Feiten De onderkoning van België Vrienden tot de bom barst Een Hollands dorp in bezet gebied Maandag 2 maart 1992 Redactie 023-150225 JANINE 8 OS MA ALTAN ERDOGAN RONALD ERISART (chef) ON NO HA VERMANS PATRJCK VAN DEN HURK HANS JACOBS JOLANDA OUKES JAN PREENEN SJAAK SMAKMAN Vertalingen: MARCREET HESUNGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving: AART KOK 2 EN MENINGEN Wilfried Martens: ongelukkig leider van een ongelukkig land De dagen van Wilfried Martens zijn voorbij. De bedees de boerenzoon van het Vlaamse land die bijna 15 jaar het gezicht van de Belgische politiek bepaalde, keert niet terug in de nieuwe rooms-rode regering, die afge lopen weekeinde door Jean-Luc Dehaene in elkaar is gezet. Als voorvechter van een zelfbewust Vlaanderen zag Martens veel van zijn politieke dromen in vervul ling gaan. Maar hij moest tevens met lede ogen toezien hoe de kiezers de gevestigde partijen massaal de rug toekeerden. Op weg naar Europese hoogten, belandde hij in Belgische diepten. Portret van een ongelukkig lei der in een ongelukkig land. een krachtige presentatie in de media. In vergelijking met de sliertige zinsbouw van Lubbers vait helemaal op wat een over weldigende indruk de kleine, bijziende Martens op tv maakt. Maar er zijn andere, opmerke lijker verschillen. Lubbers' po pulariteit heeft zelfs onder de kommervolle coalitie met de PvdA weinig geleden. Martens daarentegen heeft, na een laatste nipte verkiezingszege in 1985, zijn Christelijke Volkspar tij CVP slechts verder in het moeras zien wegzakken. Hij was de regisseur van de CVP-over- winningen in de jaren zeventig, en de hoofdrolspeler in de ne derlagen van '81 en '91. Het meest wezenlijke onder scheid tussen de twee is echter dat waar Lubbers een leider zonder idealen is, Martens zijn CORRESPONDENT Met zijn 55 jaar is hij ietsje ou der dan Ruud Lubbers, de man met wie Wilfried Martens vaak is vergeleken. De overeenkom sten tussen de twee zijn frap pant. Politieke talenten die na een aanvankelijke flirt met pro gressieve bewegingen toch kie zen voor de macht van de ka tholieke partij. Begin jaren ze ventig maken ze hun debuut in de landspoiitiek. Beiden bestijgen rond 1981 de troon, na de val van hun voor gangers, de premiers Dries van Agt en Leo Tindemans. En zo wel in België als in Nederland wendt de christen-democratie onder hun leiding de steven naar rechts voor een hard be zuinigingsbeleid. Een paar jaar later volgt de koersverlegging naar links; de buigzame Lub bers met overtuiging, de koppi ge Mariens met tegenzin en pas na aandringen van de koning. Twee verlegen leiders wars van pracht en praal; maar ook macntige eerste ministers met seerd; een eind maken aan de Vlaamse onderhorigheid in Bel gië. De tragiek is, dat dat alleen kon door bijna een einde aan België te maken. 'Geef ons wapens', moet het Vlaamse publiek in een dorp even buiten Brussel volgens hardnekkige overlevering in 1963 hebben geroepen. Een jonge, militante Gentse advo caat heeft net in een vlammen de rede de laatste compromis sen gehekeld in de taalstrijd tussen Vlamingen en Walen. Het zijn laffe toegevingen „aan de meestbiedende, de Franstali ge kapitalist", aldus Wilfried Martens, die „revolutie" en een mars op de hoofdstad in het vooruitzicht stelt. Het is geen opwelling. Mariens is al op zeer jonge leeftijd in de ban geraakt van de Vlaamse zaak. Een flink deel van zijn jeugd ligt de lichamelijk zwak ke, bedlegerige zoon van arme boeren aan de radio gekluisterd. Zo blijft hij in contact met de wereld. Mariens hoort er Alge meen