Kunst Manifestatie in Rex trekt veel bezoekers Oorspronkelijk werk van Kindervoorstelling 'Bende 1jr J r van Zes sterk gedanst Courbois in beste formatie Maandag 2 maart 1992 Redactie: 071-161400 CEES VAN HOORE ANNEMIEK RUYGROK JAN RUSDAM SASKIA STOEUNGA Eindredactie: HENK VAN DER POST Vormgeving: RON VAN HAASTREGT 9 De eerste 'Rexpositie' in de voormalige sexbioscoop aan de Haarlemmerstraat is een groot succes geworden. Meer dan vijfhonderd bezoekers wipten afgelopen zater dag even de 'X' van Rex binnen om iets van de kunstma nifestatie op te vangen. Tijdens het avondprogramma was de zaal zelfs lange tijd uitverkocht. De topact tijdens de Rexpositie is toch het optreden van het Amsterdamse flamencogezelschap Los Duendes. Gedurende enige tijd zijn alle 170 zit plaatsen in de voormalige bioscoopzaal bezet foto henk bouwman leiden eric went 'Ik sterf van de honger, ik sterf van de kou, ik heb niets meer te zuipen, ik zoek naar een vrouw'. Het is gezellig druk als zanger Louie in de foyer zijn desperate teksten laat horen. In de grote zaal is het wachten op het op treden van de percussiegroep van Hannes Habraken. Enkele bezoekers maken van de gele genheid gebruik om de wandex- positie nader te bekijken. Ande ren bestellen wat aan de bar. De organiserende krakers hebben er iets moois van ge maakt. In vrijwel ieder hoekje van de voormalige bioscoop is wel wat te zien. Optredens in de foyer, het voorportaal en de gro te zaal en voor wie het even wat rustiger aan wil doen een over het hele pand uitgesmeerde ex positie van een groot aantal re gionale schilders, fotografen en beeldend kunstenaars. De sfeer in het pand is ontspannen. Re- NIEUWSLIJN den haag anp De Vereniging van Schouw burg- en Concertgebouwdirec ties in Nederland (VSCB) heeft een eigen cabaretprijs in het le ven geroepen. De prijs zal in september voor de eerste maal worden uitgereikt in De Kleine Komedie in Amsterdam. De jury bestaat uit 150 Nederlandse theaterdirecteuren. Volgens directeur Joost Nuissl van De Kleine Komedie werd het tijd dat er naast een prijs gelmatig vallen organiserende krakers en bezoekers elkaar feli citerend om de hals. „We hebben ontzettend hard gewerkt om het hier toonbaar te maken", aldus organisator Rob. „Zo hebben we op het aller laatste moment de achterkan ten van de bioscoopstoelen ge verfd. De meeste zijn nog niet eens droog." Bezoekers zijn over het alge meen enthousiast over wat ze in de voormalige sexbioscoop aan treffen. "Het ziet er veelbelo vend uit", laat één van hen we ten. „Zolang er iets positiefs met het gebouw gedaan wordt, is het natuurlijk een prima zaak. Als het maar niet door enkele personen als privé-domein be schouwd gaat worden." Twee dienstdoende agenten komen net het gebouw inzetten als het duo 'Lampie en Ver- maase' het lied 'Apestoned en ladderzat' inzet. "Ik vind het wel aardig wat er nu met dit ge- voor zang en dans ook een prijs voor het Nederlandse cabaret kwam. „Dit is een serieus te ne men prijs voor een serieus te nemen theatervorm. De bedoe ling is hiermee propaganda voor het cabaret te maken." De jury zal in mei de drie ge nomineerden voor de hoofd prijs en de aanmoedigingsprijs bekend maken. De uitreiking vindt in september plaats aan sluitend op de 'Cabarestafette' in De Kleine Komedie. bouw gedaan wordt", laat één van hen desgevraagd weten. .Alleen zou ik er een ton tegen aan gooien en het wat profes sioneler aanpakken. Leuk is het wel, maar ik zou het wat minder amateuristisch doen." Een lezing over pop-art van Joost Koster wordt door zo'n honderd belangstellenden bij gewoond. Ook het optreden van cabaretière Muriël Brugman wordt druk bezocht. Maar de topact van de dag is toch het optreden van het Amsterdamse flamencogezelschap Los Duen des. Gedurende enige tijd zijn alle 170 zitplaatsen in de voor malige