Extra Borja en Vika leven van hun illusies Jonge Tibetaanse nonnen leiden het verzet tegen China Prehistorica reconstrueert kleding van gletsjerlijk *eneralU/fs Cf'S zaterdag 29 februari 1992 Redactie: 023-150239 FRANS VISSER Vormgeving: MARIANNE VERSCHUREN 37 Borja zucht. „Soms word ik gek van de ze kamer", zegt hij. Zijn ogen staan ver drietig. Acteur Boris Borisjovitsj Mina- jev is van nature geen somber mens. Maar soms wordt het hem allemaal te 1 veel. Dan daalt de dagelijkse ellende verpletterend op hem neer. r HANS GEIEUNSE CORRESPONDENT ,P» De eindeloze discussies met de slager om r boven de toonbank te krijgen wat er ver "moedelijk onder ligt. De rotzooi in bad en 2 wc, omdat een van de vier mensen met wie hij keuken en sanitair van de 'kommoenale' "'drie-kamerwoning moet delen weigert per- soonlijke hygiëne te praktizeren. De alge- mene verloedering van de samenleving, de culturele teloorgang, moedertje Rusland dat de hoer moet spelen. Dat kan niet allemaal "in één mensenhoofd. Borja kijkt om zich heen. Klopt op de ro de stof van de zitbank, die hij straks zal uit- -Lklappen voor een nieuwe nacht met Vikto- s ria Michailovka, drie jaar alweer zijn gelief- I de en ook bij het toneel. Vika is mooi, lief, I r maar ook koppig, zeg maar stronteigenwijs. Och, ze moet nog veel leren, pas 25. Maar goed dat ze het leven deelt met iemand die kan bogen op twaalf jaar levenservaring méér. I Vika heeft het huishouduniform aange trokken. Een oversized hemd over een roze maillot. Het is warm in de keuken. Het elek trische fornuis is in bedrijf en dan heb je op drie vierkante meter keuken eigenlijk geen andere verwarming nodig. Helaas, op de ra- r diator van de stadsverwarming zit geen re- r gelknop en hij kan ook niet worden uitge- zet. Het geluk had haar toegelachen vandaag. De videotheek verkocht dit keer ook vlees en spek en bij toeval was ze tegen het bui- 1 tenkansje opgelopen. Met wat zachtge- kookte gesneden kool een goede vulling I voor de tartaletti, een voorgerecht waarmee ze eer zal inleggen bij het diner vanavond. Ze is moe. Net terug van een repetitie voor het nieuwe stuk en de dag ervoor opnamen voor de film. Misschien is dat wel een kans op"grotere bekendheid, mijmert ze. Ze weet dat Borja haar uitlacht. Zo'n klein rolletje in een film van een onbekende regisseur, die al drie jaar met het project bezig is. Als ze de ka mer binnenkomt, oreert Borja net over de geringe kansen om in de filmwereld naam te maken. „Je moet nu eenmaal van onder af beginnen. Zelfs als de film slecht zou zijn, kan jouw rolletje, juist omdat je het goed speelt, de aandacht trekken van mensen die belangrijk zijn", zegt ze. Theater 1 Borja wenst haar het beste toe. "Jij bent f geen carrière-vrouw. Westerse actrices zou den voor zo'n film niet uit de kleren zijn ge gaan, jij wel", schampert "hij. Vika sputtert tegen, maar Borja legt haar het zwijgen op. „je kunt hier als actrice maar op één ma nier carrière maken: een bekende regisseur in z'n ballen knijpen." Vika kijkt nagr haar handen. „Dat is waar. Dat kan ik niet. Maar er moet een andere manier zijn. Ik ga toch m'n eigen gang." Borja pakt de wodka-fles, schenkt zichzelf en de gasten nog eens in. „Die Vika", zegt hij, „ze heeft een zus van veertig. Die droomt nog steeds dat ze een ster zal wor den." Beiden moeten erom lachen. Ach, il- 1 lusies moet je houden in het leven. Anders kun je meteen wel uit het raam springen. Veel om je aan vast te klampen is er niet. Met het theater gaat het ook al niet best. Boeff, het gezelschap waaraan Borja en Vika contractueel zijn verbonden, trekt geen vol le zalen. De mensen hebben er het geld niet lhasa caroline moorhead THE INDEPENDENT Ngawang Tsepak is een 20-jarige non uit een dorp in de nabije omgeving van Lhasa. Op 2 september 1989 hield ze samen met acht an dere nonnen een