Regio 'Inademen van gif ontoelaatbaar hoog' 'Praten tegen depressie' JÊ Dit is geen bajesklant, het is een aardig Air Holland verliest geldschieter 'De straf moet wel een keer ophouden' Dinsdag 3 maart 1992 R«dactJ<r. 071-161400 WILLEM SPIERDIJK MEJNDERT VAN DER KAAU JAN WESTERLAKEN MONICA WESSEUNG ERJC JAN WETERINGS Eindredactie: JAN VAN DER NAT Vormgeving: PIET KOOREMAN 14 NIEUWSLIJN Biotechnologie Leiden naar wereldtop De vakgroep biotechnologie van de Rijks Universiteit Leiden kan binnen vijf jaar tot de wereldtop behoren. Dat zegt een commis sie die in opdracht van de ministeries van economische zaken en onderwijs en wetenschappen keek naar de effecten van on derzoek die gericht zijn op vernieuwing. De ministeries hebben voor die vernieuwing 20 miljoen gulden uitgetrokken. Veel te weinig, oordeelt de commissie. Met zo'n bedrag loopt Nederland gevaar zijn goede internationale positie kwijt te raken. Lr moet minstens 50 miljoen gulden beschikbaar komen. De universiteiten in Amsterdam, Groningen, Delft (en Leiden) moe ten dat bedrag verdubbelen, omdat hun vakgroepen biotechno logie eveneens een toppositie in de wereld kunnen veroveren. Eredoctoraat voor prof. Markesinis De Rijksuniversiteit Gent heeft de Leidse hoogleraar B. Markesi nis (bugels recht) een eredoctoraat in de rechtsvergelijking ver leend. Markesinis krijgt het eredoctoraat voor zijn uitzonderlijke verdiensten' op het gebied van de rechtsvergelijking, in het bij zonder voor de wijze waarop hij op het continent de kennis over de Engelse Common Law heeft verspreid. Bovendien is Markesi nis benoemd tot fellowvan de Koninklijke Academie van Weten schappen, Letteren en Schone Kunsten van België. Het eredoc toraat wordt hem 20 maart in Gent verleend. RUL krijgt instituut voor Azië-studies De Rijks UniversiteitLeiden (koninklijk instituut taal-, land- en volkenkunde) moet een onderzoekcentrum krijgen voor Azië- studies. De commissie maatschappijwetenschappen Azië advi seert dit aan de minister van onderwijs en wetenschappen. Voorts zegt zij dat niet twee, maar drie miljoen gulden beschik baar moet worden gesteld om te voorkomen dat de kwaliteit van de Nederlandse Azië-studies nog verder wordt aangetast. Meer rijbewijzen ingevorderd DEN HAAG MONICA WESSEUNG Justitie heeft in de maand fe bruari 751 rijbewijzen ingevor derd wegens het rijden onder invloed. Het alcoholbejeid is sinds 1 februari verscherpt. In 1991 werden over èen heel jaar slechts duizend rijbewijzen in genomen. Met name de arron dissementen Den Haag (216) en Amsterdam (211) hebben veel rijbewijzen ingenomen. Voorlichter F. Vergeer van de politieregio Hollands-Midden verwacht dat de komende maanden het aantal ingevor derde rijbewijzen op een hoog peil zal blijven liggen. „Wij zijn zeker niet van plan de controles te verminderen. Er staat een flink aantal regionale alcohol campagnes op stapel en eind dit jaar is er weer de landelijke actie van Veilig Verkeer Neder land." De stijging in het aantal inge Onderzoek TNO naar gebruik bestrijdingsmiddelen LEIDEN. MEINDERTV Werkers in de bollenteelt krijgen veel meer gif te verwer ken dan maximaal is toegestaan. Met name via de adem haling krijgen deze werknemers veel grotere hoeveelhe den grondontsmettingsmiddelen binnen dan toelaatbaar wordt geacht. Van twee van deze stoffen ademen werk nemers tijdens het injecteren van de grond, tot 40 keer zoveel in dan verantwoord wordt geacht, zo schat het TNO. De betreffende stoffen zijn onder meer schadelijk voor de vruchtbaarheid. yan de bestrijdingsmiddelen op ae Nederlandse markt, zijn vol gens het TNO in ieder geval veel te grof om de werkelijke giftig heid te meten. TNO heeft met behulp van computerprogramma's en -mo dellen in kaart gebracht in wel ke hoeveelheden en bij welke werkzaamheden werkers in de bollenteelt met giftige