Buitenland Toch abortus voor verkracht meisje Finland wil in EG Palestijnen verwerpen plan Israël Vertrek Canadezen baart Navo zorgen Partij Le Pen rukt op in regio Marseille Boer Koekoek aan de Donau Donderdag 27 februan 1992 Redactie: 023-150225 «RONALD FR1SART <chef) ON NO HA VERMANS HANS JACOBS JOLANDA OUKES Vertalingen MARCREET HESUNGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving- DRIES DE BOERS SERVIE gaat weer deelnemen aan de vredesconferentie over Joego slavië van de Europese Gemeenschap. President Milosevic heeft dat gisteren aangekondigd, na een onderhoud met EG-bemiddelaar Lord Carrmeton. Wel eist Belgrado dat de EG haar sancties tegen Servië opgeeft. De EG kondigae de sancties vorig jaar af omdat Servië de vredesinspanningen zou saboteren. DE EG-LANDEN besloten vonge week al dat de boycot van Ser vië niet langer zinvol was. nu het bestand in Kroatië redelijk wordt nageleefd en de Verenigde Naties werken aan een vredes macht van 14 000 manschappen Alleen Duitsland hield nog een slag om de arm en wist de EG-partners te bewegen hervattng van de vredesconferentie als voorwaarde te stellen. NIEUWSLIJN In het Braziliaanse Rio de Janeiro wordt de laatste hand gelegd aan een replica van het Amerikaanse Vrijheidsbeeld, dat het dit weekein de losbarstende carnaval moet opsieren. De toeristen die normaal gesproken in groten getale de festiviteiten bijwonen, blijven dit jaar weg uit angst voor de criminaliteit. foto epa Geboortegolf in Jaar van de Aap China wordt dit jaar bedreigd door een geboortegolf. Het Chine se geloof dat kinderen die zijn geboren in een laar van de Aap (1992) bijzonder gelukkig worden, beweegt Chinese echtparen tot een veel actiever bedleven, zo vrezen ambtenaren die zijn belast met geboortebeperking. Vorig jaar was een volgens de Chinese astrologie buitengewoon ongelukkig Jaar van de Geit en veel echtparen stelden het krijgen van kinderen dan ook uit. Russen Estland mogen niet stemmen De in Estland wonende Russen zijn uitgesloten van de eerste parlementsverkiezingen, die in mei worden gehouden. Dit vloeit voort uit de wet op het staatsburgerschap die het parlement van Estland gisteren heeft aangenomen. In de wet staat dat immi granten tenminste twee jaar in Estland moeten wonen, de taal moeten beheersen en zich loyaal aan Estland moeten hebben getoond voordat zij de Estse nationaliteit krijgen. 'Operatie Hoop' ten einde Met het vertrek van twee vliegtuigen vol hulpgoederen vanuit de Duitse luchthaven Frankfurt naar Moskou en St. Petersburg is gisteren een einde gekomen aan de Amerikaanse luchtbrug 'Operatie Hoop' naar het Gemenebest van Onafhankelijke Sta ten (GOS). Sinds 10 februari heeft de Amerikaanse luchtmacht zo'n 2.000 ton levensmiddelen en medicijnen uit overtollige Amerikaanse legervoorraden overgebracht naar 24 steden in de voormal ge Sovjetunie. Japan op zoek naar nieuwe hoofdstad Tokyo is zo overvol geraakt dat Japan behoefte heeft aan een nieuwe hoofdstad. Dat heeft een door de Japanse regering aan gestelde onderzoekscommissie gisteren verklaard. De commis sie stelt in een onderzoeksrapport voor het parlement en andere overheidsinstanties buiten Tokyo onder te brengen. Tokyo moet wel het financieel en cultureel centrum van het land blijven. Ierse Hoge Raad verwerpt eerdere uitspraak Het 14-jarige Ierse meisje dat zwanger is geraakt na een verkrachting, mag toch in Groot-Brittannië een abortus ondergaan. Hiertoe heeft de Hoge Raad in Dublin giste ren besloten. Daarmee verwierp het Hof de uitspraak van een lagere rechtbank die het kind eerder verbood het land te verlaten. gingen voorstanders van abor tus de straat op, in Nederland Het besluit van het gerechtshof werden Kamervragen gesteld en LONDEN GPD-AP-Rtr-AFP deed vorige week zowel in bin nen- als