Sport De Danaïden daalt af MSV kijkt uit naar debuut in eredivisie Volleybalsters Olympus lopen de polonaise Leiden moddert maar wat aan Maandag 2 maart 1992 Redactie: 071-161400 MARTIN HOEKSTRA HERMAN JOUSTRA AD VAN KAAM (chef) TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER WIM VAN WANROOY ROB VAN DER ZANDEN Eindredactie. PAUL DE TOMBE Vormgeving: PIET KOOREMAN 17 DE BASKETBALSTERS van Grasshop pers leverden een aardige prestatie te gen Voorburg. De Katwijksen eindigden op slechts vier punten achterstand 62- 58. DE DANAÏDEN heeft het niet kunnen bolwerken. Door een nederlaag mag de Leidse overgangsklasser het volgend jaar een klasse lager,proberen Voor De Danaïden viel gisteren het doek. Nadat het za terdag met 17-13 van KVS had verloren, ontving de over gangsklasse-debutant gistermiddag de onheilstijding dat PSV via een zege op De Overkanters een fatale voor sprong had genomen. Fides Pacta: 'Gelukkig nog eerste klasse' LEIDEN BRAM VAN GENT KORFBALMEDEWERKER Gelegenheidscoach Frans de Haas kon tevreden zijn. „Geluk kig nog eerste klasse", reageer de hij na afloop van Fides Pac- ta-Swift(A), het duel dat met 13- 11 door de thuisploeg werd ge wonnen. „Het had ook heel an ders gekund. Na rust hield ik mijn hart vast toen Swift ineens vier maal op rij scoorde. Geluk kig zijn we niet van de wijs ge raakt." Terwijl Nelis Vaane in sneeuwrijker streken vakantie vierde, stond gisteren TC-lid en oud-voorzitter Frans de Haas bij het eerste team langs de lijn. Een eenmalige affaire, zo bena drukte hij na afloop omstandig, beslist geen noodgrepen, zoals hetzelfde weekeinde bij De Al gemene en Pemix plaatsvon den, waar de trainer/coaches op stel en sprong de biezen kon den pakken. Snijdende spanning niette min voorafgaande aan de wed strijd, want Swift(A) stond er op de ranglijst belabberd voor en ook Fides zelf was nog niet vei lig. De Amsterdammers lieten ook duidelijk blijken nog volle dig te rekenen op lijfsbehoud en gingen er keihard tegenaan. Ar biter Molloy blies zich de lon gen leeg, deelde in eerste in stantie strafworpen uit, maar liet het in het vervolg bij laatste waarschuwingen. Een uiterst rommelig treffen was daarvan het gevolg. Vooral de Amsterdamse vrou wen deelden stevig uit en sloe gen bij vrijwel elke schotpoging door. Intimidatiepogingen zon der effect, want alle Leidsen scoorden, vrije-balspecialiste Bettina Sommeling zelfs vier maal. Goals van Conchita Prins en Ilonka van der Steen zorgden in de laatste minuut voor rust voor een 7-5 voorsprong. Na de hervatting bleef Fides echter tien minuten lang zonder suc ces de korf bestoken, terwijl Swift viermaal achtereen scoor de. Snel daarna herstelde Fides zich. Een door Patricia Gottmer geforceerde en door Sander de Haas benutte strafworp bete kende 8-9 en drie minuten later schoot Bettina Sommeling op nieuw raak. Door goals van Henk van der Waals, fraaie doorbraak op aangeven van Conchita Prins, René van der Vooren, opnieuw Sommeling en Martin van der Broek kwam Fi des op 13-9 los van Swift. De Amsterdammers reageerden de frustraties af met forse charges, zelfs daar waar de bal niet te be kennen viel. Een Amsterdamse ontliep zelfs de rode kaart toen zij onder ogen van de scheids rechter natrapte. Molloy had kennelijk geen trek in schrijf werk en hield het bij een boe king zonder consequenties. De Fides-spelers hielden zich op vallend afzijdig en wisten zich winnaar en dus ook veilig: 13- 11. LEIDEN BRAM VAN GENT KORFBALMEDEWERKER