Roy geeft Ajax in het Oosterpark vleugels Sport Real Madrid houdt punt voorsprong Bayern-doelman krijgt rode kaart 'Cantona primeur' voor Leeds Van Basten bewijst opnieuw zijn waarde Maandag 2 maart 1992 Redactie 071-161400 MARTIN HOEKSTRA HERMAN JOUSTRA AD VAN KAAM (chef) TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER WIM VAN WANROOY ROB VAN DER ZANDEN Eindredactie: RAUL DE TOMBE Vormgeving: SIMON DE GRAAF 14 Met Bryan Roy als invaller kreeg Ajax gistermiddag bij FC Groningen plots de ware geest. „Ajax hield het veld in eens een stuk breder en bracht ons daarmee in de pro blemen", treurde Harris Huizingh na afloop. Tot dan, een kwartier na de rust, was de uitverkochte topper in het Oosterpark een saaie bedoening, maar als bij tover slag vielen de doelpunten uit de lucht. Drie binnen tien minuten, waarvan twee voor Ajax (Pettersson, Kreek) en een voor FC Groningen dat via Huizingh de lont in het kruitvat stak. GRONINGEN ALBERT GEESING Ajax bleef daardoor voor de der de keer (FC Utrecht, Fortuna Sittard) binnen zeven dagen aan de goede kant van de score (1-2) en doet dus nog volop mee in de race naar de landsti tel. Voor Hans Westerhof, die het Oosterpark na vier seizoe nen verruilt voor PSV, beteken de het verlies dat hij met FC Groningen niet een keer van Ajax heeft kunnen winnen. Daar zullen ze in Kerkrade, Arnhem en Enschede niet rouwig om zijn, PSV en Feyenoord daaren tegen hadden het liever anders gezien. Westerhof deed na afloop niet moeilijk over de nederlaag.„Het was een terechte overwinning". Het zat hem meer dwars dat het publiek in de eerste helft niet aan z'n trekken was gekomen. Je kon toen bijna een speld ho ren vallen. „Het publiek is een goede graadmeter", keek Wes terhof terug op de doffe eerste helft, waarin goede spelmo menten op de vingers van één hand te tellen waren. Het was slap en obligaat» zonder durf en fantasie wat FC Groningen en Ajax toen te bieden hadden. De betere tweede helft kon het duel niet meer redden. Van Loen Louis van Gaal noemde het de verdienste van de thuisclub, 'die ons niet de tijd en de ruimte bood voor combinatiespel', maar voegde er meteen aan toe dat Ajax halverwege al op een veilige voorsprong had moeten staan. Hij doelde daarmee op de kansen voor Van Loen, die tot twee keer toe de scherpte miste om vanuit riante positie toe te slaan. Het zou de rossige spits kort na de rust nog een keer overkomen. Waarop prompt het bordje met zijn rug nummer omhoog werd gesto ken. Vol onbegrip slenterde Van Loen naar de zijlijn om plaats te maken voor Roy. Waar eenieder uit die wissel de conclusie trok dat Van Gaal kennelijk niet tevreden was met het optreden van de boomlange Utrechter, verbaasde de Ajax- trainer naderhand Jan en alle man. Eerst heette het dat Van Loen 'niet zo goed in de wed strijd zat' en dat hij daarom naar de kant was gehaald, ver volgens prees hij de spits voor z'n goede werk in de eerste helft. „Dat Ajax toen niet in de problemen is geweest, was niet de verdienste van de verdedi ging, maar kwam vooral dank zij het goede werk van Van Loen. Hij haalde de diepte uit het spel bij Groningen." John van Loen dacht er na af loop het zijne van. „Ik ben blij als ik mag spelen en loop me daarom het apezuur. Of dat ten koste gaat van de scherpte voor het doelIk ben er wel steeds, maar ik snap ook niet dat die ballen er naast gaan." Daar zul je Van Gaal trouwens niet over horen. „Ik heb al honderd keer uitgelegd dat je niet kunt trai nen op het benutten van kan sen. Ik ga er vanuit dat Van Loen ze niet met