Economie Lloyd's zwanezang 'GATT dreigt te mislukken' De Amerikaanse economie is niet ziek, maar wel gammel Boris Tromsov pioniert als privé-boer Dinsdag 3 maart 1992 Redactie: 023-150224 JANINE BOSMA Vormgeving: MARIANNE VERSCHUREN DE TREUHANDANSTALT. de Duitse overheidsinstelling die de privatisering van de staatsondernemingen van de voormali ge DDR onder handen heeft, heeft de helft van de haar toevertrouwde bednjven weten te slijten. Op 31 januari waren er 5 584 bednjven verkocht. BÜHRMANN-TETTERODE (grafisch pa pier, verpakkingen en kantoorsystemen), heeft de nettowinst vorig jaar met 60 pro cent zien teruglopen tot 103,1 miljoen gulden. De daling is onder meer het ge volg van 'herstructureringsmaatregelen', aldus de directe. NIEUWSLIJN Kabel vergroot aantal telefoontjes Het aantal telefoongesprekken dat gelijktijdig kan worden ge voerd tussen de Verenigde Staten, Canada en het Verenigd Ko ninkrijk, Frankrijk en Spanje, is sinds gisteren verdubbeld dank zij het in gebruik nemen van een nieuwe glasvezelkabel. De bij na 9.000 kilometer lange kabel loopt onder de Atlantische Oce aan door en kan tegelijkertijd 80.000 telefoongesprekken door geven. Dat heeft het Amerikaanse communicatiebedrijf AT T meegedeeld. De kabel is gefinancierd door AT T, Britisch Tele com, Telefonica of Spain en France Telecom, Teleglobe Canada en 34 andere investeerders. BRUSSEL GPD De onderhandelingen over libe ralisering van de wereldhandel in de GATT (Algemene Over eenkomst Inzake Handel en Ta rieven) dreigt te mislukken door de dwarsliggerij van een groot aantal EG-landen. Dat heeft staatssecretaris Van Rooy van buitenlandse handel gisteren gezegd in Brussel na afloop van een vergadering van de minis ters van handel van de EG-lid- staten. Die bijeenkomst liep voor de zoveelste keer uit op onenigheid over de vraag hoe de EG zich precies moet opstel len in de onderhandelingen met de VS, die eisen dat de EG haar landbouwsubsidies drastisch te rugschroeft. Volgende maand worden de GATT-onderhandelingen afge rond, maar volgens Van Rooy beseft een aantal EG-landen niet dat de tijd begint te drin gen. „Ik ben bezorgd. Er zijn heel wat collega's die onvol doende beseffen dat we in de laatste weken zitten, en dat we niet meer van alles kunnen ver anderen aan de compromis voorstellen. "Het vastlopen van de onderhandelingen zou vol gens Van Rooy een „explosie van protectionisme" kunnen ontketenen, en tal van „sluime rende handelsconfiicten" aan wakkeren. Volgens de bewinds vrouw is dat wel „het laatste waar we behoefte aan hebben in een wereld die op de rand staat van een recessie".. Britse hoop in bange dagen dreigt kopje onder te gaan Dat Robert Maxwell een oplichter bleek, verbaasde eind vorig jaar slechts weinigen. Maar dat Lloyd's (of London) niet in de haak zou zijn? Was dat niet die wereldvermaar de vereniging van assuradeuren in Londen, de exclusieve club van hoogmogende en schatrijke heren waar Marlè- ne Dietrich ooit haar benen liet verzekeren? LONDEN CEES VAN ZWEEDEN CORRESPONDENT Wès ja. Het grootste deel van deze eeuw ging Lloyd's inder daad door het leven als een on neembare veste van fatsoen in een wereld vol financiële dui zendkunstenaars. Anno 1992 is de moraal bij de verzekeraar ge zonken tot „die van een Liba nees casino". Dat zegt in ieder geval Jonathan Mande, auteur van het boek For Whom The Bell Tplls: The Sinking of Lloyd's of London' dat in juni ver schijnt. Als ergens ter wereld een schip vergaat, wordt bij Lloyd's de scheepsbel geluid. Nu kan de verzekeraar echter de bel voor zichzelf luiden. Bij het vermaarde verzeke ringsconcern is de deksel on langs van de beerput geknald. Verbazing alom, want nog maar kort voor