bioscoopzaal bezet. Om 2330 uur is de Rexpositie na een dag vol optredens afge lopen en kan de balans worden opgemaakt. „Een positieve", zo laat kraker Rob weten. „Met de opbrengst van vandaag hebben we vrijwel alle eerder gemaakte kosten er weer uit. En iedereen was zo laaiend enthousiast dat we er niet omheen kunnen snel een tweede Rexpositie te orga niseren." Zoals het er nu naar uitziet zal dat in mei gaan plaatsvinden. In de X', want de overige letters op de gevel van de voormalige bioscoop zijn er sinds kort vanaf gehaald. muziek recensie ken vos Jubilation Pierre Courbots. Gehoord op 29 februan bij Hot House in de Waag Leiden Dat Pierre Courbois niet voor niets in allerlei vormen van de jazz meer dan dertig jaar actief is geweest, bleek zaterdagavond uit de samenstelling van het naar Leidse begrippen talrijke publiek in De Waag. Een groot deel kon gerekend worden tot de veertigers en vijftigers die Pierre Courbois nog als pionier van de vrije improvisatie en de rockjazz kunnen hebben mee gemaakt. Het concept voor het kwintet Jubilation is ogen schijnlijk iets minder ambitieus. Courbois schreef al het materi aal voor een traditioneel main- stream-jazzkwintet bestaand uit trompet (Eric Vloeimans), te norsax (Fred Leeflang) en de rit mesectie van piano, bas en slag werk. Het klankbeeld van de groep is inderdaad klassiek van kwali teit met scherp trompetwerk, stevig tenorspel, het open ak- koordenspel van pianist Willem Wiegel opent museum van Jopie Huisman workum anp „Workum, Friesland, en mis schien wel heel Nederland is een nieuwe cultuur-toeristische trekpleister rijker geworden." Dat zei commissaris der konin gin Hans Wiegel zaterdag bij de opening van het nieuwe Jopie- Huismanmuseum in het Elfste- denstadje Workum. Het muse um, dat tot stand kwam zonder een cent overheidssubsidie, is mede mogelijk gemaakt door de steun van bijna 2500 'vrienden' en sponsoring. De gemeente Nijefurd, waaronder Workum ressorteert, heeft financiële on dersteuning geweigerd. De bouw van een nieuw mu seum was nodig omdat het ou de zeventiende eeuwse patri ciërshuis te klein werd voor het steeds groeiende oeuvre van de 74-jarige kunstenaar-vodden- boer. De smalle draaitrap maakte het voor oudere bezoe kers en invaliden onmogelijk om de grote schilderijen van Huisman op de eerste verdie ping te bezichtigen. Van 1986 tot en met 1991 trok het werk van de schilder meer dan 500.000 bezoekers uit binnen- en buitenland. Het nieuwe museum van de autodidact-schilder herbergt een belangrijk deel van zijn werk van 1940 tot heden. De opening trok circa 800 mensen. Kühne en de fraai rond en sta biel klinkende bas van Egon Kracht. De drumset van Cour bois klinkt in dit verband het meest onorthodox. Dat hangt niet alleen samen met de sa menstelling van het slagwerk, met de nadruk op diffuus klin kende bekkens en laag gestem de trommen, maar ook met het spel van de leider. Courbois heeft een bijzondere timing, die lijkt op die van een rockdrum- mer die jazzpatronen neerlegt, maar dan met het nodige gevoel voor swing. Daarnaast heeft de slagwerker een voorkeur voor de brede klank van brushes en stokken met viltbollen, technie ken die hij goed heeft weten te ontwikkelen. Helaas leent een zaal als De Waag met zijn lange nagalmtijd zich daar niet zo goed voor. De composities voor Jubila tion, alle van de lejder, zijn een weerslag van zijn voorkeur voor ongebruikelijke ritmische patro nen of het verdraaien van sche ma's, zodat 'onregelmatige' maatsoorten als een zeven- kwarts op een standard als 'Sweet Georgia Brown' (in het stuk 'Seven') worden toegepast. Soms werkt dat in de praktijk zeer goed, af en toe wat minder, zodat vooral de uitleg die Cour bois geeft aan het ontstaan van het stuk interessant wordt. Wel bewijst Courbois dat hij als componist zeker tot de meer