Leiden Willigenhof: kleiner maar wel moderner 'We werden als slaven behandeld' 4» s 'Leidse regio moet stoppen met gekibbel' 'Waterloop uit 1827 openbaar tentoonstellen' Zestal bekent overvallen op casino Holiday Inn Vrijdag 28 februari 1992 Redactie: 071 -161418 KAREL BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER WIM WEGMAN Eindredactie HANS SONDERS Vom^eving- SIMON DE GRAAF 17 Noordwijk Broek- en Simontjespolder Voorhout Elsgeest Oegstgeest fa Klinkenbergerpolder Vliegveld S Valkenburg Papewegse polder Warmond Boterhuispolder Leiderdorp Voorschoten Leiden Verzorgingscentrum bereid nieuw tehuis in Leiderdorp op te zetten AGENDA De Van der Willigenhof wil een verzorgingshuis in Lei derdorp opzetten. In ruil daarvoor is de directie bereid het aantal plaatsen in het Leidse tehuis aan de Apol- lolaan te verminderen. Dit verzorgingshuis wordt dan omgebouwd tot een modem woon- en zorgcentrum voor ouderen, met onder meer grotere appartementen. LEIDEN» JANET VAN PUK De Van der Willigenhof kwam onlangs in het nieuws toen een plan van provinciale ambtena ren uitlekte om het 98 bewqners tellende tehuis op te heffen. Dan zou de gemeente Leiden in een klap af zijn van het pro bleem dat in de stad 60 'bed den' te veel zijn. Het geld dat met deze operatie wordt be spaard, moet worden ingezet in Leiderdorp, waar een tekort aan opvangplaatsen is, redeneerden de ambtenaren. Het bericht sloeg bij perso neel en bewoners van het Van der Willigenhof in als een bom. Het bestuur van het protestant- vrijzinnige tehuis nam vrij snel daarna een duidelijk standpunt in: het tehuis moet blijven be staan. Directeur J. van Eeden en adjunct-directeur A. Ramakers zijn het daar volmondig mee Het tehuis met 98 bewoners en 62 aanleunwoningen heeft een duidelijke functie in de wijk, zegt de directie. Vanuit het Van der Willigenhof worden da gelijks 70 maaltijden bezorgd bij oudere wijkbewoners, via het zogeheten Tafeltje-Dekje-sys- teem. Vermindering van het aantal bedden is voor de direc tie 'nooit onbespreekbaar' ge weest. De Van der Willigenhof heeft inmiddels een 'beleidsno ta' klaar die inspeelt op de be hoefte in de toekomst. Uit gangspunt is dat de bewoners meer privacy krijgen en ruimere kamers. Zo is het de bedoeling dat een aantal 'inleunwoningen' wordt gemaakt. Drie kamers in het tehuis worden verbouwd tot een appartement. De bewoners krijgen tegen betaling de zorg die ze nodig hebben. Gedacht wordt ook aan uitbreiding van het aantal plaatsen voor de mente bejaarden en ëen grotere functie voor oudere wijkbewo ners. Door de plannen zouden 52 'echte' verzorgingsplaat sen overblijven. De Van der Willi genhof gaat ervan uit dat de 62 aanleunwoningen bij het tehuis blijven bestaan. LEIDEN «GERT VISSER Gedeputeerde Staten hebben forse kritiek op het gebrek, aan samenwerking tussen de ge meenten in de Leidse regio. Door de verschillende belangen die de gemeenten hebben, zijn zij er niet in geslaagd het eens te worden over nieuwe bouwlo caties in dit gebied. Een eerste aanzet daartoe - de nota Leidse regio aan zet - wordt door GS onvoldoende geacht. Het pro vinciaal bestuur wil nu samen met de regiogemeenten aan de slag om de meningsverschillen uit de wereld te helpen. GS noemen het een handicap dat in de Leidse regio geen for meel samenwerldngsverband tussen de gemeenten