Binnenland Harde actie dreigt in gezondheidszorg 'Kritiek Rekenkamer onterecht' Staat lijdt strop door sneller einde Volvo 400 Kamer tegen verbod op tabaksreclame GARANTIE EISER? Vrijdag 28 februan 1992 Redactie: 023-150225 JANINE BOSMA ALT AN ERDOGAN RONALD FRISART (chef) PATRICK V SI PREENEN SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER Vormgeving HENK GETST Algemeen Nederlands I rt (GPD), Inter Press Service (IPS). iim zestienhonderd Nederlandse, Britse, Australische en Amerikaanse marine-mannen die vijftig jaar ge leden het leven hebben gelaten tijdens de Slag in de Javazee, zijn gisteren in de Haagse Kloosterkerk her dacht. Na afloop van de herdenking werd een plaquette onthuld, die door het Karei Doorman-fonds aan de kerk was aangeboden. Dit gebeurde door Th. Doorman, zoon van de vlootvoogd bij de Slag in de Javazee. Door het rampzalige verloop van de slag viel het toenmalige Nederlands-lndië in handen van de Japanners. De herdenking werd bijgewoond door prins Willem Alexander, premier Lubbers en minister Ter Beek (defen sie). De beide voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer, Tjeenk Willink en Deetman, waren ook aanwezig. Vertegenwoordigers van de marines van Nederland, Amerika, Engeland en Australië legden een krans, fotq nieuw anefo rob c. croes NIEUWSLIJN NBBS neemt reis failliet bureau over Ongeveer 300 jongeren zijn gistermiddag toch op wintersportva kantie vertrokken, ondanks het failliet van de Amsterdamse reis organisatie Ludiek. NBBS reizen in-Leiden heeft de verplichtin gen overgenomen. Ludiek stuurde pas gistermorgen een brief naar de boekers. Daarin stond dat de reis alleen kon doorgaan als er nog 750 gulden werd bijbetaald, omdat de bank onver wacht het krediet van Ludiek had ingetrokken. Het reisbureau was niet aangesloten bij het ANVR (Algemeen Nederlands Ver bond van Reisondernemingen). Delta Lloyd wil zelf ook bank worden Het verzekeringsconcern Delta Lloyd overweegt op korte termijn een bankvergunning aan te vragen. Pogingen van het Amster damse bedrijf om een samenwerkingsverband met een bestaan de bankinstelling aan te gaan, zijn tot op heden gestrand. Delta Lloyd speelt al langer met de gedachte om in bankzaken te gaan. Bijna alle grote Nederlandse concurrenten hebben zich via een fusie een bankkanaal verschaft en kunnen hierdoor bijvoorbeeld verzekeringen via de bankkantoren aan de man brengen. Lievelingshondje van koningin zoek De lievelingshond van koningin Beatrix, Miss Pepper, is sinds gisterochtend zoek. Een woordvoerster van de Rijksvoorlich tingsdienst verklaarde vanochtend dat met man en macht wordt gezocht naar de borderterrier, maar dat de hond nog spoorloos is. Miss Pepper liep weg toen ze even werd uitgelaten. De konin gin en Miss Pepper zijn onafscheidelijk. Op bijna al haar reizen naar het buitenland gaat de hond mee. Volgens de RVD-woord- voerster is het niet uitgesloten dat de hond loops is en achter een mannetje is aangegaan. Justitie vervolgt 'Mohammed Rasoel' De auteur die onder de schuilnaam 'Mohammed Rasoel' het discriminerende boek 'De ondergang van Nederland, land der naïeve dwazen' schreef, wordt vervolgd. Het openbaar ministe rie ziet echter af van vervolging van de hoogleraar Van Dijk. Co lumnist en auteur Gerrit Komrij diende een jdacht in tegen Van Dijk, omdat deze beweerde dat Komrij de auteur zou zijn ge weest van het omstreden boek. Justitie meent dat vervolging van Van Dijk geen doel dient. Volgens een woordvoerder is uit on derzoek komen vast te staan dat Komrij Rasoel niet