kerstmis spraJk pre mier Major de volgende volzin nen: „Nu de concurrentie in Eu ropa toeneemt, hebben we in dit land een onbetaalbare voor sprong op onze Europese con- En die onbetaalbare voorsprong, die we nooit moe ten versmaden of verliezen, is de internationale faam en repu tatie van Lloyd's of London." Majors prijzende woorden waren nog niet weggestorven of Lloyd's vToegere topman Ian Hay Davison profeteerde: „Ik denk dat Lloyd's gaat sterven. Het zou beter zijn de maat schappij direct failliet te verkla ren. Nu zouden de investeer ders er misschien nog hun geld uit kunnen krijgen." Op de vraag of hij soms geestig wilde zijn, antwoordde Davison: „Geestig? Is het soms leuk om het werk waar je je hele leven aan hebt gewijd, te gronde te zien gaan?" Gigant Vroeger was Lloyd's een gigant. In het jaar 1900 had de maat schappij de helft van de mondiale verzekeringsmarkt (levensverzekeringen uitgeslo ten), nu slechts 2 procent. Lloyds is echter nog altijd groot. Het concern heeft eenvijfde van de scheep- en luchtvaartmarkt in handen en is de belangrijkste verzekeraar van Europa. Maar hoe lang nog? Eind ja nuari voltrok zich in het Britse Lagerhuis een hoogst ongebrui kelijk tafereeltje: Conservatieve leden lieten een geheim docu ment uitlekken naar hun socia listische opponenten, die het vervolgens openbaar maakten. De reden was dat de vijftig Con servatieve Lagerhuisleden in kwestie zelf moeilijk de parle mentaire vragen konden stellen - zij hadden persoonlijk hun spaargelden belegd bij Lloyd's. Met zo'n 20.000 andere vermo gende individuen behoren de Lagerhuisleden tot de 'names' van Lloyd's, de investeerders. Nu zijn er twee soorten 'na- mes', de zogenaamde insiders en de outsiders. De insiders zijn in de traditie van jaren her steenrijke Lloyd's-employé's. Behalve geld hebben ze dus ook nog verstand van verzekeren. De outsiders zijn alleen maar steenrijk. Tot die groep behoren de Lagerhuisleden. Wie in Engeland door het le ven wil gaan als 'name', moet over een kapitaaltje van mini maal 250.000 pond (ruim acht ton) beschikken. In totaal zijn er ruim 20.000 'names' die een be drag van vele miljarden ponden in Lloyd's hebben gestoken in de hoop daar lekker op te ver dienen. Tot aan het einde van de jaren tachtig was er geen vuiltje aan de lucht. Maar toen verging in korte tijd het boorplatform Pi- per Alpha in de Noordzee, stak in Amerika de orkaan Hugo op, raasden over de Britse eilanden ongenadige stormen en sloegen olietankers lek. Lloyd's betaalde zich blauw aan schadevergoe dingen. En alsof dat nog niët ge noeg was begonnen rechters in Amerika krankzinnige schade vergoedingen toe te kennen. Nabestaanden van de slachtof fers van een brand in een res taurant in Alaska eisten bijvoor beeld een vergoeding van 300.000 dollar. Toen Lloyd's weigerde te betalen, werd de Londense maatschappij veroor deeld tot de betaling van een nog groter som geld: 60 miljoen dollar. Donkere wolken pakten zich samen boven de verzekerings wereld. In Amerika gingen in korte tijd 285 verzekeraars fail liet. Ook Lloyd's, hoe groot ook. ontsprong de dans niet. Het concern, dat jaarcijfers met een vertraging van drie jaar publi ceert. maakte vorig jaar bekend in 1988 500 miljoen pond (1,65 miljard gulden) verlies te heb ben geleiden. De verwachting is dat het verlies voor 1989 1.3 miljard pond (4.3 miljard gul den) zal bedragen, voor 1990 1.1 miljard pond (3.6 miljard gul den) en voor 1991 800 miljoen pond (2,6 miljard gulden). Die Brand aan boord van het olieplatform Piper Alpha In 1988. De rampzali ge explosie aan boord van het booreiland voor de Schotse kust was eèn van de grote rampen in het eind van de jaren tachtig, waarvoor Lloyd's