Leiden Reiniging Stevenshof gaat een maand duren In het Vlietpark woedt een heuse oorlog Pieterskerk propvol computers De Jong: snel besluit over Stadsgehoorzaal Energiebedrijf EWR wil radio en tv doorgeven KOM NAAR HET TIKIBAD Het Tikibad op Duinrell in Wassenaar is tijdens de kro kusvakantie van 29 februari t/m 8 maart geopend Dagelijks van 10 00 tot 18 00 uur en van 19 00 tot 22 00 uur Let op: Donderdag 5 maart geopend van 10 00 tot 17.00 uur en 's avonds gesloten. Voor meer Informatie overhel Tikibad of de Tikisauna: 01751-40260. lil DEN LOMAN LEEFMANS Directeur A. de long van de Stadsgehoorzaal wil dat de overdracht van het gebouw aan de afdeling cultuur wordt afge blazen. Zo komt er volgens hem eindelijk duidelijkheid over de toekomst van de Stadsgehoor zaal. Die is nodig omdat anders de noodzakelijke onderhouds plannen voor het zalencomplex in de war lopen. De gemeente speelt met de gedachte de Stadsgehoorzaal te dragen aan <i<- afdeling st en Cultuur. Dat r" i 1989 geopperd. Een l daarna herhaaldelijk uitgesteld. Nieuwe vertragingen lijken bij na onvermijdelijk nu de ge meente een grootscheepse in terne reorganisatie doorvoert. „Het lijkt wel een Peyton-Place verhaal", aldus De long die te vens directeur is van de Groen- oordhallen. Hij heeft inmiddels bii het colle ge van B en W aangedrongen de situatie van de M.idsgehoorzaal opnieuw te hrtrijhen \.m d.u gejojo moet een eind komen Wij vinden dat we het goed doen met relatief weinig geld. Voor ons hoeft de Stadsgehoor zaal niet overgedragen te wor den". aldus De long Nutsbedrijf EWR wil samen met de regiogemeenten radio- en tv- signalen gaan doorgeven. Door de combinatie van levering van energie, water en centraal an tennesignaal zouden de tane- aag kunnen Hel nuts bedrijf zelf wil zijn pmduktaan- bod graag uitbreiden. Op het ogenblik verzorgt het nutsbe drijf al in vijf gemeenten het be heer en onderhoud van het cen traal antenne-systeem De gezamenlijke exploitatie is ingevoerd in katwijk. Alphen aan den Rijn. Valkenburg. Voor schoten en Warmond. „Het is een vorm van dienstverlening die wij in de rest van ons gebied ook willen aanbieden Het staat gemeenten dan vrij om daar ai of niet op in te gaan. Een sys teem van vrije concurrentie. Het systeem is niet zozeer voor ons aantrekkelijk, maar wel voor de klanten' zegt W.L Oosthout. vennootschapssccre taris van de EWR. Door aanleg en onderhoud van alle produkten tegeli|k te la ten plaatsvinden worden de af zonderlijke kosten verlaagd, stelt de EWR. ..Bijvoorbeeld dc kosten van facturering", aldus Oosthout. Deze factoren zou den een gunstige invloed op de tarieven hebben Voor klanten zou h«l verder handig zijn dat ze zich nog maar tot een leve rancier hoeven te wenden Chef stadskabei van de ge meente Leiden. W kruijshaar ziet veel mirr in de Ix-M.t.mdr plannen om de PTT op termijn de kahelsignalen via een nieuw glasvezelnet te laten exploite over worden al gevoenl Dc zelf standige kabelexploitanten zou den daardoor verdwijnen kruijshaar ..Op het moment is stadskahei leiden een zeer voortvarend non profithcdnjf Dc taneven hoeven niet te wnr den verhoogd en kunnen mis schien straks omlaag. Dat door samenwerking met het nutsbc drijf het tarief omlaag kan is voor mij een vTaag. Dat wordt altijd nogal snel gezegd I i-n samenwerking met de EWR zou er volgens kruijshaar toe kunnen leiden dat de disiri hutie van het antennesignaal in een