7 Uit de lucht geschoten )TJ FEBRUARI 1992 "Het waren duivels, ze waren als de KGB op zijn slechtst. FRANK BARRETT THE INDEPENDENT Freddie", placht de foto- H graaf te roepen, „spreid je .ÜnL JËL armen en doe een vlieg tuig." En Freddie Laker gooide zijn armen dan wijd opzij, als een kind dat doet alsof-ie een Spitfire is. Freddie Laker. de exclusieve verwekker van Skytrain, de man die ons goedkope vluchten gaf naar de Verenigde Staten. Sir Freddie Laker, die het opnam te gen de Britse regering en de grote internatio nale luchtvaartmaatschappijen. Freddie met renpaarden, jachten, Rolls-Royces. Hoogvlie ger Freddie. Vrijbuiter. Held. Maar dat was toen. Freddie de Winnaar werd tien jaar geleden Freddie de Verliezer, toen zijn droom uit de lucht naar beneden viel, of liever gezegd, naar beneden werd ge dwongen. In de internationale luchtvaart houden de grote jongens niet van concurren tie. Als er vuile streken moeten worden uitge haald om daar vanaf te komen, dan worden er vuile streken uitgehaald. Vraag dat maar aan Freddie Laker. Twintig jaar lang zijn er kranteartikelen verschenen over Lakers opkomst en succes, en vervolgens over zijn val. Maar kort nadat Laker Airways in 1982 was ingestort, werden de kranteberichten kleiner. Het laatste da teert uit 1985. Freddie was dood voor de we reld. Maar hij woont gewoon in Florida. Zijn gegrinnik is onmiskenbaar, de brede grijns is er nog steeds. Hij is bijna 70, maar ziet er twintig jaar jonger uit. Gebruind en slank, in een overhemd met open boord, ontspannen en opgewekt. Als vanouds wordt hij in zijn kantoren omringd door een leger van mooie jonge meisjes die als het ware spinnen wan neer hij ze vleit met complimentjes. „Oh, Sir Freddie..." Zijn bescheiden kantoor is een anoniem laag complex op een industrieterrein in het Noorden van Miami, maar Laker werkt nog steeds hard, nog steeds in reiszaken. Hij mag dan te dicht naar de zon zijn gevlogen en zich hebben gebrand, hij is nooit helemaal in zee gevallen. In de opschudding rond het failliet van Laker Airways bleek Tiny Rowland van Lonhro zijn enige echte vriend en steun pilaar te zijn. Laker werkt nu voor een onder neming van Lonhro, Princess Vacations, pen delend in zijn eigen boot tussen huizen en kantoren op de Bahama's en in Miami. Vloeren vegen Laker begoh op zijn zestiende verjaardag in 1938 met het vegen van de vloeren in de vliegtuigfabriek van de gebroeders Short in Rochester. Hij is indrukwekkend snel opge klommen tot baas van zijn eigen luchtvaart maatschappij. Na in de oorlog te hebben ge diend bij de hulptransporttroepen van de luchtmacht, begon hij voor zichzelf, met een handeltje in overgebleven oorlogsvliegtuigen. Hij maakte zijn fortuin in de luchtbrug naar Berlijn die in 1948 werd gecreëerd, toen alle beschikbare vliegtuigen werden gebruikt om de Sovjetblokkade te weerstaan. Na het opheffen van de luchtbrug ging zijn bedrijf, Aviation Traders, door met de zeer winstgevende'handel in overgebleven rege ringsvliegtuigen. Met een nieuwe onderne ming, Air Charter, vervoerde hij vrachten en sloot hij met de Britse regering waardevolle contracten af voor het vervoer van troepen. In 1954 begon hij luchtdiensten voor het overvliegen van auto's en hun passagiers tus sen Southend en Calais. In 1958 (hij was 35 jaar), toen zijn bedrijf werd aangekocht door British United Air ways, had Laker de reputatie van iemand die slim opereert. Hij is, zoals hij zegt, een man met ideeën. Laker bleef de volgende zeven jaar als leidinggevend directeur bij BUA wer ken maar het was zijn droom om zijn ei gen luchtvaartmaatschappij te leiden. Na de Tweede Wereldoorlog had de rege