Even een break Aan elkaar, van elkaar Het nationale dictee cn allerlei andere dicteewedstrijden staan er bol van GM WOMB dil 81 veel fouten in gemaakt worden, waarna me nigeen weer eens kan klagen hoe moeilijk onze spelling is. Onzin natuurlijk. Als iemand eerst alle moei lijkheden van onze spelling in precies vijftien zinnen propt, moeten we ruet vreemd opkij - ken dat men in die zinnen veel fouten maakt. Ik krijg honderden brieven die meestal niet over sperziebonen gaan of over impresario's en die dan ook nagenoeg fout loos gespeld zijn. En wie toch eens zi|n hart wil luchten over chique krokussen of over monniken in pyjama, die moet maar even een woordenboek raadplegen. Daar zijn ze namelijk voor. Wie zo eigenwijs is om alles uit het hoofd te willen doen. zal bij z'n ande re werk nog wel ernstiger fouten maken Maar nift alles is zo makkelijk even op te zoeken. Vooral kwesties van aan elkaar of los schrijven kosten enige taalkennis. Ie ziet dan ook prompt dat menigeen die niet te beroerd is om fauteuil of sperzieboon even op te zoe ken. de fout in gaat met zinnen als 'Dat is waar we vanuit gaan' Hoe zou dat eigenlijk moeten? "Waar we van uit gaan'. 'Waar we vanuit gaan' of *Waar we van uitgaan'? Wie zulke ontsporingen gaat verzamelen, kan er iedere dag in de krant wel eentje vinden. En buiten de krant is de chaos nog veel groter Soch bestaat er een tamelijk eenvoudige re- H voor. Die tegel zegt dat wat samen een woord is. aan elkaar moet; wat niet bij elkaar hoort, dient los geschreven te worden. De zin 'Waar we vanuit gaan' is fout gespeld omdat daarin het werkwoord 'uitgaan' voorkomt. We zeggen namelijk: '|e moet uitgaan van zijn goede bedoelingen', en niet; 'Je moet gaan vanuit zijn goede bedoelingen Daarom staat dit werkwr»ord onder de letter U in het woordenboek (uitgaan), en niet onder de V (vanuitgaan) Bijgevolg is de enige juiste spel ling: 'Dat is waar we van uitgaan Op dezelfde manier zijn de volgende zinnen verkeerd gespeld, die ik de afgelopen week uit verschillende kranten geknipt heb. 'Deze lijkt er in het gisteren verschenen rapport re latief goed vanaf te komen van af te ko men); 'maar hij besluit er vanaf te zien er van af te zien), waar de commissie vanuit gaat van uitgaat). 'Gaat men er vanuit dat .'.fs ervan uit dat). 'Het Rurgeriijk Wet boek gaat er van uit dat...' gaat ervan uit dat); Toen besloot hij er vanaf te zien' er van af te zien). Ik ga ervan urr dat men tenminste weet dat woorden als ervan. erop. enn. ermee, eraan enzovoorts uiteraard aaneen geschreven moeten worden. Dat is lang geleden anders geweest, maar volgens de Spellingwet van 1917 en het Groene Boek|e lT>-t moeten bij elkaar. Dat Groene Boekje is heus nog steeds de enige officiële spelling wat er ook links en rechts gemompeld wordt Toch schijnt dit een betrekkelijk onbekende spel lingregel te zijn. |e struikelt over de los ge schreven er mee s. er van's en er door's Als je eenmaal deze eenheden ten onrechte los bent gaan schrijven, is blijkbaar de verlei ding groot om de tweede helft ervan samen te nemen met het werkwoord. En zo duiken dan de merkwaardigste werkwoorden op als vanafkomen' (^afkomen van). 'vanafuen'(= afzien van). 'vanuitgaan'(= uitgaan van) Die officiële spelling is zo zot nog niet. Wie ervan afziet, wie niet daarvan uitgaat, wie er op uit is zijn eigen gang te gaan. zal merken dat hij er op afknapt ZATERDAGS ZATERDAG 29 FEBRUARI1992 Achter de schermen van het ABN/AMRO-tennistoemooi ontbreekt het de VIP's aan niets Sperziebonen, monniken, kro kussen en impresario's hebben met elkaar gemeen dat i<eel mensen ze verkeerd opschrij ven. Ook de spelling van pyja ma, staatsiebezoek en chic gaat dikwijls mis. John McEnroe had nog nooit Indonesisch gegeten, vond het heerlijk en rekende zowaar keurig af. FOTO DIJKSTRA De laatste bal van een partij is nog niet gesla gen, of het groengele gangencomplex in de Ahoy-gewelven stroomt vol met geno digden, op weg naar het horeca-gedeelte achter de arena. Daar manifesteert zich de andere kant van het ABN/AMRO-ten n is- toemooi. Chique gas ten en zakenrelaties 'prikkendaar even een vorkje in met truffels gevulde piepkuikens en andere zaligheden. Alleen, de forel van Letuil bleef ditmaal in de koeling. Dineren in 'Le Restaurant": „Het publiek in Ahoy is marketing-technisch gezien voor ons heel interessant" foto capital press