V: Altijd een ramp op de loer IJ VOEGSEL WILCO DEKKER W OI rijwel dagelijks gebeuren er in het Botlek-gebied één of meerdere ongelukjes, zo blijkt uit de jongste cijfers. Met kan iets onschuldigs zijn als het weglekken van wat benzine. Maar ook heel ernstig, zoals de explosie in december bij DSM Chemicals, waarbij zes doden vielen. Gaat het hier louter om incidenten, of zit er een gevaarlijke tendens achter? Frans Janssen, hoofdinspecteur van de ar beidsinspectie in Rotterdam: ..Je moet de ge- n zeker niet overdrijven, maar ik wil toch beetje tegengas geven aan het idee dat het in de Botlek de laatste tijd gaat om op zichzelf staande incidenten. Natuurlijk,*"een fout tijdens het onderhoud is wat anders dan een ontwerpfout in een machine. Maar vol gens mij hebben de incidenten van de laatste tijd vaak dezelfde achtergrond". Janssen onderscheidt daarbij vijf oorzaken. Ten eerste is er in de Botlek steeds derhoud nodig, omdat de meeste installatie in de jaren vijftig en zestig zijn aangelegd Ten tweede wordt dat onderhoud steeds ker uitbesteed aan personeel van buiten, dat niet altijd vertrouwd is met de veiligheidsprocedures binnen een bedrijf. Probleem nummer drie hangt hiermee samen: on derhoudswerkzaamheden ken nen twee pieken, in het voor- en najaar. Tijdens die drukke perio des zijn de agenda's van de ge specialiseerde bedrijven al snel vol. Waardoor wel eens goedko pere, dan wel minder betrouw bare krachten worden ingescha keld. Een vierde risicofactor vormt het feit dat oudere werknemers steeds eerder verdwijnen. Jonge re, en dus minder ervaren krach ten moeten het dan zonder bege leiding doen. En ten slotte wordt er volgens Janssen met op zich goede veiligheidsprocedures niet altijd even zorgvuldig omge sprongen. „We hebben een tijdje geleden onderzoek gedaan naar overwerk in ploegendienst. Dat bleek ontzettend veel te gebeu ren, het aantal overtredingen was gigantisch. Mensen vertelden ons dat ze in ploegendienst hadden overgewerkt en dan nauwelijks het drukke ochtendverkeer in durfden, zo moe waren ze. Dat zijn dezelfde mensen die met de gevaarlijke stoffen moeten wer ken". Overtredingen Een tweede onderzoek van de Rotterdamse arbeidsinspectie betrof de onderhoudsstops. Veer tig procent van de ongelukken in de petro-chemische industrie blijkt tijdens onderhoudswerk zaamheden plaats te vinden. Ook bij dit onderzoek constateerde de inspectie legio overtredingen. Ze ventien keer moest zelfs het werk stilgelegd worden. „Onveilige stellages kwamen veel voor, maar we maakten ook mee dat iemand met een hogedrukspuit aan het werk was. op een plek waar nog allerlei mensen rondliepen. Het kwam zelfs voor dat mensen aan het werk waren aan leidingen.die nog vol gevaarlijke stoffen zaten. Dat wisten ze niet. Dan -hoeft er maar een boutje los te raken en alles spuit over je heen". Tot Janssens vreugde zijn en kele grote bedrijven in de Botlek, zoals Dupont, Shell en Esso, on langs begonnen met cursussen voor mensen die bij hen onder houdswerk verrichten. Ook het initiatief van het CNV wordt door Janssen ondersteund. De vak bond wil in cao's geregeld zien dat er. per bedrijf en bedrijfstak, een veüigheidscommissie komt. Daarin moeten niet alleen de werkgevers en hun veiligheidsex perts vertegenwoordigd zijn, maar ook werknemers, de be drijfsgeneeskundige dienst cn de arbeidsinspectie. De Botlek is liet groot ste industriegebied