Leiden Sleutels wil lucht klaren Vuurtorenplein 'shop- en funtheater' Smartegeld voor Leidse politieagent Rijnland wil snel nieuwe stortplaats Beethovenlaan kiest voor opknappen ponderdag 27 februan 1992 Redactie: 071-161418 KAREL BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER WIM WEGMAN Eindredactie: HANS SONDERS Vom>gevmg: SIMON DE GRAAF 17 Commissie 'wijze mensenaangesteld Woningbouwvereniging De Sleutels stelt een onafhanke lijke commissie van wijze mannen en vrouwen in om de verstoorde verhouding met de bewonersraad te herstel len. De corporatie verklaart dit in een reactie op het zwartboek dat de huurders vorig jaar presenteerden. Overigens beschouwt de Sleutels het merendeel van deze klachten als ongegrond. LEIDEN ERNA STRAATSMA Het bestuur van de woning bouwvereniging geeft toe dat er iets moet veranderen. De huur ders hebben het overleg met hun 'huisbaas' in september opgezegd omdat ze te weinig invloed zouden hebben. Maar volgens het bestuur speelt er iets anders dan de geuite klach ten. „Je proeft de teleurstelling tussen de regels door", aldus voorzitter J. de Geus. Het be stuur vindt overigens dat die te leurstelling soms op een onaan- vaarbare manier wordt geventi leerd. Teleurstelling is er ook aan de kant van de woningbouwvere niging. De medewerkers van De Sleutels hebben het gevoel dat huurders een ander idee heb ben over inspraak dan zij. „We zitten niet op één lijn", zegt di recteur Lepelaar. „Dat veroor zaakt onbegrip. Laten we dan ook niet meer discussiëren over feiten uit het verleden. Daar los sen we niets mee op, zolang er verschillend wordt gedacht over inspraak en participatie", in de voorgestelde commissie van wijze mannen en vrouwen moeten volgens De Sleutels twee personen plaats nemen die'zo wel de bewonersraad als het bestuur vertegenwoordigen. De commissie zal aanbevelin gen doen om de participatie structuur te verbeteren. De Sleutels deed al eerder het voorstel om het conflict te slechten met behulp van een onafhanelijke commissie. De huurders wezen dat voorstel toen af omdat in die groep een bestuurslid van de woning- bouwverening zou komen. Die zou partijdig zijn. „We zijn nu enigszins aan de bezwaren van de bewoners tegemoet geko men", aldus De Geus. „Nu stel len we voor dat beide partijen buitenstaanders kiezen die hen moeten vertegenwoordigen". Of de bewonersraad iets voor het voorstel voelt is het bestuur nog niet bekend. De Geus: „Ik hoop het. Als we het erover eens worden volgt de rest vanzelf. De bewonersraad heeft het voorstel een paar dagen geleden ontvan gen. Misschien moeten ze het eerst laten bezinken". Vier Leidse scholen zijn doorgedrongen tot de finale van het basisscholenkampioenschap van de Leidse Schaakbond. Gisteren werden er tijdens de halve finale in de Middelbaar Technische School uit 24 teams van vier spe lers in totaal acht basisscholen geselecteerd. Uit Leiden gaan 'De Zijlwijk', 'De Meerpaal', 'Het Kompas' en 'De Woutertje Pieterse' naar die finale op 18 maart in de Rembrandt Scho lengemeenschap. Uit Alphen plaatsten zich de Sweelinckschool en de Montessorischool. 'De Overtocht' uit Nieuwkoop en de Kastan- jelaanschool uit Leiderdorp completeren het achttal. De eerste twee, en mogelijk ook nummer drie, uit de Leidse finale mogen in mei naar het Nederlands Kampioenschap Ba sisonderwijs. De Engelendael uit Leiderdorp kwam giste ren voor niks opdagen. Zij waren reserve team. Door een misverstand waren ze door een jeugdleider uit Leiderdorp wel uitgeno digd. De Leidse schoolschaakleider D. de Heer wist daar niet van: „Nee, ik heb ze niet uitgenodigd, want we hadden geen reserve team nodig. Het was sneu, want ik moest ze terugsturen." FOTO HOLVAST Smitsloo presenteert plan voor slecht-weeraccommodatie in Noordwijk DEN HAAG/LEIDEN CERBERUS Een 53-jarige Leiderdorper moet een Leidse politieagent 800 gulden smartegeld betalen. De man had de agent spetem- ber 1990 bij een vechtpartij op het Noordeinde door een glazen deur geduwd. De politieman kan sindsdien zijn rechterduim niet meer optimaal