Regio 'Bouwen in slappe grond is geen belemmering' 'Christendom kent islam niet' Afvalverwerker wordt makelaar in oud papier 'Alphen een station bij ondergrondse aanleg flitstrein' Europdonor krijgt 9 ton voor onderzoek 'Belangrijkste is dat vrouwen hun verhaal kwijt kunnen' Donderdag 27 februari 1992 Redactie: 071-161400 WILLEM SPIERDIJK MEINDERT VAN DER KAAU JAN WESTERLAKEN MONICA WESSEUNC ERIC JAN WETERJNGS Eindredactie: NIEK FAAS Vormgeving: SIMON DE CRAAF 18 Ambtenaar Rijkswaterstaat Leeuwenburg: Vervolg van pagina 1 Ondergrondse aanleg van voorzieningen als een hoge snelheidstrein kan goedkoper uitpakken dan boven grondse. Die berekening maakt Rijkswaterstaat-topman leeuwenburg, weliswaar op persoonlijke titel. Volgens een ruwe schatting zijn de aanlegkosten per kilometer vier maal zo hoog, maar daar staan volgens de ambte naar de nodige besparingen tegenover. Professor Mohammed Arkoun: „Bestudeer onbevooroordeeld de geschiedenis en zie dat het Westerse beeld van de Islam als een achterlijk en wreed geloof niet klopt." foto jan holvast Gastcollege islamoloog Arkoun in Leiden: DEN HAAG/REGIO PAUL VAN DER KOOU Allereerst kunnen tunnels in een rechte lijn worden getrok ken en dat scheelt bij de aanleg al snel 25 tot 30 procent, om nog maar niet te spreken van de voordelen bij de exploitatie. Henzelfde besparing zou moge lijk zijn door een vergaande au tomatisering bij de aanleg. De meeste 'winst' verwacht de ambtenaar van besparingen op grondaankoop, bedrijfsschade- vergoedingen en vergoedingen van omzetverliezen, de verkoop van vrijkomend zand én afval- werking. Op de bodem van de tunnel, onder de rails, kunnen afvalstoffen namelijk 'milieuvei lig' worden opgeslagen. Over de vorm van de tunnels is hij minder uitgesproken: ge scheiden buizen of één grote buis, met ruimte voor flits- en regiotreinen. Duidelijk is wel dat de bovenkant 20 tot 40 me ier diep moet liggen, meer dan 10 meter onder de (paal)funde- ringen van bestaande bouwwer ken. Net als bij de Kanaaltunnel wordt aan begin- en eindpunt een gat gegraven en boort de machine zich een weg door de ondergrond. Pijpduwen heet dat procédé en in Nederland wordt het vooral bij de aanleg van gasbui zen toegepast. Japan gebruikt het ook voor grotere projecten, constateerde een Nederlandse delegatie van Hconomische Za ken en bedrijfsleven. „En er zijn geen belemmeringen voor bou wen in slappe grond", zo stel den de Japanners volgens Leeu wenburg. Doordat protesten achterwe ge blijven of veel makkelijker weerlegd kunnen worden, denkt Leeuwenburg 'vele jaren' Protesten blijven achterwege of kunnen makkelijker worden weerlegd te winnen met ondergrondse aanleg. F.n ook dat heeft 'maat schappelijke en financiële ba ten', schrijft hij. Daar komt nog bij dat een tracé onder het maaiveld geen ruimte opslokt of uitzicht verpest en er makkelijk bovenop gebouwd kan worden. Ook geluidshinder blijft uit als een zeven tot elf meter hoge spoordijk wordt vervangen door een tunnel. En dat scheelt weer in de geluidwerende maatrege len. Wat het ondergrondse idee nog aantrekkelijker kan maken, is de 'bovengrondse' stijging van de prijzen voor grond, voor zieningen die geluidhinder moeten indammen en kosten voor het verleggen van kabels en leidingen. Volgens de ambte naar kan de aanleg prima in drieën worden gehakt: eerst het stuk ten zuiden van Rotterdam, dan het stuk onder Rotterdam en als laatste stuk Rotterdam- Schiphol. Komt de ambtenaar uit op la gere kosten voor ondergrondse aanleg, WD-Kamerlid me vrouw Jorritsma laat weten dat ze er best wat voor over heeft als daar bovengronds veel ellen de mee wordt bespaard. Waar