Buitenland VN voeren druk op Baghdad op Duitsland in discussie over legalisering hasj Olifanten moeten hun slagtanden houden Opneuw IRA-bom in Loncens treinstation Saudische koning geeft stukje macht uit handen Likud kiest voor harde lijn David Levy, die streefde naar een tweede plaats op de kieslijst van de Likud, heeft het niet verder gebracht dan de vierde. Inter ne part ij verkiezingen, gisteren in Tel Aviv, leverden een over winning op voor aanhangers van de harde lijn. De tweede plaats, onmiddellijk na premier Shamir, was voor minister van defensie Moshe Ar ens. De radicale minister van volkshuisvesting, Ariel Sharon, werd nummer drie. Geleerden ex-Sovjetunie naar Irak Irak heeft meer dan 50 kerngeleerden uit de voormalige Sovjetu nie geworven. Dat hebben twee van hen gezegd in een gisteren gepubliceerd vraaggesprek met de Duitse krant Dresdner Mor- genpost. Jegor Beloesov, een laserdeskundige, en Viktor Bakoen- in, een expert op het gebied van meervoudige kernkoppen, ver telden onder meer dat zij op weg waren „naar een miliitair com plex in de omgeving van Baghdad". Russen mogen vliegtuigen verkopen De Russische luchtmacht mag 1.600 vliegtuigen en helikopters aan het buitenland verkopen en het geld gebruiken voor sociale maatregelen als de bouw van onderkomens en salariëring. De toestellen mogen belastingvrij worden verkocht en de lucht macht mag zelf geïnteresseerde kopers zoeken en contacten leg gen. De levering zal geschieden via het Russische ministerie van buitenlandse economische betrekkingen. Hof vernietigt vonnis moord Mendes Een Braziliaans hof van beroep heeft vrijdag het vonnis tegen de veehouder Darly Alves da Silva in verband met de moord op de verdediger van het regenwoud Chico Mendes vernietigd. De man was wegens het beramen van de moord in 1990 tot 19 jaar gevangenis veroordeeld. Het vonnis werd door het hof van be roep met twee stemmen tegen een vernietigd wegens gebrek aan bewijs. NIEUWSLIJN Irak verwerpt veroordeling Koffiehuis stort in: 23 doden x Sommige slachtoffers moesten letterlijk worden uitgegraven. foto ar afgelopen tijd in Israël zijn ge vallen, bezweek een mpur van een hooggelegen islamitische begraafplaats naast het koffie huis. De muur kwam terecht op het dak van het koffiehuis, dat daarna instortte. De reddingsoperatie verliep traag, doordat grote hoeveelhe den aarde van de begraafplaats naar beneden kwamen. De aardverschuiving nam graven met menselijke skeletten mee, wat de plaats van de ramp een extra macabere aanblik gaf. JERUZALEM AD 8LOEMENDAAL CORRESPONDENT Oost-Jeruzalem rouwt om de dood van 23 mensen, die zater dag om het leven kwamen toen een koffiehuis instortte. Gister middag werd het laatste slacht- oflfei uitgegraven vanonder een metersdikke laag van puin en modder. Bij het ongeval raakten verder 22 mensen gewond. De ramp Is veroorzaakt door weersomstandigheden. Onder druk van grote hoeveelheden regenwater en sneeuw, die de ter van binnenlandse zaken Sei- ters (CDU) wees legalisering van softdrugs gedecideerd van de hand. „Wie ait verlangt, han delt lichtzinnig en verlaagt de drempel voor potentiële consu menten. Daardoor zou ons hele preventieve beleid ongeloof waardig worden", aldus Seiters. Rechter Neskovic, een soci aal democraat, wordt er door de christen democraten van be schuldigd zijn ambt te misbrui ken voor 'links-socialistische opvattingen'. Voor de christen democraten staat vast dat soft drugs veelal leiden tot het ge bruik van harddrugs. Binnen de SPD bestaat begrip voor de rechterlijke uitspraak. Daarbij wordt vooral gewezen op de situatie in Nederland, waar met de scherpe scheiding tussen soft- en harddnigs