demonstratie tijdens de op voering van een Tibetaanse opera voor hoge functionarissen. Ze werden gearresteerd, in de boeien geslagen en naar de Gutsa gevan genis aan de rand van de stad gebracht. Hun kleren werden uitgetrokken en hun handen op de rug gebonden. Vervolgens werden ze op de binnenplaats van de gevangenis aan hun armen aan bomen gehangen in wat Tibetanen de 'vlieg tuig-houding noemen. Ze kregen elektrische s chokken toegediend om bekentenissen af te dwingen en de namen van andere betrokkenen los te krijgen. Ngawang Tsepak werd pas neerge laten toen haar schouders uit de kom waren ge schoten. Vorig jaar slaagde ze erin Tibet te ont vluchten. Sinds oktober 1950, toen het Chinese Volksbevrij dingsleger het land bezette, worden Tibetanen die zich tegen de Chinese overheersing verzetten, stelselmatig vervolgd. Duizenden Tibetanen, mis schien wel over de honderdduizend, werden ver moord en nog vele duizenden meer werden op gepakt en gemarteld. Velen zijn omgekomen in gevangenkampen. De laatste jaren wordt de vervolging gekenmerkt dooreen patroon van onderdrukkingen harde acties, gevolgd door klaarblijkelijke pogingen van de Chinese autoriteiten om het Tibetaanse volk voor zich te winnen. In het afgelopen jaar hebben de Chinezen hun best gedaan om aan te tonen dat de levensstandaard in Tibet is verbeterd en dat eventuele schendingen van de mensenrech ten minimaal zijn. Vorig jaar oktober werd zelfs een groep buitenlandse diplomaten uitgenodigd voor een inspectie van de hoofdgevangenis van Lhasa. De commissie voor de mensenrechten van de Verenigde Naties, die regelmatig in Genève bij eenkomt, is door China zwaar onder druk gezet in een poging te voorkomen dat een motie over schendingen van de mensenrechten in Tibet in behandeling wordt genomen. In augustus 1991 nam de VN-subcommissie voor voorkoming van discriminatie en de bescherming van minderhe den een resolutie aan waarin ze haar bezorgdheid uitsprak over de mensenrechtensituatie in Tibet. Het was de eerste formele uitspraak van de VN over Tibet sinds 1965. De getuigenissen van uit Tibet ontsnapte vluchte lingen verschillen sterk van de situatie zoals de Chinezen haar schilderen. Eind vorig jaar werd een lijst met gedetailleerde informatie over 240 politieke gevangen het land uit gesmokkeld. Kort tevoren hadden de Chinese autoriteiten het Ame rikaanse ministerie van buitenlandse zaken nog voorgehouden dat er sinds juli 1987 slechts 50 mensen wegens 'contra-revolutionaire activitei ten' in de gevangenis waren beland. Negen van de 240 op de lijst genoemde gevange nen zijn kinderen. Vijf van hen zijn veertien jaar. Een derde van de 240 gevangenen is vrouw. On langs kreeg het Tibetaans Informatie Netwerk in Londen een lijst in handen met de namen van de vrouwen die in de Drapchi-gevangenis in Lhasa zitten. Slechts 24 van hen hebben een prtx es ge had. Ze zitten een straf uit van negen jaar voor verschillende vormen van vreedzaam protest. VERTAUNG MARGREET HESUNGA amsterdam thea v Op het bureau van prof. dr. W. Groen man ligt een enorme lap leer. Met vaar dige hand knipt zij een ovale vorm en voorziet de randen van gaten. Twee le ren veters om en over de voet complete ren het geheel. Ziedaar, een schoen zoals de 'Similaunman', zoals het bijna 50 eeuwen oude gletsjerlijk wordt ge noemd. moet hebben gedragen. Deze werd gevuld met gras. De hoogleraar oecologische prehisto rie, verbonden aan het Instituut voor Pre- en Protohistorische Archeologie van de Universiteit van Amsterdam, prijst zich bescheiden gelukkig. Daar waar ar cheologen in de rij staan onderzoek te mogen verrichten aan het gletsjerlijk en de daarbij horende attributen, kreeg Groenman de opdracht diens kleding te reconstrueren. Vorig jaar september ontdekten berg wandelaars het gemummificeerde lijk aan de rand van een gletsjer op