was, maar hij wil niet zeggen wie het dan wel is. Geen vergoeding ex-IRA-verdachten Het Gerechtshof in Den Bosch heeft het verzoek om schadever goeding van vier ex-IRA-verdachten afgewezen. De vier werden vrijgesproken van de verdenking van moord op twee Australi sche toeristen in Roermond, na eisen van twaalf en achttien jaar. Het viertal zat meer dan een jaar gevangen, veelal in afzonde ring. Zou hun schadeclaim zijn toegewezen, dan ging het om 100 tot 200 gulden voor elke dag gevangenhouding. Drie van de vier zijn na hun vrijspraak uitgewezen naar Duitsland voor een proces over IRA-aanslagen daar. Duyvis neemt gevaarlijk fluitje terug Naziha (rechts) en Kelly laten het gevaarlijke camavalsfluitje zien dat zoutjesfabrikant Duyvis tot gisteren gratis uitdeelde. Naziha was gistermorgen bijna gestikt, nadat het binnenwerk van het (luitje was losgeraakt en in haar luchtpijp schoot. Naar aanleiding van eerdere, vergelijkbare incidenten riep Duyvis gis teren iedereen,door middel van krante-advertenties op het fluit je weg te gooien. foto anp herman pieters Bonden en organisaties vinden loonruimte kabinet te beperkt Er dreigen harde acties in de gezondheidszorg, als er bij de komende cao-onderhandelingen niet meer loonruim te komt dan de 3 procent die het kabinet biedt. Dat heb ben de bonden Abva Kabo, CFO, FHZ en Nu '91 gisteren laten weten. Ook tussen het kabinet en de organisaties van ziekenhuizen en verzekeraars dreigt een conflict. De organisaties hebben gisteren een recente overeenkomst over de kostenproblematiek opgezegd. Volgens hen ont breekt elke overlegruimte en legt de overheid 'dictaten' op. DEN HAAG ANP-GPD CDA: Defensie moet Fokker 50 aanschaffen DEN HAAG GPD Het CDA wil dat Defensie de Fokker F-50 aanschaft voor middelgroot luchttransport. Co alitiegenoot PvdA houdt nog een slag om de arm, terwijl de WD Fokker 'uitdrukkelijk mee wil laten doen', maar 'niet tot elke prijs'. Dat bleek gisteren tijdens overleg in de Tweede Kamer met staatssecretaris Van Voorst tot Voorst (defensie) over de aanschaf van nieuwe militaire transportvliegtuigen. De oude Fokker F-27's van de lucht macht zijn na dertig jaar nodig aan vervanging toe. In het rijtje vliegtuigen dat geschikt geacht wordt voor die taak, komt de Fokker niet voor. De Kamer liet echter weten dat er wel degelijk onderhandeld moet worden met de nationale vliegtuigbou- Om het grootse bezwaar van cle Fokker 50 te ondervangen het ontbreken van een laadklep aan de achterkant willen CDA en PvdA dat er afspraken worden gemaakt met Navo- bondgenoten over samenwer king. Op die fl transport zonodig tevens den uitgevoerd door Belgische of Duitse vliegtuigen, die wel over een laadklep beschikken. Het CDA wil ook de aanschaf van grote transporthelikopters voor de nieuwe luchtmobiele brigade bij de afweging betrek ken. Wellicht dat die een laad klep kunnen krijgen, aldus woordvoerder Mateman. Begin april gaan de cao-onder handelingen van start. De bon den stellen voor de 400.000 werknemers in de welzijns- en zorgsector salariseisen van 4,5 tot 5 procent. Het kabinet vraagt de werkgevers een loons verhoging van maximaal 3 pro cent toe te staan, bovendien slechts op voorwaarde dat het pensioenfonds PGGM de pre mies met vier procent verlaagt. Bonden, werkgevers en het pen sioenfonds zelf voelen echter niets voor zo'n 'greep uit de kas'. In een open brief aan het ka binet dringen de vier bonden aan op een gesprek met minis ter De Vries (sociale zaken) en staatssecretaris Simons (volks gezondheid). Ze herinneren de beide