zeer positieve ervaringen zijn opge daan. CORRESPONDENT In Duitsland is een verhitte dis cussie op gang gekomen tussen de SPD enerzijds en de rege ringspartijen CDU, CSU en FDP anderzijds over de mogelijke le galisering van hasj. Aanleiding vormt het oordeel van de rechtbank in Lübeck, waarin het verbod op hasjiesj en marihuana in strijd met de grondwet wordt genoemd. Ge bruikers van deze softdrugs mo gen volgens de rechters in Lüb eck niet strafrechtelijk worden vervolgd. De rechtbank sprak woensdag een vrouw vrij, die haar gevangen zittende man hasj had overhandigd. Volgens de rechters is het gebruik ven cannabis-produkten minder ge vaarlijk dan alcohol of sigaret ten. De rechts-liberale coalitie- Kohl spuwde direct vuur. Minis- Akkoord over aanpassing grondwet Canada Een speciale Canadese parle mentscommissie heeft afgelo pen weekeinde overeenstem ming bereikt over een hervor ming van de grondwet, die de Franstalige provincie Quebec ervan moet weerhouden zich onafhankelijk te verklaren. Quebec dreigt zich af te scheiden als ze geen toestem ming krijgt geheel zelfstandig de eigen economische en cultu rele zaken te regelen. Om af scheiding te voorkomen moet in de grondwet duidelijk zijn dat de provincie een 'aparte ge meenschap' is. De parlements commissie wil dat onder meer bereiken door decentralisatie van de federale bevoegdheden, een gekozen senaat en speciale erkenning van Quebec als een afzonderlijke maatschappij. Twee jaar geleden mislukte een poging de grondwet te wij zigen omdat Engelstalige pro vincies op het laatste moment hun steun Introkken. Dichte mist, kettingbotsingen en kilometers file. Zo zagen de auto wegen in Frankrijk en het zuiden van Duitsland er het weekeinde uit. Bij het Franse Thionville ont stond een kilometerslange file na een reeks botsingen waarbij meer dan 100 auto's waren betrokken. Tussen het Duitse Heilbron en Amberg klapten 60 auto's op el kaar waarvan een fiks aantal uit brandde. Zeker 14 mensen raak ten gewond. Bij andere ongeluk ken in Beieren vielen vijf doden. foto era THE INDEPENDENT „Ik ben Afrikaanse. Vergeet dat niet", zegt Oria Douglas-Hamilton. Haar boodschap is duidelijk: de mening dat de olifant moet worden beschermd, komt niet voort uit een of andere sentimentele Europese naïviteit over Jumbo. Oria en haar man Iain, een zoöloog, zijn op weg naar een bijeenkomst van Cites, de conferentie over internationale handel in bedreigde diersoorten, die vandaag in het Japanse Kyoto is begonnen. Het echtpaar, dat in Kenya woont, zal daar ijveren voor voortzetting van het tn 1989 uitgevaardigde verbod op de internationale handel in ivoor. Hun tegenstanders zijn niet alleen de Aziatische landen die in ivoor handelen, de meest luidruchtige zijn de deskundigen op het gebied van de wilde dieren in landen als Zimbabwe. Zij beweren dat het olifantenbe stand helemaal niet zal worden uitgeroeid en dat juist een goed in de hand gehouden handel zekerheid biedt voor overleving van de dieren. Het punt is dat het Afrikaanse olifantenbestand de afgelopen tien jaar is gehalveerd. Maar voor een deel dankzij het voeren van een goed beleid is hun aantal in sommige zuidelijke landen stabiel gebleven of zelfs gestegen. I let meer noordelijke be stand heeft meer dan gemiddelde dalingen te zien gegeven, deels door slecht beleid van de parken, die stn stropers vrij spel geven. Zimbabwe brengt te berde dat haar olifan tenbestand het zo goed doet dat de komen de twee of drie jaar 30.000 zwakkere dieren moeten worden afgeschoten. Harare zou ook graag in staat worden gesteld het ivoor dat dat oplevert, te verhandelen. De Doug- las-Hamiltons delen rake klappen