Beschaafd Nederlands spreken, een duidelijke afwij king van de talloze lokale Vlaamse dialecten. Dat ABN leert hij zich aan, iets wat in die tijd alleen extreme Flamingan ten doen. en hij loopt er wel- sprekendheidstoemooien mee af. Het gaat bij de Belgische taal strijd niet enkel en alleen, en wellicht zelfs niet in de eerste plaats, om taal. Het Waals en net Vlaams zijn uitdrukkings vormen van twee gebieden die door de geschiedenis en de Eu ropese grootmachten zijn sa mengeperst in één land. Beide volkeren beschouwen de Belgi sche eenheidsstaat als een on- geluksland, een residu van de 19e eeuw. Alleen klagen de Walen daar minder over. De 'Francophonen' vormen sinds 1830 economisch, politiek en administratief de sterkste partij, geschraagd door adel en industrie. Via België heersen zij over die Vlaamse boerenpum mels. Maar dat Belgisch keurslijf begint na de oorlog, bij het aan- treldcen van de welvaart, voor de Vlamingen onhoudbaar te knellen. Dat emancipatie bij kleine din gen begint, merkt student Mar tens al in 1958. Aan de rand van Brussel verrijst het Atomium, het pronkstuk van de Wereld tentoonstelling. Organisatie en programma van het feest zijn vrijwel volledig in handen van de Franstaligen; het benodigde geld wordt in Vlaanderen uitge spaard. In plaats van „aan te tonen hoe vreedzaam de twee volkeren in het land naast elkaar leven", dreigt de tentoonstelling een „vemèdering" voor de Vlamin gen te worden. Mariens organi seert betogingen en petities, er wordt met eieren en tomaten gegooid, en naast een veroorde ling wegens ordeverstoring sleept hij een Vlaamse dag op de Wereldtentoonstelling uit het vuur. Mariens' ster in de Vlaam se beweging rijst daarna snel. Sodalisten Martens' standpunten, zoals een voorkeur voor samenwer king met de socialisten, wijken nogal af van de CVP-doctrines. Maar hij maakt een koele analy se van de machtsverhoudingen: enkel via een grote beweging is verandering mogelijk. In Vlaan deren leidt dat spoor automa tisch naar de CVP. Die partij is jarenlang goed voor de absolute meerderheid, en vormt zelfs nu, in haar nadagen, nog de spil van het politieke leven. De Waalse kranten briesen wanneer de „schuimbekkende flamingant" Mariens langzaam terrein verovert binnen de par tij. Hij wordt politiek adviseur van ministers, voorzitter van de CVP-jongerenclub, en leert jongleren met de rebelse mani festen van de aanstormende jeugd. Het is een carrière vol te genslag, want in CVP-kring is het wantrouwen groot. Maar uiteindelijk doet Mariens in 1972 met succes een gooi naar het landelijk voorzitterschap. Hij moet daarvoor zover naar rechts buigen, dat de socialisten hem typeren als een „schijnhei lig kaarsken pissersgezicht In de top van de CVP heerst eeuwige rivaliteit. De voorman nen van de partij maken elkaar het leven zuur in een ononder broken reeks paleisrevoluties. Uiteindelijk vernietigt dat virus ook het bondgenootschap tus sen Mariens, voorzitter en ge slaagd campagne-strateeg, en de razend populaire maar wis pelturige premier Tindemans. Mariens stoot, in 1979 voor het eerst en in 1981 definitief, door naar het eerste-ministerschap. Dat Wilfried Martens in zo'n Cutschistisch klimaat overeind lijft, ligt aan een andere karak tertrek van de CVP: de macht van de standsorganisaties. Die zorgen voor stabiliteit. Het is de ruggegraat van Vlaanderen. De nieuwe premier kan rekenen op invloedrijke beschermheren in de vakbeweging, nationale bank, de puissant rijke katholie ke bank en in de omgeving van het Hof. In kleine, geheime groepjes wordt