bewindslieden aan de cao-onderhandelingen van twee en drie jaar geleden, die uitmondden in maandenlange acties tegen de werkgevers. „Een herhaling van deze situa tie lijkt ons bijzonder onver standig en ronduit schadelijk voor de zorgsector", aldus de bonden. Ze wijzen er verder op dat in 1990 in het zogeheten Beleids kader Arbeidsmarkt Zorgsector afspraken zijn gemaakt over verbetering van de arbeidsvoor waarden en vermindering van de werkdruk. Die afspraken dreigen nu teniet te worden ge daan. aldus de bonden. De organisaties van zieken- hulzen en venekeraars (NZF, VNZ, KLOZ en KPZ) hebben gis teren eenzijdig de overeen komst over het overleg over een 'integraal budget' voor zowel de zorgvoiening als het arbeids voorwaardenbeleid opgezegd. De vier organisaties verwijten Simons niets aan te doen aan fi nanciële knelpunten, die een onmiddellijke oplossing vergen. Het tekort is daardoor zeer hoog opgelopen. De Nederlandse Zorg Federa tie (NZF) en de verzekeraars hebben eerv prioriteitenlijst op gesteld van 333 miljoen gulden uit een totaal van 1,2 miljard aan vaak ook door de over heid erkende knelpunten. Volgens hen is elke inhoudelijke reactie op de lijst uitgebleven. Ze zeggen dat het budgette- ringsoverleg daardoor feitelijk tot 'een lege huls' is geredu ceerd. Voor verbetering van de ar beidsvoorwaarden is verder nog een bedrag van 400 miljoen gul den nodig. In totaal vragen de NZF en de verzekeraars dus ruim 730 miljoen gulden. Si mons stelt echter niet meer dan 160 miljoen gulden ter beschik king. Het gat bedraagt daardoor 570 mil)oen. De NZr en de ver zekeraars bepleiten een pre miestijging van 0,24 procent om dat te dichten. De NZF gaat daarbij uit van een loonsverhoging die hoger is dan 3 procent. Gebeurt dat niet. dan komen de instellingen voor grote problemen te staan bij het aantrekken van personeel, ge zien de krapte op de arbeids markt. Simons erkende gisteren in een summiere reactie dat 1992 „een moeilijk jaar" is. Hij zegt echter dat ook onder moeilijke omstandigheden moet worden gepraat. „Misschien is er een mogelijkheid om toch op één of andere manier informeel het gesprek op gang te houden, de lijnen open te houden", aldus Simons. 1Ridderzaal 2. Gebouw Koloniën 4 Mm van Alg Zaken 5. Eerste kamer 6. Vergaderzalen 7. Plenaire vergaderzaal 8. Restaurant 9 Justitie 10. hefHoter metoa Nieuwspoort en PR 11 Diensten van de Kamer 12. Besprekingskubussen 13. Kunstwerk 14 Museum Mauritshuts De publieke tribune bestaat uit 60 plaatsen voor de pers en 230 plaatsen voor publiek Zo gaat het nieuwe kamergebouw er van binnen uitzien. De volksvertegenwoordigers kunnen in april voor het eerst plaats nemen op het nieuwe pluche. Hun oude zetels zullen ondanks een éénmansactie van oud-minister Bram Stemerdink (PvdA) toch verdwijnen. De huidige vergaderzaal wordt definitief verbouwd tot balzaal. Stemerdink wilde de de zaal als 'monument' in de huidige staat behouden. den haag gpd De Sociale Verzekeringsraad (SVR) en minister De Vries (so ciale zaken) wijzen kritiek van de Algemene Rekenkamer op hun doen en laten af. In een rapport beticht de Rekenkamer de SVR en de minister van fa lend toezicht op het verstrekken van sociale uitkeringen aan het eind van de jaren tachtig. Het is volgens het stuk niet zeker of de uitkeringen doelmatig zijn ver strekt en of zij terecht zijn geko men bij degenen die er recht op hadden. De SVR laat in een reactie we ten zich te distantiëren van de opvattingen van de Rekenka mer. Een echt inhoudelijk com mentaar wil de raad pas geven als het