De overige Leidse zorgenclubs verkeren nog in onzekerheid over hun lot. Bij Pernix en De Algemene werkte de shockthe rapie van het wegzenden van coaches, maar ondanks over winningen op KOAG en Hoog vliet blijft de degradatiedreiging onverminderd groot. Hetzelfde geldt voor een eveneens win nend Zuiderkwartier. „Jammer dat we het niet in een direct confrontatie konden uitvechten", aldus een teleurge stelde De Danaïden-coach Jan- ko Breedveld gisteravond. „We zijn terug op niveau, waar we thuishoren. We komen op dit niveau gewoon te kort. We zijn te beperkt, vooral in aanvallen de zin." Dat laatste euvel brak De Danaïden zaterdag ook te gen KVS op. „Er waren wel ge noeg kansen, je laat het zo zelf liggen", mopperde hij na af loop, nog onwetend van de uit slag in Eindhoven. Zelfs topschutter Eric Krom hout kwam er in Schevingen niet echt aan te pas en moest na rust het veld ruimen voor Mar cel Keijzer. Keijzer, tobbend met een vingerblessure, was buiten de basis gehouden om hem te sparen voor het (toen nog) beslissende duel tegen PSV. Achteraf bleek de periode rond de rust fataal voor de Leid se overgangsklasser. Van 8-8 werd het 10-8 (ruststand) en vervolgens 12-8. Monique Slin gerland, Kromhout, zijn tweede succesvolle actie van tweeën halve meter, en Heiko Locher, eveneens vanaf de stip, zorgden voor 12-11. Nog in dezelfde der tiende minuut viel echter 13-11 en een dubieuze strafworp even later betekende 15-11. Een wan hoopsoffensief leverde goals op van Sandra Slingerland en Enri co Mud, in het veld gekomen voor Frans Brand, het jagen op de aansluiting zorgde alleen voor twee tegentrefTers: 17-13. De laatste vijf minuten ver goedden veel bij TOP-Swift(M). Vanuit een kansloos ogende po sitie (10-13) kwam de thuis ploeg nog op gelijke hoogte met de Zeeuwse opponent. Een dubbele wissel. Annemieke de Mooy en Peter Boeren voor Sandra van Rookhuizen en Eg- bert Dijkstra, wierp direct vruchten af: Boeren scoorde 11 - 13. In de laatste twee minuten zorgden goals van Tim van der Horst en de uitblinkende Karin Westerbeek voor het 13-13 ge lijkspel. De vijfenvijftig minuten daar voor was aan het spel niet af te zien, dat er een tweede plaats achter kampioen DKOD op het spel stond. Inzet alom, maar scoren was aan beide zijden het grote manco. Het duo Gerco Langelaan/Tim van der der Horst kwam niet uit de verf en in het andere vak miste TOP node de creatieve inbreng van de geblesseerde Frank Nijen- huis. Ook diens vervanger Ron van der Willik ontbrak, die door coach Theo Korporaal werd in gezet in het tweede team dat op de drempel van de reserve hoofdklasse staat. Alleen Karin Westerbeek, sinds enige weken in de basis voor de geblesseerde Barbara Romsom. wist zich aan de misère te ontrekken en werd met vier goals topscorer. Tot het verstoren van het kampioensfeest bij SSS was Fiks niet meer in staat. De ploeg van coach Daan Vreeken. met Hen- ny Piket voor de geblesseerde Matthijs de Visser (gebroken middenhandsbotje) wist de Wa- geningse supporters wel tot tien minuten voor tijd in het onge wisse te laten. Na 8-8 werd het 12-8 en toen was de strijd ge streden. Via 13-10 werd het ver schil nog geflatteerd groot: 15- 10. Met oud-speler Ruud van Vliet op de bank voor de weggestuur de Cor Gravekamp pakte De Al gemene de broodnodige winst op Hoogvliet. Ofschoon de thuisclub het doek had zien val len gaf het de Leidse ploeg ui terst agressief partij. Via 4-2 en 6-4 had het ook nadrukkelijk het initiatief in de