Regio 'Zorg voor monumenten komt in de verdrukking' 'Plagiaat onder architecten loopt de spuigaten uit' Wassenaar koploper bij inzamelen gft Jenaplanschool wil in twee gebouwen blijven Herdenkingsexpositie in raadhuis Leiderdorp over politiek racisme Dinsdag 3 maart 1992 Redactie: 071-161400 DICK VAN DER PLAS MIEP DE GRAAFF ÜESBETH BUITINK WIM KOEVOET CAROUNE VAN OVERBEEKE Eindredactie: PAUL DE TOMBE Vormgeving-, RON VAN HAASTRECT 15 LEIDEN NIEUWSLIJN Noordwijker rijdt tegen lichtmast OEGSTGEEST Een 41 - jarige automobilist uit Noordwijk is gisteravond tegen een lichtmast aan de Haarlemmertrekvaart ii Oegstgeest gebotst. De man had volgens de politie teveel ge dronken. Hij raakte niet gewond, maar zowel zijn auto als de lantaarnpaal werd totaal vernield. Wassenaarder krijgt eremedaille WASSENAAR De Wassenaarder L. Kruit, plaatsvervangend chef Natuurkunde en Navigatie-instrumenten bij het MEOB (het Marine Elektronisch en Optisch Bedrijf) in Oegstgeest kreeg van middag de eremedaille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, uitgereikt. De 62-jarige Kruit ontving de konink lijke onderscheiding ter gelegenheid van zijn veertigjarig ambts- jublileum. De directeur van het MEOB, P R. Hogendoom, speld de de medaille op. Kleding Graalhuis voor halve prijs ZOETERWOUDE De uitverkoop van het Zoeterwoudse Graal huis vanmiddag en zaterdagochtend betreft alleen kleding. Alle andere spullen zijn normaal geprijsd. De tweedehands kleren gaan ter gelegenheid van de eerste verjaardag van het Graalhuis voor de helft van de prijs over de toonbank. Het Graalhuis steunt met de verkoop van tweedehands spullen kleinschalige projec ten in Indonesië, Polen en Burkina Faso. Gft-container later aan huis gebracht VOORSCHOTEN Het huis-aan-huis bezorgen van de gft-mi- nicontainers in Voorschoten heeft door leveringsproblemen eni ge vertraging opgelopen. De containers en keukenemmers zul len in de loop van deze en volgende week bij de huizen worden neergezet. De mini-containers zullen, in afwijking van wat op de gft-kalender staat vermeld, pas vanaf maandag 9 maart voor het eerst worden geleegd. Onderbrandmeester neemt afscheid WASSENAAR Onderbrandmeester bij de beroepsbrandweer van Wassenaar, A.J. van Steen, verlaat na 27 jaar de gemeente dienst. Het gemeentebestuur biedt hem op vrijdag 20 maart, tussen 16.30 en 18.00 uur, een receptie aan in de kantine van de brandweerkazerne aan de Johan de Witt-straat 39. De gemeente Wassenaar is in de provincie Zuid-Holland kop loper bij het inzamelen van groente-, fruit- en tuinafval (gft). Wassenaar heeft vorig jaar 3410 ton gft-afval ingezameld, terwijl de provincie pas voor 1995 een norm van 3370 ton hanteert. Dit bleek op een 'af- valsymposium' van de provin- Wassenaar heeft nu al voor meer dan 100 procent aan de norm voor 1995 voldaan. De andere Zuidhollandse gemeen ten hebben volgens de provin cie gemiddeld slechts 8 procent van de gestelde norm gehaald. Volgens een woordvoerder van de gemeente Wassenaar heeft de succesvolle inzameling te maken met 'een goede cam pagne en het feit dat wij het gft- afval elke week ophalen'. „We doen dat dus niet eens in de twee weken zoals in andere ge meenten het geval is. Daar kla- gen bewoners over stankover last als het afval zo lang blijft liggen. Ze willen daardoor ook niet op grote schaal aan de in zameling meedoen. Bij ons ligt dat dus anders." Het merendeel van de 26.000 inwoners van Wassenaar be schikt inmiddels over de 'groe ne bak' voor het gft-afval. De eerste groene bakken versche nen in oktober in de Wasse- naarse tuinen. „Het laatste deel, ongeveer 10 procent van de in woners, krijgt dit jaar waar schijnlijk nog een bak. We gaan door op deze weg, want het blijkt een succes." VOORSCHOTEN De vijf woonboten aan de Rouwkooplaan in Voorschoten moeten verdwijnen. Het gemeentebestuur is van plan de boten aan