stuk van de Rekenkamer formeel openbaar wordt. Dat gebeurt in april. Minister De Vries zei gisteren dat de SVR verantwoordelijk was voor het toezicht op de uit keringen in 1988 en 1989, de ja ren waarop het commentaar van de Rekenkamer slaat. Bij dat toezicht is, mede op verzoek van de Tweede Kamer, 'terug houdend' opgetreden, aldus de bewindsman. Inmiddels is het toezicht verscherpt. Ook de mi nister wil pas formeel inhoude lijk reageren als het Rekenka mer-rapport op tafel ligt. Begin 1991 heeft de SVR het eigen secretariaat al gereorgani seerd om het toezicht op de verstrekking van uitkeringen te versterken. Op aandrang van de Tweede Kamer is echter beslo ten het toezicht over te brengen den haag gpd naar een op te richten Toezicht- kamer. Deze zou een meer on afhankelijke positie moeten in Het tweede kabinet-Lubbers heeft in 1988 al een herziening van de uitvoeringsorganisatie sociale zekerheid aangekon digd, mede om controle en toe zicht op het verstrekken van uit keringen te verbeteren. Dat be leid is door het huidige kabinet overgenomen. Nog dit jaar zal een en ander in een wetsvoor stel aan de Kamer worden ge presenteerd. land. Duitsland en Denemarken houdt ons land een Europese richtlijn tegen, ondank» een uh spraak van het Europees Parlement. CDA en PvdA blijven dit beleid steunen. De regeringspartijen willen wel actie van de overheid om de reclame te beperken. Zo zouden geen sigaretten meer mogen worden uitgedeeld, zouden jeugd en sporters niet meer mogen wor den benaderd, zou reclame op wachthuisjes ver boden moeten worden en moeten de reclame-in vesteringen terug naar het peil van 1988. Een meerderheid in de Tweede Kamer is tegen een verbod op tabaksreclame. Dat bleek gisteren tijdens overleg met minister Andriessen (econo mische zaken) en staatssecretaris Simons (volks gezondheid). De bewindslieden zullen de tabaks industrie wel dringend oproepen zich aan de re clamecode te houden. Alleen D66 en Groen Links spraken zich voor een reclameverbod uit. Het kabinet wil dit echter niet, ook niet in Europees verband. Met Enge- De Nederlandse Staat lijdt een miljoenenstrop doordat de pro- duktie van de Volvo 400 in Bom eerder wordt beëindigd dan vo rig jaar maart nog werd ver wacht. Dat valt op te maken uit een vertrouwelijke brief van mi nister Andriessen aan de Twee de Kamer, over het onderzoek dat de Europese Commissie de ze week heeft aangekondigd naar de verkoop van staatsaan- delen Volvo Car BV aan het Zweedse moederconcern en het japanse Mitsubishi. Andriessen schrijft dat de produktie van de VohtO 400-te- rie eerder wordt beëindigd. De staat krijgt echter een bedrag van zeshonderd gulden per ver kochte Volvo 400, als terugbeta ling van renteloze leningen die eerder aan het autoconcern zijn verstrekt. Andriessen is vorig jaar met Volvo /.weden en Mitsubishi overeengekomen dat de staat dit geld weer in de nieuwe gezamenlijke onderne ming, NedCar, steekt. Het rijk heeft zich verplicht in totaal 700 miljoen*gulden rente loos te lenen aan Nedf^ar voor de ontwikkeling van een opvol ger van de 400-serie. Als die 700 mil|' NQ vetKoop Meer dan een miljard winst bij Rabobank UTRECHT GPO niet helemaal uit de koop van de Volvo 400 kan worden gehaald, heeft An driessen toegezegd hiervoor de opbrengst van de verkoop van de staatsaandelen aan Volvo Zweden en Mitsubishi aan te zullen spreken. Het gaat dan om een bedrag van maximaal 242 miljoen gulden. Deze situatie lijkt nu te zijn aangebroken, doordat de pro duktie van de Volvo 400 eerder wordt beëindigd. „Dat