Regio SA VA: verlies van twee ton per dag r 'Je moet snel de oplossing zien' Geen illegale confectie- ateliers in Leidse regio 'Melkboer, zou je even in de soep willen roeren?' Tovenaar Merlijn en zijn magische bollen AZL: alle couveuses zijn bezet Vrijdag 28 februari 1992 Redactie: 071-161400 WILLEM SPIERDUK MEINDERT VAN OER KAALI JAN WESTERLAKEN MONICA WESSEUNG ERIC JAN WETERINGS E.ndredact.e KEES VAN HERPEN Vormgeving: RUTGERJ HOOGERDUK 21 Kwestie vuilverbranding voor Raad van State Het Samenwerkingsverband Afvalverwijdering Zuid-Hol land (SAVA) verliest dagelijks 200.000 gulden bij vertra ging in de bouw van de vuilverbranding (GAVI) bij het Prins Clausplein. De advocaat van SAVA, mevrouw. J. Scheiffers, bracht dit gisteren naar voren tijdens een spoedprocedure bij de Raad van State in Den Haag. installatie veel goedkoper zou kunnen gebeuren. Tot slot wees de advocaat er op dat de men sen. die tot nu toe bij het pro ject betrokken zijn geweest, een bepaalde 'know how' hebben opgebouwd. Als deze mensen zich vanwege de vertraging met andere zaken gaan bezighou den, betekent dat ook een enor me schadepost omdat de ken nis opnieuw moet worden op gebouwd. DEN HAAG/LEIDSCHENDAM PERSBUREAU CERBERUS Het SAVA, met daarin gemeen ten uit de Leidse regio en Bol lenstreek, vecht het beleid aan dat de gemeente Leidschendam voert in de kwestie rond de vuil verwerkingsinstallatie. Leids chendam schortte vorige maand de bestemmingsplan procedure op, die de vestiging van de installatie bij het Prins Clausplein in planologische zin mogelijk moet maken. Het SA VA wil dat de Raad van State Leidschendam dwingt de pro cedure te hervatten. Advocaat Scheiffers zei dat de dagelijkse schadepost van 200.000 gulden ontstaat doordat er rente moet worden betaald over de 100 miljoen gulden, die sinds 1985 reeds in het project is geïnvesteerd. Ook bestaat er de vrees dat de bouwers en ont werpers bij vertraging van het project met claims zullen ko men. Ook zou er schade ont staan doordat er langere tijd vuil elders moet worden ver brand, terwijl dat in de nieuwe Vrees voor schadeclaims Leidschendam staakte vorige maand de procedures naar aan leiding van de mededeling van de Zuidhollandse milieugede puteerde Van der Vlist dat de provincie bereid was afvalver werking in Rijnmond (AVR) toe te staan. Door deze uitspraak kwam de bouw van de GAVI ter discussie te staan. Voor SAVA was dit aanleiding te kiezen voor een twee sporenbeleid. Enerzijds werd gekozen voor doorgang van de planologische procedures. Anderzijds is nade re studie begonnen naar de be nodigde afvalverwerkingscapa citeit en alternatieve wijze van vuilverwerking. Deze studie wordt in april tijdens de verga dering van SAVA besproken. Leidschendam wil de handen vrij hebben om aan de hand van de studie te beslissen of zij de procedures, die tot de bouw van de GAVI moeten leiden, wil hervatten. SAVA wil echter van geen uitstel weten. In de ogen van de Samenwerkende Afval verwerkers staat de alternatieve vuilverwerking nog in de kin derschoenen en stuit het ge scheiden inzamelen van huis vuil in stedelijke gebieden op veel problemen. Bij het aanbod van de AVR moeten ook enige vraagtekens worden gezet. Concurrentie Een belangrijke juridische vraag is de status van de opschorting van de procedures door Leids chendam en of daar wel beroep tegen mogelijk is bij de Raad van State. Daarover en over de vraag of de planologen van Leidschendam