ge haald, is van groot belang. Het gaat om een puur menselijke aanpak. De nabestaanden moe ten merken dat de arts met hen meeleeft. Komt hij kil over. dan is dat pijnlijk en roept boosheid op. Het tonen van meeleven wordt als heel positief ervaren". Als iemand hersendood is of Mare Cleiren: „Nabestaanden moeten merken dat de arts met hen meeleeft" •toto hiuco kuwrs al overleden, moet er snel wor den gehandeld. Een van de pro blemen daarbij is dat maar één op de vier overledenen een co dicil bij zich draagt, zodat in driekwart van de gevallen de fa milie' om toestemming ge vraagd moet worden. Cleiren: „Eigenlijk kan het niet, maar na een kwartier moet er al aan de nabestaanden worden gevraagd of organen uit het dode lichaam mogen worden gehaald. De be langen zijn heel groot. Een arts krijgt maar één kans erom te vragen. Verknalt hij die, dan kan hij het vergeten". Wanneer een patiënt hersen dood is. leeft hij niet meer. Het lichaam kan echter nog zijn aangesloten op de beademing om de organen zoveel mogelijk intact te houden. De overledene ziet er dan uit alsof hij nog leeft. Zo is het lichaam niet bleek, maar heeft een roze kleur en het lijkt te ademen. Cleiren zegt dat de nabestaanden vóór het af scheid nemen hiervan op de hoogte moeten worden ge bracht „Nadat er organen uit het lichaam zijn genomen, moeten de nabestaanden wéér afscheid nemen. Want dan wor den ze met de échte dood ge confronteerd". Eigenlijk moeten de nabc staanden door een en dezelfde persoon tijdens de hele proce dure worden begeleid en gein formeerd over de doodsoor zaak, over het afstaan van orga ncn en over de zorg. Maar dat is uitgesloten. Hoewel de buiten staander het ziekenhuis als een geheel ziet, bestaat dat toch uit allemaal afdelingen De nabe staande is daar meestal aange wezen op zichzelf. Cleiren introduceert hier het begrip ketenprincipe. Iedereen dieln het ziekenhuis met de na bestaande te maken heeit, moet antwoord geven op alle vragen Kan hij dat niet. dan moet hij ervoor zorgen dat een ander dat wél kan en ook doet. „Men mag de nabestaande niet laten De transplantatiecoördinator blijkt een belangri)ke steun voor de nabestaanden Achteraf zoekt hij contact met hen om te vertellen dat de organen goed zijn terechtgekomen en of de operatic is geslaagd „En dat stellen alle mensen op prijs. De coördinatoren hebben dit con tact zelf ingesteld. Ik vind dat moet worden vastgelegd dat het altijd gebeurt Bovendien moe ten de artsen die de familie toe stemming voor de organen vra gen. worden getraind om de juiste vraag te stellen In de op leiding moet daar al aandaent voor zijn". bied is in strijd met VN-resolu ties en het door Nederland ge voerde Midden- Oostenbeleid. Minister Van den Broek van buitenlandse zaken verdenkt Griekenland ervan dat de boycot van Nederlandse produkten is inge geven door pure handelsbelangen en niet door woede over de vermeende voortrek kersrol van Nederland bij de erkenning van de Joegoslavische republiek Macedonië. De bewindsman zei dat gisteren na afloop van een vergadering van EG-ministers van bui tenlandse zaken. Daar werden de Grieken flink de oren gewassen over de consumen tenboycot van Nederlandse en Italiaanse produkten. Die is „onaanvaardbaar" en druist in tegen de geest van de Gemeen schap, aldus de ministers. Van den Broek verdenkt „sommigen op de achtergrond" in Griekenland ervan ga ren te hebben willen spinnen bij het boy cotten van met name Nederlandse zuivel. „Wellicht dat zij mogelijkheden zien de Ne derlandse marktpositie in Griekenland te ondergraven", aldus Van den Broek, die weigerde zijn suggestie toe te lichten. Volgens Nederlandse diplomaten hebben de eigenaren van het commerciële radiosta tion Sky dat als eerste opriep tot de boycot, belangen in de Griekse zuivelindustrie. De boycot van Nederlandse en Italiaanse produkten kwam vorige week op gang, na opschudding over de vermeende voortrek kersrol van Van den Broek bij het erkennen van het naburige Macedonië, dat zich van Joegoslavië wil afscheiden. De Grieken zijn bang dat Macedonië na een erkenning de gelijknamige Griekse provincie zal opeisen. Zaterdag riep de Griekse premier Mitsot- akis al zijn landgenoten op te stoppen met de boycot. Dat leek gisteren navolging te krijgen. Een van de belangrijkste steunpila ren van de boycot, Kostas Veropoulos van de supermarktketen Spar Hellas, verving in zijn winkels de plakkaten die Nederlandse en Italiaanse produkten veroordeelden door andere. Daarin werden „vooraanstaande Neder landers en Italianen" uitgenodigd naar Griekenland te komen om er zich ter plaat se, via museum- en monumentenbezoek, van op de hoogte te stellen hoe Grieks Ma cedonië is. Ongeveer 300 NS-ers zijn van morgen het hoofdgebouw van de Spoorwegen in Utrecht bin nengedrongen om tijdens de nieuwe cao-onderhandelingen hun eisen nog eens uiteen te zetten. De vakbondsonderhan- delaars lieten zich wel zien, maar van de NS-delegatie ver scheen niemand. De demon stranten stonden eerst met spandoeken buiten. Later wis ten ze een portier te omzeilen en startten ze onder het zingen van carnavalsliederen een mas sale zoektocht door het enorme gebouw. Belangrijk punt voor de vakbonden zijn de arbeids en rusttijden voor het personeel van de afdeling Infra-beheer (onderhoud) en de vergoedin gen daarvoor. NS wil de dienst roosters aanpassen en de ar beidstijdverkorting terugdraai en Volgens de Vervoer slxmd i w amen vooral dt driedui* zend man onderhouds|XTso- neel langere diensten moeten draaien met kortere rusttijden. Dat zijn ronduit verslechtenn- f;en, vinden de bonden. IX >ondsleden zetten dat stand punt vanmorgen kracht bij. Minister Andriessen van econo mische zaken ziet af van een kolengestookte elektrictiteits- centrale op de Maasvlakte. Hij wil in plaats daarvan verder gaan met warmte-krachtinstal- laties, zo heeft hij gisteren de Kamer laten weten. De bewindsman had in 1989 in gestemd met de bouw van een conventionele centrale, zoals de energiebedrijven wilden. Dat besluit nam hij vorig jaar in her overweging toen de rechter oor deelde dat de procedures met voeten waren getreden. Andriessen wil nu de moge lijkheden onderzoeken van warmte-krachtkoppeling (WJGC). Volgens de bewindsman is WICK in een stroomversnel ling geraakt sinds de discussie in 1989 over de Maasvlaktecen trale. Ook het milieu is volgens Andriessen met zijn besluit ge baat. De SEP heeft teleurgesteld ge reageerd. WKK is volgens de SEP duurder en onbetrouw baarder dan een kolencentrale. Het carnaval is gisteren in het Brabantse Etten-Leur aangegrepen om het dorp te vereeuwigen in het Guinness Book of Records. In het dorp werd 5 kilo meter waslijn gespannen die vervolgens door de car navalsvierders geheel werden volgehangen. Het was een wereldrecord. »roro anp

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3