groot bedrijf met meer pro dukten. wordt ondergewaar deerd ..Daar ga je in het grote ten onder Het doorgrven van kahelsignalen is een nccl apart systeem >f dat er door dc EWR zomaar hijgenomen kan wxir den. vraag ik me af Bovendien is het nutsbedrijf vol aandacht voor de interne reorganisatie en straks komen er nog verdere fu- De verwijdering van asbestsplinters in een deel van de Stevenshof neemt meer dan een maand in beslag. Maan dag begint het gespecialiseerde aannemersbedrijf Reym uit Rotterdam met het karwei. De kosten worden geschat op enkele tonnen, die zullen worden verhaald op bouw markt Formido. Daar is na de brand op 11 januari de ver spreiding van asbestsplinters begonnen. LEIDEN «GERT VISSER Het beeld in het 'vervuilde' deel van de Stevenshof wordt de ko mende week bepaald door mannen met stofzuigers. Klei nere gebiedjes, zoals tuinen, zullen met speciale handstof zuigers worden schoonge maakt. Stoepen en wegen wor den aangepakt met de Jumbo, een bovenmaatse stofzuiger die op een auto is gemonteerd waar vier zuigmonden (met een breedte van 70 cm) op worden aangesloten. Het gebied dat wordt schoongemaakt, wordt begrensd door de Rijndijk, de Van der Blom-Vijlbriefstraat en de Rijndijk. Hoewel de mannen die de apparatuur bedienen wel in be schermende kleding worden ge stoken, zal het bij asbest-vervui- ling gebruikelijke beeld van 'maanmannetjes met zuurstof- flessen op de rug' in de Stevens hof ontbreken. Volgens de richt lijnen moet het vervuilde gebied luchtdicht van de omgeving worden afgesloten 'maar je kan moeilijk een hele wijk onder een tent zetten' zegt uitvoerder Spruit, van het aannemersbe drijf. Omdat in dé buitenlucht wordt gewerkt en er geen ver hoogde concentraties asbest zijn. dragen de mannen slechts een weggooi-overall, rubber laarzen, handschoenen, een helm en een mondmasker. Windstoot Spruit noemt de asbest-vervui- ling in de Stevenshof een in Ne derland vrij zeldzaam voorko mend verschijnsel. Zijn mensen beginnen maandag met het schoonmaken van het dak van houthandel PontMeyer. Daarop liggen nog steeds veel asbest splinters, die bij de eerste de beste windstoot over de wijk kunnen worden verspreid. NIEUWSLIJN Erepenning voor methadon-man H. van der Vegte ontving vrijdagmiddag uit handen van burge meester C. Goekoop de jan van Houtpenning. Hij haat met vut. In 1976 begon hij bij de GG en GD aan de Roodenburgerstraat. waar hij de methadonverstrekking aan drugsverslaafden voor zijn rekening nam. Volgens de gemeente is het met name aan Van der Vegte te danken dat. anders dan elders, de Leidse me- thodonverstrekking nauwelijk aanleiding heeft gegeven tot pro blemen tussen gebruikers, politie en buurtbewoners. Stadsradio fuseert met Freewave Stadsradio Leiden, een van de drie omroepen die op het Leidse lokale radiokanaal te beluisteren was, gaat vanaf vandaag samen met Freewave. Volgens Stadsradio-voorzitter C. de Waard, die ook van de fusieomroep de eerste man wordt, waren de twee in de praktijk al dusdanig met elkaar verweven dat een fusie onver mijdelijk werd. Oud-voorzitter R. Neuteboom van Freewave gaat in het nieuwe bestuurde technische zaken behartigen. De nieu we hoofdredacteur wordt R. Eleveld die H. Hartog opvolgt. De gefuseerde omroep zendt 11 uur per dag uit. De andere vijf uur op het lokale kanaal blijven voor Omroep Rijnland. LEIDEN EMIEL FANGMANN Vlak na de Infotheekveiling worden volgende week opnieuw