Sport Van Kempen beleeft angstige ogenblikken Capiot houdt hoofd koel in Omloop Het Volk Van Velde stapje dichter bij de top Schaatsers nog altijd even gretig NK pleister op de wonde voor Monique Velzeboer Wereldbeker voor Accola N WANROOY ROB V NIEUWSLIJN Sponsor Grimbergen trekt zich terug AMSTERDAM Nog voor hij ook maar één slag had geschaatst, was de zaterdag van Aad Grimbergen al vergald. De Rijnsburger had bij de post een brief ontvangen, waarin VGZ meedeelde te stoppen met het sponsoren van de marathonploeg. Door die on verwachte ontwikkeling zit Grimbergen zonder geldschieter. ,,ln het uiterste geval", zei Grimbergen, „ga ik voortaan skeeleren. Die brief viel me rauw op mijn dak. Ze hadden hem niet eens aangetekend verstuurd." Kokkelkoren geeft amateurs een lesje LEIDEN Martien Kokkelkoren heeft de eerste wedstrijd van de Rijn- en Bollenstreekcompetitie naar zijn hand gezet. De Noordwijkerhoutse profwielrenner lapte zaterdag op parcours De Bult in Leiden met de A-amateurs Ronald van der Tang (2), Robert Karremans (3) en Tom de jong (4) eerst het peloton. Ver volgens snelde hij solo naar de eindzege. Peter Reitsma werd vijfde, Hans Wubben zesde. Robert Rutgerink was de snelste B- amateur. De Graaf promoveert naar A-rijders LEIDEN Ronald de Graaf heeft zaterdagmiddag een plaatsje in het A-peloton van marathonrijders veroverd. De 21 - jarige Koudekerker eindigde tijdens de finale voor B-rijders in Amster dam als achtste, goed genoeg voor promotie naar de hoogste ca tegorie. Arnold Gazebeek was de snelste van tien vluchters, die enkele ronden voor de meet op het peloton waren neergestre ken. Ruud Borst uit Leiderdorp finishte als tweede. Peter Pauw (Rijnsburg) en Andre Hoogervorst (Warmond) eindigden in de grote meute. DE FIETS VAN Eric Vanderaerden is zater dag na de Omloop Het Volk ontvreemd Na de dopingcontrole ontdekte een ver zorger van Buckler dat het rijwiel, dat bui ten de sporthal van Gent was geparkeerd, was verdwenen. 19 JOHAN O LAV KOSS heeft m Oslo op nieuw een uitgebreid medisch onderzoek ondergaan De Noorse schaatsennjder. olympisch kampioen 1500 meter, was in het weekeinde toeschouwer bij het WK sprint. Zelfs een koele rekenmeester kent soms emoties. Als een kind zo blij vierde Richard van Kempen zaterdag zijn tiende plaats in de laatste schaatsmarathon om de KNSB-cup. Geen wonder, want die klassering op de Am sterdamse Jaap Edenbaan was precies voldoende voor de eindoverwinning. En die had de afgelopen dagen voor de Nieuwveense rietdekker aan een zijden draad gehangen. Het geduld van Johan Capiot werd na afloop van de Omloop Het Volk beloond met een bos bloemen. CENT. COVERT V Wat moet dat worden, straks in april, als het om de contracten voor 1993 gaat? Het afhaken van grote sponsors heeft zijrT weerslag in het peloton. Zoals zaterdag in de Omloop Het Volk bleek, een klassieker met een uiterst nerveus koersverloop en uiteindelijk weer Johan Capiot als winnaar, net zoals twee jaar geleden. konden niet wachten op de haast onvermijdelijke massas print en verspilden al voor de fi nale hun krachten. Renners als Maassen, Nijdam, De Wilde en Museeuw hadden hun krachten opgebruikt in ont snappingen en waren zo al ge klopt vóór het laatste rechte stuk langs de Gentse Water- sportbaan. Capiot, Peter Pieters en Eric Vanderaerden hadden zich wél langdurig schuil ge houden in het peloton en ein digden dus, in genoemde volg orde, vooraan. Maar wat broeide het zater dag in het peloton! En dat niet alleen door de ongekend hoge temperaturen. Managers had den hun renners nogmaals op hun verantwoordelijkheden ge wezen, zoals ze dat bij Tulip (De Cauwer en Voeten) ook al voor de Grote Prijs Wielerrevue van afgelopen woensdag hadden gedaan. Coureurs verloren de collegialiteit uit het oog en sloe gen van zich af, ook in de eind sprint (Etienne de Wilde). En ploegleiders schermden onder tussen met halve waarheden en halve zekerheden. Zoals De Cauwer (Tulip) gis teren na de mislukte machts greep van krachtpatser Pieters: ,,Ik