Sport DIOK: een kansje weg, nog twee over Mansell: triomf van de techniek El ZEI DAT Maandag 2 maart 1992 Redactie: 071 -161400 MARTIN HOEKSTRA HERMAN JOUSTRA AD VAN KAAM (chef) TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER WIM VAN WANROOY ROB VAN DER ZANDEN Eindredactie: PAUL DE TOMBE Vormgeving: PIET KOOREMAN Eén matchpoint weg, nog twee over. In tennistermen ge sproken, is dat de stand van zaken voor DIOK in de kam pioenspoule rugby nu de Leidenaars er niet in slaagden het karwei af te maken. Winst op rivaal Castricum had DIOK gisteren de vierde landstitel op rij bezorgd. Omdat het de ploeg van trainer Dick Altink niet lukte om in Noord-Holland de ongeslagen status van dit seizoen te handhaven, moeten de aspiraties ten aanzien van het kampioenschap voorlopig nog even de ijskast in. Nigel Mansell in zijn supersnelle bolide: meereen programmeur dan een coureur. CASTRICUM AD VAN KAAM Het perspectief op het prolon geren van de landstitel blijft, de nederlaag van 21-12 ten spiit. onveranderd goed. Met de dub bel van woensdag (uit) en zon dag (thuis) tegen Hilversum in het vooruitzicht en de afsluiten de wedstrijd tegen Den Haag kan DIOK zich zelfs nóg een misstap permitteren. De huidi ge krachtsverschillen in acht ge nomen, twijfelt eigenlijk nie mand bij DIOK nog aan de goe de afloop. Ook niet na de voor Leidse begrippen ondermaatse vertoning in Castricum. Daar was DIOK in feite zich zelf niet. Normaal gesproken is de discipline in het veld één van de sterkere punten van de Lei denaars, maar gisteren bleek daar weinig van. Misschien was de druk toch wat te groot. Hoe anders valt het te verklaren dat de geelblauwen meer met zich zelfen arbiter Co van de Aa be zig waren dan met de tegen stander. Het leverde DIOK, op crucialo momenten in de wed strijd, tot driemaal toe een pe nalty tegen op waar de leids man in twee gevallen zelfs in eerste instantie vóór DIOK had gefloten. Ontspannen Castricum daarentegen speelde ontspannen zijn eigen spel. De Noord-Hollanders wanen zich intussen kansloos voor de titel, maar wilden zich toch wel even revancheren voor de in hun ogen onterechte nederlaag in Leiden. „Daar", zo wist C&stri- cum-international en uitblinker van gisteren Eric van der Laan, „verloren we de kans op de titel. Gezien het verdere programma van DIOK maken we ons geen illusies meer, ook al staan we nu nog maar twee punten achter. Want als we gelijk eindigen zijn ze nog kampioen. Vandaar dat we vantevoren hebben afge sproken om zo onbevangen mogelijk dit prestigeduel te be naderen." In die opzet slaagden Van der Laan en consorten. „Onze ver dienste toch dat zij niet in hun normale spel kwamen, dacht ik. Ze houden niet zo van hoge kicks en het betere grondwerk. Bovendien kwamen ze er, in te genstelling tot in Leiden, in de fine-out ditmaal niet aan te pas. Dat was onze grote winst van daag. Dat wij steeds balbezit ha*1,den en zij niet". Wat klopte, want tachtig pro cent van de speeltijd moest DIOK besteden aan verdedigen en op die manier win je natuur lijk nooit een wedstrijd. „Inder daad", zo moest DIOK-captain Eric-Jan Berendsen beamen, „we kwamen nimmer in ons spel. We wjlden heus wel in de tweede helft van het windvoor- deel gebruik maken door net als zij met kicks terreinwinst te boeken. Maar we kwamen door slecht balbezit nauwelijks aan aanvallen toe. En als het dan niet loopt zoals het moet, verlie zen er ook nog een paar spelers het hoofd." Dat gold in eerste instantie zeker niet voor Gottfried Bos die de drie toegewezen strafkicks voor rust onberispelijk door de palen joeg waardoor DIOK aan vankelijk leidde met 0-3, 4-6 en 7-9. Maar al rap ging het mis. Eerst met twee beoordelings fouten achterin, waarvan Paul Blom en Bemd Verhofstad koel bloedig profiteerden met twee eenvoudige tries. Later door domme acties, zoals opzettelijk off-side vlak voor rust en tot tweemaal toe ageren tegen een beslissing van Van de