gebruiken. De ruzie ontstond toen de poli tie de auto van de schoonzoon van de Leiderdorper wilde weg slepen. Die verklaarde gisteren voor de politierechter overigens dat de Leiderdorper de politie man niet opzettelijk heeft ge duwd. „De agent had het min of meer aan zichzelf te wijten dat hij door de ruit is gegaan. Hij liep te trekken aan mijn aan staande schoonvader en daar door ging hij met zijn arm door die ruitheen." Ook de advocaat van de Lei derdorper, mr. A. Derksen, meende dat de man geen blaam treft, omdat het niet opzettelijk is gebeurd. Dat hij na het inci dent de benen nam, vindt zij begrijpelijk. „Hij voelde zich be dreigd, en niet zonder reden. In de cel is hij later ook nog geïnti mideerd door collega's van de gewonde agent", aldus Derksen. Officier van justitie mr. T. Renckens sprak van „een lelijk misdrijf'. Omdat de verdachte voor het eerst in aanraking was met justitie eiste ze toch een milde straf: 750 gulden boete en twee weken voorwaardelijk. Po litierechter mr. E. Timmermans vond de boete niet nodig, maar veroordeelde de man wel tot het betalen van het smartegeld, en de kosten van ambulance en medicijnen. NOORDWUK - PAUL DE VLIEGER Het Vuurtorenplein als theater èn het Vuurtorenplein als een overdekt plein met daaromheen ruim veertig kleine winkeltjes. Zo ziet het plan er uil dat pro jectontwikkelaar Menno Smitsloo heeft ingediend voor het bekendste plein van Noord- wijk aan Zee. Restaurants aan de boulevardzijde en een aantal appartementen aan de noord kant moeten het geheel vervol maken. 'Shop- en funtheater' noemt Smitsloo het project, dat naar schatting 13 miljoen gul den kost en volgens hem dé slecht-weeraccommodatie is waaraan in Noordwijk zo'n be hoefte is. Het project is ontworpen door het Noordwijkse architec tenbureau Hans van Egmond. Dat is uitgegaan van de be staande situatie die, zoals Smit sloo daft noemt, niet vervangen wordt maar een toegevoegde waarde krijgt. Ben van Egmond van het architectenbureau legt uit: „Het huidige Vuurtoren plein is niet meer van deze tijd, daar zal iedereen het over eens zijn. Het is een kale, ongezellige, koude en betonnen toestand uit de jaren zestig die een grondige facelift behoeft. Met dit plan, waar wij zonder meer in gelo ven, wordt daaraan voldaan." Letterlijk en figuurlijk is het plein het middelpunt waar alles om draait. Het kan dienst doen als een theater dat ruimte biedt aan 650 mensen, maar is een overdekt plein op de momenten dat het niet als theater wordt gebruikt. De stoelen - „nee, geen klapstoeltjes, maar stoelen zoals die in een volwaardig the ater behoren te staan" - worden dan verwijderd. Aan drie kanten van het plein komen kleine winkeltjes en ho- recabedrijfjes. Zestig geveltjes zijn daarvoor al ontworpen waaruit de toekomstige huur ders desgewenst een keuze kun nen maken. Het nieuwe Vuur torenplein wordt volgens Smitsloo beslist geen tweede Hoofdstraat. „Het moet niet worden gezien als een soort overdekt wijk-winkelcentrum. Het wordt een echte pu bliekstrekker. Ik noem het een recreatief centrum, een evene ment. Je moet denken aan 'shops' waar de mensen teredht kunnen voor een emmertje, een fotorolletje, een ijsje en een zak patat. Maar ook een kapper is er op zijn plaats en koffieshopjes, een galerie, een souvenirwinkel tje en een sigarenzaak." Smitsloo mikt met zijn Vuur- torenpleinplan op de mensen met de kleine beurs. „Je kunt Noordwijk wel steeds luxer wil len maken en er alleen maar de badplaats met allure van willen maken, maar de échte verblijf- toerist, de mensen die in de kleine pensionnetjes zitten, het gele-regenjassenpubliek: daar wordt te weinig naar gekeken. Zij kunnen straks recreëren op het Vuurtorenplein. Bij alle weersomstandigheden, het hele jaar rond." De theaterfunctie die Smits loo het Vuurtorenplein heeft toebedacht, wordt ook belang rijk. Om van het plein een thea ter te maken, wordt het mid dengedeelte door gedeeltelijk glazen wanden van de winkel tjes afgescheiden. Die kunnen dan gewoon openblijven omdat als het ware rond het theater gewinkeld