Sport Tegenvallers op de Top 12 Van Schie ondanks titel niet zorgenvrij Er rollen koppen in het korfbal Duitser Evers kondigt anti-dopinglijst aan Batorfi en Persson zegevieren Bekerduel in Kuip mogelijk op de tv Maandag 2 maart 1992 M KAAM (chef) TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER N WANROOY ROB VAN DER ZANDEN 13 NIEUWSLIJN Hooman met Vriesekoop naar China WENEN Vaste afspraken zijn er nog niet, maar Mirjam Hooman geeft in de aanloop naar de Olympische Spelen in Bar celona de voorkeur aan een trainingstrip naar China. Met Betti- ne Vriesekoop, die na haar rentree al twee keer een stage in Azië afwerkte. „In Nederland is het moeilijk geschikte trainingspartners te vin den", aldus Hooman. „Als de competitie in mei afgelopen is, lijkt me een reis in juni mogelijk. Ais de bond daar ook financieel aan bijdraagt. Met Bettine heb ik er ook al een keer over gespro ken. Zij wil voor de Spelen nog een keer terug en mij lijkt het ook wel zinvol". Bij de Europese titelstrijd gaat de Leidse er vanuit, dat ze op nieuw door haar privé-coach Frits Kantebeen begeleid wordt. „Ik ga. als ik een uitnodiging krijg, vlak voor de start van het in dividuele toernooi naar Stuttgart. De landenwedstrijd laat ik aan me voorbijgaan", liet Kantebeen in Wenen weten. 'Levenslang' voor Leo Koopmans LONDEN De Britse ijshockeybond heeft de Nederlandse oud international Leo Koopmans. tegenwoordig actief als trainer van de Schotse club Murrayfield Racers, en speler Roger Hunt le venslang geschorst. De officials reageerden met die zware straf op een zelfs voor ijs- hockeybegrippen onverkwikkelijke vechtpartij tijdens een wed strijd van vorige week tegen Bracknell Bees. Het Racers-tweetal wordt verantwoordelijk gesteld voor de ernstige ontsporing waarbij Bracknell-speler Lee Odelein een gebroken kaakbeen en een bekkenfractuur opliep. Na het incident werd Hunt zelfs door de politie gearresteerd, maar later weer op vrije voeten gesteld. Hunt en Koopmans, die in Nederland enige tijd assistent-bondscoach was, hebben een week de tijd tegen de straf in beroep te gaan. Bokser op nominatie Barcelona KOPENHAGEN De Nederlandse Boks Bond zal Raymond |o- val voordragen voor deelname aan de Olympische Spelen. De middengewicht uit Amsterdam won gisteren het toernooi om de Kopenhagen Cup. Joval versloeg in de finale de Deen Brian Lentz op punten (9-7). Lentz kreeg in de derde ronde acht tellen rust van de scheidsrechter na een rake klap van Joval. Peter Zwe- zerijnen. Arnold Vanderlijde en Miguel Dias zijn reeds genomi neerd Feyenoord rechtstreeks op televisie DEN HAAG De NOS-televisie zenSt woensdagavond het duel tussen Feyenoord en Tottenham Hotspur in het toernooi van de Europese bekerwinnaars rechtstreeks uit. De uitzending op Ne derland 3 begint om 20.05 uur. Het duel tussen AA Gent en Ajax wordt door RTL4 en de BRT uitgezonden. Thompson snelste op de vrije slag INDIANAPOLIS Tijdens de Amerikaanse kwalificatie-wed- strijden voor de Olympische Spelen in Indianapolis heeft Jenny Thompson in de series van de 100 meter vrije slag een wereldre cord gezwommen. De 19-jarige studente aan de Stanford-uni- versiteit tikte in het 50-meterbassin aan na 54 minuten en 48 se conden. Vriesekoop/Hooman in mineur Twee weken geleden tijdens een Europa Cup-duel met Oranje speelde Bettine Vriesekoop tafeltennis van een andere planeet. In de Weense oefenhal zag bondscoach Jan Vlieg haar pal voor de start van de Top 12 nog tove ren met het celluloid. Vriesekoop was dus in topvorm en bombardeerde zichzelf prompt tot