Leiden //#fl &Zmrfr r 'Als het kan, ga ik ook weer rotzooien' n— De Stemming. Hema: pand Haarlemmerstraat niet op de monumentenlijst Zaterdag 29 februari 1992 Redactie: 071-161400 KAREL BERKHOUT JANET VAN DUK EMI* FANGMANN ROY KLOPPER LOMAN IEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER (chef) WIM WEGMAN Eindredactie PAUL DE TOMBE Vormgeving: RON VAN HAASTREGT 13 Katwijker Dirk Hoek: illegaal verkopen van vis is doodeenvoudig agenda vrije tud Water en brood Het knooppunt voor longeren pastoraat en diakonaat noudt maandag 2 maart bij een maal tijd tijd i i water en brood i over vasten. Daarbij gaat t alleen over de Ramadan r de Moslims of de Vasten Christenen, maar ook wat voedsel voor mensen van deze tijd betekent. De bij eenkomst. die voor iedereen toegankelijk is. heeft plaats aan de Oude Rijn 44b en duurt van 18.00 tot 19.30 uur. Inlichtin gen 120070 Vrijwilligers De Eettafel Merenwi|k heeft dringend nieuwe vrijwilligers nodig, belangstellenden die een keer per maand willen helpen hij het uitdelen van de maalti) den kunnen zich opgeven bij Wil den heeten, tel. 214808. Kasteel De Haar Ruurthuis Matilo houdt maan dag 2 maan een uitstapje naar het middeleeuwse kasteel De Haar in Haarzuilcn. vlakbij Utrecht. Het vertrek is om kwart over negen. De kosten bedragen 29.80. De deelnemers moeten zelf voor een strippenkaart zor gen. Belangstellenden kunnen zich opgeven bij het buurthuis, tel. 412515. De Burcht Muziekvereniging De Burcht zoekt nieuwe leden. Mensen die klarinet, trompet, sousafoon ba riton of trommels bespelen, worden uitgenodigd een keer te komen kijken in het clubge houw van de vereniging aan de J.C. de Rijpstraat 21. Inlichtin gen: 222817 of 895496 De vloot van 'kleine' vissers is verontwaardigd. De verha- 3 len over zwarte vis, deze week op televisie en in de kran ten. wekken volgens de eigenaren van kotters met weinig pk's de indruk dat de hele sector is vergeven van zaken die het daglicht niet kunnen verdragen. Ze hebben het idee over één kam te worden geschoren met de grote ongens, terwijl zij de laatste jaren niet meer vangen dan in toegestaan. Simpelweg omdat de stand van de vis die (ij vangen niet op peil is. [ATWUK/UMUIDEN INNET VAN AARSEN ,lk begrijp er niets van", zegt isser Dirk Hoek van de Katwijk 17. ..Ik heb juist de indruk dat er Ie laatste jaren minder wordt ;erommeld. Nu zie ik het alleen n IJmuiden en niet in de ande- e havens, dus het kan best we ten dat het daar anders is. De :ontroles zijn hier strenger dan n bijvoorbeeld Harlipgen, ten- ninste. wat ik er van hoor.'' Hij leeft deze week met stijgende -erbazing de berichten gevolgd ia de tv en de radio, die hij in ie stuurhut heeft staan. Ook een kennis van hem van ie Rijkspolitie te water, die net ?ven aan boord is geklommen loor een bakkie en een praatje, vermoedt dat de verhalen over- rokken zijn. „Ik heb sterk het dee dat het ministerie nu ie- nand gevonden heeft, die wel tven wil gaan uitweiden over de :rnst van het probleem", zegt lij, doelend op voorzitter J. luys van de Visfederatie, die vaarschuwde voor het illegale circuit. „Het doel staat voor mij >ok vast. Op deze manier pro- >eren ze het nieuwe beleid er- loor te drukken." Dat nieuwe beleid houdt in lat de controle meer wordt toe- »espitst op het aantal dagen dat ■en schip op zee mag zijn. Con- role wordt zo een stuk eenvou- liger, denkt minister Bukman, let is immers makkelijker om diepen te tellen dan kisten vis. )e visserijsector heeft er weinig 1 vertrouwen in, net als de overi- ;e EG-lidstaten, die zich al van af het begin tegen het voorstel van Bukman keerden. De grote vraag, waarmee ie dereen zich in de visserij-wereld deze week bezighoudt, is welke omvang het illegale