Regio 'Beperk onderzoek tot slechts twee polders' Fietsbruggen Haaswijk na schoonmaakbeurt veiliger Aanvaring tussen Van der Reijden en Groen Links 'Zoeterwoude op de bres voor het Groene Hart' I Carnavalsoptochten in Warmond en Wassenaar Spakenburger stoot Oegstgeester bakkers brood uit de mond 'De ene bakker Beukers is de andere niet' 'Sokkel voor ganzengroep Zoeterwoude te kostbaar' Vrijdag 28 februari 1992 071-161400* DICK VAN DER PLAS MIEP DE CRAAFF UESBETH BUITINK WIM KOEVOET CAROUNE VAN OVERBEEKE Eindredactie: PAUL DE TOMBE Vormgeving: PIET KOOREMAN 19 LEIDEN NIEUWSLIJN Hoorzitting Rijnstraat Zoeterwoude ZOETERWOUDE Bewoners van de Zoeterwoudse Rijnstraat kunnen in maart in een hoorzitting met wethouder R. Hogenelst overleggen over de parkeerproblemen in hun straat en de slech te doorgang voor brandweer en ambulance. „Wij erkennen de problematiek en willen graag met de bewoners tot overeenstem ming komen aldus Hogenelst bij de raadsvergadering gisteren. Graalhuis viert eerste verjaardag ZOETERWOUDE Het Zoeterwoudse Graalhuis bestaat vol gende week één jaar. Met de in- en verkoop van tweedehands goederen, heeft het Graalhuis drie kleinschalige projecten in ontwikkelingslanden gesteund. Op het Indonesische Surabaya helpen zusters in de armste wijken de straatkinderen door kle ding en vitaminepillen te verstrekken. Op Djakarta is er een soortgelijk project voor arme vissers. In Burkina Faso heeft het Graalhuis drie ezels met ploegjes verstrekt aan een landbouw project. In Polen wordt een tehuis voor geestelijk gehandicapten gesteund. De eerste verjaardag wordt gevierd met de verkoop van goederen voor de helft van de prijs. OEGSTGEEST De houten fietsbruggen in de Oegstgeester nieuwbouwwijk Haaswijk moeten worden schoongemaakt en opgeruwd. De algengroei heeft volgens het D66-raadslid H. Vissers de laatste tijd geleid tot veel valpartijen en ongelukken. Een Haaswijker brak daarbij een heup. Het raadslid sloeg gisteravond tijdens de raadsvergadering alarm. Hij en andere raadsleden namen geen genoegen met de toezegging van wethouder H. Rijks (openbare werken) dat di rect contact zou worden opge nomen met de ambtelijke staf. Groen Links-fractievoorzitter G. van Eisen herinnerde eraan dat destijds een proefproject met twee bruggetjes in Haas wijk is overeengekomen. Die schoonmaakproef is geslaagd en dat kan niet anders beteke nen dan dat alle andere brugge tjes ook weer veilig moeten worden gemaakt. Van Eisen kreeg bijval uit de hoek van het CDA. Wethouder Rijks hield de ge meenteraad vervolgens voor dat verdere maatregelen tussen de 60 en 80.000 gulden gaan kos ten. Hij zegde een raadsvoorstel die de eventuele bouw van een nieuw raadhuis aan de Lijtweg verder weg zouden brengen. Van Eisen is daar woest over. Hij verweet Van der Reijden 'wurgbesluiten' te willen ne men. ,.U doet de raadhuisdis cussie geweld aan."' Volgens Van Eisen heeft hij bij Van der Reijden aangekondigd dat hij hierover in de raad zou begin nen. Van der Reijden zou Van Eisen hebben toegebeten dat hij dan zou ontkennen dat er een vertrouwelijke bespreking met de fractievoorzitters over deze zaak is geweest. Van der Reijden noemde het onbeschoft van Van Eisen dat hij van het infor mele twistgesprek verslag deed in de raadsvergadering. D66-fractievoorzitter M. Poel mans probeerde de betrokke nen nog verder uit elkaar te spe len. Hij vroeg of het ene been dat Groen Links in het college heeft (Groen Links steunt wet houder Kohlbeck van de PvdA) nu is teruggetrokken. Van Eisen reageerde kort maar krachtig: „Nee". „Een dieptepunt in de omgang met burgemeester en wethou ders", noemt fractievoorzitter G. van Eisen van Groen Links de nieuwste zet die CDA-wethou- der J. van der Reijden heeft ge daan in het politieke sppl om het nieuwe gemeentehuis. Tus sen Van Eisen en de wethouder kwam het gisteravond in de ge meenteraad tot een hevige aan varing waarbij Van der Reijden Van Eisen verweet 'onbeschofte opmerkingen' te plaatsen. Inzet was een vertrouwelijke bespreking van de fractievoor zitters, enige tijd geleden. Van der Reijden wilde peilen hoe de aankoop van een woonhuis in het Wilhelminapark