Buitenland GOS-troepen weg uit Nagorno-Karabach EG-commissie bestrijdt kritiek Europees Hof Rechtbank Barcelona test jury-rechtspraak Landbouwbeleid vanuit de ruimte controleren Geweld domineert verkiezingen Cameroun China leidt aan lichte vonn schizofrenie Zaterdag 29 februari 1992 Redactie: 023-150225 RONALD FR1SART chef) ONNO HAVERMANS HANS JACOBS JOLANDA OUKES Vertalingen MAR GREET HESUNGA IUUTJE NIEMANTSVERDRJET Vomigevingr RALPH KLBNHOUT 7 nieuwslijn KGB-gebouw gesloten voor toeristen De Russische regering heeft het voormalige hoofdkwartier van de inlichtingendienst KGB, het Loebjanka, gesloten voor toeris ten. Volgens het Russische Informatie-Agentschap (RLA) is dat besluit afkomstig van het Russische ministerie van veiligheid, de opvolger van de KGB. Politie verdacht van moord indianen Tegen twaalf Colombiaanse politiemensen, onder wie een offi cier, is gisteren een arrestatiebevel uitgevaardigd op verdenking van het doden van twintig Indianen. Ook vijf burgers worden verdacht van betrokkenheid. De moordpartij vond plaats op 16 december in het zuidelijke departement Cauca. De slachtoffers hadden zich gevestigd op de hacienda El Nilo (de Nijl) en eisten deze op als hun traditionele eigendom. Duits bankpersoneel legt werk neer Bij banken in Duitsland hebben gisteren 8.000 mensen het werk neergelegd, zo heeft de Bond voor Handel, Banken en Verzeke ringen (HBV) gisteren bekendgemaakt. De vakbonden eisen een loonsverhoging van 10,5 procent, de banken hebben vijf procent geboden om de staking te voorkomen. De drie jaar oude stier Dimitri kuiert over het plein voor het Louvre Museum in Parijs. Daar wordt morgen voor de 29e keer de intema- tionele agrarische markt gehouden. foto a De Klerk vaart wel bij einde sport boycot PETER VAN NUUSENBURG Het definitieve einde van hel sportieve isolement van Zuid- Afrika is een steun in de rug van de door extreem-rechts belaag de president De Klerk. De presi dent legt 17 maart zijn omstre den hervormingsbeleid ter be oordeling voor aan de blanke kiezers. Volgens een gisteren gepubliceerde opiniepeiling kan De Klerk rekenen op de steun van 55 procent van het blanke electoraat. In dezelfde week dat De Klerk de datum en de vraag voor het blanke referendum bekend maakte, behaalde het nationale cricketteam een even grote als onverwachte overwinning op wereldkampioen Australië, werd een grote rugby-toemee aangekondigd en werd defini tief besloten dat Zuidafrikaanse atleten mogen deelnemen aan de Olympische Spelen in Bar celona. Waarnemers spraken gisteren in de laatste twee ge vallen van een 'niet geheel toe vallige samenloop van omstan digheden'. Geldoverdracht ontvoeringszaak België mislukt Legercommandanten van de strijdkrachten van het Ge menebest van Onafhankelijke Staten (GOS) hebben gis teren de .troepen van het voormalige Sovjetleger op dracht gegeven zich uit Nagorno-Karabach terug te trek ken. Dat heeft het onafhankelijke persbureau Interfax ge meld. In de omstreden Armeense enclave in Azerbajd- zjan braken eerder op de dag nieuwe gevechten uit. MOSKOU Rtr-AP De GOS-eenheden zijn de afge lopen dagen steeds vaker het doelwit van aanvallen en be schietingen van Armeense en Azerbajsdzjaanse troepen. Sinds begin dit jaar zijn bij de gevech ten 8 soldaten van het GOS om gekomen, 22 gewond geraakt en 28 in gijzeling genomen. Opperbevelhebber Sjaposj- nikov heeft de leiders van Ar menië en Azerbajdzjan opge roepen maatregelen te nemen die ertoe moeten leiden dat de op de GOS-eenheden veroverde wapens worden teruggeven. Als dat niet gebeurt dat zullen vol gens de opperbevelhebber „de wapens worden vernietigd waar ze ook mogen zijn". Azerbajdzjan heeft gisteren Armeense nationalisten er van beschuldigd de aanval te heb ben geopend op Sjoesja. De stad ligt 10 kilometer ten zuiden van Stepanakert, de hoofdstad van de omstreden