Leiden Nieuwe wegen rond centrum a Rijndijk wordt 'gestofzuigd' Klikspaancomplex na renovatie als nieuw BOUWPLANNEN? Ontwerper vredesmonument tevreden Rembrandt blijft op voor het goede doel alphens 5"(,ek studiecenfru/77 Donderdag 27 februari 1992 T VISSER (chef) WIM WEGMAN 15 De gemeente onderzoekt of ze nieuwe wegen kan aan leggen rond de binnenstad, als het centrum over enkele jaren wellicht autoluw wordt. Aan de oostelijke zijde van de stad wordt gedacht aan een nieuwe noord-zuid ver binding door de Kanaalweg over het industrietterein De Waard door te trekken naar de Sumatrastraat. Eerder lek te uit dat over het Van Gend en Loosterrein aan de Haag- weg een weg moet worden aangelegd richting Roosevelt- straat. de stad. Daarover wordt op het stadhuis momenteel druk ge discussieerd. In die plan LEIDEN LOMAN LEEFMANS De ideeën over nieuwe wegen den oplossingen aangedragen maken onderdeel uit van het voor onder meer de verkeersaf- zogeheten structuurplan voor wikkeling in Leiden voor de ko mende tien jaar. Nieuwe ver bindingen zijn nodig om de we gen rond het centrum (Hooi gracht, singelroute) te ontdoen van verkeer 'dat er eigenlijk niet thuis hoort en overlast veroor zaakt', zoals M. Kuzee van de directie verkeer het uitdrukt. De plannen zijn op dit moment nog niet erg concreet. ,,Het zijn eigenlijk weinig meer dan amb telijke vingeroefeningen", aldus Kuzee. Kuzee benadrukt dat het noe men van straten en locaties niet betekent dat ook werkelijk op die plaatsen nieuwe wegen wor den aangelegd. „Je moet het zien als een aanduiding dat er in die hoek van de stad een nieuwe wegverbinding zou kun nen komen", aldus Kuzee. Daarbij zijn de voor- en nade len van die nieuwe wegen nog onvoldoende tegen elkaar afge wogen. Kuzee noemt als be langrijk argument tegen de aan leg van de nieuwe wegen dat een beleid om het gebruik van de auto terug te dringen, strijdig is met de aanleg van nieuwe in frastructuur. Het rumoer die rond 'de plan nen' is ontstaan, vindt Kuzee voorbarig omdat op dit mo ment niet duidelijk is wat wel en niet in het structuurplan komt te staan. Toch is hij van plan om te gaan praten met verontruste bewoners uit de Kooi om uit te leggen wat er precies gaat gebeuren. Het is de bedoeling dat het nieuwe structuurplan in het na jaar wordt gepresenteerd. Vol gende maand verschijnt een eerste versie waarin alle ideeën die ambtenaren de afgelopen maanden hebben gelanceerd, zijn opgenomen. Een aantal daarvan zal, na discussie in de politiek en de bewoners, ver moedelijk worden geschrapt. Sumatrastraat vreest overlast LEIDEN LOMAN LEEFMANS De Sumatrastraat mag niet drukker worden. Dat schrij ven de bewoners in een brief met 153 handtekeningen aan het college van B en W. De bewoners zijn verontrust door plannen voor het auto vrij maken van de binnen stad en het doortrekken van de Kanaalweg via de Waard naar de Kooi. Beide hebben tot gevolg dat de verkeers druk op de Sumatrastraat groter wordt: „Het mag nooit erger worden dan het nu al is", aldus Y. Kempenaar, een van de initiatiefnemers van de handtekeningenactie. Kempenaar: „Er gebeurt hier elke week wel een onge luk. En als bewoners dender je mee met het vrachtver keer. Vooral omdat er te hard wordt gereden. Voor kinde ren, die in aantal zijn toege nomen door de nieuwbouw, is het onveilig en veel men sen die hun slaapkamer aan de voorkant hebben slapen slecht". De bewoners vrezen dat door het autovrij maken van de binnenstad de pro blemen worden verplaatst naar de wijken grenzend aan het centrum. Ook het door trekken van de Kanaalweg, vinden zij niet acceptabel. „Toen de Willem de Zwijger laan tijdelijk was afgesloten, zagen we wat ons eventueel te wachten staat. De huizen zijn er niet op gebouwd. Je kan elkaar nauwelijks ver staan. De waarde van je huis neemt af met zo'n A4 voor je deur", aldus Kempenaar. OP NAAR VAN DER PLOEG! Het vertrouwde adres