oorspronkelijke in Nederland gerekend kan worden. De com posities zelf zijn opgebouwd uit meervoudige vormen met hun eigen ritmische karakter, met dilcwijls afzonderlijke schema's voor de solisten. Een voordeel van deze werkwijze is dat de spanning er in wordt gehouden, vooral als de solisten zich iets aantrekken van het karakter van zo'n schema. Als de musici niet letten op de melodische samen hang, zoals een enkele maal tij dens het concert het geval was, geeft een dergelijke compositie een verbrokkelde indruk. Zeker de laatste twee stukken van de avond, 'Whole Scale' en Triangle' toen de vermoeidheid toesloeg bij de solisten, leken langer te duren dan het geval Ondanks deze kleine min puntjes is Jubilation ongetwij feld een van de beste formaties die Courbois ooit heeft geleid. dans recensie maarten baanders Voorstelling 'De Bende van Zes' door Feri Gezien 1/3 LAK-theater Leiden Choreograaf Feri de Geus heeft naam gemaakt met diverse dansstukken voor volwassenen. Voor het eerst heeft hij zich nu gewaagd aan het maken van een kindervoorstelling. Hij heeft er iets zeer aantrekkelijks van gemaakt: 'De Bende van Zes'. Zonder het uitdrukkelijke doel kinderen met dans vertrouwd te maken heeft hij een verhaal op het toneel gezet dat de kin derfantasie direct aanspreekt. Dit verhaal is maar heel globaal aangegeven. De bende van zes is een groepje van één danser, drie danseressen en twee musici. Zij maken een reis door Afrika en op alle dingen die ze daar ont dekken reageren ze met vrolij ke. avontuurlijke dans. De voor stelling heeft een enorme vaart, mede dankzij de prachtige mu ziek. die voor het grootste deel uit djembé-ritmes bestaat en gecomponeerd is door Stefan van Campenhout. De bewegin gen van de dansers doen den ken aan oerwouddieren en aan Afrikaanse stammen, maar er zijn ook swingende gedeeltes bij en gebaren die herinneren aan kinderspel. Ze zitten elkaar na. tillen el kaar op. schoppen naar elkaar en vallen duizelig op de grond als ze lang en snel rondgedraaid hebben. Op concrete gebeurte nissen wordt maar heel licht ge zinspeeld, maar aan het com mentaar in de zaal te horen konden de kinderen er gemak kelijk hun eigen verhaal in zien. Er zijn wel attributen, zoals een haan, vliegers en een fiets waar op ze over de dansvloer crossen, maar het is opvallend hoe goed de groep enn slaagt vooral met dansbewegingen het publiek te boeien. Er wordt mooi gedanst, soepel, energiek en met aanste kelijk plezier. Dansen is iets fijns. Heel hu moristisch wordt aat uitgedrukt in een passage waarin een enge generaal staat te blaffen bij re- denaarsgebaren en krachtpat- sersvertoon. Eén van de danse ressen komt op en voert zo'n overweldigende tapdance uit, dat de generaal onderuit gaat en het veld ruimt. Een sterk ge danste voorstelling. Doortimmerd programma Job Schuring niet leuk THEATER RECENSIE WUNAND ZEILSTRA De antiquair, cabaretpropamma van en door Job Schunng Regie George Groot Gezien 29/2 Muzenhof Leiderdorp Voor zijn nieuwe voorstelling 'De antiquair' heeft lob Schuring kennelijk geen pro grammaboekjes laten druk ken. Ze waren zaterdagavond tijdens zijn optreden in de Leiderdorpse Muzenhof in elk geval niet verkrijgbaar. Misschien is dat opzet. Schu ring vertelt immers aan het begin van de voorstelling dat hij thuis nog een paar dui zend boekjes van het vorige programma heeft liggen. Dat hij dat zelf durft te be kennen, is pure zelfironie die merkwaardigerwijze eerder zelfgenoegzaam dan leuk overkomt, 't Lijkt een uit drukking van wrevelige ver bazing over het feit dat de grote theaterzalen allesbe halve voKtrnmen I ft vlot ten wil het namelijk nog steeds niet met de carrière van lob Schuring. Ook al leek hij na het winnen van dt 06T- ste aflevering van het Am sterdams Kleinkunstfestival veelbelovend, en wordt hij gecoached door een grote naam in het vak, George Groot. 