Sport Robert de Wit klaar voor grote klapper Bax is kansloos tegen produktief Alter Boys: 8-2 Bovelander eindelijk op toeren Donderdag 27 februari 1992 A BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER N WANROOY ROB V 27 Barcelona staat centraal bij toegewijde tienkamper Daley Thompson tiranniseerde jarenlang de tienkamp. De arena was zijn speeltuin, het materiaal zijn speeltuig. De Brit speelde met zijn spieren, met zijn concurrenten en met zijn publiek. Lolbroek Thompson draaide boven dien zijn hand niet om voor een vorstelijk puntentotaal. EINDHOVEN GPD „Hij was een genie. Altijd enorm toegewijd en toch ont spannen tot de laatste centime ter. Dat was zijn grote kracht", aldus Robert de Wit. Die heilza me ontspanning ontbeerde de Eindhovense tienkamper de af gelopen twee jaar. De Neder landse hercules was gestresst, gejaagd en geblesseerd. Maar gebroken is hij nog altijd niet. De Wit gelooft heilig in een te rugkeer aan de meerkamptop. Het Europese indoorkampioen schap in Genua beschouwt hij als serieuze test in de aanloop naar olympisch Barcelona. .Al les wat er aan energie en agres sie in mijn lichaam zit, gooi ik er in Genua uit." In het krachthonk kletteren de gewichten. Erik de Bruin, Frans Maas en Robert de Wit, oftewel de 'heilige drie-eenheid' van de Nederlandse atletiek, werken zich in het zweet. Mini maal één keer per maand krui pen ze samen onder de halters. „Wij vormen een soort elite clubje", lacht De Wit. Een kliek je van gelijkgezinden en gelijk- denkenden. Ze delen een spe ciale vorm van begrip. Commu niceren met een enkel woord of gebaar. „We zijn eigenwijze 'einzelgangers' die zich hebben verenigd. Het is iets heel vreemds wat we met elkaar hebben. Het lijkt wel alsof we met elkaar getrouwd zijn." Ro bert de Wit (29) put nieuwe mo tivatie uit zijn speciale band met verspringer Maas en dis cuswerper De Bruin. „We kun nen elkaar enorm stimuleren. We werken aan hetzelfde doel en zijn qua karakter precies het zelfde. Het gaat allemaal zo spontaan. Het is een lust. Het is in de Nederlandse atletiek ei genlijk uniek dat drie mensen op dit niveau zo aan elkaar han gen." Overwerkt De Eindhovense krachtpatser was hard toe aan een nieuwe prikkel. Bijna twee jaar bleef hij buiten beeld. „Op de momen ten dat ik er moest zijn was ik er niet. Een verhuizing, aanpas singsproblemen en privé-om- standigheden die minder moti verend waren. Ik had het te druk en was compleet over werkt." De Wit kampte boven dien met fysieke problemen. „De voetblessure die mij tijdens het EK van Split tot opgave dwong, bleef opspelen. De lin kervoet is nog steeds de zwakste schakel van mijn lichaam." De nationaal recordhouder tien kamp (8447 punten) zegt nu een beter evenwicht te hebben gevonden tussen training en rust. „Ik laat me niet meer over de kling jagen. Als ik merk dat ik overspannen dreig te raken, trek ik aan de rem." De Wit heeft prioriteiten gesteld. De baan bij DAF (achttien uur) en zijn eigen computerbedrijfje zijn nog slechts bijzaak. „De sport is mijn voornaamste dag taak. Daar wijkt alles voor." De accenten in de training liggen op snelheid en kracht. Halters van 200 kg en meer worden uit de houders gelicht. „Er wordt keihard gewerkt. We zijn alle drie ijdel. Ieder wil laten zien wat hij kan." De haast maniaka le aanpak van de krachttraining uit zich bij De Wit en Maas in spierpijn. „Erik de Bruin wordt er af en toe lichtelijk onpasselijk van." Fysieke bevrediging noemt De Bruin dat. „Maar hij geniet er niet van." Hard trai nen geeft een band en extra motivatie. De Wit: „Ik put men tale kracht uit trainingsresulta ten en voel me sterker dan ooit tevoren." Gesjoemel De Wit heeft een hekel aan ge