Kamerleden zich over verbazen is dat het zo'n tijd duurde voordat ook ambtena ren ondergronds zijn gaan den ken. „Wij roepen het al jaren, maar kregen steeds te horen dat het niet kan of te duur is", klaagt CDA-Kamerlid Van Vlij men, die wel wat voelt voor een proef met een tien kilometer lang stuk infrastructuur onder de grond. De mogelijkheid ondergronds te gaan, hoeft niet automatisch te betekenen dat de korte, maar nu nog omstreden route door het Groene Hart wordt gekozen. Den Haag zou dan buiten de boot vallen en de CDA-woord- voerder noemt de residentie 'een halteplaats van belang'. Ook de WD wil serieus naar de Haagse wensen kijken. LEIDEN ERIC JAN WETERINGS De islam en het Westen begrij pen elkaar niet, omdat ze hun gemeenschappelijke geschiede nis niet kennen. Christendom en islam ontwikkelden zich rond de middellandse zee uit dezelfde bronnen en ze hebben elkaar tijdens hun ontwikkeling steeds beïnvloed. Bestudeer on bevooroordeeld de geschiedenis en zie dat het westerse beeld van de Islam als een achterlijk en wreed geloof niet klopt. Dat zei gisteravond professor Mohammed Arkoun in het cen traal faciliteiten gebouw van de Leidse universiteit. De hoogle raar islamwetenschappen aan de Parijse Sorbonne hield een lezing met als titel 'Islam, Euro pa en het Westen'. De in 1928 in Algerije geboren islamiet Ar koun geeft momenteel een serie gastcolleges aan de universiteit van Amsterdam, waar hij ook kandidaat is voor een bijzonde re leerstoel islam. Arkouns college leek een ge schiedenisles in sneltreinvaart, waarin hij probeerde duidelijk te maken dat islamieten en christenen momenteel onnodig ver van elkaar af staan. Breek punten in de relatie ziet hij on der andere in de 18e en 19e eeuw, toen westerse machten eerst de islamitische Turken uit Europa verdreven en later delen van hun Ottomaanse rijk in Noord-Afrika en het Midden- Oosten koloniseerden. Zo ontstond het beeld van een superieur Westen en een zwakke islamitische wereld. Na de Tweede Wereldoorlog werd het Westerse beeld van de Islam nog verder vervormd door vrij heidsoorlogen tegen de koloni sators. „De politieke tegenstel lingen bepaalden het beeld en niet de gemeenschappelijke culturele waarden." Sinds in 1979 Khomeiny in Iran aan de macht kwam, is het beeld van de Islam nog verder verwrongen, meent Arkoun. Daarbij verwees hij naar het FIS, het islamitische reddings front in zijn geboorteland Alge rije, dat volgens hem door de Westerse pers gemakshalve op een lijn wordt gesteld met Iran. Wat dan wel het 'juiste' beeld is, vertelde Arkoun niet. „Nog maals, daarvoor moeten we de geschiedenis bestuderen Rushdie Hoe kunnen moslims in Europa het best integreren, wilde een vragensteller uit de goed gevul de collegezaal weten. „Door op de universiteiten de studiepro gramma's geschiedenis aan te passen", antwoordde Arkoun. „Nu springt u van Plato en Aristoteles naar Descartes en Leibniz en de middeleeuwen daartussen worden vergeten. Zo leren we eikaars geschiedenis niet kennen". Een volgende vra gensteller leek dat wel een erg makkelijke oplossing, maar Ar koun hield vol: „Op de universi teiten worden leraren opgeleid en via scholen zullen de nieuwe inzichten langzaam doorsijpe len." Als laatste kwam de affaire Rushdie ter sprake. Deze Engel se schrijver zit al drie jaar on dergedoken nadat de Iraanse leider Khomeiny de doodstraf over hem uitsprak, omdat hij in zijn boek 'De Duivelsverzen' de islam beledigd zou hebben. Ar koun prees Rushdie omdat hij „fundamentele vragen heeft ge steld". Daar staat dan weer te genover dat islamieten het recht hebben daar op te reageren. „Maar