Sport Cifuentes zet schakers aan tot remisegolf Dekker zwemt in het geld Gebrek aan wissels nekt De Zijl/LGB Bekertoernooi levert VCS en NOVO geen problemen op Maandag 2 maart 1992 Redactie: 071-161400 MARTIN HOEKSTRA HERMAN JOUSTRA AD VAN KAAM (chef) TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER WIM VAN WANROOY ROB VAN DER ZANDEN Eindredactie: PAUL DE TOMBE Vormgeving; SIMON DE GRAAF Alle facetten van de schaaksport deden zich het afgelo pen weekeinde voor in het 52ste Daniël Noteboomtoer- nooi. Alleen de climax ontbrak. De favorieten die het ten slotte moesten doen, lieten het in de slotronde volledig afweten. Dat de Chileense grootmeester Cifuentes bij een met zes man gedeelde hoofdprijs met de bokaal naar huis mocht, zorgde voor een wrange nasmaak bij een verder uiterst geslaagd evenement. Een winnaar van naam, maar ook de aanstichter van het remisegeweld dat de slotronde van heel wat jus ontdeed. LEIDEN RUUD DOBBELAAR SCHAAKMEDEWERKER Een zinderend slot leek giste ren in de Rembrandt Scholen gemeenschap bij het ingaan van de zesde en laatste ronde verzekerd. Vier man met de maximale score van vijf punten aan de leiding en hepaald niet de minsten, f avoriet John van der Wiel, Cifuentes, de Duitser Schmittdie! en de in Duitsland wonende GOS-meester Ra- gusin. In die volgorde ook juist de op papier vier sterkste spe lers van het toernooi. Mannen die elkaar om de vette hoofd prijs van 2500 gulden het leven zuur zouden kunnen maken. Dat pakte echter anders uit. Ingedeeld tegen Ragusin had Cifuentes in de pauze berekend dat een remise voor hem toch minstens een kleine duizend gulden opleverde. Een verleide lijk alternatief voor de gok die het spelen op winst zou beteke- Acht theoretische openings zetten betekenden voor Cifuen tes dan ook het sein om zijn op ponent Ragusin een remise- aanbod te doen. Bij de Rus vond hij een gewillig oor. Voor hem zou immers een miskleun in de vorm van een nederlaag helemaal een financieel debêcle betekenen. De bliksemsnelle puntendeling betekende niet al leen een in de toemooizaal ver laten kopbord. maar zette ook het duel op bord nummer twee onder druk. Voor Schmittdie! en Van der Wiel kreeg de alles-of- niets gok door dit resultaat na melijk een extra dimensie. Met name voor de Duitser werd die druk te veel. Met de troef van de witte stukken in handen besloot hij tegen zijn toch met een dik ke vijftig Elo-punten hoger ge noteerde tegenstander op safe te spelen. Er stond al snel een Hoe vermoeiend een weekeinde van 's morgens vroeg tot 's avonds laat schaken kan zijn, illustreert deze Duitse deelnemer aan het 52ste Daniël Noteboomschaak-toemooi. Een tukje in de pauze vond hij kennelijk te verkiezen boven een frisse neus in de buitenlucht. De toernooiwinst zou de ze vorm van 'meditatie' hem echter niet opleveren. foto loekzuyderduin tamme postiie op het bord, waarna de vrede ook hier na een half uur was getekend. Een prompt ontspannen Van der Wiel kon er niet mee zitten. De naar Bergen op Zoom ver huisde ex-Leidenaar: „Ik ben hier, naast het ontvluchten van het carnaval, vooral naar toe ge komen om de nodige hardheid op te doen. Maar als profscha ker mag ik buiten het sportieve element toch nimmer de finan ciële realiteit uit het oog verlie zen. Die Duitser ken ik als een lastige klant, waarbij ik de pech had voor de vierde maal zwart te loten. Met wit was ik namelijk zeker voor de winst gaan spe len. Toen hij mij ook nog eens zo'n dooie variant voorschotel de en er hiernaast al tot remise was besloten, leek het mij wijs de zaken niet te forceren. Er zat normaliter toch niet meer dan een halfje in." Vier man waren daarmee met 5 1/2 uit 6 in elk geval verzekerd van de gedeelde hoofdprijs. Een actie die desondanks niet ge heel zonder