zou vallen als tussentijdse oplossing voor de ruimtenood van ambtena ren. De wethouder heeft bij die gelegenheid gezegd dat hij het voorstel alleen in de openbare raadsvergadering zou brengen als de fractievoorzitters beloof den dat ze in de discussie geen argumenten zouden gebruiken WASSENAAR De vereniging 'Oud com mando's Zuid-Holland' herdacht gisteren in Wassenaar zes Franse collega's die in februari 1944 sneuvelden aan de Wassenaarseslag. Bij het monument dat hier voor de Fransen is opgericht, werden door de 'groene baretten' kransen gelegd. De commando's kwamen destijds op een geheime missie naar de dui nen tussen Katwijk en Wassenaar Ze zijn vermoedelijk op zee omgekomen bij het wachten op de patrouilleboot die hen weer zou oppikken. fOTO MN wotVAST Voorschoten sluit aantal mogelijkheden voor bebouwing uit ZOETERWOUDE Als het 'Rijk der Billenprikkers' gaat Warmond weer een aantal dolle dagen tegemoet. De sleu tels van het dorp zijn vanmid dag door burgemeester G.W. van der Wel overgedragen aan Prins Koos I. De carnavalsvere niging 'De Billenprikkers' begint haar festiviteiten om 21.00 uur in 't Wapen van Warmond met een zogenaamde 'Opwarm- avond'. De grote Warmondse carna valsoptocht wordt zondag ver reden. Om 12.15 uur wordt ver zameld op de Bisschopslaan. De route loopt via de Herenweg, Van Duvenvoordestraat, Van Leydenstraat, Endepoellaan, Van den Woudestraat, Van Wassenaarstraat, Sweiland- straat, Lockhorstlaan, Jan Steenstraat, Dorpsstraat, Burge meester Ketelaarstraat en de Beatrixlaan. 's Middags volgt in 't Trefpunt een familiefeest met de prijsuitreiking. De carnavalsoptocht van de Wassenaarse vereniging De Deylknotsen begint zaterdag middag om 14.00 uur in de Fa- briciuslaan. De wagens rijden door de kom van het dorp en eindigen bij het theater Wa- renar omstreeks 16.00 uur. Hier wordt 's avonds ook het ge kostumeerd bal gehouden, dat begint om 21.11 uur. De zaal is open vanaf 20.00 uur. Alleen de Oegstgeester Broek- en Simontjespolder en de Krimwijkpolder in Voorschoten mogen worden onder zocht op mogelijkheden voor woningbouw. De andere polders komen voor een dergelijk onderzoek niet in aan merking. Zo luidde gisteravond uiteindelijk het unanie me oordeel van de Voorschotense gemeenteraad na een heftige discussie over het volbouwen van pofders in de Leidse regio. VOORSCHOTEN De achterliggende gedachte van de Voorschotense raad was dat deze twee polders al eerder zijn aangewezen als 'reserve-locatie' voor woningbouw. Bovendien zou bebouwing hier het meeste geld kosten. En dat geld zou de provincie Zuid-Holland wel eens kunnen afhouden van haar streven tot het jaar 2015 de pol ders te bestemmen voor 11.000 nieuwe woningen. In de Krim wijkpolder moeten namelijk grote kassenbedrijven voor tien tallen miljoenen guldens wor den uitgekocht en de vervuilde grond voor veel geld gesaneerd. De gemeenteraad was het ook eens met het opstellen van een 'ruimtelijke structuurschets' waarin de toekomstige woning behoefte voor de Leidse regio tbt in detail moet worden aan gegeven. Dit onderzoek bete kent volgens Voorschoten overi gens niet dat de benodigde wo- ningbouw-locaties ook 'ten kos te van alles' gevonden moeten worden. Verder oordeelde de raad dat de verstedelijking van de Leidse regio alleen bespreekbaar is. als daar een verbetering van het regerende 'groen' tegenover staat. Bij de keus voor bouwlo caties moeten ook de mogelijk heden voor goede openbaar vervoer-verbindingen worden meegewogen. Achtertuin Het besluit van de raad om al leen de Broek- en Simontjespol der en de Krimwijk-polder te onderzoeken, was een wijziging van het oorspronkelijke college voorstel. Wethouder I. van de Poel (volkshuisvesting) wilde het liefst alle vijf aangewezen bouwlocaties in de regio's on derzoeken, met uitzondering van de Papenwegse Polder. Maar de WD en PvdA waren het niet eens met die uitzonde ring. „Laten we nu eens ophou den met die 'niet in mijn ach tertuin bouwen-politiek'. We moeten alle mogelijkheden on derzoeken.", zei Wü-raadlid S. Holland-Dalmeijer. PvdA'er P. Dordregter: „Wc roepen alle maal dat het in ónze gemeente niet kan, daar schieten