daar tussen '78 en '87 het sociaal-economisch beleid uitgestippeld. Hier vallen de besluiten over de waarde van de frank, bezuinigingen en de strategie ten opzichte van libe ralen en socialisten. Caligula Mariens ontwikkelt zich tot de hogepriester van het compro mis. met als meest gedenkwaar dige vondst het aftreden van de koning gedurende twee dagen om de abortuswet goedgekeurd te krijgen. Hij is de duivelskun stenaar van het onmogelijk ver gelijk. Socialistenleider Tobback vergelijkt hem zelfs een keer met de geschifte Romeinse Kei zer Caligula („of erger"). Het gaat ten koste van de ge loofwaardigheid van de Wet straat, maar dankzij Mariens zijn de jaren tussen 1981 en 1991 voor Belgische begrippen een toonbeeld van politieke sta biliteit. Terwijl de kiezers zich onbegrijpend afwenden, houdt hij een verscheurd land bij el kaar. In 1987 lijkt het genoeg en wil Mariens het bijltje er bij neer gooien om zich met volle over gave te wijden aan een nieuwe opdracht: Europa. Maar dan is het moment gekomen voor de geschiedenis om zich te wre ken. Het leeggeroofde spookslot van de Belgische staat heeft nog steeds een huisbewaarder no dig. Mariens blijkt onmisbaar. De man die naar rechts boog om aan de macht te komen, moet nu een coalitie leiden met de socialisten. België is een vat vol tegenstrijdigheden. Martens wordt weer premier, voor de donkerste jaren uit zijn politieke loopbaan. De eerste minister moet met lede ogen toezien hoe de regering opnieuw ten prooi valt aan Waals-Vlaamse twisten. De onbegrijpelijke kluwen com promissen van de staatshervor ming lijkt het vuur van het fede ralisme te hebben gedoofd, maar blijkt de tegenstellingen niet te hebben bedwongen. Bij de verkiezingen in novem ber 1991 wordt het slotoordeel uitgesproken over de episode- Mariens. Het Vlaamse electo raat blijkt zich te hebben afge wend van de Brusselse politiek en vooral van de CVP. Wilfried Mariens, de hoofdrol speler van weleer, is figurant ge worden. Binnen zijn partij is zijn rol uitgespeeld. De man die alles deed om de droom van een politiek volwassen Vlaande ren te realiseren, werd tegen zijn zin samen met de koning en de Rode Duivels één van de laatste symbolen van een ver dwijnend land. Wilfried Martens begin december in Den Haag waar hij een bijeenkomst van 6 Europese christendemocrati sche leiders bijwoonde. foto anp a. bastiaanse Het bord langs de weg geeft in het Engels en Hebreeuws aan dat hier een Holland dorp wordt gebouwd. foto gpd andre brutmann JERUZALEM AD BLOEMENDJUU CORRESPONDENT Automobilisten die Jeruzalem verlaten in de richting van Bethlehem kunnen het eenvou dig niet missen. Een paar hon derd meter na de onzichtbare grens met de Westelijke Jor- daanoever staat aan de rechter kant van de weg een bord met het opschrift 'Holland Dorp'. Geen misverstand mogelijk: hier bouwt Holland aan Israëls toekomst. Binnenkort wonen er ruim 20.000 in hoofdzaak nieu we Israëli's op Givat Hamatos, zoals de plaats nu nog heet. Langs de noordelijke helling van de heuvel staan al bijna een half jaar 300 stacaravans gereed. Het wachten is op de minimaal benodigde infrastructuur - zoals toegangswegen, elektriciteit en riolering - die voor rekening komt van het Israëlische minis terie van volkshuisvesting. Maar immigranten uit de voormalige Sovjetunie en Etiopië moeten hun kinderen naar een kleuter school kunnen sturen, er moet een sporigelegenheid komen en een cultureel centrum. Daar voor heeft de 'Jerusalem Foun dation' zich garant gesteld. Onder aanvoering van burge meester Koliek houdt die