bestrij dingsmiddelen in aanraking ko men. Zo blijkt dat bij het in-, en uitladen van de stoffen weinig aanraking met giftige stoffen met zich meebrengt. Anders ligt dat bij het mengen van de stoffen en het daadwer kelijke ontsmetten van bollen en grond. TNO schat het risico bij blootstelling bij deze werk zaamheden veel hoger in dan toelaatbaar geacht wordt. Daar bij stelt het Adviescentrum voor Dat blijkt uit een nog vertrou welijk rapport van TNO dat is gemaakt in opdracht van het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid. Al langer is bekend dat het gebruik van be strijdingsmiddelen in de bollen teelt schadelijk is voor de ge zondheid van de medewerkers in die bedrijven. Onbekend is nog echter welke middelen pre cies verantwoordelijk zijn voor huidafwijkingen en aantasting van het zenuwstelsel. Ook het Adviescentrum voor Chemische Arbeidsomstandig heden TNO, dat het onderzoek heeft verricht, kan nog niet met zekerheid de mate van giftig heid van de afzonderlijke stof fen vaststellen. De proeven die destijds zijn gedaan bij toelating Chemische Arbeidsomstandig heden TNO in haar vertrouwe lijk rapport, dat het eigenlijk ook bedroevend is gesteld met de kennis van de precieze giftig heid van de bestandelen van verschillende pesticiden. In april 1990 werden resulta ten bekend van een uitgebreid onderzoeks van de Leidse we tenschapswinkel. waaruit bleek dat huid en zenuwstelsel van mensen uit de bollenteelt waren aangetast. Er kon echter nog niet worden vastgesteld welke stoffen nu verantwoordleijk wa ren voor welke aandoeningen. Daarvoor worden er te veel middelen gebruikt en lopen ook de aard, duur en hevigheid van het contact met de stoffen te uiteen. TNO heeft nu een inventari satie gemaakt van de 21 ge bruikte stoffen en proberen aan te geven wat de tot dusver be kende giftige werkingen zijn. Voor de oudere middelen blijkt dat de gegevens over de giftig heid achterhaald en ontoerij kend zijn. Juist in de bollenteelt wordt volgens het TNO nog veel oude stoffen gebruikt. Bij de bolontsmettingsmidde- len hebben werknemers volgens het rapport soms wel vier keer nomen rijbewijzen is enerzijds een gevolg van intensieve con troles. maar anderzijds ook van een strengere wetgeving. Het is sinds 1 februari mogelijk een rijbewijs direct nadat iemand heeft geblazen en een promilla ge van meer van 1.3 heeft ge scoord, in te nemen. Voorheen ging aan de inname een maan denlange procedure vooraf. Bo vendien zijn de grenzen voor inname begin dit jaar ver scherpt. De tijd dat een 'alcoholmobilist' zijn rijbewijs kwijt is, varieert van enkele maanden tot maxi maal vijf jaar. Het rijbewijs wordt direct na het blazen inge nomen en enkele maanden la ter beslist de rechter welke straf er moet worden gegeven. Men sen die het niet eens zijn met de inname kunnen direct in be roep gaan bij de officier van jus titie. De behandeling voor de rechtbank wordt dan versneld. LEIDEN «ETER V „Desnoods klets je als telefonische hulpverlener de hele nacht met zo'n depressieve man die het niet meer ziet zitten. Of ga je met 'm wandelen of zwemmen. Als-ie maar niet z'n nest in komt. Zo kun je misschien voorkomen dat hij een eind aan zijn leven maakt." De'Leidse prof.dr. H.A.C. Kamphuisen, ook wel de 'slaapprofessor' ge noemd. denkt dat dit de lering is die leken kun nen trekken uit een Gronings onderzoek waar uit blijkt dat ernstig depressieve mensen zich na een nacht waken een stuk beter kunnen voelen. Nachten doorgaan kan alleen een langdurig positieve uitwerking hebben als het in combina tie met een anti-depressief geneesmiddel zoals clomipramine gebeurt. Drs. S. Elsenga, psycho loog in Franeker. onderzocht een honderdtal aan depvnstas lillende patiënten die baat had den bij slaaponthouding. Morgen promoveert hij aan de Groningse universiteit op dat onder