Een zwarte paus in Rome? I fgt Na meer dan een eeuw missie en zending op het Zuidelijk Halfrond is het aantal christenen in Azië, Afrika, Oceanië en Latijns Amerika groter dan het aantal geloofsgenoten in Europa. Nog deze eeuw een zwarte paus in Rome„Kan best", denkt de Fransiscaan dr. Wiel Creemers van het Centraal Missie Commissariaat in Oegstgeest. „Het college van kardinalen is al aardig aan het verkleuren.Secretaris dr. Jan van Butselaar van de Nederlandse Zendings Raad twijfelt. „Een zwarte paus, nee, ik denk dan eerder aan een paus uit een van de de Aziatische landen, Indo nesië bij voorbeeld. De glorietijd van de christelijke missie en bijbelse zending is voorbij. fotocpd ifmt twem T* Zgii vi %,,r Missielanden nemen de fakkel over van het Westen r zijn aJtijd nog zo'n 200 Nederlandse 1 deze orde in de missiege bieden. „De opleiding verplaatst zich meer en meer naar de Derde Wereld", stelt de rec tor vast. „In Nederland zijn nauwelijks nog roepingen, maar de missie gaat wel door." Tekort De evangelisten kwamen in het kielzog van 'de kolonisten. Instituten als Mill Hill en Witte Paters werden een eeuw geleden opgericht met missiewerk als doel. Talloze missiepa ters, missiezusters en andere idealisten stichtten kerken, ziekenhuizen en scholen in de missielanden. In het moederland kwam een 'missiecul tuur' op gang met speciale acties, verenigin gen, tijdschriften, films en beeldjes van ne gerkinderen met een gleuf, waarin bijdragen konden worden gedeponeerd. In hqt begin van de jaren zestig bereikte het missiewerk zijn hoogtepunt: bijna 9000 mannen en vrou wen van rooms-katholieken huize waren toen werkzaam in de Derde Wereld. Momenteel zijn het er nog maar 3300. De meesten zijn boven de 60 en jaarlijks worden het er honderden minder. Van aanwas is De ouderwetse missionaris dreigt uit te sterven nauwelijks nog sprake, zoals ook het aantal priesters in de westerse kerken alleen maar terugloopt. Als vrouwen en gehuwde pries ters de mis mogen opdragen, neemt het aan tal roepingen misschien weer toe. Maar als de opvattingen over het celibaat niet veran deren, dreigt een verontrustend tekort aan priesters in de meeste landen. Nederland is volgens dr. Creemers van het Centraal Missie Commissariaat (CMC) lange tijd een van de meest actieve missielanden geweest. Nu worden bijna alleen nog leken uitgezonden. De snelgroeiende jonge kerken in de ontwikkelingslanden hebben hun eigen priesters, bisschoppen en opleidingen. Ne derlandse rooms-katholieken helpen met geld en met stagiairs, met leken die in Utrecht, Tilburg of Nijmegen een opleiding theologie volgen. „Vroeger had iedere orde zijn eigen semi narie", herinnert dr. Creemers zich. „Sinds de culturele revolutie van de jaren zestig zijn ze allemaal gesloten." De directeur van het CMC verwacht dat er omstreeks het jaar 2000 geen Nederlandse missionarissen meer zijn. Het einde van een tijdperk. Evangelikalen Het afscheid van 'het rijke roomsche leven' in de jaren zestig, toen ook de vroegere koloni ën een voor een zelfstandig werden, stond niet op zichzelf. Ook in de protestantse we reld veranderde veel. Toch is het aantal Ne derlandse zendelingen groter dan in de jaren zestig, vooral door de opmerkelijke geloofs ijver van de zogenaamde 'evangelikalen'. Se cretaris Hans Keizer van de Evangelische Zendings Alliantie (EZA) schat dat er zo'n 1000 evangelische zendingswerkers in dienst zijn bij de 83 onafhankelijke en veelal kleine zendingsgenootschappen die onder zijn EZA vallen. Een aantal van hen werkt onder min derheidsgroepen in eigen land. Algemeen kenmerk van Jeugd met een Op dracht, Wycliffe Bijbelvertalers en andere veelal uit de Pinksterbeweging afkomstige or ganisaties is volgens Keizer, „onze bijbelge trouwheid." Het begrip fundamentalisten, zoals anderen de 'evangelikalen' wel aandui den, weigert hij te hanteren. „Dat is een scheldwoord geworden." Secretaris dr. G. J. van Butzelaar van de Nederlandse Zendings Raad (NZR), waarin de grote protestantse en oud-katholieke zen dingsorganisaties samenwerken, stelt tevre den vast, dat „het aandeel van de Afrikanen en Aziaten in het doorgeven van de bood schap oneindig veel groter is dan in de jaren 20 of 30". Maar het 'christelijk beschavings werk in de tropen' is nog lang niet achter de rug, de onverschrokken strijd van blanke evangelisten tegen de demonen van het bij geloof in de rimboe gaat door, zij het met een andere intentie dan vroeger. Bij de 'uitzendingen' door Nederlandse zendingsorganisaties wordt nu gestreefd naar wederkerigheid, naar 'bondgenootschappen met de partnerorganisaties in de Derde We reld'. De idealen uit het verleden hebben plaats gemaakt voor nuchterheid en zakelijk heid, vrijwilligers werden ontwikkelingswer kers en veel meer dan voorheen wordt de na druk op de daad gelegd in plaats van op het woord. Van Butzelaar „Ontwikkelingssamenwer king wordt een steeds belangrijker element in de missionaire opdracht. Het lekenaandeel groeit en de kerken vragen eerder om artsen, economen en landbouwdeskundigen dan om kerkelijke werkers. De hele structuur is gewij zigd. In Afrika zijn bij voorbeeld geen kerken meer onder Europese leiding." Zonder zending was er