buitenland een storm van protest opsteken. In Ierland Homo's niet welkom bij padvinderij Voor homoseksuelen is geen plaats in de padvinderij. De se cretaris-generaal van de We reldorganisatie van de Padvin dersbeweging, Jacques Moreil- lon, heeft dit gisteren gezegd. Hij reageerde hiermee in de Griekse hoofdstad Athene op een verzoek van padvinders uit San Francisco om homoseksu elen toe te laten. De leider van de internatio nale scoutbeweging zei dat hij geen uitpsraak doet over ho moseksualiteit buiten de pad vindersbeweging. „Maar wij hebben sterk het gevoel dat onze padvindersjeugd niet het jachtterrein mag zijn voor ho moseksuelen", aldus Moreil- lon. De Wereldorganisatie van de Padvindersbeweging is een in ternationale organisatie die padvindersorganisaties in 150 landen, waaronder Nederland, overkoepelt Een woordvoer der van Scouting Nederland liet vanmorgen weten zich ab soluut niet te kunnen vinden in de uitspraak van Moreillon „In alle geledingen van de maatschappij komt homo seksualiteit voor, dus ook in de padvinderij." Britse commentatoren spraken van internering van een 14-ja- rige". Abortus is in de Ierse Repu bliek verboden, maar nooit eer der is een Ierse vrouw belet naar Groot-Brittannië te gaan voor de ingreep. Het vonnis van de rechtbank bracht de Ierse re gering zodanig in verlegenheid dat zij de ouders aanbood de kosten van het hoger beroep te zullen betalen. Die belopen ruim 150.000 gulden. De Hoge Raad verklaarde het vonnis van de lagere rechtbank om technische redenen nietig. Het verbod om naar een ander EG-land te reizen, zo stelde het beroepscollege, is in strijd met het Europees recht. Bovendien wezen de advocaten erop dat de geestelijke gezondheid van het meisje in het geding is. De Ierse premier Reynolds /ei dat hij de beslissing van de Ho ge Raad 'verwelkomde'. Ook de woordvoerder van de oppositie partij Fine Gael is blij met de beslissing. Vrouwengroepen in Dublin en Londen hebben enthousiast gereageerd op ..het eervolle en snelle oordeel" van de Hoge Raad. Carmel Foley van de Ier se Raad voor de status van vrouwen' verwacht van de rege ring een duidelijke verklanng over de betekenis die deze zaak in toekomstige gevallen zal heb ben. De Vereniging voor de be scherming van het ongeboren kind' vindt echter dat het meisje is gebruikt door degenen die abortus aanmoedigen. Met het besluit van de Hoge Raad ontkomt de regering aan een nieuw referendum over de abortuskwestie, die de Ierse natie tot op het bot zal spliitën. In 1983 spr.ik het volk zuh in meerderheid uit voor een volle dig verbod. Volgens een rru ni uitgevoerde peiling is tweeder de van de ondervraagden nu echter van mening dat abortus in bepaalde omstandigheden incest en verkrachting zou moeten worden toegestaan. WASHINGTON/TEL AV1V HENK DAM en AD BLOEMENDAAL De Palestijnse delegatie heeft gjsteren in Washington, tijdens het vredesoverleg voor het Mid den-Oosten, een Israëlisch voorstel voor Palestijnse zelfbe stuur in de bezette gebieden, verworpen. In ruil daarvoor wil Israël namelijk dat de veiligheid en beheer van land en water in Israëlische handen blijven, dat Israël het recht houdt om jood se nederzettingen te blijven bouwen en dat de joodse bewo ners van de bezette gebieden hun eigen juridisch systeem houden. De Palestijnse woordvoerster Hanan Ashrawi noemde het Is raëlische voorstel 'belachelijk' en 'een belediging voor onze in telligentie'. „Wij gaan uit van de gedachte dat wij mensen zijn, met rechten, nationale rechten en rechten op grond." Het Israëlische plan was een reactie op een voorstel dat de Palestijnse delegatie begin deze week presenteerde, waarin wordt gepleit voor wetgevende, rechterlijke en uitvoerende macht voor de Palestijnen in de bezette gebieden, en een eind aan het Israëlische