Sport Boris Becker velt Volkov Zilveren plak voor Kleyweg bij NK cross Nationale atleten met lege handen Maandag 2 maart 1992 (chef) TIM B&OUWER DE KONING ROB ONDERWATER M WANROOY ROB VAN DER ZANDEN 21 NIEUWSLIJN Pescosolido beleeft primeur SCOTTSDALE Stefano Pescosolido heeft voor het eerst in zijn carrière de finale bereikt van een ATP-toernooi. In ScottsdaJe versloeg de 20-jarige Italiaanse tennisser in een matige partij de als achtste geplaatste Andrej Tsjesnokov in drie sets. In het duel om de hoofdprijs treft hij de Amerikaan Brad Gilbert, die zijn landgenoot Malivai Washington terzijde schoof. Seles opnieuw in finale INDIAN WELLS Monica Seles heeft de finale bereikt van het 350.000 dollar-toernooi in Indian Wells. Niet verwonderlijk voor de nummer één van de wereld. Wel opvallend, en uniek, is dat de 17-jarige kittekat uit Novi Sad voor de 21ste opeenvolgende keer de eindstrijd haalde. Seles maakte in de halve finale het verschil duidelijk tussen de nummers één en twaalf van de wereldranglijst. Katerina Malee- va werd onbarmhartig geveegd, 6-1 6-0. In de vier duels naar de eindstrijd gaf Seles acht games uit handen. In de finale treft ze Conchita Martinez, derde geplaatst in Indian Wells, Califomië. De Spaanse gaf Ann Grossman geen kans, 6-3 6-1. Henkei pleit voor bloedproef GENUA Schuldig of onschuldig, bedrog of heksenjacht? Zel den zal er tijdens een toernooi door atleten zoveel gesproken zijn als afgelopen weekeinde tijdens het EK-indoor over de plas jesaffaire rond sprintster Katrin Krabbe en haar gevolg. De hoogspringster uit Keulen hield een vurig pleidooi voor de invoering van de bloedproef. „In de strijd tegen dopinggebruik is dat het enige doeltreffende wapen. Voor een zuivere sport moe ten alle morele en ethische bezwaren tegen de bloedproef maar opzij worden gezet." Henkei zet zich al jaren als anti-dopinga- postel in tegen het gebruik van ongeoorloofde middelen. Ze po neert dat nadrukkelijk door tijdens wedstrijden t-shirts te dragen met de tekst 'Athletics without doping'. Tonnie Dirks naar WK cross LEIDEN Tonnie Dirks, die gisteren onbedreigd nationaal kampioen werd voor Hagenaar Marcek Versteeg, is de der van de Nederlandse afvaardiging voor het WK cross over drie weken in het Amerikaanse Boston. In Utrecht, waar de eerste vier (bij de vrouwen drie) van het NK cross zich al direct plaats ten, maakte de KNAU de complete ploeg bekend. Naast de Bra bander komen Marcel Versteeg, Aart Stigter, Marco Gielen, Her man Hofstee, Henk Gommer en Nico Hamers uit bij de man nen. Bij de vrouwen starten Carlien Harms (gisteren knap natio naal kampioene voor Kleyweg en titelhoudster Freriks), Marian Freriks, Kristijna Loonen, Grete Koens, Christien Toonstra en Wilma van Onna. Spartaan Willem Boon behaalde gisteren de vijfde plaats in een halve marathon in Dordrecht. Van de zes man onder de 1.09 was de man uit Noordwijkerhout met 1.08,57 de vijfde. Wereldrecord O'Brien op vijfkamp MOSCOW De Amerikaanse atleet Dan O'Brien heeft bij de nationale titelstrijd in Moscow in de Amerikaanse staat Idaho het indoorwereldrecord op de door de mannen zelden afge werkte vijfkamp verbeterd. Hij'kwam tot een totaal van 4497 punten. De beste mondiale prestatie in deze discipline stond met 4440 punten op naam van de Fransman Christian Plaziat. De indoorvijfkamp voor mannen omvat 60 meter horden, 1000 meter, hoogspringen, verspringen en kogelstoten. O'Brien werd in Moscow op alle onderdelen eerste. In het eindklassement ein digde Steve Fritz met 4107 punten als tweede. Het brons was voor Matt Zuber (3824). Boris Becker retourneert een s 1 Alexander Volkov met de backhand. De Duitser zou in drie sets winnen in de finale van Rotterdam. Wat twee Nederlanders niet lukte, deed Boris Bec ker in zijn eentje. Jan Sie- merink en Paul Haarhuis