sjoemel met de training. Zelfs wanneer het regent heeft hij nog plezier. „De eerste vijf mi nuten raak je helemaal door weekt. Eenmaal zeiknat denk ik: de concurrentie zit nu op zijn gat. Nu kan ik mijn winst boe ken. De meerkamp vergt één en al toewijding. Kun je die niet opbrengen, dan ben je half slachtig bezig en weet je zeker dat je de top niet bereikt." Bin nenin zit de agressie, de ener gie, de strijdlust. De Wit wil zich bewijzen. Het olympisch vuur wakkert weer aan. Maar als geen ander weet hij dat een tienkamper kwetsbaar is. De blessures lopen als een rode draad door zijn carrière. „Op hoog niveau ben je breekbaar." De ernstigste kwetsuur, een vastgelopen wervel, kostte hem Tienkamper Robert de Wit: „Alles wat er aan energie en agressie in mijn lichaam zit, gooi ik er in Genua uit" deelname aan de Spelen in Los Angeles. Achillespees- en voet problemen noopten hem tot een vroegtijdig afbreken van de WK-tienkamp in 1987 en de EK van 1990, terwijl hij de WK van Tokyo door allerlei andere toe standen misliep. „Ik troost me met de gedachte dat ik toch meer wedstrijden heb afge maakt. dan afgebroken", zegt De Wit, die bij de Spelen in Se oul (1988) beslag legde op een voortreffelijke achtste plaats. De Wit, ondanks zijn 98 kilo een loperstype met bijzonder talent voor het polshoog, scoor de vier jaar geleden zijn hoogste puntentotaal. Bijna in zijn eigen achtertuin liep. sprong en wierp de Brabander 8447 punten bij elkaar. Nog steeds goed voor een plaats in de top-25 op de wereldranglijst. De Wit maakte een haast onvoorstelbare sprong van ruim 300 punten. „Toen wist ik dat 8800 punten niet langer een utopie hoefden te zijn. Ik wist bovendien zeker dat je een wereldrecord ook clean kunt verbeteren." Vermoedens De affaire Krabbe wordt aange roerd. Een heikel thema. Ook voor De Wit. De plasjesaffaire betekent een flinke klap voor de atletiek in het algemeen. De Wit vindt dat de dopingproblema- tiek alle aandacht vereist. Meer wil hij er niet over kwijt. „Het blijven toch altijd vermoedens. Wij als atleten moeten ons daar niet mee bemoeien. Er zijn al heel wat mensen de mist inge gaan. Ik werd zelf in 1988 be schuldigd door de Franse tien kamper William Motti. Iemand die nota bene korte tijd later zelf werd gepakt. Ik houd me liever van de domme. Ik weet van niets. Ik ben voor mezelf goed bezig. Wat de anderen doen moeten ze zelf weten." De Wit is bezig aan een project: Bar celona. Dertig, veertig uur per week heeft de Eindhovenaar en kel aandacht voor de sport. „Toch ben ik niet zo n mono maan als De Bruin. Ik kan me compleet op iets storten, maar laat af en toe ook de teugels vie ren." Vorig jaar zette De Wit de eerste stap richting Spelen door in Tallance met 7842 punten aan de b-limiet te voldoen. Dit jaar eist de bond nog de a-li- miet van 8000 punten. „Als ik heel blijf gaat die er eind mei in Götzis aan." Na twee kwakkelja ren heeft de volhardende De Wit weer vertrouwen in de toe komst. Dit weekeinde maakt de Eindhovenaar tijdens het EK-in- door in Genua, waar voor het eerst een meerkamp op het pro gramma staat, zijn rentree op het internationale podium. „Ik ben voor 95 procent blessure- vrij. Ik kamp alleen nog met wat overbelastingen door de nieuwe krachttraining." Op de zeven kamp (60 meter verspringen, kogelstoten, hoogspringen. 