Aa pal na de pauze. Het uitzicht op een goed re sultaat raakte zodoende ver troebeld binnen een kwartier waarin Castricum vooral via de voet van full-back Andre Marc- ker de voorsprong van 10-9 naar 22-9 uitbouwde, aleer Marc Michelsen met een knap pe drop-goal de stand op 22-12 bracht. Die laatste score bood evenwel weinig soelaas. DIOK putte er moed noch zelfvertrou wen uit en bleef onder de voort durende pressie van Castricum volharden in zwak spel. Reden voor Dick Altink om zijn mannen na afloop onmid dellijk te verzamelen in de kleedkamer voor een pittige na- babbel. Want wil DIOK zijn vol gende matchpoints benutten dan dient het moreel onder de troepen optimaal te zijn. En daar begon Altink gistermiddag maar meteen aan te werken. KYALAMtANP/Reut ef Nigel Mansell heeft gisteren het seizoen van de formule I ge opend met een overwinning in de Grote Prijs van Zuid-Afrika. De 38-jarige Brit leidde in zijn Williams van start tot finish op het Kyalami-circuit. Stalgenoot Ricardo Patrese werd op 24 se conden tweede, wereldkam pioen Senna in de McLaren op 35 tellen derde. Mansell's 22ste GP-zege was de triomf van de techniek. De Williams was superieur aan de McLaren. Het speelgoed van Mansell was een geavanceerd stukje 'high tech'. Met een ac tief veersysteem en een compu ter gestuurde motor-ophanging. Schakeling en gaspedaal werk ten automatisch. Mansell was in de cockpit de stuurman en pro grammeur. In alle trainingen was hij ver uit de snelste. Patrese nestelde zich direct na de start van de vierde op de tweede plaats. Hij gaf zijn kopman de rustgevende rugdekking. Senna deelde in de eerste van de 72 ronden van 4216 meter wat plaagstootjes uit, maar beperkte zich daarna tot consolidatie van zijn derde plaats. „Tegen de Williams kunnen wij niet op", merkte de Brazi liaan realistisch op. „Ik zal moe ten wachten tot mijn nieuwe wagen er is. Tot die tijd zal ik er alles aan doen mijn achterstand zo klein mogelijk te houden." De nieuwe McLaren wordt in Brazilië of Spanje verwacht. De bolide wordt voorzien van een revolutionair chassis en nieuwe Honda motor. Na zeven jaar stond Kyalami weer op de agenda van de for mule I coureurs. In 1985 won Mansell de vijfde en voorlopig laatste race. Gisteren kwamen 110.000 toeschouwers af op de rentree, inclusief de minister van buitenlandse zaken Pik Bo tha. De race was al weken uit verkocht. Kaartjes deden op de zwarte markt het drievoudige en enkele uren voor aanvang stuurde de politie al op vijf kilo meter voor het circuit mensen zonder geldig toegangsbewijs naar huis. Mansell had zich uitstekend voorbereid op het nieuwe sei zoen. Hij keerde niet terug naar zijn villa op het eiland Man, maar gaf de voorkeur te overwinteren in Florida. Daar trainde hij dagelijks in het krachthonk en liep hij zes mijl per dag. Bij terugkeer in Europa was de gebruinde Mansell kilo's afgevallen. Volgens ex-wereldkampioen James Hunt was Mansell na af loop van het vorige seizoen door Williams voor de keus ge steld: afvallen (gewicht) of afval len (uit de renstal). Williams eist dit seizoen de wereldtitel van Mansell. „Hij heeft de titel vorig jaar verspeeld in Japan", aldus Hunt. „Op kinderlijke wijze. Dat zit Williams nog steeds hoog. Vooral omdat ze over de snelste auto beschikten." - Die heeft Giovanna Amati nog niet. De mooie Italiaanse is de eerste vrouwelijke coureur in de formule I sinds 1976. Ze kwam niet door de kwalificaties. Ze arriveerde donderdag in Zuid-Afrika en was tijdens de trainingen vier seconden te langzaam in haar Brabham- Judd. Scholtes gaat naar het EK Rob Scholtes gaat naar het Eu ropees kampioenschap kunst stoten dat volgende maand in Frankrijk wordt gehouden. De Voorschotenaar eindigde het af gelopen weekeinde als zesde bij het Grand Prix-toernooi in We nen. Dat was goed voor een achtste plaats in het klasse ment, maar wat nog belangrij ker was: voor plaatsing. Scholtes wist vooraf dat het