nooit een Wereld raad van Kerken ontstaan, stelt Van Butze laar. „De oecumenische beweging is een van de vruchten van het zendingswerk." De vraag is nu hoe de Derde Wereld zijn zendingsop dracht in de richting van de westerse samen leving vorm gaat geven." De kerken in de Derde Wereld zenden al geruime tijd mensen uit. Zo gaan er uit Korea mensen naar Duits land, Indonesië en Latijns-Amerika. Islam De 'kerstening' heeft miljoenen christenen en grote aantallen kerken, scholen en zieken huizen op het zuidelijk halfrond opgeleverd. Toch twijfelt de socioloog dr.Jan Nederveen Pieterse in zijn boek 'Wit over Zwart' of de christelijke missie succesvol kan worden ge noemd. „De uitgaven die er mee waren ge moeid in aanmerking genomen, waren de re sultaten bescheiden", schrijft hij. „Christen dom van welke gezindte ook slaagde er niet in om een serieuze concurrent te worden van de enige werkelijk groeiende religie, de islam. Deze ging door zich onweerstaanbaar te ver breiden, zonder ondersteuning van een mis sionaire organisatie, geld of steun van groot machten, door dé achterlanden van Afrika en delen van Azië, zonder twijfel geholpen door een bewustzijn van superioriteit aan de waarden van de veroverende Europeanen." De snelle groei van het aantal volgelingen van de profeet Mohammed vervult de wes terse wereld al eeuwenlang met zorg. West- europese kruisridders meenden in de periode 1096 - 1270 de christelijke waarden met het zwaard in de vuist in het Midden-Oosten aan de man te moeten brengen het lukte niet. Missionarissen en zendelingen trokken pre dikend rond in de jungle het aantal mos lims groeide tegen de verdrukking in. Pro centueel groeide het aantal moslims in de 20ste eeuw het hardst. In het jaar 2000 zullen er volgens de verwachtingen 2,1 miljard christenen zijn en 1,2 miljard moslims. In Nederland, waar de Koran pas in 1953 in vertaling beschikbaar kwam, valt het nog wel mee met de missionaire arbeid van de mos lims, afgezien van een enkel propaganda- kraampje op een stadsmarkt. Er zijn in korte even wennen toen een zwarte predikant de kansel in de her vormde Vredeskerk in Utrecht beklom. Do minee David Nii Anum Kpobi uit de Ghanese hoofdstad Accra ging in Nederland als 'zen deling in omgekeerde richting' aan de slag. Missionaire voorgangers op Nederlandse kansels. Geen eenrichtingverkeer noord-zuid meer, maar mondiale samenwerking en hulpverlening op basis van zogenaamde we derkerigheid in de christelijke kerken. De Zuidafrikaanse zwarte bisschop Tutu is een welkome gast in de Nederlandse kerken geworden en zo zijn er steeds meer. Al enige jaren werken twee Indonesische predikanten in ons land. Geldermalsen en Buren hebben een zwarte pastor. Het aantal Poolse priesters iri het aartsbisdom Utrecht is onlangs uitge breid naar vijf. En de Missionarissen van Scheut hebben in België zelfs al een zwarte priester die kandidaten voor de missionaris- senopleiding werft. In de missie-instituten hebben Europese missionarissen niet langer de touwtjes in hpnden. „In Nederland hebben wij niet eens meer een opleiding", zegt rector Folkert Kruis van het missionarissencollege van de paters van Mill Hill in Roosendaal. Evenals de Witte Paters en de Missionaris sen van Scheut heeft Mill Hill de missionaris- senoplciding naar het buitenland verplaatst. Honderd jaar lang zijn in Roosendaal zeker duizend missionarissen opgeleid, schat rec tor Kruis. Zijn collegezalen hebben sinds 1988 de functie van 'missionair centrum' „Het aandeel van Afrikanen en Aziaten in het doorgeven van de boodschap is oneindig veel groter dan in de jaren 20 of 30." tijd weliswaar ongeveer 400.000 moslims en 300 moskeeën gekomen, vaak zeer eenvou dig gehuisvest, maar de bekeringsijver die hier van uitgaat, raakt vrijwel uitsluitend de islamitische Turken, Marokkanen en Surina- mers in ons land. In Den Haag staat sinds 1955 een moskee waar volgens imam Abdul Akmal al zeker 3000 bekeringen hebben plaatsgehad. Hij werkt voor de Ahmadiyya-missie en noemt zich moslimmissionaris. „Natuurlijk is de is lam de snelst groeiende godsdienst", zegt hij. „Wij hebben een begrijpelijk en eenvoudig geloof, zonder eeuwige verdoemenis." Zijn beweging, die vanaf 1945 reeds vele tientallen missionarissen naar de westerse landen heeft gezonden, is in de islamitische wereld de enige die zendingswerk bedrijft. De beweging probeert misverstanden omtrent de islam uit de weg te ruimen, streeft naar eenheid en wijst het onverdraagzame funda mentalisme af. „Ik aanvaard de volledige legitimiteit van alle wereldgodsdiensten", zei de rooms-ka- tholieke professor dr. Edward Schillebeeckx vorig jaar in een tv-uitzending van de VPRO. „Het gaat om dezelfde god. Als God het diepste levensmysterie van de mens is, van alle mensen, als je uitgaat en dat doen toch vele godsdiensten als jodendom, islam en christendom van God als schepper van al le mensen dan wil dat zeggen: een en de zelfde god is het heil van alle mensen. Van de moslims, van de joden, van de christenen, van de hindoes, van de boeddhisten." De glorietijd van de christelijke missie en bijbelse zending is voorbij: de bijbelse bood-

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 34