Buitenland 'Brussel' vreest chaos Azeri's tellen de doden Australische premier jaagt Britten de kast op Premier Albanië wil dat leger rellen stopt Fujimori bewapent Peruanen Oorlog verplaatst zich naar Bosnië Vrijdag 28 februari 1992 Redacte: 023-150225 RONALD FR)SART ,cnef> ONNO HAVERAAANS HANS JACOBS JOLANDA OUKES Vertalingen: MARGREET HESUNGA LUUTJE NIEMANTSVERDRJET Vormgeving DRIES DE BOERS 7 DE VEILIGHEIDSRAAD van de Ver enigde Naties stemt vandaag formeel in met een resolutie die de statione- nng van 22 000 man aan vredestroe pen in Cambodja mogelijk maakt. De raad werd het daarover afgelopen nacht eens NIEUWSLIJN Japanse oppositie loopt weg De Japanse oppositie is vandaag voor de tweede keer deze maand weggelopen uit het parlement, in een poging prominen te Japanners onder andere oud-minister Abe te dwingen tot het afleggen van een getuigenis in spraakmakende corruptie schandalen. Begin deze maand besloot de oppositie ook tot een boycot waardoor het werk van het parlement twee weken lang op een laag pitje stond. Agnelli doet bod op Perrier De Italiaanse familie Agnelli, eigenaar van Fiat, heeft een bod uitgebracht op de Franse mineraalwaterproducent Source Per rier. Per aandeel biedt Agnelli 1.475 frank (491,67 gulden). Dat is even hoog als dat van de tegenpartij, het Zwitserse Nestlé en In- dosuez. Günther Wallraff ondergedoken Na dreigementen met de dood door rechtsradicalen is de Duitse schrijver Günther Wallraff ondergedoken. Volgens de 49-jarige schrijver, die door het roddelblad Superjs beschuldigd van sa menwerking met de Oostduitse geheime dienst Stasi, lomen de dreigementen uit rechtsradicale hoek. 'Aids is een natuurlijke vergelding' Aids is de „de natuurs manier van vergeldenDat is althans de mening van de Amerikaanse presidentskandidaat Pat Buchanan, die strijdt om de kandidatuur voor de Republikeinse partij. De levensstijl van homoseksuelen is volgens Buchanan niet alleen „verkeerd'' maar ook „medisch rampzalig" en „sociaal vernieti gend". Kasteel Colditz te koop Het kasteel Colditz, waar gedurende de Tweede Wereldoorlog Nederlandse, Poolse, Britse en Franse officieren gevangen wer den gehouden, staat te koop. De autoriteiten in Oost-Duitsland zijn op zoek naar een koper die van het middeleeuwse kasteel een toeristenattractie kan maken. Colditz kreeg bij een breed publiek grote bekendheid door de gelijknamige serie van de Britse televisie, die ook in Nederland werd uitgezonden. Resten Lenln niet te koop Met geld kun je niet alles krijgen, in Rusland tenminste nog niet. Het Russische ministerie van staatsveiligheid heeft gisteren ont kend dat het gemummificeerde lichaam van Lenin. de grondleg ger van het uiteengevallen Sovjetrijk, naar het Westen gaat. De stoffelijke resten zouden volgens geruchten 27 miljoen dollar (bijna 50 miljoen gulden) moeten opbrengen. 'Sovjetunie dumpte reactoren' De marine van de vroegere Sovjetunie heeft sinds 1960 zeker 15 complete kernreactoren van oude onderzeeërs en door kern energie aangedreven ijsbrekers bij het eiland Nova Zembla tot zinken gebracht. Dat heeft de internationale milieu-organisatie Greenpeace gisteren in Londen bekendgemaakt. Greenpeace baseert zijn informatie op gegevens van de Russische atoomdes kundige Andrej Solotkov. Europese Hof vernietigt uitspraak Europese Commissie De Europese Commissie vreest een bestuurlijke chaos in de EG. Duizenden besluiten van de laatste 15 jaar zou den ongeldig kunnen worden. Dat is het gevolg van een besluit van het Europese Hof van Justitie, dat gisteren be paalde dat 