kan worden. Het the ater moet op commerciële basis worden geëxploiteerd. Smitsloo: „Niet alleen K&O. Echo der Duinen en operettevereniging Mozaïek kunnen er terecht, maar ook de 'grote jongens' moeten er straks op het podium staan. Iemand als Paul van Vliet bijvoorbeeld." Streekfunctie Het theater wordt volgens Smit sloo niet alleen voor Noordwijk van betekenis. „Vanwege de unieke combinatie met de 'shops' en de aanwezigheid van een enorm parkeerterrein ('t Wantveld) biedt het Vuurtoren plein straks betere mogelijkhe den dan de Leidse Schouwburg. We mikken op een streekfunctie voor het hele gebied tussen Haarlem en Den Haag." Grote haast heeft Smitsloo, die het Vuurtorenplein ander half jaar geleden kocht, niet met zijn plannen. „Hoewel ik niet de indruk wil wekken gezapig te gaan zitten afwachten. Maar er moet nog veel gepraat worden. Burgemeester en wethouders kennen onze plannen inmid dels. hebben het stedebouw kundig beoordeeld en staan er in principe positief tegenover. Maar ik voel er niks voor dit plan er even snel door te druk ken. Het moet maatschappelijk gedragen en geaccepteerd wor den. Door de burgers, de onder nemers en de politiek. En het zal ook nog wel hier en daar worden aangepast. We bekijken bijvoorbeeld nog de mogelijk heid om bij goed weer het dak van het plein te kunnen schui- Als Smitsloo eenmaal met bouwen begint, doet hij dat bij voorkeur in september. De Pa sen daarop moet het klaar zijn. „Of dat al september van dit jaar wordt, vraag ik me af. Ik denk niet dat dit een haalbare kaart is. Maar een jaar later moet kunnen lukken." De Juniorkamer Leiden is terug waar ze hoort: in Leiden. Na omzwervingen langs gehuchten als Oegstgeest en Zoeterwoude zijn de heren nu neergestreken in 'In den Leidschen Salon'. En de dames komen er aan. De Juniorkamer Leiden is een clubje van circa dertig actieve mensen onder de veertig jaar. De plaatselijke afdeling is een van de circa 85 kamers in Nederland. De leden hebben veelal een baan met de nodige verantwoordelijkheid: zeventig procent werkt in het bedrijfsleven. Kapsonesgedoe? Welnee, weerleggen pr- funcionarissen Cees Ahsmann Aad Boonekamp. De Juniorkamer is volgens hen ook niet te vergelijken met de Rotary. „Zo zamelen wij geen geld in voor goede doelen. Ander verschil is dat het bij de Rotary vooral gaat om gezellige contacten. Wij zijn meer een trainingsorganisatie". Juni-oren Volgens Boonekamp en Ahsmann zoek je bij de Junior kamer tevergeefs naar srielle pakken en dikke sigaren. „We zijn gewoon een groep hard werkende mensen. Er is ook geen 'verbod' op bepaalde be roepen. Iedereen mag komen, mits hij ambitie heeft. Mensen die dat niet hebben, voelen zich bij ons toch niet thuis, dus zijn snel genoeg weer verdwenen". Goed, een trainingsorganisatie dus. Waar trainen die veelbelo-" vcnde, ambitieuze jonge ver antwoordelijksdragers dan op? Zet u schrap; er zijn cursussen mind-mapping, body-language en presenteren zonder generen. Dat alles volgens het principe 'Learning by doing' (zoiets als oefening baart kunst). Een cur susje Engels is geen overbodige luxe voor iemand die lid wil worden. Het woordenboek biedt uitkomst. Mind-mapping is de kunst om geschreven tekst door middel van figuren en te keningen samen te vatten. Bij zonder handig voor wie een speech moet houden. Daarmee houdt ook het programma 'Pre senteren zonder generen' ver band. Wie in gezelschap een woordje spreekt met het zweet in de handen, kan door de trai ning wat maniertjes leren om de toespraak beter uit de verf te De voorzitter van de Junior-kamer (links) verwelkomt drie nieuwe leden. laten komen. Ademhalingstech niek, aandacht voor houding en opbouw van de tekst spelen hierbij een i Juni-horen Bij de cursussen staan bij voor keur deskundigen van tie Ju niorkamer zelf voor de 'klas'. Zo steken de leden iets van elkaar op. De trainingen worden ge- houdeft in kleinere groepjes, die, hoe kan het ook anders. commissies heten. Een keer per maand komen alle Juniorka mer-leden bijeen en horen van elkaar aan wat ze in de commis