verder moeten werken volgt volgende week woensdag een uitspraak. FOTO JAN HOLVAST Frank van der Neut Rudy van Vliet en Patrick Min zijn de 'wiz-kids' die de Leidse universiteit in Kansas City vertegenwoordigen. Leidse studenten naar WK programmeren in Kansas LEIDEN/REGIO ERIC JAN WETERINGS De Leidse regio lijkt verschoond te blijven van het verschijnsel van de illegale confectie-ate- liers. Woordvoerders van de le gale confectiebranche, politie en justitie zijn eensgezind in hun oordeel dat in Leiden en omstreken niet of nauwelijks il legaal wordt gewerkt in deze tak van nijverheid. Deze week verscheen het rap port 'Illegale confectie-ateliers, een geïntegreerde bestrijding'. De vakraad voor de confectie- industrie constateert daarin dat Geldprijs voor veilig verkeer DEN HAAG/LEIDEN Het Provinciaal Orgaan Ver keersveiligheid gaat 50.000 gul den verdelen aan 'aanmoedi gingsprijzen verkeersbeleid'. Tot 1 april kan iedereen perso nen of organisaties voordragen, die zich bijzonder hebben inge spannen voor de verkeersveilig heid in Zuid-Holland. Het initiatief is een onderdeel van de landelijke 'Actie min 25 procent', die als doel heeft in het jaar 2000 het aantal ver keersongevallen met een kwart terug te brengen ten opzichte van het peiljaar 1985. Ondanks de toename van het verkeer daalt het aantal verkeersslacht offers de laatste jaren langzaam. In heel Nederland vielen in 1990 1376 verkeersdoden en be landden 13.658 gewonden in het ziekenhuis. Voor Zuid-Hol land waren deze cijfers 195 do den en 2280 gewonden. Voorlo pige cijfers voor 1991 zouden een verdere daling te zien ge- EZH wil centrale op Maasvlakte VOORBURG - De onderne mingsraad van het Electrici- teitsbedrijf Zuid-Holland (EZH) en de vakbonden dringen in een brandbrief aan minister An- driessen van economische za ken aan om op de Maasvlakte een elektriciteitscentrale te bou wen. De minister heeft dit be sluit vorig jaar in heroverweging genomen. Mèn vreest nu dat hij van de bouw afziet. Dat zou al leen al bij de EZH verlies van tweehonderd banen betekenen. de legale industrie binnen een paar jaar het loodje zal leggen als de overheid geen maatrege len neemt. De vakraad schat dat volgend jaar ruim 12.500 illega len zullen werken in de confec- tie-industrie, tegen 12.000 in de legale bedrijven. Het rapport is gebaseerd op onderzoek in het hele land. „Over de regio rond Leiden, hebben we niet eens aparte ge gevens", zegt een woordvoerder van de vakraad, „en dat bete kent dat daar weinig aan de hand is." Ook de DIA, de Dienst Inspectie Arbeidsverhoudingen van het ministerie van sociale zaken, heeft 'geen aanwijzin gen' dat in de Leidse regio ille gaal wordt gewerkt. De 'legale' confectie-industrie is in de Leidse regio niet sterk ontwikkeld. Vertegenwoordigers van beide groepen zeggen geen last te hebben van concurrentie door zwartwerkers. De laatste keer dat de Leidse politie in ac tie moest komen tegen illegale confectiewerkplaatsen is al bij na twee jaar geleden. Compleet 'ondergrondse' bedrijven, waar van in het rapport sprake is, zijn nooit ontdekt. LEIDEN WILLEM SPIERDUK Een team van drie Leidse stu denten doet begin maart mee aan de wereldkampioenschap pen 'programmeren' voor uni versiteitsteams. Frank van der Neut, Rudy van Vliet en Patrick Min zijn de 'wiz-kids' die Lei den in Kansas City vertegen woordigen. Zij hebben hun uit zending verdiend door een tweede plaats tijdens de Neder- Delft. Successen