Regio Kooplui keren markt Leiderdorp de rug toe 'Niet babbele, maar sabbele' KNMP: Hinderwet apothekers overdreven Groepswonen voor ouderen in Wassenaars appartementencomplex Solliciteren Eldorado Maandag 2 maart 1992 Redactie; 071-161400 DICK VAN DER PLAS MIEP DE CRAAFF UESBETH BUITINK WIM KOEVOET CAROUNE VAN OVERBEEKE Eindredactie; HENK VAN DER POST Vormgeving; RUTGER J HOOGERDUK 8 LEIDEN NIEUWSLIJN Topman bank werkgevers overleden ZOETERWOUDE IX- tweede voorzitter van de Werkgevers vereniging voor het Bankbedrijf, de Zoeterwoudenaar dr. J.H.J. C.rijns, is zaterdag in zijn woonplaats op 57-jarige leeftijd overle den. Grijns, die aJ enige tijd ziek was, was de eerste cao-onder handelaar namens de bankwerkgevers. Hij was verder penning meester en later vice-voorzitter van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond (NCW), lid van het algemeen bestuur van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen (VNO) en lid van de Sociaal-Economische Raad. De Zoeterwoudenaar begon als wis en natuurkundige zijn loopbaan in het onderwijs. Daarna was hij een aantal jaren directeur rechtspositiezaken bij het mi nisterie van onderwijs en wetenschappen. In 1976 werd hij di recteur sociale zaken bij het VNO. In 1982 stapte hij over naar het bankbedrijf. Inbraken in Leiderdorp LEIDERDORP Twee flats aan de Roodborstlaan in leiderdorp zijn gisteravond door inbrekers bezocht. Ze kwamen via de bal kons aan de achterzijde van de woningen binnen, forceerden het slaapkamerraam en doorzochten de woningen. Het is nog niet bekend wat de inbrekers hebben weggenomen. Bij een wo ning aan de Hoogmadeseweg bleef het zondagavond alleen bij een inbraakpoging. Drie Hagenaars aangehouden ALPHEN AAN DEN RIJN/ZOETERWOUDE Drie Hagenaars in de leeftijd van 20 en 22 jaar zijn in de nacht van zaterdag op zondag aangehouden in Zoeterwoude. Daarvoor hadden zij in Alphen en Boskoop een aantal inbraken gepleegd. In Alphen na men zij bij een horecabedrijf aan De Hoorn een vat met 50 liter bier mee. Verder reden zij aan de Van Foreestlaan de voorpui uit een slijterij. Hierbij werd flinke schade aangericht, maar werd niets ontvreemd. In Boskoop werden de Hagenaars door de be woners betrapt toen ze bij een woning aan het Rijneveld inbra ken. Hier wisten zij na een worsteling zonder buit te ontkomen. Kritiek op gemeente Leiderdorp LEIDERDORP UESBETH BUITINK De Koninklijke Nederlandse Maatschappij ter bevordering van de Pharmacie (KNMP) vindt de hinderwetbepaling voor Ix'iderdorpse apothekers 'overdreven'. De drie apothe kers moeten een hinderwetver gunning aanvragen omdat ze meer dan anderhalve kilowatt vermogen hebben en lichtontvl ambare stoffen bewaren. „Dat is ook aan de controle van de pharmaceutische in spectie onderworpen en die stelt strenge regels waaraan de inrichting van een apotheek moet voldoenaldus KNMP- woordvoerder H. Overgaag. Leiderdorp loopt met de be paling voorop in Nederland, waar slechts één andere apo theek een hinderwetvergunning heeft moeten aanvragen. Over gaag: „Overdreven is misschien een groot woord, maar ik vraag me af of het geheel terecht is. Anderhalve kilowatt vermogen heb je al met een koelkast en een afzuigkap, die verplicht zijn in een apotheek." H. Schreuder van de Vereni ging voor Nederlandse Ge meenten is eveneens verbaasd over de Leiderdorpse bepaling. „De bewaring van bepaalde stoffen is op zich geen reden om een hinderwetvergunning aan te moeten vragen, apothe ken maken daarin juist een uit zondering. Het hangt ervan af wat er gebeurt in een apotheek, maar ik heb nog nooit gehoord van een hinderwetvergunning voor deze branche.". Vete De beheerder van apotheker Boehmer is verrast en vermoedt dat de bepaling is voortgeko men uit de vete tussen apo theek Loevestein en de gloed nieuwe apotheker Haanraadt, die zich naast het Koningshuis aan de Hoofdstraat gaat vesti gen. Loevestein legde de com missie beroep- en bezwaar schriften voor dat Haanraadt zich daar niet mocht vestigen omdat er volgens het bestem mingsplan alleen winkelruimte mocht komen. De commissie bepaalde echter dat een apo theek ook een winkel kan zijn en keurde de vestiging dus goed. Verplancke verwijt wethouder struisvogelpolitiek De