Sport Meijs: 'Geen prof ten koste van alles' Noteboom-toernooi lokt Oosteuropeanen Schakers LSG 2 zingen toontje lager VH)dag 28 februari 1992 24 NIEUWSLIJN Peter Houtman vier duels aan de kant ZEIST De tuchtcommissie van de KNVB heeft Peter Houtman van FC Den Haag voor vier duels geschorst. De spits sloeg afge lopen zondag, in het duel met De Graafschap, naar zijn tegen stander Redeker. De verdediger liet zich ook niet onbetuigd en is eveneens vier wedstrijden geschorst. Jan Veenhof van FC Groningen kreeg een straf van vier duels, waarvan een voorwaardelijk met een proef tijd voor een jaar vanwege het trappen van een tegenstander in de wedstrijd tegen Ajax op 2 februari. Rijnsburger geeft voor Willem II maatschappelijke carrière niet op Het wegvallen van het 'ijzeren gordijn' is bepaald gunstig voor de grotere westerse schaaktoer nooien. Ook de 52ste editie van het Leidse Daniël Noteboom- toernooi in het Rembrandt Ly ceum plukt de vruchten van de reisvrijheid die de schakers uit het voormalige Oostblok tegen woordig genieten. Hén van de vette hoofdprijzen betekent voor spelers uit die landen immers al snel een mo daal jaarsalaris. Daar wil men de gok van een lange treinreis of zelfs een langduriger (al dan niet legaal) westers verblijf wel voor wagen. Vorig jaar leidde deze ontwikkeling al tot een be scheiden invasie van deze 'low budget' meesters en groot meesters, verwacht mag wor den dat deze tendens dit jaar al leen maar wordt gecontinueerd. De overtuigende winnaar van vorig jaar, de Bulgaarse groot meester Ermenkov, laat deson danks vermoedelijk verstek gaan. Een beetje tegen wil en dank. Maar nadat hij voor de derde achtereenvolgende keer was beroofd in Amsterdam, werd het wachten op het eerst volgende evenement na het I loogovenstoemooi hem te gor tig en keerde hij gedesillusio neerd huiswaarts. Het mag ech ter niet worden uitgesloten, dat de Bulgaar vanavond alsnog in het gezelschap van diverse col lega's op de stoep staat van het Rembrandt Lyceum. Gewoonte (zoals vorig jaar al nadrukkelijk bleek) van de Oosteuropese krachtpatsers is namelijk om pas op het laatste moment uit hun spelonken te kruipen en zich, vertrouwend op de aan trekkingskracht van hun rating en titel, op de valreep aan te melden. Met daarbij,natuurlijk wel altijd het risico een volle bak aan te treffen. De organisatoren van de ster kere open Zwitserse toernooien, zoals in dit geval het Leidse LSG, zien deze ontwikkeling desondanks met vreugde aan. De Oosteuropese toppers com bineren immers een hoge rating met een gezonde portie vecht lust (incidentele combines in de slotronde even daargelaten) en daarmee kan geen enkele orga nisatie ongelukkig zijn. Mipder prettig voelen de westerse meesters en grootmeesters zich bij deze trend. Het beleg wordt hen immers nogal eens door deze uiterst gemotiveerde con currenten van de boterham ge geten en op startgelden hoeven zij ook niet meer te rekenen. Voor één westerse meester im mers tien Oosteuropese groot meesters. Een inflatie die zich ooit nog tegen de schaaksport zou kunnen keren. Voorlopig weerhoudt dat de 'westerse schakers' echter niet van deel- De sterke Russsische mees ters Borsaf en Cupreichik heb ben zich vooraf al van het recht op spelen verzekerd. Onder de inmiddels ruim tweehonderd deelnemers bevinden zich ech ter al enige geduchte concur renten. Zoals de Westduitser Schmittdiel, de in Nederland neergestreken Chileense groot meester Cifuentes en John van der Wiel. De naar Bergen op Zoom uitgeweken Leidenaar kan een bezoekje aan zijn ge boortestad op deze wijze goed combineren met een pittige training. Waarbij de hoofdprijs van 2500 gulden uiteraard een extra 'lokkertje' vormt. Het pro gramma van nationaal kam pioen Jeroen Piket is zo overla den dat hij in Leiden niet van de partij kan zijn. Mogelijk kan nog wel gerekend worden op drie voudig winnaar Rini Kuijf, maar die hanteert als mysticus zelf al sinds mensenheugenis de Oost europese 'last minute' wijze van aanmelding. Wethouder Hans de La Mar opent het toernooi vanavond. De deelnemers wacht vervol gens morgen het zwaarste blok