Leidsch Dagblad GOS-leger op terugtocht slaags met Armeniërs Auto moet weg uit centrum Amsterdam Salvo's knetteren, maar na een uur is het vrede BEL: Sociëteit Quintus Parijs verwacht gaat de overlast 500.000 man op op straat te lijf Lautrec-expositie Om luchtvervuiling binnen norm te houden doen. De Milieudienst heeft dat jaar als peildatum genomen, omdat naar verwachting de meeste auto's dan een katalysa tor hebben. Als dat inderdaad het geval is, blijft de luchtver vuiling binnen de normen. Onderzoeker Nauta heeft daar echter zijn twijfels over. omdat het gemiddelde inkomen in Amsterdam zal dalen, waar door mensen langer in oude au to's blijven rijden. Bovendien moeten er in 2000 dan niet meer auto's rijden dan in 1987. Niets wijst er echter op dat het autoverkeer zal stabiliseren of afnemen. Tussen 1988 en 1991 is het spitsverkeer in de Amsterdamse tunnels met 50 procent toegenomen. Ook de Rijks Planologische Dienst ver wacht een toename van het au toverkeer tot 2000. nieuwe versie Brit krijgt boete wegens beet in neus haarlem arthur maandag De Haarlemse politierechter mr. F.C. Bakker heeft gisteren een 33-jarige man uit Arlington- court (Groot-Brittannië) wegens mishandeling veroordeeld tot 2.500 gulden boete. Tegen de man was een maand celstraf ge- De mishandeling gebeurde op 4 januari aan boord van een KLM-vliegtuig dat op weg was van Bangkok naar Schiphol. Aan boord ontstond, vermoede lijk door overmatig drankge bruik, ruzie tussen passagiers. De Brit beet daarbij een mede reiziger in de neus. Het slacht offer liep een snee op van vier centimeter. Officier van justitie mr. C. van Spierenburg achtte toebrenging van zwaar lichame lijk letsel bewezen, maar de rechter hield het op mishande ling. KATWUK - De eerste strandpaviljoens verschijnen weer in Katwijk. Traditiegetrouw heeft Theo Lange zijn Willy Zuid' als eerste opgetrokken. Door strakkere richtlijnen van de gemeente kon hij wat later aan de slag dan gebruikelijk. Over twee weken hoopt hij de eerste gasten te kunnen ontvan gen. foto dick hogewoning amsterdam anp Het autoverkeer in Amsterdam se binnenstad moet aanzienlijk verminderen om de luchtver vuiling rond de eeuwwisseling binnen de perken te houden. De Milieudienst van de ge meente stelt in een rapport dat in bepaalde straten (samen 4,2 kilometer lang) het aantal auto's moet worden gehalveerd en dat het in een aantal andere straten (samen 13,5 kilometer lang) met een kwart terug moet. In de Treublaan zou dat maar liefst 60 procent moeten zijn, op de Stadhouderskade 55 procent en op de De Ruyterkade 42 pro cent. Amsterdam is de eerste ge meente die heeft laten onder zoeken wat er moet gebeuren om in het iaar 2000 aan de nor men voor luchtvervuiling te vol- Ex-bajesklanten vertellen over vooroordelen NIEUWSLIJN Nederlanders gewond in Beieren Bij een ongeluk met een Nederlandse touringcar in de Duitse deelstaat Beieren zijn vandaag 42 mensen gewond geraakt, van wie zes ernstig. De bus kwam uit Praag en had 48 passagiers aan boord. Volgens de politie kwam het voertuig bij Sulzbacn-Ro senberg in een bocht met de wielen in de berm, waarna de chauffeur de macht over het stuur verloor en de bus kantelde. De chauffeur raakte verblind door de koplampen van een tegen ligger en zag daardoor de bocht te laat. Afrikanen willen haringverbod De internationale conferentie over bedreigde dier- en planten soorten in het Japanse Kyoto is gisteren met verhitte discussies begonnen. De haringvangst in de Noordzee is een van de heike le punten. Zimbabwe en enkele Afrikaanse buurlanden willen een verbod op de handel in haring omdat de vissoort volgens hen met uitsterven wordt bedreigd. Europa ontkent dat en be schuldigt de Afrikaanse landen ervan het haring-voorstel te ge bruiken om het verbod op de ivoorhandel ongedaan te maken. De handel in ivoor komt tijdens de conferentie ook aan de orde. Vrouw trouwt met overleden vriend Dankzij een uitzonderlijk besluit van de Franse president Mitter rand is een 29-jarige Fran^aise getrouwd met haar overleden vriend. Bemadette Heuzé gaf in Champigneulles, in het noord oosten van het land, het ja-woord tegenover de burgemeester en werd daarmee tegelijkertijd de echtgenote en de weduwe van Jean-Louis Détré. Détré overleed een jaar geleden aan kanker, twee dagen voordat hij met Bemadette, met wie hij al twaalf jaar samenwoonde, zou trouwen. Enkele dagen na het overlijden diende Bemadette een aanvraag in bij de president om postuum te mogen trouwen. 