Leven en wonen Klassiek in modern jasje Frank Go vers geïnspireerd door Delfts blauw en tulpen C&A: Een swingende zomer tegemoet Maandag 2 maart 1992 Y DER HOEVEN Vormgeving: COR HOOGETERP 23 VROUWEN SCHENKEN ons troost, maar als er geen vrou wen waren zouden we geen troost nodig hebben DON HEROLD JE BENT JONG zo lang je 'Nee', kunt zeggen. Eerste ja, eerste nmpel. HENRI JEANSON ALS BLOEMEN konden spreken, zouden ze zwijgen BERTUSAAEJES Klassieke jeans en ruimvallend gesstreept polo-shirt of e vrolijk zomermodebeeld. Tulpen en Delfts blauw mogen dan al van oudsher over de hele wereld bekendheid genieten als typisch Hollandse produkten, als het aan de couturier Frank Govers ligt krijgt onze vaderlandse haute-couture bin nen de kortste keren een zelfde wereldfaam. Hij werkt daaraan mee door onder meer zijn voorjaars- en zomercollectie '92'van 17 tot 21 maart te tonen in Moskou ën van 11 tot 17 april in Dubai en Abu Dhabi. Mede daarom gaf Govers zijn nieuwste collectie de naam 'Made in Holland' mee. Govers liet zich inspirereivdoor tulpen en de fraaie decoraties op Delfts blauw. Hij kreeg zelfs toestemming van de Koninklijke spaghettibandjes en een 1; zwierige rimpelrok in twee lagen, waaron der niet zelden een petticoat wordt gedra gen. Het raffinement zit dan ook vooral in de perfecte afwerking en de verrassende com binaties van kleuren en materialen. Zo liet hij bij voorbeeld voor overdag pakjes zien met heuplange, getailleerde jasjes met een laag afstaande kraag op korte rokjes of city shorts, waarbij de panden en de naden zijn afgewerkt met tussengestikte biesjes. Heel fraai oogde dit vooral in een serie rode pak jes met goudkleurige biezen. Verrassende kleurencombinaties bereikt Delfts Aardewerkfabriek De Porceleyne Fles Govers ook door voeringen van wijd uit- i haar authentieke 17de-eeuwse decora ties en kleuren te gebruiken voor dessins en borduursels op zijn dag- en avondkleding. Resultaat: een verrassende collectie, waar mee in het buitenland een heel oorspronke lijk visitekaartje voor ons land zal worden afgegeven, want de glamour die afstraalt van Govers' Delftsblauwontwerpen herin nert op geen enkele wijze aan de Hollandse kneuterigheid. Integendeel. Zijn kleding is niet alleen supervrouwelijk en hier en daar zelfs een tikkeltje gewaagd, maar bovenal van een mondaine elegantie. In de collectie keren veel vroegere succes nummers terug, zoals de korte jurkjes met een aansluitend hartvormig bovenlijfje en waaierende rokken een contrasterende tint te geven en deze te laten terugkeren in de bijpassende-jasjes. Maar eveneens door ver schillende dessins in één creatie samen te voegen. Zijn zomerjurken en pakjes met soepele, verlengde jasjes met tulpendessin zijn re gelrechte plaatjes. Maar nog meer geldt dat voor zijn chique namiddagcreaties in Delftsblauwstijl: jurkjes met laag aangezette rokken van schitterende, kantachtige mate rialen en opgeborduurd met pailletten in de stijl van de bloemdecoraties op Delftsblau we vazen. Over de jurkjes worden gepaillet- teerde bolero's met eenzelfde dessin gedra gen of heuplange jasjes met een lange sjaal kraag, eveneens vol pailletjes. Eri dat alles in de authentieke kleu ren blauw en wit. Ditzelfde thema keert ook terug in een deel van zijn avondkleding. Een avondjapon voor zag Govers zelfs van een dessin, bestaande uit een levensgrote Delftsblauwe vaas met rozen. En de bruid ging gekleed in een wijde, witte gepailletteerde rok met gele onderrok en een marineblauw' jasje met een gebor duurd wit bloemdes- Kitty van Gerven Mannenmode voor voorjaar en zomer '92: De nieuwe mannenmode zit boordevol met conventionele modellen in een moderne kleurstelling of uitvoering met eigentijdse kleding in een duidelijk gedateerde styling. En dat zonder dat er sprake is van scherpe contrasten. Eerder van een versmelting van authenticiteit en actualiteit, van traditie en moderne technologie. Resultaat; een gevarieerd modebeeld waarin rustieke soberheid en uitbundigheid gebroederlijk samen gaan. KITTY VAN GERVEN In de rustige city-look: veel ecru, beige, zand