de grens van Oostenrijk en Italië. Op last van de plaatselijke officier van justitie werd het lijk enkele dagen later geborgen. Nie mand die toen in de gaten had, dat de vondst een unieke was in de Europese geschiedenis. Dat werd pas ontdekt bij een nader onderzoek door archeologen van de Leopold-Franzens Universitat te Innsbruck. Aanvankelijk werd nog aangenomen dat het ging om een vondst uit het begin van het Bronzen Tijdperk, zo'n 4000 jaar geleden. Inmiddels is met de koolstof- 14 methode - een manier om de oud heid van een voorwerp te bepalen ko men vast te staan dat de 'man uit het ijs' dateert uit het Laat Neoliticum. Deze Professor Groenman past een replia den moet hebben gedragen. laatste penode van de Steentijd, is ruw weg 50O0 jaar geleden. De ouderdom van het gletsjerlijk wordt geschat op 4600 4800 jaar. Kleding Het archeologisch onderzoek aan 'Simi launman'. genoemd naar de nabijgele gen Alpenbergkam, vindt plaats in Inns- bnH k be kleding en attributen die t>i] de berging werden aangetroffen zijn voor onder/Oek ondergebracht bij het Rrt- misch-Germanisches Zentralmuseum in Mainz Dat gaf december opdracht de oorspronkelijke aOM ND de kleding v.ist te stellen Een puzzel op tientallen stukjes pa troonpapier. Elk onderdeeltje is door haar in Mainz zorgvuldig overgetrokken De naden van de met plantaardige ve zels aaneengenaaide lapjes leer telende Groenman eveneens over. Sommige de lOI hfll—n uit lange banen, «dm uil vierkante stukjes aaneengenaaid leer ..Ik vermoed dat het daarom om twee kle dingstukken gaat Op de stukken dieren huid zitten nog haren. We nemen aan dat het bontkJeding is. vermoedelijk af komstig van een geitachtige als een gems of steenbok. Ook de aangetroffen pijlkoker is van een gritachiigr. Het schoeisel, riemen en een hcuptasje zijn van kalfsleer", aldus Groenman Bij de berging van het gletsjerlijk is nogal wat materiaal gesneuveld Niet al leen ten gevolge van ontdooiing; ook bij het uithakken ging het nodige verforen Zo werden de kledingstukken naast het lichaam aangetroffen Mogelijk zijn on (MWn wutwpi nog In bel Ui achtergebleven. Een verdere archeologi sche opgraving moet daarover deze zo mer meer duidelijkheid verschaffen. Rafeltje Ondertussen buigt Groenman zich over haar puzzle. Welk rafeltje past in rt*n an der en wat zal er precies uit tevoorschijn komen? Groenman: ..Ik denk dat het een soort cape of mantel is Kleding uit de steentijd kennen wc doodeenvoudig nog niet. De oudst gevonden bontkledingda MM1 pM ••in I .on |.,.u Lit. r Dat uitgesproken een Nederlands in stituut deze eervolle opdracht kreeg, be hoeft volgens Groenman nauwelijk ver wondering. „Wij hebben de naam in Eu ropa hèt instituut te zijn waar icct bcstu deerd wordt vanaf de prehistorie tot de late MiddeleeuwenGroenman zelf is een autoriteit op dit gebied Alles wat er In Nederlandse- musea aan nrchistori sche kleding te vinden is. wcra door haar beschreven. Boeiend, zo noemt rr haar opdracht „Vooral dat het een momentopname is uit het leven van die tijd Een 1 opname ook van iemand die z leven gestaptaldus .r Russisch acteurspaar houdt niet kunst en vliegw erk het hoofd hoven water meer voor. Ze hebben andere dingen aan hun kop dan een avondje naar het toneel, zegt Vika. Boeff komt van 'boevonadz.e', wat zoveel als satire betekent. Maar in de prak tijk is Boeff een soort 'theater van de lach'. „We spelen alleen nog komedies en me lodrama's. Daar komen de meeste mensen op af. Dat brengt geld in het laatje. Vooral in de provincie hebben we succes. Daar gaan de mensen nog in hun beste pak aan avondje toneel vieren. In Moskou bestaat dat allang niet meer", betreurt Borja. Op de gang rinkelt de telefoon. Vika neemt op. Het gesprek is voor de buurman in de kamer ernaast, een geoloog die het bestuderen van aardlagen al lang heeft ver ruild voor