van Nederland, en in po tentie tevens het ge vaarlijkste. Door een reeks incidenten - zoals een stroomuitval in november, een zes mensenlevens kostende explosie bij DSM in december en het ontsnappen van 25 kilo explosief propeen bij Shell enkele weken geleden - staat de veiligheid in het van giftige en explosieve stoffen vergeven gebied weer ter discussie. Hoe groot zijn de risico's in het duizenden hectaren tellende petro-chemische bolwerk in de Rijnmond? En is het eigenlijk wel gezond om er te wonen? Dergelijke initiatieven moeten voorkomen dat er slordigheid insluipt. Janssen: „Hoe lan ger het goed gaat, hoe gemakkelijker men wordt. Dan denkt zo'n bedrijf: ach. die tank moet volgens de regels 24 uur luchten, maar na twaalf uur is-ie ook wel schoon. Boven dien, hoe sneller de onderhoudsbeurt er op zit, hoe eerder je de produktie weer kunt starten en hoe minder geld het kost." „Soms vraag ik me af of de bedrijven zich wel realiseren met wat voor gevaarlijke stof fen ze werken. Er is dan zo'n houding van: dat overkomt anderen wel, maar ons niet. FEBRUARI 1992 Het door petro-che- mie omsingelde Bot lek-dorp Rozenburg „In 1956 stapte Ver- olme hier binnen. Dat was het begin van het einde." ARCHKffOTO gpo Pt TIR SINTIU* Tot het ze wél een keer overkomt. En dan is het mis. Want in de petro chemie is het zo dat de kans op een ongeluk heel klein is, maar het effect ervan heel groot". Incidenten Ook de Rotterdamse brandweercommandant B. Vossenaar weet als geen ander dat mensen soms fouten maken. „Laatst reed ik in de au to naar Utrecht, terwijl ik naar Rotterdam moest. Heel raar eigenlijk. Ik was blijkbaar in gedachten verzonken. Dat kan iedereen ge beuren". Vossenaar. als brandweercomman dant tevens operationeel leider van de ram penbestrijding in de regio, wil er maar mee zeggen dat een vergissing menselijk is. Dat de aandacht wel eens kan verslappen. En dat een ramp in het Botlek-gebied dus nooit voor honderd procent uitgesloten kan worden. „Het is in de Botlek absoluut niet onveilig, dat is zeker. Ik zit hier nu 23 jaar en heb hel nodige meegemaakt, maar het waren alle maal incidenten. Het woord zegt het al. inci denteel gebeurt er wel eens wat. Van structu rele onveiligheid is geen sprake. Honderd procent veiligheid kun je nooit garanderen. Waar energie geproduceerd en opgeslagen wordt, is het gevaar latent aanwezig dat die energie een keer vrijkomt. Maar ais ik me eiligheid in het van giftige i naar klagen over stank, law i explosieve stoffen vergeven Botlek-gebied staat weer e tai, stof en roest, dus erg gezond kan het hier niet zijn." Waarmee Vossejiaar niet ge zegd wil hebben, dat er geen risi co's zijn. Vooral het transport van gevaarlijke stoffen, per trein, boot en vrachtauto, heeft zijn aandacht. „De kans op een onge luk bij een bedrijf in de Botlek is één op de zoveel miljoen. Maar de kans op een verkeersongeluk is één op de zoveel duizend. Als ik dan zo'n tankwagen met meer dan honderd kilometer per uur zie langskomen, dan houd ik mijn hart wel eens vast. Het ver keer is nu eenmaal niet veilig". En het verkeer is, zeker in de Rijnmond, erg druk. „De infra structuur is een ander punt van zorg", erkent Vossenaar. „Het ongeluk bij DSM gebeurde zo rond half elf 's morgens. Toen was het redelijk rustig op de weg en wa ren we zeer snel ter plekke. Maar hoe moet dat 's morgens vroeg als alles hier vaststaat? Een oplossing