ring besloten dat concurrentie in de lucht vaart niet kon worden toegestaan. Een strijd om de laagste prijzen zou kunnen leiden tot onverantwoorde kostenbesparing, die op haar beurt de veiligheid in gevaar zou kun nen brengen. Tot de komst van Skytrain werd de wereldluchtvaart sterk gecontroleerd via het forum van de International Air Transport Association (IATA). Via IATA stelden staats luchtvaartmaatschappijen niet alleen hun prijzen en dienstregeling vast; ze kwa men zelfs bijeen om tot overeen stemming te komen over de beenruimte tussen de stoelen - en het formaat yan de bo- _r terhammen. (Toen het ver- tonen van films tijdens de vlucht werd geïntrodu ceerd, vreesde IATA dat dit een gevaarlijk concurrerende ver-nieu- wing zou zijn en stond er op dat de passa giers 'huur' zouden betalen voor de hoofdte lefoon). Dit gebrek aan concurrentie leidde tot een veel te ruim personqplsbeleid en grote ondoelmatigheid bij de belangrijkste interna tionale vliegmaatschappijen. Affiniteit Laker was lid van IATA toen hij leidinggevend directeur was van BUA, dus toen hij besloot het tegen het kartel op te nemen wist hij pre cies met wie hij te maken had. Laker Airways ZATERDAGS vliegen." Ik vloog in september 1978 met laker met de eerste vlucht van Skytrain naar Los Ange les. Hij liep door .het vliegtuig en schudde handjes met de passagiers die met hem op de foto wilden. Bijna allemaal zeiden ze hem dat ze zich zonder Skytrain nooit een bezoek aan Amerika hadden kunnen veroorloven. Laker zegt dat de mensen het waardeerden dat zijn Skytrain-dienst ze echt waar gaf voor hun geld. „Wij behandelden de klanten niet als vee. wij behandelden hen niet als passa giers, wij behandelden hen als mensen." „Hé Freddie", placht de fotograaf te roepen, „spreid je ar men en doe een vliegtuig." En Freddie Laker gooide rijn ar- dan wijd opzij, als een kind dat doet alsof-ie een Spit- ,i >ro«a* zag het licht op 1 april 1966, een chartermaatschappij voor de toen ontluikende vakantierei- zenindustrie. In het begin van de jaren zeventig was Laker sterk betrokken bij goedkope chartervluchten naar Noord- Amerika. Volgens de regels van IATA, ontworpen om de prijzen hoog te houden, moesten char ter-passagiers naar de Verenigde Staten lid zijn van een 'affini- teitsgroep'; zes maanden lid maatschap van de groep was een voorwaarde om te mogen Zelfs nog voordat Skytrain in september 1977 begon met de eerste vlucht naar New York (foto), kwamen British Airways, PanAm en TWA in het geheim bijeen om zijn ondergang te bespreken. foto abc zelfde kranten uit Fleet Street die de I aker-legende hadden aangewakkerd, dat Freddie de man was die naast zijn schoe nen liep. Maar anders dan bij zo veel gevallen magnaten daarvoor en daarna, en zelfs ondanks het feit dat hij klanten Liet zitten met be taalde tickets, kreeg hij een groot deel van zijn populariteit terug. Er werd een 'Red Laker- fonds' ingesteld en vele duizen den ponden stroomden binnen, McDonnell Douglas zoals British Caledonian. Lufthansa en Swiss Air in de aanval gingen en McDonnell Douglas werd bedolven onder woedende telexen waarin l-aker werd om schreven als een 'paria' en 'tweedrachtzaai er'. De 'middelbare schoolinformatie' leidde lot een snelle capitulatie van de verdachten. In 1985 werd onthuld dat British Airways en de andere in het geding genoemde ver dachten bereid waren Laker bijna zes miljoen pond (twintig miljoen gulden) te betalen en dat ze bovendien bereid waren alle claims van alle andere schuldeisers van Laker. zijn personeel en pensioenfonds te regelen. BA Freddie Laker, de man die te snel te hooft wilde klimmen De regels werden openlijk