Leiden Wijkgroep: meer agenten op straat 'Wereldgebeurtenissen hebben geen invloed' Telefoonmaniak weer actief Quintus maant rumoerige leden tot stilte op straat Leids bioscoopbezoek hoger dan elders Buurt tegen verbouwen van winkel Bulgaarse dansdag '11 Verontrusting over centrumbeleid politie Er gaan te weinig wijkagenten in het centrum werken, vreest de wijkgroep sociale vernieuwing oostelijke bin nenstad. De wijkgroep schrijft een verontruste brief naar de politie, waarin zal worden gevraagd om de aanstelling van meer wijkagenten voor de binnenstad. Dat kondig den de wijkgroepsleden gisteravond aan. leiden erna straatsma actief als wijkagent in de ooste lijke binnenstad (Pancras-oost- /Noordrijnevest) en De Kooi. Na de reorganisatie zal hij zijn werkterrein verleggen naar De Kooi en Leiden-Noord. Voor de binnenstad is nog geen nieuwe wijkagent aangesteld. Op dit moment werken twee wijkagenten in de binnenstad. De gemeenteraad pleitte eind 1990 nog voor 'meer wijkagen- het Dat aansluiten bij het beleid dat een gedeelte van de binnenstad (Pancras-Oost) door de ge meente als sociale vemieu- wingswijk is aangewezen. Een agent Na de invoering van het zoge heten wijkagentennetwerk is in het hele gebied tussen de sin gels echter nog maar een agent werkzaam. De huidige wijk agent G. Busscher betoogde gis teravond dat de situatie er ver der op achteruit zal gaan door dat de wijkagent in de toekomst een andere taak krijgt. „De wijk agenten zullen in het vervolg al le voorkomende zaken moeten behandelen. Ik pleit meer voor ouderwetse wijkagenten. Je moet ook eens een kopje koffie kunnen drinken in de wijk en dat kan straks niet meer. Daar is dan geen tijd meer voor." Busscher is bijna negen jaar Minder De wijkgroep concludeerde gis- Binnen singels werkt nog een wijkagent teravond dat niet alleen minder mensen gaan werken in de bin nenstad, maar dat het hele net werk van wijkagenten kleiner wordt dan de bedoeling was. Er zouden geen 22 wijkagenten wQrden aangesteld, maar slechts 15. Politiewoordvoerder D. NIEUWSLIJN Inzameling voor ontwikkelingshulp De milieugroep van het Kerkelijk Centrum De Regenboog aan de watermolen 1 houdt donderdag weer een inzameling van pa pier, metaal en oude kleding. De Ideding wordt doorgezonden naar bedrijven en winkels in ontwikkelingslanden. De opbrengst van het papier en metaal, dat in Nederland wordt verkocht, is ook voor goede doelen bestemd. Vanaf 9.00 tot 21.00 uur kunnen de spullen worden ingeleverd bij het centrum. De kleding dient in zakken of dozen te worden ingeleverd. Kijkdagen bij Leidse sterrewacht In het weekeindq van 13, 14 en 15 maart wordt bij de Leidse Sterrewacht een manifestatie gehouden in het kader van de lan delijke sterrenkijkdagen. Deze heeft plaats op het terrein tussen Kaiserstraat en Witte Singel. Er wordt onder meer een demon stratie gegeven met de grote kijkers van de sterrenwacht en er zijn dia- en videopresentaties en computerdemonstraties van planeten en -stelsels. De kijkdagen zijn vrijdag vanaf 19.00 uur, van 13.00 tot 23.00 uur en zondag van 13.00 tot 19.00 De telefoonmaniak die ouders van Leidse studentes lastig valt, is opnieuw actief geworden. Na een 'rustige' periode van enkele maanden, krijgt de politie nu weer dagelijks enkele aangiftes binnen. De man, die zich waar schijnlijk bedient van een stu dentenalmanak, is al ruim an derhalf jaar bezig en heeft naar schatting enkele honderden mensen lastiggevallen. Volgens politie-woordvoerder D. Graveland is de werkwijze van de man steeds dezelfde. Hij belt ouders van studentes en vertelt hun dat hij hun dochter in