Armeense enclave Nagorno-Karabach. De Armeniërs zouden bij hiin ac ties voor het eerst gebruik ma ken van Mi-24 gevechtshelikop ters. Bij de aanval zouden veer tig huizen zijn verwoest. De Armeense woordvoerder beklemtoonde dat de Azeri's en niet de Armeniërs gebruik maakten van Mi-24 helikopters. De Mi-24, die de bijnaam kro kodil heeft, is een van de mo dernste en beste aanvalsheli kopters ter wereld. Het is nog onduidelijk hoe de strijdende partijen in het bezit zijn geko men van de Mi-24's. De afgelo pen weken hebben milities van beide zijden wel wapendepots en militaire bases van het voor malige Sovjetleger overvallen. Volgens een Azerbajdzjaanse woordvoerder is Sjoesja het laatste Azerhajdzjaanse bolwerk in Nagorno-Karabach. De bur gerstri jd rond Nagorno-Kara bach, een autonoom gebied op het grondgebied van Azerbajd zjan dat voornamelijk door Ar meniërs wordt bewoond, is de onverzoenlijkste van alle con flicten tussen talloze rivaliseren de bevolkingsgroepen in de voormalige Sovjetunie. Bij de gevechten zijn de afgelopen vier jaar meer dan 1000 doden ge vallen. Unep komt met opruimcampagne Op initiatief van het Milieuprogramma van de Verenigde Naties (Unep) wordt er dit najaar een driedaagse 'wereld-opruim-cam- pagne' gehouden. Aan de campagne nemen steden in Australië. Canada, Egypte, Frankrijk. Hong Kong, Japan, Kenya, Kuwayt, Mauritius, Micronesia, Nieuw-Zeeland, de Verenigde Staten en Zweden deel. Van 18 tot 20 september zullen groepen vrijwilli gers in deze landen stranden, parken en bermen schoon ma ken.. Jongen van 12 jaar voor jaren de cel in Een 12-jarige jongen, die in september 1991 een taxichauffeur heeft doodgeschoten, is donderdag in San Antonio (in de Ameri kaanse staat Texas) veroordeeld tot 33 jaar gevangenisstraf. Tot zijn 18e jaar zal hij in een gesloten inrichting voor jeugdige deli- quenten verblijven. De resterende 27 jaar moet hij in een gewo ne gevangenis uitzitten. BRUSSEL HANS DE BRUUN CORRESPONDENT De Europese Commissie gaat in beroep tegen de uitspraak van het Europees Gerechtshof, die de rechtsgeldigheid van duizen den van haar besluiten op losse schroeven kan zetten. Het hof vernietigde gisteren een boete die de commissie had opgelegd aan een groep chemie-concems wegens vermeedne kartelvor ming. Het hof vernietigde de boete (van 54 miljoen gulden) omdat de tekst van het besluit van de commissie en de uiteindelijk in het officiële EG-publikatieblad verschenen versie, verschilden. Bovendien ontbraken de hand tekeningen van de voorzitter van de commissie, Jacques Del- ors, en de secretaris-generaal, de Brit David Williamson, onder de in alle negen officiële EG-ta- len gepubliceerde versies van het besluit. De commissie is het volgens haar woordvoerder niet eens met de eis dat elk besluit in ne- genvoud door de voorzitter en de secretaris-generaal moet worden getekend. „De Com missie neemt elk jaar zo'n 8000 besluiten. Dat is ondoenlijk", aldus de woordvoerder. Een vlugge rekensom leert dat Del- ors en Williamson in dat geval elke dag 290 handtekeningen zouden moeten zetten. Ook de kritiek op het veran deren van de tekst tussen het besluit en de publikatie ervan, wijst de commissie af. Die ver andering zou een technisch-ju- ridische oorzaak hebben en het besluit niet inhoudelijk hebben aangetast, maar het Europees Hof vindt dat dit toch niet kan. Het is nog onduidelijk of deze uitspraak ook duizenden eerde re besluiten van de commissie ongeldig maakt. Dat zou enor me financiële en bestuurlijke gevolgen kunnen hebben. Het is ook nog niet duidelijk of de commissie de inmiddels geïnde boete moet terugbeta len. als de uitspraak van het hof in hoger beroep overeind wordt gehouden. Donderdagavond is er „in de streek rond Eindhoven" een po ging gedaan tot geldoverdracht. Maar die is mislukt. Dat heeft de familie van de ontvoerde