voor dit probleem weet ik ook niet direct. Je kunt niet aldoor meer en bre dere snelwegen aanleggen" Het laatste punt van zorg van de Rotterdamse brandweercom mandant is minder actueel: de kans op een aanslag in de Botlek door terroristen. „Vorig jaar. tij dens de Golfoorlog, is de politie daar extra attent op geweest De paraatheid is bij ons toen ook opgevoerd". Geen Paniek Over een aanslag heeft publicist Jo Bergwerff uit het door de pe- tro-chemie omsingelde Botlek dorp Rozenburg zich nooit zor gen gemaakt. Sterker nog. Berg werff heeft nog nooit wakker ge- legen van welk gevaar dan ook dat zijn dorp omringt. „Je denkt toch ook niet elke morgen als je in je auto stapt, dat het wel eens de laatste keer kan zijn? Zo is het ook als je hier woont. Natuurlijk zijn er risico's, maar daar wen je aan. Dat zag je ook bij het DSM- ongeluk. Daar werd in het dorp wel over gepraat, maar er was absoluut geen sprake van pa niek". Jo Bergwerff kan het weten. Ja renlang gaf hij het plaatselijke weekblad Nieuw Rozenburg uil Bovendien was hij lokaal corres pondent voor het ANP. ..Ik werd een keer gebeld door het ANP Dat ik niet genoeg schreef. Daar ben ik verschrikkelijk kwaad over geworden. Moet ik dan soms wat verzinnen?, heb ik ze gevraagd Er valt nu eenmaal niet elke dag wat te schrijven over Rozenburg, ondanks het feit dat we in het Botlek-gebied liggen Vroeger, zo vertelt hij, was Ro zenburg een fraai gelegen boe rendorp aan het water. Maar al vóór de Tweede Wereldoorlog was het duidelijk dat die idylle niet zou stand houden. „Rotter dam had een oogje laten vallen op Rozenburg, voor de industrie Dat wisten we al lang. En in 1956 stapte Verolme hier met zijn laarsjes aan de Bossche polder binnen. Dat was het begin van het einde". Landsbelang 'Onherstelbaar is 't verlies van t moois door God geschapen Terwille ran het landsbelang Hanteert men 't ireeslijkst waf ten' Bergwerff dichtte deze strofen in 1958. toen de eerste plannen voor de Europoort in de maak waren Rozenburg vreesde toen ingesloten te worden door de in dustrie Een vrees die werd be waarheid. „Een van de bedenkers van het plan voor de Europoort heeft eens gezegd dat het een planologische blunder van de eerste orde was dat Rozenburg niet van de kaan geveegd is. Het dorp was immers alleen maar De Botlek, het gevaarlijkste industriegebied van Nederland hinderlijk voor de uitbreiding van de indu strie. Maar Rozenburg was de groene parel van het Europoon/Botlek gebied. Dat moest zo blijven, vond men". En daar is Bergwerff blij mee. Want er valt volgens hem heel goed te leven in Rozen burg. Het is er niet gevaarlijk en - hoewel de Rozenburgers ook nog eens de vuilverbran- dendc AVR op een kilometer van hun dorp moeten dulden - is ook nooit bewezen dat het er ongezond zou zijn De explosie bij DSM hóórden de Rozenburgers alleen, ver dere overlast bleef het dorp bespaard Het ex plosieve en brandbare propeen dat bij Shell vrijkwam, ging ook aan Rozenburg voorbij. En de stank uil de Botlek valt ook al mee, want de wind zit vrijwel altijd in de gunstige westhoek. Eén ding maar zit het dorp dwars. Als zich een ramp voltrekt in de Botlek, dan kunnen de 14.000 Rozenburgers niet weg. „Je mag je kunt dus stellen dat we hier min of meer opgesloten zitten aannemen dat de Botlek-tunnel in dat geval afgesloten wordt, vanwege de giftige gassen", legt Bergwerff uit „Dan hebben wc nog maar twee