Leiden Aarzelende start voor tuinbeurs Groenoordhal Uitzicht' Fred Kuijers heeft het nu te druk voor gemeentepolitiek "j/ KAMER McT Hardnekkige winkeldief Betere oprang buitenlanders Vierde overvaller zoek DIGROS Deelnemers en bezoekers laten het afweten Bij de Tuin Varia beurs in de Groenoordhallen was het de afgelopen dagen bijna lente. Maar daarbuiten leek het haast zomer en dan verliest de lente. Los van het weer kon de driedaagse tuinbeurs niet alleen meer publiek, maar ook een groter aantal deelnemers gebruiken. LEIDEN EMIEL FANGMANN Tuin Varia, voor het eerst in Lei den en pas enkele malen in Ne derland georganiseerd, werd door zo'n tienduizend mensen bezocht. ,,Maar alle begin is moeilijk", reageert J. Bos van evenementenorganisatie F&R, die op minimaal vijftienduizend mensen had gerekend. Vrijdag was het druk. zaterdag minder en gisteren redelijk. Iedereen krijgt bij de consu mentenbeurs de ruimte. Kinde ren vermaken zich op de kin derboerderij en vakopleidingen proberen leerlingen te trekken. Tuinliefhebbers kunnen zich een computerprogramma aan schaffen, waarop duizend bo men, bloemen en planten zijn ingevoerd. Wie een plant van een bepaalde lengte, bepaalde kleur en bepaalde bloeiperiode wil, kan die gemakkelijk op de pc selecteren door de gewenste kenmerken in te voeren. Iets verderop kleurt een g^lerie-ach- tige opstelling: een schilderes uit Aerdenhout komt uw tuin schilderen voor 750 gulden. „Leuk, maar dat is iets voor er bij. De tuin moet echt het mid delpunt van de beurs zijn", rea geert een bezoekster uit het Overijsselse Ommen. Ze doet over zo'n 300 palen van22 eter de grond ingegaan, 's Morgens om art uur begon nen ze daarmee. Heel veel araai, ik kon hier niet meer studeren. Ale je hand op de ramen legde, voelde je date trilden." „Bezoekers moet je tegemordig uitleggen hoe je hier kunt komen. [Stoepen zijn ge halveerd. de achterkant v het station is afgesloten en de parkeerjatsen zijn ver- Maandag 2 maart 1992 Redactie: 071 -161418* JANET VAN DUK* EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER LOMAN LEEFMANS ERNATRAATSMA GERT VISSER Eindredactie: JAN VAN DER NAT Vormgeving: RON VAN HAASTREGT zelf aan beurzen mee, maar niet op tuingebied. „Het valt een beetje tegen en het kan makke lijk beter. Bijvoorbeeld meer in formatieverstrekking over tui nen. Het zou ook mooi zijn als de gezamenlijke deelnemers - net als op de Westfriese Flora - een hele tentoonstelling hadden ingericht, een perk. dat is hier niet. Bovendien valt te beurs misschien te vroeg." Toch zijn er - naast tuinkabou ters, bubbelbaden en sieraden met bloemen - ook nu al bloe men de zien. Die van de rodo dendron zijn rood, maar het is de praecox-uitvoering, een 'vroeg bloeiende bladhoudende stuik'. Eigenlijk had trouwens de Japanse tuin middelpunt van de beurs moeten zijn. Een ho veniersbedrijf uit Boskoop, dat tuinen aanlegt, onderhoudt en renoveert heeft zich er aan ge houden. „Het heeft ook nogal ontbroken aan publicitieit. Men weet iaarom niet wat er is", zegt c hovenier. F&R 'hreef 1800 bedrijven aan die i<s met tuinieren te maken hebtn aan om aan de beurs meee doen. „Vooral ook uit de regif Maar de repons was ma ger,we hebben ruim veertig deetemers. Men moet er nog aanvennen", aldus organisator Bo.'Hij geeft zelf aan dat er op de; beurs - die op zijn best een ni< te missen aanvulling op eetuincentrum moet worden - d<rom een en ander