zijn auto heeft zitten. De vra gen die hij vervolgens stelt lo pen nogal uiteen. Overigens kwam gisteren voor het eerst een melding binnen dat hij een studente zelf telefonisch heeft lastiggevallen. Hij belde een meisje aan de Hooigracht en meldde dat hij haar moeder in zijn auto had zitten. Hij vroeg de studente vervolgens wat ze aanhad en hoe ze eruit zag. Daarop verbrak ze de verbin ding. Uit de verschillende verkla ringen maakt de politie op dat het om een 30-jarige man gaat met een Haags accent. Alle po gingen om zijn identiteit te ach terhalen, zijn tot dusver echter mislukt. ,A1 wordt het kringetje waarin we moeten zoeken steeds kleiner." Quintus kwam onlangs nega tief in het nieuws toen uit een horeca-enquête van buurtvere niging Noordvest bleek dat de sociëteit de grootste lawaaima ker in de wijk is. „Daar zijn we een beetje van geschrokken", laat Zeijlemaker weten. Daarom stapte een delegatie van Quintus naar J. Vellekoop, de Leidse milieu-ambtenaar be last met horeca-aangelegenhed- den, voor uitleg en advies. Me de op zijn aanraden wordt er voortaan bij de studentenclub aan de Korte Mare in de 'vroeg uurtjes' buiten de wacht gehou den. leiden loman leefmans Het bestuur van studentenvere niging Quintus gaat optreden tegen overlast van komende en gaande bezoekers van de socië teit aan de Korte Mare maken. Op drukke avonden gaan be- stuurs- en commissieleden bui ten posten om luidruchtige le den tot stilte te manen: „Het is vaak geen onwil. Soms gaat het maar om een simpele begroe ting als 'hallo'. Maar water draagt geluid en voor je het weet zijn er weer twee buurtbe woners wakker", aldus be stuurslid Nienke Zeijlemaker. Graveland ontkende vanoch tend dat het wijkagenten-plan ingrijpend wordt gewijzigd. Bij de start in mei zullen volgens hem 18 wijkagenten werkzaam zijn. In Zuid-West, de Meren- wijk en de Stevenshof worden bureaus ingericht waar vier wijkagenten werken onder lei ding van een coördinator. In De Kooi, Pancras en de binnenstad komen totaal drie agenten te werken. Raad en daad In Pancras-Oost en Leiden- Noord werken de wijkagenten vanuit de zogeheten Raad- en Daadwinkels, waar ook andere organisaties en (gemeentelijke) instellingen in worden geves- tigd. Volgens Graveland kunnen de 18 wijkagenten een beroep doen op hun collega's die wer ken vanuit het hoofdbureau aan de Langegracht. „Bijvoorbeeld als een bepaalde zaak project matig wordt aangepakt. Ik schat in dat je uiteindelijk in heel veel gevallen boven de 22 mensen uitkomt voor de wijken." Dat het plan niet helemaal precies wordt uitgevoerd zoals twee jaar geleden werd aange kondigd is volgens Graveland alleen maar logisch. „Toen we begonnen met het maken van de plannen, was er bijvoorbeeld nog helemaal geen sprake van Raad- en Daadwinkels." In speciale kleding gestoken werkne mers van het aan nemersbedrijf Reym uit Rotter dam reinigen het dak van de hout handel Pontmeyer aan de Morsweg. Met stofzuigers worden splinters asfalt afkomstig van het dak van bouwmarkt For- mido, opgezogen. Gistermiddag is begonnen met de schoonmaakactie. De komende we ken doen de reini gers, onder r met e 1 op e wagen gemon teerde jumbo-stof zuiger, alle straten rond de Rijndijk aan. Met het zui gen van het dak werd snel een be-, gin gemaakt om dat de kans be stond dat door windvlagen de splinters zich over de hele wijk zou den verspreiden. •FOTO HFNK BOUWMAN leiden loman of Thieves' en 'Kindergarten Cop' waren de grote kassuccessen. In tegenstelling tot de landelijke trend, kwamen er in Leiden min der mensen dan in 1990 op het witte doek af. Het waren er echter altijd nog