Sport Ivan Lendl af door zijdeur 'De fietsende dwaas' Gerrit Schulte (76) overleden Vriesekoop rekent op dubbel-ticket In een Keuken van Ons mag U gerust Flink opscheppen. Van 't Schip loodst Ajax naar veilige haven Strafschoppen nekken VVV Paul Haarhuis overtreft zichzelf Ivan Lendl toonde zich gisteren in Ahoy' een slecht ver liezer, nadat Paul Haarhuis hem de oren had gewassen. De Tsjech weigerde te verschijnen voor de gebruikelijke persconferentie en vluchtte via de achterdeur naar zijn hotel. NIEUWSLIJN Leo van Veen weer op vrije voeten WAALWIJK - Leo van Veen is weer vrij. De trainer van RKC was maandag gearresteerd op verdenking van belasting-fraude. Twee dagen en nachten verbleef Van Veen op het politie-bureau in Waalwijk. „Ze hadden me nog een nacht kunnen houden, maar kennelijk was dat niet nodig", aldus Van Veen gisteren. „Vorige week was me al verteld dat ik maandag verhoord zou worden, met de kans dat het enkele dagen zou kunnen duren. Als het dan allemaal voorbij is, ben je toch opgelucht." DEN BOSCH ANP Gerrit Schulte is gisteren op 76- jarige leeftijd in Den Bosch aan een hartstilstand overleden. Schulte maakte voor en na de Tweede Wereldoorlog naam als weg- en baanrenner. Schulte verbond zijn naam aan de wielersport. Niet alleen door zijn prestaties maar ook door de naar hem genoemde trofee, die sinds 1955 jaarlijks aan de beste wielrenner van Nederland wordt toegekend. Schulte, in 1916 in Amster dam geboren, drukte zijn stem pel op de professionele wieler sport tussen 1938 en 1960. 'De fietsende dwaas' werd zijn be kendste bijnaam. Toegekend door een Franse wielerjouma- list, die in 1936 tijdens het inter nationale criterium van de Pa- rijse Tuillerieën een demonstra tie van de fysieke mogelijkhe den van de toenmalige amateur kreeg voorgeschoteld. Schulte was een krachtmens, bewees hij later nog vele malen. In zijn lange loopbaan won Schulte ruim honderd wedstrij den op de weg, op de piste overschreed hij het aantal van tweehonderd. In 1948 veroverde hij de wereldtitel achtervolging, zijn specialiteit. In zijn geboor teplaats was hij te sterk voor de Italiaan Fausto Coppi. In 1956 pakte hij bij de wereldtitelstrijd op de weg brons achter de Bel gen Rik van Steenbergen en Rik van Looy. Schulte reed 73 zesdaagsen, waarvan hij er negentien won en zeventien keer de tweede of derde plaats opeiste. Meestal aan de zijde van Gé Peters, later ook met Peter. Post. In 1955 werd de Club van 48 opgericht, waarbij Schulte ook betrokken was. De eerste naar hem genoemde beker ging in dat jaar naar Arie van Vliet. Drie jaar later mocht Schulte de tro fee zelf in ontvangst nemen. Gerrit Schulte wordt zater dagmiddag in Vlijmen gecre meerd. ROTTERDAM ROB VAN DER ZANDEN In de haast vergat hij nog bijna zijn envelop met startgeld op te halen. De vele dollars die hij kreeg voor drie uurtjes tennis in drie dagen Rotterdam beteken den weer eens pure geldver- kwisting. Een fractie van zijn inkom sten moet Lendl afstaan aan de spelersvakbond, de ATP. Die verplicht de spelers namelijk om na een wedstrijd naar de perszaal te komen, waar de journalisten gedurende een gelimiteerde tijd vragen kunnen stellen. De ATP paste snelrecht toe en besloot een uur na de partij tot duizend dollar boete. De 31-jarige Tsjech, nog steeds op zoek naar een Ameri kaans paspoort, was een vent geweest als hij was komen ver tellen dat hij door een hele goe de Nederlander was verslagen. Want dat waren de feiten. De in Rotterdam wonende Brabander - een week geleden werd hij 26 - steeg bij vlagen boven zichzelf uit en produceerde tennis van topniveau. In de eerste set walste hij de geschrokken Lendl, nummer 8 van de wereld, plat: 6-1. Het leek te mooi om waar te zijn. En inderdaad, Haarhuis beleefde een terugval in de tweede set, waarin hij op een 1-4 achter stand kwam. Vanaf dat moment pikte hij de draad echter weer op. Razernij De service van Haarhuis kregen weer de scherpte van de eerste set en in de rally toonde hij zich zo vast als een huis. Het spel van Lendl werd volkomen ont regeld door