kregen in Rotterdam Alexander Volkov niet klein. Daarom moest de Duitse spierbundel uit Lei- men er gisteren aan te pas komen om de stoïcijnse Wit-Rus met de briljante linkerarm te stoppen. Volk ov leek aanvankelijk ook in de finale nog tot veel in staat, maar moest in een beslissende derde set bui gen voor Becker die hem ook in zes eerdere ontmoe tingen de baas was. rotterdam rob van der zanden Volkov denkt Becker ooit nog wel eens te grazen te nemen, al staat hij met 0-7 achter na de wedstrijd van gisteren (7-6, 4-6, 6-2). „Eens zal het toch lukken", meende de man uit Kaliningrad die zijn tweede Nederlandse fi nale (na Rosmalen in 1990) ver loor. „Ik speelde niet slecht, maar kon de concentratie niet tot het einde vasthouden. Dat is mijn zwakte. Een man als Bec ker heeft daar geen moeite mee." De winnaar van het negen tiende ABN/Amro-wereldten- nistoemooi, hij kreeg 150.000 gulden mee, sloot een eventuele nederlaag tegen de huidige nummer 20 van de wereld in de toekomst ook niet uit. .Alexan der is in vorm en heeft veel mo gelijkheden. Hij zal echter pas echt een grote zijn als hij de be langrijke punten weet binnen te halen." Met de laatste opmerking vat te Becker de driesetter in /Üioy', die vooral vanaf de base-line werd uitgevochten, keurig sa men. In de tiebreak van de eer ste set weigerde Volkov name lijk maar liefst zes setpoints te verzilveren. Toen de eerste voor Becker zich aandiende op 10-9 was het meteen gebeurd. Over toppers en belangrijke punten binnenhalen gesproken. „Ik ga niemand vertellen hoe een top per als ik dat vaak weer flikt. Na mijn carrière misschien. Trou wens: ik verlies de 'big points' ook wel eens", aldus Becker, die zijn tweede toernooi in Rotter dam beleefde nadat hij er als 17-jarige in '85 debuteerde, een paar maanden voor zijn sensa- tionale Wimbledon-zege. Na 7-6 (11-9) krabbelde Volk ov, morgen wordt-ie 25 jaar, nog terug in de tweede set (4-6). In de laatste ronde was de pijp leeg en pakte hij slechts twee games. Met twee dubbele fou ten besloot de Wit-Rus zijn op treden in Ahoy'. Onwaardig Dat was een onwaardig af scheid. Want hij had zich de af gelopen week als de verrassing van het toernooi ontpopt. En bovendien als de kwelgeest van de Hollanders. Na vrijdagavond Jan Siemerink een pak slaag te hebben gegeven schakelde hij zaterdagavond Paul Haarhuis uit. 6-2,6-7 (5-7), 6-2. De twee nationale troeven waren beiden keihard tegen de zo nonchalant ogende, maar dodelijke forehand van de links- hander opgelopen. Daarmee verloor Rotterdam in een vroeg tijdig stadium de laatst overge blevenen van het half dozijn Nederlanders een record dat zich meldde in Ahoy'. Na Tom Okker, die in 1974 won en in '75 de finale verloor, was een slotdag in het sportpaleis nooit meer Oranje gekleurd. Toernooi-directeur Wim Bui tendijk greep die constatering gisteren aan om zijn affiches te verdedigen. Op de ABN/Amro- reclame-posters die metershoog in het hele land zijn te zien lokt Buitendijk altijd Nederlands pu bliek met buitenlandse sterren. Volgens bondscoach Stanley Franker een miskleun van de toemooi-organisatie. „Als we onze eigen jongens niet promo ten, komt er hier natuurlijk nooit een tenniscultuur",. meende de directeur sportif van de tennisbond, die de laatste ja ren het Nederlandse tennis een ipuls gaf. Belachelijk Buitendijk ergerde zich aan de kritiek van Franker en sloeg gis teren na afloop van zijn toer nooi terug. „Waar bemoeit die man zich in hemelsnaam mee? Dat is toch een belachelijke op merking over die posters. Ik moet mijn toernooi verkopen en denk met namen als Edberg, GOS-atleten doen nog geen stapje terug op EK indoor genua anp Atleten en trainers in de voor malige Sovjetunie zien de ont wikkelingen in de sport somber in. Het 23ste toernooi om de Europese indoor atletiektitels in Genua