nederzettin- genbeleid wordt geëist. De eis van de Amerikaanse president Bush dat Israël de bouw van nederzettingen in be zet gebied moet staken om in aanmerking te komen voor kre dietgaranties, heeft emotionele anti-Amerikaanse reacties los gemaakt in de Israëlische rege ring. Minister Meridor (justitie) noemde gisteren de Amerikaan se voorwaarde 'racistisch'. Vori ge* week verweet premier Sha mir de Amerikanen dat ze de bezette gebieden 'Judenreiri willen maken. En zijn ondermi nister, Netanyahu, noemde dinsdag in een tv-uitzending de grenzen van voor 1967 'Auschwitz-grenzen'. Ondertussen gaan in Was hington de onderhandelingen over de kredietgaranties door. De verwachting is dat het Con gres uiteindelijk een 'technisch compromis' zal aanvaarden, waarbij het hele bedrag aan kre dietgaranties voor Israël zal worden goedgekeurd, maar nog niet toegekend. militaire betekenis, maar ook van politieke. De stap kan ver keerd worden uitgelegd, name lijk als teken van verminderde belangstelling. Dit maakt het er voor de Amerikaanse regering niet makfaettjkev op n mém voor voortzetting van de Ameri kaanse aanwezigheid in Euro- BRUSSEL PETER Pt VRIES CORRESPONDENT De aankondiging dat Canada haar laatste 1100 militairen uit Europa terugtrekt, heeft de vrees aangewakkerd dat ook de Verenigde Staten haar Europese troepenmacht verder zullen in krimpen. Volgens Navo-secreta- ris-generaal Wömer kan het be sluit 'gemaltkelijk worden opge vat als een verkeerd teken'. De Canadese regering kon digde gisteren onverwacht aan dat zij zich door begrotingspro blemen pitwonjwi riö .ii naai soldaten uit Europa terug te trekken. De opperbevelhebber van de Navo-troepen in Europa, gene raal Galvin. vindt dat de Eu ropese landen snel met een dui delijk signaal moeten komen dat ze het op prijs stellen als Amerika militair in Europa aan wezig blijft. Volgens Galvin moeten de VS minimaal 150.000 man in Europa houden. Tegen Nederlandse joumalis ten. gisteren bijeen in Mons, zei Wömer het Canadese besluit te betreuren: „De Canadese aan wezigheid was niet alleen van pa. Binnen de Navo bestaat de vrees dat de VS zich vrijwel ge heel uit Europa terugtrekken, nu de Russische dreiging is ver dwenen en West-Europa steeds nadrukkelijker probeert een ei gen veiligheidspolitiek te voe ren. Vijf jaar geleden waren er nog Ui. IKK) \nu-nkaanse sold.» ten in Europa gelegerd, maar die troepenmacht zal in het ka der van de ontspanning worden teruggebracht tot 150.000 man. Ruim 3300 officieren m on deroffit leren van het Britse Ie ger ontvangen vandaag brieven waarin staat dat ze overbodig /ijn geworden Het is de e.-rste golf van gedwongen ontslagen In een operatie waarbij de sterk te van het leger in 1995 moet zijn teruggebracht van 160.000 naar 116.000 man. Grote verandering na wegvallen Sovjetunie De meningen zijn verdeeld in Turkije. Is het nou een walvis of een witte dolfijn die in de Zwarte Zee, ter hoogte van de Turkse steden Sinop en Gerze, rondzwemt? De ongewone gast trekt veel publiek. Duizen den belangstellenden trekken dagelijk naar Sinop om een glimp op te vangen van het spierwitte dier. Vooral tijdens het voederen laat de buitelaar zich goed bekijken. Het gemeentebestuur van Sinop is een in zamelingsactie begonnen voor onderdak en voeding voor de dolfijn. fotoipa BR USSR HANS DC BRUUN CORRESPONDENT 'Finlandisering' was jarenlang de negatief geladen term voor een politiek, waarbij een klein land zich ondergeschikt maakte aan de grillen van een grote buur. IX' term verwees direct naar Finland, dat ruim 40 jaar lang zijn onafhankelijkheid wist te bewaren door zich angstvallig neutraal op te stellen en niets te doen wat de grote Sovjet-buur zou kunnen irriteren. Het uiteenvallen van de Sov jetunie heeft ook voor de Fin nen enorme veranderingen