overleven van de eerste ronde voldoende zou zijn. Dit keer had hij het geluk aan zijn zijde. Hij werd namelijk vrijgeloot. In de tweede ronde trof hij de Duitser Singer, die hem de week daarvoor in Barcelona had ver slagen, als tegenstander. Schol tes haalde zijn revanche en won met 3-1. De regerend Europees kam pioen Reverchon was daarna te sterk voor hem: 3-0. Volgens Scholtes was dat mede te wijten aan de korte rustperiode van slechts een uur voorafgaand aan die partij. Taekwondoka's Leiden slagen met vlag en wimpel LEIDEN Taekwondovereniging Leiden heeft afgelopen zaterdag een honderd procent score behaald tijdens de nationale examens voor de zwarte band en tweede, derde en vierde dan. Alle vier de ingeschreven kandidaten slaag den in De Maaspoort in Den Bosch met vlag en wimpel. Wout Vijlbrief en Albert Lori- aux behaalden beiden de derde dan taekwondo. Roland Bolt en Rik Elia mochten hun rode band omruilen voor de felbe geerde zwarte band (eerste dan). Taekwondovereniging Leiden telt inmiddels 32 'zwar- te-banders'. Plet Keur In de voorbe schouwing op Telstar- Haarlem, in VI: „Europees voetbal?!Schei toch uit! Wc moeten al heel blij zijn dat u>e de kwartfinale hebben gehaald. Idem: „Ik zou het wel leuk vinden als ik de beslissende goal zou ma ken. maar voor mij hoeft dat al lemaal niet meer zo nodig. Ik heb al genoeg publiciteit gehad. Het belangrijkste is dat ik bij Haarlem weer helemaal mezelf ben. Ik ben erachter gekomen dat ik in die twee jaar bij Feye- noord mezelf to taal niet was. Ik voel me nu weer heel prettig. Jan Olde Rleke- rink in hetzelfde blad: Vorm is een heel vaag begrip, wie i>orm kan mani puleren zou heel veel geld kunnen verdienen. flonkbalbonds- coach Jan Dick Leurs In Ameri can Sports over 'de grote kans' die hij heeft ge kregen: „Er zullen een hoop chen als ik op mijn bek ga. Maar ik heb zo veel eelt op mijn ziel gekregen door de jaren neen. Idem over zJJn kop boven het maaiveld uitsteken: „Dat heb ik nog wel eens gedaan en dat zal ik blijven doen. Ik ben niet bang voor de zeis. Idem over zijn geboorteplaats, Betondorp, en zijn vriend schap met Johan Cruljff: .Af en toe hoor ik weer die Jo han uit Betondorp: rechtdoor zee, geen gezeur, zo gaan u>e werken. Als ik dan hockey- coaches hoor. Die mannen kun nen een prachtig verhaal neer zetten. In honderd woorden, waar wij er vijf voor nodig heb ben. Peter Post, directeur sportief van de wielerploeg van Panasonic, in Panorama: „Nederland mist kwaliteit. Het komt cr in elk geval niet uit. De laatste jaren pakken de buiten landers de grote prijzen. Heel simpel gesteld is dat een bewijs dat we niet beter kunnen. Idem: „Raas won niet altijd, maar hii speelde altijd een hoofdrol in de finale. Tactisch was hij niet ie kloppen. Zo'n renner hebben we Bart Veldkamp, winnaar van het goud op de 10 kilometer, in zijn olympisch dagboek in Sport International: „Ik bouw nu heel bewust naar een climax. Net als de soldaten tijdens de invasie van Norman die. Die gingen zelfs graag naar de kogels toe. Idem: „Voor de Spelen van Galgaryzei mijn vader al te gen me: Staar je er niet blind op. Er komen meer men sen met een kater terug dan met een medaille. Idem: „Ik heb nog gepro beerd het volkslied mee te zingen. Ik ken de tekst wel. maar de volgorde niet." Acteur en schrij ver Rijk de Gooyer in Sport In ternational: Korfbal vond ik leuk. omdat er meiden bij waren. Kon je lekker per ongeluk tegen die tieten op springen. Idem: „In het voetlnil lopen veel min der Rob de Nijzen rond dan in de artiestenwereld. Voetbalcommentator Rik de Saedeleer in de Krant op Zon- dag: „Ooit Ijen ik ermee begonnen de kolder in mijn hoofd ook voor de microfoon uit te spreken. Ik merkte dat dat op prijs werd ge steld. Vooral door de hondera- duizenden vrouwen die door hun tiran van een vent gedwon gen worden naar het voetbal te kijken." Schaatser Bart Veldkamp In Sport International: „Racisme vind