die door de Leidse vakgroep wiskunde en informa tica mogelijk met gemengde ge voelens worden bekeken. „We willen niet het stempel opge plakt krijgen dat hier een stelle tje veredelde programmeurs wordt opgeleid", zegt teambe geleider Jacco Gnodde, een van de organisatoren ook van het Nederlands kampioenschap. Successen ook die door het team zelf worden gerelativeerd: „Van sommige universiteiten zoals Rotterdam en Utrecht is het leuk dat ze meedoen, maar het is eigenlijk verspilde ener gie; alsof Argentinië meedoet aan de Olympische Spelen skie en". Maar ook over de eigen in breng zijn de Leidenaars be scheiden. „Het is ook niet zo apart wat wij doen", zegt Frank van der Neut, een van de deel nemers. „Het programmeren sluit nauw aan bij de colleges algoritmiek en datastructuren, waar je grappige programma's maakt. Je moet het dus ook leuk vinden om rare opgaves te ma ken." Rudy van Vliet wijst op de ge drevenheid die nodig is om de problemen tot een goede oplos sing te brengen. „Iedereen kan eigenlijk die opgaves oplossen, het gaat om de snelheid, dat je snel ziet hoe je de oplossing moet zoeken Volgens |acco Gnodde speelt ook het teamver band een doorslaggevende rol. „Wij hebben niet simpelweg de beste studenten geselecteerd, maar onderlinge wedstrijden gehouden tussen teams. Het beste team is naar het Neder lands kampioenschap uitgezon den." De opdrachten tijdens het WK programmeren zijn niet de meest eenvoudige. Dit is een opgave die studenten tijdens een vorig kampioenschap moesten uitvoeren. De grote tovenaar Merlijn heeft een probleem. Zijn vier magische bollen zijn alleen actief wanneer zij alle een rode gloed uitstralen, 's Ochtends geven zij echter een rode, gele, blauwe of groene gloed. Wanneer Merlijn naar een van de bollen wijst, wijzigt de gloed hiervan. De volgor de waarin de kleuren elkaar opvolgen is niet elke dag hetzelfde, maar is wel bij elke bol gelijk. Zo kan het gebeuren dat de bollen de ene dag in de volgorde rood-blauw-geel-groen van kleur ver anderen en de andere dag in de volgorde blauw-rood-groen- -geel. Wanneer Merlijn naar een bol wijst (en dus de kleur ver andert) en daarna nogmaals naar dezelfde bol wijst, dan blijft de kleur van de bol ongewijzigd. Hij zal dus naar een andere bol moeten wijzen. Merlijn wil nu een computerprogramma hebben dat bij een gegeven beginsituatie (de kleuren van de bollen) en bij een gegeven volgorde waarin de kleuren elkaar opvolgen, een snelste manier geeft waarmee hij de bollen een rode gloed kan bezorgen. Het Leidse team heeft dan ook een strategie uitgedacht waarbij de kwaliteiten van elke deelnemer het beste worden benut. Frank van der Neut: .Je hebt maar een computer tot je beschikking. Dat betekent dat ik eerst alle gegevens'intik en de anderen de opgaves verdelen over de terreinen de hen het beste liggen. Ikzelf besteed de meeste tijd achter de compu ter." Tijdens het WK krijgen de studenten in vijf uur acht opga ves voorgelegd. Het Leidse team eindigde tij dens het vorig wereldkam pioenschap op de zevende plaats. „Ik blijf toepen dal jullie gedeelde eerste zijn geworden", zegt Jacco Gnodde. .Jullie had den evenveel opgaves goed als de nummer een, alleen gebruik ten jullie meet nid Als voorbereiding op het WK maakt het Leidse team opgaves van vorige kampioenschappen. „Ook maken we contact met een computer in Amerika om met de programmatuur te wer ken die tijdens de wedstrijd wordt gebruikt." De