massaal computerliefhebbers itaar Leiden uitgenodigd^ Nu naar de Pieterskerk, waar bp 7 maart de eerste 'Leidse Compu ter Dump' gehouden. Dat is een beurs waaraan importeurs, groothandelaars en detaillisten mee doen. De organisatie van de dag ligt in handen van drie studenten aan de Amsterdamse heao. Zij huren de kerk en ver huren de stands aan de hande laren. Volgens Soels kende Lei den een dergelijke beurs nog niet. „Maar Amsterdam heeft bijvoorbeeld een computer dump in de RAI." Soels en zijn collega's Richie Dümpel en Michiel Loeber me nen dat de markt rijp is voor computerbeurzen. „Mensen die zich willen laten informeren over computers, kunnen hier heel goed terecht. Ook zijn er de nieuwste produkten te zien." De drie hebben zich 'puur uit interesse' in de computerbusi- ness gestort. Ze hebben inmid dels het bedrijf Organisatieburo View opgericht. „We wilden iets doen buiten de studie op. Nee, zelf verkopen we niet", zegt Soels. Maarten Soels verklaart dat de beurs niets te maken heeft met de veiling van de Info- theek-inboedel. „We kregen het idee voordat we wisten dat Info- theek zou sluiten". Maar vol gens hem komt de beurs wel op een goed moment. „Wij horen dat de spullen die veel mensen op de Infotheek-veiling gekocht hebben incompleet zijn. Zij kunnen bij ons terecht voor on derdelen en adviezen." Soels is van mening dat particulieren op de veiling veel te hoog geboden hebben. De beurs belooft met lagere prijzen te komen. „Voor particulieren die wat krapper bij kas zitten - onze medestuden ten bijvoorbeeld - biedt de beurs interessante persectie- ven". zeggen de organisatoren. Het enige dat op de beurs ontbreekt zijn bedrijven die computercursussen geven of verkopen. „We hebben ze bena derd. maar ze zijn niet geko men. Misschien zijn ze te klein voor zo n beurs." Soels zegt dat de aanwezige stands met com puterboeken het vermelden waard zijn. „Zoals boekhandel Wolfkamp uit Amsterdam." Tweeëntwintig bedrijven uit het hele land hebben inmiddels beloofd te komen. „Alleen uit Leiden zelf was weinig belang stelling. Slechts Restart is van dc partij. Inderdaad, het bedrijf waar ex-Infotheek directeur Wim van Leenen adviseur VU De beurs in de Pieterskerk is op 7 maart geopend van half elf tot vijf uur. De toegangsprijs be draagt vijf gulden. Het schoonmaken van andere platte daken in de huurt wordt gedaan met behulp van hydrau lische apparatuur. Dat betekent dat de schoonmakers niet de daken op hoeven en de bewo ners een hoop overlast wordt bespaard. Aanvankelijk dacht het bu reau met de inzet van vijf men sen zeven weken in de Stevens hof aan het werk te zijn. Op ver zoek van de gemeente over weegt het om meer mensen in te zetten zodat het karwei snel ler kan worden voltooid. Formido is gisterochtend in de gelegenheid gesteld om er zelf voor te zorgen dat de wijk wordt schoongemaakt. Het be drijf liet dit echter liever aan de gemeente over. De komende maanden wordt onderhandeld over de schadevergoeding die Formido moet betalen. VOORSCHOTEN/LEIDEN - J.H.C. Kool, de voormalige directeur van het ziekenfond Zorg en Zekerheid is gisteren benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. Kool kreeg de versierselen bij de koninklijke onderscheiding opgespeld door burgemeester Goekoop (links) in Kasteel Duivenvoorde. Kool heeft 40 jaar gewerkt in het ziekenfondswezen, waarvan 24 jaar inde Leidse regio. In 1972 werd hij directeur