Leiderdorpse weekmarkt voldoet nog altijd niet aan de veiligheidseisen. Bovendien haken steeds meer koop lui af. Dat zegt C. Verplancke, voorzitter van de Vereni ging voor de Ambulante Handel. Hij vermoedt dat de ge meente straks meer dan dan 100.000 gulden per jaar moet gaan toeleggen op de markt. „Ter vergelijking: in (X»gstgeest is dat 40.000 gulden", aldus Verplancke. „Wethouder Huigen van economische zaken bedrijft struisvogelpolitiek." woon weg, ze zullen wel een an dere markt hehhen gevonden." Omdat de kooplui de kosten van de markt vrijwel volledig moeten betalen, lopen zij door het vertrek van hun collega's het risico een nog hogere reke ning te krijgen. De staanplaats- gelden werden vorig jaar al ver dubbeld, maar de kooplui wei geren meer te betalen dan het LEIDERDORP UESBETH BUITINK IX- U-iderdorpse markt kan offi cieel zestig kramen herbergen, maar daarvan zijn er momen teel slechts 37 bezet. „Er staan nu drie kooplui op de lijst van wie de vergunning moet wor den ingetrokken omdat ze niets meer van zich laten horen", weet Verplancke. „Ze blijven gc- 'oude' tarief van een jaar gele den. Verplancke: „De markt komt daardoor steeds meer geld tekort." Vorig jaar werd besloten dat de markt behouden zou blijven voor de Hoofdstraat in het Ou de Dorp en niet hoefde te ver huizen naar het winkelcentrum Santhorst aan de Van Diepenin- genlaan. Voorwaarde van de ge meenteraad was echter dat de markt brandveilig moest zijn. Daartoe moesten enkele kra men bij de Bruggestraat worden verschoven. Volgens Verplancke is dat nog altijd niet gebeurd. „Daar is niets van terecht geko men: die hele maatregel was een wassen neus." Volgens gemeente-ambtenaar W. van Winterswijk heeft de brandweer de opstelling van de kramen wel op toegankelijkheid getest. „Er zouden wat maatre gelen bij de Bruggestraat komen en naar mijn weten is dat wel gebeurd. Maar zeker weet ik het niet." Verplancke maakt zich ook boos over het feit dat Huigen al maanden geen vergadering van de marktbeheerscommissie heeft uitgeschreven. „Ze steekt haar kop in het zand. Hierdoor kunnen wij niet meepraten over de markt. Volgens mij is ze ge woon bang dat dit ons in de kaart speelt. Want het uitblijven van maatregelen en het vertrek van marktkooplui bewijst voor ons alleen maar dat de markt gewoon niet werkt in het Oude Dorp", aldus Verplancke. WARMOND BRENDA FILIPPO MEDEWERKSTER 'Welkom in het rijk der Billen prikkers' prijkt op een groot spandoek boven de Warmondse Herenweg. Voor een paar dagen heeft de plaatselijke carnavals vereniging de macht overgeno men in het dorp en dat levert in deze zondag louter vrolijke ge zichten op. Tijdens de optocht brengen 'twee zuurtjes', die tus sen de versierde wagens doorlo pen, dat nog eens duidelijk on der woorden: 'Niet babbele, maar sabbele', luidt hun devies. De optocht trekt veel belang stelling. Warmonders zwaaien en roepen naar bekenden die meelopen. De boerinnen, vikin gen en carnavalsprinsen strooi en op hun beurt ijverig met confetti. Kleine kinderen zijn op moeders arm verkleed als cow boy of punker, met een felroze hanekammetje en geel-blauwe strepen op de wangetjes. Als de 'stront-racekar' voorbijrijdt, deinzen de toeschouwers vol af schuw achteruit. In tuinstoelen op een verse laag koeiemest koesteren twee boeren zich in het zonnetje. Prins Henk. in 1979 de eerste Prins der Billenprikkers, ont breekt niet op het festijn. Car naval is een hoogtepunt in zijn bestaan. „Je kunt vijf dagen je zelf zijn. Lekker uit je bol gaan zonder in het gareel te hoeven lopen. Je viert feest met de bak ker en de directeur." Ook Sinterklaas verblijdt War mond met zijn aanwezigheid. „Ik ben momenteel op vakantie in Nederland omdat ik het car navalsfeest niet wil missen. Maar dit is de eerste keer dat ik in Warmond ben", laat de goedheiligman weten. Zijn spontane komst verrast 'De Bil- heen. De file op de toegangsweg lenprikkers', maar de kinder- naar het dorp groeit aan. Maar vriend mag natuurlijk niet in de ook hier geen zure gezichten, optocht ontbreken. Leunend tegen hun voertuigen kijken de meeste automobilis- Ook de dagjesmensen kun- ten in het zonnetje naar de nen niet om het carnavalsfeest bontgekleurde stoet. OP HET