de topspinslagen van Haarhuis, die het gevecht vanaf de baseline prima aan kon. Hij wisselde korte en lange slagen af en bracht zijn tegen stander tot razernij. De schade voor Lendl was nog te overzien geweest als hij had kunnen bouwen op zijn ei gen opslag. Maar de service-re turn van Haarhuis is inmiddels zo ontwikkeld dat hij ook op dat onderdeel vele punten meepak te. Op 5-5 brak Haarhuis door de service van zijn opponent en Donderdag 27 februari 1992 Redactie: 071-161400 MARTIN HOEKSTRA HERMAN JOUSTRA AD VAN KAAM (chef) TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER WIM VAN WANROOY ROB VAN DER ZANDEN Eindredactie: HANS SONDERS Vormgeving: RON VAN HAASTREGT Paul Haarhuis: „Het ging zo lekker, ik wilde me door niets laten afleiden. klaarde het karwei vervolgens simpel: 7-5. De nederlaag leek verdraaid veel op de verlicspar- tij die Lendl vorig jaar in de Maasstad leed. Toen spotte Omar Camporese in de finale met zijn reputatie. De routinier met de eerbiedwaardige palma res liet zich destijds ook al volle dig uit zijn spel halen door de Italiaan. Op een heldhaftige manier verliezen is voor Lendl kennelijk niet weggelegd in Rot terdam. Haarhuis verscheen wel op de persconferentie, al had hij meer reden om te weigeren dan Lendl. De winnaar was namelijk doodop en snotterde zonder onderbreking in de microfoon als gevolg van een zware ver koudheid. De nog steeds progressie ma kende tennisser - 36ste van de wereld - kwam in 1989 voor het eerst in het nieuws toen hij bij de US Open John McEnroe ver sloeg. "Whorehouse' vestigde zijn naam in de wereld. Hij sprak in New York toen de le gendarische woorden (op de vraag waar hij vandaan kwam) Ik kom van Mars'. Gisteren zat er opnieuw iets buitenaards in zijn spel en aan zijn overwinning. Dat voelde hij zelf ook zo. „Ik verkeerde in een soort trance. Op een bepaald moment in de eerste set wist ik de stand niet eens meer. Het ging zo lekker, ik wilde me door niets laten afleiden. Ik was al leen nog met mijn spel bezig. Lendl liep op een gegeven mo ment even naar zijn stoel om een handdoek te pakken. Ik liep er ook naar toe, omdat ik dacht dat we moesten wisselen van helft. Toen de umpire zei: blij ven staan, het is pas 3-1, schrok ik wakker. Haarhuis heeft de smaak weer te pakken. In Amerika zorgde hij al voor een aantal aansprekende resultaten. Hij haalde in sterke toernooien in Memphis en Philadelphia de FOTO MP derde ronde en de kwartfinales Twee keer won hij verrassend van de toch niet misselijke Da vid Wheaton. Die zeges wogen uiteraard niet op tegen de scalp van lendl, die in twee voor gaande ontmoetingen wel de sterkste was. Een maand geleden droeg Haarhuis voor een belangrijk deel de verantwoordelijkheid van de nederlaag tegen Zwitser land in de Davis C up. In de dubbel met Mark Koevctmans speelde hij zo zwak dat de Zwit sers een beslissende 3-0 voor sprong konden forceren. Maar gisteren gaf Haarhuis het Ne derlandse publiek iets terug. Huiberts brengt Roda ronde verder AMSTERDAM ROB ONDERWATER Ze is ruim dertig en dus een ve terane in de tafeltenniswereld. De topsport heeft ze al een keer vaarwel gezegd, maar nog altijd heeft Bettine Vriesekoop een bijzondere uitstraling. Dat komt de Amsterdamse soms uitste kend pas. Begin deze week werd Vriese koop met Mirjam Hooman in het Poolse Gdansk uitgescha keld in het olympisch kwalifica tietoernooi voor dubbels. Maar zie, op weg naar huis werd een ontluisterde Vriesekoop nog even aangeschoten door een bestuurder van de wereldbond. De beste man had een aardige mededeling in petto. Ondanks het teleurstellende optreden van de Nederlandse vrouwen is het voor negentig procent zeker dat het duo in Barcelona toch in het dubbelspel mag uitkomen. Er was nog een plaatsje over, vandaar. De reputatie van Vriesekoop is voor het bedrijfsleven even zeer onkreukbaar. Gisteren on dertekende zij en het Japanse bedrijf OKI een overeenkomst voor acht maanden. Waarmee nog maar eens wordt onder streept dat niet Mirjam Hooman, de Top-12 winnares van vorig jaar, maar Vriesekoop als de