Sport Robert Broers moet toekijken Alleen zijn tennisprestaties geven Stefan Edberg kleur Siemerink vloert weer een topper Rugbyloeg niet naar Zuid-Afrika Vrijdag 28 februari 1992 Redactie: 071 -161400 MARTIN HOEKSTRA HERMAN JOUSTRA AD V U (chef) TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER WIM VAN WANROOY ROB V Eindredactie: HANS SONDERS Vormgeving: RON VAN HAASTREGT 23 NIEUWSLIJN Adriaan Paulen Memorial gaat door HENGELO - De Adriaan Paulen Memorial, het enige Nederland se atletiekgala met internationale allure, is na enkele maanden van onzekerheid van de ondergang gered. Han Wagter, voorzit ter van het stichtingsbestuur APM, heeft dat gisteren verklaard. Volgens hem is nu tachtig procent van het budget voor komend jaar gedekt. De organisatie beoogt dit jaar met een begroting van 1,1 miljoen gulden te werken. De Hengelose wedstrijd staat voor zondag 27 juni op de kalender van de IAAF, de wereldatletiek fe deratie. LEIDEN AD VAN K Een voorgenomen trip van een DIOK-team aangevuld met en kele internationals van andere clubs naar Zuid-Afrika gaat niet door. Organisator Willem Hane- kom, Zuidafrikaan en speler van de Leidse club, kreeg gisteren van Danny Craven - de voorzit ter van de Zuidafrikaanse bond - te horen dat de plannen voor drie wedstrijden tegen regionale teams de koelkast in moeten. Naar verluidt voelde de zwarte bond voorlopig niets voor de komst van de officieuze Neder landse ploeg die onder leiding zou staan van bondscoach Theo Snijders en DIOK-trainer Dick Altink. Als alles volgens plan ver loopt, zullen de twee rugbybon den van Zuid-Afrika op 20 maart volledig integreren. De weg is dan vrij voor Craven om internationale contacten aan te gaan. Dat zal ook prompt ge beuren. Want Nederland mag dan niet welkom zijn, Australië is dat wèl. In augustus, de maand waarop ook Hanekom zijn zinnen had gezet, speelt de wereldkampioen twee wedstrij den tegen de nationale ploeg van Zuid-Afrika. Ban doorbroken Australië doorbreekt daarmee als eerste de ban die destijds in 1964 werd uitgesproken vanwe ge de apartheidspolitiek van Zuid-Afrika. In het land van de Springbokken is rugby de natio nale volkssport. Wedstrijden tussen de provincies om de jaarlijkse Curry-Cup, trekken honderdduizenden toeschou wers. Hanekom had zijn plannen gereed en reeds doorgesproken met Danny Craven en prof. Claassen, de twee verantwoor delijke bestuurders van de rug bybond in Zuid-Afrika. Ook het financiële plaatje voor de trip was vrijwel rond. De kem van de ploeg zou uit de acht inter nationals van DIOK bestaan, aangevuld met de beste spelers van andere clubs. Hoewel de ploeg niet onder de nationale noemer zou afreizen, had het er alle schijn van dat bondscoach Theo Snijders wel degelijk over een zeer sterke formatie kon be schikken. Waarom de trip niet door- ~gaat. is op dit moment niet he lemaal duidelijk. De 23-jarige Hanekom, de wijnimporteur die zelf intussen voor het Neder lands team is uitgekomen, werd gisteren door Craven gebeld met de mededeling dat de dele gatie uit Holland in de wachtka mer moet plaatsnemen. Dit op verzoek van de zwarte bond, die straks dus niet meer bestaat, maar nu zijn invloed in elk ge val nog laat gelden. Hoe dan ook, haantje de voorste spelen schijnt voor Nederlanders in het geval van Zuid-Afrika niet te zijn weggelegd. DIOK kan zondag kampioen worden Bij winst op aartsrivaal Castricum is DIOK zondag kam pioen van Nederland. Het zou de vierde nationale titel in successie betekenen voor de Leidse rugbyclub, die mo menteel in de kampioenspoule een voorsprong van vier punten koestert op de aartsrivaal en bij een zege niet meer is