RANDJE doorLiesbeth Buitinken Wim Koevoet Het vooruitzicht van leerlingen van de Leiderdorpse basisschool De Engelendael was een schooltuindiploma, overhandigd door wethouder H. Veldstra (milieu). MedewerWfers van de gemeentewerf, de schoolmeester, schooltuin-vrijwilligers en de pers maakten zich daar druk over. De kinderen vonden het allemaal maar matig interessant. Achter de bar in de kantine van de gemeentewerf bevond zich voor hen iets veel boeienders: cho colademelk en frisdrank. foto jan holvast De Leiderdorpse D66 fractie zit in een lastig parket. Het burger lid uit de commissie sport en welzijn, Thera Stam, is verhuisd naar I,eiden en moest daarom haar functie opgeven. Hoopvol lieten de Democraten voor de gemeenteraadsvergadering vo rige week agenderen dat ze een nieuw burgerlid zouden voor dragen, maar raadslid Ron Jolly moest uiteindelijk enigszins be schaamd melden dat 'de sollici tatieprocedure' nog gaande was. Voorlopig geen nieuw bur gerlid. Jarenlang bezetten de D66'ers twee raadszetels in Leiderdorp, maar bij de gemeenteraadsver kiezingen van twee jaar geleden maakten zij plotseling een sprong naar vier zetels. Dat be tekende niet alleen een grotere inbreng in het gemeentelijk be leid. maar zelfs dat DB6 een wethouder mocht leveren. Op de verkiezingslijst stonden slechts elf namen. De eerste vier daarvan mochten zichzelf in 1990 raadslid noemen. Twee heren van lijst doken vorig jaar tie provinciale politiek in, jan Pool zelfs als gedeputeerde. Wat D66 rest als reservoir aan aspi rant burgerleden, zijn vier na men van de verkiezingslijst en een enkel liti v.m de plaatselijke afdeling. l il daar ligt nu precies het pro bleem. Db6 had al een korte verkiezingslijst, de lijst met af delingsleden is al evenmin in drukwekkend. Dus rest lolly niets anders dan een 'sollicita tieprocedure'. En daarmee be doelt hij niet het feitelijk afne men van sollicitatiegesprekken waarbij hijzelf achter de tafel zit en de gegadigde voor het bur- gcrlidmaatscnap nederig en verlangend er voor plaatsneemt. Nee, Jolly is zelf degene die sol- li< iteert Hij zoekt naarstig naar mensen die D66 als partij sym- patiek genoeg vinden om on middellijk lid te worden, direct daarna kunnen worden geïn stalleerd als burgerlid van de commissie sport en welzijn en daarmee tot over hun oren in de vergaderingen en papierber gen willen duiken. Voorlopig wordt Jolly overal afgewezen. (LB) Nog een paar weken en dan worden ze aan gemeentebe stuurders en het gewone volk gepresenteerd: de maquettes van het winkel en woongebied Lange Voort/Lijtweg, zeg maar het centrum van Oegstgeest. De wildste geruchten doen de ron de over de centrumontwikke ling, zoals de opknapbeurt van het gebiedje wat protserig wordt genoemd. Uiterst gewaagde stedebouw- kundige inzichten zouden zijn losgelaten op het Oegstgeester midden. Dank zij een uitgeba lanceerd verkeerscirculatieplan hoeft elke bezoeker, hoe hij zich ook vervoert, nooit op een an der te wachten. De Hinge Voort wordt straks het Eldorado voor winkelende regio genoten. De grootste verrassing, wordt gefluisterd, betreft de wolken krabber aan de Lijtweg. nu nog alom beschouwd als een archi tectonische blunder en cyclo- ncnveroorzaker. De directeur gemeentewerken heeft samen met de Maastrichtse planologen het ei van Columbus ontdekt. Ze hebben bedacht dat er nog z.o'n toren van Babel bij moet. Een solitaire bouwmassa wordt als een stq in de weg ervaren. Verkeert zo'n betonblok in ge zelschap, dan valt het minder op. Voorbijgangers gaan direct op zoek naar de ruimtelijke har monie die door de twee bouw werken tot stand komt. Zulke inzichten kunnen alleen maar worden verkregen tijdens uiterst spirituele bijeenkom sten. Nee, hier hebben geen sufkoppen in drie delig pak met Lego zitten spelen. Oegstgeest «bepaalt de stebouwkundige trends voor na de eeuwwisse ling. De nu nog kartonnen voorstel ling van zaken bevindt zich ach ter stevig op slot gedraaide deu ren. Niemand mag nog iets zien, horen of aanraken. Maar wie directeur gemeentewerken J. Hermes vraagt naar zijn schepping, kan aan zijn glinste rende oogjes en motoriek zien dat hij dringend verlegen zat om ander werk dan het beden ken van een ontwerpje voor