Binnenland Op jacht naar de Brusselse centen Acht jaar wonen in een autowrak Zaterdag 29 februari 1992 Redicb«: 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOGAN RONALD FRISART chef PATRICK V N PRE EN EN SJAAK SMAKMAN S VISSER Vormgeving HENK GEfST u (ANP). Gemeenschappelijke Persdienst (GPO). Inter Press Service (IPS). NIEUWSLIJN Twee lieren helpen Randstad-provincies aan Europese subsidies Hondje koningin gestikt in konijnehol FOTO ANP KOEN SUYK Het hondje van koningin Beatrix, de borderterriër Miss Pepper, is ge stikt in een konij nehol in de buurt van paleis Huis ten Bosch. Dat heeft de Rijksvoorlich tingsdienst giste ren meegedeeld. Het kadaver van het altijd zo vrolij ke diertje werd eerder op de dag gevonden. De bij na twee jaar oude Miss Pepper, aan wie de koningin zeer gehecht was, werd sinds don derdagochtend vermist. Ze ver dween tijdens een wandeling door de paleistuin. Een borderterriër is een jachthond, en dat zou volgens de Rijksvoorlichtings dienst verklaren waarom het dier in een konijnehol is gekropen. Herrie over burgemeestershamer De voorzittershamer van burgemeester L de Beij van de Drentse gemeente De Wijk zaait tweedracht onder de burgervaders in die provincie. Het zo belangrijke instrument werd gestolen tij dens een expositie van favoriete kunstwerken van Drentse bur gemeesters in het gemeentehuis van De Wijk. Mr. K. de Boer van Ruinen maakte een dag later bekend dat hij had gezien hoe een van zijn collega's de hamer in zijn zak had gestoken. De Beij gaat aangifte doen als zijn hamer niet binnen een week terug is. De hamer is er overigens een van het huis-tuin-en-keuken-soort dat in iedere winkel te koop is. Hardrijder mag zijn auto houden Een Duitse automobilist, die met een snelheid van 211 kilometer per uur over rijksweg Al 6 reed, is er met een flinke boete afgeko men. De man kreeg een schikking van 1.100 gulden voorgelegd, omdat hij tussen Moerdijk en 's-Gravendeel de toegestane snel heid van 120 kilometer ruim overschreed. Zijn auto is niet in be slag genomen, omdat de waarde daarvan te groot is: een kwart miljoen gulden. Volgens de Dordtse officier van Justitie mr. J. van Zon is het 'onvoorstelbaar' dat een kantonrechter een wa gen in een dergelijke prijsklasse verbeurd verklaart. Apen krabbelen als peuters De krabbels die apen op papier maken, komen vrij sterk overeen met die van peuters tot twee a drie jaar. Tot deze conclusie komt huisarts Ignace Schreden van de Werkgroep Kijk Op Krabbels, die binnenkort in een stichting wordt omgezet. Samen met een aantal wetenschappers uit verschillende disciplines onderzocht hij de afgelopen vijf jaar of het mogelijk is apen, zoals gorilla's, chimpansees en orang oetans te laten tekenen. Eerst een uitgestoken hand en een joviale glimlach. Maar dan. „Wij praten nooit over onze cliënten. U had zich de reis naar Brussel kunnen besparen." Pretoogjes bij Sj. Jonker. De ervaren lobbyist heeft er schik in als hij merkt dat hij verwarring zaait. „U moet mijn collega Ydo heb ben, want die houdt zich hoofdzakelijk bezig met subsi dies van de Europese Gemeenschap voor de drie provin- BRUSSEL ED BLAAUW ts Te Koop Te koop in Petten aan Zee. Luxe recreatiebun galows. Voor een uitgebreide folder kunt u bel len „De Watersnip" 02268-1432. en ARTHUR MAANDAG Onze mannen in Brussel, H. Ydo (66) en Sj. Jonker (67). Twee door de wol geverfde Eu ropeanen in de herfst van hun carrière. Ze zijn voor Noord- Holland, Zuid-Holland en Utrecht dè gids in het doolhof van Europese subsidieregels. „Noem ons liever geen lobbyist. De klank van dat woord hè. PR- mensen? Oh nee, dat ook niet. Wij zijn belangenbehartigers", zegt Ydo. In hun kantoor, gelegen aan een voornaam Brussels plein, niet ver verwijderd van het stadsgewoel, heerst serene rust. Geen ratelende telefoons, geen zoemende telefaxen. De 'bui tenpost' van de provincie oogt eerder bezadigd dan dyna misch. Maar