Leiden Onderzoek naar stank vuiloverslag Strandpaviljoens Katwijk later open Elisabeth Gasthuishof dicht Dinsdag 3 maart 1992 Redactie: 071-161418 KAREL BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER WIM WEGMAN Eindredactie: HANS SONDERS Vormgeving: SIMON DE GRAAF 13 Oude vuilverbranding zonodig overkapt De gemeente Leiden gaat aan het begin van de zomer onderzoek verrichten naar mogelijke stankoverlast bij de vuiloverslag aan de Gabriël Metzustraat. Als blijkt dat de normen worden overschreden, komt er een overkapping met afzuiginstallatie. LEIDEN JANET VAN DUK Op de plek van de voormalige vuilverbranding wordt het huis- 'vuil uit de Leidse regio verza meld. Het groente-, fruit- en tuinafval (gft) wordt apart opge slagen. Vorig jaar zomer - toen ,er nog geen gescheiden gft-op- islag was - klaagden bewoners van de wijk Groenoord over een 'stevige rottingslucht'. De ge meentelijke directie milieu stel de in juli vast dat er inderdaad sprake was van stankoverlast. De gemeente deed echter niets aan de problemen, omdat de provincie verantwoordelijk is voor de vuiloverslag. Van de provincie moet de gemeente Leiden een nieuwe vergunning aanvragen voor het gebouw waarin het huishoudelijk afval wordt opgeslagen. De oude ver gunning geldt nog voor de ge sloten vuilverbrandingsinstalla- Aan de vergunning verbindt de provincie voorwaarden. „Een van de voorwaarden is dat de stank-uitstoot binnen de nor men moet blijven", aldus amb tenaar R. Roos van de reini gingsdienst. In juni of juli wordt volgens hem het opderzoek naar de stankoverlast gehou den. Als de normen worden overschreden zal de gemeente de overslag overkappen, aldus Roos. Probleem is echter dat een kap met afzuiginstallatie enkele tonnen kost, terwijl ervan wordt uitgegaan dat de overslag niet al te lang meer blijft bestaan. De opslag wordt overbodig als een nieuwe afvalscheidings- en ver- gistingsinstallatie is gebouwd. Of die in Leiden komt, is echter nog niet zeker. De laatste tijd zijn volgens Roos 'geen concrete klachten' binnengekomen. „Maar dat houdt verband met het seizoen, denk ik. Er is nu geen stank van betekenis. Maar misschien wordt het anders als de tempe ratuur stijgt." Als het hoogzomer is, zal de overkapping echter nog niet zijn aangebracht, geeft Roos toe. „Het onderzoek wordt in het begin van de zomer gehou den, dat hebben we met ambte naren van de provincie bespro ken. Zij zien geen aanleiding om met een soort tussenstap te komen, voordat de definitieve besluiten zijn gevallen." KATWUK DOWTH UGTVOET „Het is verschrikkelijk om tij dens dat mooie weekeinde en de krokusvakantie niet open te kunnen zijn." Theo Lange van strandpaviljoen Willy Zuid kijkt wat somber naar het karkas van zijn tentje. De paviljoen-eigena ren mochten dit jaar van de ge meente Katwijk pas op 1 maart beginnen niet opbouwen. Daar om gaat Willy Zuid pas op 15 maart open, twee weken later dan gewoonlijk. Die restrictie geldt al jaren, maar de gemeente houdt nooit zo streng aan die datum vast. vertelt Lange. Dit jaar verwacht te Katwijk echter net voor 1 maart bezoek van vliegtuigjes van het ministerie van binnen landse zaken. Die controleren hoeveel vierkante meters Kat wijk heeft aan bebouwde op pervlakte om zo de bijdrage voor het gemeentefonds te kun nen vaststellen. Kortweg komt het erop neer dat gemeenten met een hoge bebouwings dichtheid minder geld uit het fonds krijgen. Al die strand tentjes nemen bij elkaar een be hoorlijke oppervlakte in beslag, zo redeneerde Katwijk. Pavil joenhouders mochten daarom pas op 1 maart beginnen met bouwen, tenzij ze zelf de even tuele korting op het gemeente fonds voor hun rekening na- En daar voelden de strandpa viljoenhouders niets voor lan ge vindt dat hij is benadeeld, omdat hij gewoonlijk al op 1 maart zijn zaak opent. „De we ken ervoor kan je je tentje rustig opbouwen. Nu ben je gedwon gen om lange dagen te maken We beginnen 's morgens om half zeven en we gaan s avonds laat door. la, ook op zondag, dat is de consequentie." Het afgelopen weekeinde heeft hij de nodige reacties ge kregen van strandgasten. „Ve len weten dat ik altijd op 1 