sies hebben geleerd. Deze maandelijkse bijeenkom sten worden voortaan gehou den in In den Leidschen Salon. De afgelopen jaren werd wat aangerotzooid in zaaltjes ach teraf in de regio. Zoeterwoude en Oegstgeest konden uiteinde lijk toch niet die ambiance bie den die de aanstormende zake lijke talenten tot ongekende FOTO HIFLCO KUlPtRS prestaties aanzet. Dus viel het oog op het etablis sement aan de Steenstraat. Een goede keuze van het gezel schap. Anderhalve week gele den lieten de organisatoren van het Leids Dialectenfestival we ten in ieder geval niet naar dit café-restaurant te willen „Te chique voor de gewone Leide- naarzo luidde het oordeel. Gezien de status van de Junior kamer-leden. die zeker geen 'gewone Leidenaars' zijn. is de salon een prachtige locatie. LEIDEN ERNA STRAATSMA Hoogheemraadschap Rijnland wil dat de provincie voor okto ber 1992 nieuwe tijdelijke loca ties aanwijst voor het storten van baggerspecie. Extra voorzie ningen zijn hard nodig omdat de enige huidige stortplaats in de regio, het Braassemmer meer. tot hooguit begin 1993 soelaas biedt. Nieuwe definitie ve stortlocaties zijn wellicht niet voor 1997 beschikbaar. Er moe ten daarom maamgtUn \%..t den getroffen voor de tussenlig gende periode. Dijkgraaf E.H. van TuyiJ van Serooskerken sluit niet uit dat het rijk als eigenaar van de stortput in het Braassemermeer de i zal een afvalstoffenwetvergunning aan te vragen. Die is nodig om de baggerstort met ingang van volgend seizoen (vanaf oktober 1992) te continueren. De Hoge Raad heeft eind 1990 bepaald ii.ii zo'n vergunning verplicht is. In afwachting hiervan gedoogt de provincie het storten van vervuilde bagger in het meer bij Jacobswoude. Het rijk twijfelt over het nut van de nieuwe vergunningaan vraag, omdat het Braassemer meer nog maar korte tijd ge bruikt kan worden. Een aan vraagprocedure zal door de ver wachte bezwaarschriften veel tijd in beslag nemen, waardoor het volstorten van de rest van put wellicht twee drie jaar wordt uitgesteld. De provincie heeft enige tijd geleden een lijst van mogeli|ke nieuwe stortplaatsen opgesteld, maar kan daaruit niet kiezen zolang het rijk nog geen voor keur heeft uitgesproken voor het storten van vervuilde bagger op land of onder water. Om die reden doet Rijnland per brief ook een dringend beroep op de minister van verkeer en water staat om hier zo snel mogelijk een uitspraak over te doen. De minister houdt zich bezig met de vraag welke methode milieu vriendelijker is. In de provinciale lijst van mo gelijke nieuwe stortlocaties zijn zowel water- als landlocaties opgenomen Omta dm rijn DBHOtind dl- Rode m Bospolder bij leiderdorp (land) en 't Joppe in Warmond (water). De dijkgraaf benadrukte dat Rijnland zich volledig aan de juiste procedures houdt Ml hr treft het storten van bagger in het Braassemermeer. Hij rea geerde daarmee op de recente demonstraties van actievoer ders op een van de baggerbo- ten. Die beweerden dat storten illegaal gebeurt zolang er geen afvalstonenwetvergunning is af gegeven De gemeente |a- cobswoude denkt er hetzelfde ovh „WH betreum dn hou ding van Jacobswoude. Die ge meente suggereert dat ze zielig is en er niets over mag zeggen. Ik had liever dat ze gezegd had den: wij hebben alle vergunnin gen gekregen m.i.tr nooit in houdelijk bekritiseerd. Want zo IS het". Want die architect, advocaat, AZL-chirurg, innovatie-advi seur, bankdirecteur, automati seringsdeskundige. belastingad viseur. verkeersvlieger en cash- manager die op de ledenlijst staan zullen zich niet echt lllllllWOrlfin in buurthuis 't Spoortje. Rode-oren Er is trouwens nog iets nieuws onder de zon hij de lunet He- teren zijn de eerste vrouwelijke leden geïnstalleerd. Het had nogal wat voeten in de aarde om het zover te laten komen. Veel van de heren zaten niet te spnngen om inmenging van da mes. „De sfeer verandert na tuurlijk wel een beetje", legt Ah smann uit. Daar komt de aap uit de mouw: na afloop van de bijeenkomsten wordt nog even de pols getraind aan de bar. Daar gaan geregeld schuine moppen over