Rtv show Dat ik mooi was, heeft niemand mij verteld' 'De draad die ooit brak, is hersteld' Maandag 2 maart 1992 Redactie. 023-150191/023-150192 INEKE VAN DER MEER JAN VAN DER NAT GERARD VAN PUTTEN Vormgeving: DRIES DE BOERS 10 Gekweld topmodel probeert het nu als actrice ROGER TREDRE THE INDEPENDENT *7 M e was hel topmodel M .van de jaren tachtig. m A Van de straat geplukt in Nairobi, naar New York ge bracht en daar getransformeerd tot het modegezicht van Afrika: Iman Abdul Majid. Ze was voor paginanieuws en verdiende geld als geen enkele mannequin vóór haar. Zé was de favoriet van de fotografen: die lange le dematen, die krans van zwart haar, die blik als een laserstraal, en die borsten, niet het minst vermaard omdat ze het eerste model was die ze had laten ver groten. Maar er was ook een andere Iman: een betreurenswaardige vrouw, dolgedraaid door haar werk als model en haar energie verslindende leefstijl. Ken New Yorkse taxichauffeur vertelde ooit hoe hij haar oppikte na een show in Manhattan. ,,Ze was helemaal gek. Ik draaide me om en daar lag ze op de achter bank, ze zag er uit als een geest." Zelfvertrouwen Nu is ze weer terug. Sinds 1990 gestopt met modelling, maar blakend van zelfvertrouwen in haar suite in het Londense Dor chester Hotel. De mannequin is nu actrice geworden - weliswaar nog maar met een kort optre den in de nieuwe film Star Trek - en lacht nu om de tijd waarin ze model stond. Ze wordt alleen een beetje sentimenteel als de naam David Bowie valt, de man met wie zij in juni gaat trouwen („Ik heb mijn zielemaatje ge vonden", zegt ze). Iman (36) werd geboren in Somalië. Ze studeerde in 1977 politieke wetenschappen aan de universiteit van Nairobi toen een modefotograaf haar vroeg een foto van haar te mogen ma ken. Kort daarop showde ze in New York de collectie van Hals- ton. Op van de zenuwen liep ze er twee kamers door en dacht er een denkbeeldige derde te be treden ze een grote muurspiegel aan diggelen liep en pijnlijk op de grond belandde. Terugkijkend heeft ze weinig positiefs te melden over haar werk als topmodel, hoewel het geld de ontberingen ruim com penseerde. Iman was de eerste die 50.000 dollar opstreek voor een optreden van twintig minu ten op een Parijse show. Derge lijke sommen geld zijn tegen woordig overigens wel heel nor maal: ook Christy Turlington, I.inda hvangelista, Yasmeen Ghauri en nog een paar van die namen zijn hard op weg miljo- naires te worden. Godheid Werken als model, zegt Iman, maakt je kapot. „Je karakter wordt beoordeeld door hoe je er uitziet, hoe je je beweegt, hoe je glimlacht. Je wordt verwaand als de fans je op straat gaan be handelen als een godheid. Je kunt je voorstellen wat er met mij gebeurde. Ik was dichter bij de 20 dan bij de 16 toen 'ik be gon, maar thuis had nooit ie mand mij verteld dat ik mooi was. Mijn vader moest mijn neef betalen om mij mee te ne men naar het schoolfeest. Kn als ze je dan een schoonheid gaan noemen, word je daar niet vro lijk van omdat je weet dat er een eind aan komt en dat je ou der wordt." In 1979 was ze het eerste zwarte model dat een contract kreeg bij een van de cosmetica giganten. Haar verbintenis met Revlon Polish Ambers werd toentertijd 'grensverleggend' genoemd, maar lijkt achteraf gezien toch minder zwaar te hebben gewogen. „Het heeft geen deuren geopend. Na mij heeft geen zwart model meer een contract gehad." Of ze het nu zal gaan maken als actrice, valt nog te bezien. Tot nu toe kreeg ze wat kleine rollen in Star Trek VI, Housepar ty II, een handjevol televisie-op tredens en de nieuwe videoclip van Michael Jackson. Ze is niet temin realistisch over haar kan sen in de filmwereld. „De film critici kijken met argusogen naar ex-mannequins. Ik wil dus niets doen waardoor ik in verle genheid kan raken. Goede films worden in Hollywood snel ver geten, maar slechte blijven