en kiezel, lavendel- en leiblauw, lila, bleek turquoise en tal van andere aquatin- ten, flessegroen, pistache en zacht linde groen, chocolade, kerrie, mosterd, taupe en mauve, zalm, bordeaux-rood, lever en au bergine. Kleuren die veelal in unistoffen of faux-uni's voorkomen en doorgaans ton- sur-ton worden gecombineerd, met uitzon dering van zwart en wit, welke vooral in contrastdessins te zien zijn. Dessins bepalend In de veel bontere vrijetijdskleding zijn de kleuren veel harder: fel tur quoise, paars, oranje, koraalrood en vlammend rood, violet, biljart- groen en meloengeel in sprekende of juist wat vage dessins samenge voegd. Echt 'knallende' kleuren met veel rood, wit, blauw, citroen geel, paars en fuchsia in combina tie met zwart en wit domineren de mode voor de jonge man, waarin allerlei invloeden uit de wereld van de sport, van de rapmuziek en graffiti zijn terug te vinden. Maar toch zijn het de dessins die de diverse trends voor het komen de seizoen bepalen. In de city-look blijft dit beperkt tot vage ruitmotie- ven en tijk- en krijtstrepen of in het oogspringende pied-de-coq-, pied-de-poule- en pepitaruiten. In de vrijetijdssector zien we veelkleu rige Madras- en vensterruiten, gro te bloem-, blad- en vogelprints, et nische dessins en kelimmotieven, mozaïekdessins die aan moskeeën doen denken en tegeldecoraties, oosterse ikat- en batik-, vlek- en camouflageprints, veelkleurige patchwork-dessins en dessins uit de Indianencultuur. Nog een schepje er bovenop doet de jongerenmode, waarin invloe den uit de jaren zestig zijn te her kennen: felle Pucci-dessins, OpArt, primitieve krasdessins, veelal in combinatie met fotoprints, ethni- sche dessins, harde strepen, grafi sche motieven of geplaatste emble men, teksten en cijfers. Perfecte snit Opvallend is het verschil in uitstra ling tussen de verschillende trends. jasje met iets verbrede afgeronde schou ders, een kraag met opgesneden punten of haakrevers, opgestikte zakken, klepzakken, maar doorgaans gepaspoilleerde zakken en een single-breastea sluiting met één tot drie knopen of een double-breasted met vier of zes knopen. De jasjes zijn wat vierkant van belijning tot net over de heupen, of wat slanker gesne den en iets langer met twee zijsplitten. De enige versiering is een extra zakje. Toch zijn ze heel sprekend dank zij de kleur. Geen 'oversize' Heeft de mode voor de jongeren, ondanks z'n heldere kleuren een wat versleten uiter lijk, in de city-look daarentegen ziet de man er juist tiptop uit. Wat voornamelijk komt door de stofkeuze. De soepele stoffen, die al snel een gekreukte indruk gaven, hebben plaatsgemaakt voor kwalitatief hoogstaande Bij de pantalon draait het allemaal om materialen. In de jongerenmode komt daar nog een heel scala aan kunststoffen bij, veelal stretchstoffen, zoals lycra, maar ook gecoate of rubberized materialen en gaas achtige stoffen. In de city-look lijkt het colbert tot een pro totype te zijn teruggebracht: een gewoon Het kostuum heeft voor komende zomer een klassieke belijning gekregen. foto kreymboro comfort. De broek met 'normale' band- plooien en rechte pijpen, die royaal op de schoenen vallen met een omslagje, is net meest gangbare model. Hier nog wat wijdere broeken voor, maar meer nog smaller gesneden exemplaren zonder bandplooien. pen, ornamentele dessins in strepen, grote Indiaanse of ethnische dessins. De jas van de modebewuste man is bij voorkeur sportief: een parka met capuchon, koordsluitingen en grote balgzakken of een korte blouson met gebreide boorden. De kleur is over het algemeen bescheiden: veel daar komen sobere aardtinten met licht contrasterende of ton-sur-ton-biezen. De voeringen daar entegen zijn het aanzien meer dan waard. Met 'motorlaarzen' een strechbroek en een gestreept jasje helemaal te rug naar de jaren zestig. foto mac maccie Het overhemd oogt door de dessinering niet con ventioneel. Strepen (van smal naar flink breed), veelkleurige ruiten, grote bloem-prints, kleine poë- zie-plaatje-achtige bloe metjes, vlekprints, OpArt-dessins of patchworkmotieven zor gen voor een