jaap sluis2 "Tl en avondje tennis in sportpaleis I j Ahoy. Goed gevulde tribunes rond de blauwe baan. Wie bovengemid deld belangrijk is, zit in speciale boxen lekker dicht langs het lijntje. Bedrijven storten zich tijdens het toernooi vol overgave op hun rela tiemarkering en bieden genodigden ruimhar tig een prima plek. Maar ook werknemers mogen er, vaak met familie of vrienden, van de baas naartoe. Meer naar achteren, hoog op de echte tribu ne, zit het gewone volk, dat zich een stuk uit bundiger toont dan de bevoorrechten bene den. Daar waar de boxbewoners het tennisfes- tijn ogenschijnlijk vreugdeloos en soms zelfs verveeld aan zich voorbij laten trekken, tonen degenen die het kaartje uit eigen zak hebben betaald zich een stuk vrolijker. Geklap, ge schreeuw, gefluit en gefotografeer wisselen elkaar voortdurend af. Soms grijpt de speaker in. Of het publiek tijdens 'het wedstrijdgebeuren' geen fo tootjes wil flitsen, want de spelers hebben er last van. Beneden blijft het beschaafd kalm. De doorsnee VIP verroert geen vin, want de doorsnee VIP doet het tennis er zo'n beetje bij. Bij het gezellig borrelen, handen schud den, kaartjes uitwisselen en hapje(s) eten. Groen en geel Dat speelt zich allemaal af in het immense horeca-gedeelte achter de arena Het VIP- dorp biedt plaats aan de bescheiden onder komens van ruim veertig bedrijven en kan daar moeiteloos 2500 gasten kwijt. Het la carte-gebeuren is daar berekend op 330 eters, en voor wie er niet uit de voeten kan is er altijd nog een Indonesisch restaurant. Toernooi-sponsor ABN/AMRO heeft een ei gen onderkomen dat groen en geel van de re clame ziet. Martinair Party Service, dat samen met Maison Van den Boer de vaderlandse cate raars aanvoert, besteedde 120.000 gulden aan het interieur plus de bijbehorende keuken- voorzieningen. Directeur Siebe Terband: ..Pacht betalen we niet. De organisatie is al lang blij dat wij onze catering op het toernooi loslaten. Wij zetten hier die hut neer en bren gen een niet gering stuk toegevoegde waarde in, Als het meezit, draaien we in Rotterdam quitte. Daarmee halen we financieel gezien niet het onderste uit de kan. Doe je dat wel, dan kom je bijvoorbeeld in ons restaurant uit op een prijs van 125 gulden per menu. Dat vind ik te hoog en daarom beperken we ons tot 85 gulden. Zie het verschil maar als een investering in uitstraling. Je kunt als cateraar bij potentiële klanten aankomen met een groot fotoboek van wat je culinair allemaal in Catering-directeur Siebe Terband: „Een heel spannende Idus." foto capital press huis hebt, maar ik zie liever dat mensen het hier proeven. Te meer daar het publiek in Ahoy marketing-technisch gezien voor ons heel interessant is. Ie krijgt alle geledingen van het bedrijfsleven over de vloer." Een van de genodigden koos voor een an dere optiek en mompelde bij het aansohou- wen van een voorbij schuifelende stoet gas ten: „Je weet nu tenminste wie er flink in het krijt staan bij de ABN/AMRO." Een cocktail van Zeeuwse kreeft en rode grapefruit. Een lauwwarme salade met kalfs zwezerik, spekjes, broodcroütons en pijn boompitten. Een puree van aardappelen met kaviaar en crème fraiche. Of een piepkuiken, gevuld met truffel en 'pistache-noten. De kaart van 'Le Restaurant' is gevarieerd. Maar een fornuis valt er in Ahoy niet te achterha len. Alle gerechten komen voorgebakken of voorgekookt vanuit de fabriek VU Mllflmll Party Service in Nieuw-Vennep naar de Maasstad en zijn direct leverbaar. Even snel Wie bovengemiddeld belangrijk is, zit in speciale boxen lekker dicht langs het lijntje. foto dijkstra in de oven. de saus eroverheen en uitserve- ren maar. Terband: „We moeten wel. wantje zit met een relatief korte omlooptijd. De gasten ko men na afloop van de 's middags gespeelde partijen rond een uur of half zes binnen en willen om zeven uur, bij het begin van de avondwedstrijden, weer langs de baan zitten. Je kunt je dus absoluut geen tijdrovende toe standen veroorloven, dus moet je keihard buffelen om alles rond te krijgen." Terband, voorzien van een grote badge met daarop de tekst 'At your service', schiep de adhoc-zaak naar eigen inzicht en ging daarbij op de Mexicaanse toer. Gele muren, spiegels, wat achtergrondmuziek, veel plan ten, een licht doek als plafond en terracotta linnen op tafel doen wonderen. Ontnuchterend Het dinerend publiek lijkt zich geen