Leiden 'Provincie inruilen voor gekozen regiobestuur' KIES NU VOOR Jaar cel geëist tegen verslaafde inbreker Leerlingen Rembrandt uitgeput na lesmarathon Vrijdag 28 februan 1992 Redactie: Eindre IN DUK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER P LOMAN LEEEMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER IcW) W1M WEGMAN K FAAS Vormgeving; RON VAN HAASTREGT 15 NIEUWSLIJN Vrouw op krukken beroofd Een 30-jarige Leidse vrouw is afgelopen woensdagmiddag op de Churchilllaan beroofd van haar tas met daarin onder meer 450 gulden. De vrouw, die vanwege rugletsel op krukken liep, stak om ongeveer 17.15 uur het kruispunt met de Vijf Meilaan over. Twee jongens op damesfietsen schopten plotseling de krukken onder haar vandaan en sneden de schouderriem van haar door. De vrouw hield aan de val een gebroken pink over en moet waarschijnlijk opnieuw aan haar rug worden geopereerd. De da ders. beiden ongeveer 1.60 meter, vanwie éen een litteken op zijn wang had, verdwenen op hun fietsen in de richting van het Bizetpad. Opel Kadett gestolen Op de Lage Rijndijk is in de nacht van woensdag op donderdag een blauwe Opel Kadett gestolen. De eigenaar van de auto is ex tra gedupeerd omdat het vervoermiddel veelvuldig werd ge bruikt om zijn gehandicapte zoon te v Audio-apparatuur uit huis ontvreemd In een woning aan de Bolpraamwerf is tijdens de afwezigheid van de bewoners ingebroken. De daders hebben de achterdeur geforceerd en zijn met 100 CD's en de bijbehorende -speler er vandoor gegaan. Ook andere audio-apparatuur en de tv zijn weg. Markies in brand gezet Onbekenden hebben in de afgelopen nacht om omstreeks drie uur de kunststof zonnewering van het Griekse restaurant Rho- dos aan de Turfmarkt in brand gestoken. De politie kon met een blusser het vuur snel doven. De markies is desondanks totaal vernield. De politie sluit niet uit dat de brandstichting heeft te maken heeft met de huidige slechte relatie tussen Nederland en Griekenland. woensdag reiken Cw/S w nieUV" „ïUn ""*cn van lndeeerSie^«consuroe„< "-J Cl/ --/Cl KOOLEN SPERZIEBONEN, WORTELTJES, RODE BIETEN Bewoners herhalen bezwaren tegen monument Garenmarkt LEIDEN ERIC JAN WETERINGS Eén jaar en tachtig meter ver der. Dat is de wat ontmoedi gende conclusie van weer een avondje discussiëren over het Leidse vredesmonument. Gis teren was het opnieuw de beurt aan ongeveer dertig om wonenden van de Garen- markt. In de synagoge kruisten zij de degens met ontwerper Piet Hein Stulemeijer en de initiatiefnemers van de werk groep Leids Vredesmonument. Ruim een jaar geleden trof fen beide partijen elkaar ook al in een discussie over het mo nument. Nadat de buurt grote bezwaren bleek te hebben te gen een zo groot en zo mo dern' beeld in een historische omgeving, zeulde de gemeen te het langs diverse plekken in de stad die geen van alle ge schikt bleken. Enkele weken geleden kre gen omwonenden een brief van de gemeente, waarin als nieuwe plek wederom de Ga renmarkt werd voorgesteld. Nu was gekozen voor het par keerterrein aan de kant van de Korevaarstraat, ongeveer recht tegenover de synagoge. Dat is tachtig meter verder dan de vorig jaar gekozen plek, in de hoek van het Van der Werf- park en de Steenschuur. Tegenover de synagoge zal een aantal parkeerplaatsen verdwijnen, zodat rond het beeld een open ruimte ont staat. Deze ruimte wordt afge schermd door een laag muur tje. Ook een aantal populieren op het parkeerterrein zal moe ten wijken. Glimmend De buurtbewoners pakten ook deze keer weer stevig uit. Te groot en te glimmend en veel te overheersend in een histori sche omgeving, daar kwamen de meeste argumenten tegen plaatsing op neer. Stulemeijer en de werkgroep vredesmonu ment stelden daar tegenover dat de symboliek van het mo nument op de nu gekozen plaats goed tot zijn recht komt. Het is een drukke plek, waar veel passanten in de spiegelende ruimte even tot bezinning kunnen komen. Rond het beeld is ruimte voor manifestaties, een eis van de opdrachtgevers. Het argument dat het glim mende gevaarte de omgeving te veel zou domineren deelt Stulemeijer niet. Omdat de