activiteiten op de veel lucratieve re vrije markt. Vika klopt op de deur van de buurman. Echt slecht hebben we het niet getroffen, meent Borja. In veel van Moskou s tiendui zenden kommoenalka's is het leven een hel. Drama's op de vierkante meter, dron kenschap, burenruzie, dreinende kinderen, geen privacy. Nee, daarmee vergeleken is het gedwongen samenwonen met een geo loog met harde stem plus vriendin en een slonzige student medicijnen een paradijs. Natuurlijk zou Borja het liefst een eigen woning hebben. Vika heeft net als hij een kamer in een kommoenalka, maar dat is niet meer dan een kippenhok. Officieel sa menwonen of trouwen willen ze niet. Dat Het dagelijkse leven in Rusland is, zoals in alle andere voormalige Sovjet-re publieken, een voortdurend gevecht. Op straat zijn er eindeloze rijen en ein deloze discussies in de winkels. Thuis is er de morsige, te kleine flat die je met te veel mensen moet delen. Het acteurspaar Borja en Vika uit Moskou doet een boekje open over hun frustraties en het wanhopig vastklampen aan illusies, terwijl de verloedering om zich heen grijpt „De Terminator en Rambo in plaats van Gogol en Dostovjevski. Dat verbrijzelt je hersenen." zou de kansen op een eigen, grotere woning volstrekt teniet doen. Borja: „Ik sta bij een coöperatie op de wachtlijst voor een flat Misschien duurt dat nog wel tien jaar, maar je kunt nooit weten. Als ik hem nu zou krijgen, zou ik er veertig duizend roebel krediet voor moeten ne men. Misschien is het zelfs al meer. Vika staat ook op een wachtlijst, dus hebben we twee keer zo veel kans." Relaties Wat is het leven zonder hoop? Voorbeelden uit de praktijk leren dat je nooit de moed mag verliezen. Een gezamenlijke vriendin wist een aardige drie kamerflat te bemach tigen in het centrum van Moskou. Ze ver huurde die onmiddellijk voor dollars aan een buitenlander en trok met haar kind bij haar vader in. „Dan is je kostje gekocht", mijmert Borja. „Ie hebt dan écht geld en kunt échte dingen kopen bij de Beriozka's, de dollarwinkels." De kaars op tafel flikkert door de tocht. Vika zet het hoofdgerecht op tafel, rijst met haché. „Australisch vlees", weet Borja. „Die Vika slaagt er altijd in iets goeds op te dui kelen. Ze heeft goede connecties met een stanst Vika lacht. „Ik ga een slagerij binnen, sla m'n wimpeltjes neer en vraag zachtjes om vlees. Lukt altijd." Borja: ,,Ja. bij jou wel. Maar ik word gek van die lui. Ze bdumfc len je als oud vuil. Het is regelrechte terreur. Ze hebben macht omdal zij iets kunnen verkopen wat jij moet hebben. Ik krijg altijd ruzie, begin te schreeuwen, schrijf in het klachtenboek, maar kom zonder vlees thuis. Zo gaat het overal." Maar andere mensen hebben het veel slechter. Gepensioneerden bijvoorbeeld. mensen zonder relaties Relaties zorgen voor dingen die echt nodig zijn. Suiker op de bon kwam onlangs binnen dankzij de bemiddeling van een vriendin van Vika die op een fabriek werkt. Ze leverde voor twee maanden bonnen in en kreeg de sui ker thuisbezorgd. Hoe de fabriek aan de suikervoorraad kwam. is haar zorg niet. Nog minder hoe de vriendin het klaarspeel de om meer dan de 1.5 kg per maand die de bon toestaat te bemachtigen. Maar voor de rest? Ontbijten? „Houd op", zegt Borja. „Kaas heb ik al in geen jaar ge zien Si boenen, niel te krijgen, ik loop op sandalen." De bel onderbreekt zijn opsom ming. De vriendin van de dollarwoning faomi binnen. Hei grid mag prima rijn, maar bij haar vader thuis komt er al een maand geen heet water meer uit de kraan, meldt ze. Meteen ontspint zich een geani meerd gesprek met Vika. De dames gaan in hout "Het bos is onze trots", lacht Vika, een bekende slagzin van de natuurbescher ming citerend. Ze leggen de eerste contacten tussen 'Si berië' en 'Zweden', waar een zakenman wel brood ziet in goedkoop hout. Het heeft nog geen kopeke