voor: RAMEN EN OEUREN. WAND- EN PLAFONDBEKLEDING SCHUIFPUIEN SERRES. ETC. Voor nieuwbouw en renovatie. Uitgevoerd in onverwoestbaar kunststof van het kwaliteitsmerk deceuninck Onderhoudsarm, leverbaar in diverse kleuren, volledig gegarandeerd en door onze vakmensen perfect op maat gemaakt. Het geheel voorzien van Komo-certificaat. Kom gewoon eens alles op uw gemak bekijken. We geven u graag uitgebreid advies. KUNSTSTOF OM OP TE BOUWEN. mm Acr_ TLVbU Opruiming asbest\>en>uiling Fonnido-brand begint volgende week LEIDEN» JANET V Een gespecialiseerd bedrijf begint waarschijnlijk maandag met een schoon maakactie in de buurt van de Rijndijk, waar stukjes asbest zijn gevonden. Het is de bedoeling dat vandaag al het platte dak van houthandel PontMeyer aan de Hoge Morsweg wordt ge reinigd. Daar liggen erg veel scherfjes, en de kans bestaat dat die wegwaaien. Het asbest is gevonden in een gebied dat wordt begrensd door de Rijndijk, de Van der Blom- Vijlbriefstraat en rijksweg A4. In het gebied staan ongeveer 60 woningen. De buurt rond de huizen en motel Haagsche Schouw wordt het eerst ont daan van de asbesthoudende stukjes. Daarna worden de plantsoenen aangepakt. Het bureau dat het gebied heeft onderzocht, adviseert de gemeente in zijn rapportage 'gezien de hoge mate van ver vuiling op korte termijn' te be ginnen met de schoonmaak- werkzaamheden. Op welke manier de schoon- maakoperatie wordt verricht is nog niet bekend. Ook is nog niet duidelijk hoeveel tijd de werkzaamheden in beslag ne men. Omdat de gevonden scherfjes erg bros zijn, kunnen ze niet gewoon worden opge pakt. Waarschijnlijk worden ze weggehaald met een soort stof zuigers, zegt G. in 't Veld, hoofd van de gemeentelijke directie milieu. Hij denkt dat de wonin gen en tuinen binnen een paar dagen zijn gereinigd. De asbeststukjes zijn gevaar lijk als ze breken, omdat dan ve zels kunnen vrijkomen. Bij ina deming leveren die gevaar op voor de gezondheid. Daarom raadde de gemeente de bewo ners twee weken geleden in een brief aan de stukjes niet op te ruimen en ook geen werkzaam heden in de tuin te verrichten. Het onderzoeksbureau consta teert echter dat er mensen zijn die dakgoten hebben schoonge veegd en tuinen hebben omge spit. „Ik denk dat de brief wel duidelijk was, maar dat dat schoonmaken al voor die tijd is gebeurd", aldus milieuwethou der H. de Ia Mar. Vandaag overlegt de directie milieu van de gemeente met vier aannemers, die zijn gespe cialiseerd in dit werk. „We ver wachten op z'n laatst vrijdag ochtend een offerte te kunnen uitbrengen, zodat maandag de schoonmaakactie kan begin nen", vertelde In 't Veld gister avond. Het sloopbedrijf dat bezig is met het Formidopand zal wor den gevraagd het dak van de houthandel te ontdoen van de scherven. „En als dat niet lukt moet het dak maandag ook meteen worden aangepakt", al dus In 't Veld. De asbest is vrijgekomen bij de Formido-brand op 11 janua ri. Het dak van de bouwmarkt aan de Hoge Morsweg bevatte asbesthoudende platen. Tijdens het blussen zijn de scherfjes waarschijnlijk losgeraakt. Toen een bewoner van de Rijndijk bijna twee weken geleden meldde dat hij asbest had ge vonden, schakelde de gemeente meteen een onderzoeksbureau De gemeentelijke directie milieu is gistermiddag op de hoogte gesteld van de resultaten van het onderzoek. Het bureau concludeert dat het verontrei nigde gebied groter is dan in het begin werd gedacht. Toen werd aangenomen dat de asbest al leen was terechtgekomen in huizen en tuinen aan de Rijn dijk. Overigens ontstond later het idee dat een veel groter ge deelte van de Stevenshof ver vuild was, maar dat blijkt ook niet waar te zijn. „De grijze laag op auto's bleek niet allemaal asbest te zijn, maar vaak gewoon roet", aldus milieuwethouder H. de la Mar. Volgens de onderzoekers ligt niet in alle dakgoten in het gebied asbesthoudend materi aal. De platte daken zijn wel verontreinigd. „Vooral het grote dak van PontMeyer is sterk ver vuild", aldus het rapport. 