bont ge heel. Het hemd is vrij ruim gesneden met een normale of een button- downkraag met iets ver lengde punten en een simpel opgestikt borst zakje. Gekleurde of ge streepte hemden hebben vaak een wit boord. Het overhemd wordt in de vrije tijd vaak vervangen door een T- of een po loshirt dan wel door een dun truitje met een turtle-neck en een ritsje. Ingebreid motief Borduursels komen we op (grof gebreide) truien en vesten tegen. Afbeel dingen uit de sportwe reld zijn nog steeds po pulair, net als afbeeldin gen van dieren, soms in een uitvoering die aan kinderboekillustraties doet denken. Toch moe ten de borduursels op de truien, die doorgaans een ronde hals hebben en royaal tot op de heupen reiken, het afleggen te gen de veelheid van inge- breide motieven: stre- Jongeren In de jongerenmode staat een een explosie van kleuren, bonte dessins en hypermoder ne materialen garant voor een vrolijk, soms provocerend modebeeld. Een beeld, waarin we allerlei invloeden uit de sportwereld te genkomen, maar dat ook doet denken aan het onbezorgde leventje van de jeugd in het Califomië van de jaren zestig. Die onbezorgde vrolijkheid straalt af van de wat vereenvoudigde bermuda's met grote kleurvlakken, met rechte pijpen tot op de knieën zonder omslagje, van de mouwloze hemdvormige tops met grote dessins, de jersey joggingbroeken met grafische dessins en de shorts of de strakke wielrenbroeken. Heel sportief zijn ook de broeken met jacks, die duidelijk geënt zijn op het trainingspak en de korte blousons met mouwen in con trasterende kleuren en grote rugnummers of teksten in base-ball-stijl. Het Amerikaan- Jeans Amerikaans georiënteerd is ook de jeans- mode, zij het dan dat de inspiratie daarvoor is gevonden in de tijd dat de spijkerbroek nog de werkbroek was voor goudzoekers en cowboys. Leer en denim gaan in de jeans- sector goed samen. Opvallend daarbij is niet alleen de verheeili|king van hel Wilde Westen, maar ook van het Amerika uit de jaren vijftig. Motorjacks van leer met een versleten optiek en soms contrasterende kleurvlakken, vertonen dan ook grote Har- ley Davidson-emblemen. De jeans zelf is goeddeels naar de oorspron- kele vorm teruggekeerd aansluitend en bij voorkeur in de originele indigo-kleur, of wat lichter. Daarnaast komt de spijkerbroek in een afwijkende tint. zoals vergrijsd bor deaux- of koraalrood, zalm. pistach.oker, purper, zwart en wit flink opzetten. TUIN Greet Buchner Illustratie Han van der Ven de Nu beginnen met bloemenpyramide Een mens mag vooral niet al te consequent zijn. In een volgende bijdrage zal ik name lijk waarschuwen voor een te veel aan bak ken, potten, en kuipen in de tuin. Niet om dat deze niet mooi zouden zijn (vooral op plaatjes) maar omdat er ook nadelen aan kleven. Desondanks gaat dit verhaal over bloemenpyramide waarmee ik vele jaren groot succes oogstte in mijn tuin. Hiervoor hebben we nodig: een forse bak (metselbak bij voorbeeld), nog beter de grootste maat bloempot, liefst van aarde werk. Zowel in de bak alsook in de bloem pot gaat eerst een laag grof grind of ander los gelaagd materiaal om een teveel aan vocht vast te houden. De metselbak voor zien we daarom van een paar gaatjes on derin. Daarna gaat er een dikke laag com post in, liefst van eigen makelij en tot slot een laag potaarde. Drie of vier stokken van anderhalve meter worden diep in de pot ge stoken en bovenaan samengebonden met een touwtje. Tegen de achtergrond van dbde, swingen bluesklanken, een sfeertje dat je je in New Orleans deed wanen, presenteerde C&A de voorjaars- en zomercollectie. Een collectie, met vele stijlen, heldere pasteltinten, uitgesj ken felle kleuren en duiaelijk ;pro- Nug G. F. VAN KLEERDHOF (ik hoop dat ik de i goed ontcijfers heb) IN.ZANDVOORT te hebben gezet Amerikaanse (vooral de zuidelij ke staten) invloeden. Met een knipoog naar de ope ning van Euro-Disney komt C &A met een hele serie kinderkle ding waarop Mickey Mouse en zijn Minny maar ook andere Disney-fijmren staan afgebeeld. Zo zijn er T-shirt voor 14 gul den, sweatshirts en vesten voor 45 gulden en geheel