score. Nog voor rust 18-9) sloeg de balans om. Een 10-14 voor sprong bleek evenwel onvol doende voor De Algemene, maar direct na de gelijkmaker zorgde Ramond Terwiel voor een nieuwe voorsprong. Alfred Lambooy (4), met Marcel van Duyvenbode (4) en broer Ar- noud (3) de meest produkticve Leidenaar bepaalde de eind stand op 14-16. Ook bij Pernix nieuwe gezich ten op de bank. Kees Hortensi- us en Jasper Engel hebben de taken overgenomen van Rob Siemer. die door Pemix de afge lopen week op non-actief is ge zet. Het nieuwe duo zette direct een duidelijk stempel: Lian Tie- leman betaalde op de bank de tol voor twee weken afwezig heid op de training. Routinier lanneke van Driel nam pro bleemloos haar plaats in. Gemotiveerd tot het uiterste vocht Pemix in het duel tegen mede-degradatiekandidaat KOAG voor de laatste kans. Vanaf de eerste minuut (Peter Kuipers na drieëndertig secon den) ging Pemix aan de leiding. De marge schommelde hevig, 4-1.7-6,11-7 (tevens ruststand). 12-11. maar PemLX huid het hoofd boven water. ..Ze zijn tot de bodem gegaan", constateer de Jasper Engel tevreden, „al kwam de bodem in de tweede helft wel erg snel dichtbij." KOAG was echter sneller nog dan Pemix aan het einde van haar Latijn. Robin Amoldus (3). ouderwets op dreef en André Winter (4) zorgden voor 15-11 en na 15-13 zorgden nogmaals Winter en Carla Kuipers en Cas per de Rooy voor herstel van de vierpunts-marge 18-14. Zuiderkwartier behaalde een zwaarbevochten overwinning op promotie-kanshebber Cele ntas. Met ware doodsverachting trotseerden de Leidse aanvallers de keiharde, intimiderende ver dediging van de Alkmaarse ploeg. Alleen bahirtuoos Maikd Martens (4) onttrok zich aan het duw-en-trekwerk. Aldo Spadon (4) en Martin Verhonk (3) wa ren eveneens tegen het geweld bestand. \ïa een 6-6 halverwege won Zuiderkwartier met 13-10. Crescendo leed bij ALO een minimale 13-12 nederlaag. Een verliespartij zonder consequen ties. want de ploeg van coach Liesbeth Kok was reeds enige tijd uitgeschakeld voorde titel. Het reeds gedegradeerde KNS had daarentegen wel invloed op de titelstrijd door Maassluis met 14-13 te verslaan. Vrijuit spe lend boden de Oegstgeestena- ren de topploeg uitstekend par tij om in de slotfase door treffers van Edwin en Monique Kooien (14-12) verrassend de punten te pakken. Invaller Ab Knetsch en Edwin Kooien scoorden elk driemaal. Veiocitas kwam tegen \ïko niet verder dan een 9 9 gelijk spel. Aangezien DES een neder laag leed was het ene punt voor de leiderdorpers voldoende voor lijfsbehoud Pas ver na rust (5-7) kreeg Veiocitas grip op de wedstrijd. Robert Schoof. Jetske Goudsmit. Paul Meerburg en Steven de Ronde zorgden voor 8-7 en 9-8. maar de voorsprong ging tot tweemaal toe verloren. Grasshoppers houdt schade beperkt tegen Voorburg VOORBURG GERRfT-J. BASKETBALMEDEWERKER De euforiestemming, die de laatste weken bij Luba Leiden heerste, is voorlopig weer wat getemperd. Concurrent Voor burg, die in de Vijf Meihal nog was afgedroogd (70-53), greep in een directe confrontatie de laatste strohalm om nog voor Leiden te finishen in de pro motiedivisie. Het verlies (64- 48) betekende niet alleen dat Voorburg qua verliespunten weer op gelijke hoogte kwam, maar tevens dat Goba zes wed strijden voor het einde van de competitie al ongeslagen kam pioen is. Het begin van het carnaval had geen feestelijke uitwerking op beide teams. Als deze 'top per' het niveau moet aangeven in de promotiedivisie, dan is er wat aan de