ge schoffeerd. Dahlia-verenigingen en verenigingen van rozenkwe- kers schoten als paddestoelen uit de grond, hoewel hun plotse ling geworven leden vaak geen enkele belangstelling hadden voor de bloemsierkunst. Lid maatschapskaarten en tickets voor wie een goedkope vlucht wilde met een 'affiniteitsgroep' waren gemakkelijk te ver krijgen op de vliegvelden. In 1971, na in aanvaring te zijn gekomen met de autoriteiten die de bizarre eisen van IATA omtrent de affiniteit ondersteunden, stelde Laker een simpeler systeem luchtdienst die meer als een trein opereert. Mensen zouden gewoon,op het vliegveld ko men opdagen zonder te nen vertrekken met een goedkope vlucht. La ker stelde voor deze dienst Skytrain het begin van een lang gevecht. Zes jaar lang moest hij niet alleen de strijd aanbinden met de Britse regering, hij ook de Amerikaanse regering er van overtui gen zijn idee te accepteren. Britse ambtena ren noemde hij in die tijd zonder enige schroom 'hufters en criminelen'. Vanaf het begin waren zijn echte vijanden echter de Britse en Amerikaanse luchtvaart maatschappijen die al over de Atlantische Oceaan vlogen. Zelfs nog voordat Skytrain in september 1977 begon met een vlucht New York, kwamen British Airways, PanAm en TWA in het geheim bijeen om zijn onder gang te bespreken. Eerst begonnen zij te con curreren. Na jarenlang een regime te hebben gevoerd van uitsluitend hoge prijzen, deze luchtvaartmaatschappijen plotseling in staat tot het aanbieden van tickets in goedko pe categorieën als Apex, Stand-by en Budget. Samenspannen Laker heeft zich er altijd zorgen over gemaakt dat de luchtvaartmaatschappijen van IATA hem zouden proberen te verpulveren, maar hij kon er zich nooit toe brengen te geloven dat er een georkestreerde actie tegen hem zou worden ondernomen. Tenslotte zou in jaar het waarschijnlijke aandeel van Skytrain op de totale Noordatlantische passagiersmarkt slechts één procent bedra gen. Maar toen Skytrain in juni 1977 de goed keuring kreeg van de Amerikaanse regering en er een begindatum was vastgesteld, hiel den de 'Grote Zes' die opereerden Londen en New York BA, PanAm, TWA. Air India, Iran Air en El Al een serie gehei me ontmoetingen in Genève om spannen tegen laker. Toen hij ontdekte dat zijn concurrenten van plan waren hem op te heffen voordat hij was begonnen, vertelde hij de overheidsinstantie voor burger luchtvaart dat hij 'doodsbang' was: „Ze zijn Tot tien jaar geleden dolde hij de internationale luchwaartjnaatschappijen. Totdat die het tijd vonden hem uit de lucht te schieten. Sindsdien brengt Freddie Laker zn dagen door in Miami. Nog steeds in goeden doen. Maar een flinke kater rijker. Hij voelde zich op de top van de wereld, gedreven door adrenaline en met een kinder lijk plezier in zijn eigen succes. Aangevuurd door zijn atlantische triomf stelde hij een ambitieus plan op voor een Skytraindienst binnen Europa, het hart van het lATA-kartel. Om dit plan te ondersteunen bestelde hij bussen, daartoe aangemoedigd door de Brit se regering, en nog vijf DClO's, daartoe aan gespoord door de Amerikanen. Maar hij had te veel gewaagd. Zijn leningen waren 'groter dan hij aankon, hij had moeite zijn schulden te regelen, hij werd getroffen door de snelle daling van het pond. En toen PanAm in okto ber 1981 z'n goedkope tarieven met 66 pro liet zakken, kozen de passagiers hun portemonnee en was het met hem ge- daan. Op 5 februari 1982, de dag dat Laker Airways ineenstortte, bleek Sir Freddie Laker de man die te snel te hoog wilde klimmen. Tien jaar lang hadden de media hem graag gepresen teerd als de dappere strijder die de regering had durven uitdagen in zijn