was echter geen aanwij zing dat de vooraanstaande po sitie in de atletiek aan het af brokkelen is. Van de in totaal 81 medailles, die in de Italiaanse havenstad op 27 onderdelen waren te ver delen ging liefst eenderde naar de sportlieden van het Gemene best van Onafhankelijke Staten: twaalf gouden, acht zilveren en zeven bronzen. Acht titels voor de vrouwen, vier voor de mannen. Hoewel een aantal Europese toppers in Genua ontbrak, kwam het GOS vrijwel op oorlogssterkte uit. Al leen Sergei Boebka (polshoog) en Natalja Artjemova (1500 m) ontbraken. Zij werden uitste kend vervangen door Pjotr Botsjkarjov en Jekaterina Pot- kopajeva. Henkei Alleen de Duitse Heike Henkei (hoog) en de Spaanse Ameri kaanse Sandra Myers (400 m) wisten bij de vrouwen de Oost- europese successen, Roemenië veroverde ook drie titels, te doorbreken. De EK indoor le verde slechts een internationaal record op. De Fransman Chris tian Plaziat, in Tokyo bij het WK negende op de tienkamp, voeg de 129 punten toe aan zijn we reldrecord op de zevenkamp. Hij kwam uit op 6418 punten. genua frans dreissen Zevenkamper Robert de Wit hijgt uit na zijn 1000 meter. gpd-verslaggever De vierde plaats en het natio naal record van zevenkamper Robert de Wit konden de de pressie die boven de Neder landse atletiek hangt, niet ver drijven. Voor het eerst sinds 1983 bleef een Oranje-afvaardi- ging bij het £K-indoor zonder medailles. De druiven smaakten zuur voor drievoudig Europees kam pioene Elly van Hulst, voor Frans Maas en in mindere mate ook voor Emiel Mellaard. De drie speerpunten uit de Neder landse afvaardiging presteerden ver onder hun normale niveau in een langdradig toernooi, dat in het zevenkampwereldrecord - van de Fransman Plaziat, de sprints van de Brit Livingston (60 meter in 6.53 seconden) en de Bulgaar Antonov (200 meter in 20.41), en de 2.38 van hoog springer Sjoberg zijn weinige hoogtepunten kende. „We hebben wat intematio- j nale sfeer mogen opsnuiven, v Het is een goede les geweest", y sprak 800 meterloper Leon Haan. Hij behoorde met Frenk M Perri, Oscar Terol, Krista Auke- i|| ma en Karin de I>ange tot brave meelopers, die in de series of (||j halve finales ten onder gingen. Zevenkamper Robert de Wit Ég was met een vierde plek nog de i best geklasseerde Nederlander. De veel geplaagde Eindhove- naar zag op de afsluitende 1.000 meter brons gloren. Hij weerde zich in de eindsprint als een tij- ger, doch kwam bij de eindafre- gjg kening 39 punten te kort. De uitgebluste De Wit, die wegens koorts en rugklachten onder de np pijnstillers zat, sprak van een McEnroe, Becker en Lendl aan te kunnen komen bij het pu bliek- Dat zijn jongens met sta tus, wereldtoppers. Met alle res pect voor de Nederlanders, maar laat ze eerst even iets neerzetten zoals die 'ticketsel- lers'. Als Franker nou gewoon voor de prestaties zorgt van de Nederlanders, dan zorg ik straks voor hun namen op de posters. Ik heb die man hoog zitten, maar aan die kritiek heb ik me gestoord", aldus Buitendijk, voor zijn doen agressief. Waarschijnlijk voelt de toer nooidirecteur van Rotterdam zich na afgelopen week zo sterk en zelfverzekerd, dat hij de hoogste baas van het Neder landse tennis de mond durft te snoeren. Buitendijk beleefde dan ook een record-toernooi. Nog nooit kwamen er zo veel wereldtoppers opdagen, nog nooit kwam er zo veel publiek (92.000, tegen#83.000 in '91) en nog nooit zonden zoveel tv-sta- tions de finale live uit (zes). Bovendien heeft de spelers vakbond (ATP) laten weten dat Rotterdam in de toekomst wel licht kan promoveren tot een Championship Series-toernooi. Dat wil zeggen dat de ATP de organisatie in de Maasstad elk jaar minimaal drie spelers uit de top tien garandeert, zodat Bui tendijk geen tonnen aan start- geld meer hoeft te verspillen. De anders zo rustige Buitendijk