te kopen en inmiddels is al met twee eigenaren overeenstemming bereikt. Deze investering denkt Voorschoten voor een deel te kunnen 'terugverdienen' doordat wordt bespaard op het niet aanleggen van r woonboten. Daarvoor was wel geld gereserveerd. Het Voorschotense college wil de woonboten aan de Rouwkooplaan weg hebben omdat ze niet passen in de omgeving en niet voldoen aan de eisen. Verder zijn enkele arken niet aange sloten op voorzieningen die B en W essen tieel noemen voor het 'wonen en het milieu'. Ook de doorgang voor de recreatievaart wordt door de aanwezigheid van de woonbo ten belemmerd. Het college vraagt van de ge meenteraad de nodige vrijheid bij het onder handelen met de woonbootbezitters, waarhij de toezegging wordt gedaan dat de aankoop prijs niet boven de door de raad gestelde li miet zal uitkomen. Die limiet is gesteld op 50.000 gulden. FOTO HIELCO KUIPERS Leefbaar Voorschoten wil commissie behouden De zorg voor de bijna tweehonderd historische panden die Voorschoten rijk is, dreigt in het gedrang te komen als de plaatselijke monumentencommissie verdwijnt. Vooral op langere termijn kan dit ernstige gevolgen heb ben. Dit schrijft de Stichting Leefbaar Voorschoten in een brief aan de gemeenteraad. De stichting zet zich af tegen het plan om de welstandscommissie in de loop van dit jaar samen te voegen met de monumentencommissie. zijn. De ene dakkapel mag wel terwijl de andere niet is toege- VOORSCHOTEN Met die samenvoeging wil het gemeentebestuur de werkwijze verbeteren en kosten besparen. Vooral de welstandscommissie die de kwaliteit van de vormge ving van gebouwen in de gaten houdt, had nogal wat kritiek te verduren. Deze commissie zou te traag, te gedetailleerd en soms subjectief en willekeurig te werk gaan. Volgens aanvra gers van bouwvergunningen zou de welstandscommissie in haar oordeel bovendien onno dig bevoogdend en betuttelend De nieuwe commissie zou bestaan uit drie onafhankelijke deskundigen van wie één lid deskundig is op het gebied van de monumentenzorg. Bij moei lijke kwesties kan de hulp van een externe (monumenten- )deskundige worden ingeroe pen. De huidige monumenten commissie heeft vijf leden, de welstandscommissie drie. De Stichting Leefbaar Voor schoten is bang dat de voor mo numentenzorg benodigde des kundigheid in het gedrang komt als slechts één commissielid zich met de tweehonderd Voor schotense monumenten gaat bezig houden. „Die taak is veel te zwaar voor één vast- en één ad hoc-lid. De meeste gemeen ten hebben een aparte monu mentencommissie. Voorscho ten heeft veel monumenten, dus een aparte commissie zou ook hier gerechtvaardigd zijn. De monumentencommissie en de welstandscommissie hebben verschillende takenpakketten en bekijken zaken vanuit een ei gen invalshoek", aldus secreta ris C, Bonnema. Ook de huidige voorzitter van de monumentencommissie èn van de welstandscommissie, J. Lochtenberg, betreurt het ver dwijnen van de monumenten commissie. „Ik vind het jammer dat specifieke deskundigheid na korte tijd, drie tot vier jaar, al weer teniet wordt gedaan. Maar ik denk wel dat dat ene lid jn de voldoende Bestuur: liever dependance dan uitbreiding Van de negen Oegstgeester ba sisscholen blijft wellicht de rooms-katholieke Jenaplan school als enige in twee gebou wen ondergebracht. De andere acht basisscholen zijn reeds ge huisvest in één schoolgebouw, al dan niet met noodlokalen. Dat is conform de wet op het basisonderwijs, die in 1985 van kracht werd. Op grond van deze wet zijn kleuterscholen en lage re scholen verplicht niet alleen organisatorisch te fuseren maar ook daadwerkelijk één gebouw te betrekken. Het bestuur van de Jenaplan school (de Stichting katholieke scholen Oegstgeest) verkiest een zogenaamde dislocatie een soort dependance boven een uitbreiding van het be staande hoofdgebouw, aange vuld met enkele noodlokalen op het