zoek. Prof. Kamphuisen, klinisch neuro-fysio- loog bij de 'slaapkliniek' van het Academisch Ziekenhuis in Leiden, denkt dat er in samen werking met de Franeker psycholoog 'ontzet tend leuk onderzoek' is te doen. „In de Groning se hoek van de depressiviteit zijn ze goed be- zig." De kamer van Kamphuisen in het Acade misch Ziekenhuis is huiselijk. Sneeuwklokjes horen op zijn bureau. Mensen boeien hem. In die sfeer praat hij ook. „Een endogene depressie kan verschrikkelijk zijn. Het komt vanuit de ziel, van binnenuit, zonder een aanwijsbare oorzaak. Er is geen reden om verdrietig of ongelukkig te zijn en toch zit je vast in een diepe put. Die lieve Claus van Trix heeft heel boeiend verteld welk een diep lijden zo'n depressie is. De openheid waarmee hij dat deed heeft me nigeen gegrepen. Durven te laten zien dat het ook een 'koninklijke' aandoening kan zijn." Volgens het onderzoek van TNO krijgen werknemers in de bollensector met name via de ademhaling veel grotere hoeveelheden grondontsmettingsmiddelen binnen dan toelaatbaar wordt geacht archieffoto zoveel contact met middelen dan toelaatbaar wordt geacht. Voor de meeste stoffen geldt dat twee keer zo veel huidcontact optreedt, dan goed is. Via de ademhaling komt er volgens de schatting minder schadelijke stoffen het lichaam binnen dan schadelijk is. Dat ligt anders bij de grond- ontsmetingsmiddelen. Daar ademen werknemers veel meer giftige stoffen in dan maximaal toelaatbaar is. De overschrij dingsfactor. zoals TNO dat noemt, ligt bij metam-natrium en bij methylisothiocyanaat res pectievelijk op 29,2 en 41,7. Met name deze stoffen zijn in kleine hoeveelheden schadelijk voor de vruchtbaarheid van werkers in de bollenteelt. Het TNO stelt voor om zo snel mogelijk de werkzaamheid van deze stoffen nader te onderzoeken. In het rapport staat boven dien de aanbeveling om een uitvoerige huidbeschermings programma op te zetten. De frequentie van voorkomen van .huidafwijkingen bij handmatige arbeid verdient veel meer aan dacht. Het rapport met de resultaten wordt morgen naar de Tweede Kamer gestuurd. De Tweede- Kamerfractie van D66 heeft aangekondigd over de resulta ten kamervragen te stellen. Het opstellen van een nieuw bedrijfsplan voor de onlangs heropgerichte chartermaat schappij Air Holland heeft tot onenigheid geleid. Een van de zeven financiers, W. Rooders van de participatiegroep Mat- corp uit Hoofddorp, bevestigde gisteren dat zijn onderneming zich heeft teruggetrokken uit Air Holland. Rooders stak met nog zes ande re financiers onder leiding van 'bedrijfsredder' P. Langendijk vorig jaar 25 miljoen in de res tanten van de luchtvaartmaat schappij Air Holland. De groep wilde met één overgebleven Boeing 757 het luchtruim kie zen na het faillissement van de moedermaatschapij. „Het hoofdstuk is af. Je wenst "elkaar het allerbeste toe", aldus Rood ers. Hoe groot zijn belang was in de luchtvaartmaatschappij, wilde hij niet mededelen. Woordvoerder F. Boetes van Air Holland bevestigde gisteren dat het belang van Matcorp op 'enkele miljoenen guldens' uit kwam. Volgens ae zegsman komt er een nieuw bedrijfsplan. In het stuk wordt onder meer de toekomstige strategie van Air Holland besproken, zo zei hij. Deze week moet het stuk klaar zijn. Over de inhoud wilde hij niets loslaten. Of er naar een nieuwe geldschieter wordt ge zocht, kon hij evenmin bevesti gen. Volgens berichten in de fi nanciële pers zou een duurder dan verwachte revisie van de vliegtuigmotoren het vermogen van de maatschappij sterk aan-, tasten. Voor groot onderhoud was in het oorspronkelijke be drijfsplan een bedrag van 3,4 miljoen gereserveerd. Door cor rosie in de vliegtuigmotoren zou die post met enkele miljoen guldens omhoog moeten gaan. Volgens het oorspronkelijke, in oktober 1991 opgestelde be drijfsplan waren er twee scena rio's voor de 'nieuwe' maat schappij mogelijk. In het opti mistische scenario wordt ervan uitgegaan dat Air Holland in het eerste jaar van haar bestaan (1991/92) een resultaat vóór be lasting van 1,42 miljoen zou kunnen behalen. Bij het pessi mistische toekomstbeeld komt het verlies vóór belastingen uit op 4,52 miljoen. Ex-gedetineerde geeft voorlichting op Stedelijk Gymnasium 'Waarvoor hebt u gezeten?' Een bankoverval? Gaaf!! 