betekent dat de mogelijke vulling van de Staatsfondsen minder zal zijn dan toen (in maart 1991) ge raamd. terwijl daar geen com pensatie voor de Staat tegen over staat", schrijft Andriessen aan de Kamer. De Europese (.ommissie ver moedt juist dat dc 242 miljoen gulden die dc Nederlandse Staat voor de aandelen Volvo Car krijgt, al aan de lage kant is. Daarom zou sprake kunnen zijn van ontoelaatbare staatssteun Nu zou dan nog eens dc 242 miljoen gulden moeten worden aangesproken voor de staatsle ning aan NedCar Andriessen schrijft niet hoeveel eerder en waarom de produktie van de Volvo 400-serie wordt beëin digd De Rabobank Nederland heeft het afgelopen jaar nauwelijks last ondervonden van de stagnerend»' HWMWli h» groei. De nettowinst kwam met een sti|gmg van 1.2 pnveent voor het eerst uit boven de één miljard gulden, zo heeft bank vanochtend bekend gemaakt. Voor dit jaar verwacht de direc tie een verdere groei. Het balanstotaal steeg het af gelopen jaar met 7,5 procent tot ruim 217 miljard gulden. In to taal leende de bank het afgelo pen jaar ruim 137 miljard gul den uit. 9.6 procent meer dan in het voorgaande jaar. Er was vorig jaar ruim 81 mil- len (plus paargelden bij gelegd. Het voorgaande jaar Mtoaü» de hoeveelheid inge bracht spaargeld nog met bijna 9 procent. De teruggang die de Rabo bank begin vorig jaar merkte bij de afzet van wnninghypoilu k. n als gevolg van de Golfoorlog, de hogere rente en de discussies over het huurwaardeforfait, is in de tweede helft van het jaar te niet gedaan. IX' brutowinst bedroeg bijna 2,2 miljard gulden Dat oe net towinst uiteindelijk op de helft uitkomt, wordt veroorzaakt door de fiscus die 500 miljoen wilde hebben. Bovendien stort te de bank 670 miljoen in de zo geheten 'stroppenpot'. Philips wil verlenging cao EINDHOVEN GW) Philips stuurt aan op verlenging van de cao. Het concern volgt daarmee Hoogovens, dat deze week een verlenging van zijn cao overeenkwam met de bon den. Daarbij werden de lonen met 4 procent verhoogd. Een eerste gesprek tussen de bon den en Philips staat 11 maart op het programma. Philips geeft er de voorkeur aan de cao met twee jaar te verlengen. De bon den zijn echter voorstander van ean éénjarig» cao. Alders wil voor kleinverbruiker energieheffing DEN HAAG ANP Minister Alders van milieube heer is voorstander van invoe ring van een energieheffing kleinverbruikers om huis houdens en Ideine bedrijven aan te zetten tot een zuiniger energieverbruik. Alders zei dat gisteren tijdens een ontmoeting met journalisten. De PvdA-minister reageert hiermee op het woensdag ge presenteerde rapport van de commissie Wolfson. waann de gevolgen van energieheffingen op de ooomÉai hi ontwin» ling zijn doorgerekend De minister meent dat invoe ring van een energieheffing de enige manier is om het energie verbruik terug te dringen Bin- nrn de K. is overerngeknm» n dat het verbruik in het jaar 2000 niet hoger mag liggen dan in 1990. Concreet betekent dat een verlaging van het energiever bruik met 3 tot 5 procent ten opzichte van nu. Volgens Alders kan dat wor den bereikt door een heffing voor kleinverbruikers. Die leidt bovendien niet tot een daling in de koopkracht (door verlaging van belastingen) of een lagen- economische ontwikkeling, ter wijl de werkgelegenheid met 15.000 arbeidsplaatsen stijgt, al dus de minister MEER ZWART OP Wil MEI EEN SIEEPTREND WATERBED MM tWf» h timmw •mid» si. til mm lUDfi U-mr-J. h in 17747* liMiOfl ttrt>»U St I7SS4 17177 Sleeptrrnd ST-g-rf«VBWOOfn

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3