bestaat, zoals bijvoorbeeld in de Duin en Bollenstreek. Een hard oor deel treft de inspanningen in deze regio om nieuwe bouwlo caties te .ontwikkelen. De aan dacht is teveel gericht op bou wen, maar een visie op de na tuur in de regio ontbreekt, schrijven GS in een vanochtend verschenen rapport. Ook is nau welijks gekeken naar verkeer en openbaar vervoer in de Leidse regio. Aan de andere kant hou den GS zelf alle mogelijkheden voor de bebouwing van polders open. De Oostvlietpolder en de Boterhuispolder (net afgewezen door de Leidse raad) moeten verder worden onderzocht maar ook vliegveld Valkenburg en de Papewegsepolder komen van GS eventueel in aanmer king voor bebouwing. Met de vaststelling dat ook kan worden gestudeerd op an dere polders, sluiten GS zich aan bij de onduidelijkheid die de regiogemeenten laten voort bestaan. VRIJDAG 28 FEBRUARI Lekten Sjoelen. joKeren en competitie kla ver lassen bij Speeltuinvereniging Stevenshof. C van Bruggepad 2. aanvang :0 15 uur Noordwijk Kienavond. org HSV de Sportvis ser. in het clubgebouw aan de Bos weg. aanvang 20 00 uur Bijzondere informatie avond over heemparken spreker hr Kanbier Jan Verwey Natuurcentrum Wete ringkade 27. aanvang 20 00 uur Swingavond, georganiseerd door Homoiongerendisco "De Roze Bol len'. Join. Weteringkade 2. bar open 21 00 uur. disco van 22 00 tot 01 00 uur Noordwijkerhout Jeugddisco in de Schelft. aanvang 19 30 uur Warmond Klaverjassen met 'verplicht gaan in 't Meerpunt. aanvang 20 00 uur Opwarmavond van Carnavalsvereni ging De Billenprikkers m t Wapen van Warmond, aanvang 21 00 uur Het in 1827 vervaardigde model van de Leidse wateren. Ter oriëntatie: de 'punt' boven het midden is de Burcht. De ronding rechts van het midden is het Rapenburg, de ronding linksonder de toen nog niet gedempte 1ste Binnenvestgracht uitkomend in de destijds eveneens nog niet gedempte Langegracht. foro w/m diikman LEIDEN EMIEL FANGMANN Een historisch model van de Leidse waterwegen uit 1827, dat nu in een kelder van de afdeling civiele werken ligt, moet wor den tentoongesteld in het Stadsbouwhuis of het Stadhuis. Dat vindt de fractie van Groen Links. Zij schrijft dit in een brief aan het college van B&W. Tijdens een werkbezoek aan de dienst civiele werken, viel het oog van de Groen Links-fractie op het waterloopmodel uit 1827 van de Leidse eemeente-archi- tect Van der Pfiuw. Deze platte grond van de Leidse waterwe- gen is gemaakt van loden pij pen. Het model, dat ongeveer twee bij drie meter groot is, was bedoeld voor een nieuw sys teem van waterv'erversing. Tot enkele jaren geleden stond het in de kelders van de Lakenhal. Daarna kwam het in de kelder terecht van civiele werken in de Stadswcri aan de Willem Ba* rentszstraat. Ir. L Barendregt, hoofd civiele werken, weet niet of men heeft geprobeerd het model in werke lijkheid uit te voeren „Nee, wel weet ik dat dit watersysteem niet gewerkt kan hebben, om dat er fouten in zitten. Hydrau lisch klopt het niet. Zo heeft Van der Pauw niet met alle weer standen rekening gehouden." Het aardige van het model- Van der Pauw is wel dat alle ka nalen en grachten van het Lei den anno 1827 er op staan uit gevoerd. Groen Links vindt dat het model 'grote cultuurhistori sche waarde' heeft. Zij wil het daarom in het openbaar ten toonstellen. PERSBUREAU ARGOS ..Ik wilde dat ik het