absolute nummer één in Nederland wordt gezien. Terwijl Hooman vorige maand nog smeekte om de gunst van een gulle gever, sloeg rivaal Vriese koop een vette vis aan de haak. Geen vriendinnen Vriendinnen zullen ze na het treurspel, vorig jaar tijdens het WK in Japan (waar de ruzies het ruimschoots wonnen van de prestaties) nooit worden, maar Vriesekoop benadrukte gisteren tijdens een persconferentie in Amsterdam dat de sfeer tussen de vaandeldraagstérs van de Nederlandse tafeltennisbond volledig is opgeklaard. „Voordat iedereen gaat roepen dat de slechte prestaties in Gdansk te wijten zijn aan mijn slechte re latie met Mirjam, wil ik even stellen dat het tussen haar en mij weer goed is." Ruzie of niet, de wegen van Vriesekoop en Hooman in aan loop tot de grote tafeltenniseve- nementen (Top 12, EK en OS) lopen goeddeels gescheiden. Vriesekoop doorliep in het afge lopen half jaar twee stages in China en straks in juni gaat ze weer. Welkom is Bettine overi gens niet bij de Aziatische bal- kunstenaars. Voor haar tweede tnp, in januari, duurde het we ken voordat ze toestemming van de autoriteiten kreeg. Vrie sekoop vermoedt dat haar suc ces tijdens de Open Poolse in oktober, waar zij liefst drie Chi nese vrouwen bedwong en waar ze de eindzege opeiste, een rol heeft gespeeld. Uiteindelijk ging ze toch en ook dit keer stemde het uitstapje naar Peking haar bijzonder tevreden. „Vooral mijn backhand is stukken beter geworden. Ik kan veel harder slaan en daardoor een wedstrijd naar mijn hand zetten. Op de vraag of zij zichzelf als favoriet ziet voor het Top 12- toernooi, dat komend weekein de in Wenen wordt gehouden, antwoordt ze met een welge meend 'ja'. Ze is dik tevreden over de haar poule, waarin ze het moet opnemen tegen Fa/.lic. Nemes, Hrachova, Svensson en Batorfi. Laatstgenoemde speel ster gaf ze onlangs tijdens de Europa Cup nog een ferme draai om de oren. Het bevestigt haar vermoeden dat .ze beter speelt dat een jaar geleden. Serieuze aanpak Daarvoor heeft ze ook meer trainingsuren geïnvesteerd. Na de rustperiode van twee jaar be keek Vriesekoop het tafeltennis stoïcijns. Geen verplichtingen, ze moest het leuk vinden. Die losbandige instelling heeft in middels plaatsgemaakt voor een serieuzere aanpak. „Als je in de top wilt spelen, kun je niet een paar trainingsdagen verza ken. Aangezien ik nog steeds graag wil winnen, offer ik me op en doe ik extra dingen. Tijdens zo'n stage in China ben ik volle dig gefixeerd op tafeltennis. Dat was destijds één van de redenen Een gave pingelaar is een rijk bezit voor een voetbalclub. Max Hui berts van Roda JC gebruikte zijn techniek optimaal in het dud met FC Utrecht in de kwartfinales van de KWB beker Met twee doel punten en een versierde strafschop leverde hij een belangrijke bij drage aan de zege van 4-1. Huiberts nam afscheid met een ap- plauswissel. waar. Maar andcfs ik ben ook een stuk ou der. En als ik eenmaal weer in Amsterdam ben. houd ik me bezig met andere dingen." Zoals de studie natuurgenees kunde. Vriesekoop probeert zich te specialiseren in de acu punctuur. Maar tafeltennis bli|ft voorlopig uiterst belangrijk. Na de Spelen in Barcelona neemt ze een beslissing over de voort zetting van haar sportieve carri ère. Gisteren wilde Vriesekoop daar niet veel over zeggen, maar de geïnvesteerde trainingsuren in China en de belangstelling van een geldschieter vormen een belangrijke motivatie om door te gaan. „Vriesekoop is een fantastische sportvrouw", moti veerde de sponsor zijn besluit om met de tafeltcnnisster In zee ir pn ..iirt i<.ihJfdmdiMoo om in sportmensen te investe ren. maar dit ervaren wij niet als een gok. Een SieMahc keuken is een prachtige, inspirerende culi naire omgeving waarover merkbaar goed ts nagedacht Bij de Duitse Stiftung Whrentest werd SieMatie zelfs als beste getest In het grote SieMatie keukenboek \tndt u 1001 i derCn voor het opscheppen In 14 prijsklassen Maar het boek is gratis SieMatie 'r Liefst een SieMatic SieMatie Keukencenter Leiderdorp Meubetplein 9. leiderdorp. tel 07V412815 0' e*Ofle Mijnders