inhaleerde het succes van zijn snel opgroeiende geesteskind gretig en mocht dus even hoog van de toren blazen. Franker voelde de wind van voren. geslaagde test. „Ik weet waar ik sta en kan nu verder werken aan het project Barcelona." De Wit had in het kogelstoten (15.55 meter) en het polshoog (5 meter) zijn meest excellente onderdelen en noteerde met 6.023 punten een nationaal re cord. De 800 meter-loopster Stella longmans was de tweede Ne derlandse verrassing. De pas 20- jarige pupil van Haico Scharn drong door tot de finale, maar had in dat gelouterde veld uiter aard nog niets in de melk te brokkelen (5e in 2.03.r»0). Ver rassend tegenvallend daarente gen was het 3000 meter-optre den van Elly van Hulst. De Rot terdamse werd voor de race be vangen door nervositeit en was niet meer vooruit te branden. „Ik had mezelf niet onder controle. Ik moet weer wennen aan het gedrang en het geduw. Ik ben er een jaar uit geweest en heb wat ritme nodig", zei Van Hulst na de teleurstellende vijf de plaats (9.02.85). Driemaal achter elkaar won ze EK-goud. Kwelling Hard was ook het gelag voor het verspringduo Maas/Mellaard. Beiden hadden gehoopt om in Genua een serieuze aanval op de olympische limiet te kunnen doen, maar het optimisme wordt kennelijk steeds meer een belasting. Voor Frans Maas werd het verspringen zelfs een kwelling (7.36 meter). Mellaard destilleerde uit zijn zesde plaats en 7.89 meter nog het positieve. ..Het is nog steeds nut vrcl en het ging nog te verkrampt, maar ik ben weer een stapje verder." utrecht wilmar kortte ever atletiekmedewerker De Leidse atlete Joke Kleyweg veroverde gisteren op knappe wijze de zilveren medaille bij het NK cross. In een snelle race hoefde de marathonloopster tussen de cross-specialistes al leen een ontketende Carlien Harms te laten voorgaan. De Bataven toonden zich in Utrecht uiterst sterk met de tiende plaats van Han Kulker, de derde plaats in het ploegen- klassement en de winst in de korte cross van Joost la Lau. Joke Kleyweg plaatste zich met haar tweede plaats direct voor het WK cross in Boston over drie weken. De atlete die uitkomt voor het Haagse Sparta heeft echter besloten daar niet te starten. „Ik wil in de mara thon van Rotterdam de limiet lopen voor de Olympische Spe len," aldus Kleyweg. .Als dat na Boston zou mislukken zou ik het mezelf nooit vergeven." Voor Rotterdam lijken de vooruitzichten echter uitste kend. Pas enkele dagen terug van een stage in Kenia bleek Kleyweg weer uitstekend in vorm te zijn. „Het ging boven verwachting goed. Toen Harms demarreerde ging ik nog mee waardoor ik Marjan (Freriks, red.) kon lossen. Ik ben zeer te vreden, ook omdat ik tot nu toe op de cross nog nooit verder kwam dan het brons." Regina van Duyn was de tweede regio-atlete bij de vrou wen. Ook Van Duyn was met haar dertiende plaats (zeven be ter dan vorig jaar) zeer tevre den. „Het was alleen jammer dat de finish niet goed was aan gegeven. In mijn eindsprint ver sloeg ik enkele atletes die mij weer achterhaalden toen ik nog honderd meter verder moest." Op het 4650 meter lange par cours werd Van Duyn (in 17.23) met Astrid van Velden 19.29 en 44-ste) en Suzc Groen in 't Woud (19.40 en 52-ste) ook ze vende in het ploegenklasse- ment. Pragt Kleywegs echtgenoot Huub Pragt liep tweeëncenhalve ron de uitstekend ronde de achtste plaats maar zakte enigszins in nadat hij door enkele atleten werd gepasseerd. Op souplesse (.Zoals ik dat in de marathon ook zal moeten doen") snelde Pragt toch nog naar de vijftien de plaats. De beste Leidse crosser dit weekeinde was echter duidelijk Han Kulker. Kulker had vooraf stille hoop op uitzending naar het WK. De tiende plaats was hiervoor net niet genoeg maar de Leidenaar was toch tevreden: „Vooraf had ik gehoopt bij de eerste tien te eindigen. Na een inzinking