verwachtingen zijn hoog gespannen. „Ik vind het al leuk dat ik mee mag doen", zegt Frank van der Neut voorzichtig. Rudy van Vliet verbetert hem: ..We ^aan om eerste te wor den." IJs Verdoes uit Katwijk telt af KATWIJK JAN Melkboer lis Verdoes telt af. Over twee weken komt z'n op volger praten. Dan. na 41 jaar, is hij bijna melkboer af. Een half jaar trekt Verdoes uit' om zijn opvolger in te werken. Daarna? Alleen nog wat nachtwerk. Melk rondbrengen bij de bejaarden en verpleeghuizen en bedrijven. De klanten zullen er aan moe- Melkboeren: Nederland her- bergt er zo'n T><)0 die langs <lr deur gaan. Over twee jaar zijn er 400 gestopt. Nieuwe aanwas is er nauwelijks. Verdoes zocht ook al een jaar alvorens hij een geschikte opvolger vond. De NMO - Nederlandse Melkhan delaren Organisatie - begint daarom een actie. Een actie, die vooral melkboeren naar het platteland moet lokken. Want daar wringt de schoen het meest. De NMO heeft zeven miljoen gulden over voor de campagne. Wat is er nou zo leuk aan werken als melkboer? Hij moet vroeg uit bed. maakt lange da gen en moet het iedereen naar de zin maken. Verdoes ,Jk vind het een prachtig beroep. Voor veel van je klanten ben je een vertrouwensman. Ze vertellen me dingen die ik nog nooit te gen m'n vrouw heb gezegd. Ie bent zo vrij als een vogeltje in dit werk. Mensenkennis? Ia. die doe je wel op. Ik heb gauw in de gaten als er wat mis is met een klant." Ijs Verdoes doet een stapje te rug. terwijl zijn /mui B.is biüft doorgaan met zijn eigen melk- wijk in Katwijk. Zal l)s geen heimwee krijgen? „Dat weet je nooit. Ik denk wel dat ik de ou dere klanten ga missen. De band die ik met hen heb is heel bijzonder. Ze geven mij hun portemonnee en zeggen: reken zelf maar af. Ik mag het geld er gewoon uithalen. Het is me wel eens overkomen dat er een boodschappenbriefje op de deur was geprikt waar onder stond: 'lis, wil je even in de soep roeren? De achterdeur staat open'." Kwaliteit De melkboer. I)at kun je niet zo maar worden. De NMO verzorgt een opleiding. In de praktijk moet hij zich correct gedragen. „Op de achtergrond blijven", zegt Verdoes. ..Z'n uiterlijk moet goed verzorgd zijn, hij moet voorkomend zijn en goed met mensen kunnen omgaan. Iemand die melkboer wil wor den moet zeker een half jaar op kan. Als ik het voor het zeggen zou heb ben? Dan zeg ik: geef de melk boer een extraatje als hij wil meewerken aan de vorming van de coming man. De praktijk is de beste leermeester. Dan ziet zo'n jongen wat er allemaal voor komt kijken, l-aat hem het bedrijf maar runnen en kijk, als melkboer, over zijn schouder mee of hij het goed doet. Ik ben er van overtuigd dat de goedp dan vanzelf uit ko- "Brandweer in zelfde regio's als de politie' DEN MAAG MEINDERT VAN Dl Op sommige gebieden is het goed dat er een grotere brandweerregio komt. Zo re ageert plaatsvervangend commandant J. Baardscheer van het Leidse en Rijnlandse brandweerkorps op het voor stel van minister Dales (bin nenlandse zaken). Zij wil de brandweer indelen in regio's die samenvallen met de 25 te vormen politieregio's. De schaalvergroting die hierdoor ontstaat kan volgens haar zorgen voor een oetere sa menwerking bij de bestrij ding van rampen. In dat geval zou het korps van Rijnland, waartoe de plaatselijke diensten van de Bollenstreek en Leidse en Alphense regio behoren, moeten samengaan met die van Midden-Holland. Daar onder vallen de gemeenten rond Gouda. Wat betreft de Centrale