te weeggebracht. Het einde van het Sovjet-imperium betekende ACHTERGROND CORRESPONDENT BUDAPEST RUNA HELUNGA HANS GERTSEN Conservatief en nationalistisch zijn termen die voor meer Hongaarse politici opgaan, maar Jozsef Torgyan is meer. De 59-jarige advocaat en voorzitter van de boerenpartij is niet alleen aartsconservatief, hij is een ge ducht anti-semiet, een demagoog en mani pulator van de eerste orde. Hij is regelmatig goed voor dikke krante koppen en niet alleen omdat hij ooit meen de dat journalisten die kritisch over hem schreven, dienden te worden afgeranseld. De wijze waarop hij partijvoorzitter is ge worden is bijvoorbeeld uiterst curieus. Tij dens een partijcongres énkele maanden ge leden werd hij door de meerderheid van de congresgangers afgewezen. Daarop werd het congres gesloten, maar zijn aanhang bleef zitten, heropende de vergadering en stemde alsnog met zijn benoeming in. Geruchtmakend was ook de kwestie van zijn eventuele medewerking aan de gehei me dienst. Premier Jozsef Antall zegt bewij zen te hebben dat Torgyan informant van de communistische geheime dienst was en bovendien ooit het lidmaatschap van de Communistische Partij heeft aangevraagd. De premier heeft herhaaldelijk gezegd dat hij de bewijzen aan Torgyan wil overhandi gen. Maar het antwoord van de partijvoorzitter is simpel: hij weigert de betrokken envelop al maanden in ontvangst te nemen. Boven dien heeft hij zowel de premier als de mi- Een klein politiek stormpje rimpelde de ze week het normaal vrije gladde opper vlak van de Hongaarse politiek. Jozsef Torgyan, notoire dwarsligger, mopper pot en leider van de Partij voor Kleine Landeigenaren (FKgP), trok zich met zijn aanhang terug uit de regeringscoalitie. Een regeringscrisis? Nauwelijks. Hooguit haalden veel politici opgelucht adem dat hij eindelijk de biezen heeft gepakt. nister van binnenlandse zaken i wegens smaad. Een uitspraak daarover i nog niet, maar het heeft wel gewerkt: de discussie over zijn verleden is uit de krante kolommen verdwenen. 'De strijd tegen het Antallisme', zo recht vaardigde de boerenleider zijn besluit om zijn steun aan de regering op te zeggen. Fractieleden die de regering zijn blijven steunen, en dat is het merendeel van de FKgP-parlementariërs, zijn door Torgyan afgelopen week geroyeerd. Eerder had hij gedreigd alle ministers en staatssecretaris sen hun partijlidmóatschap te ontnemen, omdat zij hem na de twijfelachtige verkie zingsprocedure niet als voorzitter wilden erkennen. Maanden had hij de regering in spanning gelaten: zou hij zijn steun aan de coalitie in trekken of niet? Het deed niet echt ter zake. Van de 45 man sterke parlementsfractie hebben 33 afstand van hun voorzitter geno men, zodat de regering geen moment haar meerderheid in het parlement dreigde te verliezen. Maar het hield de gemoederen bezig, vooral omdat Torgyan ondanks alles geen onbelangrijke politicus is. De Partij voor Kleine Landeigenaren was di reet na de Tweede Wereldoorlog de grootste partij van Hongarije. Ze ontleent een deel van haar aantrekkingskracht aan de naam die ze destijds heeft verworven. Bovendien weet Torgyan dankzij zijn radicale nationa lisme bij veel mensen een snaar te beroe ren. Dat is vooral zorgwekkend, omdat veel Hongaren teleurgesteld zijn over de huidige politiek. Als die mensen zoeken naar nieu we politieke wegen, zouden de nationalis ten daarvan wel eens het meeste profijt kunnen trekken. Voorlopig is overigens nog helemaal niet duidelijk welke van de twee fracties nu ei genlijk de baas is in de FKgP- IX uit de par tij ge/ette 33 fractieleden hebben inmiddels een eigen partijbijeenkomst gehouden. Daar kwamen in het totaal zo'n 3.700 afge vaardigden uit het hele land op af, uit in het totaal 68 partijdistricten. Torgyan op zijn beurt