Regio Oegstgeest zuinig met bouwlocatie Gevers Deynootschool veilt bijzondere spullen W'/ 'Ministerie moet afspraken nakomen' 'Leiden kan beter binnen stadsgrenzen bouwen' Dierenverblijf Jottem moet mogelijk kleiner Dronken automobilist in de sloot tt YjA NIEUWSLIJN Graanmolenproject voor Tanzania LEIDERDORP Als onderdeel van het Novib dorpsontwikke lingsproject begint de stichting Ontwikkelingssamenwerking Leiderdorp op vrijdag 13 maart het 'Graanmolenproject Tanza nia'. Burgemeester A. Bruggeman opent dan in bijzijn van een lid van de Tanzaniaanse ambassade een tentoonstelling in de hal van het gemeentehuis. De expositie over Tanzania en het project is van 13 tot en met 20 maart te zien. Verzorgers dementen praten in groep LEIDERDORP Verzorgers van dementerende ouderen kun nen in Leiderdorp deelnemen aan een gespreksgroep. Na twee drukbezochte voorlichtingsavonden in januari is een ondersteu ningsgroep opgericht, die al helemaal is volgeboekt. De onder steuningsgroep is bedoeld voor mensen die thuis een demente rende verzorgen en daarover met andere verzorgers willen pra ten. De organisatoren verwachten dat in de toekomst meer van dit soort groepen worden opgericht. Inbraak in Voorschoten VOORSCHOTEN Bij een inbraak op klaarlichte dag in een woning aan de Burgemeester de Kempenaerstraat in Voorscho ten is gisteren een videorecorder gestolen. De inbrekers kwamen binnen door een deur aan de achterkant van het huis open te breken. Voorschoten reikt emancipatieprijs uit VOORSCHOTEN Bij de viering van de Internationale Vrou wendag reikt de gemeente Voorschoten op 9 maart voor de eer ste keer de emancipatieprijs uit. De Voorschotense Vrouwen raad vertoont dan ook de film 'Not without my daughter'. De voorstelling begint om 20.00 uur in het Cultureel Centrum. De prijs wordt in de pauze uitgereikt. Staatssecretaris opent scholencomplex De Leiderdorpse onderwijswet houder C. Huigen heeft staats secretaris J. Wallage van onder wijs gevraagd zich, ondanks de veranderende wetgeving, wel aan de oorspronkelijke afspra ken over fusies en huisvesting van scholen te houden. „Ik doe een dringend beroep op u om afspraken die worden gemaakt na te leven of een eventuele wij ziging in goed overleg door te voeren. Anders lopen wij, de ge meenten, het risico groot finan cieel verlies te lijden.'' Wallage opende gisteren het scholencomplex in de nieuw bouwwijk Buitenhof. De staats secretaris toonde daarbij begrip voor de Leiderdorpse klachten. „Ik begrijp dat u bent overvallen door de grondkosten-maatregel. Maar u hebt nu wel net de buit binnen", zo doelde hij op de nieuwe maatregel om nieuw bouw van scholen zo veel mo gelijk te beperken. Wallage prees Leiderdorp omdat de ge meente de nieuwe wetgeving over het minimaal aantal leer lingen van een basisschool niet heeft afgewacht. „Gemëenten moeten zelf fusies tot stand brengen en dan kunnen ze za ken doen met het departe ment", aldus de staatssecreta ris. „We kunnen de vrijheid van onderwijs veilig stellen en toch efficiënt met de middelen om- Won ingbouw In het nieuwe scholencomplex aan de Buitenhof zijn de open bare basisschool De Hobbit en de protestants christelijke basis school 't Bolwerk onderge bracht. De Hobbit is verhuisd van het Van Alphenplein en 't Bolwerk is tot stand gekomen na een fusie van de Siem van der Stoelschool en Samen On derweg. Wethouder Huigen voorspelde dat de nieuwe