ga ervan uit dat de sponsor in april zijn contract verlengt." En zoals Jan Gisbers (PDM), die met opzienbarende berichten uit de Ronde van Valencia was teruggekeerd. „Ik heb een spon sor, dat is zeker. Maar die man wil er alleen instappen als hij de ploeg kan krijgen die we samen op papier hebben gezet. Daar werken we aan. Als dat lukt, dan zit ik voor drie jaar gebeiteld, met de intentie er vijf jaar van te maken." Gisbers zegt dat de geldschie ters zelf op hem zijn afgestapt en dat de onderhandelingen tot nu toe volledig langs de stich ting PD Magnetics zijn heenge gaan. Gisbers: „Mijn vak is ploegleider, ik ben slechts werk nemer tot eind dit jaar bij de stichting. Daarna bekommeren zij zich ook niet meer om mij. Logisch dat ik zelf wat regel, als de mogelijkheid zich voordoet. Logisch ook dat ik al in de slag ben met jongens als Breukink en Alcala, maar ook met ren ners die nu nog bij andere ploe gen rijden. In april is er meer duidelijkheid." AMSTERDAM TIM BROUWER DE KO NING De tik die Lammert Huitema, zijn grootste concurrent, afgelo pen woensdag in Geleen had uitgedeeld, werkte bij Van Kem pen dagenlang door. Hij vrees de tijdens de slotmarathon niet alleen de Rodenaar, maar ook de Rus Oleg Bozjev en de onbe rekenbare Fausto de Marreiros. Door de te verdienen bonus- punten stonden de eerste twee binnen handbereik van de ge routineerde rekenmeester en zouden zij hem de kaas nog van het brood kunnen eten. Op de door de warmte nau welijks te berijden Jaap Eden- baan bleek de vrees voor Huite ma en Bozjev alleszins gegrond. Het begon al met de ingelaste klassementswedstrijd, die Bo zjev vóór Huitema en Van Kem pen won. Na afloop gaf de lijst aanvoerder toe dat hij bij die tussensprint een misrekening had gemaakt. „Ik had Henk van Benthem niet meegeteld", aldus Van Kempen, die zichzelf bo vendien had 'opgeblazen'. Tus senbalans: Bozjev kwam twee punten dichter bij de kopposi tie. Huitema één punt. De rest van de wedstrijd be perkte Van Kempen zich met behulp van zijn ploeggenoten Yep Kramer, Arnold Stam en Lex Cazemier tot het controle ren van de w#edstrijd. Een ha- Op vuil en nat ijs in Oslo heeft Gerard van Velde bevestigd dat hij de sprintkampioen van de toekomst is. De amper 20-jarige Groninger eindigde, op eerbie dige afstand van de Witrussi- sche geweldenaar Igor Zjelezo- vski, als zesde op het wereld kampioenschap sprint. Die prestatie lag in de lijn van zijn optreden bij de Olympische Spelen. In Albertville werd hij vijfde op de 500 meter en vierde op de 1000 meter. In Oslo ver overde hij zijn eerste medaille, brons op de tweede 1000 meter. Vorig jaar was bij zijn WK-de- buut nog niet meer dan de 15de plaats weggelegd. „Ik ben een stapje dichter bij de top geko men", stelde Van Velde nuchter In Oslo kon dat van Christine Aaftink niet gezegd worden. In de olympische sprints bleef ze tot haar grote ergernis versto ken van eremetaal, het WK bracht haar tot razernij: zeven de in het klassement en niet één medailletje op één van de vier afstanden. De Noorse koning Harald en een paar honderd schaatsge- trouwen zagen hoe de Chinese Qiaobo Ye de tweevoudig Olympisch kampioene Bonnie Blair voorbijstreefde en China de eerste wereldtitel in de ge schiedenis bezorgde. Zjelezovski en Ye waren met afstand de besten.' De Witrus luisterde zijn vijfde wereldtitel op met vier afstandszeges. Zo werd het voor de 29-jarige kolos een optimale revanche voor zijn povere Olympische Spelen. De Chinese, die in Albertville met minimale verschillen door haar Amerikaanse rivale was versla gen, profiteerde zaterdag van een windflauwte om de leiding in het klassement te nemen. Gisteren, toen de slechte weersomstandigheden voor ie der gelijk waren, consolideerde de 27-jarige grenswacht be kwaam met de tweede plaats (achter Blair) op de 500 en een nieuwe triomf op de 1000 me ter. Ye maalde niet om het slechte weer. „In mijn trainings kamp in Inzeil was het drie we ken bar en boos. Daar leerde ik er mee leven", vertelde zij ii\ school-Engels. In