kanshebber voor de hoofdprijs in Oostenrijk. WENEN ROB ONDERWATER Eenmaal op de officiële speel plaats in het Budocenter kwam er van de ambitieuze plannen niets terecht. Ze werd misselijk van de spanning, verstuikte haar rechtervoet en speelde nimmer het spel dat ze de laatste tijd zo goed kan spelen. Omdat Mirjam Hooman even min tot grootse prestaties kwam, beleefde de Nederlandse delegatie de Top 12 in mineur. De Leidse, winnares van vorig jaar, deponeerde voor haar ge deelde zevende plaats een serie plausibele excuses op de ge sprekstafel, de als negende ge- eindigde Vriesekoop daarente gen spaarde zichzelf niet. „Ik heb het gewoon slecht gedaan, zo simpel is dat." Gedaante Bettine Vriesekoop, de Hazers- woudse die tegenwoordig in Amsterdam woont, wilde zich per se op haar dertiende Top 12 in gewijzigde gedaante presen teren. Anders dan vroeger wilde zij haar wil aan de verzamelde Europese tafeltennistop opleg gen. Om zich die nieuwe, dwin gende speelstijl eigen te maken, was Vriesekoop vorig jaar twee keer naar China afgereisd. Bom vol zelfvertrouwen keerde Vries ekoop terug van de Aziatische bijscholingscursussen. Het opti misme leek gerechtvaardigd, want twee weken geleden hakte ze met veel machtsvertoon Eu ropees kampioene Batorfi in de pan. Het viel Vriesekoop zwaar op haar dak dat ze in Wenen de nieuwe speelstijl niet heeft kun nen vertonen. Na de eerste ne derlaag op vrijdagavond tegen Tu Yong (een tot Zwitserse ge naturaliseerde Chinese) sloeg Vriesekoop de schrik om het hart. Alle vertrouwen vloeide uit haar lichaam en wanhopig vluchtte ze weer in de oude, af wachtende speelstijl. Op papier een goede zet, want na het verlies tegen Tu liet Vriesekoop zeges op Nemes en de Zweedse Marie Svensson (de latere finaliste) volgen. Overtui gend kwamen die overwinnin gen echter niet tot stand. „Ik miste het balgevoel. Onbegrij pelijk dat je dat zomaar kan kwijtraken. Daardoor raakte ik mentaal helemaal in de war." Ottilia Badescu stootte de tobbende Vriesekoop zaterdag avond vervolgens van haar voetstuk. Tot overmaat van ramp was de speelster van Tempo Team geblesseerd aan die beslissende confrontatie be gonnen. In de partij tegen Svensson knikte Vriesekoop door haar enkel. De blessure liet zich aanvankelijk ernstig aan zien, maar ze kon weer worden opgelapt. Een dag later achtte Vriesekoop het raadzaam spoorslags richting Nederland te vertrekken om het gewricht deskundig te laten behandelen. Geluksbal Het verlies tegen Badescu hing ze niet aan de gekwetste enkel op. Dat zou ook ongepast zijn geweest. want Vriesekoop speelde tegen de kleine Roe meense de beste wedstrijd van het toernooi, al leverde die uit eindelijk niets op. Domme pech hield haar uit de halve finale. In de vierde ga me kreeg Vriesekoop een matchpoint, maar twee geluks- ballen van Baduscu deden de balans naar de Roemeense kant doorslaan. Vriesekoop keek ver bijsterd toe en was in de vijfde game tot niets meer in staat: 10- 21. In de laatste, onbelangrijke partij tegen Fazlic was Vriese koop nog niet bekomen van de eerder opgelopen opdoffer. De Joegoslavische was binnen een kwartier klaar met haar vertwij felde tegenstander. Voor Hooman had de zeven de positie in de eindrangschik king veel waarde. Waar Vriese koop haar gal spuwde over de lage notering, daar toonde de Leiderdorpse haar tevreden heid. Een flitsende herhaling van de prestatie van Den Bosch '91 zat er dit keer niet in. „Ik heb er alles uitgehaald wat er in zat. Ik speel te onevenwichtig. En dat komt omdat ik er een lange periode uit ben