Binneniand Nederlander wil harder asielbeleid Irritaties rond de Visstand loopt teng door minder fosfaen Douane wil AID bij viscontrole helpen Surinamers komen bij defensie stage lopen Geldgebrek nekt Haagse drugsbrigade Maandag 2 maart 1992 Redactie: 023-150225 JANINMA At TAN ERDOGAN RONALD FRiSART icfieO PATRICK VAN D€N HURK JAN PREENEN SJAAK SMAKMAN FRANS VTSSER Vormgeving RUUD BLOKHUIZEN Algemeen Nederlands Persbureau (ANP). Gemeenschappelijke Persdienst (Qnter Press Service (IPS). NIEUWSLIJN Bedrijfsvereniging biedt bijverzeldng f,ok bedrijfsverenigingen komen met aanvullende verzen gen voor ziekte en arbeidsongeschiktheid. Aanleiding hDor is dat op 1 juli de maatregelen van kracht worden, die het tal ziekte- en wao-uitkeringen moeten terugdringen. Andean de particuliere maatschappijen willen de bedrijfsvereniginzon der winstoogmerk verzekeren. Bedrijfsverenigingen wol be stuurd door werkgevers- en werknemersorganisaties, ein on der meer belast met de uitvoering van de Ziektewet. Mail bekent 19 brandstichtingen Een 38-jarige man uit Nieuw-Lekkerland heeft negentitrand- stichtingen in auto's bekend. De schade ligt tussen de "000 en één miljoen gulden. De man werd vorige week aanpuden na een autobrand in zijn woonplaats. Een aansteker dij de auto werd gevonden, leidde een speurhond naar de wog van de man. Hij bekende toen al acht andere brandstichtin. Dit weekeinde biechtte hij nog eens elf gevallen op. De m<ei te I hebben gehandeld vanuit een innerlijke drang. Veel nuchtere vrouwen achter stir De politie heeft met het oog op de carnavalsviering zalag- nacht op een aantal plaatsen grote alcoholcontroles gtuden. Daarbij bleek dat één procent van de bestuurders te vop had. Een politiewoordvoerder noemde dat resultaat voor harva- valsweekeinde 'gunstig'. Opvallend was volgens hem «in veel van de auto s een nuchtere vrouw achter het stuur zaét daar naast een man die wèl had gedronken. De controles vden ge houden bij Leiden, Utrecht, Werkendam, Eist, Nootdcen Waddinxveen. Eindhovens meisje dood gevondi Vlakbij het Wilhelminakanaal in het Brabantse Son isterdag het stoffelijk overschot gevonden van een 17-jarige viw uit Eindhoven. Ze is door een misdrijf om het leven gebnt. In middels is een verdachte aangehouden, over wiens ictiteit de politie niets wil zeggen. Minder voorstanders dienstplicl Steeds minder Nederlanders zijn voor de militaire dfctplicht. Eind vorig jaar was nog maar 32 procent voor de dieplicht te gen 44 procent in 1990 en 49 procent in 1989. Dit bliuit een enquête van de Stichting Maatschappij en Krijgsrqai. De steun voor een vrijwilligersleger groeide van 36 prod in 1989 en 43 procent in 1990 tot 55 procent eind vorig jaar. t de en quête blijkt verder dat 65 procent van de bevolking krijgs macht nodig vindt, tegen 27 procent 'niet of nauwefe'. Tijdens de Golfcrisis vond 80 procent nog dat Nederland ee?ger nodig heeft. Kosto voelt zich gesteund door enquête Een grote meerderheid (85 procent) van de Nederlanders wil een harder asielbeleid. Bijna de helft (45 procent) wil strengere regels, 30 procent wil het aantal asielzoekers drastisch beperken en 10 procent vindt dat Nederland helemaal geen asielzoekers meer moet toelaten. Dat blijkt uit een Nipo-enquête in opdracht van RTL4 en Het Parool. DEN HAAG GPD Staatssecretaris Kosto van justi tie verklaarde gisteravond in de uitslag een ondersteuning van zijn beleid te zien: „Wij willen de instroom beperken tot dege ne die asiel nodig heeft. De an deren moeten het land uit. Daar ben ik helder en consequent in. Wat dat betreft zie ik steun voor mijn beleid.'' Een meerderheid van de on dervraagden (56 procent) wil dat asielzoekers wier aanvraag is afgewezen, direct en des noods met harde hand het land moeten verlaten. Veertig pro cent wil hen nog korte tijd gun nen om uit te kijken naar een ander land. Slechts 14 procent is van me ning dat Nederland veel asiel zoekers moet toelaten. De aan hang van het CDA is het minst tolerant. Van