risico was, want vanuit de 'achterhoede' konden zich nu alsnog anderen bij de top scharen. Iedere speler extra met 5 1/2 punt zou daarbij de hoofdspoeling aanzienlijk dun ner maken. Als goede rekenaars hadden de koplopers zich daar bij vergewist van het feit dat die schade tot maximaal twee man beperkt zou blijven. De vier re- misanten moesten desondanks toch even wat wegslikken toen bleek dat het er prompt die maximale twee werden. Van hen kreeg Leon Pliester, op zaterdagochtend pas met een papieren remise in het toer nooi gekomen, de opvallend taaie Hagenaar Drenth slechts in tijdnood op de knieën. De Oezbeekse meester Barzov leek zich volledig vast te lopen op ri vaal Helmuth Cardon, maar wist zijn Zeeuwse opponent tij dens het uitvluggeren alsnog met een mat te 'flessen'. Dat van de zes winnaars de Noteboom-bekere omwille van het grootste aantal 'weerstands- punten' naar Cifuentes ging, betekende in feite slechts een formaliteit voor het organise rende LSG. Opvallender waren dan ook de nevenprijzen. Zo was de Westduitse Barhei met een score van 4 1/2 punt de sterkste vrouw, daarbij verras send de sterke Hongaarse kam pioene Erika Sziva en Neder lands nummer één Annemarie Benschop een half punt achter zich latend. De jeugdprijs ging met 4 1/2 punt naar de verdienstelijke Fred Slingerland. Meest opval lende verschijning in deze cate gorie was echter de Russische benjamin Sasha Grishchuk. In ternationaal meester Pliester moest er in de vierde ronde aan te pas komen om deze pas acht jarige dreumes in zijn opmars te stuiten. Het moment dat deze rollen worden omgedraaid lijkt evenwel niet ver weg. 18 LEIDEN DIRK KLOOS WATERPOLOMEDEWERKER De Zijl/LGB heeft de beker wedstrijd tegen Polar Bears met 19-14 verloren. LZ 1886 be dwong streekgenoot Katwijk met 7-5 en de vrouwen van De Zijl/LGB verloren van Rapido met 12-6. De Zijl/LGB heeft het lands kampioen Polar Bears in het be- kerweekeinde bijzonder lastig gemaakt. De Leidenaars, nog steeds zonder Anton Heiden, konden lange tijd in het spoor van de Edenaren blijven. Pas in de laatste negen minuten nam Polar Bears definitief afstand en stelde de zege veilig. Omdat Ge orge van Rijn al na vijf minuten wegens opmerkingen aan het adres van de leiding met ver vanging uit het water werd ge stuurd, bleven slechts twee wis selspelers over. Juist het ontbreken van bank- spelers brak de Leidenaars in de slotminuten op. Polar Bears, dat wel kon doorwisselen, kreeg een conditioneel overwicht en buit te dit goed uit. In de eerste drie perioden was er van krachtsver schil eigenlijk geen sprake. Als de man-meer-situatie door De Zijl wat beter was benut, had den de Leidenaars niet tegen een 13-11 achterstand aangeke ken. In de laatste' periode kon Polar Bears al snel de voor sprong vergroten en zich zo plaatsen bij de laatste vier. Top scorers De Zijl: Rob Dubbelde- man 4, Edwin Redegeld 3 en Niels Joor 3. LZ 1886 plaatste zich bij de laatste vier van de beker 2 door een zwaarbevochten 7-5 over winning op Katwijk. LZ, in de eerste klasse op jacht naar een plaats die recht geeft op promo tie naar de hoofdklasse, dacht een gemakkelijke tegenstander te hebben aan de lijstaanvoer der in de tweede klasse. Niets bleek minder waar. Alleen in de derde periode konden de Leide naars duidelijk maken dat ze een klasse hoger spelen. Tot dan lag het initiatief bij de Kat- wijkers, die tot tweemaal toe aan de leiding kwamen. In de derde periode liep LZ uit naar 5-2 en leek de strijd beslist. Weer kon Katwijk terug komen (4-5) maar LZ wist met kunst en vliegwerk aan de goede kant van de score blijven. De halve finale en de finale worden in het eerste weekeinde van mei gespeeld. De Katwijkers kunnen uit deze wedstrijd moed putten voor de laatste zes