wat is dymamisch? Is dat jachten en jagen, rennen en vliegen door lange EG-gan- gen? Misschien dat onervaren lobbyisten zo opereren. Het is niet de stijl van Jonker en Ydo die zich hebben verenigd in Bu reau Jonker. Noord - Holland, Zuid-Holland en Utrecht werken nauw samen met het tweetal. Zijn zij de 'pluggers' of 'spionnen' van de drie provincies? Dineren ze avond aan avond met invloed rijke politici en top-ambtenaren in de hoop dat er subsidie los komt? Ydo schudt minzaam het hoofd. Het geschetste beeld be valt hem totaal niet. Het is ook bezijden de waarheid, vindt hij. Geen omkoping „Wij praten met mensen. We lunchen met ze. Dat klopt. Maar we kopen niemand om. Dat is onzin. Onmogelijk ook. Wij vol gen ontwikkelingen van de EG op wetgevend en bestuurlijk ge bied op de voet. Wij pakken die informatie er uit, die voor de drie provincies van belang kan zijn. Meer niet. Provincies moe ten het zelf doen. Het loskrijgen van subsidies is een gevolg van ons werk." Het idee om ervaren lobbyis ten te laten speuren naar subsi diemogelijkheden voor de drie samenwerkende provincies kwam van S. Patijn, commissa ris van de koningin in Zuid-Hol land en daarvoor Europarle mentariër. Voordat de twee met hun 'pionierswerk' begonnen, was 'Brussel' voor de provincies een ver-van-mijn-bed-show. „Ik denk ook dat ze daardoor veel geld hebben laten liggen. Hoeveel? Dat is zelfs bij benade ring niet te zeggen", antwoordt Ydo behoedzaam. „Waar het ons om gaat, is dat de drie pro vincies meer kennis van en in zicht krijgen in EG-ontwikkelin- gen. En dat provincies Europees gaan denken." Randstad Jonker en Ydo spreken in de Belgische hoofdstad bij voor keur over de Randstad. Jonker. „Noord-Holland of Zuid-Hol land of Utrecht, dat zegt men sen fiier weinig. Randstad zegt wat meer. Wij zelf spreken altijd over het Hart van Holland. Daar kunnen mensen hier zich iets bij voorstellen. En als het ze dan nog niets zegt, laten we onze folder 'Randstad, Heart of Hol land' zien. Dan moet het duide lijk zijn." Jonker en Ydo wonen en wer ken al jarenlang in Brussel. „Ik weet het. Amsterdam heeft ook mensen ingehuurd om dit werk te doen. Maar die doen het vanuit Nederland. Of dat goed is? Ik denk dat het van belang is ter plaatse te zijn. Dat vinden de provincies trouwens ook", zegt Ydo. In mei 1990 begonnen de twee. Ydo: „We stelden vast dat er raakpunten zijn tussen EG en en de drie provincies. Milieu, economische en sociale zaken, welzijn, energie, regelgeving op regionaal beleid. Wij weten nu KANTOORUNITS VERKOOP/VERHUUR Jonker (links) en Ydo: Zestig miljoen. waar provincies belangstelling voor hebben en. van groot be lang, wij kennen de procedures. Maar ja, wij lopen al zo lang mee in Brussel." Het duo heeft een respecta bele staat van dienst Ydo was vijftien jaar EG-ambtenaar. Jon ker begon als parlementair jour nalist en was onder meer kabi netschef van Europees land bouwcommissaris Sicco Mans- holt. die hij bij diens afwezig heid ook verving. Een hoge en ook politieke functie. Juist van wege hun grote kennis van za ken, ruime ervaring en hun vele ingangen in de Europese poli tiek deden de drie provincies een beroep op de zwaargewich- BUKO BEVERWIJK 02510-11727 Zestig miljoen Of hun inspanningen al aan toonbare resultaten hebben op geleverd? Jonker op beminnelij ke doch besliste toon: „We heb ben zo n zestig miljoen wegge haald. Subsidies die bestemd zijn om regio's in de Randstad die het slachtoffer zijn gewor den van de noodlijdende scheepsbouw, financieel te on dersteunen." De twee mannen van gezag brengen provincies op het spoor, helpen ze bij de subsidie aanvraag en proberen er via hun ambtelijke contacten voor te zorgen dat dossiers bovenin bureaulades van de juiste men sen terecht komen. „Succes door onze bemoeienis, dat is vaak moeilijk aan te tonen. Wij maken provincies attent op din gen. Provincies moeten kiezen. Wat ons wel