eist van de regering en het parlement dat die zijn fractie als de enige ware erkennen. Zo niet. zo heeft hij gedreigd, dan zal hij 'de internationale or ganisaties' laten weten dat Hongarije af glijdt naar terreur en dictatuur. CORRESPONDENT Het Front National wordt mogelijk de grootste partij in de regio Marseille bij de komende regio nale verkiezingen. Volgens een opniepeiling die gisteravond door de Franse televisiezender TF1 openbaar is gemaakt, gaat de partij van le Pen ruim 26 procent van de stemmen halen in het de partement Bouches-du-Rhóne. Het extreem rechtse Front National dreigt daar mee de rechts-liberale coalitiepartij UPF van Jean-Claude Gaudin en de lijst Energie Sud van Bernard Tapie in hun eigen kiesdistrict voorbij te streven. Gaudin en Tapie zouden respectievelijk op 24 en 21 procent van de stemmen kunnen re kenen. Het departement Bouches-du-Rhóne (Marseille en timgrung) is het belangri|ksir dpMM van de regio Provence-Alpes-Cótc d'Azur (PACA) en levert 49 van de 123 zetels in de regionale raad. 'Indonesië wil geen hulp onder voorwaarden' DEN HAAG ANP „Als Nederland ontwikkellngs- hulp blijft koppelen aan men senrechten, dan hoeven we die hulp niet." Dit zei de Indonesi sche minister van buitenland se zaken Alatas vanmorgen bij zijn vertrek uit Nederland. Gis teren zei minister Pronk (ont wikkelingssamenwerking) Ala tas nog dat Nederland het ver band tussen mensenrechten en hulp blijft leggen. Alatas sprak met Pronk over het bloedbad dat militairen in no vember op Oost-Timor aan richtten. I)aarhij vielen vol gens Indonesië 50 doden, maar volgens mensenrechtenorgani saties veel meer. Zeker twee mensen zijn de afgelopen dagen omgekomen toen dm - zenóen hongerige Albanezen voedselopslagplaatsen bestormden Deze bakker in Tirana durft alleen nog maar vanachter een getralied raam brood te verkopen. foto fpa ook het einde van de Finlandi sering. Finland heeft vanuit het oosten niets meer te vrezen, maar voorlopig ook weinig te verwachten Daarom is het logisch dat de Finse regering vandaag of mor gen al besluiten het ÜDM schap van de EG aan te vragen. Alleen in de EG kunnen de vijf miljoen Finnen de gevolgen van de veranderingen in de Sovjetu nie opvangen Want ilie /i|n drastisch: oe export is door het wegvallen van de Sovjet -klandi zie ingezakt, de werkloosheid bedraagt 14 procent, en de in dustriële produktie daalde fors. Een kwart van de Finse export ging vroeger naar de Sovjetunie, waar de Finnen vooral olie en aardgas voor terugkregen Maar ook de olie en gaswinning in het Gemenebest voor Onafhan- ki11kMali u n >S| draait nn t meer op volle toeren. Finland, dat vooral leeft van de scheeps- en bosjwuiw. wat elektrnnu a rn de landbouw, heeft een vrelzij- dikt. t r. UHQIIÉ» nodig om in het nieuwe Europa volop mee te kunnen. De EG zal overigens geen moeite hebben met de Finse toetreding Het gaat immers <>tn een rijk en welvarend land (hef inkomen per hoofd van di be volking ligt zelfs boven dat in Nederland), hel is een stabiele en westers georiënteerde demo cratie, die nauwelijks schulden heeft en een laag begrotingste kort. Bovendien behoort Finland tot de Europese Vrljhandelsas aociatie (EVA), waarmee de EG net een akkoord over de vor ming van ren grote vri|handels zone heeft afgesproken. Die 'Europese Economische Ruim te' kan worden gezien als een opstapje voor het KG-lidmaat- schap Niet voor niets hebben de EVA-landen /weden en Oov mrfpk ai wmèm hM BG-Bd maatschap aangevraagd IX I inse oppositie tegen het EG-lidmaatscnap komt voorals nog vooral uit de centrum rechtse agrarische hoek. IX vakhonden en werkgevers zijn vóór en ook de socialisten zul Ion het niet tegenhouden, ook al hameren /jj op de traditionele Ktnsc neutraliteit.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7