opgeleverd, dempt Borja het enthousiasme. Dan slaat de somberheid toe. Het komt wel neer op uitverkoop van natuurlijke rijkdommen. Rusland als goed kope hoer. En die Zweed is ook nog arro gant, vindt alle Russen domme Maar de mensen hebben geen keus. Borja spijkert het gezamenlijke maande lijkse inkomen van 580 roebel aardig bi| met de vaardigheid die hij in zijn eerste be roepsopleiding heeft opgedaan: kleerma ken. Voor de stoffen zorgen de relaties. Een suède jasje, zeker als het is voorzien van een nep-etiket made in Italy" brengt al gauw vierduizend roebel op. Hij verkoopt ze aan de 'komissioni'. de privé-winkeltje^ waar èlles te koop is. De eigenaar pikt twin tig procent van de verkoopprijs in. de rest is voor Borja. Maar een vaste bron van in komsten IS dat niet De toekomst is oog.- wis, de prijzen worden vrij. wie heeft er straks nog geld om jasjes te kopen? Liefde De jonge Borja droomde ooit een gevierd acteur te worden. De tijd maakt wijzer. Een goed ei Keur, dal wet nee een atei m e zit er niet in. Hij grijnst eens naar de foto van Klaus Maria Brandauer achter het ruitje van het dressoir. Een man die het heeft ge maakt. Borja heeft uiterlijk veel van hem weg; de foto prijkt er echter alleen maar om mensen die hem daar op wijzen de mond te snoeren. Er zijn te veel verschillen. Vika ruimt de tafel leeg. Zij heeft nog hoop. Ie demotiveert me, zegt zc. Borja s laatste woorden opvangend. ..Welnee, ik ontneem je alleen een paar illusiesant woordl hij. Ze houden het voorlopig wel samen uit. die twee. Het leeftijdsverschil trekt geen scheidslijnen. Beiden hebben al twee huwe lijken achter de rug. Het heeft Vika niet ont moedigd. Ze gelooft in de liefde, maar geeft ook toe dat ze niet alleen kan leven. „Ik wil geen kinderen, ik wil zelf een kind blijven". zegt ze, terwijl ze de borden op een van de drie tafeltjes in de keuken zet Ze kijkt naar de twee andere: de geoloog en de student hebben ook nog niet afgewas sen. Terug naar de kamer dan maar Borja houdt niet van afwassen. Bovendien, do vrouw hoort toch eigenlijk thuis, in de keu ken i bolsjewieken hebben vrouw gelijke rechten gegeven, 't Staat allemaal in de wet 1 n wal asm no^ Ze moeien nu tww keer zo hard werken, in het bedrijf en thuis", zegt hij. De bolsjewieken hebben Rusland vemir tigd. maar wat nog erger is. ze hebben de vrouw zwaar werk gegeven. Rails leggen, met zware gereedschappen in de weer. Dat kan toch niet? De vrouw als symbool van tederheid en zachtheid is vernietigd. Dat is pas een tragedie, daar komen we nooit meer bovenop, meent Borja. Vika glimlacht Zegt Borja zelf niet altijd dat je Russische verhalen door 285 moet delen om de wer kelijkheid tc ontdekken? Maar ook haar wordt het soms ^mber te moede. Ze denkt terug aan haar eerste toneeljarcn. Met zi- gcuncrkJeren aan dansen en zingen op bruiloften en partijen, (reen beschermend 1. maar gewoon in de zaal met dron 1 feestvierders met hun grijpgrage vin gers „Dat zijn de verschrikkingen van het hier leven", schampen Borja. Beter zal het ook niet worden, vreest hij Misschien, heel misschien, als dc vrije markt echt dooi breekt. Alleen het privé-eigendom kan ons redden, dat motiveert de mensen om te werken Ik zal dat niet meer meemaken, voorspelt hij. Dc hoop mag blijven, maar het leven wordt er niet vrolijker op. „Onze burge meMfeet Pbpoi beeA gangd dei m geld meer voor cultuur kan worden uitgr trokken. Dat is een enorme fout. Vroeger keken de mensen naar stukken van Tsjechov. kenden hun schrijvers. Nu stompt het dagelijks leven hen af en wor den de theaterkaartjes ook nog eens te duur. En het ergste van al: onze cultuur wordt vervangen door Amerikaanse shit. De tv brengt niet anders meer. De Terminator en Rambo in plaats van (»ogol en Dostov [ai j 1 1M vabrijzah |a hersenen

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 37