buitenkant van spiegelend ko baltblauw materiaal wordt ge maakt 'absorbeert het als het ware de omgeving'. Een buurt bewoner stelde daar tegenover dat dat argument op gespan nen voet staat met Stulemijers' eerdere verklaring dat het mo nument ..op een plaats moet staan die confrontatie op roept". Hoewel reeds aan het begin van de avond was afgesproken 'dat we niet gaan discussiëren over mooi en lelijk' konden veel aanwezigen de verleiding niet weerstaan om te zeggen dat ze Stulcmeijers creatie 'mooi', 'gedurfd', of 'origineel' vonden. „Maar wat hebben we daar aan als u daar steeds ach teraan roept dat het hier niet in de buurt mag komen te staan", herhaalde een initia tiefnemer bijna woordelijk de ook vorig jaar gevoerde dis- Uiteindelijk waren de mees te buurtbewoners het er over eens dat het monument het beste zou passen op het nieu we Stationsplein. Het grootste bezwaar daartegen is dat het ontwerp dan nog eens vijf jaar de kast in moet, terwijl Stule meijer al vier jaar geleden de opdracht kreeg. Waarmee ook het slot van de discussie een getrouwe kopie was van vorig jaar. Alleen duurde het toen nog zes jaar voor het Stations plein klaar zou zijn. Swinging Endegeest is de naam van de succesvolle dansavond, met band, die gisteren werd gehouden in een zaaltje bij de ingang aan de psy chiatrische instelling. De dansavorfd was bedoeld voor verstandelijk gehandicapten en mensen 'van buiten'. Het gaat om een integratieproject voor de jonge bewoners en ex-bewoners van Endegeest. In totaal werden ongeveer tachtig bezoekers begroet. Iedere laatste donderdag van de komende maanden wordt Swinging Endegeest herhaald. foto henk bouwman PvdA wil dat gemeenten taken afstaan COMMENTAAR Na D66 is de PvdA de tweede partij in deze regio die zich ondub belzinnig uitspreekt voor de vorming van een regionaal bestuur De laatste weken is voldoende duidelijk geworden hoe noodzakelijk dat is. De discussie over de bebouwing van een polder had vermoe delijk veel minder tijd en energie gekost wanneer niet de verschil lende gemeenteraden, maar een overkoepelend bestuur had moe ten oordelen. Er spelen meer problemen in deze regio waarbij een nieuw be stuur. samengesteld uit vertegenwoordigers van de regiogemeen ten, slagvaardig kan optreden. Te denken valt aan een economisch beleid waarbij het aantrekken van bedrijven voor deze regio ge meenschappelijk wordt gedaan in plaats dat de gemeenten elkaar beconcurreren met lage grondprijzen of aantrekkelijke vestigings voorwaarden. Met het voorstel van de PvdA-bestuurders blijft echter de onge lijkheid in deze regio voor de burgers bestaan. Hoewel de gemeen ten vn]\\el volledig met elkaar zijn vergroeid de gemeentegrens tussen Leiden, Voorschoten. Leiderdorp en Oegstgeest is alleen herkenbaar door het plaatsnaambord bestaan er voor de inwo ners grote verschillen in wat zij aan plaatselijke belastingen moeten betalen. Dat wordt met het in stand houden van de zelfstandigheid van de gemeenten niet opgelost. Ook uit een ander oogpunt kunnen vraagtekens worden gesteld bij het voorstel van de PvdA. De betrokkenheid van de burger bij de politiek slinkt en de vraag is of iemand enig enthousiasme kan op brengen voor dit 'ver van mijn bed' bestuur. Terwijl van de burger wel wordt verwacht dat hij een maal in de vier jaar zijn stem uit brengt. Daarom was het wellicht verstandiger (en goedkoper) geweest wanneer de samensmelting van de verschillende gemeenten tot een 'super'gemeente als uitgangspunt was gekozen. Dat zou op dit moment echter ongetwijfeld stuiten op verzet van de dorpen zodat er vermoedelijk niets van de grond zou zijn gekomen. Voorlopig is het dus verstandig alleen te spreken over de overdracht van enkele gemeentelijke taken aan een regiobestuur. later moet worden be keken of deze maatregel een vervolg kan krijgen in de vorm van een 'super'gemeente. Of het PvdA-plan kans van slagen heeft, is met name afhankelijk van het CDA. de machtigste partij in deze regio. De sterke verbon denheid van deze partij met de bevolking van de dorpen, mag er niet toe leiden dat de vorming van een regiobestuur