hen vindt 37 pro cent dat minder asielzoekers moeten worden toegelaten. Al leen de aanhang van Groen Links wil een ruimhartiger asiel beleid. Asielzoekers moeten in af wachting van een uitspraak over hun aanvraag in een strikt bewaakt opvangcentrum wor den ondergebracht, vindt 32 procent. Daarbij mag geen on derscheid worden gemaakt tus sen kansrijke en kansloze asiel zoekers. vindt de overgrote meerderheid. Een asielcentrum waarbij de bewoner met een pasje, dat een waarschu wingsignaal geeft aan de politie, het terrein mag verlaten, heeft de voorkeur yan 36 procent. Het is weer carnaval, ook voor de politici. Dat de Limburger Thijs Wöltgens acte de presence gaf bij het openingsbal op het stadhuis in Maastricht, was dus geen verrassing. Ook de 'noorderling' Wim Kok was echter afgezakt naar het diepe zuiden, waar hij verkleed als oude vrouw achter prins Jean Louis aanhoste. «roro ahp Halvering vangsten in het verschie HILVERSUM ANP Het Rijksinstituut voor Visserij- Onderzoek (Rivo) voorspelt een forse daling van de visstand in de Noordzee. Oorzaak is dat er minder fosfaten in de Noordzee terechtkomen door milieumaat regelen als fosfaatvrije wasmid delen en het opvangen van fos faten in rioolzuiveringsinstalla ties. Volgens Rivo-onderzoeker Boddeke moeten de vissers re kening houden met een halve ring van hun vangsten. Fosfaat is een meststof voor plankton, dat als voedsel dient voor vissen en schelpdieren. Via de Rijn kwam in het topjaar 1981 één kilo fosfaat per secon de in de Noordzee terecht. Vol gens het Rivo is die hoeveelheid in 1991 teruggelopen tot 130 gram per seconde. Vooral de hoeveelheid kabeljauw, tong, schol en wijting wordt kleiner door een geringer aantal jongen en afnemende groeisnelheid. Ook de mosselstd in de kust wateren gaat ateruit, aldus Boddeke. Het Rivo zegt it er opnieuw drastische visvastbeperkende maatregelen nog zijn om te voorkomen datde Noordzee wordt leeggeU. Boddeke denkt daarbij ae minder sche pen, of het zele aantal met een geringer morvermogen of vermindering n het aantal visdagen. aanleiding de Ljgale visserij te bestrijden en ie aan de visse- rijvioot te doenlijn CDA-colle- ga Smits toonr zich minder somber. Uit EGijfers blijkt vol gens hem daoehalve kabel jauw bijna gee vissoort in de gevarenzone kat. De stichting Natuur en Mili« stelt dat de la gere visvangst iet alleen komt door minder fcfaat, maar ook door de enormoverbevissing. DEN HAAG GPD De dienstcommissie van de douane vindt dat douaniers in gezet moeten worden bij het controleren van kotters op ille gaal gevangen vis. „Wij hebben met boten geen problemen zegt een woordvoerder van de dtantt ommiarie „Wij iftjn op gewassen tegen vissers die pro beren illegaal vis aan land te brengen." Achterliggende gedachte van de dienstcommissie is dat 1300 douaniers overbodig worden door het wegvallen van de Eu ropese binnengrenzen, volgend jaar. Die douaniers zouden dan de Algemene Inspectie Dienst (AID) kunnen assisteren bij het controleren van de visvangst aan boord van kotters. De vis controle is nu groten deels in handen van de 85 con troleurs van de AID. die valt on der het ministerie van land bouw, natuurbeheer en visserij. De illegale aanvoer van en han del in vis is echter nog steeds niet verminderd. De zwarte handel is zelfs in handen geko men van criminelen, zei voor zitter Buys van de Visfederatie deze week De dienstcommissie denkt dat met behulp van douaniers het probleem krachtdadiger kan worden aangepakt. „Wij schrik ken niet voor terug cnminelen. Zij moeten voor ons terug schrikken. Mensen die wetten overtreden, moeten vrees voor de douane hebben. Met weinig mankracht brengen wij een goed produkt", aldus de woord voerder. De douane valt onder het mi nisterie van financiën, dat niet wil ingaan op de suggestie van de dienstcommissie. „Dat li^t politiek blijkbaar erg gevoelig meent dc dienstcommissie. Het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij denkt eerder aan samenwerking