stich ting zich al jaren bezig met de verbetering van het leefklimaat in de Eeuwige Stad. via giften uit het buitenland. Wat Holland Dorp betreft komt het geld van 'Christenen voor Israël Holland Dorp ligt in bezet ge bied, al zal geen Israëli, laat staan een werkloze immigrant, zich daaraan storen. Als het gaat om een ongedeelde en Is raëlische toekomst voor Jeruza lem zijn alle politieke partijen - op een paar Ideine Arabische na - het eens. Hooglopende ruzie tussen links en rechts ontstaat I alleen als het gaat om agressie ve joodse infiltraties in vanouds door Arabieren bewoonde wij ken, zoals onlangs in Silwan in Oost-Jeruzalem. „Givat Hamatos op bezet ge bied? Neen hoor, helemaal niet reageert woordvoerster Flori Lion van de Jerusalem Foundation dan ook, bijna ver ontwaardigd. Ze bedoelt, zo blijkt al snel, dat de plaats bin nen de huidige Jeruzalemse ge meentegrenzen ligt. Want dat de heuvel ook Jordaans grond gebied was, is bij de JF wel de gelijk bekend. „De plaats was ooit een voorpost van het Jordaanse leger, vanwaar de Jordaniërs West-Jeruzalem met granaten bestookten", zo valt te lezen in de documentatie van de stichting. Tijdens de oorlog van 1967 schoten de Jordaniërs een Israëlisch vlietuig neer. Het kwam terecht op de plaats die sindsdien dus Givat Hamatos, (Vliegtuig-heuvel) heet. De egaliseri ngswerkzaamheden voor wat straks Holland Dorp wordt, zijn al bijna een jaar ge leden begonnen. Toch zal het volgens Lion wel volgend jaar Worden voor de eerste bewo ners hun intrek kunnen nemen in de driehonderd 'stacaravans'. In feite gaat het om eenvoudige geprefabriceerde woningen, met een oppervlakte van 46 vierkante meter. Maar nu er aanzienlijk minder ex-Sovjets naar Israël emigreren dan was verwacht, is het de vraag of er nog wel zo'n behoef te is aan caravans. Volgens ve len zijn de immigranten beter af met betaalbare stenen huurwo ningen. maar daaraan is een schreeuwend tekort. In elk geval staat vast dat nieuwkomers in Holland Dorp beter af zijn dan in overvolle opvangcentra of hotels. SARAJEVO RUNA HELUNGA CORRESPONDENT OOST-EUROPA „Wapens? la, wapens hebben we natuurlijk allemaal." Onze vraag lokt een schaterlach uit bij de bezoekers van het kleine cafeetje in de Servische wijk van Sarajevo. Een man opent zijn jasje en toont het pistool achter zijn broekband. „Als het echt oorlog wordt, kun nen we ons allemaal verdedi gen", zegt een boomlange man van achter zijn kopje Turkse koffie. Hij is moslim, de enige in de kroeg. Hij en de dikke Servi sche kroegbaas zeggen breedla- chend dat ze nu goede vrienden zijn, maar dat ze elkaar dan waarschijnlijk zullen afknallen. Het is niet dat de dood niet telt in Bosnië-Hercegovina. „Ik moet er niet aan denken dat het hier misgaat. Dan wordt het een massa slachting", zegt Malko Koroman, het Servische hoofd van politie in Pale, een wijds ski-oord 16 kilometer buiten Sa rajevo dat voornamelijk door Serviërs wordt bewoond. Hij IdJktOT zeer beznred bij. Het is eerder alsofmensen het vermogen ontberen over hun eigen toekomst na te denken. „We hebben niets tegen elkaar, wc leven als buren prima sa men, er zijn hier eent geen pro blemen", verzekeren Serviërs en moslims in Pale. .Zeker, tot de bom barst, en dan schieten we elkaar af", zegt Koroman. En waarom? Hij houdt ellenlan ge historische betogen om het Servische standpunt te verdedi gen. Hij praat over de Eerste en Tweede Wereldoorlog, over de fascisten van toen en over de Amerikanen nu, die volgens hem de oorlog in Joegoslavië misbruiken om hun invloed in Europa te