opzet mist, maar hij moet natuurlijk wel twee of drie keer scoren", voeg de de trainer er stocijns aan toe. Te beginnen woensdagavond tegen AA Gent, waar Ajax af trapt voor het tweede deel van het drieluik. De week van de waarheid wordt zondag afgeslo ten in de Rotterdamse Kuip met de bekerwedstrijd tegen Feye noord. Nu het seizoen in een fa se is gekomen dat de prijzen worden verdeeld, overheerst bij Van Gaal de zakelijkheid en komt de frivoliteit pas op de tweede plaats. Desondanks be stond er gistermiddag nog altijd een groot verschil in het Ooster park. Ajax beheerste het positie spel een stuk beter dan FC Gro ningen en ging op beslissende momenten niet iets rijper en slagvaardiger te werk. „De ploeg heeft een sterk en groot hart getoond", prees Van Gaal de veerkracht, die Ajax de monstreerde na de openings treffer van Huizingh op aange ven van Van Duuren. Silooy en Vink, getooid met het rugnum mer van de geschorste Berg kamp, lieten zich daarbij wel erg simpel in de luren leggen. Tien minuten later stond Ajax echter al op voorsprong. Eerst kopte Pettersson raak, na een door Vink met het hoofd ver lengde vrije trap van Roy, ver volgens stond Kreek aan het eind van de aanvoerlijn Jonk- Blind. Bij beide treffers ging de verdediging niet vrijuit. Zoals Westerhof ook terecht kritiek le verde op z'n middenvelders Roossien en Olde Riekerink. „Ik zeg niet dat ze slecht hebben gespeeld, maar ze lieten zich zeker in de eerste helft te ver te rugdringen." Wil De winst in Groningen was voor Van Gaal het beste bewijs dat Ajax op drie fronten moet kun nen strijden. „Het gaat om de wil om te winnen, die heb ik vanmiddag gezien", zo stak hij de ploeg een veer op de hoed. FC Groningen zonder de ge schorste Djurosvki speelde te schuchter en miste het heilige vuur om Ajax het vuur aan de schenen te leggen. Een ezel stoot zich echter niet twee keer aan dezelfde steen, zodat PSV en Feyenoord de volgende maand hun borst in het Ooster park nat kunnen maken. Mits de strijd om het kampioen schap dan nog niet is beslist. Haarlem geeft Telstar duwtje VELSEN ANP De eredivisieclub, die Telstar loot in de halve finales van het toernooi om de KNVB- beker, kan zich in de handen wrijven. Tenzij natuurlijk de KNVB besluit scheidsrechter Cees Bakker ook voor die wedstrijd aan te wijzen. Dan is alles mogelijk, behalve een normaal en ordentelijk wed strijdverloop. Gisteren drukte de arbiter het duel uit zijn evenwicht, waardoor Telstar tenslotte ruim (4-1) van Haarlem won. In de strijd van elf tegen elf was Haarlem voetballend veel beter, tot Van Galen zich zeer onverstandig op De Kruif revancheerde en daar voor rood kreeg, terwijl de provocateur nagenoeg vrij uit ging. De wedstrijd was leuk be gonnen met twee treffers (Leidenaar Ron De Roode voor Telstar en Baas voor Haarlem) in de eerste vijf mi nuten. Daarna was Haarlem beter. Het rechtvaardige tweede doelpunt bleef echter uit en viel aan de andere kant. Via Liefden. Haarlem ging na mst vijf minuten zeer aanvaardbaar verder, tot Van Galen tegen De Kruif het recht in eigen hand nam. Een zwak moment van doel man Oost schonk Telstar het derde doelpunt van Oostrom, die ook de vierde treffer maakte, nadat De Roode een strafschop onge bruikt had gelaten. EREDIVISIE FC Groningen Ajji 1-2 (0-0). 58 Huiz. T c E BUITENLAND Hoo«KJonK 0 1 Schei EERSTE DIVISIE i&MÜ'ILM (NAC) Gele kaart (heiden Hee'enveen) Cambuur 0-1 (0-0) 86 De G NAC 29 14 9 6 37 51-32 Meerenveen 30 16 5 9 37 68 41 NIC 30 15 7 8 37 57 - 36 RBC 28 13 9 6 35 52 - 36 30 12 9 9 33 33 28 V Cambuur en GA Eaglet BEKER 1-1 (2-1). 