competitiewedstrijden, waarin zij een punt voorsprong verde digen tegen De Dolfijn en WZK. Doelpunten LZ 1886: Frans Langerhorst 2, Niels Zuidweg 2, Bas Willemse 2 en Aarjan Mei rink. Doelpunten Katwijk: Kjelt Boonstoppel 2, Ronald Heem- rood, Martin Jonker en Leendert de Jong. De vrouwen van De Zijl/LGB konden het niet bolwerken te gen Rapido. In Haarlem plaatste Rapido zich door een 12-6 zege bij de laatste vier. NIEUWSLIJN Tweede plaats gewichtheffer Filippo LEIDEN De Leidse gewichtheffer Filippo is gisteren op een in ternationaal toernooi in Roeselare als tweede geëindigd. De Lei- denaar kwam bij het trekken tot een gewicht van 115 kilo, bij het stoten tilde hij 137 kilo. Excelsior excelleert in D-wedstrijd LEIDEN De turnvereniging Excelsior heeft zaterdag bij pro vinciale D- wedstrijden voor Zuid-Holland enkele fraaie resulta ten behaald. In de sporthal Overbos in Den I laag eindigde Koen van l-eeuwen in de klasse 3 op de tweede plaats met een totaal van 42,95 punten. In de klasse 4 was de derde plaats voor Michel Noordervliet met een totaal van 40,95. Dennis Noordermeer en Cam iel van Velthoven eindigden in de klasse 6 respectievelijk vierde en vijfde (40,45 en 40,20). Wereldrecord wisseLslag voor Chinese ('ALMA DF. MALORCA De Chinese zwemster Li Lin heeft op de slotdag van de wereldbekerfinale het wereldrecord op de 100 meter wisselslag (25-meterbaan) geëvenaard. Li, die dankzij een 'wildcard' in PaJma de Mallorca aan de start kon komen, tikte aan na 1 minuut en 1,61 seconde. De Zweedse Louise Karlsson was sinds 8 december vorig jaar (Gelsenkirchen) 's werelds snel ste met deze tijd. Zaterdag miste Li Lin het wereldrecord op de dubbele afstand, dat sinds 1982 2.10,60 op naam staat van de Duitse Petra Schneider, op 0,26 seconde. Rugslagrecord Martin Lopez-Zubero PALMA DE MALLORCA Martin Lopez-Zubero heeft zaterdag bij de finale van het World Cup-zwemtoemooi in Palma de Mal lorca het Europees record op de 100 meter rugslag (25-meter haan) verbeterd en gebracht op 53,19 seconden. De Spaanse hoop voor Barcelona nam het record over van de Fin lani Sievi- nen die op 19 januari in Kuopia na 53,26 seconden aantikte. Lo pe/ Z.ubero werd zaterdag met zijn Europese toptijd overigens geen winnaar op deze afstand. De zege ging naar de Canadese wereldrecordhouder Mark Tewksbury, die met een tijd 52,67 slechts 0,17 van zijn persoonlijk record afbleef. Twee Grasshoppers in Jong Oranje LEIDEN Simone van Meurs en Marianne Schuit van Grasshoppers zijn uitverkozen voor de voorlopige basketbalse lectie van long Oranje. Van Meurs (21) en Schuit (20) kwamen eerder al uit voor de nationale juniorenploeg. Rassen in toernooi Leiderdorp ITIDEN Het juniorenteam van St. Petersburg is aangetrokken als deelnemer aan het elfde internationale baskrtbaltoefnooi van leiderdorp. Het is voor het eerst dat een ploeg uit Rusland zijn opwachting maakt. Naast de organiserende vereniging ko men het Belgische Maes Mechelen. toemooiwinnaar in 1988 en 1989, Brahe Basket, finalist van vorig jaar en het Franse Crave- lines op 21,22 en 23 april naar Leiderdorp. Naar een zesde deel nemer wordt nog gezocht. Dammer Valneris naast Koyfman PARTHENAY Twee voormalige jeugdwereldkampioenen heb ben na zes ronden de leiding in de stnjd om de Europes damti tel. De Letse grootmeester Valneris won twee keer en kwam ge lijk met de Israëliër Koyfman, die tegen Europees titelhouder Gerard lansen net overeind bleef, lansen moest aan Hendrik van der Zee een punt afstaan en deelt nu de derde plaats met Foer- Zowel Rob Clerc als Van der Zee kwam afgelopen weekeinde één keer tot winst, in tegenstelling tot Meijer die niet verder kwam dan twee remises. 