lef had gehad hem zelf dood te schieten", verklaarde een 20-jarige oud-Leidenaar gisteren tegenover het Am sterdamse gerechtshof. De man stond met een 31-jarige man terecht wegens de moord op D.J. Willard, eveneens uit Leiden. Ze hebben beroep aangetekend tegen een eer der door de Utrechts rechtbank opgelegde gevangenisstraf van acht jaar. Begin mei van het vorig jaar besloten de twee Willard te vermoorden om zich zo aan zijn invloed te onttrekken. De jongste ver dachte woonde sinds zijn vijftiende bij het slachtoffer. Volgens de twintigjarige werd hij vijf jaar lang seksueel misbruikt door de man. De drie verhuisden enige jaren gele den van Leiden naar Voorthuizen. „Toen ik een tijdje bij hem woonde, heeft hij me ver kracht onder bedreiging van een pistool. Vanaf dat moment heb ik hem willen ver moorden." Daarnaast zou Willard de jon gen gedwongen hebben zich op het crimi nele pad te begeven. Zo moest hij onder meer inbraken plegen en cocaïne vervoe ren. De 31-jarige verdachte trok in 1987 bij Willard in, die hem vervolgens dwong al zijn geld af te geven. In totaal werd de ver dachte naar eigen zeggen 50.000 gulden af handig gemaakt. ..We werden als slaven be handeld. Als je niet deed wat hij zei. kreeg je klappen". De twee besloten Willard in de bossen nabij Voorthuizen te vermoorden. Het slachtoffer en de daders woonden op dat Oud-Leidenoars staan terecht voor moord op D. Willard moment in een caravan in de buurt van Voorthuizen. Om aan een wapen te komen stal de 20-jarige man een ons cocaïne van Willard. In Den Haag werd de cocaïne door de oudste verdachte voor een vuurwapen geruild. Volgens de jongste verdachte ging het slachtoffer in de nacht van 4 op 5 juni niets vermoedend met hen mee om de hond uit te laten. Na ongeveer 500 meter trok de oudste man een vuurwapen en schoot Wil- ZATERDAG 29 FEBRUARI Noordwijk Ruitdag van de Noordwijkse Ver van Postzegelverzamelaars. Dorps huis De Kuip. Zeestraat, van 10 00 tot 1 7 00 uur Start van de Carnavalsoptocht van af Parkeerterrein Bolienbad. om 11 11 uur Feestavond van de Noordwijkse Reddingsbrigade, opvoering van de revue 'Een avondje NRB', De Rank. aanvang 20 00 uur Dance Inn Schnkkelswmgbal m Join. Weteringkade 2. aanvang 22 00 uur Carnavalsavond in Club '71 van 20 30 tot 04 00 uur. na 1 00 uur geen toegang Noordwijkerhout Vogelmarkt in 't Victorhuis. Spor- kenhout. van 13 00 tot 16 00 uur Carnavalsoptocht, start vanaf de Brink om 14 00 uur Bloembollenkoppersbal m de grote zaal. en Bloembollenkwekersbai m de Blauwe Tram van De Schelft aanvang 20 30 uur Prinses Elly-bal in Hotel van der Geest, aanvang 20 30 uur Warmond Hossen op de Baan. aanvang 20 30 uur Prinsenbal m 't Trefpunt. 21.00 uur lard in de rug. Toen Willard zich omdraai de. vuurde hij nog drie schoten af. De ander ZONDAG 1 MAART ontekent dat echter. „Ik heb dat wapen uit Den Haag gehaald, maar ik was er met bij i Willard werd vermoord". Volgens de i. of Willard werkelijk dood was. Ze pakten een broodmes en gin gen terug naar het lijk. waar de oudste ver dachte de vermoorde man met het mes in het strottehoofd en de ogen zou hebben ge stoken. Bovendien zou hij tegen het lijk lu bben g(-M bnp! en bebben ge/egid ..1 igen schuld, vieze kankerlijer". Daarna begroe ven de twee het mes en het pistool, die later op aanwijzing van de 20-jarige man door