maart al open. Gisteren kwam iemand langs die uitriep: Theo, je bent nog niet open. wat doe je me aan'. Die had hier op de veertiende met 35 man afge sproken." Buurman Kees van Beelen is even verderop druk bezig met een graafmachine Van Beelen heeft geen last gehad van het stride beleid van de gemeente, omdat hij geen plannen had om voor 1 maart open te gaan. De Hogewoerdsbrug tussen het Steenschuur en 't Gangetje wordt op dit moment voor een bedrag van zes ton gerestaureerd. De brug, verwor den tot een overkluizing, verkeerde in een slechte staat. Het verkeer ondervindt nauwelijks hinder van de werkzaamheden. De Hogewoerdsbrug is een van de oudste bruggen van Leiden en werd omstreeks 1204 gebouwd. In 1924 werd de brug in een overkluizing veranderd. Veilingbeurs Boskoop boven het miljoen boskoop» De Voorjaarsbeurs in de Bos- koopse veiling is opnieuw suc cesvol verlopen. De omzet van de boomkwekerij prod ukten kwam voor de eerste keer boven de één miljoen gulden. De beurs werd vorige week woens dagavond, donderdag en vrijdag gehouden. Inbraken in huizen LEIDEN» Uit een woning aan de Willem de Zwijgerlaan werden zondag een televisietoestel, een stereo installatie en 185 compactdiscs weggehaald. Nadat het niet was gelukt de voordeur te forceren, drong men door een raam bin nen. Uit de koelkast werden ook nog vier rollades gestolen. Ook van een woning aan de Jan Luykenlaan is in het afgelo pen weekeinde een ruit gefor ceerd. De woning werd com pleet doorzocht. Hier bestond de buit uit een televisietoestel, een stereo-installatie en een computer (inclusief printer). Het is nog niet bekend of de twee inbraken met elkaar in verband staan. Nieuw plan voor verpleeghuizen LEIDEN JANET VAN DUK Verpleeghuis Van Wijckersloot in Oegstgeest wordt gerenoveerd en uitgebreid. Het tehuis telt nu 108 'bedden', dat moeten er 120 worden. De Leidse zusterinstelling St. Elisabeth Gasthuishof wordt opgeheven. Op het terTein van Zuydtwijck aan de Aaltje Noordewierlaan verrijst een nieuw tehuis voor lichamelijk zieken en voor psycho geriatrische patiënten en op het slachthuister rein aan de Maresingel komt een verpleeghuis voor demente bejaarden. Dat wordt geëxploi teerd door het bestuur van het Katwijkse tehuis Overduin. Zo luiden de nieuwste plannen voor verbete ring van ouderenzorg in de Leidse regio. Om de nieuwe verpleeghuizen op te kunnen zetten hebben bestaande verpleeg- en verzorgingshui zen besloten samen te gaan werken. De nieuwe stichting moet ervoor zorgen dat de hulpverle ning en zorg aan ouderen goed wordt verspreid over de stad. De besturen van tehuizen in Leiden, Oegst geest en Voorschoten hebben een intentiever klaring ondertekend. De ondernemingsraden van de tehuizen hebben geen bezwaar tegen de samenwerking. De plannen worden verder uit gewerkt door de besturen van St. Elisabeth Gasthuishof, Zuydtwijck, Huize Groenhoven, Rijn en Vliet, Robijnzicht en Zijloever in leiden. Van Wijckersloot in Oegstgeest en 't Hofflants Huijs te Voorschoten. De nieuwe stichting heeft een voorlopig be stuur onder voorzitterschap van G. Dallinga, oud-PvdA-raadslid en thans voorzitter van de ouderenbond ANBO in Leiden. De stichting is opgericht in verband met de veranderingen die Leiden te wachten staan. De provincie heeft be paald dat er in Leiden twee nieuwe verpleeghui zen moeten komen. Bovendien moet het aantal plaatsen in verzorgingshuizen verminderen. De gemeente streeft bovendien naar een hechtere samenwerking tussen alle instellingen en orga nisaties die zich bezighouden met ouderenzorg. Slachthuisterrein Hoe deze plannen precies worden uitgevoerd, is nog niet bekend. Er wordt al jaren over gespro ken, maar steeds wijzigen de ideeën weer De gemeente onderzoekt op dit moment mogelijk heden om op het slachthuisterrein aan de Ma resingel een verpleeghuis met 120 bedden te bouwen. Bekeken wordt of hel bestaande gebouw van Zuydtwijck aan de Aaltje Noordewierlaan ver bouwd en uitgebreid kan worden. De mogelijk heid bestaat ook dat er een heel nieuw tehuis wordt gebouwd. Als de plannen op die plek niet kunnen doorgaan, wil de gemeente uitwijken naar het