'Eindelijk heb ik eens geluk' PALMA DE MALLORCA GPD 'Dubbeldekker' werd hij ge doopt in het zwemparadijs van de stad Palma. Ron Dekker kreeg daadwerkelijk vleugels tij dens het carnaval van Mallorca. In tien minuten tijd stal hij za terdag twee zeges in de wereld- beker-superfinale en werd hij de eerste Nederlandse zwem mer die ooit 20.000 gulden ver diende. Dekker versloeg, zo zei hij. „gasten die ik nog nooit had verslagen." Hij had er 84 secon den voor nodig. Een gek idee vond hij dat, na jaren van in spanningen zonder beloning. Het was typerend voor Dek ker dat zijn geluksdag op de zeldzaamste dag van het jaar viel: 29 februari. Hij heet im mers een pechvogel te zijn. Al te vaak verloor hij op al te onfor tuinlijke momenten. In Mallor ca was het lot hem gunstig ge zind. Zijn grote rivaal Ivanov Uet zich diskwalificeren in de series. De zwemonderwijzer uit De venter speelde daarop zijn bei de troeven uit. Zonder tijd om zich te herstellen, maar dat was niet nodig. Dekker met moraal kan veel, zelfs met een nagel verschil winnen. „Eindelijk heb ik eens geluk. Dit geeft me ver trouwen voor de komende maanden. Had ik hier verloren, dan had ik me toch afgevraagd of het nog wel zin heeft zo." Dekker, de enige ter wereld die op alle 100 meter-discipli nes onder de minuut heeft ge scoord, heeft zijn enorme talent als basis en zijn eergevoel als drijfveer. Hij traint volgens in ternationale verhoudingen am per hij kan dat niet opbren gen maar verbetert nog steeds. Ook na vele jaren op topniveau heeft de oudgedien de van Oranje (25) zijn grenzen nog niet bereikt. „En ik vraag me af of ik ooit zal ontdekken waar mijn grens ligt", aldus Dekker. „De afgelo pen jaren gaat het steeds iets sneller. Er is nog van alles mo gelijk. Dit toernooi is een extra motivatie". De tragiek van Dek ker is echter dat hij ook ditmaal won op twee weinig belangwek kende nummers. Op de 100 meter schoolslag, een olympi sche topper met moordende concurrentie, werd hij met klein verschil door zijn rivaal Ivanov verslagen. Voor zwemmers was Palma de Mallorca het luilekker-ei- land. Zelden konden zij zulke mooie vruchten plukken als tij dens deze eerste superfinale. Met dollartekens in de ogen sprongen de meesten het water in. Zelfs Naomi van de Woerd, pas vijftien jaar maar aangedre ven door heel lange benen, hoorde alleen de kassa rinkelen toen zij aantikte op de 200 me ter rugslag. „Dat ik een Neder lands record zwom (2.10,77), drong niet eens tot mij door. Ik zag slechts dat ik zo maar derde was geworden en dat is toch duizend dollar." De mavo-scholiere uit Tiel zwom als een vedette en bleef nationaal kampioene Ellen Elzerman ruim voor. Ze kon in de luwte van het palmenstrand eindelijk onbevangen zwem men. Het feit dat ze voor het eerst tussen 'al die groten' van de A-ploeg stond, hinderde haar niet. „Ik voel me wel lekker hier. In Nederland wordt er altijd zo op me gelet. Ik moet altijd tegen Ellen opboksen." Elzerman en Van der Woerd jagen elkaar op in de race naar Barcelona. Nederland weet zich zo verzekerd van twee sterke rugslag-zwemsters. De oudste van het duo verloor een natio nale record in Mallorca, maar veroverde een ander. Op de 50 rug klokte Elzerman 29.38. Tot haar eigen verbazing was ook dat goed voor de eerste plaats en 5000 dollar, terwijl zij op de 100 meter de tweede plaats greep. „Ik zwom in baan acht. Niemand had in de gaten dat ik won, en ik zelf ook niet. Ik dacht niets en ik zag niets, maar ging gewoon voluit. En sprinten heb ik altijd wel een beetje gekund." Al met al profiteerden de Ne derlandse zwemmers naar har telust van de vrijgevigheid van de wereldzwembond. Het tien tal was goed voor 29.000 dollar en zo rijk hebben zij zich nog nooit mogen voelen. Mede dank zij Inge de Bruijn, die op de slotafstand haar toernooi redde met een scherpe tijd en eerste plaats op de 50 