in de vorm van drie opeenvol gende ronden van 's morgens vroeg tot 's avonds laat. Op zon dag zal de slijtageslag aan de Noachstraat compleet zijn in de resterende rondes vijf en zes. Op dat moment weten velen zich al kansloos voor de hoofd prijzen, wat geen obstakel vormt om tot het bittere einde door te gaan. Leon Meijs (27) komt na een half jaar betaald voet bal bij Willem II tot drie conclusies. De eerste is dat hij wraak heeft genomen voor het mislukte seizoen bij AZ, nu zes jaar geleden, en dat hij zijn droom ein delijk heeft gerealiseerd. Maar tevens ondervindt hij dat die droom (eredivisie) momenteel zijn leven in al le facetten regelt. Conclu sie nummer drie: na lang wikken en wegen heeft Meijs besloten dat hij ver der wil als profvoetballer. TILBURG CUS VAN OOSTEN Het heeft nogal wat voeten in de aarde gehad om tot die slot som te komen. Hij ziet wel toe komst in het betaald voetbal. „Maar niet ten koste van alles", zegt de in Rijnsburg woonachti ge Meijs. „Want ik ben geen broodvoetballer die het onder ste uit de kan moet halen. Ik heb maatschappelijk inmiddels een aardige carrière opge.- bouwd. Die geef ik niet zo maar op." „Ik heb een leuke baan bij Centocor in Leiden, als analist in de biochemische groep. Mijn werkzaamheden en verant woordelijkheden breiden zich uit. Toch wil ik verder als prof voetballer. Ik wil kijken hoe ver ik kan komen, ik merk dat ik steeds sterker word en ik zou wel eens een Europacup-wed strijd willen meemaken." „Om dat te realiseren moet ik naar de omgeving van Tilburg verhuizen. Dat is ook de af spraak die ik met de club heb. Het eerste seizoen bij Willem II zou een proefjaar zijn. We wil len nu allebei verder. Dus ben ik bereid om mijn baan bij Cen tocor op te geven. Maar ik moet wel werkzaam blijven in cnijn Leon Meijs trekt in de kleuren van Willem II ten aanval tegen VW. vakgebied, want ik zou stom zijn om zomaar weg te gooien wat ik bij Centocor heb opge bouwd. Ik heb er geen trek in om later terug te moeten gaan naar af. Ik zoek dus een gelijk soortige baan in de buurt van Tilburg. Net als nu voor halve dagen. Dat moet Willem II voor mij regelen. Als dat niet voor 16 maart lukt, dan gaat alles waar schijnlijk mooi niet door." Meijs heeft nogal wat v Meindert Dijkstra kwam door blessures van Hans Werdekker en Arno Hofstede samen met Leori Meijs in het hart van de Tilburg- se verdediging te staan. Dijkstra en Meijs, aan het begin van het seizoen links- en rechtsback, willen graag na dit seizoen samen verder. Het succesvolle duo heeft in de laatste vier wedstrijden slechts één doelpunt moeten toestaan. De vandaag 25 jaar geworden Dijkstra is full-prof, afkomstig uit de jeugd van NAC, en evenals Meijs nog niet rond met Wil lem II: .Als Meijs voor drie jaar tekent dan teken ik ook. Maar ik moet nog zien of het er van komt. We zijn namelijk allebei niet tevreden over onze contractaanbiedingen. Zegt Reker dat Meijs volgend seizoen zeker speelt? Ik weet het nog niet. De kans dat we volgend jaar samen bij Willem II spelen schat ik op 51 En ik denk dat ik er dichterbij zit dan Reker, al hoop ik dat natuurlijk niet. Hoe dan ook, Meijs moet gewoon hier komen wonen." Een baan, een huis en een con tract voor drie jaar. Dat lijkt veel gevraagd voor een voetballer die pas een half jaar in de eredi visie speelt. „Ik stel inderdaad hoge eisen. Maar ik denk dat dat wel terecht is. Zo denken ze er bij Willem II trouwens ook over. Ze doen er alles aan om een baan voor mij en voor mijn vriendin te vinden. Het zal niet meevallen, omdat de bedrijfstak waarin ik werkzaam ben weinig affiniteit met sport heeft. An ders zou er via een sponsor mis schien wat te regelen zijn ge weest. Nu nioet de club zijn contacten maar aanspreken." Meijs heeft berekend dat de verhuizing alleen in mei kan plaatsvinden. Met een opzeg termijn van twee maanden bij Centocor komt hij tot de slot som dat hij over enkele weken zekerheid moet hebben. In juni treedt Meijs in het huwelijk, daarna volgt de vakantie en ver volgens de voorbereiding op het Er breken dus spannende tij den aan voor Meijs. „Het lijkt me mooi