van het zie kenfonds Boerhaave. Hij stond enkele malen aan de basis van fusies tussen ziekenfondsen. In 1989 kreeg hij de leiding over 'Zorg en Zeker heid'. Kool is ook nog actief als penningmeester van tuinvereniging Cronesteyn. foro hkico kum*s 'Muiterij' en 'terrorisme' in Leids recreatiepark Zatercag 29 februan 1992 Redactie: 071-161418 JANET VAN DIJK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER (chef) WIM WEGMAN Eindredactie; HENK VAN DER POST Vormgeving: SIMON DER POST kosten voor riolering de ge meente verantwoordelijk ge steld moet worden. Volgens hem had die er niet hoeven ko men. „Ik ben er nu wel blij mee. maar zo n voorziening is peper duur. Eerst hadden we septic- tanks en dat ging prima. Wc maakten onze we's nooit schoon met chloor of andere bleekmiddelen." De Leiderdorper vindt dat er een huurdersvereniging moet komen. Die zou eigenhandig, zonder tussenkomst van de grondbezitter, de levering van water en elektriciteit kunnen re gelen. „Daar is een vergadering over geweest, maar uiteindelijk kwam het op haren en snaren te staan. Toen werd er ineens ge- prakke/eerd over een rechts procedure. Nou ja. dan ontstaat er al snel een stemming om op te schieten. Overigens is er nu een vreemde situatie ontstaan ik heb betaald voor iets waarvan ik geen gebruik kan maken." Dat i^ken eind vorig jaar heeft besloten de kosten van dc nieuwe riolering op de huurders te verhalen vindt Van Santvoord niet verstandig. .Als je dat met terugwerkende kracht gaat doen. wordt het natuurlijk hele maal heibel Over de eigenaar: „ik heb altijd redelijk goed met hem op kunnen schieten, maar het is een zeer autoritair per soon; hij duldt geen tegen spraak." De verhuurder is niet bang dat een van zijn huurders hem nog m mm dt urn hI tlt §n i >.it /<>ii Mn nook f>«i zijn. Voor die dreiging wijk ik niet", zegt de man die onlangs ook het slachtoffer werd van een valse brandmelding in zijn huis. „Toen werd ik uit m'n bed geramd door de politie om tc kijken of er echt brand was. Na tuurlijk heeft dat geen vriendje van me gedaan. Maar ik denk niet dat het een van mijn huur ders was Dat was weer een an der. ik heb zo mijn vermoedens Iemand die mij diezelfde dag een paar keer met de dood heeft bedreigd." Van lekker tuinieren in de 'vrije natuur' is al lang geen sprake meer. De meeste bewoners van het Vlietpark aan de Vlietweg kunnen landheer Tinus Laken wel schieten. „De mensen zijn witheet. Ik zie aankomen dat er ongelukken gebeuren", zegt een van hen. Een aanslag met een stoeptegel is al eens op het nip pertje voorkomen. Er woedt een heuse oorlog in het recreatie park. Laken is volgens de huurders een 'terrorist', een 'volslagen gestoorde'. De eigenaar zelf spreekt over een 'ziekelijke toe stand' en 'muiterij van een stel letje oproerkraaiers'. Zijn advo caat F.H. van den Engel: „Als het een huwelijk was zou het tijd zijn voor een scheiding. Maar helaas zijn beide partijen tot elkaar veroordeeld." De ruzies tussen huurders en verhuurder vinden hun oor sprong in gekissebis over de kosten van energie, water en riolering. De huurders zeggen dat water en energie bij de huurprijs zijn inbegrepen en willen de aanleg van de riole ring niet voor hun rekening ne men. Laken heeft eind vorig jaar een huurverhoging van vijf pro cent opgelegd en voor de nieu we riolering 470 gulden in reke ning gebracht. Een meerderheid van de be woners (78 van de 93) weigert de