ik het ergste wat er bestaat op deze wereld. Na de mensheid zelf." De terugkeer van de Verloren Zoon werd niet het feest waar op was gehoopt. Marco van Alphen mocht gisteren bij een 0-1 stand voor I Icrmes DVS na ruim een half uur invallen bij Roodenburg, als spits voor de niet fitte Marcel van den Burg. Binnen een kwartier zag hij de score vervolgens oplopen naar 0-3. Na de hervatting speelde de 28-jarige Leidenaar een puike partij als centrale middenvelder, maar hij moest constateren dat zijn ploeggenoten de vele sco ringskansen niet in doelpunten omzetten. Maar goed, Van Alphen was al lang blij dat hij er weer bij was. Jarenlang tobde hij met een rugblessure, hij werd door FC Den Haag zelfs afgekeurd voor het betaalde voetbal en een maal teruggekeerd bij zijn oude duppie Roodenburg verliep al les ook niet meteen naar wens door die vermaledijde rug. Na een paar halve wedstrijden in het tweede, mocht hij het dus nu proberen in Roodenburg 1. Voor twintig minuten was de af spraak, het werden er bijna zes tig- Hoe keek hij terug op zijn eerste optreden in de hoofdmacht van Eelco Fielemon? „Nou, het ging eigenlijk heel goed. Qua voetbal j*ing het me eenvoudig af. Mijn rug heeft het redelijk gehouden. Alleen weet ik nu al dat ik een terugslag krijg. Na een wedstrijd loop ik meestal zo'n anderhalve week achter de feiten aan. Als ik thuiskom, moet ik even een paar uur op bed gaan liggen, dan is mijn hele rug stijLIk weet ook niet of ik volgende week wel voetbal." Dan kun je je afvragen of het wel zo verstandig was dat hij bijna een uur speelde. Dat is toch aanmerkelijk meer dan de geplande twintig. Van Alphen: „Het was geen doktersvoor schrift, die twintig minuten. Dat is gewoon in samenspraak met Eelco bepaald. Twee weken ge leden ging ik tijdens een wed strijd met het tweede weer door mijn rug heen. Ik dacht er toen echt over om definitief te stop pen. Maar Eelco zei dat hij me er graag bij wilde hebben. Niet voor een hele wedstrijd, maar voor twintig minuten of ietsje langer. Dat vond ik toch wel een aardig alternatief, op die basis wilde ik wel doorgaan." „Tijdens de warming-up vroeg ziet bovendien de duels tegen Achilles 4 en ALO 2 opnieuw vastgesteld. Ook KNS 2 is in middels gedegradeerd uit de tweede klasse van de afdelings competitie van Rijndelfland. Op 9 maart a.s. houdt KNS een ledenvergadering, waar de toe komst van de club ter discussie zal staan. De jacht op ex-Stasi medewerkers en - informanten in de Duitse sport wordt voortgezet. De Duitse Sport Federatie (DSB) heeft zaterdag richtlijnen uitgegeven waarin voor voor malige Stasi's geen leidingge vende functies in de sport zijn weggelegd. Voor de 85.000 medewerkers van de vroegere geheime dienst van de DDR is de sport in het verenigde Duitsland een recrea tieve tijdspassering. Het lid maatschap van een club mag hen niet geweigerd worden. Voor een functie in het bestuur komen ze niet in aanmerking. Anders ligt voor de honderddui zenden informanten, die veelal gechanteerd werden om mede werking te verlenen. Bij die groep wordt onderscheid ge maakt of zij met hun inlichtin gen anderen moedwillig heb ben gedupeerd of niet. In het eerste geval worden zij behan deld zoals ex-medewerkers. In het tweede wordt hen min of meer amnestie verleend. Pernette Osinga van Zaal Kardoluis.heeft de Olympische Spelen van Barcelona uit haar hoofd gezet. De komende vier kwalifi catie-toernooien zijn voor de Voorburgse schermster te duur. Zij gaat zich nu richten op het WK-degen dat in juli in Cuba plaats vindt. Het olympische boek is voor haar nog niet hele maal gesloten. Zij wil voor 1996 opnieuw een 'beter voorberei de' poging wagen. Osinga werd door de scherm- bond en de NSF financieel ge steund en hoewel zij een part time baan heeft, kon zij de dure buitenlandse reizen niet meer bekostigen. Naam: Chris van Oostrom Club: Alphia Leeftijd: 53 1 Beroep: vertegen woordiger l—l Alphia rïebu- CL