Meubelen) o u oor7 30 tw W1, Wi'OOw SITTARD ANP Ajax heeft de eerste van vier op eenvolgende loodzware uitwed strijden overleefd. Bij Fortuna wonnen de Amsterdammers gisteren met 1-0. Of ze klaar zijn voor Groningen, AA Gent (UE- FA-beker) en Feyenoord (natio nale beker) valt desondanks te betwijfelen. Ajax uit is wat anders dan Ajax thuis. In de Meer loopt de formatie van Van Gaal door gaans in hoog tempo over de te genstander heen. Dat dit nau welijks in cijfers tot uitdhikking wordt gebracht, komt omdat vrijwel alle kansen worden ge mist. Het Ajax-uit daarentegen creëert nauwelijks mogelijkhe den. Zelfs tegen zwakke broe ders als De Graafschap en For tuna. Bij Fortuna, waar Ajax vijf jaar geleden voor de laatste keer had gewonnen, was er van overtui gend spel geen sprake. Welis waar waren de Amsterdammers beter dan de Limburgse degra datie-kandidaat, maar van groot verschil was geen sprake. Toch won Fortuna dit seizoen op ei gen veld pas twee duels, van De Graafschap en FC Twente. On danks het vroege ontslag van Berger, ondanks de komst van Kessler. Volgens verwachting speelde Ajax opnieuw met de anti-Roy-variant. Pettersson en Van Loen, beiden hersteld van hun zondag opgelopen blessu re, stonden gezamelijk in het centrum. Aangezien ook Berg kamp daar veelvuldig ver scheen, werd het erg vol. Verde digend heeft de opstelling zo zijn voordelen. Het tweetal voorin stoort zich te pletter, zo dat de tegenstander zeer moei zaam aan opbouwen toekomt. Daardoor onstonden er aan beide kanten nauwelijks moge lijkheden. Het duel leek regel recht op een 0-0 af te stevenen, wat vrijwel zeker een einde had gemaakt aan de aspiraties van Ajax op de titel. John van 't Schip voorkwam dit uiteinde lijk. De zonnekoning van de rech terflank van weleer, die tegen woordig slidings loopt te maken op het middenveld, toonde zon dag tegen Utrecht al aan terug te zijn. Sinds zijn verrassende herverkiezing als international heeft hij gewonnen aan zei her trouwen. Gisteren haalde hij in de 70ste minuut verrassend uit in de tweede lijn, na een afge slagen aanval. Het was zijn tweede treffer van het seizoen. Tegen Groningen moet Ajax het ondanks het succes in Lim burg anders aanpakken. Berg kamp ontbreekt als gevolg van zijn rode kaart afgelopen zon dag tegen Utrecht. Achterin heeft Van Gaal - zo men wil - eveneens een probleem. Vink maakte gisteren als laatste man een goede rentree ten koste van de grieperige De Boer. Technisch directeur Van Gaal toonde zich vooral opgetogen over de inzet van zijn spelers. „Ik heb geen fantastisch Ajax 'gezien. Wel een strijdend Ajax. Dat was een zeer belangrijk winstpunt. Tegen De Graaf schap waren we niet in staat de duels te winnen. Nu wel. Voor de spelers is dat de belangrijkste overwinning van deze wed strijd." „Daarom ook", vervolgde Van Gaal,1 „was ik er in de rust van overtuigd dat we zouden win nen. Het verschil in individuele kwaliteit in ons voordcel heeft uiteindelijk de doorslag gege ven. Het deed me goed dat juist Van 't Schip dit keer voor de be slissing zorgde." VENLO ANP VW heeft de beker van het bekervoetbal tot de bodem geleegd. Gisteravond, na twee gewonnen wedstrijden met verlenging en strafschoppen (BW Den Bosch en Rheden), verloor het team in de kwartfinale met strafschoppen van Sparta. De Rotterdammers werkten drie keer een achterstand weg. In de eerste helft, in de ver lenging en ten slotte in de strafschoppenserie. Het was tekenend voor een flonkerend en tot de laatste seconde fascinerend duel tus sen gelijkwaardige ploegen. VVV schatte de waarde van het kwartfinaleduel van de strijd om de beker iets hoger dan Sparta. De nummer laatst uit de eredivisie speelde in de wetenschap en met de overtuiging dat de volgende tegenstander zeer aantrekkelijk zou kunnen zijn. Een mogelijkheid de finale te bereiken, of een financieel zeer profijtelijke tegenstan der als Feyenoord of Ajax. John van Loen wordt fel belaagd door Randy Samuel en Etienne Barmentloo (rechts) van Fortuna Sittard.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 25