14 Europese chemie-concems een door de commissie opgelegde boete van totaal 54 miljoen gulden niet hoeven te betalen. M, u A A1C om verre de boete die enkele weken geleden werd opgelegd aan Ne derlandse aannemers aan de ei sen van het hof voldoet, was vandaag nog niet duidelijk. Dat geldt ook voor de boete die de commissie vorig jaar oplegde aan de Europese verpakkingsin dustrie. Hoofdpunt van kritiek is dat het besluit van de correspondent Het Europese Hof vernietigde de boete (opgelegd wegens kar telvorming) niet om de inhoud maar om de gevolgde procedu re. Het was de derde keer in een maand dat een besluit van de commissie wegens procedure fouten werd vernietigd. In hoe- om de boete op te leggen niet in elk van de negen officiële EG- talen was opgesteld en door de voorzitter van de Europese Commissie ondertekend. Nu blijkt dat dit bij duizenden com missie-besluiten nooit is ge beurd. Als dit de norm wordt, kunnen veel besluiten van de laatste jaren voor het hof in Luxemburg worden aangevoch ten en wellicht ongeldig ver klaard. Dit kan leiden tot grote financiële gevolgen voor de EG en tot een bestuurlijke wanorde. De commissie zou besluiten op nieuw moeten indienen of nieuwe voorstellen moeten doen. Ook verschilde de tekst van het door de commissie geno men besluit in de zaak tegen de chemische concerns (waaron der het Nederlandse DSM) van de tekst die uiteindelijk in het officiële mededelingenblad van de EG is gepubliceerd. Deze werkwijze geldt als een normale pmktUk bij de commissie. Die wijzigingen zijn later aange bracht; 'door onbevoegden', zo zegt het hof Dat maakte de ver ordening ongeldig, ook aJ had niemand in de commissie be zwaar tegen de veranderingen. De commissie zal vrijwel ze ker in beroep gaan. De gewonden zijn over de be sneeuwde berghellingen ge strompeld om te ontkomen aan de geweldsuitbarsting in de Kaukasus. De verstijfde, uiteengereten lichamen van degenen die het niet hebben gered liggen op een rij in een moskee. „We hebben ze opge haald in de bergen. De heuvels liggen nog vol lijken", zegt Ali Rachimov. huilend boven de acht lichamen die zijn gewik keld in dekens vol met bloed. „Mijn hele familie is er ge weest." Twee van de doden zijn klei ne meisjes, van zes of zeven jaar oud. met hun ogen open en hun verstijfde armen die naar het plafond wijzen. Vol gens de Azeri's in Agdam zijn de acht door sluipschutters neergeschoten toen ze pro beerden te vluchten uit Kocali. in Nagomo Karabach. dat woensdag door Armeniërs is ingenomen. De Armeniërs hebben vol gens de inwoners van Agdam, tien km noordelijker in Azer- badjzjan. duizend mensen hun huis uilgedreven. Het vechten is weer begonnen na dat een bestand, gesloten na bemiddeling door Iran. slechts enkele uren heeft standgehou den Hoeveel mensen zijn omge komen bij de slag om kocali is niet te zeggen. Volgens een re ligieus leider in de moskee van Agdam worden nog honder den mensen vermist. Zeven- twintig doden die waren mee gebracht door vluchtende fa milieleden zijn begraven „Ze kwamen rond midder nacht en opende vanuit aller lei posities het vuur", zegt Ra- na Aslanova. een van de hon derden mensen die buiten het ziekenhuis wacht op nieuws van familieleden. Binnen wor den zeker honderd mensen behandeld voor de gevolgen \an kogelwonden en messte ken. Binnen in het ziekenhuis is het een chaos. Een tiental ge wonden ligt kreunend op de grond, bedden zijn gereser veerd voor ouderen en kinde ren. Velen van hen kampen na hun bane vlucht door dc ber gen met de gevolgen van be vroren ledematen. londen «cees v onze troepen terug te geven opdat wij ons konden verdedi gen tegen de Japanners." De uitbarsting van Keating volgde op een rommelig verlo pen bezoek van koningin Eli zabeth, die ook staatshoofd van Australië is. Keating spotte met het protocol door zijn arm om het middel van de vorstin te leggen. Zijn vrouw Anita, die van Nederlandse afkomst is, weigerde vervolgens de gebrui kelijke buigingen te maken. Tot overmaat van ramp (voor de vorstin) vertelde Keating de koningin dat zij haar langste tijd als staatshoofd van Austra lië wel heeft gehad. Aanhan gers van de monarchie in Australië omschreven die op merking als 'schokkend'. correspondent De Australische premier Kea ting is gisteren in woede uitge barsten en van leer getrokken tegen de Britse houding ten opzichte van Australië tijdens de Tweede Wereldoorlog. Kea ting werd in het Australische parlement beticht van onhof felijk gedrag tegenover konin gin Elizabeth. Op deze be schuldigingen reageerde Kea ting furieus. „Ik heb geleerd respect en achting te tonen voor Australië. Ik heb niet ge leerd mij kruiperig te gedragen tegenover een land dat weiger de het Malaysische schierei land te verdedigen, dat zich geen zorgen maakte over Singapore en dat weigerde ons Tegenstanders van het vriendschapsverdrag tussen Duitsland en Tsjecho-Slowakije protesteerden gisteren in Praag tegen het akkoord. Het verdrab werd gisteren in de Tsjechoslowaakse hoofdstad ondertekend door de Duitse bondskanselier Kohl en president Havel van Tsjecho-Slowakije. foto ipa TIRANA Rtr-AFP De Albanese premier Ahmeti heeft gisteren het leger opge roepen met spoed een eind te maken aan een golf van plunde ringen en geweld die het land al enige dagen teistert. Volgens ra dio Tirana zijn gisteren in het zuiden van het land 50 gewon den gevallen. Voor de derde achtereenvol gende dag was het onrustig in de zuidoostelijke stad Pogradec, nadat de politie er niet in was geslaagd relschopppers af te houden van het plunderen van winkels en opslagplaatsen. Ook was er sprake van plunderingen in de stad Lushnje, waar het ge weld vorig weekeinde al is be gonnen. In Podradec werden volgens de politie tien loodsen geplun derd. Alles werd meegenomen: van levensmiddelen uit wester se hulpzendingen tot kantoor meubels en industriële chemi caliën. Bij de ongeregeldheden in Podradec zijn sinds dinsdag twee mensen omgekomen. Zij werden tijdens de bestorming van een opslagplaats onder de voet gelopen. In Lushnje, 100 km ten zui den van Tirana, vernielden jon geren fabrieken en openbare gebouwen. Boze menigten vie len het kantoor van de Sociali- stiche (voorheen Communisti sche) Partij aan en staken het in brand, zo meldde de televisie. De plaatselijke rechtbank en het politiebureau waren ook doelen van de volkswoede. In de stad zijn een dode en 15 gewonde politiemensen gemeld. De poli tie deed slechts sporadisch een poging om in te grijpen. Een politieman zei dat het „onmo gelijk en onwettig" was het vuur te openen op bekenden. Hij zei te vrezen dat hun familieleden hem dan de volgende dag zou den lynchen. 