school eerder dan verwacht te klein wordt. Tot nu toe werd er van uitgegaan dat de Buitenhof vooral in het midden en eind van de jaren '90 veel school gaande kinderen zou hebben. „De piek van bewoners en dus van kinderen komt sneller dan voorzien. En als Leiderdorp zijn steentje bijdraagt aan de regio nale woningbouw, wordt aan deze kant van de gemeente ge bouwd", doelde Huigen op de Boterhuispolder, die op de no minatie voor bebouwing staat. „De druk op deze school wordt dan verhoogd." Staatssecretaris J. Wallage en de Leiderdorpse wethouder C. Huigen kijken toe hoe kinderen de eerste openingshandeling verrichten van het scho lencomplex in de nieuwbouwwijk Buitenhof. foto hielco kum/ts Donderdag 27 februari 1992 Redactie: 071-161400 DICK VAN DER PLAS MIEP DE GRAAF? UESBETH BUITINK WIM KOEVOET CAROUNE VAN OVERBEEKE Eindredactie: KEES VAN HERPEN Vom^evmy PIET KOOREMAN LEIDEN 'Onderzoek Broek- en Simontjespolder uitstellen Een ruime meerderheid in de Oegstgeester gemeente raad is nog niet toe aan een nader stedebouwkundig on derzoek en een onderzoek naar de bodemverontreiniging in de Broek- en Simontjespolder. De groene buffer tussen het dorp en de Leidse Merenwijk mag het etiket 'poten tiële bouwlocatie' nog niet opgeplakt krijgen, vinden WD, CDA en PvdA. Zij willen eerst de discussie over de structuurschets van de Leidse regio helemaal afronden. OEGSTGEEST WIM KOEVOET „Ondanks de druk die de pro vincie en Leiden op ons uitoefe nen moet de discussie over de Broek-'en Simontjespolder op een lager pitje", aldus CDA'er D. de Ruijter. De discussie over de structuurschets voor de Leid se regio wordt gevoerd door de provincie, Leiden, Oegstgeest, Wassenaar. Voorschoten, Alke made, Leiderdorp en Zoeter- woude. In de randgemeenten moet ruimte worden gevonden voor woningbouw ten behoeve van minstens 10.000 voorname lijk Leidse woningzoekenden. Pas als de Oegstgeester polder na die discussie in heeld komt als met enkele honderden wo ningen te bebouwen gebied, is genoemde raadsmeerderheid bereid geld in een stedebouw kundig- en bodemonderzoek te steken. De raadsmeerderheid teken de zich gisteravond af tijdens een bijeenkomst van enkele raadscommissies over de struc tuurschets. D66 en Groen Links gaan een stapje verder dan de raadsmeerderheid, zij het dat ze de precies tegenovergestelde richting zijn ingeslagen. Groene hart D66 heeft de structuurschets voor de Leidse regio niet nodig voor de verdere standpuntbepa - ling. De polder moet gewoon groen blijven, verkondigde D66- woordvoerder H. Vissers. Het is een te dure, zeer lastig te ont sluiten gebied en de groene buf fer moet intact blijven, meent hij. De democraat IfflMfl tTOU wens de volle laag van alle an dere fracties. De uitlatingen van D66-fractievoorzitter M. Poel- mans over het volle Oegstgeest en de dito randstad zijn heel slecht gevallen in de gemeente raad. Groen Links is als enige be reid de polder nu op te offeren, liet G. van Eisen weten, zeker als daardoor het Groene Hart en de Boterhuispolder in Leider dorp kunnen worden gespaard. CDA'er D. de Ruijter vindt zulke conclusies veel te voorba rig. Het zou wel eens kunnen blijken dat de polder te duur is, zei hij. Uit de eerste berekenin gen blijkt dat inderdaad het ge val te zijn. De Ruijter wil straks een goede afweging kunnen maken. Op dezelfde lijn zitten WD en de PvdA. De drie frac ties willen de Duin- en Bollen