'Hoef je in de gevangenis echt niets anders te doen dan een beetje tv kijken en video draaien?' 'Kunnen ze ex gedetineerden niet een rap port van een psychiater meege ven als garantiebewijs?' 'Bent u beter uit de gevangenis geko- man dan ar in mmbT Vragen en nog eens vragen. De maatschappijleerles over de linquentie en samenleving zal de leerlingen van de vijfde klas van het stedelijke gymnasium aan de Fruinlaan in Leiden lang heugen. Lx gedetineerde Ge rard. voorlichter van het project Delinkwentie en Samenleving verzorgde afgelopen week in el ke vijfde klas twee lesuren maatschappijleer. Het werden uren die niet alleen bol stonden van de vragen, maar ook onge kend veel emoties losweekten. De sfeer is aan het begin van de les een beetje afwachtend en niet direct goedkeurend. Een man die in de nor heeft gezeten, kan die wel oké zijn? Hij ziet er normaal uit, dat wel. maar hij is wel in de fout gegaan. „Hebt u zelf wel geprobeerd uit dat cri minele circuit te komen? Wat heeft U /elf gedaan om u leven beter te maken?", zijn de eerste, behoorlijk kritische vragen. Gerard heeft meer met het bijltje gehakt. Hij weet dat een groep een ex-bajesklant niet iet open a vangt. Hij zet ae eerste stap vertelt een en ander over zich zelf. Dapper, en de klas waar deert dat. dat voel je. Na Ge- rards introductie, hij is 58 jaar oud en heeft tot 1984 in etappes gevangen gezeten wegens bankovervallen en inbraken, heeft de klas maar een klein zetje nodig. Ex-gedetineerde Gerard op het Stedelijk Gymnasium: „Na een paar uur praten zou ik hun vader kunnen zijn. Het u De vragen bijven eerst wat af standelijk. De nieuwsgierigheid naar wat hij gedaan heeft voert de boventoon. „Na mijn eerste taakje had ik een paar duttend gulden en daarmee ben ik als een speer naar Frankrijk ge gaan. Lol en mooie vrouwen zoeken. Door gokken werd ik stinkend rijk. maar ook drank en gokverslaafd. Terug in Ne derland had ik niemand meer. Ik at uit asbakken en heb me van ellende maar bij de gevan genis aangemeld." De leerlingen zijn danig on der de indruk. Was de sfeer eerst nog bravourachtig. zodra ze horen dat Gerard zijn sociale leven met zijn criminaliteit heeft verspeeld, wordt het een stuk stiller in de klas. Romanti sche ideeën over de gevangenis en criminaliteit zijn de wereld wel uitgeholpen. Us gebroken Het ijs is gebroken en het ge sprek wordt persoonlijker. De leerlingen durven meer 'op de man af te vragen' en komen langzaam maar zeker voor hun eigen mening uit. Het probleem van werk vin den komt ter sprake. Liesbeth vindt het niet zo raar dat een werkgever niet happig is op ex- gedetineerden: „Je zegt zelf dat je slechter uit de gevangenis komt dan erin gaat. Eerst was je fout, wat kan je nu dan ver wachten." „Nee joh, als ze je een kans geven dan verpest je die vast niet", denkt een ander juist. Vooroordelen; Gerard weet er alles van. Jaren achtereen heeft hij niet durven vertellen dat hij in de bajes heeft gezeten. Zo weet zijn schoonmoeder het nog steeds niet, want dan zou ze 'door het lint gaan'. „Ze vindt me een toffe vent, maar ik weet niet hoe dat is als ze weet dat ik gevangen heb gezeten." Nanneke zegt: „Als iemand mij meteen vertelt dat hij in de gevangenis heeft gezeten, zou ik dat dapper vinden en zo ie mand verder willen leren ken nen." „Nee", denkt Merlijn, „als iemand zoiets zwaks heeft ge daan zou ik hem niet zo snel meer vertrouwen." Het overgrote