de politie zijn opgegraven. Het stel ontdeed het lichaam van een gouden ketting en gouden oorknoppen. Uit de caravan namen zij een horloge ter waarde van 9000 gulden en 5000 gulden aan contant geld mee. In Antwerpen werden de juwelen verkocht. Het hof kon de zaak niet volledig behande len omdat getuige-deskundige psychiater Van Leeuwen verhinderd was. Op 14 mei zal de psychiater zijn rapportage nader toe lichten. Het rechtscollege had geen behoef te aan verdere informatie over net slachtof fer, zoals de advocaten hadden gevraagd. Archeologisch spreekuur in cte Taf- feh-zaal van het Rijksmuseum van Oudheden. Rapenburg 28. van 13 00 tot 16 00 uur Carnavalsavond m Club '71 tot 04 00 uur. na 1 00 uur geen toe gang Noordwijkerhout Kindercarnaval m De Schelft. aan vang 14 00 uur Bakkiesmiddag m Hotel van der Geest, aanvang 13 00 uur Bol en Rijkbal in de grote zaal. en Bolienpelstersbal m de Blauwe Tram van De Schelft. aanvang 20.30 uur Koetiiiersbal in Hotel van der Geest, aanvang 20.30 uur Warmond Carnavalsoptocht door het dorp. aanvang 13 00 uur Familieteest. org De Biilenprik kers. in 't Trefpunt, aanvang 14 30 De bewoners van de Beethoveniaan worden letterlijk ziek. Nu eens niet van de vochtplekken, verpauperde portalen of huurverhogingen. Dat is allemaal vervelend maar er valt min of meer mee te leven. Het zijn echter de nieuwe afvoerpijpen van de centrale verwarming waar ze echt misselijk van zijn. Bewoners Rijnhout en Van der Weijden onder een van de gewraakte pijpen. foto jan holvast Een aantal bewoners van de Beethoveniaan kwam afgelopen woensdag bijeen in het zaaltje van de nabij gelegen speeltuin. Ze waren daar op uitnodiging van de gemeente. Die wilde polsen wat ze er van zouden vinden als er een nieuwe verdieping óp de flats gebouwd zou worden. Van de opbrengst van die extra huren, kregen de flats iets terug in de vorm van een lift. Dat plan liet de Beethovenlaners eigenlijk koud. Een lift vonden ze 'best' maar ze waren er veel meer op uit om een aanwezige vertegenwoordiger van woningbouwvereniging De Sleutels eens flink in te peperen hoe slecht de huidige woonomstandigheden waren. Pijpen Meer dan een uur lang duurde het spervuur van klachten. Toen leek dat er eindelijk een staakt het vuren was bereikt, mensen al bijna hun jas aan hadden om te vertrekken, speelde bewoner A. van der Weijden zijn laatste troef uit: „En die pijpen die er zijn gekomen, zijn levensge vaarlijk, die trekken we er nog een keertje met z'n allen af', riep hij achteloos, maar hard de zaal in. Even was het stil. Alleen de be woners van de Beethoveniaan begrepen wat hij bedoelde. Daarna vdlgden steunbetuigin gen van ja-knikkende en nou- en-of roepende aanwezigen. D. Halfwerk, een gemeentelijk ste- debouwkundige die de info- avond voorzat, wilde weten wat Van der Weijden met zijn op merking bedoelde. „Heel sim pel. Er zijn onlangs afvoerpijpen aangelegd, over de galerij heen. En als je boven zo'n pijp woont en je zet je raam open. krijg je al die vieze lucht naar binnen verduidelijkte hij. Knalpijp En dirs nam Steeds poolshoogte aan de Beethoveniaan. in de woning van het echtpaar Vol- water. Het kost ze moeite om het alleen over de nieuwe CV- afvoeren te hebben. Er zijn ook nog zoveel andere klachten. Maar uiteindelijk: „Je weet hoe het ruikt als je in de file staat en de auto