te achterhalen. Winnen daar in Noord-Holland zal overigens niet meevallen. Ten eerste omdat Castri cum voor eigen publiek zelden of nooit verliest en ten tweede omdat DIOK een handvol basisspelers moet mis sen. schijnlijk doe ik ook niet mee als we met DIOK eind maart op het toernooi in Portugal spelen. Ik hoop nu maar fit te zijn voor het FIRA-duel van Oranje tegen Duitsland. Dat is op 27 maart. Zeker niet van de partij is inter national Robert Broers (24). De Willy van de Kerkhof van het Nederlandse rugby liep vier we ken terug in de thuiswedstrijd tegen Castricum een zware her senschudding op en kan het seizoen verder als verloren be schouwen. De flanker, afkom stig uit de jeugd van DIOK zelf en ondanks zijn jeugdige leef tijd intussen al jaren behorend bij de beste (en hardste) spelers van Nederland en omgeving, volgt de kampioensrace van zijn team op afstand. Begonnen aan het karwei is hij, die alles voor zijn sport over heeft en daar ook naar leeft, niet in staat om de zaak zelf af te maken. Hij mag slechts toekijken hoe zijn team genoten de klus verder klaren. Een bittere pil voor deze sporter pur sang. Wat gebeurde er precies tegen Castricum? ,,Dat weet ik niet goed meer. Ik tackelde die grote, Bemt ver- hofstad, en vanaf dat moment ben ik het even kwijt. Misschien ben ik met mijn hoofd tegen zijn knie gekomen, maar zeker ben ik daar niet van. Hoe dan ook, ik had een hersenschud ding en mocht acht weken niet spelen. Tot eind maart sta ik op non-actief." Je hebt ook de trip van het Ne derlands team naar Wales ge mist? „Ja. Dat was jammer. En waar- Wat doe je in de tussentijd? „Slapen. Dat doe ik ontzettend veel. Daarnaast werk ik natuur lijk, voor halve dagen. Voor de rest geef ik een beetje training aan ae jeugd. En kijken naar het eerste." Worden ze zondag kampioen zonder jou? „Dat zal niet meevallen. Win nen daar in Castricum, met dat fanatieke publiek, is niet een voudig. Dat lukt ons maar zel den. Behalve mijn persoontje zijn er nog een paar jongens niet, dat scheelt ook. Ik hoop natuurlijk dat ze het wel redden, maar eerlijk gezegd geloof ik het niet zo. Geen punt. hoor. De week daarop spelen we twee keer tegen Hilversum en dan zijn we in elk geval kampioen. Op zeker." Je bent pas 24, maar het wordt desondanks al jouw vierde na tionale titel. Is de lol er inmid dels al een beetje af? „Nee, ben je gek. Kampioen worden is leuk. Dat verveelt nooit. Daar doe je het voor, daar train je per slot van rekening zo hard voor." Wat voor persoonlijke eer is er voor jou in Nederland nog te ha- NMMi WÊÊÊÊÊ^' 5 Robert Broers, hier in het Oranje-shirt hoopt zich met Nederland te kwalificeren voor het WK-rugby in 1994. foto lofk zuydtrduln „Uitblinken op ons internatio nale toernooi in augustus. Daar wil ik eens een keer goed spe len. Vorig jaar wonnen we, maar de eerlijkheid gebiedt te zeggen dat de kampioen van Polen beter voor de dag kwam dan DIOK. En het Nederlands team natuurlijk. Ons kwalifice ren voor het WK in 1994. Dat doel hebben we ons gesteld en daar zijn we nu al mee bezig. Op zo'n evenement spelen zou voor mij persoonlijk prachtig zijn". Nooit eraan gedacht om je heil te zoeken in het buitenland? „Ik ga ook weg." „In januari vertrek ik met mijn vriendin naar Canada. Eerst vier maanden door het land trekken en dan in Vancouver bij een club spelen. De competitie be gint daar in mei. Sjaak de long, de ereklasse-scheidsrechter uit Sassenheim, heeft in Canada kennissen en zoekt momenteel naar een geschikte club voor In het najaar ben ik dan eigen terug competitie.' Wat vindt bondscoach Theo Snijders daarvan „Ik heb het hem verteld. Hij zei