circuit heeft. Niemand durft zich aan cijfers te wagen. De politiek niet, de handel niet en de visse rij niet. Een schatting van bij voorbeeld het adviesbureau Felix Co. dat de zogenaamde 'commissie Biesheuvel' op weg moest helpen met het plan om de overschrijdingen te te beteu gelen, werd door diezelfde com missie terzijde geschoven. Twintig procent van de in Ne derland aangevoerde vis zou volgens het bureau illegaal zijn gevangen. De totale waarde: 150 miljoen gulden. Maar voorzitter J. Buys van de Visfederatie die namens de handel in de commissie Biesheuvel zit zegt: „De cijfers van Felix Co hebben we direct van de hand gewezen. Het inschatten van de omvang is altijd een slag in de lucht." Volgens Hoek moeten de cij fers op het ministerie wel be kend zijn, maar worden ze nooit naar buiten gebracht. „Was dat maar" zo", zegt hij. „Dan wisten we hoe groot het probleem werkelijk was. Maar in Den Haag vertellen' ze alleen die dingen, die ze kwijt willen." Gerommeld Hoe steekt de illegale handel precies in elkaar? Volgens Buys, die vroeger zelf een bedrijf had, zijn er twee manieren om zwar Visser Dirk Hoek: „Vis raak je altijd kwijt onder de marktprijs." foto dick hogewoning te vis kwijt te raken. „Een deel van de vis wordt rechtstreeks af gezet bij de handelaren. Daar komt geen factuur aan te pas", zegt hij. Het meest wordt er vol gens hem echter gerommeld in een grijzer gebied van de vis handel. Vooral de export van verse vis heeft onder malafide bedrijven te lijden, aldus Buys. Het gaat dan met name om de Belgische markt, die overspoeld zou wor den met illegale vis uit Neder land, en in mindere mate om de Italiaanse markt. Een voorbeeld: „Een slechte tussenhandelaar vraagt inkopers daar zijn vis af te nemen. Weigeren ze, dan dreigt hij rechtstreeks naar hun klanten te stappen. Weigert de handel dan nog. dan doet hij dat ook daadwerkelijk. De afne mers. restaurants bijvoorbeeld, kopen op die manier hun vis goedkoper in en de handelaar, die zich aan de regels houdt, kan zijn waar niet meer afzet- De Belgische overheid klaagt trouwens al jaren over de aan voer van illegale vis uit Neder land. Daardoor zouden Belgi sche reders in 1988 33 miljoen gulden verlies hebhen geleden. Zwarte vishandel is alleen mo gelijk als vissers hun vangsten illegaal aan land brengen. Dirk Hoek is de eerste, die toe wil ge ven dat dat gebeurt. „Ikzelf heb ook wel voor moeten komen. Tweeënhalf jaar geleden voor het laatst. En om eerlijk te zijn, als de vangsten over een tijdje beter zouden worden, ga ik ook weer rotzooien. Een visser gooit wat hij te veel heeft niet over boord." Het is volgens Hoek doodeen voudig om het 'overschot' ille gaal te verkopen. „Vis raak je al tijd kwijt, onder de marktprijs. Ie stapt gewoon naar een koper toe en je zegt 'ik heb tien kisten te veel. kun jij die niet nemen?' Ie moet alleen wel uitkijken dat de AID er niet bij staat. Hij vindt overigens dat niet alleen in Ijmuiden, maar overal streng gecontroleerd moet wor den. „Wat je nu ziet. is dat som mige schepen af en toe hun vis in een andere haven aanlanden. Dat geeft toch te denken." L— POLITIEKE RUBRIEK^— Het zijn zware tijden voor Laila Driessen. Het enige vrouwelijke WD-raadslid is woordvoerster van de fractie als het gaat om woningbouw. En daar wordt dezer dagen druk over gesproken. Laila speelt dus een heuse hoofdrol in de gemeentepolitiek. W Laila Driessen zich stevig in de (discussie over de bebouwing jvan polders in de Leidse regio. Ze bleef maar rennen naar de introductiemicrofoon en naar het spreekgestoelte en weer terug naar haar eigen zeteltje, was een belangrijke rol ggelegd voor Driessen, die ook nog alle amendementen en moties van haar fractie moest