'Enige oplossing tegen terreur Lichtend Pad' President Fujimori van Peru wil de stedelijke bevolking bewape nen, om zich te verdedigen te gen aanvallen van de guerrilla beweging Sendero Luminoso (Lichtend Pad). Het voorstel is overwegend positief ontvangen. Sociale organisaties zien bewa pening als enige oplossing te gen de terreur die vooral de ar me wijken steeds meer in zijn greep krijgt. Fujimori deed zijn voorstel zondag op de Peruaanse televi sie. Op het platteland en in de bergen van Peru zijn zoge naamde zelfverdedigingsgroe- pen al ingeburgerd. Gewapende boeren hebben in sommige dorpen de rebellen van Lich tend Pad op de vlucht kunnen jagen. Sinds enige tijd heeft Lich tend Pad haar aandacht ver plaatst naar de grote steden. Vooral in de enorme krottenwij ken van de vijf miljoen inwo ners tellende hoofdstad Lima probeert de organisatie voet aan de grond te krijgen, ledereen die zich tegen de senderistas verzet, loopt de kans te worden vermoord. Zelfs de sociale organisaties die zich inzetten voor betere le vensomstandigheden van de ar men zijn doelwit van Sendero. Op 15 februari werd de populai re leidster van de overkoepelen de organisatie van moeders en gaarkeukens, Maria Elena Moyano. op gruwelijke wijze vermoord in de volkswijk Villa El Salvador. De dag daarvoor had zij een vreedzame mars te gen Lichtend Pad aangevoerd. Leger en politie slagen er niet in de senderistas te verdrijven. Bovendien zijn ook deze orde troepen niet erg geliefd in de ar me voorsteden. Volgens het In stituut voor Legale Verdediging, een onafhankelijke mensen rechtenorganisatie, zijn door Lichtend Pad in twaalf jaar bur geroorlog 9.075 mensen ver moord. en hebben politie en le ger 9.721 dodelijke slachtoffers gemaakt. Duizenden mensen zijn 'verdwenen' na door de po litie te zijn gearresteerd. De enige mogelijke oplossing lijkt dan ook dat de sociale oi ganisaties direct worden bewa pend. Maar er is ook kritiek. Bisschop Luciano Metzanger vreest dat het uitdelen van wa pens aan de bevolking „het po- Dttefae geweld kan doen toene Aristide wil coupleider achter tralies De afgezette president van Haï ti, Jean-Bertrand Aristide. wil dat generaal Raoul Cedras. het brain achter si«- coup legen de gekozen president, gevangen wordt gezet. Aristide zei giste ren op een persconferentie in Gèneve dat de generaal moet worden uitgezonderd van de al gemene amnestieregeling die bij het akkoord van Washington vorige week is overeengeko- Volgens het akkoord, dat ile terugkeer van Anstide naar Hai ti mogelijk maakt, blijft Cedras aan als legerleider. Aristide heeft echter als president het recht zelf te bepalen wie aan het hoofd van het Haïtiaanse leger MM Gewonden door ontploffing in station Londen LONDEN Af Bij een explosie in het Londense treinstation London Bridge zijn vanmorgen ongeveer twintig reizigers gewond geraakt. Geen van hen is er ernstig aan toe. al dus It-n woord NKStéV van Bri tish Rail. De oorzaak van de ex plosie is nog nul bekend I fa t kan een bom zijn geweest, maar er wordt ook rekening gehou den met een gasexplosie. aldus de Britse spoorwegen. De explosie deed zich voor in een herentoilet op een van de perrons. Het treinstation, het aangrenzende metrostation en nabijgelegen winkels werden gesloten voor het publiek. Het Ierse Republikeinse Leger heeft m het mletlat w op Engelse stations gepleegd in het kader van zijn campagne te gen de Britse militaire aanwe zigheid in Noord-Ierland. Oostenrijk pakt neo-nazi's aan salzburg wilco dekker verslaggever Het ontkennen van de volke renmoord op de joden in de Tweede Wereldoorlog, de zoge noemde Auschwitz-Liige, komt de Oostenrijkse Hitler-fan vanaf nu op één tot tien jaar cel te staan. Dat is een gevolg van di verse veranderingen in de wet ten tegen het neo-nazisme, die deze week door het Oostenrijk se parlement zijn aangenomen. Het land wil zo de steeds actie ver wordende neo-nazi's harder aanpakken. Vreemd genoeg worden de straffen voor pogingen het na tionaal-socialisme nieuw leven in te blazen door de