ging het in de laatste ronde pas weer echt goed. Mis schien heb ik net iets te weinig gecrosst dit seizoen." De Bataven hadden met Kul ker vijf man bij de eerste vijftig. Ook na het uitvallen van Jan- Dirk Hazeleger stonden in hel ploegenklassement alleen Sprint Breda en het Amster damse AAC maar in de weg voor een Europacup--deelname van de beste ploeg. Jaap van Duyvenvoorden was met zijn 38ste plaats als tweede Bataaf niet tevreden. Na een matige start ging het één van de vijf rondes iets beter. „Daarna ont brak me de macht om te ver snellen. Bovendien was het par cours mij eigenlijk te licht" ver woordde Van Duyvenvoorden de klacht van de echte crossers. Kortekaas Voor lan Kortekaas liep het op het Utrechtse gras voorspoedi ger. Kortekaas voelde zich sterk en draaide goed Als 41 mc was hij dit keer ook bestand tegen de verwoestende eindsprint van F red Sluys, die niet lekker draai de maar toch nog zes man in haalde in de laatste 150 meter. lo Ferket, ook twee weken te rug in DuinreU al sterk, werd zoals vooraf gehoopt 48-ste ..Omdat we zo n brede ploeg hebben, word je ook door de onderlinge competitie gestimu leerd. Ie loopt ook tegen el kaar." Harry Versteegen had na een val in de beginfase veel ter rein goed te maken. Na een lan ge innaalrace finishte hij uitein delijk als 62-ste in 42.12. Van De Spartaan kwam alleen Erik Bakker bij de eerst hon den! Mei zfyn 5sic pints was de winnaar van de Sylvester- cross toch nog knap de achtste regioatleet. Eerste AV Holland- atleet was Tim Brouwer de Ko ning. die hiermee enigszins ver rassend zowel Theo van der Veer (mede door enkele zware werkweken uit vorm en ver moeid) als Jan lansen voorbleef. Zowel Jansen als Brouwer de Koning kampten met blaren. Dit kostte eerstgenoemde (99ste) zo'n veertig plaatsen, terwijl Brouwer de Koning door twee rondes op blote voeten te lopen ach nog als 64-ste kon klasseren. Sprintcross De winst in de sprintcross, die in Utrecht (nog) geen officieel Nederlands Kampioenschap was. ging op schitterende wijze naar Joost la Lau. La lau sleur de al snel het hele veld uit el kaar. Ook de enige overblijven de concurrent, Erik Punt. moest er halverwege aan geloven, waarna La lau onbedreigd naar de winst ging. Spartaan Paul Straathof liep een regelmatige race en finishte als dertiende. Cor Brandwijk werd na een knappe inhaalrace zeventiende. Bij de junioren A kwamen al leen Spartaan Marijn van der Ploeg en Bataafse Saskia Engels aan de start. Steepleloper Van der Ploeg werd na ruim zeven kilometer in 25.44 twintigste. Engels, twee weken geleden op de 800 nog goed voor brons, had haar dag niet en werd ne gende (2850 meter in 12.01). Cricketteam Nieuw-Zeeland in wereldbeker koploper auckland - Het cricketteam van Nicuw- Zeeland blijft het bij het toer nooi om de wereldbeker uitste kend doen. Na drie speelronden voert het team van aanvoerder Martin Crowe het klassement van negen landen fier aan. Zaterdag werd in Auckland de derde opeenvolgende zege bc- ningsdag de verrassende dwingeT van titelhouder Austra lie, was faBÉWt 190 KOOI té ven wickets tegen 191 voor drie. Dc ovHütande ovtrabuiiM werd al in dc 34ste van dc maxi maal vijftig overs veilig gesteld. Het thuispubliek in het Eden Park reageerde uitzinnig. Twee titels voor Jackie Joyner newyork.sid wereldkampioenschappen door een dijbeenblessure in de ze venkamp uitgeschakeld, sprong zonder concurrentie naar 6 me ter 84. Opmerkelijker was haar eerste plaats op de 60 meter horden. Met 8,07 was zij twee honderdste sneller dan specia liste Kim McKenzie. De jubel van Jackie Joyner-Kct- see was één van dc weinige hoogtepunten tijdens het afge lopen weekeinde in de Ameri kaanse indoor atletickkam- pioenschappen. Dc bijna der tigjarige atlete, in Tokyo bij de

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 21