deel van de leerlingen is echter een andere mening toegedaan. „Hij is ge woon aardig, wat gedaan is is gedaan, we leven nu", zegt Ma- riekt. Martijn maakt duidelijk dat de boodschap van Gerard is overgekomen bij de klas. „Hier zit geen bajesklant, hier zit ge woon een aardig mens." Gerard kijkt even later tevre den terug op de lessen. „Ik denk dat ze nu anders denken dan een paar uur geleden. Je voelt het. Eerst houden ze me op een afstand, na een paar uur praten zou ik hun vader kunnen zijn. Het waren prima lessen", De betrokken maatschappijleerle rares M. Rengers-Verscnelüng is het hier dubbel en dwars mee eens. „Ze beseffen nu dat ge vangenisstraf dubbele straf is. Ik denk dat een flink aantal voor oordelen uit de weg is ge ruimd." Ex-bajesklanten vertellen over vooroordelen LEIDEN MONICA WESSEUNG De straf is niet afgelopen zodra een delinquent uit de gevange nis komt. Ex-gedetineerden moeten vaak opboksen tegen een muur van vooroordelen. Werk of een woning zijn nau welijks te vinden, het afsluiten van een (inbraak)verzekering is nagenoeg onmogelijk. Het zit in Nederland niet direct snor met de ontvangst van ex-gevange- Vanuit die constatering en voor al vanuit het idealisme dat dat beter kan, is in 1975 het voor lichtingsproject 'Delinkwentie en Samenleving' opgericht. Met als motto 'Vooroordeel, je zult er maar mee zitten', geeft de stichting voorlichting aan scho len. Doel is de ideeën die leven over ex-gedetineerden op zijn minst een beetje bij te stellen. De stichting heeft een landelijk bureau in Groningen en een zestal regio-bureau s. Op een enkele betaalde kracht na draait de Delinkwentie en Samenle ving op tientallen vrijwilligers, stuk voor stuk ex-gedetineer den. De manier van werken is even simpel als doeltreffend. De voorlichters (ex-gedetineerden) gaan op uitnodiging naar mid delbare scholen en beroepsop leidingen en geven in de klas voorlichting. Er wordt een film vertoond over het leven binnen een gevangenis. Dat levert stof genoeg op om een gesprek met de klas aan te knopen. Een ge sprek dat altjd weer uitkomt op de maatschappelijk tegenwind die ex-gedetineerden ervaren. Een beetje voorlichter weet de jongeren aan het denken te zet ten. De vraag 'Waarom wan trouw ik hen eigenlijk, wat is er mis', komt al heel snel boven drijven. „En dan zijn we waar we we zen moeten", zegt Fred Royé. Hij is een van de zes regionale coördinatoren van de stichting. „Zodra je met andere over hun vooroordelen spreekt, wordt de ander wel duidelijk hoe scheef dat oordeel is." De voorlichters zetten hoog in. De les moet ook de jeugd er van weerhouden zelf op het slechte pad te gaan. „Gevange nis en criminaliteit is niet ro mantisch of leuk. Een bajes klant is voor het leven getekend. Geen enkel misdrijf is zo'n straf waard." De stichting vecht ove rigens geenszins het strafsys- teem aan; iemand die een mis drijf pleegt, moet daarvoor wor den gestraft. Die straf moet ech ter wel een keer ophouden. Royé denkt dat de ex-gedeti neerden zelf ook profijt trekken uit hun vrijwilligersbaan. Voor velen is de terugkeer in de maatschappij een groot zwart gat. Een betaalde baan is moei lijk te vinden en voorlichting ge ven is leuker dan achter de ge raniums blijven zitten. „Boven dien is erover praten voor veel ex-gevangenen een manier van verwerken." De meeste voor lichters doen het een paar jaar en vinden dan een betaalde baan. „Mooier kan het niet." De stichting is van oudsher f;ericht op het geven van voor- ichting aan jongeren. Dat zijn immers de werkgevers, woning verdelers en politici van de toe komst. De koers wordt de ko mende tijd een beetje bijge steld. Meer en meer wordt ook aan volwassenen voorlichting gegeven. „De discussie over de positie van de ex-gedetineerde brandt nu pas goed los."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 14