'Jacht in duinen wordt uitgebreid' Staatsbosbeheer is van plan om voor de Zuidhollandse duinen weer een vergunning af te geven voor de jacht. In het natuurge bied mag met ingang van 1 april weer uitgebreid gejaagd wor den op vossen, konijnen en diverse vogelsoorten. De Stichting Duinbehoud heeft inmiddels protest aangetekend tegen het be sluit van Staatsbosbeheer. Tot nu toe mag in de Zuidhollandse duinen alleen op konijnen worden gejaagd. Iran bemiddelt vergeefs in Nagorno Karabach Troepen van het voormalige Sovjet-leger zijn vanmorgen slaags geraakt met Armeense militanten. Bij Stepanakert, de hoofdstad van Nagorno Karabach, werd een militaire kolonne vanmorgen aangevallen door Armeniërs. De sol daten van het Gemenebest van Onafhankelijke Staten (GOS) zijn gisteren begonnen zich terug te trekken uit de omstreden Armeense enclave in Azerbajdzjan. moskou rtr-dpa-afp Leg«- vee"ig procent van de troepen heeft inmiddels Nagor- De eenheden van het voormali ge Rode Leger kregen vrijdag van opperbevelhebber Sjaposj nikov opdracht zich uit Nagor no Karabach terug te trekken Militaire depots en kazernes in het gebied zijn de laatste den geregeld doelwit var vallen door Armeense of Azer bajdzjaanse guerrillastrijd! Beide partijen beschuldigen de GOS-troepen ervan aan de zijde van de tegenstander mee te vechten. Bovendien plunderen ze de Sovjet-wapenvoorraden. Bij de beschietingen in het dorpje Baloerdzja, vlakbij Ste panakert, is een dode gevallen, zo meldt Soefjan Beppajev, de plaatsvervangend bevelhebber van de Transkaukasische troe pen van het voormalige Rode no Karabach verlaten, terwijl de rest dekking heeft gezocht in Baloerdzja. De troepen van het Gemene best begonnen gisteren in enke le kolonnes aan de terugtrek king uit hun basis in Stepana kert, nadat eerst in groten getale mannen en materieel waren aangevoerd om de wegen uit het gebied te beveiligen. Sjapos- jnikov heeft inmiddels generaal Verwarring in Katwijk over geheim nummer arbeidsbureau katwuk annet van aarsen In Katwijk is verwarring ont staan over de bereikbaarheid van het nieuwe arbeidsbureau aan de Groen van Prinsterer- weg. Een aantal mensen op zoek naar een baan heeft ver geefs geprobeerd bij de PTT het telefoonnummer van het bureau te krijgen. Het ant woord was steeds: „Het ar beidsbureau heeft een geheim De reden om gen is volgens dat c i te \i medewerk ster eenvoudig. Omdat het Katwijkse bureau maar vier krachten heeft, is er geen tijd om algemene vragen te beant woorden. Werkzoekenden moeten daarom naar het ar beidsbureau in Lisse bellen. Daar worden degenen die een specifieke vraag hebben over werk in Katwijk doorverbon den naar de dependance in de ze gemeente. Boris Gromov naar de enclave gestuurd. Gromov leidde in 1989 de terugtrekking van het Rode Leger uit Afghanistan. Armeense militanten verzet ten zich tegen de terugtrekking. Zij zijn bang dat met het vertrek van de GOS-troepen de laatste broze verdedigingslijn tussen Armeniërs en Azeri's wegvalt. De Armeniërs willen aansluiting van Karabach bij Armenië. Maar Azerbajdzjan, dat al meer dan 70 jaar het bestuur over de enclave in handen heeft, verzet zich daar fel tegen. De afgelo pen vier jaar zijn zeker 1.500 mensen om het leven gekomen bij gevechten om de bergachti ge enclave. De afgelopen weken zijn de gevechten weer fel opge laaid. De Iraanse minister van bui tenlandse zaken, Velayati, pro beert tot dusver vergeefs een bestand tussen de Armeniërs en Azeri's te sluiten. Bij een Ar meense aanval op de Azerbajd- zjaanse stad Kocali vielen vorige week volgens ooggetuigen zeker honderd doden. Azeri's die de stad ontvluchtten