miljoenen ponden moest uitkeren. foto ar dave caulkin de insiders ervan hun geld op slinkse wijze in de meest risico volle sectoren te hebben geïn vesteerd. De verliezen die vorig jaar be kend werden gemaakt, verjoe gen reeds vele names Zij ver lieten het zinkende schip. Van de overblijvers hebben velen een rechtszaak tegen Lloyd's aangespannen. Zij willen voor komen dat hun gelden naar de cliënten vloeien die bij Lloyd's een verzekering hadden afge sloten. Een van hen zei vorige week: „Lloyd's blijft proberen geld los te krijgen van ons, maar steeds meer names weigeren te beta len. In enkele weken tijd. zo voorspel ik. zal Lloyd's moeten aankloppen bij de Bank of Eng land." verliezen betekenen dat de ruim 22.000 names' hun geld in rook zien opgaan. Gemiddeld zullen zij over de periode 1988-1991 elk een vermogen armer wor den. Schandaal En daar begint het Uoyd's- schandaal. Want uit het uitge lekte document blijkt dat de verliezen niet eerlijk zijn ver deeld. De outsiders raakten in het jaar 1988 gemiddeld 10.300 pond (34.000 gulden kwijt) per persoon IkWg, de insiders slechts 4.000 pond (13 000 gul den). De outsiders hebben zich in middels in een aantal machtige actiegroepen verenigd en eisen gerechtigheid. Zij beschuldigen brieken (General Motors. Ford en Chrysler) gaat het buitenge woon beroerd. Alleen al General Motors draaide vorig jaar met het onvoorstelbaar grote verlies van 4,5 miljard dollar en zal zijn personeelsbestand met 74.000 arbeidsplaatsen moeten terug brengen. Het is een lijstje dat zich naar believen laat uitbreiden. )r hoeft de krant maar open te slaan om nieuwe, shockerende berichten uit de eredivisie van het Amerikaanse bedrijfsleven n lm DM moet inkrimpen, 's werelds grootste warenhuis Macy's is in grote moeilijkhe den. etcetera, etcetera. Al die berichten ondermijnen het zelf vertrouwen van de consument, en daarmee zijn bereidheid geld uit te geven Beter Zijn er dus alleen maar inkt zwarte onweerswolken? Nee. zo CVS is hei ook weer niet Uit \<r schillende cijfers blijkt dat de Amerikaanse economie in de tweede helft van dit jaar vrijwel zeker wat beter zal gaan draai en. Daarvoor zijn twee goede redenen. Om te beginnen is dat de lage rente. Het disconto de rente die banken elkaar voor kortlopende leningen bereke nen is nu 3,5 procent, het laagste peil sinds 1964 Dat be tekent da» over de hele linie de rente laag is F.n dus zijn bedrijven en par ticulieren nu versneld hun schulden aan het afbetalen. Veel huiseigenaren hebben ver der hun oude hypotheken ver vangen door een hypotheek met een lagere rente. Dat bete kent dus dat bedrijven en parti culieren meer geld beginnen over te houden. Verder is het een verkie- 7ings|.i.ir, en ondanks veel gr bakkelei tussen het Witte Huis en het Congres zullen de kiezers de komende maanden ongr twijfekJ met belastingveriagin gen en andere kadootjes van de overheid worden gepaaid Dat is eigenlijk niet verantwoord, maar leven op de kone termijn voor iedereen wat extra be steed baar inkomen op De eerste tekenen zijn te zien Vanaf eind januari zijn de auto verkopen weer wat omhoog gr gaan De huizenmarkt trekt weer iets aan. Een deel van de middenstand ziet de klanten weer terugkomen. Het econo misch herstel komt er dit jaar. daarover zijn vrijwel alle experts het eens. Maar of het breed, diep en vooral langdung zai zijn. dat blijft de vraag het ziekbed, maar is nog altijd gammel en kan door elk ver koudheidje opnieuw worden geveld. Ook voor de langere termijn zijn de vooruitzichten met gun stig. De Amerikanen hebben de afgelopen jaren vr. 1 H v.emig geïnvesteerd in modernisering en onderwijs, en dat kan op den duur alleen maar wTange en dorre vruchten