streek nadrukkelijker betrekken in de discussie. Ze kijken daar bij vooral naar het uitgestrekte terrein van het marinevlieg kamp Valkenburg. Als de ontwikkeling van een woonwijk in de Oegstgeester Broek- en Simontjespolder te duur is, kan Leiden toch beter binnen zijn eigen stadsgrenzen bouwen. Het Oegstgeester CDA-raadslid D. de Ruijter reik te daarvoor gisteravond in de vergadering van enkele raads commissies over de structuur schets voor deze regio een idee Volgens hem is de strook tus sen de Willem de Zwijgerlaan en de Merenwi|k geschikt voor woningbouw. De volkstuinders f n voetballers van Roodenburg, die in dit gebied hun hobby's bedrijven, kunnen dan naar de Broek- en Simontjespolder ver kassen De Ruijter heeft dit niet zelfbedacht. Het idee is van een Oegstgeester burger 'die een tijdje over de kaan van leiden gebogen heeft gezeten' Volgens de CDA'er zijn de polder en dc strook even groot Het grote voordeel van deze functieruil is dat hij goedkoper is. „in die Leidse strook liggen al riolerin gen en nutsleiaingen. Het ge- In. ,1 is rttdi onlrioten an ai nn winkels in de buurt. De Broek en Simontjespolder zou wel eens een geïsoleerde wijk kun nen worden ««-.„«KT mu ,n»nn da^r'hlllf vand<' «'chling voorzieningen gehandicapten noordelijk Zuid-Holland. Op het dagverblijf aan dc louise dc Co- lignvlaan lopen al geiten en kip pen rond. Het plan is om de be hoefte aan een grotere werk ruimte te koppelen aan de wens de dieren aan een goed onder komen te helpen. Het bestem mingsplan laat het bouwplan niet toe. maar volgens B en W zijn er wellicht mogelijkheden de plannen aan te passen. Jottem kan rekenen op een 'po sitieve grondhouding' van bur gemeester en wethouders. Maar de omvang van het dierenver blijf en dc werkruimte die het Oegstgeester dagverblijf voor geestelijk gehandicapte volwas senen wil bouwen, moet wel licht worden teruggebracht. Dc directie van lottem denkt aan een breedte van J lengte van 25 meter. lottem is Er moest een takelwagen aan te pas komen om de wagen van de onfortuinlijke automobilist uit de sloot te hijsen. foto hielco kuipers Een 55-jarige man uit Boskoop is gisteren met lichte verwon dingen naar het Leidse Diaco- nessenziekenhuis gebracht na een ongeval op de Broekweg in Zoeterwoude Dorp. De man, die te diep in het glaasje had ge keken, was met zijn auto in de sloot beland. Volgens de politie heeft de Boskoper waarschijnlijk met een wiel de berm geraakt waar door hij de macht over het stuur verloor. De man kon na behan deling van zijn verwondingen en een ademtest weer naar huis. Een takelwagen moest er aan te pas komen om zijn auto uit de sioot te halen. VOORSCHOTEN CAROLINE VAN OVERBEEKE Het is een rommeltje op de Ge vers Deynootschool in Voor schoten. Ouders lopen met do zen te sjouwen door een lokaal waar de peuters met grote ogen toekijken. Anderen zijn aan het inpakken of lopen met allerlei paperassen haastig de trap op en af. Jong en oud doet mee want de verhuizing is begon nen. En de protestants-christe lijke basisschool weigert één cent uit te geven aan verhuis kosten. Alle hulp is dus welkom. Schooldirecteur Teuni Koster heeft niet veel tijd. Want van daag en morgen worden alle schoolspullen overgebracht naar het tijdelijk onderkomen aan de Johan Willem Frisolaan. Morgenmiddag en -avond worden bovendien allerlei oude en nieuwe schoolspullen aan belangstellenden te koop aan geboden