de overdekte banen in Heerenveen en Den Haag zijn de Nederlanders misschien al te veel verwend geweest met per fecte omstandigheden. In Oslo ging zelfs Aaftink, die nooit naar excuses voor slecht presteren zoekt, pleiten voor permantente indoor-WK's. „Nu de sprint- toernooien met honderdsten van seconden worden beslist, zijn gelijke omstandigheden voor alle deelnemers noodzake lijk", zei Wopke de Vegt al voor de wedstrijd. De sprintcoach zag toen de bui al hangen. „Zaterdag heb ik vreselijk te gen de wind zitten knokken'!, analyseerde Aaftink, „gisteren zakte ik met mijn tachtig kilo in het ijs. Ik reed me gewoon vast. Zevende, dat is niet mijn plaats in de sprintwereld." Aaftink had het maar te ac cepteren. Achter Ye en Luding finishten de vier Duitsen Lu- ding, Garbrecht, Baier, Hauck voor haar. ..Als ik zeg dat ik het vreselijk vind, druk ik me zwak uit. Ik moet dit toernooi maar snel zien te vergeten, ze ker als ik bedenk hoe veel uren ik heb zitten afzien op die rot- fiets." Van Velde, Nederlands sprint kanon bij de mannen, was eveneens geconfronteerd met tegenslagen. Hij voelde voor zijn 1000 meter van zaterdag een groot bot stuk aan zijn schaats. „Er lag ook zo veel zand op het ijs, het was onge looflijk smerig. Ik merkte het vlak voor de start, te laat om er nog iets aan te doen. Ik moest veel energie gebruiken om door de bochten te komen. Ik voelde haast geen grip meer en kon door het corrigeren me niet leegrijden." Van Velde bleef in de laatste bocht met de grootste moeite overeind, moest een slag laten lopen en finishte als zestiende, waardoor hij uit de top-10 viel. Gisteren revancheerde hij zich. Zijn 500 meter in 38,06 was goed voor de zesde plaats, zijn 1000 in 1.18,30 goed voor de derde. Arie Loef ging gisteren weer eens onderuit. Gerard Kemkers (links) houdt Falko Zandstra op de hoogte van zijn rondetijden op de tien kilometer. f ALKMAAR COVERT WISSE GPD-VERSLAGGEVER Terwijl de krokussen overal uit de grond schieten, schaatsen Veldkamp, Zandstra en al die anderen er nog lustig op los. Een week na de sluitingscere monie in Albertville stonden ze het afgelopen weekeinde op het boterzachte ijs van Alkmaar. Onder anti-schaatsomstandig- heden te warm vormde het door Zandstra gewonnen Nederlands Kampioenschap het opstapje naar wat een mooi sluitstuk van een lange winter moet worden: het WK in Cal gary. De mondiale titelstrijd lijkt een maand (21 en 22 maart) na de Olympische Winterspelen als mosterd na de maaltijd te ko men, maar de Nederlandse top pers denken daar anders over. Behalve op de wereldtitel azen Veldkamp (5 en 10 kilometer) en Zandstra (1500 meter) in Calgary op enkele wereldre cords. Meestal is de scherpte er te gen het einde van een olym pisch seizoen af, maar het is op merkelijk, hoe gretig de rijders van Ab Krook bijna vier maan den na de IJsselcup nog zijn. „Dit NK was voor ons geen ver plicht nummertje", meende Krook na afloop van het sfeerlo ze evenement in Alkmaar. In de Kaasstad zat het de organisato ren overigens niet mee. Vorig jaar werden de schaatsers door een zuidwesterstorm bijna van de baan geblazen, ditmaal vormden de relatief hoge tem peratuur een probleem voor de ijsmeester en dus ook voor de deelnemers. Bart Veldkamp (tweede) had er na zijn gouden rit een week van feestjes opzitten. Deson danks was hij in Alkmaar weer zo bij de les, dat hij zijn faam als stayer waarmaakte. „Ik vind het wel leuk, dat het seizoen nog even doorgaat. Als het in febru ari gebeurd is, ben je in feite maar kort bezig geweest. Ik ga nu na een korte periode van rust weer volop door. Een kwes tie van een paar keer pieken. Dat moet geen probleem zijn. Wielrenners doen dat toch ook een heel jaar door. Het kostte me nu wel moeite om weer op gang te komen. Lichamelijk heb ik een terugslag gekregen. Maar de tien kilometer ging boven verwachting. De race hier op het NK was eigenlijk nog beter dan die van Albertville meen de de Hagenaar, die zich niet voor niets vergelijkt met een wielrenner. Veldkamp moest