nieuwe wet minder zwaar. Tot deze week stond in Oostenrijk op nazi-ac tiviteiten minstens vijf jaar. De hoogste straf was levenslang. Dat laatste blijft zo. maar de mi nimum-straf gaat omlaag naar een jaar. Dit laatste moet er voor zor gen dat meet;neo-nazi's worden veroordeeld. Vele Hitler-fans moesten wel voor de rechter verschijnen, maar werden vrij gesproken door de jury. Deze jury's vinden de straf van mini maal vijf jaar vrijwel altijd te hoog. Met een jaar cel zullen zij minder moeite hebben. Milosevic geeft Kroatië op belgrado/amsterdam ONNO HA VERMANS Aan de vooravond van het refe rendum over de toekomst wordt Bosnië-Hercegovina op geschrikt door geweld. De Öos- niërs spreken zich dit weekein de per referendum uit over eventuele onafhank<li|t held Een duidelijk 'ja' zal voor de Eu ropese Gemeenschap het sein zijn de republiek als soevereine staat te erkennen. De spanning in de hoofdstad Sarajevo is te snijden. Net als in de rest van voorma lig Joegoslavië staan Kroaten en Serviërs lijnrecht tegenover el kaar. De Kroaten zijn voor een onafhankelijk Bosnië; de Ser viërs willen de republiek opde len en de Servische gebieden toevoegen aan Servië. De twee groepen bestoken elkaar niet al leen verbaal, maar ook met bomaanslagen. De moslims, in Bosnië aangeduid als een etni sche groep en ook meteen de grootste, wachten gespannen af. Éen islamitische straatvenster probeert haar goederen te verkopen in Sarajevo, de hoofdstad van Bosnië-Hercegovina. waar dit weekeinde e rendum word gehouden over eventuele onafhankelijkheid. Het plakkaat naast haar roept op daaraan deel te nemen. foto£*>a miki hrsson malig Joegoslavië, nu 14 000 blauwhelmen van dc Verenigde Naties zich opmaken om in Kroatië de vrede te gaan bewa ken. Toch laaide gisteren in Kroatië het vuur nog hevig op. Kroatische bronnen melden tie zwaarste beschietingen, sinds op 3 januari een staakt-het-vu- ren is ingegaan. Osijck in het oosten en Yïnkovci in het zui den lagen onder zwaar artille rievuur van het Joegoslavische leger. De bevolking van Sibcnik. aan de Adriatiyhc kust. bracht voor het eerst sinds 53 dagen de nacht weet: door in de schuilkel ders wegens een Servisch bom bardement. Maar de oorlog in Kroatië is voorbij. Dat werd gisteren eens te meer onderstreept door de Servische president Milosevic, die in het Servische parlement onomwoDdan BM blijken dat Belgrado de strijd heeft opgege ven. Milosevic heeft steeds ge zegd dat Servië niets te maken haa na de Iwaftwiwliw in Kroatië. Maar gisteren gaf hi| en passant toe dat Servië de Servi sche milities wel degelijk met wapens heeft gesteund. Sinds het vijftiende bestand in Kroatië werd gesloten, is ech ter gebleken dat Belgrado zijn belangstelling voor Kroatië heeft verloren. Aansluiting van de Servische gebieden bij 'Groot Servië' lijkt praktisch on uitvoerbaar, maar het vredes plan van de VN verhindert voor alsnog dat de gebieden direct onder Kroatisch bestuur komen staan. Daardoor heeft Belgrado wat meer vertrouwen gekregen dat de rechten van dc Servische minderheid in e< nndwet zullen worden gu >n<1 kerd. Milosevic kiest de veel realistischer optie van „een klein ||N|mM dM /-il bestaan uit Servië en Monte negro. plus de gebieden van Serviërs in Bosnië die zich ver zetten tegen een onafhankelijke republiek. Want. aldus Milose vic gisteren in het parlement. ..niemand mag tegen zijn wil uit loegoslavië worden geleidFji daarmee lijkt de treurige locgo- slavischc geschiedenis zich in Bosnië te gaan herhalen.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7