om in Brabant een nieuw bestaan op te bouwen. Op privé-, werk- en voetbalge- bied. Ik ben heel tevreden met Willem II, de prestaties zijn goed en Reker is ontzettend ambitieus. En ik geniet van de entourage van het eredivisie- »U„I Alkmaar Vijf-en-eenhalf jaar geleden le ken de ambities van Meijs om te slagen als profvoetballer defi nitief de kop te zijn ingedrukt. Eén seizoen maakte hij als 21- jarige deel uit van de A-selectie van AZ, dat toen nog in de ere divisie uitkwam. Het bleef bij ahonieme optredens in het tweede team voor een handje vol toeschouwers. M^ijs werd door Joop Brand weggeplukt bij UVS. Eenmaal in Alkmaar kreeg hij te maken met Frits Soete- kouw als trainer. Soetekouw is volgens Meijs, die tot zijn negentiende jaar bij zaterdagclub Oegstgeest voet balde, er de hoofdschuldige van dat hij mislukte bij AZ. „Ik had hem gewoon tegen. Zelf was ik er misschien ook nog niet rijp voor. Er zijn daar dingen ge beurd die mij nu niet meer zou den overkomen. Twintig minu ten warmlopen zonder in te val len bijvoorbeeld. Wat mij vlak voor de uitwedstrijd tegen Gro ningen wejd geflikt was het top punt. Ik werd toen opgeroepen als reserve omdat Pier Tol ge FOTO PERSBURO VAN EIJNDHOVEN blesseerd was. Een half uur voor de aftrap kon ik op de tribune gaan zitten omdat Pier weer fit Meijs besloot terug te keren naar UVS. Na drie seizoenen in Leidse dienst stapte hij over naar zaterdag-eersteklasser Kat wijk. „Die overstap heeft me veel goed gedaan. Ik werd daar gepresenteerd als een topper, ik moest me dus waarmaken. De nieuwe omgeving en de club prikkelden mij om te preste- Stress Zijn goede en constante presta ties bleven niet onopgemerkt bij de scouts van de profclubs. Eerst hing VW aan de lijn, maar Willem II, in de persoon Piet de Visser, handelde later slagvaar diger. Zo kreeg Meijs op 26-jari- ge leeftijd een herkansing. Zijn debuut in de eredivisie tegen VW luisterde hij op met een doelpunt, gescoord na vier mi nuten. „Het voetbal heeft mijn leven wel ingrijpend veranderd. Er is nu minder tijd voor een so ciaal leven. Verjaardagen moet ik afzeggen, door de week drink ik geen druppel alcohol meer. Alles staat in het teken van het voetbal. Soms is het een heel gestresst leven." Jan Reker loste in oktober, na een serie slechte wedstrijden van Willem II, Piet de Visser, de 'ontdekker' van Meijs. als trai ner van Willem II af. Dit had echter geen invloed op het pres teren van Meijs, die zegt alleen in Feyenoorder Regi Blinker een lastige tegenstander te hebben gehad. Reker gaf Meijs hetzelfde vertrouwen als De Visser. De trainer, die tot een half jaar geleden nog nooit van Leon Meijs had gehoord, staat min of meer persoonlijk garant voor de toekomst van de Rijnsburger in Tilburg. Reker heeft Meijs zelfs één training per week vrijaf ge geven om in Tilburg de oefen- meester III cursus, die deze week van start ging, te volgen. Meijs:„De eerste les viel tegen. Je moet je verplaatsen in de rol van een coach, dat was nog vrij lastig. En alles gaat volgens de Zeister visie. Maar ik denk dat ik de cursus op den duur wel leuk ga vinden. Het lijkt me wel wat om later een jeugdelftal te trai nen. Nu heb ik de mogelijkhe den en de tijd om mijn' diplo ma's te halen." Jan Reker, trainer van Willem II, omschrijft Leon Meijs als een 'winnaar'. De voormalige trainer van PSV, VW en Roda JC stelt daarom alles in het werk om zijn voorstopper voor langere tijd aan de Tilburgse club te binden. Hij is reeds op huizenjacht ge weest met Meijs èn zijn vriendin, niet geheel toevallig in zijn ei gen woonplaats Vessem. Het liefst wil hij de Rijnsburger een driejarig contract aanbieden. Reker staat volledig achter de pittige eisen van Meijs. „Leon heeft het niet in zich om eens bij Milan te gaan voetballen. Daarom is voor hem een full-prof contract niet aan te raden. Hij' heeft een goede baan, in een specifiek vakgebied, die achter grond moet hij zeker niet weggooien. Samen met de club ben ik hard aan het werk om hem voor 16 maart zekerheid te verschaf fen." De kleine Brabander schat de kans dat Meijs volgend nog bij de Tilburgse