ontbreekt. „G het gebied van vijvers, ar- cltecten, zaden en tuingereed- siap bijvoorbeeld." vlaar hij benadrukt dat ze al- Inaal wel zijn komen kijken, c potentiële standhouders. ,Vij hebben al inschrijvingen K>r volgend jaar. Dan duurt >t een dag langer in Leiden, en lit de beurs een week later dan u." Bos stond vorige week in .wolle. „Vorig jaar werd die Een 33-jarige Rotterdammer is zaterdagmiddag kort na elkaar twee keer aangehouden wegens het stelen van een partij kle ding. De winkeldief werd omstreeks half drie aangehouden op het Leidse station. De man had uit een groöt winkelbedrijf aan de Haarlemmerstraat vier kostuums, met een totale waarde van 2000 gulden, meegenomen. Hij wilde de spullen net opbergen in een bagagekluis toen de politie hem aanhield. De man werd na verhoor weer op vrije voeten gesteld. Hij ging linea recta naar dezelfde winkel en pikte andermaal vier kostuums. Door een verkoper werd hij aangehouden. (Vervolg van pagina een) LEIDEN EMIEL FANCMANN Link en zijn medewerker zagen na tien minuten kans zich te bevrijden en de politie te alar- Het spoor leidde vervolgens naar Rotterdam. Daar werd de bedrijfsauto zeer spoedig oa het vertrek uit Leiden leeg aange troffen. De Rotterdamse politie kamde de omgeving uit. Even later werd daar bij een andere auto een koffer met de buit aan getroffen. Drie verdachten wer den spoedig daarop in weer een andere auto aangehouden. Een vierde overvaller kon niet wor den opgepakt. De drie zijn naar cellen in Leiden, Katwijk en Lei derdorp overgebracht. H. Link had nog geen overval 'van deze omvang' meege maakt. „Je denkt er altijd aan dat zoiets kan gebeuren. Dus ei genlijk dacht ik: nu is het dan zover", reageerde hij zaterdag middag kort. LEIDEN EMIEL FANGMANN Nieuwkomers uit Turkije en Marokko krijgen in Leider voortaan betere begeleiding. Of donderdag 25 maart word daartoe het Bureau Opvan Nieuwkomers geopend. Het een initiatief vanuit de socia vernieuwing, waaraan per ja' 75 mensen kosteloos kun nu meedoen. Turken en Maroki- nen krijgen een een talercurjs van drie maanden in Jvt Sj- diehuis. Daarnaast kunienzij in hun eigen taal een cuius volgen, waarin wordt utgelgd hoe de Nederlandse amele- ving in elkaar zit. Zij woren eventueel ook geholpn bijiet vinden van een baan Bekteen wordt welke vervolgofleidiijen mogelijk zijn. Vorige week zijn ale Tdcen en Marokkanen aanjeschrven die ouder zijn dan aihttierjaar en zich sinds augistus orig jaar in Leiden hetoen gves- tigd. Zij kwamen her nar toe om zich met hun jezin ti her enigen of een gezii te vomen. Het Bureau krijgt ajn gepvens van de afdeling burgerzaken van de gemeente. De afgelopen jaren kwamen gemiddeld zo'n 200 Turken en Marokkanen per jaar naar Leiden. Geen onderscheid Er wordt bij het Bureau voor de introductiecursus geen onder scheid gemaakt tussen werken den of werklozen, tussen men sen die werk zoeken of die een taak als huisvrouw hebben. „Het gaat er om mensen een toekomstperspectief te bieden", zegt El Batoul Zembib. Me vrouw Zembib is een van de twee consulenten die bij het Bureau Opvang Nieuwkomers zijn aangesteld om de deelne mers te begeleiden. Zij gaat zich bezighouden met de uit Marok ko afkomstige nieuwkomers, terwijl collega Zeynep Gezik de nieuwkomers uit Turkije bege leidt. Regelingen „Veel mensen komen hier met hoge toekomstverwachtingen naar toe. Zij zijn gemotiveerd en moeten zich dan aan de Ne