geweest." Voorbereiding Toegegeven, de voorbereiding voor de Weense aflevering van de Top 12 was niet ideaal voor Hooman. In de afgelopen we ken beheerste de olympische gedachte het sportleven. In Po len (dubbel) en Italië (enkel) moest Hooman eerst kwalifica tie voor Barcelona bewerkstelli- LEIDEN BRAM V KORFBALMEDEWERKER De strijd tegen degradatie heeft in korfballend Leiden zijn eerste slachtoffers geeist. Rob Siemer werd de afgelopen week door het bestuur van Pemix op non- actief gesteld. Zaterdag kreeg collega Cor Gravekamp, op cur sus in Papendal, de telefonische mededeling van het bestuur van De Algemene, dat hij die avond niet meer hoefde te komen. Dalend „Dalende prestaties, dalende motivatie en inzet tijdens trai ningen en een verstoorde werk relatie", somt Eelco Koolhaas, lid van de TC van Pemix, als re denen op. „Het competitiebe- lang vereiste actie." Dus zaten zaterdag oud-spe ler Kees Hortensius en Jasper Engel op de bank bij de Leidse eersteklasser. Het duo maakt het zaalseizoen af en naar een oplossing voor het resterende deel van de veldcompetitie wordt nog gezocht. Eenzelfde klassieke verklaring korpt van De Algemene, even eens geplaagd door degradatie- zorgen. „Tussen groep en trai ner klikte het niet meer", aldus bestuurslid Ton Uphoff. Grave kamp was aan zijn derde en laatste seizoen bezig bij de Leidse club. Hij had De Algeme ne eerder naar twee titels geleid. Oud-speler Ruud van Vliet nam zaterdagavond de coaching op zich. Stompwijkse zonder zelfvertrouwen naar WK haalde medaille nog altijd beter is dan geen medaille. Op Europees niveau is hij voor stander van een georganiseerde strijd tegen het dopegebruik. Een samenwerkingsver band van Duitsland met Finland en het Ge menebest van Onafhankelijke Staten be staat er al. Dr. Hans Evers, voorzitter van de anti-do- pingcommissic van de Duitse Sport Bond (DSB), heeft de publicatie aangekondigd van een lijst waarop de namen staan ver meld van vijftig officials en trainers die met het gebruik van stimulerende middelen in verband zijn gebracht. Evers, die jarenlang als politicus de christen democraten in de Bondsdag zat, denkt dat binnen de Duitse atletiek een harde kem van circa tien procent bestaat van „mensen die met financiële, juridische en medische steun in staat zijn dopingcon troles te ontlopen." In de Duitse sport heerst volgens Evers de mentaliteit dat een met dopegebruik be- ALKMAAR GPD Lia van Schie had gisteren Ogenschijnlijk alle reden opge lucht adem te halen. Na een maandenlange vormcrisis, met Albertvillc als recent diepte punt, klauterde de 21-jarige Stompwijkse het afgelopen weekeinde in Alkmaar uit het mentale dal en veroverde haar eerste nationale titel. Zelf vond Van Schie dat nog geen reden tot tevredenheid. „Mijn tech niek is nog altijd niet in orde." Arie Koops vond evenmin rede nen om Alkmaar al te positief te belichten. De bondscoach con stateerde met een zorgelijk ge zicht dat het peil van het vader landse damesschaatsen in de breedte bedenkelijk is. De titelstrijd in Alkmaar spits te zich op slechts twee perso nen toe. f)oor de afwezigheid van Van Gennip, Voetelink (ac terend bij WK-sprint in Oslo) en Van Zuilen en de afzegging van Jolanda Grimbergen halverwege het toernooi, bleven alleen Van Schie en Zijlstra als kampioens- kandidaten over. Al werd ook dat duel in een vroegtijdig sta dium van het toernooi beslist. Zijlstra leverde een matige 500 meter af. waarop ze zelfs laatste werd, en wierp daarmee haar ploeggenote de titel bijna in de schoot. Gevoel Een 'superweekeinde' was het