kwekerijterrein aan de Hoge Morsweg. hoewel dat gebied eigenlijk is gereserveerd voor woningbouw. De plannen voor uitbreiding en renovatie van Van Wijckersloot zijn ook nieuw. De stichting R.K. Verpleeghuizen die zowel Van Wijckersloot als St. Elisabeth Gasthuishof beheert, kwam eer der met het voorstel om het tehuis in Oegstgeest juist in te krimpen tot 60 bedden Het St Elisa beth Gasthuishof zou daardoor kunnen blijven bestaan als dependance van een van de nieuwe verpleeghuizen. NAGERECHT AGENDA Bevalling Youp van 't Hek had er ooit in ,een oudejaarsconference al zo zijn twijfels over. Dat tegen woordig bij een bevalling de halve familie aanwezig mag zijn. Liefst gewapend met vi- ideocamera. Een aanslag op de intimiteit, vond Van 't Hek. Voor de kantonrechter ver scheen gisteren een Leidenaar die vast niet naar de cabaretier heeft gekeken. Want anderhalf 'jaar geleden reed hij op de Lammenschansweg in Leiden jmet een snelheid van dik 75 ki lometer. En waarom? Omdat hij de bevalling van zijn schoon zuster moest bijwonen. „Ja, daar had ik met m'n broer een afspraak over, omgekeerd was hij ook bij mij geweest", zo sprak hij wat luchthartig. „En ik vroeg me af of er misschien sprake was van verzachtende omstandigheden. „Bent u nog op tijd gekomen?", informeerde rechter Morshuis. Nee, dat was hij niet. „Toch niet omdat u werd aangehouden?" Nee, achteraf was gebleken, dat hij sowieso te laat zou zijn ge komen. Maar hij wilde op dat moment zo snel mogelijk de nieuwe wereldburger verwelko- De officier van justitie had wei nig mededogen met de man. „Is hier sprake van overmacht of bijzondere omstandigheden? Nee, ik dacht het niet. Uw broer krijgt een kind en daar wil ik u best mpp feliciteren, maar..." En daarna begon hij omstandig en uitermate formeel uit te leggen waar te hard rijden toe kan lei den. Juist, tot ongelukken na tuurlijk. „Elke geboorte kan na tuurlijk niet gevierd worden met een grotere kans op ongeluk ken." Het vervolg liet zich ra den. De boete werd in de eis verhoogd naar 180 gulden. Rechter Morshuis had minder woorden nodig, maar vatte in één zin de situatie veel sterker samen. „Als u nu snel op weg moest naar een stervende, kan ik het begrijpen." Maar je leven onnodig wagen voor een bore ling die nog een heel leven voor de boeg heeft, dat ligt natuurlijk wel even anders. Anderzijds wilde Morshuis de man niet 'overbestraffen'. Hij had immers gemotiveerd de moeite genomen om ons een intiem kijkje te geven in de vruchtbaarheid van zijn familie. „Ik hou het dus bij het oor spronkelijke bedrag dat u de politie had kunnen betalen. 120 gulden." De man vond het ver der prima. „Okay, afgespro ken." Skiën Een Haagse scherpslijper, wiens kledij absoluut niet overeen stemde met zijn geaffecteerde stemgeluid, bracht gisteren wel de officier van justitie in het nauw. En rechter Morshuis een heetje. De automobilist had op de Leidseweg in Voorschoten anderhalf jaar terug binnen de bebouwde kom 69 kilometer per uur gereden. Maar daar ging het hem helemaal niet om. Ja, hij had het gedaan, dat wel. „Gelijke monniken, gelijke kap pen, ik heb het de rechter en de officier hier vanochtend meer malen horen zeggen. Maar hoe komt het dan dat de ene officier altijd zus eist en de andere voor hetzelfde vergrijp zo?", zo brandde hij los. Het zou de eer ste van zijn klachten tegen het Nederlandse rechtssysteem zijn. De Hagenees had de boete niet betaald, omdat op de eerste giro zijn naam niet goed geschreven was. De man bedoelde dat zijn voorletters vergeten waren. En half Den Haag kon wel Borg- meyer heten. Bovendien had hij - hoe was het mogelijk - ook nog huisgenoten met die achternaam. Niet rea geren leek hem het beste. Dus kreeg hij een tweede acceptgiro. „Ja, daarop stond de naam met de goede voorletters. Maar de boete was met 30 gulden ver hoogd." Zoals gebruikelijk is als je de eerste niet betaalt. „Ik hoef toch zeker niet de fouten van justitie te betalen", vond de man. En met een beroep op de wet persoonsregistratie pikte de man het niet. „Ik heb dus een brief geschre ven naar minister Hirsch Ballin en naar de hoofdofficier van justitie." De