met de Economische Controle Dienst dan met de douaniers. Mingalar, zo heet het olifantje dat zati Mingalar gelijk bescherming bij haar ;avond in het Noorderdierenpark in Emmen is geboren. Toen een oppassier even kwam kijken, zocht -, Htoo Kin Aye. •roro anp PARAMARIBO-DEN HAAG GPD Vijf tot tien medewerkers van het Surinaamse ministerie van defensie zullen nog dit jaar sta ge lopen in Nederland. Ook zal Nederland een militair attaché naar Suriname sturen, die wordt toegevoegd aan de staf van de ambassade in Paramari bo. Doel van de samenwerking is „versterking van het burger lijk gezag over het leger". De Nederlandse luitenant-ge neraal H. van den Breemen voerde hierover de afgelopen week met een delegatie „zeer goede en openhartige gesprek ken" in Paramaribo. legerleider Bouterse is nadrukkelijk buiten de besprekingen gehouden. Ook heeft de Nederlandse mis sie geen bezoek gebracht aan een kazerne en waren er tijdens officiële ontvangsten geen Suri naamse militairen te bekennen. De Nederlanders kozen voor een bescheiden opstelling. De generaal had zijn uniform thuis gelaten en legde geen officiële bezoeken af. Ook de Surinaam se minister van defensie Gilds koos voor weinig vlagvertoon. Het resultaat van het bezoek werd bekend gemaakt in een sober comminiqué, waarop geen toelichtin; is gegeven. Legerleider Bouterse heeft nog niet gereageerd. Bekend is dat de legertop de verrichtingen van Gilds met argusogen volgt. Tijdens een vergadering van le gerofficieren, vlak voor aan komst van de Nederlanders, werd vastgesteld dat Gilds uit is op „een eigen legertje", dat niet wordt gecontroleerd door Bou terse. De minister wil belangrij ke administratieve defensieta ken overhevelen van de kazer nes naar zjn departement. De Surinaamse bevolking was tijdens het bezoek vooral in de ban van de economische situa tie. Door prijsstijgingen van bier, sigaretten en cement ont stond de vrees dat de regering al was begonnen aan de voorge nomen saiering van de econo mie. Aangenomen wordt dat Bouterse speculeert op het struikelen van de Nieuw-Front- regering over de economische problemen, nog voor er sprake is van een werkelijke krachtme ting tussen het leger en de mi nister van defensie. ZELL AM SEE WIICO DEKKER „Waarom is er geen vakantiespreiding in de krokus? Moet je kijken wat een drukte, half Nederland moet tegelijk op wintersport. Dat is toch belachelijk moppert het echt paar Lokhorst. Met veel moeite hebben ze het afgelopen weekeinde de files richting sneeuw kunnen vermijden. Om vier uur vrijdagochtend ging in huize Lokhorst in Bilthoven de wekker. Om vijf uur zat het echtpaar in de auto, twaalf uur later waren ze op de plaats van bestem ming: Zeil am See in Oostenrijk. Vermoei end, zeker, maar geen file gezien. Dat geluk heeft niet iedereen. Karin Sulle- kes uit Weert bestuurt een zogenoemde pendelbus, die in het hoogseizoen onafge broken Nederlandse sneeuwliefhebbers naar de Alpen vervoert. Vrijdagavond om half acht vertrok ze met veertig passagiers uit opstapplaats Den Bosch, rond tien uur zaterdagmorgen stond ze een dik uur vast bij de grensovergang Bad Reichenthal en om exact 13.10 uur draait ze haar bus op een van de vele par keerplaatsen die het wintersportbolwerk Zeil am See rijk is. „Vreselijk, al die files. Als die krokusdrukte er niet is. doen we het drie uur sneller." Maar, zo blijkt zaterdag later op de dag, ook deze buschauffeuse heeft geluk gehad. In Zuid-Beieren is 's ochtends in de dichte mist een groot ongeluk gebeurd. Vijf slachtoffers zijn er te betreuren en tientallen gewonden, onder wie ook Neder landers. En natuurlijk een 'Stau' van tiental len kilometers. De ramp in Beieren is voor de ANWB eens te meer aanleiding om voor vakan tiespreiding rond de krokus te pleiten. „Ei genlijk zeggen we dat al jaren, maar zo n ongeluk geeft weer eens aan hoe noodzake lijk die spreiding is. Die enorme drukte op zo n zaterdag is heel gevaarlijk zegt voor lichter Dirk Diepenhorst van de toeristen