volgens Van Schie echter alles behalve geweest. Haar 1500 me ter kwalificeerde ze nog als een 'goeie race', maar op de overige drie afstanden klaagde de Zuid hollandse over het gevoel en haar techniek. Bij de start van het seizoen bracht ze een kleine wijziging aan in haar slag, maar in plaats van profijt, ondervond ze slechts hinder van de techni sche aanpassing. Van Schie doet sinds januari pogingen het euvel te verhelpen, maar moest in Alkmaar constateren dat „het maar blijft rommelen". De schuld ligt volgens Van Schie uitsluitend bij haar/elf. „De trainingsaanpak van Arie Koops vind ik juist heel prettig, daar ligt hal zeker niet aan. En aan een zogenaamd slechte sfeer binnen de ploeg ligt het al helemaal niet. Dat is flauwekul. Het gaat om mijn techniek, dat is de hoofdoorzaak. Na Albert- ville heb ik de zaken op een rij tje proberen te zetten. Maar een verklaring kan ik niet vinden. Het is zo complex." Bescheiden Daarom ook reist Van Schie ko mend weekeinde met een be scheiden verwachtingspatroon naar het wereldkampioenschap in Heaenvwn. Ben iaar terug keerde ze met brons van de mondiale titelstrijd in het Noor se Hamar terug. Aan een herha ling van die prestatie durft ze al nauwelijks meer te denken. „Het zou opmerkelijk zijn als ik straks op het WK ineens in top vorm zou zijn. Ik kan alleen maar hopen dat het nog niet te laat is. Misschien heb ik wel te veel verwacht van mezelf voor dit seizoen. Misschien heb ik me geforceerd?" Na de medailleloze Olympi sche Spelen dreigt derhalve ook het WK voor coach Arie Koops een afknapper te worden. Want Carla Zijlstra. de tweevoudige nummer vier van Albertvillc. re kent zichzelf in Heerenveen evenmin tot de kandidaten voor een podiumplaats. „Bij de eer ste acht, dat is prima. Weer vier de? Daar teken ik voor." De suggestie dat Zijlstra na het besluit van Van Gennip om het schaatsseizoen vroegtijdig af te sluiten, met frisse moed op het ijs verschijnt, werd door de Gro ningse studente tegengespro ken In Albcrtville zaten beide rijdsters elkaar verbaal nog da nig in de haren, maar inmiddels is de lucht boven de kernploeg gen. alvorens er met het karwei Top 12 kon worden begonnen. Toch had er voor Hooman meer in kunnen zitten. Tegen Batorfi, de latere winnares, snel de ze naar een fraaie overwin ning. De nederlaag die daarop tegen Timina (GOS) volgde was begrijpelijk, want Hooman heeft met die specifieke verde digster altijd veel moeite. Min der begrijpelijk was haar hou ding in de slotpartij tegen de Bulgaarse Guerguelcheva. Bij winst had Hooman nog (een bescheiden) uitzicht op de hal ve finale. In de beslissende ga me liet de speelster van Scyila zich na een incidentje met de Bulgaarse gewillig afserveren. Later bleek waarom: „Ik ver keerde in de veronderstelling dat ik al was uitgeschakeld." Csiila Batorfi heeft in de vrou wenfinale van het Top-12 tafel tennistoernooi een schrikbe wind gevoerd. De bijna 23-jart ge Hongaarse veegde Marie Svensson binnen een half uur van de vloer in Wenen: 21-18. 21-17. 21-9. Het feit dat do Zweedse, veertiende op de Eu ropese lijst, de eindstrijd in Oostenrijk bereikte was de ver rassing van het toernooi. Sail lant detail: Batorfi en Svensson werden op weg naar de eindstrijd verslagen door Mir iam Hooman en Bettine Vriest koop. Bij de mannen voorkwam wr reldkampioen Persson een Duitse overval, lörg Rosskopl deed een vertwijfelde pogiin een einde te maken aan de Zweedse hegemonie, maar de 22-jarige inwoner WD Du seldorf slaagde daar niet in: 21 15. 