4 De Roode VRIENDSCHAPPELIJK - Sparit 1-5 (0 n Berg. De Getrc I Toeschouwer» - FC Twente 1-4 (0-2). Doelpun berg loevhouwer» buut Trujttull («i-S* te Roneld de Boer v 2). Doelpunten Sperte Dennn de Nooiier Sendel. Vin den Berg. De Getrc rechter De Jong To«chouwo's Stevens afgekeurd Gary Stevens is afgekeurd voor het spelen van betaald voetbal. De voormalige international van Engeland heeft last van zijn knie. Stevens, onder contract bij Portsmouth, speelde zeven keer voor de nationale ploeg. Hij voetbalde 332 wedstrijden in de league, waaronder 142 voor Tottenham Hotspur. De verde diger is bijna 30 jaar. Stevens was geopereerd aan de kniebanden. De laatste elf maanden was hij geblesseerd. 26 18 7 1 43 58 - 25 8 10 7 26 38 42 26 10 6 10 26 37 - 31 25 7 11 7 25 43 3d 26 6 13 7 25 26 - 28 25 8 8 9 24 26-34 25 2 6 17 10 22 - 59 MADRID ANP Real Madrid begint zaterdag het duel dat de Spaanse competitie zal beslissen, de uitwed strijd tegen Barcelona, met één punt voor sprong op de ranglijst. Leo Beenhakker kan in ieder geval nog één week de handen dichtknij pen. De magere overwinning van 1-0 in de thuiswedstrijd tegen Gijon gaf er alle reden toe. Barcelona deed het niet alleen beter, maar ook overtuigender, 2-0 bij Oviedo. De meest opwindende wedstrijd op de 24ste speeldag was echter Zaragoza - Atletico Madrid. De strijd begon al voor de wedstrijd op de tribu nes. Twee bezoekers moesten naar het zieken huis. Op het veld was het ook niet bepaald vre de. Scheidsrechter Gomez Baril bleef redelijk ver van de lijnen om buiten het spervuur van projectielen te blijven dat van de tribunes op hem neerdaalde. Hij trok vijftien keer de gele kaart en drie keer de rode, voor Schuster en To- mas van Atletico en Aguado van Zaragoza, dat met 1 -0 won door een treffer van Higueras. Stoitsjkov speelde voor Barcelona een beste wedstrijd in Oviedo. De Bulgaar maakte zelf het eerste doelpunt, tien minuten na rust. Een kwartiertje later legde hij de tweede treffer op de schoen van Laudrup, die tien minuten later zijn plaats aan Witschge mocht afstaan. Koeman speelde een degelijke partij in verdediging en opbouw. HAMBURG DPA De beste ploegen van de Bundesliga hebben za terdag een punt verloren aan degradatie-kandi daten. Borussia Dortmund speelde gelijk tegen VfL Bochum (1-1), VfB Stuttgart tegen Dynamo Dresden (1-1). Eintracht Frankfurt en Leverkusen profiteer den, door respectievelijk Hamburger SV (2-1) en Hansa Rostock (3-0) te verslaan. Kaiserslautem viel terug. De landskampioen verloor bij Nüm- berg (2-3). Bayem München had opnieuw niets dan te genslag. Op eigen veld werd gelijk gespeeld te gen Köln (0-0). Doelman Aumann, net terug na langdurig geblesseerd te zijn geweest, kreeg de rode kaart. Dezelfde straf kreeg ook Brunner van Nümberg. Heel verrassend was de openingstreffer van Bochum in de tweede helft bij Dortmund. Het was het eerste doelpunt van de laaggeklasseerde ploeg sinds 603 minuten. Rummenigge maakte gelijk, 1-1. Vrijwel het enige spraakmakende moment in het duel tussen Bayem München en Köln was dat waarop doelman Aumann uit het veld werd gestuurd. Volgens scheidsrechter Berg had hij aanvaller Fuchs in kansrijke positie onderuit ge haald. Köln kreeg in het Olympische stadion de beste kansen. De mooiste was voor Heldt. Die had zelfs Aumann omspeeld, maar aarzelde te lang. Münch redde op de doellijn. Eric Viscaal moet zijn mond houden >12 8 10 32 38 TM» 29 12 7 10 31 64-48 GAEagle» 29 13 5 11 31 48 44 HeracH» 30 11 9 10 31 49 -43 A2 30 10 