schoolplein. Er is echter een probleem. Het ministerie van onderwijs heeft de uitket aan gemeenten voor het c houd van dislocaties stopgezet. Samen met het gelijkgestemde gemeentebestuur probeert het schoolbestuur het ministerie een uitzondering te laten ma ken voor de Jenaplanschool. De afstand tussen het hoofd gebouw en de voormalige kleu- IX" terschool 't Mierennest, beide gelegen aan de Rembrandt van Rijruaan, bedraagt 100 meter. Het schoolbestuur vindt dat niet te ver voor een goede com municatie tussen beide gebou wen. Bovendien zou het onlo gisch zijn om het betrekkelijk jonge Mierennest, dat in 1968 is gebouwd, in te ruilen voor twee noodlokalen die hooguit 15 jaar mee kunnen. Noodlokalen Bovendien wijzen prognoses uit dat de Jenaplanschool over en kele jaren aan twee noodlokalen niet genoeg zal hebben. Voor de extra noodlokalen is dan geen plaats meer op het schoolplein bij het hoofdgebouw. Verder staan er geen Oegstgeester schoollokalen leeg zodat de eni ge mogelijkheid een bijgebouw elders in de gemeente is. „En dat zal ongetwijfeld meer dan 100 meter van het hoofdge bouw af liggen." In de discussie met het minis terie van onderwijs is het van belang dat het bewijs wordt ge leverd dat het WWup VU de dislocatie duurder is dan het handhaven ervan. Volgens het schoolbestuur en het gemeen tebestuur is dat aan te tonen. waarborg biedt voor monumen tenzorg." Ook beheerders van monu menten zijn niet blij met het opdoeken van de monumen tencommissie. P. Pels Rijcken van Kasteel Duivenvoorde: „Als grootste monument in Voor schoten zijn wij erg betrokken bij monumentenzorg. We pro beren de gemeente te overtui gen van het belang van het be houd van het kasteel en daarin heeft de monumentencommis sie ook een taak." Wethouder J. van de Poel wijst de kritiek echter als onjuist van de hand. ..De stichting heeft de stukken blijkbaar niet goed ge lezen, want daarin staat dat drie leden van de nieuwe welstands commissie deskundig zijn als het gaat om monumenten: de voorzitter, de restauratie-archi tect en een ad hoc-lid. De mo numenten van Voorschoten zullen keurig worden bewaakt. Een aparte monumentencom missie is luxe en overbodig." LEIDERDORP LIESBETH BUITINK De jaarlijkse expositie van de Leiderdorpse stichting Ver- zetsherdenking staat dit jaar in het teken van politiek georga niseerd racisme. De stichting krijgt van de Anne Frank stichting de tentoonstelling 'Eigen volk eerst' over de rechts-extremistische partijen in Europa, zoals het Vlaams Blok. het Front National uit Frankrijk, de Duitse Republi- kaner en de Nederlandse Cen trum-Democraten. „De expositie brengt het he dendaags politiek racisme in beeld", vertelt I. Gehner, voor zitter van de stichting. „Ze laat zien dat racisme op dit mo ment een bedreiging voor de samenleving is en de grond vesten van de democratie aan tast. Er is een duidelijke link naar de jaren dertig, toen het zelfde gebeurde. Uiteindelijk mondde dat uit in de Tweede Wereldoorlog." Het vernieuwde bestuur van de stichting wil niet meer uit sluitend stilstaan bij de Twee de Wereldoorlog en het verzet. „We trekken de lijn door naar het heden en de toekomst", aldus Gehner. „We nodigen voor de opening van de ten toonstelling nog wel verzets strijders uit, maar alleen de Leiderdorpse verzetsmensen." De stichting wil ook de lei derdorpse schoolkinderen bij de verzotsherdenking betrek ken. „Leiderdorp tegen Apart heid helpt ons daarbij /Mie scholen krijgen een brochure om de zaak te kunnen voorbe reiden vóór de bovenbouw kinderen naar de expositie gaan. Naderhand maken de kinderen een collage van de indrukken die ze hebben op gedaan bij de expositie. Daar voor loven we een prijsje uit." Ontwerp romantische villa 's inzet kort geding tussen Noordwijkse vakbroeders NOORDWUK/WARMOND Zo'n twee jaar geleden stond de Noordwijkse architect Hans van Egmond al op z'n