'Agente' plundert bankrekening Blind vertrouwen in de politie is een 20-jarige vrouw uit Leiden gisteren duur komen te staan. De vrouw had eerder deze week haar bankpas verloren. Gisteren werd ze op haar werk opgebeld door iemand die zich uitgaf voor een agente van de Leidse politie. Volgens deze 'agente' was een man aangehouden die in het bezit was van haar bank pas. De vrouw werd geadviseerd de rekening onmiddellijk te blokkeren, maar dan moest ze wel even haar pincode doorge ven. Dit deed ze. Later kreeg ze argwaan en ging zich naar de bank om de rekening alsnog zelf te blokkeren. Ze kwam te laat: er was 950 gulden opgenomen. LEIDEN LOMAN LEEFMANS De Brabantse kunstenaar P.H. Stulemeijer is blij met de nieuwe locatie, nabij de krui sing van Levendaal en Korevaarstraat, die er voor zijn vredesmonument is gekozen: „De keuze is een gelukkige. Deze plek wilde men eerst niet, maar functie en plaats heb ben nu eenmaal met elkaar te maken. Daarom is de huidige locatie betër dan het Huigpark en maar tachtig meter van de ou de plaats vandaan", aldus Stulemeijer. De ontwerper uit Breda werd ongeveer vijf jaar geleden benaderd om een vredesmo nument voor Leiden te maken. Oorspron kelijk was de plaats van handeling de in gang van het Van der Werfpark tussen Steenschuur en Garenmarkt. Omwonenden en de monumentencommissie waren ech ter niet van die plek gecharmeerd. Vervol gens viel het oog van met name cultuurwet houder H. Koek op het Huigpark achter de Langegracht maar daar had de Werkgroep Vredesmonument, de eigenlijke opdracht gever, weer problemen mee. Al die tijd moest Stulemeijer werkeloos toezien totdat er een definitieve keuze was gertiaakt. Uiteindelijk kregen vorige weck omwo nenden van de T-kruising Levendaal/Ko- revaarstraat per brief te horen van de nieu we plaats. „Er is natuurlijk vreselijk gehan nest met de uiteindelijke keuze voor een lo- De beheerder van het Klikspaan-complex, S. Duindam: „Eén telefoon op 19 studenten vonden we toch wat weinig". foro hulco kumrs LEIDEN ERIK BASSELIER De laatste gerenoveerde stu dentenkamer in de Pi-fiat aan de Klikspaanweg is gisteren op geleverd. Na een periode van bijna drie jaar ziet het complete complex er weer als nieuw uit. Met de overdracht van de 2222ste gerenoveerde kamer sluit de Stichting Leidse Studen tenhuisvesting nel pnrfei t, dat ruim tien miljoen gulden heeft gekost, feestelijk af. De opknap beurt kon gefinancierd worden dankzij de 80-procentregeling van het ministerie van O W. Volgens deze regeling neemt de overheid 80 procent van de kos ten voor haar rekening. Het overige geld komt van de SLS zelf. Toch is de feestvreugde wat minder uitbundig dan aanvan kelijk de bedoeling was. „Het lag oorspronkelijk in de plan ning nog meer renovatieprojec ten te realiseren", zegt directeur A. HQbben van de si s. „rouw de bezuinigingen in Den Haag hebben roet in het eten ge gooid. Vorig jaar september kre gen we een brief van het minis terie dat de geldkraan van de 80-procentregcling wordt dicht gedraaid. Daardoor zullen we een derde van onze studenten huizen, waaronder een groot aantal stadspanden, niet kun nen opknappen. Maar we pro beren hel van de zonntae km te zien: het merendeel is reno- veerd Luxueuzer De meeste fiats op het Klik- spaanwegterrcin zijn intussen weer in gebruik genomen. De bewoners van de Pi-flat zijn nog steeds ondergebracht in andere studentenhuizen of in de porto cabines die op het terrein zijn neergezet. Hiibben: „Een ple zierige bijkomstigheid van de verhuizing is dat de mensen op de wachtlijst een flink stuk op schuiven. Veel studenten die el ders zijn geplaatst, blijken niet meer te willen terugkeren Of dat een verstandige beslis sing is geweest, valt te oetwijfe- len Het Klikspaancomplex is een aanmerkelijk luxueuzer en comfortabeler