derlandse werkelijkheid met veel regelingen aanpassen. Dat kost vaak veel moeite zegt El Batoul Zembib. Het Bureau Opvang Nieuw komers is ontstaan uit een lan delijke initiatief van het minis terie van wvc. Drie jaar geleden kwam het ministerie met een plan om buitenlanders beter op te vangen. In Den Haag en Til burg werd proefgedraaid. „Met positieve resultaten," weet Zembib. Daarop kwamen er vijftien gemeenten bij. Het Stu diehuis in Leiden, dat met wachtlijsten kampt en nu extra lessen gaat geven, krijgt voor dit project extra geld. „Het gaat niet ten koste van de gewone basiseducatie", aldus Zembib. Het Bureau Opvang Nieuw komers is vanaf 25 maart geves tigd in het gebouw van de Ge meentelijke Sociale Dienst aan de Langebrug 60. Het maakt er deel uit van de afdeling werk loosheidsbestrijding. Openings tijden ma.-do. 9.00-17.00 uur, vr. 9.00-12.00 uur. Agent schiet na bedreiging LEIDEN» Vier politieagenten zijn gister avond met een hakbijl bedreigd door een 40-jarige Leidenaar. De man onstak in woede omdat het verbranden van koperisola tiemateriaal moest worden ge staakt. De politie wilde de over gebleven spullen in beslag ne- Het brandje veroorzaakte omstreeks half elf overlast bij omwonenden van de Haarlem merweg. Een 28-jarige man vluchtte een woonboot in toen de politie ter plekke arriveerde. Vrijwel gelijktijdig kwam de ei genaar van de woonboot met zijn auto aangereden. Die werd enorm kwaad toen hij de agen ten zag en haalde uit een naast gelegen bouwkeet een hakbijl. Hij kwam daarmee op de agen ten af. Die trokken hun pistool. Een van hen vuurde een waar schuwingsschot af. De man is later op het politiebureau aan gehouden wegens bedreiging. In zijn woning werden twee wa pens en zes patronen gevonden. Ex-wethouder na 18 jaar uit Leidse raad „Het washier vroeger een ludiek klein plaatsje, goed bereikbaar en makkelijk te vinden. Precies voor dit huis stond een eike boom en rechts had je een kleine rotonde. Er waren veel parkeerplaatsen, heel han- dig." Rutgcr Mazel woont aan het Terweepark, een klein straatje ingeklemd tussen station en AZL Mooie, oude en grote huizen met riante tuinen. Zijn uitzicht is de laatste maanden ingrijpend veranderd sinds de bouwvakkers op het station de dienst uit maken. „Het uitzicht is door de verbouwing van het station radicaal veranderd. Al het groen is weg. Ik kan nu precies zien wie wanneer welke trein neemt. Het woongenot is ach teruit gegaan. Ze zijn nu klaar met heien maar de afgelopen periode zijn hier tegen- slecht bezocht, dit jaar meer dan zestig deelnemers en ruim twintigduizend bezoekers." Het geeft hem moed voor volgend jaar. „Er kunnen hier honderd stands staan. Het is een lande lijk gegeven dat de markt groei ende is, een beurs moet juist wat extra's bieden." Dat doet Tuin Varia wel voor een fietser, die gemoedelijk met een boompje net mooi in de knop - op de bagagedrager het parkeerterrein af rijdt. „Dit sprak me wel aan, billijke prijs, twee tientjes. Nee. ik heb geen tuin. wel een balkon en daar hoop ik dat hij het doet." Wat het is7 1 en solex, nou /eg maar een soort treurwilg." Oud-wethouder Fred Kuijers verlaat in april de Leidse ge meenteraad. Het WD-raadslid (44) heeft het te druk met ande re werkzaamheden. Kuijers wordt opgevolgd door Jan-Wil lem Kradolfer. Fred Kuijers kwam in 1974 in de Leidse gemeenteraad en werd na drie jaar fractie-voor zitter. Hij speelde in 1978 