Belgische jongen Anthony de Clercq gisteren tijdens een pers conferentie in het parochiecen trum van Belsele meegedeeld. De familie De Clercq heeft de ontvoerders gevraagd „een rechtstreekse en discrete dia loog met haar te voeren". Anthony dé Clercq is al sinds 4 februari zoek. Op die dag werd hij ontvoerd. De kidnap pers sleurden hem uit de auto waarmee hij naar school werd gebracht, en vluchtten met hem weg in een andere auto. Die werd later teruggevonden bij de oprit van een snelweg. Sinds dien is de jongen spoorloos. V-raad keurt vredesmacht Cambodja goed WASHINGTON HENK DAM CORRESPONDENT De Veiligheidsraad is er gisteren mee akkoord gegaan dat 22.000 man aan vredestroepen naar Cambodja zullen worden ge stuurd. Zij moeten toezicht houden op het eind van de bur geroorlog en zullen een begin maken met de wederopbouw van het land. In een resolutie roept de raad VN-secretaris-generaal Boutros- Ghali op om zo snel mogelijk een contingent van 15.900 mili tairen naar Cambodja te sturen. Zij moeten worden gevolgd döor ruim 6000 politiemensen en civiele medewerkers. Er is nog geen precieze datum voor de stationering van de troepen onder wie ook Nederlanders vastgesteld, maar Boutros- Ghali heeft nu al de beschikking over een noodfonds van 200 miljoen dollar en zo dus snel kunnen handelen. Een man neemt in het voormalige Oost-Berlijn nog snel even een foto van een proletarische beeldengroep die al op een vrachtwagen is geladen. Het beeld stond in de wijk Hohenschönhausen. foto ap hansjoro krauss M. Z. KHUMALO, de voormalige secretans van Mangosuthu Buthelezi. de leider van de Zulu-bewegmg Inkatha. heeft gisteren toegegeven dat het Zuidafnkaanse leger de training van 200 In- katha-leden voor zijn rekening heeft genomen Deze mannen zouden na hun opleiding zijn ingezet in de machtsstrijd tussen In katha en het ANC Zes van hen zouden zich daarbij schuldig heb- - ben gemaakt aan moord BARCELONA RUUO Dl WTT CORRESPONDENT Onder grote publieke belang stelling is deze week in Barcelo na een proces begonnen, dat voor Spaanse begnppen uniek is. In plaats van de ook in Ne derland gebruikelijke rechts gang met rechters, die het schuldig uitspreken en vervol gens de strafmaat vaststellen, is er bij wijze van experiment ge kozen voor de uit Amerika be kende jury- rechtspraak. Het systeem van jury-recht spraak. waarbij onpartijdige burgers het schuldig of onschul dig uitspreken en de rechter de atHfinMfl bepaak, hMÊ MA- waar een plaats gekregen in de Spaanse grondwet, maar wordt nauwelijks toegepast. In 1985 tC er mee geëxperimenteerd, maai - daarbij is het gebleven. Op voorspraak van de Bar- celonese Groep van longe Ad— vocaten werd vorig jaar heloten om opnieuw een jury-proces te; laten plaatsvinden met elf zorg vuldig gekozen leden Vanicvo-"' ren werd vastgelegd, dat hu&l uitspraak niet bindend zal zijn" en pas bekend zal worden ge maakt als de drie rechters zelf vonnis Ilebben gewezen. De 43-jarige Argentijnse pros tituee Nelida lacinta Man a ban chez is de verdachte, die de twijfelachtige eer heeft gekregen om als eerste met deze Spaanv jury-rechtspraak te worden ge j confronteerd. BRUSSEL PETER Pt VWg CORRESPONDENT Gaan satellieten boven dc EG controleren hoeveel koeien, maïs of tarwe de boeren op hun land hebben? Als het aan sommige Brusselse landbouw deskundigen ligt wel. Het toe zicht vanuit de ruimte zou een manier zijn om in de toekomst de steeds ingewikkelder subsi diestroom aan de boeren in goede banen te leiden. Het plan het hele landbouw areaal met satellietfoto's in kaart te brengen en elk dier te registreren, werd begin dit jaar al met ongeloof en hoongelach in Brussel begroet. Maar vol gens diplomatieke kringen is het weer in de besprekingen terug, nu de Italianen de sug gestie serieus nemen. landbouwdeskundigen uit de EG-lidstaten praten al enige tijd over