weinig, ik hoop natuurlijk niet dat dat mijn verdere carrière voor Oranje zal schaden Het niveau in Canada is toch wat hoger dan hier, dus als het goed is, Iran ik daar alleen maar Ie- Rugbyteam van Cambridge na wangedrag bij DIOK geschorst De universiteit van Cambrid ge heelt een compleet rugbv- team voor de rest van het seizoen geschorst. Tevens is de ploeg een verbod opge legd om gedurende twee jaar in het buitenland wedstrij den te spelen. Eén en ander is geschied naar aanleiding v .m het gedrag van de ploeg na afloop van een wedstrijd in Leiden tegen landskam pioen DIOK. Op 12 januari waren de re serves van Cambridge Uni versity te gast op sportpark De Morsch in Leiden. In ken nelijke staat verkerend gooi de een aantal spelers daar de naam van hun wereklbe- roemde school te grabbel door na afloop van de vriendschappelijke ontmoe ting bekers te ontvreemden. shirts ir strlrn cn do—1 WflO mee te nemen. Nadat DIOK de Engelse universiteit daar van op de hoogte had ge bracht. stak er een kleine storm m I ngeland op Oorzaak en gevolg, de overtreding en de uitgespro ken straffen, haalden de pa- dna nn kiwnwi Éb i he Times en de Evening Stan dard die schande spraken over het gedrag van de stu denten. De universiteit zelf bood zijn verontschuldigin gen aan bij het bestuur van de Leidse dub en beloofde da pNtotan mm ia rmwm» ren dan wel te vergoeden. Twee spelers van Cam bridge werden extra hard aangepakt. Zij maken deel uit van het Varsity-team dat jaarlijks op Twickenham voor 65.000 mensen en een veelvoud aan Engelse tv-kij- kers het traditionele duel met Oxford uitvecht. Dit jaar zul len ze niet van de partij zijn. Ze mogen in plaats daarvan nadenken over hun daden. De rollen zijn omgedraaid: Stefan Edberg (links) komt naar het net om Jan Siemerink te feliciteren met zijn sensationele overwinning. foto anp ROTTERDAM ROB VAN DER ZANDEN Stefan Edberg voelde zich gisteren na zijn verliespartij tegen Jan Siemerink (7-6 (7-5), (6-2) een beetje onwel. Hij kon zijn ene been amper nog voor het andere zetten, zo vertelde hij. Maar de laatste vlucht vanaf Zestienhoven naar zijn huis in London haalde hij toch nog ruimschoots. Ondanks de lichamelijke ongemakken. Edberg had de hele dag al het gevoel alsof hij een zak aardappelen op zijn rug had. Hij zei geen puf meer te hebben voor een pers conferentie en liet zijn quotes op papier zetten door een ATP-official. Die bracht ze vervolgens over naar de media. Volgens de verliezer was het 'one of these days' waarop niets lukte. „Ik voelde me niet lekker. Mijn benen werden wel gestuurd maar gingen niet. Ik speelde ver beneden mijn kunnen. Het lijkt me beter dat ik in London even rust neem." Groetjes Stefan, had er nog achter gekund. De nummer twee van de wereld had met zijn snelle aftocht uit Rotterdam de schijn tegen. De indruk onstond dat hij de wed strijd tegen Siemerink had laten lopen. Maar die constatering zou de prestatie van de 21-jarige Rijnsburger geweld aan doen. Verbluffend sterk De Zweed speelde bepaald niet zijn beste tennis, maar hij werd daartoe ook gedwon gen door een verbluffend sterke Siemerink, die vorige week in Stuttgart ook al had ge stunt met een overwinning op Boris Becker. Toch moest de winnaar erg lang nadenken over de vraag of Edberg zo beroerd speelde omdat hij zelf zo goed was. „Lh ja, ik geloof het wel", aldus de immer bescheiden links- hander, die zo lekker in de wedstrijd zat dat hij regelmatig speelse dropshots kon laten zien. Siemerink, 42ste op de wereldranglijst, die na de winst op Edberg weer zal stijgen, is nog steeds niet helemaal overtuigd van de enorme mogelijkheden die zijn zeldza me