spreken ech ter van duizend doden. Vandaag besluit over vervolging voorzitter SVV/ Dordrecht '90 justitie beslist vandaag of een strafrechtelijk onderzoek wordt ingesteld naar de uitlatingen van Gees den Br.iu n, VDOtzttter van eredivisieclub SW/Dordrecht '90. Hij noemde de gekleurde spelers van de voetbalclub 'bijna allemaal ba jesklanten en druggebruikers'. ,.Ie moet eens weten voor hoe veel van die gasten ik uitstel heb bij justitie. Na de competitie moeten ze gaan zitten. Zo gauw we vijf punten hebben en veilig zijn, flikker ik het hele gespuis eruit." De citaten stonden in de Bra bant Pers-kranten. Den Braven zei gisteravond dat de uitspra ken ,,uit hun verband zijn ge rukt. Mocht ik sommige jon gens hebben gekwetst, dan nied ik hiervoor mijn excuses aan". „We moeten eerst alles op een rijtie zetten. Dan nemen we de beslissing of het relevant is een strafrechtelijk onderzoek in te stellenaldus persofficier Van Zon in Dordrecht. Minster d'Ancona (WVC) heeft recent haar zorg uitge sproken over het verbale geweld op en rond de velden. Zij heeft de sportbonden aangespoord maatregelen te nemen Pagjna 19: Verèl stapt op na krasse uitspraken Den Braven. 'Veel te weinig aandacht voor milieuvervuiling door luchtvaart' utrecht richard mooyman Bijna tweederde van de Neder landers vindt dat de overheid te weinig aandacht besteed aan milieuproblemen die de lucht vaart veroorzaakt. Dit blijkt uit de vanochtend door Natuur en Milieu gepubliceerde resultaten van een steekproef onder 813 Nederlanders. En dat terwijl het Nederland se publiek de milieugevolgen van het vliegverkeer nog steeds onderschat, aldus Natuur en Milieu. Zo denkt 36 procent dat het vliegtuig per passagierskilo meter schoner is dan de auto met katalysator. Volgens de stichting is het vliegtuig echter ruim twee keer zo vuil. Tweederde van de onder vraagden vindt het niet aan vaardbaar dat chartermaat schappijen al aan het einde van de nacht beginnen te vliegen. De helft is van mening dat de prijs van de (nog)' accijnsvrije vliegtuigbrandstof kerosine mag worden opgetrokken; 47 pro cent vindt van niet. Een kleine twee procent van de onder vraagden meldde ooit om milieuredenen van een vliegreis te hebben afgezien. Geldschieter trekt zich terug uit Air Holland AMSTERDAM ANP Een van de zeven financiers van de onlangs heropgerichte lucht vaartmaatschappij Air Holland heelt rich touoBtroldoeii Hei gaat om W. Rooders van de par- ndpeüegroep Mricoip In Hoofddorp. Aanleiding daar voor is onenigheid bij het op stellen van een nieuw bedrijfs plan voor Air Holland. Rooders stak eind vorig jaar met nog zes andere financiers onder leiding van 'bednjfsred- der' P. Langendijk 25 miljoen gulden in de restanten van iu« htvuftmaatsihappfi \ir ilol land van lohn Block. De groep wilde met één overgebleven Boeing 757 het luchtniim kie zen na het faillissement van de moedermaatschappij. De problemen rond het be drijfsplan speelden al enige tijd. Gisteren liet Rooders weten dat Matcorp zijn belang in Air Hol land van de hand doet ..Het hoofdstuk is af. Ie wenst elkaar het allerbeste toe", aldus Rood ers Hoe groot zijn belang in de luchtvaartmaatschappij was, wilde hij niet meedelen. Vol gens woordvoerder Boetes van Air Holland gaat het om een be drag van „enkele miljoenen gul dens". sarajevo runa hellinca correspondent oost-europa De dreigende burgeroorlog in Bosnië-Hercegovina is voorlo pig afgewend. Militante Serviërs hebben gisteravond hun barri cades in Sarajevo opgeruimd. Ze hadden die opgeworpen uit protest tegen het referendum van afgelopen weekeinde, dat waarschijnlijk een volmondig 'ja' jegens de onafhankelijkheid van de republiek oplevert. De Serviërs eisen een autonoom gebied binnen Bosnië. Trams en bussen begonnen weer te rij den en de inwoners van Saraje vo waagden zich weer op straat, nadat de regering had toege zegd dat het uitroepen van de onafhankelijkheid wordt uitge steld tot de definitieve uitslag van het referendum bekend is. Het is een handjevol vredesde- monstranten, zo'n twee- of driehonderd mannen, vrouwen