scherper toezicht op de miljarden waarmee de EG haar boeren en de export van landbouwproduktrn subsidi eert. Het fraudeprobleem gaat in de nabije toekomst nog nij pender worden, wanneer de Ierse landbouwcommissaris MacSharrv zijn zin krijgt. I>e EG-commissaris wil de land bouwprijzen verlagen en ver volgens de arme en kleine boe ren financieel tegemoet ko Dat idee betekent in de prak ti|k inkomenstoeslagen per hectare of per dier. Nederland Is één van de weinige landen waar. met de zogenaamde 'mcitelling', vrij nauwkeurig wordt geregistreerd wat er op de boerderijen gebeurt. Vooral in de zuidelijke lidstaten Is de controle gebrekkig of afwezig. Soldaten Niger opnieuw aan het muiten Opstandige soldaten hebben gisteravond voor de tweede krei het hoofdgebouw van de staaft omroep bezet Een eerdere tier zetting 's morgens werd opgDT geven nadat dc regenng had toegezegd dat hun arhterstalli ge soldij onmiddellijk zou wot den uitbetaald. „We hebben de radio weet geheel ingenomen De actie van de troepen gaat door totdat wc tevreden zi|n gesteld", luidde het in een verklaring van dc sol daten In de verklanng etsen de militairen dat premat Amadou Cheffou. die eiders in het land op bezoek is, onmiddellijk naar de hoofdstad Niamey terug keert In de aankondiging wet den de andere eisen van dc mi litairen niet genoemd, maar eerder hadden ze het ontslag van verschillende legerofficie ren geëist en de vrijlating uit dc gevangenis van een andere ofTi De militairen lieten bij de eer derc overname van het radio station weten dat de voorzitter van de hoge raad. die het land tijdelijk regeert, en de minister van binnenlandse zaken waren gearresteerd. Beiden werden in dc loop van de dag door de muiters vrijgelaten. Een zwaarbewapende jonge Somaliër, loyaal aan president Mahdi, laat verslaggevers een uitgebrande tank zien die toebehoorde aan de strijders van Mahdi's rivaal Aideed De machtstrijd tussen de twee duurt al drie en een halve maand en heeft al een 5000 mensen het leven gekost Bo vendien wordt in de hoofdstad Muqdisho honger geleden omdat hulporganisaties het gebied hebben moeten veriaten. foto fpa NAIROBI FRANS V CORRESPONDENT Het geweld in de campagnes voorspelt weinig goeds voor de eerste meer-partijen verkiezin gen in 24 jaar die morgen wor den gehouden in Cameroun. Een aantal oppositiepartijen in dit Westafrikaanse land boycot de verkiezingen en heeft opge roepen tot burgerlijke onge hoorzaamheid en stakingen. De regering heeft extra veiligheids troepen ingezet. Gewelddadigheden, stakin gen. onrust en verwarring zijn in Cameroun aan de orde van de dag sinds in 1990 een door opponenten van president Paul Biya geleide campagne voor \Tijheid en democratie op gang kwam. De aanloop naar dc yer- kiezingen van morgen geeft eenzelfde beeld te z.ien. In Mbouda raakten vorige week militante leden van de rege ringspartij CPDM (Camerouns Democratische Volksbeweging) slaags met aanhangers van de belangrijkste oppositiepartij UNDP (de Nationale Eenheids partij voor Democratie en Voor uitgang). Gewonden en arresta ties waren het gevolg. In Dou- ala. Camerouns grootste en be langrijkste handelsstad aan de Atlantische kust, ontplofte en kele dagen later tijdens een UNDP-bijeenkomst een benzi nebom en verwondde een aan tal soldaten. De bevolking in met name de stedelijke gebieden ziet als ge volg hiervan de komende ver kiezingen met angst en beven tegemoet. Veel ouders hebben hun kinderen uit veiligheids overwegingen naar de dorpen gestuurd. Scholen weigeren hun gebouwen als stemlokaal dienst te laten doen uit angst voor aanvallen. De oppositie heeft vele malen vergeefs een beroep gedaan op president Biya de verkiezingen uit te stellen. Biya kwam in plaats daarvan met een fonds van vier miljoen gulden op de proppen waar alle oppositiepar tijen die aan de verkiezingen meedoen uit konden