'De antiquair' is de titel van één van de UNI len, waaruit het nieuwe pro gramma is opgebouwd. Voor de pauze vertelt hij over een koning die incognito op zoek gaat naar iemand die zijn drie chagrijnige dochters weer kan laten lachen, daar na spreekt hij over een zeke re Kees die het ouderlijk huis ontvlucht en regelmatig zijn heil zoekt bij een oude anti quair. Beide vertellingm zijn na drukkelijk als bouwsels met een intern verwijzingssys teem opgezet. Alles heeft met alles te maken, gebeurtenis sen herhalen zich op een an der niveau. Er blijft voldoen de ruimte voor lovse terzijdes met het publiek en de per soon van de cabaretier is op de achtergrond vnjwrl streds aanwezig Met andere woor den: het straalt er gewoon vanaf dat hierover verduveld goed is nagedacht. Being' rijkste probleem is echter dat du 'iiles maai aaldan leuk wordt. Voor een groot deel is dat te wiiten aan zijn zelfbewuste houding tegenover het pu bliek m aao overiQHM wmaa- send goed bezette Muzen hof. Van grote voorgangers heeft hij afgekeken, hoe je met wat brutale bravour je publiek kunt banadarao ai leen wat die voorgangers zich dankzij hun carrière konden permitteren, zal Job Schuring nog eerst eens moeten waarmaken. Expositie Rembrandt: 440.000 bezoekers AMSTERDAM ANR De tentoonstelling Rembrandt, de Meester en zijn Werkplaats', die vanaf 4 december tot cn met 1 maart in het Rijksmuseum m Amsterdam was te zien, heeft in totaal 440.000 bezoekers getrok ken. De organisatoren hadden 400.000 helangstcllcndrn ver wacht Meer dan de helft van de bezoekers was afkomstig uit Nederland. In totaal waren 617 000 toegangskaarten be schikbaar. Voor de tentoonstelling kon den aanvankelijk geen kaartjes worden gekocht aan de ingang van het museum. Eind decern bcr wijzigde het museum dit cntreebcleid. waarna ook op de dag van het BNMfc MO dt kas sa een toegangsbewijs kon wor den gekocht cn het bezoekers aantal toenam. De Rembrandt tentoonstel ling, die eerder in Berlijn was te zien, trok aldaar bijna 320 000 bezoekers. Vanaf 26 maart Is de tentoonstelling in de National Gallery In Londen te zien. Bouw Architectuurinstituut begonnen ROTTERDAM - Minister d'Ancona (wvc) maakte zaterdag in Rotterdam bekend dat vooruitlopend op de oprichting van het Stimuleringsfonds voor Architectuur een tijdelijke regeling wordt ingevoerd. Daardoor kunnen subsidieverzoeken nu al in behandeling worden genomen. De departementen van WVC en VROM stellen vanaf 1992 jaarlijks 5 miljoen gulden beschikbaar. d'Ancona zei dit toen zij het startsein gaf voor de bouw van het Architectuurinstituut in Rotterdam. Opera Forum herdenkt Rossini ENSCHEDE - Opera Forum in Enschede herdenkt het 200ste ge boortejaar van Gioacchino Rossini (1792-1868) met vier opera concerten en een compact-disc-opname. De grootste trekker in dit Rossini-project is de Italiaanse tenor William Matteuzzi, één van 's werelds meest gevraagde Rossini-tenoren. De concerten met uitsluitend Rossini-repertoire, waaraan behalve Matteuzzi ook de sopraan Sonia Ganassi meewerkt, vinden in november en december plaats in het Amsterdamse Concertgebouw, De Doelen in Rotterdam. Muziekcentrum Vredenburg in Utrecht en in het Enschedese Muziekcentrum. Chinese bronzen in Rijksmuseum AMSTERDAM - Op de afdeling Aziatische kunst van het Amster damse Rijksmuseum is tot 20 april de tentoonstelling 'Chinese bronzen' te zien. Getoond worden ruim 50 bronzen voorwerpen gemaakt in China tussen de 14de en de 1ste eeuw voor Christus, de bloeitijd van de Chinese bronskunst. Alle stukken zijn afkom stig uit Nederlandse particuliere en museumcollecties. Drievoet uit de westelijke Zhou-dynastie, Chinees brons (elfde eeuw v. Chf.). FOTO RIJKSMUSEUM Nieuwe cabaretprijs VSCB

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 9