balgevoel hem geven. Zijn coach Rohan Goetzke - momenteel in Amerika met Ri chard Krajicek - moet zijn soms dromerig en laconiek spelende leerling vaak wakker maken. Voor het duel met Edberg hadden de trainer en de pupil nog telefonisch con tact. Over de te volgen tactiek, want 'Siem' had het eerder al twee keer afgelegd tegen de wereldtopper. „Ik moest tegen Edberg mijn service meer afwisselen. Dan weer een poosje op zijn backhand, dan weer op de fore-hand. Op die manier moest ik proberen zo veel mogelijk zijn spel te ontregelen." Dat lukte meer dan behoorlijk. En omdat de aanvoer der van de plaatsingslijst zelf geen al te bes te opslagen produceerde, tekende de sensa tie zich al snel af. Hoewel Edberg begon met een break en uitliep naar 2-0 in de eerste set. herstelde de Oranje-klant zich snel. Bij 1-2 brak hij terug op een manier die Edberg zelden zal zijn overkomen* Op drie eerste services sloeg Siemerink met keiharde returns evenzovele winners. „Dat gaf me een enorme kick en het gevoel dat het kon lukkenverklaarde Siemerink. Hij kreeg gelijk en mag van avond in de kwartfinales aantreden tegen Alexander Volkov. die hij enkele maanden geleden in Antwerpen in drie sets versloeg. ROTTERDAM ROB VAN DER ZANDEN Stefan Edberg is een mega ster, maar hij voldoet in geen enkel opzicht aan de eisen die het heldendom stelt. Hij is de 'idea le schoonzoon' onder de tennis sers, een beleefde jongen van onbesproken gedrag die nooit een lijnrechter stijf vloekt of met zijn racket smijt. En buiten de baan gaat hij zijn boekje ook zelden te buiten. Naar verluidt, want van zijn andere leven is weinig of niets bekend. Een fatsoensrakker. Stefan Ed berg, dat is aardbeien zonder slagroom', schreef een journa list tijdens, natuurlijk. Wimble don. Een speler aan wie - afge zien van zijn perfecte slagenar- senaal - kraak noch smaak zit. De 26-jarige onderkoelde Zweed is de beste van het hele spul, daarover is iedereen het eens, ook al is hij nu even <tr nummer twee van de wereld. Maar hij is met afstand ook de dufste, vinden velen. Het is een imago waaraan Ed berg zelf heeft meegewerkt. Hij heeft zijn werk en pmrlt m u ,il tijd strikt gescheiden gehouden. De roddelbladen hebben niets aan deze ster. Collega's van Ed berg vertellen nog wel eens in een onbewaakt ogenblik dat ze zelfmoord willen plegen (Noah), dat ze sympathiseren met de kraakbeweging (Becker) of ze gaan weer eens scheiden (Le- conte). Maar bij Edberg gaan de dingen zoals ze gaan en ze zijn het vermelden niet waard. Hij heeft al negen jaar dezelfde trai ner (Tony Pickard) en houdt het ook bij één vriendin. Huisje(s). boompje, beestje Welke moeder zou deze aima bele jongen niet als schoonzoon willen hebben, nog even afge zien van het geld dat hij mee brengt. Ze kunnen het vergeten want Stefan trouwl over twee maanden met zijn Annette. Als getrouwd man zal hij niet noe menswaardig veranderen. Ge woon: huisje(s), boompje, beestje. Edberg weet dat hij een ande re ster is dan zijn collega's in de top. Hij is geen John McEnroe of Boris Becker. Edberg laat zijn racket spreken. Eigenlijk raakt het hem niet eens dat mensen hem beoordelen op zijn saaie gedrag buiten de baan in plaats van op zijn tenniskwaliteiten. Als zijn imafje moet zijn dat hij geen image heeft, het zij zo. Edberg geeft zelden of nooit interviews, dat maakt de zaak er niet gemakkelijker op om hem te doorgronden. Maar zo af en toe wijkt hij van zijn lijn af. in Rotterdam bijvoorbeeld - waar me niet. Misschien is het beeld ook wel juist Het zou stom zi|n om opeens een andere persoon tr sp. l. n W.it voor image zou ik moeten hebben? Zoals McEn roe en