hand. Beide ploe gen gaven, evenals de beroerd fluitende scheidsrechters, niet de indruk dat ze op het één na hoogste niveau acteren. Ter in dicatie: na vijf minuten was de tussenstand 2-4. Omdat Voor burg het vizier daarna wat scherper stelde en Leiden bleef aanmodderen was het gat na 15 minuten al veertien punten: 26-12. Pas tegen het eind van de eerste helft kwam Leiden in de wedstrijd en zelfs in zo'n mate dat het voor de tweede helft hoop gaf. De 34-29 ruststand gaf aan dat er mogelijkheden waren, zeker als de ploeg het niveau van vorige wedstrijden zelfs maar zou gaan benaderen. Het kwam echter nooit zo ver. Steeds als het gat zeven pun ten was, misten de Leidenaars de score om aansluiting te krij gen en zo kon Voorburg de voorsprong makkelijk behou den. Het werd zelfs alleen maar erger. Leiden behaalde net niet het diepterecord in de competitie tegen Weert 2 werden er maar veertig punten gemaakt maar het schaam rood op de kaken breidde zich tot over het gehele gezicht uit. Maar nog tot vijf minuten voor tijd zag het er nog niet eens zo slecht uit. De negen- punts-achterstand (48-39) gaf nog perspectieven alleen Voor burg wenste niet mee te wer ken. Aanvallend kreeg de thuisploeg alle ruimte en kon Leiden weinig uitrichten met drie man op vier fouten. Ook Bert Samson leek de moed al te hebben opgegeven. Hij wachtte erg lang met het ne men van zijn laatste time-out en liet Erik van der Maas, die nog enigszins tot scoren kwam, lang aan de kant zitten. Leiden is dus weer even wakker geschud en heeft de strijd om de tweede plaats niet vroegtijdig kunnen beslissen. Wat het programma betreft hebben beide ploegen het niet meer zo zwaar. Blue Herons. OSG en Early Bird zijn voor Voorburg en Leiden nog een hindernis, terwijl Leiden een vrijwel zeker verlies moet in calculeren tegen Goba en Voorburg het lastige Kimbria en Weert 2 nog tegenover zich krijgt. Het zal nog een interes sante strijd worden. Scores Lelden: Van der Maas 10. Tal 9. Wals 7, De Ruijter 7. Ook de jarige Maarten Wals kon niet veel veranderen aan de nederlaag die Leiden leed. De 23-jarige guard verzameld zeven punten. FOTO LOEK ZUYDFRDUIh Bekerfinale afgewerkt in carnavaleske sfeer VUGHT ANP De volleybalsters van Olympus en Martinus hadden zaterdag avond geen oog voor Prins Car naval. Hoewel beide teams voor hun bekerfinale in Vught de grote rivieren in zuidelijke rich ting moesten overbruggen, had den ze geen interesse in de jolijt in het zuiden des lands. Want de schaarse keren, dat er in na tionaal verband volledige con centratie wordt vereist, laten de speelsters zich niet afleiden door welk randgebeuren dan ook. Achteraf gezien hadden de volleybalsters zich misschien beter wel in het feestgewoel kunnen storten. Want de wed strijd in de Martini-hal was het aanzien absoluut niet waard. Olympus won met 3-1 (15-5 7- 15 15-5 15-4), niet als de beste, maar als de minst slechte ploeg. De onvermijdelijke polonaise, die de aanhang uit Sneek na het laatste punt liep, was van even abominabele kwaliteit als het voorafgaande foutenfestival. Carnaval vieren is niet aan de nuchtere Friezen besteed, zo werd in het Brabantse ander maal duidelijk. Alleen bij de warming-up hadden de speelsters van Olym pus een dun glimlachje over voor de mallotige uitdossingen van de weinige lokale toeschou wers. Toen de wedstrijd een maal een aanvang had geno men. werd de ambiance minder geapprecieerd. Het verrassend onzuivere tonen producerende huisorkest 'Net