gistermid dag op de tien kilometer om en nabij zestien seconden goed maken op Falko Zandstra. De Fries liet het in de rechtstreekse confrontatie niet zo ver komen en hield het gat binnen de per ken. De 20-jarige Hecrenvener, die een jaar geleden op dezelfde plek met zijn iele postuur niet kon optomen tegen de storm, was in zijn sas met zijn eerste nationale allroundtitel bij de se nioren. Na zijn triomf tijdens het EK en het olympisch zilver op de vijf kilometer is de honger van de gespierde Spijker nog niet gestild „Er waren dit sei zoen vier prijzen weg te slepen. Bij het EK en in Albertville was ik al succesvol. Deze titel is niet chelijke onderneming, want één scheve schaats zou een definite- ve streep door de rekening be tekenen. Bovendien moest de sprint van Van Kempen op zijn scherpst zijn, omdat hij op Hui tema slechts één plaats en op Bozjev drie plaatsen mocht toe geven. Beide tegenstrevers zijn in de slotfase doorgaans ge waagd aan de snelst schaatsen de rietdekker van Nederland. Dat Van Kempen in de sprint om de negende plaats in het spoor van Bozjev tiende werd, leek achteraf een abc-tje. Maar de VTeugde en opluchting van Van Kempen gaven aan dat hij er zelf niet gerust op was ge weest. „De druk was al dagen lang enorm groot. Tijdens de wedstrijd had ik meer last van zenuwen dan van mijn" benen. Maar mijn ervaring heeft me op de been gehouden. En de steun van mijn ploeggenoten. Ook vóór de wedstrijd kon ik bij hen terecht, net als bij fysiothera peut Ger Greveling, ploegleider Frans Overdevest en chauffeur MOOS YrikrrL /i) bcfecfccfl de zaak wat meer van de zijkant." Net als de toeschouwers van de boeiende ontknoping van de marathoncompetitie moet ook de Klerk's-ploeg zich hebben af gevraagd hoe het verder moet met de 'marathon-mannen'. Na het afhaken van twee sponsors (Aegon en VGZ) dreigt de con currentie voor de ploeg van Van Kempen, die wordt uitgebreid met Arend Veenhof. er alleen maar minder op te worden. Konman Van Kempen /egt dan wel dat de eindzege hem vol gend seizoen gestolen kan wor den. maar dat verhaal vertelde hij ook al aan het begin van dit seizoen. Na zes dagoverwinnin gen besloot hij, al dan niet met instemming van zijn ploegmak kers, toch maar te mikken op het eindklassement. Veelvraat „Voor Yep kan ik volgende week in Finland nog wel wat terug doen". zei veelvraat Van Kem pen luchtig. „En wat liet vol gend seizoen betreft, daarvoor moet de LTC (landelijke techni sche commissie) maar met een goed plan komen. Dan hoop ik niet dat W de finale, /n.ils ciit jaar, weer om vijf uur s mid dags moeten afwerken. Noiolx- ne tegelijkertijd met twee ande re schaatswedstrijden, het Nk allround en het WK sprint, en de wielerklassieker Omloop het Volk." Door het ongebruikelijke aan vangstijdstip kwam menig schaatsliefhebber te laat om de ontknoping van het marathon seizoen 'live' te aanschouwen. Ruim nadat Erik van de Boogert als snelste van de kopgroep van acht was gefinisht, druppelden nietsvermoedende toeschou wers nog binnen. Zij hadden te vens de eervolle zevende plaats van Frans Biemond uit Nu-uwe Wetering en de vergeefse uit looppogingen van de strijdlusti ge Henk Angenent gemist Van Kempen kregen de laat komers wel te zien. zij het al leen bij de huldiging. zo veel waard als een Europees Kampioenschap, maar voor mij toch belangrijk." Over een kleine drie weken maakt Zandstra zijn rentree in Calgary. Een jaar geleden ves tigde hij zijn naam door met overmacht de junioren-wereld titel op te pikken en meteen op te rukJcen naar de vijfde plaats op de wereldranglijst. Ditmaal wacht hem het kampioenschap bij de grote jongens en mogelijk een wereldrecord. Zandstra had gisteren in de namiddag andere dingen aan zijn hoofd. Toen hij het ijsstadion wilde verlaten werd hij opgewacht door tien tallen gillende meiden, die met Falko teksten op hun gezicht geschilderd smachtend wacht ten op een handtekening van de kampioen. De periode, waarin hij in alle rust zijn gang kon gaan, is voltooid verleden tijd. Het is te hopen voor Zand stra, dat zijn dunne benen sterk genoeg zijn om alle belangstel ling te kunnen dragen. Niet Veldkamp of Koss, maar zijn ei gen populariteit kan wel eens Zandstra's grootste tegenstan der worden. M BROUWER DE KONING SHORTTRACK De nationale shorttracktitcl, die Monique Velzeboer in Gronin gen met extreem machtsver toon naar zich toetrok, was niet veel meer dan een pleister op de in Albertville toegebrachte wonde. Lachte in Frankrijk het geluk de jongs!.