opvalt, is dat er en thousiasme en Europese be wustwording op provinciehui zen is ontstaan", zegt Jonker. De provincies zijn van goede wil, nu de landelijke overheid nog. Als het om Europese zaken gaat, verloopt de communicatie tussen rijk en provincie hortend en stotend. „Die lijn zit ver stopt", stelt Ydo. „Ons grote probleem is dat de Nederlandse overheid de procedures niet erg goed kent. Misschien is het desinteresse of angst om macht te verliezen", veronderstelt Jon ker. Het gebeurt regelmatig dat subsidie-aanvragen voor pro jecten, die via Den Haag naar Brussel moeten, door het rijk öf worden afgekeurd öf niet wor den doorgestuurd. Ydo geeft een voorbeeld: „Er was een mo gelijkheid geld te krijgen voor werkloze vrouwen. Voorstellen moesten door de provincie voor een bepaalde datum worden in gestuurd via het rijk. Dat moest de voorstellen eerst goedkeuren alvorens ze konden worden doorgestuurd. Er bleek echter geen structuur te zijn wie de voorstellen moest ontvangen en goedkeuren. Na veel vijven en zessen is besloten dat de Eman- cipatieraad die voorstellen maar zou kanaliseren. Dat bedoel ik." In hun niet aflatende speur tocht naar subsidiemogelijkhe den, deden de twee meer ver rassende ontdekkingen. Ydo, zuchtend: „Zo kwam ik er vorig jaar achter dat de milieuwetge ving waarmee Zuid-Holland be zig was, haaks staat op de Eu ropese wetgeving. Wij proberen dan te bevorderen dat de rol van de overheid in de relatie tussen provincie en EG helder wordt Het geeft mij persoonlijk voldoening als ik bottlenecks kant Roze krantje Helderheid. Zicht houden op die ondoorzichtige stroom re gels, verorderingen, richtlijnen en besluiten. Procedures ken nen. Daar gaat het om. Ydo en Jonker beginnen 's morgens vroeg met het spellen van Agen- ce Europe, een onooglijk roze krantje. Maar het bevat wèl alles wat de Raad van Ministers, de Europese Commissie of het Eu ropees Parlement de vonge dag hebben besloten. Ydo: „We bel len en faxen elke dag met de provincies. We zijn ook vaak in Nederland voor overleg. Jon ker „Maar wij moeten wel door de provincies gevoed worden. Alert zijn, iedere dag, want de concurrentie slaapt nooit. Brus sel telt een paar duizend lob byisten. vertegenwoordigers van de meest uiteenlopende or ganisaties. Ydo, met scherpte in zijn stem: „Zover ik weet zijn er in Brussel geen Nederlanders die voor andere provincies wer ken. Wij zitten hier met een re latief kleine ploeg. Twee man nen en een vrouw. Elke Duitse deelstaat is met een veel grotere ploeg vertegenwoordigd. Ik ge loof dat Beieren hier bijna der tig man heeft. Die zijn lm r vooral om de landbouwpolitiek te bewaken. Die Duitse bureau* worden vaak bemand door mensen die èn hun sporen in de politiek ruimschoots hebben verdiend èn de weg weten in tad Ofwel de weg weten naar het subsidiegeld dat loskomt uit. grofweg, drie fondsen. Het Eu ropees Sociaal Fonds, het Euro pees Ontwikkelings Garantie fonds voor de Lanabouw en het Europees Fonds Regionale Ont wikkeling, bedoeld voor arme regio's en samenwerkingsver: banden tussen rijke en arme re gio's. Die fondsen (waann vele honderden miljoenen guldens zitten) hebben weer subfondsen met klinkende namen als Rena- val. Penfra (voor ontmanteling militaire terreinen). Norspa (voor bescherming van het milieu in kustgebieden) of NOW (nieuwe kansen voor vrouwelij ke ondernemers Het wil nog wel gebeuren dat er uit een of ander fonds Brus sels geld loskomt, maar dat de totale financiering van een pro ject niet rondkomt. Een voor beeld daarvan is Fort Kijkduin m Dn Ileider, d.il MB tm nMi- sche bestemming moet krijgen. Het kan 4.5 miljoen gulden krij gen als bijdrage in de kosten. Maar de totale financiering wil erg niet v lotten en dan houdt al» les op. Zelf doen Hebben arme landen als Por tugal. Spanje en Griekenland een streepje voor als de subsidie wordt verdeeld7 Ydo: „Ja I)« tendens is dat subsidie die