voor je heeft z'n choke laten hangen?. Nou zo ruikt het hier in de winter op de galerij", laat H. Volwatér weten, inmiddels is ook de aanstichter van het vuurtje. Van der Weij den. even binnen komen wip pen. Hij legt de situatie nog maals uit. Vrijwel iedereen in de flat is tevreden over zijn moe- derhaard en gaskachel. Als er nieuwe bewoners komen, legt woningbouwvereniging De Sleutels eerst centrale verwar ming aan en de afvoer daarvan wordt geregeld door een pijp. Probleem is dat die pijp niet naar het dak leidt, maar op de galerij uitkomt: „Een afvoer die uitkomt onder de ramen van slaapkamers, dat kan toch niet". benadrukt hij. Na Van der Weijden schuift ook mevrouw Rijnhout aan. moeder van twee kinderen. Haar kroost is al eens ziek geworden van de lucht: „Ze vergingen van de hoofdpijn en werden misselijk. Maar die ramen móeten wel open anders wordt het weer veel te vochtig. Als het vriest wordt de condens die neer- druppelt uit die pi|pen n pro te ijshal. Levensgevaarlijk. Die pijpen moeten gewoon de lucht in. naar het dak aldus Rijn hout. Pijpenla De huiskamer van de familie Volwater wordt steeds voller als ook bewoonster Rozier en heer Ramakers 'van boven' langsko men en er haast een echte be- wonersvergaderingontstaat. Ramakers begrijpt niet dat die afvoeren ooit zijn goed gekeurd. Eenmaal zes personen sterk en elk verhaal overtroffen door weer een andere verhaal, is het duidelijk dat de maat bii de IhmlllWiniBnHI meer dan vol is. De pijpen moeten er sowieso af en dan is het nog maar zeer de vraag of het ooit goed komt tussen de bewoners en hun wo ningbouwvereniging. Als de vtouw des huizes voorstelt om handtekeningen te gaan verza melen en daar 'wat' mee te gaan doen. is het antwoord van de anderen voorspelbaar. Een actie is geboren, een rel in wor ding. Roll over Beethoven. Roy Klopper rr\ Lowim LtHwiaw W 071-161418 leiden kees van der unpen Zes Haarlemmers in de leeftijd van 24 tot 31 iaar lu bben bt kend in november en december vorig iaar twee gewapende overvallen tc hebben gepleegd op het casino van Holiday Inn. De bende gaf ook toe in Haar lem en Aalsmeer actief te zijn geweest. De totale waarde van de buit VRUETUD wordt geschat op 650.000 gul den Slc( hts een l< m ged< Ite is teruggevonden. De luxogoe deren die de daders kennelijk met dc opbrengst van hun dief stallen hebben aangeschaft, zijn door de politic in beslag geno men. Dc Haarlemmers opereer den nooit gezamelijk. maar tra den op in groepjes van twee of vier De groep was ook betrok ken bij heling Schrlkk elfeest Buurthuis Op Eigen Wieken houdt zaterdagavond 29 februari in zijn gebouw aan net Valkenpad 3 een schrikkelfcest. Het feest be gn "in 20.00 uur. Ruilbeurs Buurthuis Cornells loppensz aan de Oppenheimstraat 6a houdt za terdag 29 februari een ruilbeurs van modeltreinen, postzegels en munten. De beurs begint om 10.00 uur en duurt tot 15.00 uur Sadomasochisme Dc jongerenafdeling van de leidse Werkgroep Homoseksualiteit houdt zondag 1 maart een thema-avond over sadomasochisme Aanvang 20.00 uur (lengegracht 85). Voordracht Het Nederlands Instituut voor Volksontwikkeling en Natuurvrien den werk (NIVON) houdt op zondag I maart een spel en voor drachtmiddag voor leden en introducé s in het Zuiderkwartier aan de \n|elierstraal

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17