achterste be nen toen in het plan Haghe Weijde in Warmond 23 villa's dreigden te komen die in zijn ogen exacte kopieën waren van een ontwerp, afkomstig van zijn eigen tekentafels. Het dreigen met een rechtszaak bleek toen voldoende. Nu Van Egmond zijn Noord wijkse collega Leen Korbee van plagiaat beschuldigt, komt het werkelijk tot een kort geding. Volgens Van Egmond lijken de negen villa's die Korbee voor het Casinoterrein in de bad plaats heeft ontworpen exact op de huizen waarmee hij al enkele jaren veel succes heeft in Noordwijk en omstreken. Kor bee op zijn beurt ontkent de be schuldiging dat hij heeft gepikt. Al voor kerstmis heeft Van Eg mond over de kwestie een brief geschreven aan Korbee. „Ik reed er langs en zag op het bord dat de huizen die er moeten ko men precies zo zijn zoals de be roemde romantische villaatjes die wij maken. En het is niet voor het eerst dat een collega architect dit ontwerp pikt. De eerste keer dat je dat mee maakt, is het nog wel leuk en voel je je gestreeld. Maar de laatste tijd begint het echt de spuigaten uit te lopen. Ik pik het ^j( VOORHAM MAKELAARS ^j( VOOR !NFOR»ATIE EN VERKOOP TEL. 01719-19219 Het bord bij het 'Casinoterrein' in Noordwijk met de tekening niet meer. Korbee heeft op meerdere brieven van ons trou wens totaal niet gereageerd." De 'romantische villaatjes', zoals Van Egmond ze noemt, staan op veel plaatsen in Neder land en zijn volgens hem ra zend populair. „In De Zuid in Noordwijk staan er tientallen, maar ook in Wassenaar, Naar- den en Zeist bij voorbeeld. In Almere wordt er op dit moment zelfs een hele wijk van ge bouwd, 460 stuks. Minister Van den Broek heeft zo'n huis. En ook Ted lansen, Orlandini, John de Mol en Linda de Mol." In het conflict over de tekenin gen van de 23 Warmondse vil la's in het plan Haghe Weijde was collega architect Van Ma nen uit Noordwijk voor Van Eg mond de grote boosdoener. „Hij had het ontwerp van onze woning compleet gekopieerd. We hebben toen met een rechtszaak gedreigd en daarop bood grondeigenaar Aegon ons een bedrag tussen de zes en ze ven ton als we daarvan wilden afzien. Toen ik daar niet op in ging, boden ze aan mijn naam alsnog aan het project te ver binden. Maar ook daar had ik geen trek in. Uiteindelijk heeft Van Manen op stel en sprong toch een ander ontwerp ge maakt." Om Korbee te dwingen het zelfde te doen, heeft Van Eg mond inmiddels een kort ge ding aangevraagd bij de Haagse rechtbank. Van Egmond heeft de Haagse jurist lie Wit in de arm genomen die enige tijd ge leden een soortgelijke kwestie in de meubelbranche tot een goed einde bracht. „Ik ben dit zo zat. dat ik maar direct de beste advocaat genomen heb die er op dit gebied te krijgen Huisjes De aangeklaagde Noordwijkse architect Leen Korbee is het niet eens met de visie van Van Eg mond. „Ik snap niet waar hij het over heeft. We hebben gewoon een paar eenvoudige huisjes ontwikkeld en inderdaad er zit een roetje in de kozijnen en er zitten wat afgebogen kantjes aan. Maar dat zie ie overal Ik zie niet in dat hij kan claimen Een door Hans van Egmond ontworpen villa in 'De Zuid' in Noordwijk. dat dat van hem is gejat. Ik heb ken. „Welnee, op deze i mijn kantoor capaciteit gekwalificeerde mensen genoeg en heb daar echt de ontwerpen van Van Egmond niet bij no dig Korbee is dan ook niet van plan een ander ontwerp te ma- kan straks geen enkele architect meer een wit villaatje met een roetje neerzetten. Een kort ge ding? Hij doet zijn best maar. Dan kunnen verstandige men sen bepalen of hij gelijk neeft." De Warmondse grschicdcnis FOTO DtCX HOGfWOHHtG kent Korbee ook. maar die maakt hem niet bang. „Die ar chitrct is naar hem toegegaan met voorstellen. Maar dat ben ik (och echt niet van plan Zijn brieven niet beantwoord7 Dat klopt, ja, maar hij krijgt binnen kort een briefje van mc."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15