putten. Het geld was bedoeld om „een massale deelname door de be volking aan de verkiezingen te bewerkstelligen" Een aantal partijen wees dit als 'bloedgeld' van de hand. Andere maakten er gretig gebruik van. Biya. die in 1982 door zijn voorganger Ahidjo zonder ver kiezingen tot zijn opvolger werd benoemd, is er ondanks toene mende druk steeds in geslaagd de touwtjes strak in handen te houden. De oppositie heeft maanden lang door middel van stakingen cn andere protestac ties getracht democratische concessies af te dwingen. Het trieste resultaat was in eerste in stantie een groot aantal doden en gewonden Uiteindelijk stond de presi dent meer partijen toe en schreef vrije verkiezingen uit. maar bleef gekant tegen een 'nationale conferentie een bijeenkomst waarop de proble men van het land door alle par tijen kunnen worden bespro ken. £en goede kieswet en een verkjezingscotnmissic zijn er AMSTERDAM ONNO HAVERMANS Uit China druppelden deze week enkele be richten naar buiten, die op het eerste oog moeilijk met elkaar te rijmen zijn. De volks rechtbank in Peking veroordeelde in ver schillende processen in totaal elf dissiden ten wegens 'contra-revolutionaire activitei ten'. de gebruikelijke term voor activisten van de democratiseringsbeweging die in 1988 wnd nMrnhgn, De meest in het oog springende veroor deelde is Wu Xuecan. in het voorjaar van 1989 hoofdrad* tour ran hol Volada^blMl Hij bestond het om destijds in zijn kram het beleid van Zhao Ziyang te steunen. Niet on logisch, want Zhao was op dat moment se cretaris-generaal van de ommunishschc partij cn het Volksdagblad is de parlijkrant. Maar Zhao is in mei 1989 in ongenade ge vallen, omdat hij niet hardhandig wilde op treden tegen de demonstrerende studenten op het Plein van de Hemelse Vrede. Peking stelt nu doodleuk dat Wu een onofficiële versie van de partijkrant heeft gemaakt. Zijn familie kreeg dinsdag te horen dat hij vier jaar moet 'zitten'. Ook zijn opnieuw enkele studenten ver oordeeld Peng Rong. Li Minqi cn Wang Lidong kregen twee jaar Zhai Wei min mag rekenen op vijf jaar gevangenis en een her opvoedingskamp. Zhai stond in juni 1989 als zesde genoteerd op de lijst van meest gezochte 'contra-revolutionairen'. Hij wist zich bijna een jaar schuil te houden, maar werd in het voorjaar van 1990 gegrepen De veroordelingen maken duideli|k dat China rich nog altijd niks aantrekt van de westerse oproepen tot naleving van de mensenrechten, zoals vrijheid van me ningsuiiing. Integendeel Peking put mood uit net feit dat de aandacht voor China zelf sterk is afgenomen, terwijl het Westen met het oog op de groeiende invloed van de Verenigde Naties probeert Chinese gevoe ligheden te ontzien. kortom. Peking zet de harde lijn voort, alsof het duidelijk wil maken dat het de rni ge ware erfgenaam is van de leer van Marx en lenin V nasleep van 1989 is een bin n en land se aangelegenheid cn daar heeft het Westen rich niet mee te bemoeien Toch kwam uitgerekend het Volksdag blad met ander opmerkelijk nieuws Voor het cent sinds de mars van Mao in 1949 werd deze weck het kapitalisme als econo misch model aangeprezen. .Als hel kapita lisme op correcte manier wordt Ix-gn-pen en grhruikt, zal het de modemisenng van het (Jiincse socialisme ten goede komen' aldus de krant. Het lijkt het zoveelste bewijs dat dc rol van 'sterke man l>eng Xiaoping nog altijd niet is uitgespeeld. De 87 jarige Deng. tiU sinds twee |aar geen enkele officiële functie meer bekleedt en nog maar zeiden in het openhaar verschijnt, heeft volgens waantr' mers de aanvallen binnen de partijtop Op rijn begin jaren tachtig ingrsiagm hervoC mingskoers afgeslagen China vrrkrert daarmee in dc wal sch»-* znfrene omstandigheid dat politiek voor «kr harde lijn. maar economisch een soepele opstelling wordt gekozen.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7