voor de provincies loskomt ook ten goede moet komen aan armere regio's in EG-landen. Van rijke regio's wordt daarom min of meer samenwerking geëist met Bureau Jonker werken commer cieel. Dat betekent dat we re gio's met weinig toekomst laten liggen en voor samenwerking met de provincies, nee geen voorkeur, op zoek gaan naar ar me regio's die in de lift zitten, zoals de regio Leipzig." Twee oudere heren op een buitenpost. Volgend jaar aprtJ loopt hun overeenkomst met de drie provincies af. „Dat contract wordt door ons niet verlengd zegt Jonker even openhartig als zorgeloos. „We hoeven ook niet meer zo nodig." Het afgelopen jaar hebben Jonker en Ydo on- mmtt - --tig ambtenaren van Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht via cursussen weg- wijs gemaakt in het Brusselse. Jonker „Straks moeten ze het p MOOO zelf doen." DEN HAAG DIRK DE MOOR Rose Alberti slaapt al acht jaar in een autowrak. Lange tijd was Utrecht haar standplaats, maar vorig jaar is ze verhuisd naar een plek pal voor het stadhuis van Den Haag. Overdag zoekt ze de warmte van warenhuizen en winkelpassages, in de na middag loopt ze naar haar nachtverblijf. Vandalen hebben inmiddels de ruiten van de ou de wagen kapot geslagen. Maar Rose laat zich niet verdrijven. De toestand van de 51 jaar oude vrouw is al die jaren onop gemerkt gebleven, maar sinds ambtenaren van het stadhuis haar vanuit hun werkkamer be zig kunnen zien, is daarin ver andering gekomen. Een dezer dagen zal haar een huis worden toegewezen. Beslagen ramen verraden 's ochtends de aanwezigheid van Rose in de roestige stationcar, waarvan voor- en achterruit aan diggelen liggen. Een houten schot op de voorbank, wat kar ton tegen de achterruit en lap pen voor de zijruiten voorko men inkijk. Na wat getik op een ruit en de vraag of ze al wakker is. gaat een lap opzij en ver schijnt een hoofd met donkere, waakzame ogen. Waar ik voor kom en of ik soms van de politie ben. Het is koud. Er klinkt gerom mel op de achterbank. Rose roept wat. Even later verschijnt ze weer voor het raam. Dat kan nog niet open, omdat eerst een stuk waslijn moet worden ver wijderd waarmee ze de raams- linger aan de handrem heeft be vestigd. „Ze proberen 's avonds als ik slaap de deuren open te trekken, dus moet ik ze wel dichtbinden", roept ze. Even later vertelt Rose, geze ten op de achterbank die dienst doet als bed, dat ze doorgaans tot half negen doorslaapt. Dan hoort ze de ambtenaren van het stadhuis naar hun werk gaan. Ze wast zich met behulp van een kommetje. Het water komt uit een kleine jerrycan. Die mag ze dagelijks vullen bij de afde ling Stadsbeheer in het stad huis. Ronddolen Haar behoefte doet ze in een plastic po, die ze in een straat- put leegt. Maar doorgaans maakt ze gebruik van openbare gelegenheden. Want omstreeks half tien begint Rose aan een wandeling naar de binnenstad. Daar blijft ze de hele dag, rond dolend in warenhuizen, in de Passage of in winkelcentrum Babyion naast het Centraal Sta tion. Meestal keert ze tegen vie ren terug. Dan eet ze wat uit de stad meegebrachte eetwaar op. Sinds kort komt een buurtbe woonster haar nu en dan een pannetje warm eten brengen. Koud heeft ze het niet vaak. „Ik ben altijd dik ingepakt als ik slaap, 's Winters ga ik altijd vroeg naar bed. Dan maak ik de wagen voor.de nacht in orde en kruip ik onder de dekens. Nee, ik verveel me niet. Kranten lees ik nooit en tv kijken is er na tuurlijk niet bij, maar ik heb wel een radio. Vervelend is dat ze me maar niet met rust laten. Rotjongens hebben met oud en nieuw op het dak gedanst. Ik was heel bang. Het is helemaal ingedeukt. Ze rukken ook aan de portieren en proberen rotjes naar binnen te gooien. Waar om? Ik doe toch niemand kwaad?" Dik en ranzig Rose heeft zeker zes jaar lang met haar auto in Utrecht ge staan. „Ik ben niet alleen in Utrecht geboren, ik heb er ook jaren gewoond, toen ik nog ge trouwd was. Ik