en geveild. Want de school heeft nog 125.000 gulden nodig voor dc verbouwing van het oude pand aan de School straat. „We hébben heel bijzon dere spullen op zolder staan", vertelt Koster. „Oude schoolpla ten, een oude gietijzeren schoolbank, natuurkunde-ma- terialen en nog veel meer. Ik denk dat er heel veel belangstel ling voor zal zijn van bijvoor beeld verzamelaars." Koster hoopt dat de spullen zo'n 7000 gulden opbrengen. Hoe krijgt ze de rest van het geld bijeen? „We willen een gro te loterij houden: 3000 loten verkopen van 25 gulden per stuk. Daarvoor zullen we oud leerlingen en ouders benaderen. We vragen hen ook om een gift. Ook hangen er tijdens de ver bouwing reclameborden van bedrijven aan het schoolge bouw. Een sponsoractie dus. Dat heeft nu al 3000 gulden op geleverd." De uitverkoop begint om 16.00 uur en om 19.00 uur gaan de spullen onder de ha mer. Verder probeert Koster (ver- huis- Jkosten te besparen door zo veel mogelijk 'zelf te doen. „We hebben bewust geen ver huizer ingeschakeld en we ver sjouwen en vervoeren de spul len dus zelf. Ouders stellen een busje en een aanhanger be schikbaar." De verbouwing van het oude schoolgebouw kost negen ton. Eind vorig jaar ging de gemeen te met tegenzin akkoord met een bijdrage van 250.000 gulden omdat de school te klein zou zijn om te kunnen overleven. De school heeft ruim honderd leerlingen terwijl de opheffings norm bij 173 kinderen ligt. Koster is een beetje nijdig over dat gemeentestandpunt. „Als basisschool Het Palet wordt opgeheven, worden die 80 leerlingen verdeeld over onze school en de Ds. Fortgcns- school. Bovendien zijn er ook nog andere fusie-ontwikkelin gen gaande waardoor wij er wellicht nog andere leerlingen bij krijgen. In de woonwijk Star- renburg komen ook nog nieuwe gezinnen wonen. We krijgen dus waarschijnlijk leerlingen die we nu nog niet kunnen voor zien." Voor de Gevers Deynoot school is de roerige tijd die vorig jaar begon met het 125-jarig ju bileum. door de verhuizing en de verbouwing dit jaar nog niet voorbij. „Pas na de zomer, als ons gebouw klaar is, kunnen we weer 'gewoon school houden' En dat is er de laatste tijd wel een beetje bij ingeschoten. Aankoop huis als dependance raadhuis is van de baan Het in kleine kring bekende idee om het ruimtegebrek van de Oegstgeester gemeente ambtenaren tijdelijk op te los sen door een woonhuis in het Wilhelnunapark aan te kopen, is van de haan. Dit tot grote ver ontwaardiging van de fractie voor/iin r .in ,roen I inks van Eisen. Volgens hem stevent het college in de besluitvorming linea recta af op de nieuwbouw van een gemeentehui* aan de (jjtweg. Tussentijdse depen- dancevorming in of bi) het Wil helminapark is taboe verklaard, meent Van Eisen Groen Links H fel gekant tr gen nieuwbou v omdat deze te duur zou zijn («emeentesccretaris P Hor dijk bevestigt dal de fractievoor zitters onlangs bij elkaar zijn ge roepen om over de aankoop van het woonhuis te praten. !>e eerste ambtenaar stelt dat is ge kozen voor het opknappen van de zolder van Rhijngeester- straatweg 2. waar drie MOM onder 'onaanvaardbare om standigheden werken In het woonhuis, dat inmiddels is ver kocht, was plaats geweest voor zo'n zeven ambtenaren. Directeur Teuni Koster van de Gevers Deynootschool (links): „Kosten besparen door zo veel mogelijk zelf te doen." •foto /amholvast P

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19