een vlek op je blazoen, met name als je mannequin bent geweest. Het beste wat me kan overko men is dat de recensenten mijn naam een tijdje niet noemen, denk ik zo." CLOSE UP Gerard van Putten Mr. Bean, een prettig gestoorde Iman Abdul Majid, ex-topmodel en aanstaand echtgenote van David Bowie: „Werken als model maakt je ka pot" FOTO ABC PRESS Frans Boelen terug bij VARA HOEVELAKEN ALE VAN PUK ^7 W Ijn loopbaan als di- M rccteur van dc Leidse Schouwburg liep stuk op een spraakmakende fraude affaire. De klap heeft hij nu redelijk verwerkt, Frans Boelen. Sinds anderhalf jaar werkt hij, eerder afgezwaaid als journalist en voormalig VA RA-regisseur, voor het thea ter- en tv-dramahedrijf van John van den Rest. Namens laatstgenoemde is de 55-jarige sinds kort weer actief voor de VARA. „Met de Mankementen show heb ik dc draad weer hersteld, die na mijn vertrek bij de VARA was gebroken." Destijds begon hij er zijn tv- carriérc met taboe-doorbreken de series als 'De Stratemakerop- zeeshow' en 'J.J. dc Bom v/h De kindervriend'. Hij won er de Nipkowschijf mee, de jaarlijkse prijs van de tv-critici en op het tv festival van Montreux ont ving hij dc Internationale pers prijs. Ook een Bronzen Kinder kast is in zijn bezit. De formules van ziin, ook door ouderen veel bekeken kin derprogramma's, hield hij aan in series als De Seniorenshow,. Taaistraat en de Late, late Lien- show rond Wieteke van Dort. Boelen was ook de creatieve fi guur achter de drama-serie Man alleen en de serie shows rond André Hazes. Op een gegeven moment hinkte Boelen op twee gedach ten. Hij speelde met de gedach te de Date late Lienshow meer body te geven („ik wilde onder meer steeds meer gaan inhaken op de actualiteit"), uiteindelijk besloot hij het voor gezien te houden. Frustraties „Ik had bij de VARA jaren lang alle ruimte gekregen iets op gang te brengen. Maar geduren de de tijd dat intern de hevigste ruzies werden uitgevochten en de leiding steeds in andere han den overging, werd die ruimte steeds kleiner. Ie stopte al met een aantal dingen en op het laatst kon niks meer. Kn die lijn is door Marcel"van Dam keihard doorgezet." De frustaties, die hij opliep bij het maken van de Hazes-shows, deden voor hem de deur defini tief dicht. Boelen: „Als je langer mét steeds meer frustaties moet rondlopen, knap je ook zelf af. Ik wilde, toen ik wegging, hele maal nooit meer tv-program- ma's maken." - Maar dat verklaart nog niet waarom je plotseling als Schouwburgdirecteur verder wilde. Boelen: „Ik ben niet de enige tv-maker, die die weg is gegaan, hoor. Wim Bary ging naar de schouwburg in Amstelveen, Luc van Gent naar Kindhoven en laatst nog iemand van dc KRO naar Maastricht. Toen ik nog journalist bij De Tijd was schreef ik over tv, vervolgens ging ik zelf tv maken en toen ik bij de VARA wegging dacht ik: bij het toneel gebeurt het echt. Dat trok mij aan. Uit pure nieuwsgierigheid heb ik ook al tijd in mijn Teven aan de andere kant van de streep willen kijken, ik heb ook toneel geregisseerd: De Jantjes, Kducating Rita, De mousetrap, cabaretprogram ma's van Joke Bruys en Marjol Fibre en onlangs noj» (bij Van de Rest) De wijze Icater. Ken geruchtmakende fraude affaire maakte na vijf jaar een einde aan de Schouwburg-carri ère van Boelen. „Ken geval van afschuwelijke ambtenarij. Ik heb plezierig in die schouwburg gewerkt, maar na die affaire had ik daar mijn bekomst van. Ik had er geen zin meer in. Verder wil ik daar geen zin meer aan vuil maken," zegt hij daar ach teraf over. - Vrijwel onmiddellijk kon hij vervolgens in de Van de Rest- studios te Hoevelaken aan de slag. „Ik had nooit meer tv-senes willen maken. Ik had dat wel gezien. Maar bij Van de Rest kon ik zowel in het theater als in de tv*studio terecht. Kn als je dan weer aan de tv ruikt begin je het weer leuk te vinden. Toen ik enkele afleveringen van dra