CDA-politicus had de man een reactie laten sturen. Maar die was weer te onper soonlijk, klaagde de Hagenaar. „Er stond niets boven, niet eens LS. "Alsof hij van Hirsch Ballin anders had verwacht. De rechter moest zich er maar over uitspreken, luidde het mi nisteriële advies. „Hier sta ik dus. tegen mijn zin. voor u. En u zit al in het gips, zeker van het skiën", zo verplaatste hij handig de aandacht. „Zoiets, zoiets", mompelde de rechter, naast wie gisteren inderdaad twee kruk ken waren te onderscheiden en een voetenbankje dat hij af en toe liet verschuiven. Morshuis was dus even uitge schakeld, ook psychologisch. Waarop de officier het karwei moest proberen te klaren. „Me neer heeft inderdaad geschre ven over de wet persoonsregi stratie. Maar uit zijn verhaal blijkt toch dat hij wel degelijk wist dat die eerste acceptgiro voor hem was bedoeld, want hij kende de 80 gulden die daarop stond". Waarop hij weer de ver hoogde boete van 110 gulden eiste. De Hagenaar had er geen woorden voor.Als dit de rechtsstaat is dan vraag ik u: waar is dan het begin en het einde ervan?" De rechter vroeg nog even om die eerste giro, maar die had de man weggegooid. „Die was toch niet aan mij gericht?" Maar de rechter moest de man ten slotte gelijk geven. „Justitie heeft een fout gemaakt, u wilde volledige gegevens, die hebt u gekregen en daarvoor had geen hogere boete gevraagd mogen wor den." ..Ach, ik heb ook een foutje ge maakt", zei de man, de over winning ruikend. „Beetje te hard rijden bijvoorbeeldDe rechter wilde de 'opgeschroefde zaak' echter niet nog meer op de spits drijven „Daarom alleen al houd ik het bij de oorspron kelijke boete van tachtig gul den." Waarmee hij een moeilij ke slalom toch nog bevredigend wist te beëindigen. EmM Fmgmann S»oe<en txi ipeeMu-nveferigmg Stevenstof i C* Schetfl lol 23 11 uur e Tana-ienng m C*N R*% ?nrorg. SWonsweg Z mt Gemeente hapoeii)' Dansavond In het foto-onderschrift bij de dansavond in Endegeest in de krant van vorige week vrijdag wordt gesproken over een dans avond voor onder anderen 'ver standelijk gehandicapten'. Di moet zijn psychiatrische pa tiënten'. De dansavonden wor den gehouden op de laatste donderdag van de maand en zijn speciaal bedoeld voor jon geren VRUETUD Hengelsport De uitslag van de viswed strijd van de Leidse visvere niging Hengelsport is: 1. H. Boelee, 2800 gram, 2. A. Beij 2150 gr., 3.1. Jansen 1700 gr., 4. Th. Blansjaar 1600 gr. en 5. A. Levahrt 1450 gr. Vrijwillgers gezocht De Stichting Ouders op Her haling zoekt vrijwilligers die willen lesgeven of bureau werk willen doen. De stich ting verzorgt lessen op ba sisschool-niveau voor vol wassenen. Informatie bij Mirjam Kervers of Leny Diersman, tijdens werktij den: Oude Rijn 44b, tel. 123069. NTVON De afdeling leiden van het Nederlands Instituut voor Volksontwikkeling en Na tuurvrienden (NIVON) houdt vanavond een voor lichtingsbijeenkomst over vakantiehuizen van de Na tuurvrienden. Ook niet leden zijn welkom in het Zuiderkwartier aan de Anjettemmt inl. 01718" 3)794 Buurthuis Groenoord In buurthuis Groenoord aan de Pasteurstraat 23 gaat na de krokusvakantie een aan tal nieuwe cursussen van start. Bloemschikken. Frans, yoga, natuurlijk genezen, fietsen, computer en geheu gentraining. Voor informa tie: 071-217222. Ouderen In de Woutertje Pleterse school aan de Duycklaan 13 wordt morgen vanaf 14 uur een wijkbijeenkomst voor ouderen uit Boerhaave, de Raadsherenbuurt en de Vo gelwijk gehouden. De orga nisatie is in handen van de werkgroep Ouderen achter de spoorlijn'. Huisarts M. van ScWe houdt een lezing Inf. M. Boer tel. 071-233208. Tarot Tarotkenner Hans IJmmeis leest morgen tarots. Wie ge interesseerd is. kan tussen 13.30 uur en 16.00 uur in ca fé restaurant Eigenzorg (Sta tionsweg 29) zijn persoonlij ke tarot-lezing krijgen. f)ok kan men zicb inschrijven voor de cursus tarot, die IJmmeis vanaf donderdag 12 maart begint De vuilverbranding aan de Gabriël Metzusstraat werd buiten werking gesteld en Is van stank. gebruik als overslagplaats. De omwonenden hebben last •FOTO JAN HOLVAST

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13