60 meter horden, polshoog en 1000 meter) wil De Wit behoor lijk presteren. „Het zijn allemaal explosieve nummers. Het wordt dus uitkijken voor blessures. Maar ik doe geen consessies. Ik geef alles wat ik heb en ga voor één plaats: de eerste." De Wit verschijnt met nieuw elan in de arena. Hij straalt kracht en strijdlust uit. Hij oogt ontspan nen. Denkt: wat Thompson kan. kan ik ook. En vervolgens vast beraden: „Dit jaar ga ik de grote klapper maken. KARACHI ANP Floris Jan Bovelander heeft de Nederlandse hockeyploeg giste ren in Karachi de weg gewezen mogelijke troostprijs de èen bronzen medaille in het toer nooi om de Champions Trophy. Met drie doelpunten uit even zoveel strafcorners had de Bloe mendaler een groot aandeel in de overwinning van 4-1 op Groot-Brittannië. Volgens de gewijzigde formu le speelt Oranje morgen om de derde plaats tegen Pakistan, dat tot teleurstelling van de 30.000 toeschouwers met 3-4 verloor van Duitsland. De Duitsers, houders van de beker, treffen Australië, dat de Champions Trophy al vijf keer veroverde, in de finale. De Pakistaanse doelman Sha- hid Ali Khan werd in de 25ste minuut zo hard aan het hoofd getroffen bij een strafcomer van Fischer, dat hij groggy van het veld moest worden gedragen. Een half jaar geleden eindigde Nederland in het voorgaande toernooi om cfe Champions Trophy in Berlijn na de regulie re halve competitie als derde met vijf punten uit vijf wedstrij den. Door de zege op de Britten, die overigens erg geflatteerd was, kwam Nederland nu een punt hoger uit. Voor coach Hans Jorritsma is het nog altijd mogelijk zijn 'werkrecord' van minstens een plaats bij de eer ste drie in een toernooi te be houden. De zege kreeg al in de tweede minuut gestalte toen Bovelan der in de eerste strafcomer met succes uithaalde. Hij herhaalde dat dertien minuten later met een hoge push. Nederland, dat aan een gelijkspel voldoende had voor het bereiken van de wedstrijd om brons, moest nog voor rust een tegentreffer, van Clift, toestaan. Daarbij ging Poortenaar niet vrijuit. Na een nieuwe geslaagde cor ner van 'Flop' kort na de hervat ting kon Oranje weinig meer ge beuren. Wel ontstonden er daarna voortdurend hachelijke momenten voor de ouderwets reagerende doelman Leistra, die zich steeds meer opwond over de fouten, die vlak voor hem werden gemaakt. De Britten, bij wie de tegenwoordig in de tweede divisie spelende spits Sean Kerly geen schaduw is van de vroegere goaltjesdief, wisten geen raad met zeven strafcor- „Leistra gaat languit liggen. Dat mag al ruim twee jaar niet meer. Maar er is geen scheids rechter, die daar tegen op treedt", foeterde de Britse manager Bemie Cotton. Twee minuten voor tijd, toen Van den Honert met een gele kaart aan de kant zat, maakte invaller We- terings aan alle onzekerheid een eind (4-1). Dinsdagavond hadden spe lers en coach alle op- en aan merkingen, die er maar over het pijnlijk zwakke spel tegen de Duitsers gemaakt konden wor den op tafel gelegd. Jorritsma: „We hebben de situatie met z'n allen geëvalueerd. Meer wil ik er niet over kwijt. Wat we precies hebben besproken houd ik voor mezelf." Mare Delissen wilde er wel iets dieper op ingaan. „Veel mensen denken dat ik als aan voerder en spelverdeler voorop moet gaan. Zo is het niet hele maal, al geef ik direct toe dat ik momenteel niet in goede doen ben. Maar het werk moet met de hele ploeg gedaan worden, het gaat iedereen aan. We vin den wel, dat het zo langzamer hand vijf voor twaalf is gewor den. Het gaat misschien iets te ver het zo te stellen, toch komt het daar ongeveer op neer. Het is iedereen duidelijk dat we de gouden plak in Barcelona kun nen vergeten als we zo blijven spelen. Dus moeten we er har der voor gaan werken." Jorritsma is er over de volgens iedereen noodzakelijk verande ringen richting Barcelona nog niet helemaal uit. „De mogelijk heden zijn beperkt door de ver- Floris Jan Bovelander blijft op de been plichtingen in de competitie en de Europacup met Pasen. Ik heb me voorgenomen de spe lers van de selectie in die perio de strakker te