mogelijkheden om weg te komen. Het pontje naar Maassluis, maar daar kunnen maar veertig auto's op. En de Calandbrug richting Europoort, maar daar slaat het ver keer 's morgens vroeg al vast. Ie kunt dus stellen dat we bij een ramp min of meer op gesloten zitten". Onveilig Dat is er volgens Bergwerff ook de oorzaak van dat de helft van de Rozenburgers hij een onderzoek zei zich onveilig te voelen I n dat terwijl er aan dat gevoel zo gemakkelijk een eind gemaakt kan worden. Berg werff: „Dan moet de Blanken burg-tunnel onder de Nieuwe Waterweg eindelijk eens aange legd worden. Daar wordt al jaren over gepraat, maar er is nog steeds geen beslissing over geno men. Met zo'n extra vluchtweg zouden we ons een stuk geruster voelen". l>e Zuidhollandsc Milieufede ratie heeft een andere suggestie dan een extra tunnel: gewoon minder gevaarlijke stoffen ge bruiken. „Dan voorkom je het probleem in plaats van de gevol gen ervan te bestrijden zegt WÜma Berends van de Milieufe deratie „Volgens ons krijgt dat punt, het zoeken naar vervan gende en minder schad'clijke stoffen, te weinig aandacht Ik heb nou niet de indruk dal dit bij de bedrij ven in de Bollek boven aan de agenda staat". De gezondheid van de bewoners is een an der onderbelicht punt. meent de Milieufede ratie. „De bedrijven maken keurige statistic ken over hoe groot de kans op een ongeluk met dodelijke afloop is. Die blijkt dan één op de zoveel mihoen Maar de lange-termijnef- fecten van al die industrie in deze regio op de gezondheid van de mensen, daar hoor je niet zo veel over". Een probleem daarbij is dat er weinig har de gegevens zijn over hoe (on)gezond het is om te leven in de Rijnmond „Het is nooit bewezen dat het hier ongezonder leven is dan in de rest van Nederland. Dan had de overheid natuurlijk al lang maatregelen ge nomen". aldus B (.root, medisch milieukun dige bij de GGD in Rotterdam „Er is wel on derzoek gedaan naar de effecten van de luchtverontreiniging, maar het is ontzettend moeilijk om daar lange-termijneffecten voor de gezondheid van de bevolking uit af te lei den. Dan begeef je je al snel op glad ijs. Er is gewoon veel dat wc nog niet welen" Terugkeren Weinig gegevens of niet. voor Wilma Berends van de Milieufederatie is de situatie duidelijk. „Mensen blijven maar klagen over stank. In waai. stof en roest, das erg gezond kan het hier niet zijn. Een groot deel van de mana gers van de bedrijven in deze regio woont ook niet hier. maar in Brabant of in het Groc- He li.ut mo Hofland kfijp Mdi maai een scheiding tussen mensen die het zich kunnen veroorloven elders te wonen, cn mensen die hier moeten achterblijven In dat geval hoort Jo Bergwerff uit Rozen burg bij de laatste groep „Mijn familie woonde al ver in de vorige eeuw in Rozen burg. En ondanks alles wat er veranderd is. ben ik verknocht aan dit dorp Jaren geleden was ik voor mijn weekblad bij de persconfe rentie van de ojvening van Esso Chemie. Daar heb ik gezegd dat als een vulkaan haar lava uitspuwt, er slachtoffers vallen en er mensen op de vlucht slaan. Maar die mensen keren altijd weer terug Zó is het met Rozenburg Vrijwel dagelijks gebeuren er in het Botlek-gebied één of meerdere ongelukjes Het kan iets on schuldigs zijn, maar ook heel ernstig zoals de explosie afgelopen december bij DSM,Chemicals. waarbij zes doden vielentoto gpo monkxh baaj

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 35