meer dan in de meeste vergelijkbare steden. Het be zoek leverde de Leidse filmdraaiers samen het bedrag van meer dan vier miljoen gul den op. In het afgelopen jaar nam het bioscoop- Volgens de bioscoopbond gaat de gemid- bezoek in heel Nederland toe. Films als delde bioscoopbezoker in Leiden gemid- 'Dances with Wolves', 'Robin Hood: Prince deld drie keer per jaar naar de film. Dat lijkt Het bioscoopbezoek in Leiden ligt hoger dan het landelijk gemiddelde. Dat blijkt uit cijfers van de Nederlandse Bioscoopbond. Hoewel het aantal bioscoopbezoekjes in Leiden in 1991 iets daalde, van 326.000 naar 310.000, blijkt dat nog behoorlijk veel te zijn voor een middelgrote stad van ruim 110.000 niet zoveel, maar een vergelijking met de 24 grootste gemeenten van ons land leert dat alleen inwoners van Den Bosch en Arnhem vaker gaan. Exploitant Lek van Luxor, Studio en Lido 1, 2 en 3 bevestigt dat Leiden een goed bio scoopjaar achter de rug heeft: „Het aantal bezoekers is wat afgenomen omdat de film 'Dances with Wolves' maar liefst een half jaar heeft gedraaid. Door de duurdere kaartjes is de opbrengst toch weer groter dan in 1990", aldus Lek. Dr. F. Dijkema kwart eeuw redacteur bij Brill leiden emiel fangmann „Het is geen stoffig vak. De combinatie van wetenschap, techniek en commercie maakt het aantrekkelijk", zegt Dr. F. Dijkema (53). Hij houdt zich bij wetenschappelijke uitgeverij E.J. Brill bezig met het redactionele beheer van de afdeling oriënta listiek binnen het fonds, boeken die over de geschiedenis, talen erv culturen van het Nabije en Verre Oosten gaan. Deze week is hij een kwart eeuw bij de uit geverij in dienst. De belangstelling voor het Oude en Nabije Oosten werd gewekt toen hij op de middel bare school in Apeldoorn van zijn grootvader een boek erfde. Hij studeerde in de jaren zestig semitistiek aan de Leidse uni versiteit, waarin hij kennis op deed van de Islam en van Semi tische talen als Arabisch en He breeuws. Later hield hij zich vooral bezig met Turks. In af wachting van zijn oproep voor dienst werkte de afgestudeerde Dijkema korte tijd bij Brill als zetter. „Vormgeving en typogra fie zijn me blijven boeien." In 1977 promoveerde Dijkema op Osmaanse inscripties in Edirne, de Turkse stad waarin hij op zoek ging naar die oude teksten uit de tijd van de sultans. Vorig jaar stond hij aan de wieg van zo'n veertig engelstali- ge uitgaven over onderwerpen als de geschiedenis van de islam in Bangladesh, het Sanskriet, de literatuur van de Tamils en de politieke oppositie in de vroege Turkse Republiek. Markt Dijkema ziet aan de inleiding in een manuscript vaak al wat de waarde er van is. „Wie er wor den bedankt, aan wie wordt ge refereerd, dat zegt iets. Je gaat ook op intuïtie af." Soms be paalt het toeval of een boek ooit het licht ziet. „Wij wilden een vervolg uitgeven op ons boek over de Droezen tot 1841, een eeuwenoude religieuze groepe ring in Libanon, verwant aan de Islam. Dan kom je iemand te gen die een Israëlische Droeze kent, een wetenschapper en die heeft het voor ons geschreven." De in 1683 gestichte uitgeverij geeft sinds de reorganisatie van vorig jaar meer aandacht aan de verkoop, de reclame en de uit voering van het boek. Volgens Dijkema moet het wetenschap pelijke boek de basis van Brill blijven. Brill heeft in Leiden en in Nederland een beetje de po- F. Dijkema in het pand van Brill aan de Plantijnstraat In het glas-in-lood raam de godin Athene (wetenschap) en de god Hermes (handel). „Aan trekkelijk in dit vak is de combinatie van wetenschap, commercie en techniek." «roro w/ftco kumk Buurtvereniging Maredorp- /De