ben in 1979 ge scheiden en een jaar of wat daama ben ik voor het eerst in een auto gaan slapen. Ik heb nog een poosje bij mijn zus in gewoond. maar daar hield ik het niet uit. Kinderen heb ik niet en met mijn ex-man heb ik geen contact meer. Geld krijg ik niet van hem. En weet je wat het is, als je zo lang in een auto woont, ga je er aan wennen." „Maar het bevalt me hele maal niet. Ik wou dat ik een huis had. Ik heb het geprobeerd in Utrecht en in Den Haag, maar ik schijn er niet voor in aanmerking te komen. Ik heb ook een rechtszaak tegen mijn ex gevoerd om aan geld te ko men. Maar die zaak heb ik ver loren en toen moest ik nog op draaien voor de proceskosten ook. Nu moet ik zien rond te komen van een uitkering van zevenhonderd gulden per maand." De atmosfeer in de auto is dik en ranzig. Dagelijkse levensbe hoeften en kledingstukken lig gen verspreid. Rose zelf zit er opmerkelijk monter bij en komt goed uit haar woorden. Maar met feiten en jaartallen heeft ze duidelijk moeite. Zo meent ze gehuwd te zijn in 1924. Werk heeft ze nu niet. maar wel gehad. „Ik heb allerlei din gen gedaan, maar het is nooit iets geworden. En nu, ik heb niet eens een postadres, me neer. Als je zo leeft als ik krijg je geen werk. Ze moeten je niet". U zult zich wel wroeten, hele dagen in die warenhuizen. „Dat valt wel mee. Soms trac- teer ik mezelf op iets lekkers, ga ik een hele poos ergens zitten achter een kopje koffie. Maar ik ben ook druk met lopen naar de sociale dienst, de politie en an dere instanties. Gisteren nog ben ik naar het gerechtsgebouw geweest. Ik doe alles lopend, want de tram is me te duur". Het gerechtsgebouw? Rose ontvouwt een papier. „Hier, leest u maar. Ik moet gaan zitten." Ze schatert het uit. Het gerechtelijk schrijven ver meldt twee veroordelingen we gens diefstal, respectievelijk een week onvoorwaardelijke gevan genisstraf en drie dagen. „Dat moet ik dus gaan uitzitten. Die week is voor twee worstjes - van die Rotterdammertjes, hahaha - die ik bij de Hema had gepikt en die drie dagen kreeg ik voor een fles limonade. Nou. ik red me wel hoor. Ze doen maar." Als meisje zult u zich het le- oen anders hebben ooorgesteld. „Natuurlijk. En ik was echt ver liefd hoor, toen ik trouwde. Het is 'allemaal steeds harder mis gegaan, alsof je op een glijbaan zit. En glijbanen gaan nooit naar boven, hè. Maar ik red me wel, hoor. Ik koop af en toe een lekker stuk zeep en zorg dat ik er behoorlijk uit h!i|f zien |.i m zo n auto kun je de bopl natuur lijk moeilijk op orde houden, zeker niet als ze al je ramen in slaan. Toen een poosje geleden een aardige vrouw uit de buurt langs kwam met water en wat eten zei ik: Waar doe je het voor, komt het uit je gevoel, of denk je dat ik niet voor mezelf kan zorgen? Ze zei: Ik wilde ge woon graag iets voor je doen. Dus toen mocht het van me". Hoge urgentie Voorlichter Van de Berg van de gemeente Den Haag kan de au to van Rose vanuit zijn werkka mer zien. Hij heeft wel eens een praatje met haar gemaakt. Van de Berg heeft nieuws: de dienst Bouwen en Wonen en de Socia le Dienst houden zich met het 'geval Rose' bezig en haar zal spoedig een woning worden toegewezen. „Zi j heen hoge ur gentie. En het positieve punt is dat ze geen hoge eisen stelt. In zo'n geval is al gauw een woon ruimte beschikbaar. Ik denk dat we zelfs binnen een week een woning met haar kunnen gaan bekijken. Voor de inrichting moet dan in overleg met sociale zaken nog oplossing worden ge- /«H 1)1 Rose, geconfronteerd met de ze vreugdevolle hiding, raakt in opwinding. „Nou". zegt ze. ..als dat zo is. aan komen zr maar Ik iik ta I NU gaan we dat huis ma.ir irnv befipBÜ DlÜ ga hier wel uit. Ik wil best. Maar ja. waar ik meubels en zo vandaan moet halen. Laat ik me nog maar niet te druk maken Het is »i om waar te zeg, een huls toch geen gekheid, hè?" FOTO GPO INCJOO VAN MIK

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5