Post Ambulancevervoer, die bij de brandweer is onderge bracht, lopen Rijnland en Midden-Holland eigenlijk voor op de ontwikkelingen. Per 1 juli gaan deze regio's met elkaar samenwerken. Volgens Baardscheer is veel afhankelijk van de vorm waarin de fusie tussen de re gio's straks wordt gegoten. ..Ik kan me voorstellen ÖM bepaalde taken toch dichter bij huis worden gehouden. Voorlichting OW hrandpre- ventie kan beter in de grote kernen Leiden. Alphen of Gouda worden opgelost. Schaalvergroting is kortom niet in alle gevallen de beste oplossing", aldus Baard scheer. Minister Dales heeft over dit onderwerp een brief aan de provinciebesturen ge schreven. Dales wil dat de provincies voor het einde van dit jaar met concrete voorstellen komen voor de nieuwe regio-indeling. De belangrijkste reden voor deze operatie zijn slechte ervarin- 3en met de ramnenbestni- ing Het is gebleken dat ae schaal waarop de brandweer in ons land opereert een goe de samenweriung met politie en ambulancevervoer bij de bestrijding van rampen be lemmert. Daarnaast ont breekt het volgens de minis ter vaak aan goede afstem ming tussen de verschillende gebieden waar de brandweer haar werktertein heeft. M WESTERLAKEN Kortom, in de praktijk leer je het melkvak, is Verdoes' rots vaste overtuiging. Theorie hoort erbij, maar rnet je neus op de feiten worden gedrukt vindt hij leerzamer. „Daarin zie je dat de ene klant zus wil worden be diend en de andere zo. Je moet je naar de wil van de klant m lukken Hions ga.il nog altijd op dat de klant koning is.' Over die tanende interesse voor het vak melkboer zegt zoon Bas „Ik denk dat de men sen veel te veel kijken naar de vrije tijd. Er is toch bijna nie mand meer die veertig uur in de week werkt? 't Is allemaal min der. Wij maken best lange da gen. Maar daar staat ook wat te genover Ie bent vrij. je gaat met mensen om. Prachtig toch? Na de mavo en de meao heb ik als boekhouder gewerkt. Nou. dat was het niet. Ik heb toen voor dit werk gekozen met die srv- wagen langs de klanten gaan. Nog geen dag heb ik er spijt van grhad." In het Academisch Ziekenhuis Leiden (afdeling neonatologie) staan geen couveuses leeg. Net als in de andere centra waar te vroeg geboren baby's intensief worden verzorgd, zijn er in het AZL te weinig gespecialiseerde verpleegkundigen en is het zie kenhuis op zoek naar een arts voor de afdeling neonatoiogie „We kennen de problemen", zegt woordvoerder Ketting ..maar bij ons is op dit moment geen sprake van een noodsitua Alle acht academische zieken huizen in ons land en de twee niet-academische ziekenhuizen hebben grote moeite met het vinden van persom*el voor de intensieve zuigelingenzorg Vooral in het Sophia Kinderzie kenhuis in Rotterdam lijken de moattptoden Im boom i taw staan gemiddeld dnc tot vijf couveuses leeg. In de andere centra gaat het gemiddeld om een tot twee couveuses. Het te kort aan gespecialiseerd perso neel is mede een gevolg van het feit dat nog niet zo lang geleden twee 'gewone' ziekenhuizen toestemming kregrn te vroeg geboren baby's te mogen ver plegen. Die ziekenhuizen zogrn net personeel uit de beslaande centra weg Het AZL probeerde dat op te vangen door twee in plaats van een keer een cursus neonatologie voor verpleeg kundigen te houden Bovendien creëerde het ziekenhuis de mo gelijkheid om io deeltijd op de intensieve babyz.org te werken. Kinderopvang is aanwezig

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 21