voortbrengen. Vertrouwen Dat besef begint nu langzaam maar zeker tot de gewone Ame rikanen door te dringen. Het is een van de redenen w aarom het vertrouwen van de consument in de economie nu lager is dan sinds 1974 het geval is geweest Er zijn meer redenen. De be langrijkste is, dat heel veel Ame rikanen werkelijk panisch zijn dat zij hun baan zullen verlie zen. Wie zijn baan kwijt is. kan letterlijk alles kwijtraken. Het is hier nu eenmaal geen sociaal paradijs. Dat die angst zo groot is, komt mede omdat hij de huidi ge recessie en periode van hele trage groei voor hei MM ook veel witte-boorden banen (voor kantoorwerkers) verloren gaan. Eerdere recessies troffen bi|na exclusief blauwe boorden ba nen (voor industriewerkers) Bovendien zijn het een aantal vlaggedragers van het Ameri kaanse bedrijfsleven die harder getroffen zijn dan wie dan ook. De eens trotse viiegmaat schappij PanAm bestaat niet meer Met de drie grote autofa- Als je alleen naar de grote cijfers kijkt, dan valt het nog wel mee met de Amerikaanse economie. Van een echte recessie is bij voorbeeld sinds ruim een half jaar aJ geen sprake meer, omdat het Bruto Nationaal Produkt (BNP) niet meer daalt. De werkloosheid bedraagt 7 procent. Dat is weinig vergele ken met de vorige recessie, toen bijna 11 procent van de Ameri kanen zonder werk zat. De ren te is sinds jaren niet zo laag ge weest, en de inflatie bedraagt nog maar 3 procent. Maar daar mee is het beeld niet compleet. Om te beginnen lijdt de econo mie van de VS al sinds begin 1989 aan bloedarmoede. Van de lente van dat jaar tot de zomer van 1990 bedroeg de groei op jaarbasis niet meer dan een ma gere 1 procent. Toen begon de recessie. Daaraan kwam vorig jaar zomer een einde. Sindsdien is de groei van de economie echter beperkt gebleven tot nog geen procent. Dat is niet het normale patroon van een recessie. Normaal volgt daarna een periode volgt met forse groei, gauw 4 tot 5 pro cent. Dat gebeurde na de reces sie van 1973-74 en 1981-82, maar is deze keer nog uitgeble- De reden daarvoor is, dat het onderliggende economische beeld nu veel somberder is dan bij voorgaande recessies. Bij de eerdere recessies had Amerika niet de grote federale schuld, die nu als een enorm gewicht alle bewegingen bemoeilijkt. Die schuld is voor het grootste deel te wijten aan het onverant woord vriendelijke belastingre gime van de regeringen Reagan en Bush en de niet minder on verantwoord hoge defensie-uit gaven onder Reagan. De schuld zal dit jaar de grens van 4000 miljard dollar overschrijden. Dat kost de Amerilcaanse re gering alleen al aan rentebeta lingen 300 miljard dollar per jaar. En de bedragen worden al leen maar hoger, want dit jaar zal het gat op de begroting naar verwachting 400 miljard dollar groot zijn, een nieuw en triest record. Door de grote schuldenlast is de regering Bush tot nu toe niet in staat geweest de wapens te hanteren die normaal worden gebruikt om de economie uit een recessie te tillen: grote over heidsprojecten en aanzienlijke belastingverlaging, die beide de bMMdtafn aanwakkeren. Kortom: de Amerikaanse eco nomic ligt dan missi hu n nn i m Hevige contrasten in het economisch nog steeds wankelende Amerika. Op Thanksgiving Day 1991 deelde een organisatie voor daklozen war me maaltijden uit aan zwervers en daklozen De plaats was strategisch gekozen: het grasveld voor het Capltool In Washington, het onderko men van de Amerikaanse volksvertegenwoordiging. foto afp robert (mm THE INDEPENDENT Boris Tromsov is een van de duizend Oek- raïners die onder de nieuwe Oekraïnse wet geving op het gebied van de landbouw bre ken met het collectivisme. Traditioneel zorgde de Oekraïnse 'graanschuur' voor een kwart van de