teert dit :oen in de vier de klasse van de KNVB. De zater dagclub uit Alp hen veroverde vo rig jaar ongeslagen de titel in de afdeling. In de eerste wedstrijd de huidige competitie hield Alphia die status nog vast door De Sleutels met 0-1 terug te wij- Daarna was het afgelopen. Acht keer op rij werd er verloren alvorens Reeuwijk op 0-0 kon orden gehouden. Daarna ging het weer vrolijk verder mis met als uitschieter een 8-0 nederlaag bij Jodan Boys. Degradatie lijkt ook nauwelijks meer te voorko- n. Zaterdag kwam Alphia op- s echter verrassend voor de j. De ploeg van trainer Chris van Oostrom scoorde maar liefst zeven keer tegen Kagia (2- 7). Zeven keer. Zo veel hebben jullie het hele seizoen voor deze wed strijd hij elkaar gescoord. Hoe kan dat nou? „Tot nu toe hadden we altijd met twee spitsen gespeeld. Nu 2 tegen Kagia moesten, dat ook voor behoud knokt, pro beerde ik ze te verrassen door met drie spitsen te gaan spelen. Kagia onder druk zetten en zelf ren. Dat lukte prima." Een spits meer of minder maakt toch niet zo veel uit? „Nee, dat niet, maar het was wel verrassend. Bovendien had den we nu dat beetje geluk waar ons het hele seizoen aan ontbroken heeft. Echt. als Al phia een beetje geluk heeft, dan gaat het best goed." Geloof je nog in handhaving na deze opsteker? Bij voorljeeld met hetzelfde geluk dat jullie nu wel hadden? „Ha, ha! Het is wel heel erg las tig. We staan immers zeven punten achter op Kagia met nog vijf wedstrijden voor de boeg. Maar goed, we geven niet op. De bal kan immers alle kanten oprollen". Eelco nog aan me of ik kon spe len, Want Marcel van den Burg was niet helemaal fit. Ik voelde e prima, dus ik vond dat geen probleem. Misschien dat het lo gischer was geweest om Peter Kruit in te brengen, maar Eelco koos voor routine." Van Alphen bewees ook over i schat van ervaring te be schikken. Hij was steeds aan- elbaar, zocht rustig naar openingen en coachte zijn ploeggenoten. Het was zelfs niet te merken dat hij last onder vond van zijn rug. „Maar dat is wel degelijk zo. Het ligt heel in gewikkeld. Hou het er maar op dat veel van mijn spieren te kort zijn. Mijn hamstrings bijvoor beeld, mijn buikspieren, bil spieren. Ik moet veel rekken en wordt dagelijks gemasseerd. Honderd procent word ik nooit er. Misschien kom ik ooit nog op vijfenzeventig procent i wat ik kon, ik zit nu mis schien op vijftig procent." Van Alphen hoopt in elk geval nog een bijdrage te kunnen le veren aan de opbouw van Roodenburg. „Mogelijk dat ik nog wat kan bijschaven aan de jonge spelers. De club heeft ze ker toekomst. Twee, drie jon gens in het tweede zitten dicht tegen het eerste aan, er zijn een paar talenten in de A-jeugd- ...Maar hoe lang ik zelf nog voetbal, ik durf het niet te zeg gen." KNS is zwaar gestraft voor het niet ver schijnen van het eerste team voor de wedstrijd op 1 februari tegen Oranje Nas sau. Naast een reglementaire boete en betaling van de kosten van de zaalhuur kreeg de Oegst- geester derdeklasser twee wed- strijdpunten in mindering. Bo vendien kreeg het bestuur een berisping wegens onzorgvuldig handelen. Of de wedstrijd opnieuw zal worden vastgesteld, is nog niet duidelijk. KNS is inmiddels ge degradeerd en Oranje Nassau is veilig, zodat het sportieve be lang minimaal is. Van de afdelingstuchtcommis- sie kreeg KNS 2, dat het op 7 en 21 december liet afweten, ver gelijkbare financiële en sportie ve straffen opgelegd. KNS 2 ver liest hierdoor vier punten en Daar is-ie dan: het nieuwe 'jeugdbusje' van SVLV. De Voorschotense voetbalclub maakte als een van de eer sten gebruik van een dergelijk vervoermiddel om de allerkleinsten naar uitwedstrijden te transporteren. Al leen was het eerste busje zo langzamerhand aan vervanging toe. De stichting 'De vrienden van SVLV' bracht via allerlei acties het benodigde geld bijeen voor een nieuwe auto. •fotoi oekzuYDfRPuiN

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 20