uit. Iain heeft een geweldige reputatie als deskundi ge op het gebied van het Afrikaanse olifan tenbestand. Hij kent iedereen die iets te maken heeft met het instandhouden van de olifant en hij wordt gerespecteerd, zelfs door de meest fervente tegenstanders van zijn standpunt. Oria is duidelijk een krach tiger activiste, emotioneel in haar woede over het stropen, maar zij houdt het hoofd koel. Iain is de eerste die de wereld kond heeft gedaan van de rijkdom in het privéleven van olifanten. „Het was mijn eerste op dracht. Ik moest uitzoeken wat er te doen was aan het probleem van een teveel aan olifanten", zegt hij. Om dat te kunnen, moest hij in staat zijn alle 450 dieren in een bepaalde kudde individueel te herkennen. „Dat was niet zo moeilijk, het was maar een kleine kudde", zegt hij. Hij leerde iede re olifant op zijn waarde te schatten, naar mate hij beter bcereep hoe ze als groep werkten. Iain heeft kritiek op het standpunt dat een goede instandhouding van de dier soort onvermijdelijk zal leiden tot de nood zaak het bestand te controleren. „Ik breek mijn tanden op dit probleem", zegt hij, „Toen ik begon, werd iedereen geobse deerd door het probleem van een teveel aan olifanten. Zij waren zo geobsedeerd dat ze over het hoofd zagën wat de echte bedrei ging voor de olifanten zou worden: het stro pen. Ik heb uiteindelijk een uitschifting ge adviseerd. Maar ik had het mis: drie maan den later werd de kudde geveld door een ziekte en bleef er slechts een kwart van over." Hij is niet altijd tegen uitschiftingen, maar wel dat die worden gebruikt als een excuus voor de handel in ivoor. Hij houdt vol dat Afrika onmogelijk ivoor kan verhandelen zonder terug te keren naar de verwoesting van de jaren tachtig. Hij geeft toe dat Afrika alle inkomsten nodig heeft die het kan krijgen, maar de waarde van het ivoor kan nooit van erg groot be lang zijn en zeker niet zo belangrijk als het toerisme. Dat zou een veel grotere bron van inkomsten zijn die de Afrikaanse landen uit de olifanten kunnen halen. De Douglas-Hamiltons zullen op de con ferentie in Japan opnieuw hun boodschap uitdragen: als Zimbabwe en andere landen toestemming Jcrijgen de handel te herope nen. zal dat gepaard gaan met een serie mazen in het net, waardoor de recente po gingen van landen als Kenya om het stro pen uit te bannen, teniet worden gedaan. Iain en Oria demonstreren ruimschoots dat ze niet alleen gek zijn van olifanten. Zij houden ook van Afrikanen. Zij denken dat het verbod ook voor hen goed is. VERTALING LUUTJE NIEMANTSVERDRIET De Britse pole heeft gisteren een bom onsiadelijk gemaakt die was verbgen op het sta tion White Frt Lane, slechts enkele uren verdat supporters treinen met ns van Totten- ham Hotspiuen Nottingham Forrest langs ziden komen. Het explosiriag op de rails en werd doonet publiek ont dekt. Toen d waarschuwing van het verboor Ierse Republi keinse Leger OA) bij Scotland Yard binnenkvm, was de ex- plosievenopruhingsdienst al bezig de bomonschadelijk te maken. Het w< de derde bom in Londen binen drie dagen. De IRA liet gisiren weten ver antwoordelijk i zijn voor het plaatsen van dibommen. Vol- gens de IRA gat het om een campagne om e Britse aanwe zigheid in Noot-Ierland op de agenda van de ritse algemene verkiezingen te plaatsen. Zaterdagavond ontplofte een bom in het centrum van Lon den in een filiaal van Burger King. Daarbij viel één lichtge wonde. De politie was een half uur voor de ontploffing telefo nisch gewaarschuwd. Vrijdag plaatste de IRA een bom in station London Bridge, in het centrum van de hoofd stad. De bom ontplofte tijdens de ochtendspits, waardoor 28 gewonden vielen. De IRA