Zat' bleek wei nig te begrijpen van de vaste ge woonten in de volleyballerij. Tij dens het spel 'hoempapade' men lustig en erg luid voort, in de eerder daarvoor bestemde pauzes was juist sprake van een voor menigeen even welkome rust. Maar de scheidsrechters durfden kennelijk niet als spel brekers op te treden. Nachtje Voor Olympus was de winst na dé verschrikkelijke wedstrijd toch aanleiding een nachtje ex tra de spreekwoordelijk lange Brabantse nachten te bezoeken. Martinus. dat twee jaar achter een de NeVoBo-beker had ge wonnen, droop teleurgesteld af. Met Elena Markina voorop. De ex-speelster van Dynamo Mos kou werd in december naar Amstelveen gehaald. Manager Dick Luyten pikte haar naam van een 'drie meter lange' fax waarop zo ongeveer alle Russi sche speelsters in de aanbieding werden gedaan. Markina kostte niet veel. maar presteerde nave nant. Zij mag binnenkort dan ook weer terug naar haar man wiens overtocht ondanks her haalde verzoeken niet door Martinus werd gefinancierd. Olympic had dit seizoen meer plezier van de twee Roe meense speelsters die het ver trek van Marjolein de Jong en Henriëtte Weersing moesten compenseren. Hoewel spelver- deelster Corina Malaxia zater dagavond vooral haar landge note Mirela Bojescu in stelling bracht en daarmee internatio nal Ema Brinkman te vaak ne geerde. is het duo een geslaagde greep gebleken. Intussen denkt manager Ton Boerenbrink van Olympus, dat zaterdag in de competitiewed strijd tegen de enige concurrent Martinus de stap naar de zeven de titel kan zetten, alweer aan volgend seizoen. De komst van de ook al door bondscoach Pe ter Murphy benaderde Sandra Wiegers (Ommen) is de zoveel ste stap waarmee de sterke ploegen in de Nederlandse competitie nog sterker en dc zwaJdcere nog zwakker zullen worden. Een gebrek aan nivelle ring dat Murphy zegt te betreu ren. maar de twee op eenzame hoogte staande topclubs heb ben daar geen boodschap aan. LBPEN GERRfT-iAN VAN GEEN BASKETBALMEDEWERKER De vrouwen van Llsse hebben hun eerste nederlaag in de elite B-poule geleden. Zaterdag avond was Canadians in eigen huis te sterk: 67-64. De Amster damse ploeg is aan een sterke eindsprint bezig om de degra datie te ontlopen. Het in het eerste deel van de competitie zo bar slecht spelende team heeft voorlopig evenveel punten als Orca's en AJcrides en dat inspi reert de ploeg zodanig dat zelfs Lisse er aan moest geloven. Tot de dertiende minuut ging het hoogstaande duel gelijk op: 18 19. Tegen het eind van de eerste helft nam l.isse een klei ne voorsprong: 35-43. Omdat de ploeg van Peter Lapidaire de eerste vier minuten niet tot sco ren kwam was het gat al snel gedicht door Canadians. Het supergemotiveerde Canadians ging brutaalweg door, maar Lis- se kwam via 51-46 in de MM minuut weer langszij: 57-59. Tot de laatste twee minuten bleef de spanning erin. Een slechte slotfase van Lisser kant bete kende het eerste verlies. Lisse scoorde de laatste twee minu ten niet en bleef met lege han den achter. Zaterdag kan de ploeg weer revanche nemen als het Canadians thuis ontvangt. Scores Um Van Ruiten 20. Van der Hulsi 11 Schade Olivetti/Grasshoppers leverde een aardige prestatie door heel dicht achter Voorburg te eindi gen. Na eerdere zware nederla gen tegen de kampioenskandi daat bleef de schade nu be perkt: 62-58. De Katwijksen hadden na tien minuten zelfs een voorsprong 12 21 Vboi burg kon het net rechttrekken voor de rust. maar moest alles uit de kast halen Grasshoppers creëerde