Becker, die het kennelijk uitstekend vinden dat iedereen alles van hen weet? Zij hebben problemen en ze liggen meteen op straat. Dat lijkt me verschrik kelijk. Daar pas ik voor." Heb je geen problemen of zorg je dat niemand ze weef? „Ik heb geen problemen, maar als ik ze had zouden ze niet naar buiten komen. Mijn privéleven is me veel waard, het is al zo beperkt door het tennis. Ze mogen me alles over mijn tennis vtagen. maar daarna 'Stefan Edberg, dat is aardbeien zonder slagroom hij in 1987 en 1988 won - voelt hij zich op zijn gemak en is be reid een kort vraagggesprek toe te staan. Hij heeft tien minuten - nauw gecontroleerd door een official van de spelersvakbond toegezegd voor een onderhoud. En hij bevestigt het beeld dat ie dereen van hem heeft. Zonder pfobl—n Edberg: „Ik ben een kalme jongen, doe geen gekke dingen. Op de baan niet. maar ook daarbuiten niet. Waar gaat het de mensen nou eigenlijk om? Ik probeer steeds mijn beste ten nis te spelen, that's all. Voor de mi hamma /i< h km h pa zorgen te maken om Stefan Ed berg? Is het een belediging voor je dat je wordt neergezet als de ide ale schoonzoon en een jongen met uie niet veel te heieven valt? „Dat beeld hebben veel men sen van mij. Daaraan stoor ik houdt het gewoon op. Hrt gaat de mensen niets aan wat ik bui ten de baan doe. Trouwens: vra gen over mijn privéleven zou den weinig oplrvrren Ik ben een doodnormale jongen. En ik zit als topspeler in een onge woon wereldje, misschien is dat een probleem. I'm just an ordi nary guy Zonder problemen cn gelukkig Het spijt me." Waarheid Als huidige nummer twee van de wereld uil je de eerste plaats van de wereld ranking weer te rughebben. Maar wat valt er daarna nog te wensen voor een speler die al vijf Grand Slam- toernooien won, tien lallen an dere eienementen np zijn naam schreef en meer dan 22 miljoen gulden aan prijzengeld verza melde? „Roland Garros. Daar heb ik nog niet gewonnen en dat is voorlopig mijn voornaamste doel. Dan heb ik alle Grand Slams minimaal één keer ge wonnen. Daarna zie ik wel ver der. Stoppen zou ik pas doen als ik hel gevoel heb d.ll ik ll|deiis een Grand Slam niet meer voor de hoofdprijs in aanmerking kom. Zo ver is het gelukkig nog niet Wat lean Tony Pickard rui ne gen jaar als coach nog verbete ren aan een fterfecte speler als Stefan Edberg? „Haha. ik kan alles en er is niets te verbcterefl. Grapje. Vo rig jaar speelde ik mijn beste tennis uit mijn loopbaan Dat niveau wil ik weer terughebben Maar in feite beheers ik alle fa cetten van het spel Mijn fore hand is jarenlang niet van we reldklasse geweest, maar die is bi|gev haald. Verder zijn het de tails. Serveren en volleren Is amper nog tr verbeteren Hei gaat erom dat je fit blijft totdat |r stopt Maar |r moet I on\ '*>k meer zien als een vriend dan als een trainer of coach. Hij is ie mand naar wie ik toe kan mot problemen. Na een wedstrijd zegt hij keihard de waarheid tr mm na I Na mensen ontmoet ik nelaas te weinig in mijn leven." Denk je veel na oier een leven na het tennis? „Natuurlijk, ik kijk er naar uit. Maar ik weet ook dat ik nog mi nim.«.tl twee o( drie f.i.ir heb te. gaan Ioch zal ik blij zijn als ik later het tennis van me af kan zetten." Is het voor te stellen dat een le ien zonder tennis leuker is dan een tennisleven? .Ja. dat kan ik me levendig voorstellen. Al is het leven nu vaak ook leuk. Maar er zitten onaangename kantjes aan Elke dag maar weer dat hotel, die trainingen en die wedstrijden, die journalisten na afloop, haha. Nee. ik beleef er heus wel ple zier aan. al wordt vaak het te gendeei beweerd.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 23