8 12 28 47 - 38 EmdhONn 30 9 10 11 28 36 - 39 "•ImondSp 30 9 8 13 26 40 - 56 (wn 30 7 II 12 25 30 -44 30 4 9 17 17 io BRUSSEL ANP Anderlecht blijft alleen koploper in de Belgische competitie na de uitzege van 1-0 tegen Loke ren. Van de achtervolgers pakte Club Brugge als enige de volle winst tegen Lierse SK (4-1) en heeft een punt achterstand. KV Mechelen diende een punt in te leveren door het gelijkspel van 0-0 tegen Racing Genk. Standard Luik zag het verschil tot drie punten groeien door de nederlaag van 0-1 bij RWDM. AA Gent, woensdag in het UE- FA-Cup-toernooi tegenstander van Ajax, verloor zonder de dis ciplinair «strafte Bric viscaal de uitwedstrijd tegen Waregem met 1-2. De marge met de landskampioen bedraagt sinds zaterdag tien punten. Viscaal werd zaterdag door trainer Vandereycken naar de dug-out verbannen De vroege re international van België wenste geen verklaring te geven waarom de topscorer van Gent niet speelde. Waarschijnlijk is de strafmaatregel een gevolg van een uitlating van Viscaal in Voetbal International dat hij nooit honderd gulden zou beta len voor een entreekaartje om AA Gent te zien. De tegenstander van Ajax heeft voor het UEFA-Cup-duel de mnMiiBiptlJifin fors ver hoogd. In de voorverkoop wer den pas 6000 tickets aan de man gebracht. Viscaal hield ook wijselijk zijn mond. Zijn enige reactie: „Anders hang ik", was echter veelzeggend. De Neder lander werd diep in de tweede helft toch nog ingezet, maar toen was de stand aJ 2-1 LONDEN RTR De Franse international Cantona heeft zijn eerste doelpunt voor. Leeds gemaakt. Mede daardoor won de nummer twee van de League van Luton, 2-0. Koploper Manchester United verspeelde twee punten door teleurstellend gelijk te spelen bij Coventry (0-0). Cantona stond bij Leeds niet in de basis. In de 29ste minuut kwam hij in het veld. voor de ge blesseerde verdediger Dorigo. Chapman, terug na zes weken wegens een polsblessure, maakte kort voor tijd het tweede doelpunt. Luton won dit sei zoen nog geen uitwedstrijd. Enkele honderden fans van West Ham protes teerden kort voor tijd rond de middenstip tijdens het duel van de degradatie-kandidaat tegen Ever- ton. De aanhang eiste het vertrek van het mana gement. De aanleiding was de 0-2 achterstand van de thuisclub. Na ontruiming van het veld door de politie werd het duel na een onderbre king van vijf minuten voortgezet. In de stand kwam geen verandering meer. De treffers van de club uit Liverpool werden gemaakt door de Schot Johnstone en verdediger Ablett. Marco van Basten heeft op nieuw zijn kapitale waarde voor AC Milan bewezen. In de thuis wedstrijd tegen middenmoter Atalanta Bergamo (3-1) scoorde de sluwe spits gisteren in een tijdsbestek van nog geen vijf minuten drie keer. De voormalige Ajacied bracht met de glaszuivere hattrick, zijn derde deze competitie, zijn sei zoentotaal op twintig treffers, ongekend veel voor Italiaanse begrippen. Careca, de stijlvolle aanvaller van Napoli, is met slechts twaalf doelpunten twee de in het klassement van de topscorers. Juventus bleef op vier punten van het superieure AC Milan. De laatste concurrent van de aanstaande kampioen versloeg in eigen huis Genoa met ruime cijfers: 3-0. Baggio nam twee treffers voor zijn rekening, de derde kwam in de slotminuut Ep naam van Di Canio. Genoa eëindigde het duel met tien man. Collovati werd in de zes tigste minuut van het veld ge stuurd. De negen wedstrijden op de 23ste speeldag in de Serie A le verde liefst 27 doelpunten op. De teleurstellende derby (1-1) tussen Lazio en AS Roma, ont