we niks mee op." Over de Krimwijk-polder wa ren ze het eigenlijk allemaal eens: daar staan dan wel een aantal kassenbednjvcn. maar onderzoeken kan altijd. Want de polder stond al eerder op een lijst als reserve-bouwlocatie. Bovendien is het een dure op tie: er moeten grote kassenbe drijven worden uitgekocht en de kosten van die operatie be dragen meer dan 20 miljoen gulden. Bovendien moet de mogelijk vervuilde grond wor den schoongemaakt. Die hoge kosten waren voor de raad juist extra reden om deze polders aan te wijzen. Als afschrikking voor de provincie die, als de re giogemeenten er zelf niet uitko men. nog dit jaar een besluit wil nemen over de woningbouwlo- Bij het zoeken naar mogelijkhe den voor grootschalige woning bouw in de Leidse regio, moet in elk geval het Groene Hart worden gespaard. Volgens de Zoeterwoudse gemeenteraad betekent dit dat de Grote Pol der, de Oostvlietpolder, de Achthovenerpolder en de Rode Polder in de onderzoeken bui ten beschouwing dienen te blij- Het raadslid W. Ooijendijk van PZ wilde daar gisteravond ook nog de Veender- en de Munnikenpolder aan toevoe gen. ..Want als je gaat knabbe len aan het Groene Hart. dan kun je het wel schudden", meende hij. „Zoeterwoude moet zich opwerpen als be schermer van deze groene buf fer." Ooijendijk vroeg het colle ge in de toekomstige structuur schets voor de leidse regio te laten opnemen dat Zoeterwou de geen bevolkingstoename wil. Fractievoorzitter H van der Kooi van de WD kon zich daar wel in vinden, maar waar schuwde ervoor dat Zoeterwou de zich niet geheel moet isolc ren. Hij zag een taak weggelegd in het ruimte bieden aan bedrij- ven, dn ii.in vooral nakple genheid zouden moeten bieden aan laaggeschoolden. De CDA- fractie benadrukte dat Zoeter woude al veel 'offers voor de re gio' had gebracht. Fractievoor zitter J. Berkouwer wees op het grote industrieterrein, het af staan van grond voor de nieuwe ri|ksweg 11 en de verbreding van de rijksweg 4. Volgens wethouder R. Hoge nelst dwingt Zoeterwoude res pect af door het consequente beleid om alleen voor dq eigen i* bouwen. Leiderdorp Aangenaam demonstreert De werkgroep leiderdorp Aangenaam doet op 21 maart mee aan de demonstratie tegen VTeemuelngcnhaat en racisme in Amster dam. Die dag is 25 jaar geleden door de V orenigde Naties uitgeroe pen tot de Internationale dag ter bestrijding van alle vormen van rassendiscriminatie. Leiderdorp Aangenaam gaat per bus naar Am sterdam en demonstranten kunnen voor 7.50 gulden meen|den Vertrek om 11.15 uur vanaf het wijkgebouw Zijlkwartier aan de Van der Marckstraat. „Wij zijn broodnodig", zegt M. Beukers van Bakkerij 't Stoepje uit Spakenburg. Hij wijst naar de dikke haag klanten voor z'n enorme kraam met een front van twaalf meter. Hij debuteer de gisteren tot groot ongenoe gen van het 'bakkersdwarsdeel' van de stichting winkelcentrum Lange Voort met zijn uitspan ning op het parkeerterrein aan de Lijtweg. Beukers heeft toe stemming om elke donderdag tussen half negen en half één brood te verkopen, maar de ver gunning is volgens woordvoer ster L. Münninghoff van de Lan ge Voort verleend zonder dat de gemeente heeft overlegd met de winkeliers. Als dat overleg er wel was ge weest dan had zij de vergun ning sterk ontraden. „Hij moet echt weg. Dat bedoel ik niet persoonlijk, hoor. Het gaat om de branche die hij vertegen- woordigt." Ze wijst er op dat Oegstgeest reeds 12 broodverkooppunten telt op een inwonertal van 18.000. De spoeling is dus dun, meent ze. en nog meer concur rentie kan schadelijk zijn voor de brood- en banketbakkers. Het Spakenburgse onheil is vol gens Münninghoff extra groot door de scherpe prijzen die 't Stoepje hanteert. Voor alle soor ten brood rekent de nieuwko mer nog geen twee gulden. Beukers daarover: „Men mag dan zijn geschrokken van onze prijzen, ik ben dat van de prij zen die de bakkers hier hante ren: wat zijn ze ongelofelijk duur. En dat van die 12 ver kooppunten neem ik met een korreltje zout. Wijnwinkels die een stokbroodje in de etalage hebben liggen, worden hier ook al als broodverkooppunt aange merkt. En moet je eens in Spa kenburg komen kijken: 6000 in woners