nooit op zo'n manier dat er niet meer gepraat kan wor den." Henk Wagner valt niet in de prijzen NOORD WUK/USSE» Henk Wagner, directeur van uitgeverij Rebo Productions in Lisse, heeft het niet gered. Niet hij, maar ir. R. de Clercq is gisteravond in Noordwijk! tot manager van het jaar; 1991 uitgeroepen. De Clercq was een van de zes kandida ten die tot de finale waren doorgedrongen. Organisator van het festijn was het tijd schrift Managementteam. Uit handen van president dr. W. Duisenberg van de Ne- derlandsche Bank kreeg De Clercq de bijbehorende tro-i fee uitgereikt. De Clercq nam drie jaar geleden het destijds noodlijdende Dolfinarium in Harderwijk over en verdub- i belde sindsdien de omzet. Het aantal bezoekers steeg met 30 procent. De Clercq scoorde volgens de jury, onder leiding van voormalig KLM-topman Or- landini, hoog op het terrein van personeelsbeleid, het versterken van zijn positie in een moeilijke markt en qua management. De speciale publieksprijs ging naar J. van Aspert, direc teur van Askové Kunststofin dustrie in Veghel. Gulle gift voor lokaal landschap LEIDEN Stichting Het Zuidhollands Landschap heeft 12.500 gulden ontvangen van het Leidse ma kelaarskantoor De Leeuw B.V. Het geld is door klanten en rela ties bijeengebracht bij het 40- jarig jubileum van de handelaar in onroerend goed. Het Zuid hollands Landschap zet zich in voor de flora en fauna in de drukste provincie van Neder land. In de Leidse regio bezit de stichting verschillende landgoe deren, waaronder Nieuw Leeu wenhorst bij Rijnsburg en Huys te Warmont in Warmond. DEN HAAG/ALPHEN» De gemeente Alphen aan den Rijn kan een rechtstreekse treinverbinding met Zoeter- meer. Schiphol, Amsterdam en Rotterdam krijgen als de TGV in een tunnel door het Groene Hart wordt geleid, samen met twee sporen voor regiotreinen. Dit meldt een hoge ambte naar van Rijkswaterstaat op persoonlijke titel in een artikel in het Mobiliteitschrift van de Stichting Weg. De tunnel zou een doorsnede van 14 meter moeten krijgen met aan de zij kanten sporen voor regiotrei nen. In het midden zijn, boven elkaar, twee spoien voor de ho- ge-snelheidstrein gedacht. Om de regiotreinen te kun nen laten rijden, zou een kleine omweg gemaakt moeten wor den: de kortste route tussen Rotterdam-centrum en Amster dam-Schiphol is namelijk een rechte lijn die oostelijk langs Zoetermeer schiet en westelijk langs Alphen aan den Rijn. Het Leidse Europdonor is 'waanzinnig blij' met de be slissing van het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur om dit jaar 900.000 gulden beschikbaar te stellen voor het typeren en registreren van beenmergdonors. organisatie hoopt dat hier door vanaf 1992 het aantal of ficiële donors dubbel zo snel zal toenemen. Typeerde 'Lei den' de laatste 20 jaar 1000 donoren per jaar, dit jaar hoopt men er minstens 2 tot 3000 te doen ruim de helft van de totale 'score' in Neder land. Bovendien zal het niet langer zo zijn dat driekwart van de donors alleen bloed - plaatjes wil afstaan, maar is men tegelijk donor van bloed- plaatjes en beenmerg. Ook kan door de rijkssubsi die de computeruitwisseling verbeterd worden met andere centra in binnen- en buiten- i groot belang duizenden verschillende soor ten beenmerg zijn en het niet zo makkelijk is om een ge schikte donor te vinden. Toen bij het AZL twintig jaar geleden een beenmergbank werd opgezet, was dat de eer ste van Europa. Vijf jaar later volgden de Engelsen dit voor beeld en tegenwoordig kun nen in het computerbestand ook Russische donors worden teruggevonden. Alleen al in de Verenigde Staten zijn zo'n 500.000 donoren, terwijl de Duitse reccring 