lange gevecht om een goedkope transatlantische dienst op te zetten. Nu besloten die ondanks het feit dat de lucht vaartmaatschappij niet meer te redden was. Het gebaar was prettig voor hem. maar een nieuwe frustratie: „Het deed me goed dat mensen geld stuurden, maar de passagiers hadden na tuurlijk bij mij moeten blijven", zegt hij. Hoewel hij van veel mensen sympathie kreeg toen hij failliet ging, hecht ten maar weinigen geloof aan zijn bewering dat hij het slachtoffer was van een complot- De mensen begonnen dat pas te geloven toen Touche Ross, de curator van Laker Air ways, binnen twaalf maanden met een rechtsgeding kwam in Washington en een miljard pond eiste op beschuldiging van sa menzwering en het overtreden van antitrust- wetten door verschillende internationale luchtvaartmaatschappijen en vliegtuigbou- McDonnell Douglas. De beschuldigde luchtvaartmaatschappijen waren British Air ways. TWA. PanAm. British Caledonian. Luft hansa. Swiss Air, KLM, Sabena, sas en uta Opstel Tijdens een van de meer bizane hoofdstuk ken van de Laker-sage legde de Amerikaanse minister van justitie de hand op een school opstel dat het keiharde bewijs van de samen zwering bevatte. James T. McMillan, een di recteur bij McDonnell Douglas, had zijn dochter op de middelbare school geholpen bij een project over de val van Laker Airways. Daarin onthulde hij dat, toen in 1981 een reddingsplan voor Laker afhing van financie ring van de DClO-fabrikant McDonnell Douglas en motorfabrikant wilde Laker graag betalen om de privatisering van de maatschappij te bespoedigen maar het was zeer duidelijk dat er vuil spel was ge speeld. Tegenwoordig kan Laker de gronden voor de kwaadaardigheid van zijn rivalen accepte ren. al vindt hij sommige details van hun complot nog steeds adembenemend. „Toen zij op de telex naar mij verwezen, had ik een codenaam. Tudor King, vanwege de vloot van Tudor-vliegtuigen die ik toen bezat slechts een paar mensen zouden die verwij zing doorhebben. Toen ze dachten dat ze me hadden, verwezen ze naar Tudor Kings Noodlanding Hel waren duivels, ze waren als de KGB op zijn slechtst." Nog boosaardiger, zegt hij, was de manier waarop de banken zich haastten de lucht vaartmaatschappij te dwingen tot sluiting, zonder behoorlek de altemayeven onderzoeken om de zaak open te houden. „Ik had 35 jaar achtereen winst gemaakt in de luchtvaart i had zonder twijfel laten zien dat het mogelijk geld te verdienen met vliegtuigen. Eén heb ik me verslikt", zegt hij. Was 5 februari 1982 de ergste dag van zijn Ie ven? „Oh. nee. nee. nee De ergste dag van mijn leven was toen mijn jongste zoon stierf Laten we de dingen wel in hun perspectief blijven zien.' (Freddie's zoon Kevin stierf i 1965 op 17-jarige leeftijd, toen hi| zich doodreed in de sportauto die hij van zijn va der had gekregen). „Het ergste van 5 februari 1982 was de te leurstelling. Ik denk altijd graag dat ik in het zakendoen een beetje Victoriaans ben. in de zin van het sluiten van overeenkomsten Als ik Kg .Lu ik leu g.i doen, dan doe Ik dal I grote teleurstelling was te zien dat zo veel mensen die ik hoogachtte en met wie ik in de loop der jaren voor honderden miljoenen ponden zaken heb gedaan, niet deden wat z zeiden dat ze zouden doen." Heeft hij spijt? „Er is niemand in de hele wereld die niet ergens spijt van heeft. Ik ge loof in die oude filosofie dat als je alle ballen de lucht in gooit en je vangt er één méér dan je laat vallen, je een winnaar bent en dat ben ik. ik heb genoeg geld om vt ven. Ik hoef niet te werken. Ik werk een beetje omdat dal goed is voor mijn her sens."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 39