ma-series van Van de Rest had geregisseerd rijpte het plan om de lijn, die ik in mijn VARA-tijd had getrokken, verder te teke nen." Boelen had ondertussen een bypass-opcratie ondergaan. En opeens flitste het door hem heen: hé, iedereen heeft wel eens wat. Iedereen loopt wel rond met een mankement. „Kn Frans Boelen: „Als je lang met frustraties rondloopt, knap je zelf ook af. zo rijpte het idee voor de Man- views, een liedje, cabaret. Met kernentenshows: Ben serie pro- als enige doel de onderwerpen, gramma's, met een ziekte of die je kiest, bespreekbaar te ma- een gebrek als thema voor iede- ken. Over vele ziektes wordt nog re aflevering. Sketches, inter- gezwegen. In zekere zin probe ren we opnieuw taboes te door breken. Maar dan niet in de vorm van afzetten tegen pro gramma's als Vinger aan de pols." SportNet zendt boksgala live uit Novib voert op tv actie voor Indianen De kreet 'Help de Indianen' loopt in de week van 8 tot 14 maart als een rode draad door tal van televisiepro gramma's. Vooral de VARA besteedt ruimschoots aandacht aan de campagne, met behulp waarvan de ontwikkelings organisatie Novib dona teurs werft. VARA-voorzitter Marcel van Dam treedt persoonlijk op in een spotje. Ook Astrid Joosten zet zich in om de Indianen in Latijns-Ameri- ka te helpen. Kn op zater dag-14 maart staat de afle vering van 'Oppassen' in het teken van de steun aan de Indianen. Niet alleen de VARA zet zich in voor de Novib-cam- pagne, ook in KRO's Ver van m'n bed-strijd wordt de actie ter sprake gebracht. Op 8 en 11 maart komt Socutera met speciale uit zendingen, terwijl verder nog zestien keer een spe ciale actiespot op het scherm wordt gebracht. Om de een of andere reden wekken Bel gen bij menige Hol lander de lachlust op. Ken golf van Belgenmoppen overspoelde opeens dit land, toen in 1973 onze nationale voetbaltrots zich uitgerekend tegen de Rode Dui vels moest kwalificeren voor het WK in wat toen nog de Bonds republiek heette, 't Is dat een glaszuivere goal van Jan Ver- heyen werd teruggefloten we gens buitenspel, anders hadden de Belgen kunnen lachen om diejen dikke nekken van d'Ol- landers. En dan hadden we het wel uit ons hoofd gelaten om op een quasi-komische manier de vermeende domheid van het volk van koning Boudewijn tot in den treure aan de kaak te stellen. Onderhand hebben die moppen een baard waar geen knippen en scheren meer aan is. Zijn die Belgen trouwens wel zo dom als sommige Nederlanders veronderstellen? Als televisie werkelijk de spiegel van de sa menleving is, valt het wel mee. In elk geval hebben ze bij de BRT, die sinds kort BRTN heet, een gelukkige hand van aanko pen. Helaas is er een maar. Hadden de BRTN een (te) gekke Engelse serie in huis gehaald, halen ze mr. Bean rides again er weer af. Niet te geloven, kenne lijk mag er aan de Brusselse Reyerslaan niet al te lang gela chen worden. Woordvoerder Mark Vanglabbeek zegt niet te weten of mr. Bean ooit weer wordt ingepast in de program mering van BRTN. „Wij zijn klaar met mr. Bean. Maar awel, ge meugt in het leven niks uit sluiten, wie weet worden er straks weer enkele afleveringen gekocht." Bij mènigeen zat het zondag- avondse kijkritme.er helemaal in. Eerst Studio Sport, vervol gens Koot en Bie en dan nog even over de schutting van de Vlaamse buren gluren naar Ro wan Atkinson, een compleet maffe droogkomiek. Hij was hier vorig jaar al te zien bij de VPRO in de Anglia-reeksen The Blackadder en The return of mr. Bean, deze perfecte karikatuur van het Britse burgermannetje dat zelfs zijn voeten nog veegt als hij zijn woning verlaat Atkinson straalt absoluut niets uit en ook zijn motoriek hapert aan alle kanten, maar dat is juist zijn handelsmerk. Tot vorige week waren er mensen die op maandagmorgen niet uitge praat raakten over de fratsen van Bean en over de verwikke lingen waarin die verknipte tel kens het