geworden. In de doucheruimte hebben de smoe zelige douchegordijntjes plaats gemaakt voor nette hokjes, de keuken is een stuk groter ge worden en, niet onbelangrijk, er is een tweede telefoon op de af deling bijgekomen. „Eén tele foon op 19 bewoners vonden we toch wat weinig vertelt complexbeheerder S. Duindam tijdens een rondleiding. Brandveiligheid is het sleutel woord geweest bij de verbou wing. Duindam: „De brandweer had al vaak gewezen op het ont breken van nooduitgangen en buitentrappen. Die zijn er dus nu gekomen. Om de nooduit gang voor iedereen bereikbaar te maken, hebben sommige ka mers wel wat ruimte moeten in leveren". Omdat de huur wordt berekend vota na hei punten systeem, zullen deze kamers minder kosten. Maar volgens Duindam is dat verschil mi niem: de huren zijn toch al erg laag. Zonder servicekosten be taalt de student gemiddeld 171 gulden per maand Ook na de verbouwing zijn de huren on veranderd gebleven. Duindam is zeer tevreden over het vernieuwde complex, zeker als hij terugdenkt aan hoe de fiats er drie jaar geleden bij stonden: „Het was echt com pleet uitgewoond..." Hoe de ka mers er over een jaar uit zullen zien, is nog maar de vraag. catie. Maar ik wilde dat het monument goed in het zicht zou staan. En dat is daar het geval. Het is bovendien een goede plaats om manifestaties te houdenaldus Stulemeijer. Voorafgaand aan de plaatsing van het monument wordt het achterliggende par keerterrein heringericht. Een paar parkeer vakken worden ten behoeve van het monu ment opgeofferd. Verder moeten enkele po pulieren wijken, want hun wortels kunnen de bestrating aantasten, en moet er een gasleiding worden omgelegd. Vanavond worden omwonenden tijdens een infó-avond in de synagoge ingelicht over de plannen. Op de Rembrandt Scholenge meenschap zijn 189 van de 575 leerlingen vanochtend om tien over acht met een lesmarathon van bijna 24 uur begonnen. Doel van de marathon is het in zamelen van geld voor de UNI- CEF-scholenactie 'Gaan voor groen'. Ix»erlingen en 22 spon sorende bedrijven brachten in middels 4500 gulden bijeen voor het behoud van de bossen in Nepal. Leerlingen die mee willen doen aan de lesmarathon weid IIP li—pul om 20 gulden te besteden aan dat goede doel. De school beëindigde van middag om tien over half een haar normale lessen. 189 leer lingen proberen echter tot acht uur morgenochtend in lesblok- ken van bi|na twee uur. onder broken door pauze s, door te gaan. Van de docenten werkt de helft mee. Zij geven, in wissel- diensten, aangepaste lessen. „Voor de docenten is het moei lijker dan voor de leerlingen, want zij moeten hlijven pra ten", zegt Dennis Kuzee. die als secretaris van de leerlingenraad in de organisatie van de mara thon zit. „Het heeft natuurlijk geen zin om vannacht om drie uur Frans te geven, want dat hou je niet vol 1 faMU li fa veel lessen ruimte voor creativi teit. Zo wordt onder meer een krant gemaakt. Neuro fysioloog prof. H. Kamphuiscn stelde een voe dingsschema en een rustache ma op. De school heeft ook contact gezocht met een aantal fysiotherapeuten om in de moeilijke uren leerlingen en do centen bij te staan Daarnaast is een arts benaderd, die als het nodig kan word« n op> i ro« pen. Studeer bij een pari. opleidings instituut en volg een éénjarige n|kserkende beroepsopleiding bij ACADEMIE voor Toeristische- management-. Interoffice- en Host/Hostess opleidingen. OPEN DAGEN in het instituut aan de Molenvliet (3 min lopen van het station). VANDAAG 27 MRT. van 19." 22." uur MORGEN 28 MRT. van 11." 15." uur Bent u verhinderd? 01720-93914/74680 voor een studiegids of maak eer afspraak voor een studieadvies- Postbus 115.2400 AC. Atphen èbi Rifi J Gulick maakte bovenstaande FOTO REINOUT VAN GUUCK Tussen Garenmarkt en Korevaarstraat komt in de toekomst het vredesmonument Gemeenteambtenaar Reinout truc-foto.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15