vlinder. Alleen Marianne Muis viel te gen, zij sukkelt met haar ge zondheid. „Ik weet waar het aan ligt", zei ze, „maar ik heb geen zin om erover te praten." Naomi van de Woerd: „Ik zag dat ik zo maar derde was geworden en dat is toch duizend dollar." LflDEN GER RENES VOLLEYBALMEDEWERKER De vrouwen van VCS hebben een ge makkelijke zege geboekt op de Delftse studentenploeg Delos: 3-0: 15-8, 15-3, 15-11. In de derde ronde van het dis- trictsbekertoemooi kwam NOVO even eens een ronde verder door een duide lijke 3-0 op eersteklasser VCH uit Haastrecht. Zonder Anita Rnigman en Marjan van Beelen ging NOVO er een voudig overheen (15-13, 15-6,15-7). RW trof het minder. Tegen Zovoc 2, dat lager geklasseerd stond in de paral lel promotieklasse, verloor het met 3-0. RW kwam in elke set snel ver achter en zette vergeefs een inhaalrace in: 15-10. 15-13. 16-14 voor Zovoc. In de competitie verging het RW stukken beter. Bij de ongeslagen koploper To- negido 4 startte het weliswaar gespan nen en liep het een grote achterstand op door de sterke opslag van de Voor burgers. Die bleek niet meer in te lo pen: 15-6. Daarna lag de pass een stuk beter en scoorde RW veel met plaatsballen in het centrum en snelle aanvallen aan de buitenkant (Jacqueline Passchier). Het kwam op 14-13 voorsprong, maar ver loor mede door een dubieuze beslis sing van de scheidsrechter met 14-16. Nog was RW niet verslagen: het nam meer risico's met de service en scha kelde de sterke middenaanval van To- negido aardig uit. Ironore van de Klink maakte uit naar 17—15. Daarmee bleek het kruit verschoten. Na 2-12 verloor RW weer heel onzeker spelend met 8-15 en 1-3. Ridderveld kwam in de volgende ronde door een 3-0 bij tweedeklasser DVO. In de eerste set kon DVO tot 4-8 in de buurt blijven, daarna moest het wijken voor het serveergeweld: 4—15. In de volgende sets kostte het Ridderveld veel meer moeite zijn tegenstander op afstand te houden: 15-8, 15-9. Leython speelde de eerste set belab berd tegen eersteklasser Phoenix uit Delft (16-14). Zonder Tine de Bloois, Paula Fikkert en Renate de Swart zette Leython in het vervolg de zaken recht met 15-1, 15-9 Gemini 3 plaatste zich ten koste van Delta 2: 3-0 (15-7, 15-4, 16-14). In de eerste twee sets kwam Delta er niet aan te pas door de slechte pass en het feit dat net maar twee aan- valsters had. In de derde set wisselde Gemini Linda Gommans van de bui ten- naar de midpositie en dat liep niet lekker. Na een wissel (het was intussen 4-9 geworden) kwam Gemini op 10-10 bij en won moeizaam die laatse set. Mannen Leython 2 won met 3-0 bij NOVO 2 in een matige wedstrijd. Leython miste drie basisspelers, waardoor er een vreemde opstelling uitkwam. De pass liep niet geweldig en elke set kon NO VO lang bijblijven. Pas aan het eind toen Leython een versnelling toepaste, liep het weg naar de winst: 15-10,15-7, 17-15 (na 8-14). Gemini 2 kon het tegen Aspasia rus tig aan doen. Het kon vooral de jonge re spelers laten wennen en speelde veelal 1-5 met Ewout van Dijk als spel verdeler. Aspasia had er niet veel zin in en verloor met 4-15, 4-15, 7-15 in 45 minuten. Graficon/Donar had genoeg kwaliteit in huis om bij Thor 2 met 3-0 te zegevieren. VOY tegen VCS werd uit gesteld naar aaanstaande donderdag in Sassenheim. RW kwam in de vierde ronde door een 3-1 overwinning bij Velo. Sinds de clinic lijkt RW veel van het elan verlo ren te hebben. Nu verloor het de eerste set tegen Velo, dat bovenaan in de tweede klasse staat. De competitie wedstrijd tegen Riva 2 leverde de Rijns burgers maar één punt op. Alleen de derde en vierde set won RW (2-3). Trainer/coach Martin Broere heeft een aanbod om assistent-coach te worden van eredivisionist Radius in beraad.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 18