moment te realiseren dat er sprake is van een geraffi neerd decor waarachter kale, lelijke hallen gapen. Wat dat betreft werkt een simpele stap achter de coullissen ontnuchterend. Er gens langs een muur staan enorme tanks van waaruit het bier via ondergrondse leidin gen naar de tappunten stroomt. Het schoonmaken van bestek en servies gebeurt in een enorme, in een container ge plaatste afwasstraat. In weer een andere con tainer liggen de voorbewerkte maaltijden ge koeld opgeslagen. In een gestage stroom ver dwijnen ze naar een batterij ovens waarin ze razendsnel op temperatuur worden gebracht. De porties zijn fors. En niet zonder reden, legt Terband uit: „We doen dat om te voor komen dat mensen om méér gaan vragen waardoor het personeel een gezien de tijds druk ongewenste extra ronde moet lopen Overigens: in het resaurant wordt 's middags een lunch geserveerd. En later op de avond, na afloop van de dan gespeelde partijen, kan er wederom worden gedineerd. Terband: „We zijn een geroutineerde cate raar. maar desondanks is een klus ais die in Rotterdam voor ons toch heel spannend. Een restaurant la carte is namelijk niet ons da gelijks werk Meestal kan er niet worden gr kozen en krijgt de gast een door ons bepaald menu voorgeschoteld. Het spannendst is bij zo'n evenement altijd de eerste avond. Dan moet blijken of onze overal vandaan gehaal de medewerkers een goed ingespeeld team vormen. In Ahoy lukte dat gelukkig goed Achter de schermen was het een fabriek, maar ervóór romantiek." Het volgende karwei is overigens al in aan tocht: de Eloriade in Zoetermeer. Om ook daar naar behoren te kunnen draaien schroeft Martinair Party Service het huidige aantal vaste medewerkers op van 75 naar rond de 120. Gevraagd naar zijn hartewens op catering-gebied, zegt Terband met een bijna aandoenlijk enthousiasme: „Wat ik nog eens dolgraag zou willen doen is een restau rant la carte in de lucht. Dus in een hele grote kist honderden passagiers echt een keuze uit allerlei gerechten laten maken. Dat is een nóg grotere uitdaging dan ze, zoals nu gebeurt, op tijd allemaal hetzelfde eten te serveren." Zodra een partij ten einde is, stroomt het groengele gangencomplex in de Ahoy-gewel ven vol met genodigden. Veel gezien; heren in pak. dames in mantelpak. De chemie-gi gant BASF ontvangt in een eigen restaurant De grootste ruimte is echter voor de AB N/AMRO die er tijdens het toernooi ongeveer 14.000 gasten aan een maaltijd helpt. Die valt dermate goed in de smaak dat velen het in middels. weer begonnen tennis even laten voor wat het is om nog een extra hapje weg te kunnen prikken. AUeen als Haarhuis op het punt staat Iendl in twee sets uit het toer nooi te slaan, krijgt de sport bij menigeen toch de overhand en haasten kleine groepjes zich alsnog baanwaarts. Terband behoort tot degenen die allesbe halve blij is met de nederlaag van Lendl. Hij had de topper graag als bijzondere gast in het restaurant begroet In 1985, tijdens het even eens door zijn bedrijf gecaterde tennistoeT nooi in Ede. was het hem bijna gelukt Imdl aan tafel te krijgen Maar op het laatste mo ment liep er iets lelijk mis. „Hij kwam volkomen onverwacht binnen Een beetje paniek dus, want wat wil zo'n man eten7 Nou. hij wilde een diep bord met heel veel pasta. Hadden we niet... En forel Hadden we ook niet. Nou heb ik altijd een klein opschrijfboekje bij me waarin de na men van allerlei prominenten staan, met daarbij vermeld hun lievelingsgerechten. In Ahoy hadden we daarom voldoende pasta in huis En er lag elke dag een uitstekende forel in de koeling. Een andere Amerikaan, John McEnroe, maakte het gemis aan etende toppers overi gens een beetje goed Hij meldde zich samen met zijn jongere, eveneens tennissende broer Patrick in het Indonesische restaurant. McEnroe had. zegt Terband. nog nooit Indo nesisch gegeten, vond het heerli|k en rekende zowaar keurig af. Ook zijn naam prijkt nu in Terbands prominenten boek je. John block Ijl ach, als de tennis-elite het laat afweten, zijn er altijd nog andere topperv Zo dook de ze week volkomen onverwacht de lange tijd zoek gewaande Air Holland pionier John Block in het restaurant op. Of de man, die niet alleen zijn personeel maar ook de ban ken grote problemen bezorgde, er als gast van de ABN/AMRO mocht aanschuiven was onduidelijk.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 43