wordt tegenge houden uil angst voor verlies van eigen c PvdA-bestuurders in de regio Leiden vinden dat er een regionaal bestuur moet komen om gemeenschappelijke problemen van de gemeenten op te lossen. Uiteindelijk, schrijven de bestuurders van zes gemeenten in een giste ren uitgegeven verklaring, moet het provinciebestuur plaats maken voor een gekozen regiobestuur dat een aantal bevoegdheden van de gemeenten overneemt. LEIDEN «GERT VISSER Zo n nieuw bestuur zou zich onder meer moeten bezighou den met ruimtelijke ordening, verkeer, woonruimteverdeling, milieu en basiseducatie. De vor ming van dit bestuur zou in fa sen moeten gebeuren. Erbij be trokken zijn de gemeenten Lei den, Oegstgeest, Leiderdorp, Voqrschoten, Zoeterwoude en Alkemade die nu al regelmatig overleg voeren. In de toekomst willen de PvdA'ers ook de ge meenten in de Duin- en Bollen streek bij de regio Leiden be trekken. De noodzaak tot een regionaal bestuur manifesteert zich de laatste maanden duide lijk in de discussie over de be bouwing van een polder. De zes zijn het hierover nog steeds niet eens. Een 'onafhankelijk' regio bestuur had veel sneller tot een beslissing kunnen komen om dat ze minder rekening hoeft te houden met afzonderlijke ge meentelijke belangen, menen de PvdA'ers. De zes gemeenten zitten nu al regelmatig rond de tafel maar het karakter van dat overleg is vrijblijvend. Dat gaat verande- de gemeenten ta ken overdragen aan het regio bestuur. Uiteindelijk moet dat bestuur via rechtstreekse ver kiezingen tot stand komen. Dat is nu wettelijk nog niet mogelijk maar de verwachting is dat dat over een paar jaar wel het geval zal zijn. Tegen die tijd moet het pro vinciebestuur het veld ruimen, zo menen de PvdA'ers, om te voorkomen dat er aan de huidi ge bestuursvormen een nieuwe, vierde bestuurslaag wordt toe gevoegd. Dat zou het bestuur alleen maar ingewikkelder ma ken. Van de gemeenten wordt verwacht dat zij ook geld en ambtenaren afstaan aan het re giobestuur. De PvdA-bestuurders consta teren dat er de laatste drie maanden in de regio een om slag is gekomen in de stand punten over regionale samen werking. De bereidheid om sa men te werken zou. ook bij an dere politieke partijen dan de PvdA. toenemen. De Voorscho- tense wethouder M. Bruinesse: „lk verwacht dat door de aan wezigheid van een regionaal be stuur, de spanning op gemeen telijk niveau afneemt. Nu word je als wethouder vaak als afvalli ge beschouwd wanneer je be grip hebt voor de problemen van een andere gemeente". De Leidse wethouder Van Rij noemt de regiovorming 'onaf wendbaar' ook al omdat er door de provincie druk wordt uitge oefend om als gemeenten sa men beleid te gaan maken. Hij durft niet te voorspellen hoe lang het duurt voordat er een gekozen regiobestuur is. „Werkt het overleg goed, dan kan het snel gaan. Maar lopen we met z'n allen een zeperd op. dan zal dat wel de nodige vertraging ge- B«K M. Renckens heeft gisteren een forse straf gerist tegen 600 28 jarige Leidenaar die eind vorig jaar enkele tientallen inbraken heeft gepleegd aan de de Witte Singel, de /oeterwoudscsingel en de Rembrandtstraat. De aan klaagster \Toeg de rechter hem te veroordelen tot 18 maanden cel, waarvan een half jaar voor waardelijk. Ze wilde niets weten van een alternatieve straf. „Dat is voor mij een gepasseerd sta tion". hI rij De man zou binnen twee maanden dentalen inbraken hebben gepleegd. De dader had het vooral gemunt op stereo en video-apparatuur, want hij had veel geld nodig om zijn co caïne-verslaving te bekostigen. EX- politie greep de inbreker eind november al in de kraag, maar liet hem op 12 december weer gaan, vanwege celgebrek. „Helaas kiezen tussen mijnheer laten gaan en een verkrachter of een moordenaar. Dan valt de keus toch op hem", zei de officier. Nog dezelfde dag zette de da der ziin volgende kraak en dat ging door tot na de kerstdagen, toen de politie hem opnieuw vastzette. „Inbraken zijn ontzet tend vervelend. Vooral als Je thuiskomt van een geslaagd kerstdiner en merkt dat de huis kamer is leeggehaaldaldus de van dienstverlening. De dader zelf vroeg de rechtbank