25 miljoen mark beschikbaar stelde voor het opzetten van een goede 'bank Hoewel de 900.000 gulden officieel nog moet worden ver deeld, verwacht Van Rood dat leiden zo'n half miljoen krijgt. Dat zou in de lijn zijn met een advies van de Gezondheids raad. Daarnaast hoopt hij op een extraatje van ziektekos tenverzekeraars. LEIDEN MONICA WESSEUNG Vrouwen die zijn verkracht of aangerand kunnen baat hebben bij het er over praten met ande re vrouwen die hetzelfde is overkomen. Het idee dat je niet de enige bent. dat het niet jouw schuld is en dat de klachten die je hebt niet abnormaal zijn. steekt veel vrouwen een hart onder de riem. Vanuit dat idee begint de stichting samenwer kingsverband tegen seksueel ge weld een praatgroep voor vrou wen met verkrachtingservarin gen. De praatgroep wordt geleid door twee medewerksters van de Riagg. Van alle vrouwen die worden verkracht heeft tachtig procent er blijvend problemen mee. Volgens H. van de Kruijs en C. ten Kate, beiden werkzaam bij de Riagg. kampen veel vrouwen met lichamelijke klachten, pro blemen met seks, maar ook moeilijkheden als straatfobie en depressie komen vaak voor. I. van den Bergh van de Stich ting Samenwerkingsverband legen Seksueel geweld vertelt dat veel vrouwen het zichzelf kwalijk nemen dat ze slachtoffer zijn geworden en vinden veelal hun klachten overdreven. „En juist voor deze kanten van het probleem kan praten in een groep een oplossing bieden". Een praatgroepen als hulp middel is niets nieuws. Zo zijn er groepen voor moeders van incestkinderen, groepen voor vrouwen die niet voldoende voor zichzelf opkomen, groepen vpor verkeersslachtoffers. De groep staat open voor alle vrouwen die zijn verkracht of aangerand en hierover met lot genoten willen praten. Alleen zij die ook een incestervaring heb ben en daar nog heel erg mee bezig zijn. kunnen volgens Van den Bergh beter naar een ande re vorm van hulpverlening. Het is de bedoeling dat de twaalf keer bij elkaar comt. Ten Kate en Van de Kruijs over de opzet: „Het allerbelang rijkste is dat de vrouwen hun verhaal kwijt kunnen. Daar naast zijn er onderdelen zoals lichaamswerk, het weer leren ontspannen, voorlichting over het verwerkingsproces en seksualiteit". De groep gaat bestaan uit tien tot twaalf vrouwen. Wat te doen als er zich meer dan het maxi mumaantal opgeven? Van den Bergh sluit niet uit dat er dan op korte termijn een tweede groep gaat draaien. In elk geval begint in het najaar een tweede praat groep. De bijeenkomsten wor den gehouden in het Riagg-ge- bouw aan de Lammerschans- weg in Leiden, op woensdag 11 maart begin) van 19.30 tot 21.30 uur. Deelname is gratis, aan melding is mogelijk bij het Riagg. telefoonnummer 071- 350650. WUSTER/LEIDEN De Vuil Afvoer Maatschappij (VAM) in Wijster wil als een 'on betaald makelaar' de oud-pa pierstromen in Nederland bun delen en in grote partijen aan bieden aan de papierverwer- kende industrie. De Drentse vuilverwerker is van plan in maart de eerste contracten af te sluiten. In de Leidse regio zijn de voorstellen nog niet officieel be kend, maar de meeste woord voerders van gemeenten reage ren positief op het initiatief. Ge meenten in Zuid-Holland wor den pas deze week op de hoog te gesteld. Verenigingen en instellingen die oud papier inzamelen kun nen dat gewoon blijven doen. Gemeenten zamelen het papier in, de handel sorteert en bun delt en de VAM biedt het aan de papierverwerkende industrie aan. De VAM denkt hierdoor sterker te staan tegenover de papierverwerkers. Deze houden de prijs voor oud papier zo laag dat gemeenten inzamelende verenigingen en instellingen subsidie moeten geven. Die