landbouwprodukten van de voormalige Sovjetunie. „De mensen zouden waar schijnlijk minder geschokt zijn geweest wanneer ik was gaan Tnpti ik in drinken", zegt Tromsov, die voorzitter was van een collec- ttlijfl Vtije tijd tieve boerderij in het centrale district Vasilkova. Zijn schoon- OOgSttC, K€€K zoon, oieg Sveridov, helpt met men anders het bouwen van een onderko men voor de 660 varkens op de nCUlf me zestig hectare land. Er stroomt een beek om vissen in te kwe- ken en er is vruchtbare zwarte grond voor de suikerbietproduktie. „Sinds 1985 heb ik geprobeerd op de col lectieve boerderij de perestrojka te introdu ceren. Ik heb geprobeerd coöperaties van de grond te krijgen, verhuurmaatschappijen voor landbouwmachines...maar het lukte niet", aldus Tromsov. En zijn schoonzoon voegt daaraan toe: „Hij heeft het stil gehou den, maar dit is 25 jaar lang zijn droom ge weest." Tromsov verliet onlangs de kolchoz om de varkensstal te bouwden. Hij hoopt dat de graanschuur en het woongedeelte van zijn boerderij tegen de zomer in gebruik kan worden genomen. Relaties hebben ge regeld dat Tromsov in vijf jaar 100.000 ton vlees kwijt kan aan het Kievse bedrijf Elec- troset in ruil voor de 100.000 roebels die naar schatting nodig zijn voor de bouw, ar beidskrachten en materialen voor de boer derij. Een tractor en jeep staan al klaar in de garage. Raamkozijnen liggen te wachten in de voederbakken het project voor deze maand is Kiev af te stropen voor ruiten die daar in passen. „Toen ik dit land huurde, deed ik het meeste werk op mijn vrije dagen. Ik pro beerde het zo te doen dat de mensen het niet zouden zien- ...Toen ik de kolchoz leidde en mijn vakan ties doorbracht aan de Zwarte Zee, vond iedereen dat normaal. Maar to< vrije tijd gebruikte om te oogsten, keken de mensen toch anders naar rhij", aldus Tromsov. De voorzichtige wetgeving, waaronder de verkoop van stukken Tand nog was verbo den. maar wel stukken landbouwgrond tot 50 hectare mochten worden doorgegeven binnen de familie, werd vorige maand ge deeltelijk ingehaald toen het Oekraïnse par lement het privébezit van land vastlegde in de grondwet. Niet dat het nu opeens eenvoudig is om een eigen boerderij te beginnen. In januari Ik heb gezien dat land werd afgenomen, en nu moeten we terugge\'en ik mijn liet de burgemeester van Tromsovs dorp, Barachty, weten dat hij de boerderij niet kon registreren. Hij legde de schuld daar voor bij de bureaucratie. Niettemin is Tromsov vol vertrouwen dat hij het land dat hij huurt, zal kunnen kopen. De burge-, meester, Vladimir Martinenko, zegt: „De cirkel is rond...Ik heb meegemaakt dat het land afnamen en nu moeten we het teruggeven...Het enige verschil is dat we toen in meters telden en nu in hectaren." In Tromsovs ruime huis heeft een foto van zijn vader, die tot borsthoogte in een korenveld staat, een prominente plaats. Hij heeft in 1933 de grote hon gersnood onder Stalin, waarbij bijna een kwart van de 3.000 i woners van het dorp om het le ven kwam, overleefd. Tromsovs grootvader, een kleine boer, stierf na deportatie als koelak (of rijke boer) in Siberië tijdens de gedwon gen collectivisatie in de jaren dertig. „Toen zij hem meenamen, lieten ze niets achter, nog geen theelepeltje", zegt Tromsov. Het heeft voor dorpen als Barachty zestig jaar geduurd om in het reine te komen met hun stalinistische verleden. Tromsov vd spelt dat het nog vijftig jaar zal duren v privéondememingen in de landbouw wor tel schieten. Wuivende korenhalmen. Als het aan Boris Tromsov ligt wordt dat weer het beeld van het Oekraïnse platteland, de graanschuur van de voormalige Sovjetunie. united phows de boer

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 21