een belangrijke rol bij de vorming van een college waarin zowel PvdA als WD zitting had. De samenwerking tussen deze par tijen zou tot 1990 duren. De fractieleider van de WD werd in 1985 wethouder van maatschappelijke aangelegen heden, groenzaken, volksge zondheid en cultuur, toen P. Schoute burgemeester van Wassenaar werd. Er was verschillende keren zware kritiek op het beleid van Kuijers. Bijvoorbeeld toen hij de Eerste Hulpdienst wilde privati seren, de bouw van het Muziek- verzamelgebouw maar niet luk te, de nota met plannen voor cultuurbeleid uitbleef en toen er financiële problemen bij de Streekmuziekschool ontston den. In maart 1990 moest Kuijers aftreden vanwege de zogeheten 'schouwburgaffaire'. De Leidse Schouwburg was een succesvol theater geworden, maar de ad ministratie liet ernstig te wen sen over. Een commissie stelde vast dat Kuijers in 1989 de ge meenteraad niet tijdig had geïn formeerd over de financiële chaos in het theater waar 132.000 gulden spoorloos bleek te zijn. Kuijers reageerde laconiek op de affaire en deelde de mening van de commissie niet. Er stond hem een motie van wantrou wen te wachten, maar hij trad zelf af 'omdat voor mij de ge zondheid van mijn gezin en mij Erimair zijn en staan boven al et andere waar ik mij voor in zet'. Bij die gelegenheid werd hij door deze krant omschreven als 'een gewiekst politicus, maar een zwak bestuurder'. Kuijers bleef als - onopvallend - raadslid in de gemeenteraad. Fred Kuijers. Hij werd in september 1990 in terim-manager van de SA VA, het samenwerkingsverband dat zich bezighoudt met de afval verwerking van 35 gemeenten in de regio. Kuijers. voorzitter van de Oegstgeester voetbal- en cricketvereniging ASC, stapte vorig jaar over naar de Haagse vuilverbranding. De WD'er weigert uit de doe ken te doen welke bezigheden zijn tijd opslokken. „Ik heb het een beetje dnik hè. maar waar mee allemaal dat gaat verder niemand wat aan." Opvolging De opvolger van Kuijers in de •fOTO lOtK /UYTXRDUtN gemeenteraad is de 31 jarige Jan-Willem Kradolfer. Hij stu deerde politicologie aan de Vrije Universiteit in Amsterdam. Kra dolfer werkt bij de gemeente Gouda, als naaste medewerker van de gemeentesecretaris. Bij de gemeenteraadsverkie zingen van 1990 stond hij als zevende op de WD lijst Maar de partij verloor toen twee ze tels en kwam uit op zes plaat sen. Jan-Willem Kradolfer werk te de laatste jaren ai als fractie- avsistent van de WD. Nu is hij de eerstaangewezen opvolger van Kuijers „Het zal moeilijk zijn om de plek te dichten van de gerenommeerde en ervaren Kuijers". zegt Kradolfer. Tetat Erna Straatsma Foto HMco Kuipen Reactiw en suggesties IH 071-161413 pakp u/P Het is er een stuk minder toegan kelijk op geworden." „Het is hier denk ik ook iets onveiliger ge worden. Laatst is een meisje lastig gevallen. Die werd opgewacht door iemand. Veel mensen denken toch dat de achteringang van het station nog open is. Er is wel een beveiligingsbedrijf dat hier af en toe een ronde maakt. Voor hen is het ook een veilig idee dat wij hier wonen." „Maar de drukke bezigheden Vlak voor de deur hebben ook een leuke kant. Kijk eens naar die houten palen die rond lopen. Die zijn er net ingezet. Daaraan kun je al mooi zien hoe het uiteindelijk wordt." Volop lente in de Groenoordhallen. Het fraaie zomerweer buiten was echter een geduchte concurrent

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5