begeleiden. Hier is gebleken dat er nog heel wat schort aan de conditie van onze spelers. De bedoeling was en is dat ze stapsgewijs in topcondi tie komen. Dat kan door de competitie, de clubtrainingen en het huiswerk dat ik ze mee geef. Daarnaast is iedereen er van doordrongen dat er wat ex tra's gedaan moet worden. An ders blijven we achter de feiten aanhollen. Dat is de les van dit LEIDEN AAD SIERAzaalvoetb- almedewerker De zaalvoetballers van McDo nald's konden het Haagse HMSH gisteren pas in de laatste minuut op de knieën krijgen. Het duel in de tweede divsie eindigde in 4-3. Bax deed het een stuk minder. De Voorhout- se formatie werd door Alter Boys geveegd: 8 2. In de hoofd klasse blijft het ongemeen span nend. Koploper Boerenburg haalde behoorlijk uit tegen Ei genbrood. In N'oordwijk werd net liefst 9-1. Overige uitslagen: Bram's Snackbar-Wally sport 4- 1, Migor-Stoof 2-0, Roac '79- THB Boys 1-6 en Sleutels-ACS Alter Boys-Bax 8-2 De ook ir^de Leidse regio be kende Ron de lager heeft ook in de zaal een neusje voor doel punten. Dit bleek gisteravond in de wedstrijd tussen Bax en Alter Boys. Hij was de steunpilaar waarop menige Haagse aanval leunde en nam de helft van de Haagse produktie voor zijn re kening. De Voorhouters keken bij rust tegen een 3-1 achter stand aan en in de tweede helft was Bax kansloos. Voor Bax scoorden Patrick Scheurwater en Mart Bax. Rick van Dijk mis te in de eerste helft een straf schop. De Voorhouters kunnen door dit resultaat hun titelaspi- raties voorlopig wel vergeten. McDonakl's-HMSH 4-3. McDonalds kwam gisteren in de Leidse Drie Octoberhal al in de eerste minuut op achterstand en het het duurde lang voordat dat Gijs van Diemei na een wondom hone at dé voor 1 1 zorgde. De Leidse ploeg kwam nog twee keer op achterstand, maar uiteindelijk was er toch winst. Herman van Marwijk en Hans van Marwijk (2) scoorden en zorgden voor de 4-3 winst. De winnende treffer viel pas in de laatste Ten Kate en Dirks favoriet voor 'Twintig' MARTIN HOEKSTRA Tonnie Dirks en Marti ten Kate moeten het gemis van Katrin Döne en Carsten Eich bij de Twintig van Alphen opvangen. Het duo van de vonge editie ontbreekt zaterdag 7 maart van wege een trainingsstage in Mexico. De strijd gaat over een gewij zigd parcours. De Zevengaten- brug in Ter Aar is door renova tiewerkzaamheden buiten ge bruik. Daardoor wordt er ruim 3r5 kilometer meer in Alphen zelf gelopen dan gebruikelijk was. De vrouwen lopen dit jaar hun 15 kilometer apart van de veteranen. „Een experiment", legt Ad Persoons namens de or ganisatie uit. „De veteranen l<v pen nu net als de wedstrijdlo pers een race van 20 kilometer." Deze wijzigingen gelden overi gens alleen voor het wedstrijd gedeelte over 20 kilometer. De route van de 15 kilometer is hetzelfde gebleven. Dat geldt niet voor de volgorde van de ra ces. De rolstoelatleten gingen voorheen altijd na de prestatie loop van start met als gevolg dat ze midden tussen de vaak jeug dige prestatielopers belandden. Persoons: „De wheelers gaan nu na de vrouwen van start. We hebben ook een linnet Mdd Komen ze niet binnen 55 minu ten aan de finish, dan halen we ze van het parcours af. Anders wordt het allemaal te gevaar lijk." Een nieuwtje is dat de vrou wen dit keer hun eigen race hebben. „De vrouwen hadden daar om verzocht /c kregen vaak het idee dat de veteranen tegen hen gingen lopen. Soms hielpen veteranen weer andere loopsters, bijvoorbeeld clubge- notes. door ze uit de wind te houden. We hebben onze nek uitgestoken en de \Touwen een eigen race over 15 kilometer ge geven. De veteranen lopen nu 20 kilometer. De praktijk leerde toch al dat steeds meer \etera nen bij de wedstnjdlopers in schreven. Ze