16-21,25-23.21-16. ROTTERDAM GPD volgens Zijlstra weer opge klaard. „We hebben er binnen de ploeg verschillende keren over gesproken waarom het in Al- bertville zo mis ging. Nee. daar komen geen echte conclusies uit voort. Hooguit dat we een dosis geluk hebben gemist. Yvonne en ik hebben ook ge sproken. Ik kan me ook best voonteUa dal te nhilia id raakte door mijn uitspraken. Misschien dat ik in de toekomst iets beter op mijn woorden moet passen." Sandra Voetelink en Hannekc de Vries completeren het Oran je-kwartet dat komend week einde bij het WK aan de start bomt i |artgB achaatsvi te rane De Vries finishte gisteren op eerbiedwaardige afsiand van Van Schie en Zijlstra als derde in de eindrangschikking en zag die klassering beloond met een WK-ticket. Voetelink werd door de BCK verkozen boven de ze ventienjarige Colette Zee. die als enige kon aantonen dat ook buiten de kernploeg talent rondschaatst. Wonderen Van De Vries, die uitsluitend on de lange afstanden een vol doende scoort, en Voctelink. die bij alle voorgaande grote toer nooien waar zij arte de presen ce gaf teleurstelde, hoeven in Hcercnvccn geen wonderen worden verwacht. „We hebben twee dames die bij de beste zes kunnen komen, maar daar houdt het mee op", keek Koops reeds vooruit. Mogelijk nog pijnlijker voor hem was de con statering dat achter de nationa le selectie een groot gat gaapt met de gewestelijke njusters Koops ..Het damesschaatsen is in de breedte zeer smalletjes. Du .in s< in»- rn Zprta hiu du bUUfl zi|n. dat is logisch, maar zover als de rest achter die twee zit. dat geeft te denken." De KNVB behandelt vandaag of morgen het verzoek van Feyenoord om de bekertop per tegen Ajax zondag pas om kwart voor zes te laten beginnen, waardoor deze rechtstreeks door de V16 levisie zou kunnen worden uitgezonden. De^ans dat het verzoek van Feyenoord wordt ingewilligd werd door competitieleidcr lan Huiib- regts gisteravond op vijfng proceni geschat. Bezwaren De KNVB heeft nogal wat be zwaren tegen wijziging van het aanvangsuur. Huijbregts: „Ik heb tegen Feyenoord ge zegd. dat men er niet van mag uitgaan dat het recht streeks uitzenden van top wedstniden een UUtomattt me wordt Als Feyenoord Ajax in de vooravond op de tv komt, zou dat vele mensen er van kunnen weerhouden om 's middagi naai eet competitiewedstrijd te gaan kijken. lot voor het ama teurvoetbal kan dat nadelig werken. Als er om kwart vtxir zes een wedstrijd op de buts komt. blijft niemand in de kantines hangen. In dit geval moet men bovendien in aan merking nemen dat het geen specifieke bekerzondag is. maar dat er in de ere- en eer stc divisie een volledig pro gramma wordt afgewet kt I-even oord \|.o is er lussen geschoven, oindat de aan vankelijk voor die wedstrijd vastgestelde datum - woens dag 26 februari - op bezwa ren stuitte bij de spoonwg politie." Olympisch team Otympist avond d isch team woensdag de belangrijke wed strijd tegen Zweden speelt „Daarom waren we helemaal niet zo gelukkig dat de wed strijd Feyenoord-Ajax naar 8 maart moest worden ver schoven. Des te later die wedstrijd wordt gespeeld des te ongunstiger is dat voor de Feyenoorders en Ajaciedcr die met het Olympisch elftal moeten meedoen Penningmeester lonen van den Herik van Feyenoord heeft weinig begrip voor de bezwaren van de KNVB. „De argumenten die Huijbregts aanvoert zijn niet van deze tijd meer. Zeker niet wat dr kantine -omzet bij de ama teurrtubs betreft. In dit soort zaken mort het betaald voet bal zijn cigrn weggaan." De NOS betaalt gewoonlijk 100400 gulden i

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13