zei in een verklaring dat het niet de bedoeling was mensen te ver wonden, maar dat de politie „niet in staat was snel te reage ren". De IRA begon een jaar gele den met een bommencampag- ne tegen het openbaar vervoer in Londen. Het hoofd van de Britse anti-terreurpolitie, Geor ge Churchill-Coleman riep de treinreizigers gisteren op waak zaam te blijven. vastgelegd. Tot nu toe konden religieuze fanatiekelingen wo ningen binnendringen om te controleren of er wel strikt vol gens de islam werd geleefd. Daarmee lijkt de aanwezig heid van een nalf miljoen Ame rikaanse en Brise soldaten in Saudi-Arabië een jaar na de Golfoorlog alsnog zijn sporen na te laten. In buurland Kuwayt laten de veranderingen voorals nog op zich wachten. Ruim een jaar na de bevrijding is in het oliestaatje nog niets te merken van de aangekondigde demo cratisering. Tijdens de Iraakse bezetting verblijdde de familie Al-Sabah vanuit haar onderkomen in Saudi-Arabie het Kuwaytse volk met de ene belofte na de ande re. Maar Kuwayt wordt nog al tijd dictatoriaal bestuurd, terwijl de aanwijzingen over schending van mensenrechten zich opsta pelen. Vrouwen hebben nog steeds even weinig rechten als vóór de Iraakse bezetting. De verkiezingen, die eigenlijk al lang hadden moeten plaatsvin den, staan pas op het program ma voor oktober. Het oude par lement is al in 1986 ontbonden. Koning Fahd vai Saudi-Arabië heeft de Saudis:he bevolking gisteren iets mee: vrijheid gege ven en zeggenschap in de rege ring. De politiekehervormingen werden al lang verwacht en zijn bedoeld om radicdere oplossin gen voor te zijn en om zijn op- vojging op ordelijke wijze te la ten verlopen. Koning Fahd (70) vaardigde een aantal decreten uit, onder meer over de oprichting binnen zes maanden van een Advies raad die evenveel zeggenschap krijgt als de regering. De Advies raad werd de Saudi's 20 jaar ge leden al in het vooruitzicht ge steld. Maar de koning behoudt het laatste woord in staatsza ken. Hij blijft premier en opper bevelhebber en mag naar eigen goeddunken ministers en ande re functionarissen benoemen of ontslaan. Een 'Basiswet' moet de macht van 'de moslim-fundamentalis ten inperken. De wet verleent de Saudi's ongekende grond wettelijke rechten en vrijwaart hen van onrechtmatige arresta tie en straf. Ook wordt de on schendbaarheid van de woning Maandag 2 maart 1992 Redactie: 023-150225 RONALD FRISART (Chef) ONNO HAVERMANS HANS JACOBS JOLANDA CUKES Vertalingen: MARGREET HESUNGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving: AART KOK Algemeen Nederlands Persbureau (ANP). Gemeenschappelijke Persdienst (GPD). Reuter (Rtr). Inter Press Service (IPS)Associated Press (AP). Deutsche Presse Agentur (DPA). Agence France Presse (AFP), United Press International (UP1). Irak heeft verontwaardigd gereageerd op de veroordeling die de VN-Veiligheidsraad vrijdag heeft uitgesproken over de weigering van Baghdad om zijn Scud-raketten en andere wapens te vernietigen. De Raad had Irak gewaar schuwd dat verdere tegenwerking bij het uitvoeren van VN-resoluties 'serieuze gevolgen' kan hebben. De VS, Groot-Brittannië en Frankrijk sluiten militair ingrijpen nu geenszins meer uit om Irak tot medewerking te dwin gen. NEW YORK/BAGHDAD GPD De Britse minister van buiten landse zaken Hurd zei gisteren voor de Britse televisie dat de frustraties over de houding van Irak zich opstapelen. „We slui ten niet uit dat we weer tot mili taire actie overgaan", aldus Hurd. De VS willen dat Irak binnen een week een hoge delegatie naar New York stuurt om over de vernietiging van lange-af- standsraketten te praten. De Iraakse premier Tariq Aziz zei gisteren dat hij zelf