vonden het par cours te kort om zich goed VDOI te bereiden op de voorjaarsma- rathons. Ik zeg met nadruk dat dit een experiment is. Wc zullen het achteraf toetsen. Maar dc inschrijvingen zijn er in elk ge val niet minder om De Twintig van Alphen is dc zesde loop in een cyclus van ze ven. die allemaal tellen voor de Pickwick Ruil IasM< S. MB Bt ciaal klavsement met extra geld- prifzen Om mM te dingen naar die hoofdprijs moet een loper minimaal \i|f wedstrijden van de zeven hebben meegelopen Omdat in Alphen de voorlaatste race wordt gehouden, valt te verwachten dat de strijd om dc punten flink losbarst. Persoons: „Ik verwacht dat er zelfs al wat beslissingen gaan vallen Want niet alle atleten lopen in dc af sluitende Cit-Pier-City in Den Haag op 28 maart." Wat dat klassement betreft zullen alle ogen toch gevestigd zijn op Tonnie Dirks. dc lijst aanvoerder en zijn naaste bela ger Marti ten Kate, die dit jaar dus wel van de partij is in AJp- hcn. Ten Katc. een tempobeul op de weg. heeft in het verleden aj vier keer dc Twintig van Alp hen gewonnen Ook de voor het Alphense AAV36 uitkomende Aart Stigter kan zich nog kans hebber noemen op de totaal//* ge met zijn huidige vierde plaats op slechts dertien punten afstand van lijstaanvoerder Dirks. Bij de vrouwrn konM -" la Beurskens aan de start. SCOREBORD '90 2-3 (1-1). 21. 0-1. 36 Clayton 11. 82 B'eet- Breetveld 1-3. 89 Clayton 2-3 26 17 5 4 39 53 - 17 6 32 40 - 25 (Wageningen). De Roodeer Helmond Sport Heracles 10 (0-0). 79 Koenraadt 1-0 Scheidsrechter Van der Henk Toeschouwers 1100 Gele Kaan P de Vr.es (Helmond Spl. Ste.n- Cambuur VCV Zeeland 4 1 (2-0) 41 Crüden 1-0. 43 Dantuma 2-0. 48 Keuer 3-0. 54 Mols4-0. 61. Nielsen 4 1 Scheidsrechter Meyer Toeschouwers. 6800 EERSTE DIVISIE 26 10 9 7 29 23 10 8 5 28 25 10 6 9 26 43 - 37 Heeren 25 8 10 7 26 38 - 42 NEC 26 10 6 10 26 37 - 31 NAC 25 7 11 7 25 43 - 38 RBC 26 6 13 7 25 26 - 28 fenBc 25 8 8 9 24 26 -34 Haariei 27 8 7 12 23 28 - 37 27 4 8 15 16 25 - 51 26 3 7 16 13 20 - 46 25 2 6 17 10 22 - 59 30 12 8 10 32 38 - 40' 29 12 7 10 31 29 13 5 11 31 30 11 9 10 31 30 10 8 12 28 NEC - Go Ahead Eagles 5-1 (4-0). 2 Van Wonderen 1-0.4 Aalbers 2-0, 13 Van Wonderen 3-0. 29 Lok 4-0. 65 Lok 5-0. 76 Boere 5-1 Scheidsrechter Lammers Toeschouwers 2480 Wageningen Telstar 2 1 (1-0). 25 Van de Weert 30 9 5 16 23 Zeeland 30 4 4 22 12 30 - 75 Heracles. Cambuur en GA Eagles BEKER Roda JC - FC 0 1 (11) 13 Bi|l 0-1. 22 A 1. 55 Boerebach 3-1 (stra 1 Scheidvechter Van vi* 28 16 7 5 39 52 34 29 16 5 8 37 68 - 40 30 15 7 8 37 57 - 36 28 13 9 6 35 50-32 28 13 9 6 35 52 - 36 30 14 7 9 35 45 - 36 30 14 6 10 34 47 - 49 30 12 9 9 33 33 28 1-1.46 Huiberts 2 155 Toeschouwers 6 000 JC). van dei Meer (FC Utrecht) VW- Sparta 2-2(1-1, 1-1). 13 Venet Van der Gaag 11 107 Van Leenders rard de Noo'ier 2-2 Scheidvechter i «houwers 3700 Strafschoppen Vurens 0-1. Or lessen 1 Smits 2 2. van der Gaaf over. Venet.aai M 43 BUITENL.VOETBAL I 10 11 28 36-39 8 13 26 40 - 56 9 15 21 36-58 9 17 17 32-60 SPANJE Spanje Kwartf-au* b d 3-0). La Coruna - Sevilli ENGELAND: rec^a. Middlesborough - Portsmouth 2- Southampton - Bolton 3-2 n ZAALVOERBAL [EDE DIVISIE: Po/el 'dograaf 6-2 Frans IS-RGC 7-5, Alter Boys-Bar 8-2. McDonakJV HOOFDKLASSE gesp Qoere"Durg E genb-ood 9 1 ,«Si.i» iri80" BASKETBAL CruCQ en Poortenj I. Brinkman 10 V WIELRENNEN 1 (Spa) - 112 9 v Tal- SCHAKEN TENNIS GROTE PRiJS wicimucvuc law- 38 180 »~vj). 2 w 1 i (Dui) 80-78 iaiwe fmaie. Fcum VadadoiKJ d Rome flta) 67-66Eerste COMPETITIE: Li te R Eindhoven Canad ans n Heider 70-75 I 70-76 F i <A»> 172-1/2. Geifand (WPj wj» Oatt> (VSO 1-0. Beiievski (O

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 27