en 15 broodverkopers. Een beetje concurrentie kan geen kwaad. Dat houdt de men sen wakker en mijn eerste erva ringen in Oegstgeest zeggen me dat dat hier hard nodig was." Grootgrutter De broodverkopende midden standers zijn zich eerder deze week inderdaad rot geschrok ken van de 7500 felgele folders die de PTT op last van de Spa kenburgers huis-aan-huis heeft verspreid. Vooral de standplaats viel slecht. Tegenover Albert Heyn aan de Irislaan, heeft 't Stoepje heel wijselijk op de fol der laten afdrulcken. Dat naast deze grootgrutter brood- en banketbakker Tijsterman zijn winkel heeft, blijft in het vlug schrift buiten beschouwing. Onduidelijk is waarom Beu kers en de zijnen hun debuut op het parkeerterrein hebben gemaakt en niet op de aange kondigde standplaats. Volgens Beukers kon hij daar zijn ïlink uit de kluiten gewassen kraam gisterochtend niet kwijt. Hij is vast van plan er volgende week wel te gaan staan. Münninghoff van de Lange Voort verklaart evenwel dat het parkeerterrein een voorlopig compromis is. „In Volendendam wemelt het van de lonkers, in Spakenburg van de Beukers. Het gevaar van een persoonswisseling ligt in die dorpen dan ook op de loer." Zo verklaarde gister avond in de gemeenteraad de t taptgmai Mdnute way nomische zaken J van der Reijden 'de enige fout' die zou zijn gemaakt bij het verlenen van de vergunning voor de bakkerskraam in het winkelge bied lange Voort/Uitweg voor Dfiifc— mi taknuq VU* gens de wethouder stond eT éhm an MhB Bwtèm brood te verkopen dan degene die de vergunning heeft. Deze ontdekking doet overi gens niet veel af aan de pro blemen rond de kraam, stelt Van der Reijden. De één of an dere Spakenburger, Beukers geheten, heeft het recht om met een broodkraam in het winkelgebied te opereren. Beukers had geen vergunning kunnen worden geweigerd. Dat leidt Van der Reijden af uit jurisprudentie Toch wil hij wat doen aan de grote onrust die onder de plaatselijke middenstand is ontstaan over de Spakenburg- se infiltratie. Eerst gaat hij overleg plegen met vertegen woordigers van de drie Oegst geester winkelcentra, later met de raadscommissie economie en middenstandszaken Dat overleg zal zich naar het laat aanzien niet zozeer toespitsen op de vraag of de broodkraam kan blijven maar wat voor broodkraam kan worden toe gestaan „Voor markten en winkels is dat allemaal gere geld. voor losse kramen niet. Vandaar dat we in Oegstgeest een Vietnamees in een heel klein tentje aantreffen en een eind)e verderop een enorme patalkraam ZOCTERWOOOE Bakker M. Beukers: „Men mag dan zijn geschrokken v e prijzen, ik ben dat van de prijzen die de bakkers hier hanteren.' Voor haar staat vast dat Beukers verdwijnt uit 'haar' winkelge bied. Ze beroept zich op afspra ken die ze heert gemaakt met de wethouder economische zaken, J. van der Reijden (CDA), met wie ze in de nacht van woens dag op donderdag heeft gespro ken. Voorlichter B. Rozemond be vestigt dat de gemeente van plan is actie te ondernemen. Wanneer en hoe. is nog niet duidelijk. „In elk geval ervaren wij deze situatie als problema tisch." Beukers zal er niet wak ker van liggen. Hij heeft een vergunning, is na een optreden fOTO HKLCO KUtPfftS in Oegstgeest mateloos populair met zijn scherp geprijsde brood en kent de wet: „Die verbiedt de overheid zich te bemoeien met concurrentie. Voor mij geldt: tot volgende week." Progressief Zoeterwoude voelt er niet veel voor om voor ruim 4500 gulden een betonnen voetstuk in een perk langs de Ommedijkseweg te plaatsen, zo bleek tijdens de gemeente raadsvergadering van gister avond. Op het voetstuk zou een ganzengroep komen van de Zoeterwoudse kunstenares Ger- da van den Bosch. PZ fractievoorzitter W. Ooij endijk vond dat het beeld op dat punt ook misplaatst is. „je kunt hier elke dag levende rot en brandganzen zien lopen", zei hij. Hl) voelde meer een in formatiebord om voorbijgan gers op de echte ganzen te wij- Wethouder R. Hogenelst zag de ganzen meer als een vervolg op de schapen bij de Meerbur gla.in en de eendjes bij de Een denknoi' I rest v.m de gr meenteraad sloot zich daarbij STOHj

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19