middelpunt was. Vroe ger werd op de werkvloer een groot deel van de arbeidstijd op maandagmorgen met de mond weggevoetbald, de laatste tijd werd mr. Bean meer en meer opgevoerd als het gesprek van de maandag. Reken maar dat Beanisten dan al een zware zondagavond achter de rug hadden, een half uur krom van het lachen op bloemetjestapijt liggen gaat niet in de kouwe kle ren zitten. Enig begrip valt overigens wel op te brengen voor al die hilari teit: als geen ander weet Rowan Atkinson het type neer te zetten dat de stelregel Waarom mak kelijk doen als het moeilijk kan tot de zijne heeft gemaakt. Atk inson heeft weinig woorden no dig om een en ander uit te beel den. Mimend wringt hij zich in de absurdste bochten om zijn onnavolgbare weg te vinden. Wil hij wegrijden met z'n Mini, dan moet-ie eerst de sleutel van de kofferbak openen om daar de sleutel van het rechterportier te bemachtigen. Achter het rechterzonneschermpje weet hij immers het sleuteltje van de motorkap, waaronder mr. Bean voor alle zekerheid zijn contact sleutel heeft weggemoffeld. Dat de Mini vervolgens weigert te starten, doet er eigenlijk weinig toe. Gaat mister Bean op reis, dan neemt de man z'n complete huishouden mee in een te klei ne koffer. De oplossing om een grotere koffer te kopen of wat minder mee te nemen is niet aan Bean besteed. Hij neemt voor het gemak een schoen mee, een bikinibroekje in plaats van z'n bermuda. Meneer knipt z'n pantalon af en knijpt een tu be tandpasta fijn. En als mister Bean in een treincoupé tegen over een boekenwurm komt te zitten, die na werkelijk elke zin in onbedaarlijk gebulder uit barst, dan stopt-ie eerst zijn vingers in de oren en slaat hij met de tong de bladzijden om. En als dat niet helpt, pakt hij vanonder zijn schoenzolen een platgetrapte plak kauwgum en stopt dat in z'n oren. Die Vlamingen zijn zo gek nog niet. Maf België dat het beleren-- de OUandse vingertje liet lachen om een dwaze Brit, een mooie re opstap naar de Europese eenwording leek niet mogelijk. Maar bij de BRTN weten ze te vroeg van ophouden. Mr. Bean heeft moeten wijken voor een reeks van zes portretten van bekende Vlamingen die in het buitenland geïnterviewd wor den. Ongetwijfeld heel interes sant, maar valt er ook te lachen om quizmaster Herman Van- MoUe die z'n andere kant in Lapland laat zien? Dat wordt binnenkort op vele werkvloeren dus weer uitgebreid ouwenelen over het lief en leed in de PTT- Telecompetitie. Veel te veel eer, gezien de Mickey Mouseachtige kwaliteitswaarde die de hoogste voetbalklasse vandaag de dag in doorsnee heeft te bieden. Zou de VPRO zich niet nog eens over die Bean kunnen ontfer men? Heeft Nederland weer iets om plat voor te gaan op zon dagavond en na te lachen op the morning after the night befo re. Een betere arbeidsvitamine tegen de maandagochtendziek te lijkt nauwelijks denkbaar. SportNet brengt morgenavond exclusief en live een spektacu- lair boksgala op de buis. In de Amsterdamse Jaap Eden-hal worden vijf gevechten afge werkt. De uitzending begint om half tien. Commentator Martin Ruis krijgt assistentie van Ar nold Vanderlijde. Het boksgala is uitermate sterk bezet. Naast Nederlandse pugilisten als Regilio Tuur (fo to), Louati en Held, maken ook toppers als de Mexicaan Ramon Felix, de Fransman Martin Ca- mara en de Britse duo Michael Ayers en Herbie Hide hun op wachting. Regilio Tuur komt in het su- pervedergewicht uit tegen Ramon Felix, terwijl de voorma lige Europese titelhouder Mou- rad Louati uit Den Haag de ring in gaat tegen de nummer twaalf van de Europese ranglijst, Mar tin Camgra. Het vermoedelijk grootste bokstalent van dit ogenblik. Herbie Hide, komt uit dc Amerikaan Percell Daviss. Hide, afkomstig uit Norwich, won al zijn 15 profpartijen op knock out. (Morgenavond om 21.30 op SportNet) A

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 10