tafel. „Dat doe je toen minder snel in gezelschap van een dame". De grollen zijn qangepast. de vrouwen kunnen komen zonder rode oren te krijgen. Eigenlijk kon de l>cidse kamer ook niet achterblijven. Van de 85 afde- Imgrn in Nrdrrl.ind MMWO 0T nog maar vijf ongemengd. Van af gisteren is dat er een minder. „E>e sfeer verandert, maar hoeft er niet slechter door te wor den", mijmert een weemoedige \liMii.imi .11.1 dr hl Ifluhe moppen moet-ie voortaan toch naar Spoort|e RKi Roy Klopper en Louw Leefmem - LEIDEN LOMAN LEEFMANS Bewoners van de fiats aan de Beethovenlaan vinden het idee om een zesde woonlaag op de fiats te bouwen 'onzinnig'. Dat idee werd onlangs geopperd door gemeente en woning bouwvereniging De Sleutels om zo meer woningen voor wo ningzoekenden te krijgen. Met de opbrengst van de extra wo ningen kunnen dan liften in de fiats worden geïnstalleerd, zo dat die beter toegankelijk wor den. „Maar laat ze eerst de fiat maar eens opknappen, dan worden ze best weer makkelijk verhuurd", vertolkte een van de aanwezigen de mening van de bewoners. Wat vertegenwoordigers van de gemeente Leiden en De Sleutels aan de ongeveer vijftig aanwezi gen gisteravond tijdens een in- fo-avond ook vertelden, het plan vond geen genade in de ogen van 11«Zuid Wén bewo ners. De bijeenkomst werd voornamelijk gebruikt om een ■penrtan van neten aan het adres van De Sleutels-vertegen woordiger. Douwmeem, richten. „Dat die flats op de bo venste verdieping langer leeg staan komt niet omdat er geen lift is, maar omdat de bewoners meer moeten gaan betalen voor de dure centrale verwarming die is aangelegd. Voor die lift hebben we als bewonerscom missie twintig jaar geleden al SË •pleit en toen kon dat niet", s bewoner Chaudron. Ook anderen hadden klach ten: „Op de bovenste woonlaag zijn er vochtplekken in de fiats. Een kapot ruitje is onlangs na line i.i.tr pas vernieuwd Als ik een verjaardag moet vieren, doe ik dat liever ergens anders, want ik schaam me voor mijn wo ning". aldus bewoner Neute boom. Hoe lachwekkend de be woners de plannen eigenlijk vonden, bleek wel uit de slotop- meridng die weed atevumd van achter uit de zaal: „Haal er maar een laag af. Wat denk je daarvan". Klasseverschil Ook een ander plan om een veldje bij de Gesar Frankstraat mrt oogwM 17 wanten val te zetten, haalde het bij de om wonenden mrt I tVOOi moest groen blijven voor de kinderen: „Anders wordt het in. i ii.n Éls dis BatwIJI m de Merenwijk", liet iemand weten. Bewoner Van Tol zag nog een vorm van klasseverschil in de plannen voor de bouw op het vrid Votes ban was hol op vallend dat er wel een plan was voor bebouwing in het 'arme' gedeelte van de componisten- wijle „Maar waar de beter gesi tueerden in de buurt wonen, bij de laagbouw, zijn ook zat veld )rs ril daarvoor worde tl llooit bouwplannen gemaakt", aldus van Tol Chaos op Lammenschansplein Chaos op het Lammenschansplein was gisterochtend om half ne gen het gevolg van het uitvallen van de verkeerslichten. De motor- brigade van de politie moest er aan te pas komen om het verkeer in goede banen te leiden. Na drie kwartier was het euvel opgelost. Volgens de politie was het uitvallen van de verkeerslichten te wijten MO MO Mixing Fout geparkeerde auto's bekrast Dertien geparkeerde auto's aan de Ank van der Moerstraat in de Stevenshof zijn vorige week door een onbekende ernstig bescha digd. De dader had zich blijkbaar gestoord aan de auto's, die met twee wielen op de stoep stonden. Vermoedelijk met een spijker zijn diepe krassen gemaakt in alle auto's die fout geparkeerd stonden. De totale schaae wordt geraamd op 20.000 gulden AGENDA DONDERDAG 27 FEBRUARI Lerden Lez-ng (Tfft de aura en Riet Rest f gen/org Stat-onsweg 29. aanvang 20 00 uur Lezing door Guus Duböefdam. free lance fotograaf, Aufustmus. Rapen Cat* burg ?A aanvang 21 00 uur Zoeterwoude Avono .n t-ct Kade* van de Oecumene scbe Ketecbese mei dfw E Otten bu-s. onderwerp Pau'usen de Wet »n de Dagfcape van de Chmtue D^naaouefh. aanvang 20 1 b ut*

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17