beide extra rekeningen te be talen. Laken besloot daarop me dio januari stroom en vwater af te sluiten. De woedende recre anten schakelden vervolgens de rechter in. Die moet in een kort geding (dat dinsdag diende) nog uitspraak doen over de rechtmatigheid daarvan. Laken wachtte de uitspraak niet af. Een luxe slagboom, in de vorm van een grote Mercedes barrica deert sinds maandag de toe gang tot het park. Wie niet be taald heeft, mag er niet meer in. „Dit is toch geen 'recreatie meer", zegt G. Bal uit Den Haag. Hij huurt sinds 25 jaar een huisje in het Vlietpark, maar mocht er vrijdagochtend niet meer in. ..Maar het is mijn bungalow die daar achter die auto staat." De recreanten hu ren alleen grond, huisjes heb ben ze zelf gebouwd. Hun ei gendom dus. menen ze.'Dat is ook de reden waarom velen on danks alles niet vertrekken. Hun huisjes zijn bijna onverkoop baar. vooral ook omdat Laken volgens hen nog al eens kandi daat-kopers afwijst. Zijn advo caat bestrijdt echter dat de huisjes eigendom zijn van de huurders „Ze zitten aan de grond vast. en dus zijn ze van Laken." M. Verberg uit Leiden mag Laken zijn recreatiepark heeft gebarricadeerd. Op de ruiten staat te lezen: Voor degei melden bij de eigenaar. En: Deze wagen staat onder trilalarm. Niet aanraken. nog wel het terrein op. „Laken valt alleen degenen lastig die hij aankan. Oude alleenstaande vrouwtjes met weinig verweer intimideert hij op een heel on frisse manier. Toen hij een paar jaar geleden ziek was. was het hier nog lekker rustig." De eigenaar van het terrein is drie jaar door stress 'uit roula tie' geweest. Die ziekte volgde op een lange periode vol ruzies met de gemeente over de aan- leg van een riolering in het park. Aanleg werd tegen de zin van Laken (en een aantal huurders) door de gemeente verplicht ge steld. Laken raakte daar zo n drie ton aan kwijt. Die kosten wil hij nu. nu hij weer beter is, alsnog op zijn huurders verha len. meent onder anderen Ver- berg. Laken op zijn beurt be schouwt Verberg als een van de oproerkraaiers onder zijn huur ders. „Hij zei eens tegen mij: jij wilt de baas blijven. Maar ik ben toch de bedrijfsleider en de ei genaar? Toen ik ziek was had ik geen grip op de zaak. Verberg gedroeg zich in die periode als of hij de baas was." Stoeptegel Door het gebrek aan toezicht is in die periode het park enigszins verloederd, zegt la ken. Een-groep van zeven men sen vestigde zich definitief in het park. „Die woonden hier pemianent en dat mag hele maal niet. Het was een hels kar- hier weer weg te krijgen. Dat is uiteinde lijk gelukt, maar het heeft wel een hoop toestanden gegeven." Een echtpaar dat gesom meerd werd te verdwijnen, ont stak hierover vorig jaar zomer in razernij. De verhuurder werd bijna de hersens ingeslagen met een stoeptegel. „Ik werd van achteren aangevallen door die man. Zijn vrouw kon hem nog net tegenhouden, anders had ik hier nu niet meer gezeten." leiderdorper Qi. W. van Santvoord is een van dc weinige parkbewoners die de huurver jioging en rioleringskosten eind vorig jaar wél heeft betaald. „Het niet betalen van de huur vind ik niet reëel." Van Sant- voord vindt dat wat betreft de Hogere Omzet! Welke ondernemer wil dat niet' Maar daar heeft u dan wel de luiste reclame voor nodiq Van Advertising Workshop dus Bel eens voor een afspraak ADVERTISING WORKSHOP E'ktfld RKIWW A«h»*lWMu

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 11