naar New York zal gaan. Groot-Brittannië en Frankrijk stelden zaterdag voor een spe ciale afgezant van de VN naar Irak te sturen die de inteme po litieke situatie in kaart moet brengen. Deze zou zich vooral moeten bezighouden met de si tuatie van de door Baghdad be legerde Kurden en de shi'ieten in het zuiden. Een woordvoerder van het Iraakse minister van buiten landse zaken verklaarde zater Na de Iraakse weigering trok het VN-inspectieteam zich za terdag uit Baghdad terug. Het team werkt nu in Bahrain aan een rapport, dat deze week wordt overhandigd aan de spe ciale VN-commissie die toeziet op de vernietiging van Iraks wa pens. De leider van het team, Christopher Holland, zei giste ren dat de missie 'zeer succes vol' was wat betreft het opspo ren van vestigingsplaatsen van en installaties voor het vervaar digen van lange-afstandsraket ten, maar dat Irak weigerde de ze te vernietigen. BERLIJN HANS HOOGENDUK CORRESPONDENT De vroegere Oostduitse minis ter van staatsveiligheid Erich Mielke is na weken zwijgen en zeuren over zijn verloren gega- ne kunstleren hoed weer be gonnen te praten. In een inter view met het vroegere Oost duitse partijblad Berliner Zei- tungzegl hij: „Ik wilde sterven, maar nu wil ik vechten. Ik heb de zaken nog prima op een rij tje staan". De Stasi zorgde naar zijn overtuiging voor rust en orde in de DDR. „Wij waren iets. De mensen konden ook 's nachts rustig over straat lopen. Ook de vrouwen." Met het schietbe vel aan de Berlijnse Muur en de mijnen die overal waren ge legd, wil hij niets te maken hebben. „Dat van die mijnen is besloten door de legerleiding en de secretaris-generaal (Honecker, red.)." Mielke zegt kort voor de val van de Muur een bloedbad in Leipzig te hebben voorkomen. „Ik heb een Chinese oplossing bewust uitsloten. Ik heb be paald dat tn Leipzig niet zou worden gdioten. Ik en nie mand and». Kr enz (die par tijleider Hecker in oktober 1989 opvoie, red.) al hele maal niet it figuur... ach Ia- ten we ovrhem maar zwij gen." De ex-Stt-chef, die na de val van Hoeker nog vol pa thos voor e Volkskammer (het Oostdue parlement) zei 'mensen, ikjud toch van jul lie allemaal regt altijd al hu mane gevoens te hebben ge had. „Mijn idealen zijn kapot. Dat wij beter hebben geleefd dan de arbeidersklasse was het meest onaangename. Dat was a-moreel." Over de feitelijke aanklacht dat hij als jongeman in 1931 in Berlijn twee politie-officieren zou hebben gedood, is Mielke kort. „Wie geschoten heeft, weet ik nieL Ik ben weggehold om niet zelf te worden neerge knald. Mijn partij was geen terroristische vereniging, wat ze daar vandaag de dag ook over zeggen." gen omdat zij kunnen worden Ik M* 11 1 1 a. ,;,r, voo, v^e doe, Mielke: Bij ons kon je velig over straat dag dat Irak „het middel van dreigementen" verwerpt en dat het „communiaué van de Vei ligheidsraad vol staat met on waarheden en beschuldigingen en de opstelling van Irak op een tendentieuze manier verdraait". Irak heeft de VN laten weten de installaties voor lange-afstands- raketten niet te willen vemieti- De Conferentie over Veiligheid en Samenwerking in Europa heeft haar 48 lidstaten opgeroepen geen wapens meer te leveren aan Armenië en Azerbajdzjan. De twee voormalige Sovjet-republieken zijn onlangs zelf tot de CVSE toegetreden. De afgelopen weken is de onderlinge strijd Ex-Stasi-chef verbreekt stilzwijgen om de ence Nagomo Karabach weer fel opgelaaid. Afgelopen week einde wen drie Azerbajdzjaanse steden door Armeense troepen on der vuur grmen. Vorige week joegen de Armeniërs de Azerische be volking vaet stadje Kocali op de vlucht. foto era

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 4