toelichten en verdedigen. Ze had het zo druk en ze moest eel zeggen dat ze niet in at was om zelf een glaasje fris uit de koffiekamer te halen. Maar gelukkig kon Driessen daarvoor de nieuwe fractie lente van de WD inschakelen. Het is ook deze keer echter weer de schijn die bedriegt. De rol Laila is helemaal niet zo groot als ze zelf denkt. Twee weken geleden liet ze tijdens een commissievergadering nog •n dat ze net als alle andere partijen van mening is dat het vliegveld Valkenburg moet verdwijnen. Dat het onzin is dat een militaire basis zoveel ruimte inneemt in de Leidse regio, waar hevig wordt gezocht naar goede woningbouwlocaties. Of dat nou echt wel de mening is van VVD-fractieleider Theo van der Nat (links) en Gerard Bakker (midden) fluisteren hun partijgenote Laila Driessen in wat ze moet zeggen. Fred Kuijers kijkt toe of het allemaal wel goed gaat. foto wim dijkman de WD-fractie, wilden de andere commissieleden toen nog weten. Natuurlijk, zei Driessen stoer. Tijdens de raadsvergadering bleek echter dat de WD-fractie helemaal niet bereid is om druk uit te oefenen op het rijk. zodat het militaire vliegveld verdwijnt. Het is echt niet zo dat de vliegbasis alleen af en toe wordt gebruikt voor het vervoer van leden van het kabinet en het koninklijk huis. Het heeft militair gezien ook een belangrijke taak, zelfs in vredestijd. Want de kustlijn moet worden bewaakt, riep WD'er Alexander Geertsema. Nou ja, zei Driessen vanaf het spreekgestoelte, als de minister wil dat het vliegveld verdwijnt, dan willen wij ook wel dat er woningen op dat terrein komen. De hoogvlieger Driessen is dus keurig teruggefloten door de rest van de fractie. Maar of ze nu weer met heide benen op de grond staat, dat is de grote vraag. Hennie koek is nog steeds het keurige schoolmeisje dat ze een jaar geleden ook was. In het jaar dat ze als wethouder de scepter zwaait over onderwijs-, cultuur- en emancipatiebeleid is ze nog niet bepaald uitgegroeid tot een verstandig klassevertegenwoordigster. Integendeel. In scholenland houdt ze zich tot nu toe aardig staande. Maar daar loopt ze dan ook doorheen aan de hand van de grote meester Pedro Peters, hoofd van deze directie. Van het emancipatiebeleid horen we niets meer en hetzelfde geldt voor de volledig in het slop geraakte sociale vernieuwing. Blijft over het cultuurbeleid, ooit door het college van B en W gepresenteerd als het paradepaardje voor de jaren negentig. Van de prachtige plannen is tot nu toe allemaal bitter weinig terechtgekomen. Af en toe lanceren de ambtenaren van Koek een plannetje. Dat wordt dan afgeschoten door de gemeenteraad waarna gewoon weer een ander plannetje wordt gemaakt. Voor de overkapping van de Lakenhal bijvoorbeeld. Of voor de plek waar het Vredesmonument moet komen te staan. Koek doet maar wat, en de gemeenteraad laat haar maar gewoon wat doen. Zelden of nooit wordt de PvdA-wethouder tijdens openbare vergaderingen stevig ter verantwoording geroepen. Een week geleden verscheen in deze krant een artikel waarin kritiek geuit werd op de gang van zaken bij de Kunstuitleen. Het controle-systeem deugt niet waardoor geleende kunstwerken jaren in Leidse woningen aan de muur blijven hangen en ook van het aankoopbeleid van de Kunstuitleen klopt niet zoveel, zeiden kunstenaars. Toen D66-raadslid Steven Blok deze week tijdens de raadsvergadering de wethouder daarover aan de tand voelde, zei ze dat er weinig aan de hand is. Alles is goed geregeld. En vervolgens begon Koek het artikel in de krant af te kraken. En dat is natuurlijk wel een heel gemakkelijk trucje: de boodschapper van het nieuws de schuld geven. Dat heeft ze waarschijnlijk geleerd uit het eerste hoofdstuk van het leerboek voor