om een baan of een opleiding. En hij wilde af van de gesprekken met de reclasseringsambtenarcn. „Zij behandelen mij als een klein kind", meende nij „Me neer verdient het om als een klein kind te worden behan deld", antwoordde de officier, „meneer gedraagt zich immers ook als een kind." Uitspraak over twee weken. LEIDEN ERIK BASSELIER Met rode oogjes maakten de leerlingen van de Rembrandt Scholengemeenschap vanmor gen de laatste minuten van hun 24 uur durende lesmarathon vol. De marathon was georgani seerd om sponsorgeld in te za melen voor de Unicef-scholen- actie 'Gaan voor groen'. „Ik ben gestorvenzegt leraar Engels M. Stikkelorum, die om tien voor acht bijna slapend les staat te geven. De leerlingen zien er al niet veel beter uit. Maar ge werkt wordt er dan nog steeds. Geen uitbundig gejuich als vanochtend om acht uur uitein delijk de verlossende bel gaat. Een enkele leerling kijkt nog monter uit zijn ogen. maar het merendeel strompelt doodmoe het lokaal uit. De leraar verza melt het gemaakte werk. „Ik ga het wel degelijk nakijken", zegt Stikkelorum „Ze moeten niet het idee krijgen dat ze voor niets hebben gewerkt." Een heel verschil met gister avond. Toen zat de stemming er nog goed in. Aan alle lessen de den de leerlingen vol overgave mee, en de muziek van Nifvana in de aula zorgde ervoor dat niemand in kon dutten. Omstreeks negen uur stond het keukentje van de kantine vol met leerlingen die huzaren salade in plastic bekertjes schepten. Noodgedwongen, volgens voeldselcöordinator Sa- bina van Steenbergen 18): ..i afwasmachine kon alle borden niet aan. En over twee uur moet er wéér eten klaarstaan voor de leerlingen.' De huzarensalade maakte deel uit van het uitge balanceerde menu dal de scho lieren van de school tijdens hun lesmarathon kregen voorge schoteld. „We hebben ons laten adviseren door een diëtiste om een goed voedingsschema sa men te stellen", zegt Sabina. „maar het moet natuurlijk ook zo goedkoop en lekker mogelijk zijn. In de pauzes stonden onder meer groentesoep, macaroni, broodjes kroket en sandwiches ham kaas op het menu. René van Oosten, kok in verpleegte huis Roomburg het 8 prat i vrijwillig zijn culinaire steentje bijgedragen Een complete frituurinstallatie had hij meege bracht, waarin rond midder nacht de kroketten verhit lagen te spetteren. „Ik vond de lesma rathon voor Unicef een prachtig initiatief, dus ik wilde graag hel pen.", zegt Van Oosten. Marjolijn Triest (17), de voorzit ster van de leerlingen raad van het Rembrandt, stond gisteren voor vierentwintig uur boven het schoolbestuur. Zij had de leiding over de gehele organisa tie v.ui de lesmarathon \er telt dat de voorbereidingen voor de actie al vijf maanden geleden zijn begonnen. „De schoolraad, die op dat moment een beetje aan het indutten was. kreeg een brief van Unicef. In die brief vroeg Unicef steun voor een na tuurproject in Nepal. We heb ben geen moment geaarzeld en meteen deze actie op touw ge zet." De schoolleiding stond direct achter het plan, maar had haar twijfels over de uitvoering. „Een nobel idee. maar dat lukt ze nooit", dacht rector M. Scha toen. „Maar ik moet zeggen dat ik enorm veel bewondering heb voor de leerlingen die dit heb ben georganiseerd Scha heeft een logisc he verklaring voor het koppelen van een inzamelings actie aan een lesmarathon. „Ze zochten naar een leuke manier om de actie vorm te geven, en wat spreekt scholieren nu meer aan dan een hele nacht op school te blijven?" Heel wat scholieren van de Remhrandtschool waren van dat idee vanmorgrn al minder gecharmeerd Michelle rouid hijvoorbeeld kwam om half zes de man met de hamer tegen. Ik ben doodop, maar ik zou het zo weer doen'", zegt re vol daan. Tot nu heeft de actie van de Iwbü kIkIidoI €288 pÉto aan spnnv -i 1 "jr1 1 Het gironummer van de actie staat nog steeds open: Giro tMWi I n a< tie Ini< ef Hun brandt - scholengemeenschap Leiden. Voor veel leerlingen van de Rembrandt Scholengemeenschap betekende de lesmarathon afzien, maar voor Unicef zouden ze het zo weer doen. fOTO IM HOLVAST

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15