subsidie is bedoeld om de inzameling enigszins lonend te houden om zo te voorkomen dat het oud papier op de afval hoop belandt. In Leiden en om geving geven de meeste bij de gemeenschappelijke vuilver branding Gevulei aangesloten gemeenten ongeveer 10 cent subsidie per kg» Ook in Alphen aan den Rijn en omstreken en in de Duin - en Bollenstreek gel den soortgelijke regelingen. In de Leidse regio is het ini tiatief van de VAM nog nauwe lijks bekend. Volgens een woordvoerder van de Alphense reinigingsdienst 'klinkt dit erg aantrekkelijk', terwijl een Leidse woordvoerder spreekt over 'een op het eerste gezicht bijzonder goed initiatief. Alleen directeur E. Ribberink van het vuilafvoer- bedrijf VAD, waarin tien ge meenten uit de Duin- en Bol lenstreek samenwerken, rea geert wat terughoudender. Begin dit jaar maakte de VAM bekend te overwegen een coör dinerende rol te gaan spelen in de inzameling van oud papier. Doel is de prijs voor oud papier uit de neerwaartse spiraal te ha len. De basis van het VAM-plan is een contract met het buiten land. „We kunnen het oud pa pier voor een groot deel kwijt in het Midden-Oosten. Daar grote vraag naar deze grond stof', zegt een woordvoerder. Overigens is het niet de bedoe ling van de VAM om al het pa pier in het buitenland af te zet ten. ,Als de papierverwerkende industrie geen betere prijs wil betalen hebben we een snappingsmogelijkheid. Zo zal op den duur schaarste ontstaan, want Duitsland en Amerika zijn bezig zelf hun papier te vc ken en dat komt de prijs alleen maAr ten goede". In Leiden wordt elk jaar 4600 ton papier opgehaald. De helft daarvan komt binnen via de ge meentelijke papierbakken, de andere helft wordt verzameld door. scholen en verenigingen. Zij krijgen acht cent subsidie per kilo en daarnaast krijgt de handel ook nog eens twee cent voor elke aangeboden kilo oud papier. Ook Alphen hanteert eei gelijk systeem. Via de papier bakken komt meer dan 1000 ton per jaar binnen, terwijl ook de verenigingen en andere meiaars voor aanbod zorgen. Alphen betaalt via een garantie regeling 10 cent aan de inzame laars. De handel krijgt drie 'Sharp Europa moet personeel overnemen' ROELOFARENDSVEEN JAN WESTERLAKEN Sharp Optonica Nederland in Roelofarendsveen dat in okto ber wordt opgeheven, probeert het 41-koppige personeel bij Sharp Europa onder te brengen. Dat zegt vakbondbestuurder Martha Hesper van de Dien stenbond FNV. De Sharp-werk- nemers hebben de bond ge vraagd zich in te zetten voor het behoud van de arbeidsplaatsen. Sharp Optonica (video, magne tron. televisie) sluit, omdat Sharp in Japan zijn produkten zelf op de Nederlandse markt gaat verspreiden en het onder houd ervan gaat verzorgen. Het contract wordt daarom niet meer verlengd. Deze week heeft Hesper over leg gepleegd met Borsumij Wehry, het moederbedrijf van Sharp Optonica. Ze zegt dat Borsumij een 'willig oor' had. maar dat er nog geen enkele toezegging is gedaan. Massaal ontslag was geen onderwerp van gesprek. De vakbondbestuurder meent dat Sharp geen ontslag had mo gen aanvragen, omdat niet be kend is hoeveel mensen er zou den moeten afvloeien. Hesper „Je stapt pas naar het arbeids bureau als je daarover zeker heid hebt. Niet eerder. Maar in Roelofarendsveen hebben ze al op voorhand gezegd dat de hele tent weg moet. Eerlijk gezegd is me dat wat te voorbarig.' Hesper heeft gevraagd de^af- deling in Roelofarendsveen on der te brengen bij Sharp Euro pa. Ze beseft dat zij Sharp hier toe niet kan dwingen, omdat er geen sprake is van overname van het bedrijf. Over twee i ken is er opnieuw overleg.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 18