bedrukte salopettes (39 gulden). Kortom de kinders kunnen helemaal in Disrteyge- huid gaan, zonder een voet in het pretpark Het badpak In een Vlchy-rultje (79 gulden) wordt hier ge dragen als topje bij een kuitlange broek (59 gulden) en een blouse (59 gulden) In hetzelfde dessin. foto caa f look hei/n Bloemdecoraties zoals op Delftsblau we vazen geven deze creatie van Frank Govers een typisch Hollands accent. »fo- vjér heeft een 30 cm diepe bak op het balkon i wel de winde en dan de hemelsblauwe vari- gebruik als vijvertje, 's Zomers niets dan al- eteit. Makkelijk te krijgen zijn gemengde kleuren. De thunbergia doet het ook goed en lathyrus eveneens. Maar Oostindische kers wordt te wild. Om elke stok leggen we vier zes zaadjes die we even in de grond to jochem brouwer duwen en stevig aandrukken. We houden de grond vochtig en zetten onze pyramide in spé liefst op een beetje warme plek. Dat bevordert het kiemproces. Zodra de plant jes groot genoeg zijn maken we ze voor zichtig vast aan de stokken. Ze klimmen dan (met een beetje hulp on zerzijds) mooi tot aan de tqp. De bovenste groeipunten kan men terugbuigen of af snoeien naar wens. Half mei gaat de pyra mide naar buiten. Het is een feest om de hele zomer er naar te kijken. Regelmatig water geven en vooral ook iets bijmesten is wel van belang. Eind augustus is het meestal gedaan met de bloemenweelde. Dan ruimen we de hele handel op. gen. Te veel zon is inderdaad moordend, zeker in zo'n kleine bak. Het water wordt dan ook te warm om er eventueel één of twee kleine visjes of algenetende slakken in te houden die zorgen voor de opruiming van algen. Mijn advies: schaduw of halfschaduw, af en toe iets (echt iets) kalk om het water te ont zuren en verder veel planten. Een papyrus bij voorbeeld staat prachtig in zo'n bak. Als er levende wezens in gaan, zorg dan dat de temperatuur niet te hoog wordt. En toch nog maar eens proberen. De aanhouder wint Komt er bij u al tuinierend of wandelend in de natuur een vraag op? Greet Buchner zal proberen voor u het antwoord te vinden. De vraag kunt u opsturen naar Damiate Dagbladen, Postbus 507, 2003 AP Haarlem t.a.v. de redactie LEVEN EN WONEN. De kleding voor de vrouw is wat C&A be treft kort en zwierig. Dit komt het best tot uitdrukking in de korte, deinende plooirok jes (in een Vichy-ruitje) met daarop iets ge tailleerde heupuuige {as-blouses (vaak ge nopt) en evenlange kraagloze linnenachti blazers. Ook de doorknoopiurkies, i vage taillering en swingende rokjes, grafisch dessin (35 guit sfeer van vrijheid, blijheid. De jaren zestig keren terug in de vorm van pantalons, shorts, bh's blazertjes en bad pakken (allemaal onderling te combineren) in een BB-ruitje. Natuurlijk ontbreekt deze zomer de ski broek niet. Deze is er nu in diverse wittin- ten en wordt gecombineerd met een bij voorbeeld net in de taille vallend blo us je met een kanten rugpartij of een lange over hemdblouse, gedeeltelijk gemaakt van een doorschijnend materiaal, zodat het bruine middenrif er duidelijk uitspringt. De legging, inmiddels ook een vast onder deel van de garderobe, is bedrukt met grote kleurige noppen en wordt gedragen met een eveneens genopte zwierige A lljnblou- se. En nu we toch bij strak zijn aangeland heel grappige zijn de felgekleurde nauw- aansluitenrie, mouwloze stretch -jurkjes waaronder een shortje in het zelfde aessin wordt gedragen. Voor de romantische typen, of diegenen die l zien zitten, neefl C&A al dat kort (niet r enkellange rokken van gebloemde voilestof (59 gulden). Deze kunnen worden gecom bineerd met een bustier met brede schou derbanden (bij sommige jurken lijken dit soort schouderbanden wel wat op kap- mouwtjes) of een lingerietop met kant (25 gulden). Bij deze stijl van kleden hoort ook een yhatla veal ol een pehaakte puBover, deze zijn er in kleuren als perzik, groen en ecru. Wat de jassen betreft: lak trenchcoats en parka worden het helemaal dit seizoen Ze zijn er in allerlei felle kleuren, zodat zelfs een grauwe lentedag nog icta vrolijks krijgt

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 23