vergroten. Maar waarom goede buren het nor maal vinden dat ze morgen misschien eikaars doodsvijan den zijn. daarvoor levert ookt deze politieman geen zinnige verklaring. Ervoor geboren Even eerder heeft hij zelfs trots verklaard: „Of we ons hebben voorbereid op een oorlog? Ser viërs hoeven zich daar niet op voor te bereiden. Wij zijn voor de oorlog geborenAls het zo ver komt. aan is dat geen pro bleem, voegt hij eraan toe, de Serviërs hebben inmiddels de modernste wapens. Hij bevestigt de woorden van de mannen uit het cafeetje in Sara- Twee inwoners van Sarajevo, die zojuist hebben deelgenomen aan het referendum, wandelen druk pratend terug naar huis. jevo: iedereen in Bosnië loopt met een wapen op zak. Dat is il legaal. erkent de politieman, maar hij reageert volkomen ver bouwereerd op de vraag of het zijn taak niet zou zijn al die bur gers te ontwapenen. Pale is het centrum van een Ser- foto epa vische Autonome Regio, waar de Servische meerderheid het centrale gezag van 'die moslim fundamentalisten in Sarajevo' Belgrado niet meer erkennen. Koroman bestiert dan ook min of meer zijn eigen rijkje. Hij heeft wel overleg met politiekorpsen in andere Servische regio's. Maar wat het ministerie van binnen landse zaken in de Bosnische hoofdstad zegt. negeert hij. De overwegend Servische ge meenteraad heeft dan ook niet mee willen werken aan het refe rendum over de onafhankelijk heid van Bosnië, dat afgelopen weekeinde werd gehouden. De moslim-minderheid in Pale, zo'n 28 procent van de totale bevolking, heeft grote proble men gehad om de volksraadpleging toch door te laten gaan. De gemeente heeft geen kieslijsten ter beschikking gesteld, dus zijn de kieslijsten van de parlements verkiezingen ander half jaar geleden ge bruikt. De gemeente wilde ook geen openbaar ge bouw afstaan en daarom heeft een sigarettenwinkelier zijn zaak voor de gelegenheid ont ruimd. Hij zit met een wat be zorgde blik achter de tafel met de stembiljetten en piekert over de toekomst: „Wie zegt me dat ze straks geen bom naar binnen gooien?" 'Klein geweld' Zijn angst is begrijpelijk. Dat soori 'klein' geweld is aan de or de van de dag in Bosnië: bom aanslagen op winkels en wonin gen. blokkaaes van wegen. nachtelijke schoten, intimidatie van de tegenpartij. In het week einde van het referendum wordt bij Travnik, zo'n 100 km van Sarajevo, bij een Servische blokkade een taxi-chauffeur doodgeschoten. Achteraf blijkt het slachtoffer zelf ook Servisch te zijn. Uit angst voor geweld durft de politie geen onderzoek te beginnen. Als Bosnië niet aan de rand van de burgeroorlog staat, dan wel aan de rand van de anarchie. Het centrale gezag stelt weinig meer voor. Toch is er van merkbare haat geen sprake, niet in Pale, niet in Sarajevo. Krestali- ca, voorzitter van het stembureau in Pale, vertelt van de moeilijkheden bij de organisatie van het referendum. Moslims in ge mengde huwelij ken zijn volgens hem de afgelopen dagen door de Serviërs wel onder druk ge zet om niet te gaan stemmen. Maar hij benadrukt dat nie mand heeft geprobeerd de volksstemming in Pale met ge weld te verhinderen. De Serviërs in het café in Saraje vo halen hun schouders op over het referendum. Het is niet hun zaak. maar als anderen daar heen gaan moeten ze dat zelf weten. Ze schudden hun hoofd op de vraag of ze echt op oorlog rekenen. „In andere gebieden misschien, maar toch niet hier. in Sarajevo", zegt een oudere man. Serviërs en moslims leven nog broederlijk naast elkaar in Bosnië Adriatische Zee

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2