redelijk wat breaks en kon daardoor scorend goed doorkomen. Voorburgs' voor sprong bedroeg maximaal acht punten (46-38). kleiner dan vier werd het echter nooit. Via 51-47 en 56-52 trok Grasshoppers uit eindelijk toch aan het kortste eind. Scores Grasshoppers: Allers 16, Kraaijenoord 10 (100%), Van Meurs 10. Eredivisieaspiratie MSV liep door het verlies van BCA '60 tegen Rotterdam Ami (56-48) en de eigen winst op DAS (72-51) weer twee punten uit en heeft met een wedstrijd te goed nu al zes punten voor sprong op de concurrentie. Daarom kijkt de ploeg uit naar een debuut in de eredivisie. Omdat de basis wel erg smal is met zes man is Rick Driessen op zoek naar versterking. „We heb ben vooral een lange center no dig", aldus de coach. „Maar die is moeilijk te vinden. Ik heb wel gepraat met Caroline Smits van Chetah. maar die zit best daar in het zuiden. Misschien moe ten we eens in dc eredivisie kij ken. naar een team dat gaat de graderen. Wie weet kunnen we daar iemand weghalen MSV is in ieder geval te sterk voor de promotiedivisie. Vorig jaar verkoos de club in de klasse te blijven, hoewel promotie mo gelijk was. Daarom ging Orca's als nummer vier naar boven. DAS ondervond in de tweede helft dat het de Noordwijksen emst is als Jict gaat om kam pioen worden. Dc ploeg uit Delft had bij de rust nog wel een voorsprong, maar al tegen het eind van de eerste helft was het al duidelijk wie er ging winnen. De 13-20 achterstand na vijftien minuten werd door drie drie punters van Renate Sluys net teruggekeerd van vakantie en twee driepunters van Marjolein ter Laak teruggebracht tot 30-32 bij rust. In dc tweede helft draaide MSV de duimschroeven aan en hield DAS op slechts 19 punten. tcrwi|l het zelf vT«.hjk doorging met scoren. Scores MSV: Sluys 36. Janvon lh [>e mannen .in Uw boek ten een belangrijke zege tegen Amhemia Eagles (82 56) en staat daarmee op de gedeelde vierde plaats in de eerste divisie a. Belangrijk, omdat de num mer zes een beslissingswed strijd moet spelen die bepaalt wie er degradeert naar het rayon. De opdracht voor Lisse was simpelweg winnen en dat ging dc ploeg gemakeli|k af te gen de Arnhemmers. Een zone- verdediging pakte voor de les senaren goed uit en zo was het verschil bij rust al groot: 36-23 Door door te gaan met goed verdedigen werd de voorsprong alleen nog maar uitgebreid. Scores Lisse: Kot 20. (Gouds waard 16. Ruygrok 12. De mannen van Grasshop pers redden het net niet tegen Binnenland: 63-57. In Ba- rendrechl werd Huig van der Mey gemist Een korte opleving in dc tweede helft toen de ploeg van 35-24 naar .35-39 sprong werd niet volgehouden Bin nenland profiteerde van dc vele personlijke fouten die (Grasshoppers maakte door vrij wel elke vrije worp te ver/ilve Scores Grasshoppers: Vos 1J Hoekstar 13. De Jong 10. LUSV Het internationale studenten- basketbaltoernooi. georgani seerd door I USV heeft en insc winnaar opgeleverd. Aan het toernooi, dat voor de vijfde keer werd gehouden, deden in totaal 24 teams mee uit diverse lan den In de finale mo«*st het Rembrandt van Rijn team van LUSV het hoofd buigen met 43- 33. Dc wedstrijden werden ver speeld in mixed verband, de teams waren verplicht om twee vrouwen op te stellen Het Finse team. dat over de sterkste vrou wen beschikte, maakte dank baar gebruik van dc regel dat een vrouwelijke score drie pun ten opleverde Het Duitse team ill! V, iipprrl.ll I' >:dr beslag op de derde plaats.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17