eredivisieclub actief is hoog. „Ga r van 99,9 SPORTAGENDA SPORT OP TV Na een 6-2 nederlaag tegen de reserves van Amstelveen staan de spelers vaA LSG 2 in de twee de klasse B van de landelijke schaakcompetitie weer met bei de benen op de grond. De Lei- denaars waren dankzij enkele goede resultaten de top van het klassement genaderd. In de zes de ronde moesten zij echter on dervinden dat die toppers (nog) duidelijk een maatje te groot zijn. In dezelfde poule greep De Zwarte Pion dankzij een ver dienstelijke 4-4 bij ZSC/Saende de laatste strohalm op lijfsbe houd. In 3C zette Philidor 2 met een fraaie 5-3 winst bij koploper Paul Keres 2 opnieuw een paar schreden in de richting van de top van het klassement. Voor schoten zakte daarentegen in deze klasse na een 6-2 neder laag bij De Uil verder in de de- gradatieblubber weg. In de der- de klasse is die modder Philidor 3 zelfs tot boven de lippen ge stegen. Na een 6-2 verlies bij De Promotie kan slechts een won der de Leidenaars nog in de KNSB competitie houden. LSG 2 kwam er tegen Amstel veen 2 niet aan te pas. Na een plusremise van Wim van de Pol volgden vlotte nederlagen van Stefan van Blittersijk en lan To- lenaar. Sjaak Sibbing kon zich in een eindspel met twee minu spionnen niet staande-houden, wat een royale 3 1/ 2-1/2 achter stand betekende. Toen daarop Ron Landsbergen het tij met een rustige remise evenmin kon keren en Theun Stelling de schade tot een halfje beperkte, was de Leidse nederlaag een feit. Mark Thiele moest ondanks licht voordeel eveneens met een puntendeling genoegen nemen, waarna Raoul van Ketel na zes uur ploeteren na torenverlies als laatste capituleerde: 6-2. De Zwarte Pion kreeg in het duel met ZSC eindelijk eens waar het recht op had. Na een snelle nederlaag van Aad van de Poel lieten anderee resultaten lang op zich wachten. Sjaak Kamps zag zijn opponent na een grillig duel blunderen. Ri chard Godijn liet zich daarente gen vanuit goede positie fles sen. Die tegenslag werd gevolgd door een verwacht verlies van Joost van Hal: 1-3. Na een over tuigende winst van Jos Lem mers besloot Rob van de Aard weg omwille van de nog altijd magere stand een remise-aan bod te weigeren. Dat leidde prompt tot verlies, wat een nut tig half punt kostte. John van Dijk kwam namelijk vanuit ge lijke positie nog tot een onver wachte winst, terwijl Jan Bakker ii.i een blundei van zijn oppo nent een vol punt mocht oog sten: 4-4. Philidor 2 hervond zichzelf bij iic reserves van Paul Keres Ab Smit raakte na een stukoffer van zijn tegenstander het spoor weliswaar bijster, maar daar stonden al snel goede zeges van Henk van I-oon en Carolien Slingerland tegenover. Wim Vriend zette die lijn met een ge degen overwinning voort: 3-1. Het feit dat Joop Rommets zich liet foppen betekende slechts een kortstondige tegenvaller. Leen van Ofwegen werd name lijk niet van het juiste spoor af gebracht, waarna een met taai verdedigen bereikt halfje van invaller Bas Doelman de winst veilig stelde. Anne Reedijk hoef de daarop niet langer risico's te nemen en tekende de vrede: 3- 5. Voorschoten zat tegen De Uil lang op het goede spoor, waar na al het bereikte voordeel ech ter als sneeuw voor de zon ver dween. Na een vooruitgespeeld verliesduel van Frank den Her der zetten Markus Driessen en Bert Houweling hun ploeg met goede zeges weer op de rails: 2- 1André de Boer liet zich echter mat zetten, Ger Both sloeg on nodig aan het knoeien, terwijl Charles van der Ven het spoor bijster raakte: 2-4. De ellende was daarmee nog niet voorbij, want Simon Algera wist zich met een pluspion geen raad. Frits Fritschy verloor een wild west partij: 2-6. Philidor 3 had tegen Promotie een bemoedi gende start dank zij een winst van Sjaak van de Wijngaard. Ook Pacjin en Jan van de Knaap deden met remises nog een duit in het zakje, maar Bas van de Net en Victor van "der Kloet ver zuimden toe te slaan en verlo ren alsnog. Frank Zeven moest de vlag in het eindspel strijken, terwijl ook Jeroen van de Weijer en Michiel Vergeer langzaam maar zeker onderuit gleden: 6-

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 24