wethouders. Misschien heeft ze over een jaar ook het tweede hoofdstuk doorgeworsteld, zodat ze dan eindelijk een echt te berde kan brengen. nDi^ Historische tekenwedstrijd Ter gelegenheid van het 90-jarig bestaan van de Vereniging Oud Leiden wordt komende maan den een grootscheepse teken wedstrijd georganiseerd door de stichting Steunfunctie Kunst zinnige Vormgeving Zuid Hol land. De wedstrijd is bedoeld voor kinderen van de bovenste groepen van het basisonderwijs in de Leidse regio. De relatie tussen geschiedenis en directe omgeving is het on derwerp. Dat onderwerp werd aangedragen door de koningin in haar laatste kersttoespraak en moet het cultuurhistorisch be sef van leerlingen vergroten. In de brochure staat hierover: „Wat vinden ze zó de moeite waard dat ze het erg zouden vinden als het zou verdwijnen." Van de inzendingen wordt een tentoonstelling gemaakt in de diverse bibliotheken. Verder worden drie prijzen van 3000 gulden door een jury uitgereikt aan de winnende scholen of groepen. In de jury zitten onder anderen wethouder Koek. stadsarchivaris Schelhaas en Oud-Leiden voorzitter Obbema. De inzendingen moeten binnen zijn voor 15 april 1992. Themadag 'Wonen voor vrouwen, beter en veiliger?' Dat is de titel van een themadag die aanstaande don derdag (19 maart) wordt geor ganiseerd door de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen (NVH). De dag staat in het te ken van het 75-jarig beslaan van de Leidse afdeling van de NVH Het thema gaat over stede- bouwkundige uitgangspunten en de relatie daarvan tot vtou wen. Spreker in het NVH pand aan de Caeciiiastraat 18 is A. van Kimmenade, directeur van de stichting Vrouwen Bouwen Wonen. Ook de Ix-idse stede bouwer D. Halfwerk. politic- voorlichter A.Kuyt en sociale veiligheidsman R. Verplancke zijn present. Voor informatie, tel. 071-131335. LEIDEN LOMAN LEEFMANS De Hema heeft er bezwaar te gen dat haar pand aan de Haar lemmerstraat op de gemeente lijke monumentenli|st wordt ge plaatst. Volgens een woordvoer der van het warenhuis stelt He- ma geen prijs op de het predi kaat 'monument' omdat dat 'de gebruiksmogelijkheid' van het pand zou verminderen. De Leidse monumentencom missie stelde onlangs voor om het pand op de monumenten lijst te zetten. Het college van B en W wilde deze voordracht Her bv maakte bezwaar. Als het Hema- gebouw op de monumentenlijst wordt bijgeschreven en wil het gaan verbouwen, renoveren of veranderen, dan is er naast een bouwvergunning ook een ad missie nodig. En dat vindt de warenhuisketen te lastig. Verder laat de woordvoerder vanuit het hoofdkantoor in Am sterdam weten dat het pand so wieso niet in zijn geheel op de lijst kan komen omdat sommige delen zich daar helemaal niet voor lenen, zoals het interieur en de et htagMl en de Van der Werfstraat. Onlangs protes teerde ook V D om dezelfde reden als de Hema tegen plaat sing van haar panden aan Brce- straat en Aalmarkt op de monu mentenlijst. Volgens F'. Olivier, voorzitter van de Leidse monument en - commissie hoeft Hema 'weinig te vrezen' als het pand op de monumentenlijst komt: „Bij plannen voor verbouwing van een monument worden alle be langen, ook de commerciële, af gewogen. Het komt helaas vaak voor dat ondanks een negatief advies van onze commissie er toch veranderd mag worden". Het college WH B n M HmI nu compromis voorgesteld Al leen de voorgevel van het pand wordt als monument aange merkt. Raadsman Tailleur van de Hema wil daar liever ook nog de toevoeging 'vanaf de eerst»' etage' bij. Daarover zullen B en W opnieuw in beraad moeten. De Hema vindt dat de plaatsing van haar pand op de monumentenlijst alleen maar onnodige rompslomp geeft

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13