Camp heeft bezwaar ge maakt tegen de verbouwing van een kledingzaak aan de Hooglandsekerksteeg, De kledingzaak wil de woonruimte boven de winkel verbouwen tot bedrijfsruim te. Volgens de buurt is dat te gen het beleid van de ge meente. Die geeft in het ka der van de actie 'wonen bo ven winkels' juist forse subsi dies aan bedrijven in de hele binnenstad en in het bijzonder aan de Haarlem merstraat die van opslag ruimtes woningen maken. De kledingzaak heeft zelfs enkele Jaren gelden van deze regeling gebruik gemaakt. De buurtvereniging neeft in een brief aan ae gemeenteraad haar ongenoegen hierover kenbaar gemaakt. Zaterdag 7 maart kan iedereen die van volksdansen houdt, eens flink de benen uitslaan. Het samenwerkingsverband van leidse volksdansverenigingen. OPANK. organiseert dan een Bulgaarse dansdag. Van twee tot vijf uur 's middags zijn zowel beginners als gevorderden wel kom. De eersten onder leiding van Wim Bekooy in de zaal aan de Middelstegracht 8. de laatsten onder leiding van Yvonne Knijnenburg in de danszaal in het Wachtgebouw naast de Morspoort. 's Avonds wordt de dansdag afgesloten met een internalio nale instuif, ook in de zaal aan de Middelstegracht. De muziek wordt verzorgd door een Bul gaars muziektrio, Opgave en in lichtingen: tel. 071-414865. Jongetjes (6) verven drie schapen blauw sitie die in het buitenland de University Press heeft. Zo'n uni- verstaire uitgeverij is hier bijna nooit gelukt, omdat men veel te veel wilde. Een wetenschappe lijke uitgeverij moet zich beper ken om commercieel verant woord te kunnen werken." Brill richt zich met name op het oos ten, godsdienstgeschiedenis, bijbelwetenschappen, kerkge schiedenis, klassieke letteren, middeleeuwen en filosofie. Bestseller Dijkema merkt dat na de sterke re profilering van Brill ook an dere uitgevers actief worden op het vakgebied van Brill. „Dus als je je te sterk profi leert, trek je de aandacht van de concurrentie. Anderen zoeken gaten in de markt en zien pre cies waar jij je op richt." Brill moet niet te veel popula riseren, vindt Dijkema. „We be ginnen bijvoorbeeld niet gauw aan een populair uitgegeven Perzisch-Nederlands woorden boek. We zijn ook niet gewend aan de distributie die zo'n boek vereist. Een plan voor een Per- zisch-Engels woordenboek van wetenschappelijk niveau trekt ons meer." Brill richt zich zel den op de actualiteit. De meer delige Etuyclopcdia of Islam bij voorbeeld mag een bestseller zijn. de eerste uitgave verscheen al tussen de twee wereldoorlo gen. Nu wordt een nieuwe edi tie in afleveringen uitgegeven, die begin volgende eeuw haar voltooiing vindt. „Wereldgebeurtenissen heb ben nauwelijks invloed op de verkoop van de boeken. Daarom kom je ook zelden voor verrassingen te staan. De kring van afnemers is klein, te overzien en stabiel." Hoe klein, wordt duidelijk als Dijkema de minimumoplage noemt. „Een boek. waarvan we vierhonderd exemplaren verkopen, dat kan nog." En de loeknmst' ,,Mrer gespecialiseerde encyclopedic- en, naslagwerken. Ik begeleid nu de uitgave van een nieuw meerdelig Neder lands etymologisch (geschiede nis van het woord) woorden boek. ook al valt dat buiten mijn eigenlijke terrein." Drie jongetjes van zes jaar hebben bekend dat ze vorige week in de kindcrbocrdeni in de Merenwijk drie schanen met blauwe verf hebben he spoten. De drachtige scha pen waren destijds zo over stuur van de verspujtcrij dat een dierenarts ze kalmeren de injecties moest geven. Do ouders van een van de jonge tjes hebben zkh inmiddels bereid geloond de schade te vergoeoen.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 11