bond. Waarom vakantievierend Nederland tijdens de krokus niet in tweeën wordt ge splitst, is Diepenhorst ook niet geheel dui delijk. „Tja, het heeft met de carnaval te maken. Dat staat vast. en dan krijgt men vrij. Maar als je die berichten over die onge lukken en files hoort, dan vraag je je af of het wel op deze manier moet." Menig Nederlander in Zeil am See vraagt zich dat ook af. Het lijkt wel Benidorm. maar dan met sneeuw. Veel hotels en pen sions, meestal Sonnhof of Alpenblick gehe ten. veel «café's en disco's, veel auto's en bussen en veel Nederlanders. Waarbij het onderscheid tussen de landgenoten die er een weekje zijn en de net geamveerden de ze zaterdag eenvoudig te maken is. De eer ste groep heeft een rood hoofd van de da genlange felle Alpenzon, de tweede van de irritaties van de lange autorit „We hebben een truukje. De skilift hier gaat om half negen 's ochtends open. Dan staan wij er al. Heerlijk rustig, vanmorgen waren wij bijna een half uur alleen op de piste. Maar zet dat nou maar niet in de krant, want dan staat straks half Nederland om half negen te wachtenzegt Rob Riet veld uit Culemborg. Waar Rietveld („ik moet nu weg mijn vrouw staat bij de piste te wachten") vooral naar Zeil am See gekomen is om te skiën, daar staat bij het echtpaar lokhorst dc ge zelligheid voorop. Niet zozeer de aprés-ski, dat is meer voor de jeugd, maar meer het weer ontmoeten van oude bekenden „We komen hier al elf jaar. dan weet je alles", zegt mevrouw lokhorst. Skiëen zit er dit jaar niet in door een blessure van haar echt genoot. Dat voorkomt in elk geval een onvrijwilli ge vlucht met de ANWB tenig naar Neder land. Echte 'gipsviuchten' doet de ANWB niet meer. De patiënten worden met auto's of met kleine vliegtuigen van Tyrolean Air teruggebracht naar Nederland Maar spe ciaal voor de krokusvakantie heeft de ANWB nog maar eens een optie genomen op de DC 9 van Martinair. het gipstoestel bij uitstek. DEN HAAG ANP Het Bureau Verdovende Midde len van de Haagse politie kan geen grootschalige nationale en internationale onderzoeken doen wegens geldgebrek. De overuren die rechercheurs ma ken bi) grote zaken kunnen niet worden uitbetaald, zo blijkt uit een brief van het bureau aan hoofdcommivsans Brand De korpsleiding heeft het Bu reau Verdovende Middelen la ten weten dat daar niets aan te doen is. „Bij een gebrek aan fi nanciële middelen voor over werk moeten nu eenmaal prio riteiten worden gesteld", neeft Brand aan hoofdinspecteur Driessen van het bureau laten weten. ..Zolang het ministerie geen extra geld vrijmaakt, kun nen wij niets doen." De rechercheurs van de nar coticabrigade noemen de brief aan de korpschef een laatste noodkreet. Het bureau staaf volgens hen tegenover goed ge organiseerde criminele organi saties. die verantwoorde!i|k zijn voor de invoer van honderden kilo S verdovende middelen I >e politie kan daar alleen met mas sale m/ei en cqBegMM iets tegen beginnen, /eggen ze. Maar die in/et breekt het bu reau juist op. Door enorme te goeden aan verlofdagen is het geen uitzondering dat politie mensen twee tot drie maanden vakantie opnemen Daardoor neemt de werkdruk voor ande ren weer toe. zodat opnieuw overuren worden gemaakt die niet kunnen worden uitbetaald en dus ook weer in vrije tijd moet worden opgenomen Justitie laat veel verdachten vrij AMSTERDAM ANP In Amsterdam zijn de afgelopen weken dagelijks gemiddeld tien verdachten op vrije voeten ge steld wegens plaatsgebrek in «le huizen van bewaring Het zijn vooral verdachten van wat klei nere delicten, zoals inbraak en diefstal. Volgens persofficier Broek- Blaauwboer is de huidgr piek vooral een „samenloop van om standigheden". Zo is er de laatste tijd een aantal doelge- t!( htr .li tlrv k-< aii-M 11 t executieproject Mensen die nog een bekeuring moesten be talen. konden de boete met een celstraf 'afkopen'. Ook rijn er de laatste weken meer verdachten voorgeleid dan gebruikelijk.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3