sierd door supportersrellen op de tribunes, werd bijgewoond door Paul Cascoigne. Lazio wil de Engelse vedette pas definitief inlijven als hij weer topfit is. Tot die tijd werkt Cascoigne in zijn geboorteland aan zijn rentree. Marco van Basten had bij de Italiaanse voetballiefhebbers nog iets goed te maken. De in ternational. die voor een jaarsa laris van vier miljoen gulden tot medio 1994 kan bijtekenen, had zich in de bekerwedstrijd tegen Torino misdragen. Na een (be slissend) eigen doelpunt van ENGELAND: Chelsea - Sheffield Wednesday 0- 3. Coventry - Manchester U M.City 30-53 Arsenal 30-4 Halve finale League Cup. tweede wedstrijd: Tottenham - Nottingham Forest 1-2 na verlen ging (1-1 en 1-U SCHOTLAND: Dundee United - Falkirk 2-1, arts-Celtic 1- >3-1. Glasgow een Turijnse verdediger maakte Van Basten zijn onfortuinlijke tegenstander met een indianen- dansje belachelijk. Woedende Turijnen wilden de jennende sterspeler te lijf gaan, maar wer den door haastig toegesnelde Milanezen tegengehouden. Met een wissel voorkwam trainer Capello verder onheil op het veld. In de wedstrijd tegen Atalanta onderscheidde Van Basten zich weer in positieve zin. Tien mi nuten voor de rust bracht hij vanaf elf meter de gelijkmaker op zijn naam, nadat Bianchezi de score in de negende minuut had geopend. Het was de acht ste treffer dit seizoen uit een strafschop van Van Basten, die zelf was neergelegd. Een mi nuut later knalde hij vanaf de rand van het strafschopgebied raak, gevolgd door een vrijwel identieke treffer in de veertigste minuut. De tweede helft was door de schitterende show van Van Basten nog slechts een for maliteit. De Nederlandse miljonair krijgt in de voorhoede volgend seizoen wellicht gezelschap van Jean-Pierre Papin. De Franse topschutter. Europees voetbal ler van het afgelopen jaar, heeft bij Olympiquc Marseille zijn af scheid aangekondigd graag in de Serie A aan de slag willen. Volgens de Italiaanse sportkrant Gazzetta dello Sport' heeft de schatrijke voorzitter Berlusconi inmiddels een bod van 25 miljoen gulden uitge bracht op Papin. Marseille zou tevens de be schikking krijgen over de Kroaat Boban, die dit seizoen aan Bari is uitgeleend. De krant meldt ook al de datum waarop het contract wordt getekend: 17 maart, de dag waarop AC Milan in en tegen Marseille een vriendschappelijk duel afwerkt. a Monchengiadbach - Schalke'04 1-1. Eintracht Frankfurt - Hamburger SV 2-1. Numberg - Kaiserslautem 3-2, Bayern Mün chen - KOln 0-0. Karlsruher SC - Stuttgarter Kickers 3-1 Vrijdag gespeeld MSV Duisburg - Werder 8remen 0-0. Wattenscheid - Fortuna Düsseldorf 4-1. Leverkusen - Hansa Rostock 3- 0 Dortmund 26-35 Kaisersl 26-32 mpdoria - Parma 2-0. IE: Club Luik-Aalst 4-1. Chai rugge 1-0, Beveren - Antwer 24-36 Standan SPANJE: Real Madrid - Gijon 1-0, Logrones Sevilla 1-0, La Coruna - Athletic Bilbao 0-0, Al bacete - Valladolid 3-1, Burgos - Cadiz 1-1 Mallorca - Tenenfe 0-2, Espanol - Valencia 0 Barcelona 0-2, Real Sociedad - Osasuna 0-0 Barcelona 24-35 Valencia 24 29 24-30 Zar. 24-28 FRANKRIJK: Olympique Mars. rijdag gespeeld Monaco-Caen 2-1. - Gaziantep 2-0. Fenerbah- 2. Gaiatasaray - Koya uitgestei Besiktas 19-49 Gaiat. 19-47 Aydm Panathma. 22-30 22 23 PORTUGAL Chaves Famahcao 2-0. Estorii - Guimaraes - Saigueiros 1-0. Pacos Ferre^a Braga 2 1Porto Fa'ense 2-0, Sporting - Pe- nafiei 3-1Torreense - Beira Mar 1-0, Mantimo Benf ica 0-4 Porto 24-39 Sporting 24-32 Benf.ca 24-36 Guimaraes 24-30 Boavista 24-32 Estor.l 24-25 1

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 14