- vrouwelijke Velzeboer bepaald niet toe. in Groningen was dat wel het ge val. Voordat er ook maar één me ter was geschaatst, kreeg de 22- jarige studente psychologie de titel in de schoot geworden. De twee grootste concurrenten, zus Simone en Joélle van Koetsveld van Ankeren, hadden zich na melijk afgemeld. Simone Velze boer voelde zaterdag tijdens het inrijden een fikse buikgriep op komen en trok zich daarom te rug. Van Koetsveld van Ankeren was met een blessure terugge keerd van de Olympische Sjie- len en bleek niet tijdig hersteld. Na haar triomfen op de 500, 1500 en KKK) meter WBS Moni que Velzeboer na drie afstanden al zeker van de titel. Vervolgens won de Oud Adese ook de af sluitende 3000 meter met nau welijks waarneembaar verschil voor Priscilla Ernst, die in het klassement als tweede eindigde. Anja van der Poel uit Roelo farendsveen legde beslag op de bronzen medaille. Erik Duijvelshoiï nam bij de mannen de titel ovei ven Wou bruggenaar )an Hoogevccn. Duijvclshoff legde de basis voor zijn kampioenschap door over winningen op de 500 en 1000 meter. Op de 1500 en 3000 mi ter kwam hjj niet verder dan de derde plaats. Jeroen Otter ein digde als tweede in het kJassc ment, Alexander Velzeboer als derde. De onttroonde Menig eveen verkeerde in een diep dal Hij haalde, net hersicld van een zware griep, geen enkele finale Ook voor Mark Velzeboer, de enige manneli|ke schort tracker dn- in AlbertvMe vodi Nedet land uitkwam, verliep liet toet nooi desastreus. Hij Mei op drie van de viér afstanden en zag daardoor een hoge eindklasse ring in rook opgaan Tijdens de 1500 meter, de enige afstand waarop hij op de been bleef. In t Velzeboer zijn klasse zien door winnend de meet te passeren Rob Onderwater uit lJsser broek kwam bij de A-junioren terecht op de derde jilaats IV voor IHC Leiden schaatsende Onderwater dentoe djn ec Claats vooral aan een grx-de lassering (tweede) op de 500 meter. NARVIK/SHIZUKUISHI ANP/RTR De Zwitserse skiers hebben Albertville nog met verlaten of ze win nen weer. Na nul gouden medailles op de 16de Olympische Win terspclcn pakte Paul Accola gisteren in het Japanse Shi/ukimhi in zijn vijfde profjaar de wereldbeker bij de mannen Ln behaalde Vrc ni Schneider in Narvik haar 40ste overwinning in de wereldbeker Accola. de grote verliezer in Val d'lserc en fes Menuircs. werd in lapan wereldkampioen van dc allrounders. Door zijn winst in de Super G werd hij in het klassement van de wereldbeker onben ik baar voor zijn enige concurrent. Alberto Tomba. Tomba werd vijftiende op de door hem verfoeide discipline „Onderweg moest ik aan mijn moeder denkengrapte hij na af loop. „Zij had mij verboden deel te nemen. Halverwege had ik spijt dat ik ongehoorzaam was geweest. Ze had gelijk. IV Super is niets voor mij." Accola. dc boerenzoon uit Davos. legde do 1795 meter met 500 meter hoogteverschil af in 1 minuut 12.4'» Zijn landgenoot Kalin werd tweede (1.12,77) en dc Noor Thorsen derde (1.12,81). Olympisch kampioen Aamodt blesseerde zich tijdens de training. De Noor liep bij een val kneuzingen aan schouder en linkerbeen op en brak zijn neusbeentje. Vreni Schneider was in Narvik dc snelsir in de slalom. Ze danste ouderwets door de poortjes. De Noordse skispelcn in Lahti werden een feest voor Toni Nlcmi nen. Op de stoep van zijn ouderlijk huis won hij het schansspnn gen van dc 90 en 120- meterschans De 16-jarigr I in leverde giste ren op de grote schans een formidabele prestatie met zqn zweet sprong van 125 meter.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19