en ook kleine kinderen. De poli tie probeert hen tegen te hou den, maar onder het roepen van 'Wij willen vrede' lopen ze door over de brede donkere Marshala Tita-boulevard. Pas honderd meter voor de Servische barri cade stoppen ze. Dan barst een salvo van scho ten los. De mensen drukken zich plat op de grond. Ze roe pen nogmaals dat ze vrede wil- Twee gewapende Serviërs controleren het spaarzame verkeer bij de door hen opgeworpen barricade in het centrum van Sarajevo. •foto era len. Een tweede salvo, een der de. Er wordt in de lucht gescho ten. Dan klinken er plotseling van de zijkant harde knallen. Drie mensen worden getroffen. Ze zijn gelukkig slechts licht ge wond. De demonstranten trek ken zich terug; de verslagenheid staat op hun gezichten gete kend. Dan, een uur later, de to tale ommekeer. De regering is tot een overeenkomst met de Servische politici gekomen en in een gezamenlijke verklaring wordt iedereen opgeroepen naar huis te gaan. Terwijl de barricades worden afgebroken, trekt een eindeloze stoet vre- desdemonstranten door de stad. Ze maken het V-teken en zwaaien met witte vlaggen. IJit de heuvels rond de stad klinkt nog af en toe gerommel, maar het gevaar van een burgeroorlog in Bosnië-Hercegovina lijkt even onverwacht bezworen als het was opgekomen. Volgens een regeringswoord voerder is bewust van ieder ge bruik van geweld afgezien om de zaak niet verder te provoce ren. De houding van het Joego slavische leger (JNA) is uiteinde- lil) misst Men «wel een van <i«- opmerkelijkste gebeurtenissen van de dag. Het mag als het eer ste succesje van de vredestroe pen van de Verenigde Naties worden beschouwd. Over een week moet de Bosnische hoofd stad hoofdkwartier voor de blauwhelmen worden. Met een buigWOOltOg in Sarajevo was die stationering ernstig in de problemen gekomen. Dat was voor het JNA gisteren duidelijk belangrijker dan de solidariteit van de Serviërs. Pagina 2: Een dag vol spanning In Sarajevo. Dinsdag 3 maart 1992 Opgericht 1 maart 1860 Nr. 39791 Losse nummers 1,50 Geen krant ontvangen ABOW^^1 SERVICE HET WOORD IS AAN Fatsoen is als vroomheid: het moet van binnen uit komen, an ders stoot het af. Baer-Otxrdorl VANDAAG PAGINA'S 22 Binnenland 3,5 Buitenland 6 Cultuur 7 Familiebenchten 4 Feiten en meningen 2 Info - 16 Programma's 9 Regio 11.13,14,15 RTV Show - - 8 Sport 17,19 HET Weer Verwachting van het KNMI tot morgenavond Droog Wolkenvelden. »n het zuiden ook af en toe zon en vnjwel overal droog Minimumtemperatuur rond 6, middagtemperatuur rond 12 graden Matige zuidwesten wind, kracht 3 a 4 Toestand Begin na beroerte zeer kritiek JERUZALEM Rfr-AR De voormalige Israëlische pre mier Menachem Begin (78) is vanochtend getroffen door een beroerte en met spoed opgeno men in een ziekenhuis in Tel Aviv. Twee uur na opname op de intensive care-afaeling van het l< hil< >v- /ir) rnhms WH Bfl gin nog niet bij bewustzijn. Zijn toestand is kritiek en hij moet kunstmatig worden beademd Volgens de Israëlische radio heeft Begin een hersenbloeding gehad. Hij kampt sinds zijn al treden in 1983 met een steeds zwakkere gezindheid en heeft al verscheidene malen een hart aanval gehad. Sinds zijn vertrek uit de poli tiek heeft de oud-premier en ex leider van regeringspartij likud zijn huis nauwelijks meer veria ten. Aangenomen wordt dat hij in een depressie raakte na de dood van zijn vrouw en na de mislukte Israëlische invasie van I QmdOO in 1982. HOELANG KUNT II NOG ZONDER? Ja. »fc um sm «et/oéectit j abonnemsat aa wM»| U kram a tntt tw»« wek an gr at It 1.V|*Éfmr77<»mnni bat aal ik daarna r»t maand |t 2 7.80) via automa 1 tischa betaling* I DfV kwartaal (f80.10) va accept I I Rfro I OfV kwartaal ((80.10) via auto ma ti te ha betaling* I Naam an voorlettert Adret I Postcode Woonplaat f. Telefoon h vm controle berorgmgi Nummer bank. girorekening 1 Handtekening I Dere bon ei een envelop, ronder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad Antwoordnummer 10050 2300 VB Le«t«n II Hl I II I 8 71214 1*400053™ I

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1