een gemeentewerf. Van al dit enthousiasme en de hooggespannen verwachtingen is bij de winkeliers niets te mer ken. Mevrouw L. Miinninghoff, die toch zonder overdrijven de koningin van de winderigste winkelconccntratieln deze re gio kan worden genoemd, eta leert de ultieme nuchterheid als haar wordt gevraagd of ze ner veus is. Eerst zien, dan bouwen en dan pas geloven, is haar cre- doi „Ben ik tegen die tijd nog wel op deze aarde?" vraagt ze zich af. Enkele kamers verwijdert van de maquettes zit midden standswethouder Joop van der Reijden, Neerlands bestuurlijke duizendpoot, met een vochtige telefoonhoorn tegen zijn oor ge klemd. Zo op het eerste oog lijkt hij contact met Rob Out te heb ben. Maar het kan ook Ajax- voorzitter Van Praag zijn. Of Joop soms wil helpen bij de fu sie met Feijenoord. Of zou het staatssecretaris Simons zijn die een nieuw plan voor het ziekte kostenstelsel met hem door neemt? Niets van dit alles. Van der Reij den krijgt warme, zweterige handen en een pijnlijke oor schelp van het diepgaand over leg dat hij beurtelings voert met loempia-verkopende Vietname- zen, scherpe prijzen hanterende broodkraamhouders uit Spa kenburg en op de rand van het faillissement verkerende mode zaken. „De klanten vinden onze nieuwe modelijn geweldig, maar de jurken ruiken naar loempia's. Dit kan zo echt niet langer, onze Aziatische vriend moet en zal een schoorsteen op het dak zetten." En: „Ja. met bakker Tijsterman. Als je die botte Spakenburger met die ordinaire deegstal niet voor mijn winkel weghaalt, dan schiet ik 'm weg." Als Van der Reijden uitgeteld de hoorn op de haak legt loopt hij naar de kamer met de karton nen Lange Voort. Driftig begint hij te ijsberen. Dan rent hij naar de maquettes en splijt het kar ton met een karateslag door midden.(WK) WASSENAAR Op de hoek van de Wassenaarse Van Cranenburghlaan en de Ter Weerlaan komen in totaal 35 appartementen, waarvan er 15 zijn bestemd voor een project Groepswonen. Dank zij een bij drage van de ge meente kan de huur beperkt blij ven tot 725 gulden per woning. De overige twintig huizen worden verhuurd in de vrije sector. „Pret tig samen oud worden", noemt voorzitter C.H. Kok als doel van de vereniging Groepswonen. De vijftien wo ningen zijn be stemd voor oude ren. Momenteel zijn er ongeveer vijfentwintig gegadigden, zo heeft de voorzit ter van de vereniging in een brief aan de gemeente laten we ten. Zestig procent van de groep geïnteresseerden woont al in Wassenaar en van de andere belangstellenden is een groot aantal voormalig Wassenaarder, of heeft een speciale band met het dorp. Hoewel alle leden van de groep elkaar kennen, is het vol gens voorzitter Kok niet de be doeling te gaan 'samenwonen'. „Groepswonen kan op verschil lende manieren. Wij hebben er voor gekozen dat iedereen zelf standig woont achter zijn eigen voordeur." De leden van de ver eniging hebben wel een ge meenschappelijke ruimte, maar mensen moeten zelf weten of ze daar gebruik van maken of niet. Kok: „Die gemeenschappelijke ruimte is meer een conversatiezaaltje, een gezellige huis kamer waar verder geen bijzondere dingen worden neergezet." Huurprijs Hoewel de apparte menten zijn be doeld voor 'oude ren' hanteert de vereniging Groeps wonen geen leef tijdgrens. „Waar moet je die grens trekken" vraagt Kok zich af. „De ene mens is oud op zijn vijftigste en de andere zit op zijn tachtigste nog op een ra cefiets. De enige eis die we stel len is dat de mensen nog goed voor zichzelf kunnen zorgen." Aanvankelijk had de architect een huurprijs berekend van 800 gulden per maand. De gemeen te Wassenaar vond echter diver se 'potjes' waardoor de bouw kosten omlaag kunnen. B en W willen de grondkosten verlagen en geld halen uit het gemeente lijk budget ouderenbeleid. Ten slotte zou Wassenaar de lift ge deeltelijk willen betalen. 'Iedereen woont zelfstandig achter zijn eigen voordeur' Voor de jongste deelnemers is carnaval een heel serieus maar vermoeiend feest. Billenprikkers uit hun bol tijdens carnavalsoptocht in Warmond foto hielco kuipers Als een kleurig lint trok de carnavalsstoet gistermiddag door de dorpskern van Warmond. foto hielco kuipers

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 8